chrome-gnome-shell master - en to tr translation catalogue (49 entries)

en: Close
tr: Kapat

note: Shown to user when response from connector API call does not follow known format.
en: Wrong connector response received
tr: Yanlış bağlayıcı yanıtı alındı

note: Used as title, eg in table header. Means 'Does GNOME Shell extension enabled?'
en: Enabled
tr: Etkin

note: Used as title, eg in table header. Means 'Does GNOME Shell extension installed?'
en: Installed
tr: Kuruldu

note: Used as title, eg in table header. Means 'GNOME Shell extension name'.
en: Extension
tr: Uzantı

note: This is a part of phrase like 'Extension Top Icons must be downgraded'.
en: must be downgraded
tr: sürümü düşürülmeli

note: This is a part of phrase like 'Extension Top Icons can be upgraded'.
en: can be upgraded
tr: yükseltilebilir

note: Used as title, eg in table header. Means 'Does GNOME Shell extension status synchronized with remote browser storage?'
en: Synchronized
tr: Eşzamanlandı

note: This is a project title. Used as extension name in Chrome Store and in some titlebars.
en: GNOME Shell integration
tr: GNOME Kabuk bütünleşmesi

note: This is a part of phrase 'Update check period: xx hours'
en: hours
tr: saat

note: Used as extension description in Chrome Store
en: This extension provides integration with GNOME Shell and the corresponding extensions repository https://extensions.gnome.org
tr: Bu uygulama, GNOME Kabuk ve buna uygun uzantı deposu olan https://extensions.gnome.org ile bütünleşme sağlar

note: $REQUEST$ is a placeholder for technical name of request that web extension make via native messaging host application. String placeholders: request
en: «$REQUEST$» native request failed
tr: «$REQUEST$» yerleşik isteği başarısız oldu

note: This is a part of phrase 'Last check: never'
en: never
tr: hiçbir zaman

en: No
tr: Hayır

note: Shown to user when native connector unable to query GNOME Shell version or settings
en: Unable to locate GNOME Shell settings or version. Make sure it is installed and running.
tr: GNOME Kabuk ayarları veya sürümü saptanamıyor. Kurulu olduğundan ve çalıştığından emin olun.

en: Although GNOME Shell integration extension is running, native host connector is not detected. Refer <a href='https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeShellIntegrationForChrome/Installation'>documentation</a> for instructions about installing connector.
tr: Yine de GNOME Kabuk bütünleşme uzantısı çalışıyor ancak yerleşik ana makine bağlayıcı saptanamadı. Bağlayıcıyı kurmakla ilgili yönergeler için <a href='https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeShellIntegrationForChrome/Installation'>belgelendirmeye</a> bakın.

note: Means 'Web extension does not received answer from native messaging host application.'
en: No host response
tr: Ana makine yanıt vermiyor

note: Tooltip for browser extensions icon.
en: Open GNOME Shell extensions website
tr: GNOME Kabuk uzantıları web sitesini aç

note: Option name. Allow to set interval between GNOME Shell extensions update checks.
en: Update check period
tr: Güncelleme denetleme sıklığı

note: This is a start of phrase (followed by date/time) of last GNOME Shell extensions update check.
en: Last check
tr: Son denetleme

note: Link name for options tab.
en: Options
tr: Seçenekler

note: This is a start of phrase (followed by date/time) of next GNOME Shell extensions update check.
en: Next check
tr: Sonraki denetleme

note: Means 'Options were saved successfully after user clicked Save button'
en: Options saved.
tr: Seçenekler kaydedildi.

note: Option name. Allow to enable/disable popup with release notes when Web extension is updated.
en: Show release notes when browser extension updated
tr: Tarayıcı uzantısı güncellendiğinde sürüm notlarını göster

note: Option name. Allow to enable/disable synchronization of GNOME Shell extensions with remote browser storage.
en: Synchronize GNOME Shell extensions list
tr: GNOME Kabuk uzantıları listesini eşzamanla

note: This is a notice under option name.
en: If enabled, your GNOME Shell extensions list will be synchronized with your Google account.
tr: Eğer etkinleştirilirse, GNOME Kabuk uzantıları listeniz Google hesabınızla eşzamanlanacaktır.

note: $GS_CHROME$ is placeholder for 'GNOME Shell integration' string. This string used as title for Options page. This title is not shown in Chrome, but may be shown in other browsers. String placeholders: gs_chrome
en: $GS_CHROME$ options
tr: $GS_CHROME$ seçenekleri

note: Option name. Allow enable/disable update check for GNOME Shell extensions.
en: Check for GNOME Shell extensions update
tr: GNOME Kabuk uzantılarının güncellemelerini denetle

note: Option name.
en: Check update of enabled GNOME Shell extensions only
tr: Yalnızca etkin GNOME Kabuk uzantılarının güncellemelerini denetle

en: Your native host connector does not support updates check for enabled GNOME Shell extensions only. Consider update.
tr: Yerleşik ana makine bağlayıcınız yalnızca etkin GNOME Kabuk uzantılarının yeni sürümlerini denetlemeyi desteklemiyor. Güncellemeyi düşünün.

en: Your native host connector does not support check for GNOME Shell extensions updates. Probably python-requests package is missing.
tr: Yerleşik ana makine bağlayıcınız GNOME Kabuk uzantılarının güncellemelerini denetlemeyi desteklemiyor. Büyük olasılıkla python-requests paketi eksik.

note: Use light icon that is looked better with dark themes.
en: Use light icon (dark theme)
tr: Aydınlık simge kullan (karanlık gövde)

en: Native host connector is not supported for your platform.
tr: Platformunuz yerleşik ana makine bağlayıcısını desteklenmiyor.

en: Retry
tr: Yeniden Dene

en: Save
tr: Kaydet

note: Link name for synchronization tab in options dialog.
en: Synchronization
tr: Eşzamanlama

en: Do not enable synchronization.
tr: Eşzamanlamayı etkinleştirme.

note: $CAUSE$ is placeholder for error that caused synchronization failure. String placeholders: cause
en: Failed to synchronize extensions: $CAUSE$
tr: Uzantıların eşzamanlaması başarısız oldu: $CAUSE$

en: Your remote synchronization storage already contains extensions list.
tr: Uzak eşzamanlama deponuz zaten uzantı listesi barındırıyor.

en: Use local extensions list, overwrite remote.
tr: Yerel uzantı listesini kullan ve uzaktakinin üzerine yaz.

en: Use remote extensions list, overwrite local.
tr: Uzak uzantı listesi kullan, yerelin üstüne yaz.

note: This is content of 'About translation' tab in Options dialog. Thank you for translation and feel free to add yourself here. HTML markup enabled for this string. New line character is treated as line break (<br />)
en: translation_credits
tr: Türkçe çeviri: <a href="mailto:muhammetk@gmail.com">Muhammet Kara</a>,
    <a href="mailto:etcetin@gmail.com">Emin Tufan Çetin</a>

note: Link name for translation credits tab in options dialog.
en: About translation
tr: Çeviri hakkında

note: This should newer be shown to user. However better safe than sorry.
en: unknown error
tr: bilinmeyen hata

en: An update for GNOME Shell extensions available
tr: GNOME Kabuk uzantıları için bir güncelleme var

note: $CAUSE$ is placeholder for error that caused update failure. String placeholders: cause
en: Failed to check GNOME Shell extensions updates: $CAUSE$
tr: GNOME Kabuk uzantılarının güncellemeleri denetlenemedi: $CAUSE$

note: $$1 is a placeholder for a list of missing APIs
en: Your native host connector do not support following APIs: $$1. Probably you should upgrade native host connector or install plugins for missing APIs. Refer <a href='https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeShellIntegrationForChrome/Installation'>documentation</a> for instructions.
tr: Yerleşik ana makine bağlayıcı şu API'leri desteklemiyor: $$1. Büyük olasılıkla yerleşik ana makine bağlayıcıyı güncellemelisiniz veya eksik API'ler için eklentileri kurmalısınız. Yönergeler için <a href='https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeShellIntegrationForChrome/Installation'>belgelendirmeye</a> bakın.

en: Yes
tr: Evet

note: Chrome store description
en: You MUST install native connector for this extension to work.
    
    For Arch Linux there is a PKGBUILD available in the AUR: https://aur.archlinux.org/packages/chrome-gnome-shell-git
    
    For Debian, Fedora, Gentoo and Ubuntu you can install package named "chrome-gnome-shell".
    
    You also can install connector manually. See https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeShellIntegrationForChrome/Installation for install instructions.
tr: Bu uzantının çalışması için yerleşik bağlayıcıyı KURMALISINIZ.
    
    Arch Linux için AUR'da PKGBUILD bulunabilir: https://aur.archlinux.org/packages/chrome-gnome-shell-git
    
    Debian, Fedora, Gentoo ve Ubuntu için "chrome-gnome-shell" paketini kurabilirsiniz.
    
    Ayrıca bağlayıcıyı elle kurabilirsiniz. Kurulum yönergeleri için https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeShellIntegrationForChrome/Installation adresine göz atın.
