gtk+-properties.HEAD - en to pa translation catalogue (1616 entries)

en: Display
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ

en: Fallback
pa: ਫਾਲਬੈਕ

en: Hotspot X
pa: ਹਾਟਸਪਾਟ X

en: Hotspot Y
pa: ਹਾਟਸਪਾਟ Y

en: Name
pa: ਨਾਂ

en: Name of this cursor
pa: ਇਸ ਕਰਸਰ ਦਾ ਨਾਂ

en: Texture
pa: ਲਿਖਤ

en: The texture displayed by this cursor
pa: ਇਸ ਕਰਸਰ ਰਾਹੀਂ ਦਿਖਾਈ ਲਿਖਤ

en: Device Display
pa: ਡਿਵਾਈਸ ਡਿਸਪਲੇਅ

en: Display which the device belongs to
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ, ਜਿਸ ਡਿਵਾਈਸ ਨਾਲ ਸਬੰਧਿਤ ਹੈ

en: Device name
pa: ਡਿਵਾਈਸ ਦਾ ਨਾਂ

en: Input source
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਸਰੋਤ

en: Source type for the device
pa: ਡਿਵਾਈਸ ਲਈ ਸਰੋਤ ਕਿਸਮ

en: Whether the device has a cursor
pa: ਕੀ ਡਿਵਾਈਸ ਕੋਲ ਕਰਸਰ ਹੈ

en: Whether there is a visible cursor following device motion
pa: ਕੀ ਅੱਗੇ ਦਿੱਤੀ ਡਿਵਾਈਸ ਹਲਚਲ ਲਈ ਦਿੱਖ ਕਰਸਰ ਹੈ

en: Number of axes in the device
pa: ਡਿਵਾਈਸ ਵਿੱਚ ਧੁਰਿਆਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: Vendor ID
pa: ਵੇਂਡਰ ID

en: Product ID
pa: ਉਤਪਾਦ ID

en: Seat
pa: ਸੀਟ

en: Number of concurrent touches
pa: ਇੱਕੋ ਸਮੇਂ ਟੱਚ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: Tool
pa: ਟੂਲ

en: The tool that is currently used with this device
pa: ਟੂਲ, ਜੋ ਇਸ ਵੇਲੇ ਡਿਵਾਈਸ ਨਾਲ ਵਰਤਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ

en: Direction
pa: ਦਿਸ਼ਾ

en: The direction of the current layout of the keyboard
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਦੇ ਮੌਜੂਦਾ ਖਾਕੇ ਦੀ ਦਿਸ਼ਾ

en: Caps lock state
pa: ਕੈਪਸ ਲਾਕ ਦੀ ਸਥਿਤੀ

en: Whether the keyboard caps lock is on
pa: ਕੀ ਕੀਬੋਰਡ ਦਾ ਕੈਪਸ ਲਾਕ ਚਾਲੂ ਹੈ

en: Num lock state
pa: ਨਮ ਲਾਕ ਦੀ ਸਥਿਤੀ

en: Whether the keyboard num lock is on
pa: ਕੀ ਕੀਬੋਰਡ ਦਾ ਨਮ ਲਾਕ ਚਾਲੂ ਹੈ

en: Scroll lock state
pa: ਸਕਰੋਲ ਲਾਕ ਹਾਲਤ

en: Whether the keyboard scroll lock is on
pa: ਕੀ ਕੀਬੋਰਡ ਦਾ ਸਕਰੋਲ ਲਾਕ ਚਾਲੂ ਹੈ

en: Modifier state
pa: ਸੋਧਕ ਦੀ ਸਥਿਤੀ

en: The modifier state of the keyboard
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਲਈ ਸੋਧਕ ਦੀ ਸਥਿਤੀ

en: Composited
pa: ਸੰਯੁਕਤ

en: Input shapes
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਸ਼ਕਲਾਂ

en: Default Display
pa: ਮੂਲ ਡਿਸਪਲੇਅ

en: The default display for GDK
pa: GDK ਲਈ ਡਿਫਾਲਟ ਡਿਸਪਲੇਅ

en: The GDK display used to create the context
pa: GDK ਡਿਸਪਲੇਅ ਨੂੰ ਪ੍ਰਸੰਗ ਨਾਲ ਨਾਲ ਬਣਾਇਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ

en: Surface
pa: ਤਲ

en: Shared context
pa: ਸਾਂਝਾ ਕੀਤਾ ਪ੍ਰਸੰਗ

en: The GL context this context shares data with
pa: GL ਪ੍ਰਸੰਗ ਇਹ ਪ੍ਰਸੰਗ ਡਾਟਾ ਇਸ ਨਾਲ ਸਾਂਝਾ ਕਰਦਾ ਹੈ

en: Parent
pa: ਪੇਰੈਂਟ

en: The parent surface
pa: ਮੁੱਢਲੀ ਸਤ੍ਹਾ

en: Autohide
pa: ਆਪੇ-ਲੁਕਾਓ

en: Cursor
pa: ਕਰਸਰ

en: Frame Clock
pa: ਫਰੇਮ ਘੜੀ

en: Mapped
pa: ਮਿਲਾਨ ਕੀਤਾ

en: Width
pa: ਚੌੜਾਈ

en: Height
pa: ਉਚਾਈ

en: Scale factor
pa: ਸਕੇਲ ਫੈਕਟਰ

en: State
pa: ਹਾਲਤ

en: Drag Surface
pa: ਤਲ ਨੂੰ ਖਿੱਚੋ

en: Handle
pa: ਹੈਂਡਲ

en: Destroyable
pa: ਨਸ਼ਟਹੋਣਯੋਗ

en: Opcode for XInput2 requests
pa: XInput2 ਈਵੈਂਟ ਲਈ Opcode

en: Major
pa: ਵੱਡਾ

en: Major version number
pa: ਵੱਡਾ ਵਰਜਨ ਨੰਬਰ

en: Minor
pa: ਛੋਟਾ

en: Minor version number
pa: ਛੋਟਾ ਵਰਜਨ ਨੰਬਰ

en: Device ID
pa: ਜੰਤਰ ID

en: Device identifier
pa: ਜੰਤਰ ਪਛਾਣਕਰਤਾ

en: Program name
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ ਨਾਂ

en: The name of the program. If this is not set, it defaults to g_get_application_name()
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ ਦਾ ਨਾਂ ਹੈ। ਜੇਕਰ ਇਹ ਨਾ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਤਾਂ, ਡਿਫਾਲਟ g_get_application_name() ਹੋਵੇਗਾ।

en: Program version
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ ਵਰਜਨ

en: The version of the program
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ ਦਾ ਵਰਜਨ ਹੈ

en: Copyright string
pa: ਕਾਪੀਰਾਈਟ ਲਾਈਨ

en: Copyright information for the program
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ ਬਾਰੇ ਕਾਪੀਰਾਈਟ ਜਾਣਕਾਰੀ ਹੈ

en: Comments string
pa: ਟਿੱਪਣੀ ਲਾਈਨ

en: Comments about the program
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ ਬਾਰੇ ਟਿੱਪਣੀ ਹੈ।

en: License
pa: ਲਸੰਸ

en: The license of the program
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ ਦਾ ਲਸੰਸ

en: System Information
pa: ਸਿਸਟਮ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Information about the system on which the program is running
pa: ਸਿਸਟਮ ਦੇ ਬਾਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ, ਜਿਸ 'ਤੇ ਪ੍ਰੋਗਰਾਮ ਚੱਲ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: License Type
pa: ਲਾਈਸੈਂਸ ਕਿਸਮ

en: The license type of the program
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ ਲਈ ਲਾਈਸੈਂਸ ਕਿਸਮ

en: Website URL
pa: ਵੈਬਸਾਇਟ URL

en: The URL for the link to the website of the program
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ ਦੀ ਵੈੱਬ ਸਾਇਟ ਨਾਲ ਸਬੰਧਤ URL ਹੈ

en: Website label
pa: ਵੈਬਸਾਇਟ ਲੇਬਲ

en: The label for the link to the website of the program
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ ਦੀ ਵੈੱਬ ਸਾਇਟ ਨਾਲ ਲਿੰਕ ਲਈ ਲੇਬਲ ਹੈ

en: Authors
pa: ਲੇਖਕ

en: List of authors of the program
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ ਦੇ ਲੇਖਕਾਂ ਦੀ ਲਿਸਟ

en: Documenters
pa: ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਲੇਖਕ

en: List of people documenting the program
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ ਦੇ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਲਿਖਣ ਵਾਲੇ ਲੇਖਕਾਂ ਦੀ ਲਿਸਟ

en: Artists
pa: ਕਲਾਕਾਰ

en: List of people who have contributed artwork to the program
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ ਵਿੱਚ ਕਲਾਕਾਰੀ ਕਰਨ ਵਾਲੇ ਲੋਕਾਂ ਦੀ ਲਿਸਟ

en: Credits to the translators. This string should be marked as translatable
pa: ਅਨੁਵਾਦ ਕਰਨ ਵਾਲਿਆਂ ਦਾ ਨਾਂ ਹੈ। ਇਹ ਅਨੁਵਾਦ ਯੋਗ ਹੋਣੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ।

en: Logo
pa: ਲੋਗੋ

en: A logo for the about box.
pa: ਇਸ ਬਾਰੇ ਬਕਸੇ ਲਈ ਲੋਗੋ।

en: Logo Icon Name
pa: ਲੋਗੋ ਆਈਕਾਨ ਨਾਂ

en: A named icon to use as the logo for the about box.
pa: ਇਸ ਬਾਰੇ ਲੋਗੋ ਵਿੱਚ ਵਰਤਣ ਲਈ ਆਈਕਾਨ ਲੋਗੋ ਹੈ।

en: Wrap license
pa: ਲਾਈਸੈਂਸ ਸਮੇਟਣਾ

en: Whether to wrap the license text.
pa: ਕੀ ਲਾਈਸੈਂਸ ਟੈਕਸਟ ਨੂੰ ਸਮੇਟਣਾ ਹੈ।

en: Action name
pa: ਐਕਸ਼ਨ ਨਾਂ

en: The name of the associated action, like “app.quit”
pa: ਸਬੰਧਿਤ ਕਾਰਵਾਈ ਦਾ ਨਾਂ, ਜਿਵੇਂ ”app.quit”

en: Action target value
pa: ਕਾਰਵਾਈ ਨਿਸ਼ਾਨਾ ਮੁੱਲ

en: The parameter for action invocations
pa: ਸਰਗਰਮ ਕਾਲ ਲਈ ਪੈਰਾਮੀਟਰ

en: Reveal
pa: ਰੀਵੀਲ

en: Controls whether the action bar shows its contents or not
pa: ਕੰਟਰੋਲ ਕਰਦਾ ਹੈ ਕਿ ਕੀ ਕਾਰਵਾਈ ਪੱਟੀ ਇਸ ਦੀ ਸਮੱਗਰੀ ਦਿਖਾਈ ਜਾਂ ਨਾ

en: Value
pa: ਮੁੱਲ

en: The value of the adjustment
pa: ਅਡਜੱਸਟਮੈਂਟ ਕਰਨ ਦਾ ਮੁੱਲ ਹੈ

en: Minimum Value
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਮੁੱਲ

en: The minimum value of the adjustment
pa: ਅਜਡੱਸਟਮੈਂਟ ਕਰਨ ਦਾ ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਮੁੱਲ ਹੈ

en: Maximum Value
pa: ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਮੁੱਲ

en: The maximum value of the adjustment
pa: ਅਡਜੱਸਟਮੈਂਟ ਕਰਨ ਦਾ ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਮੁੱਲ ਹੈ

en: Step Increment
pa: ਸਟੈਪ ਵਾਧਾ

en: The step increment of the adjustment
pa: ਅਡਜੱਸਟਮੈਂਟ ਕਰਨ ਦਾ ਸਟੈਪ ਵਾਧਾ ਹੈ

en: Page Increment
pa: ਸਫ਼ਾ ਵਾਧਾ

en: The page increment of the adjustment
pa: ਅਡਜੱਸਟਮੈਂਟ ਕਰਨ ਦਾ ਸਫ਼ਾ ਵਾਧਾ ਹੈ

en: Page Size
pa: ਸਫ਼ਾ ਅਕਾਰ

en: The page size of the adjustment
pa: ਅਡਜੱਸਟਮੈਂਟ ਕਰਨ ਦਾ ਸਫ਼ਾ ਅਕਾਰ ਹੈ

en: Include an “Other…” item
pa: ”…ਹੋਰ” ਆਈਟਮ ਸਮੇਤ

en: Whether the combobox should include an item that triggers a GtkAppChooserDialog
pa: ਕੀ ਕੰਬੋਬਾਕਸ ਵਿੱਚ ਆਈਟਮ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਨੀ ਹੈ, ਜੋ ਕਿ GtkAppChooserDialog ਚਾਲੂ ਕਰੇ

en: Show default item
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਆਈਟਮ ਵੇਖਾਓ

en: Whether the combobox should show the default application on top
pa: ਕੀ ਕੰਬੋਬਾਕਸ ਡਿਫਾਲਟ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਨੂੰ ਸਭ ਤੋਂ ਉੱਤੇ ਵੇਖਾਏ

en: Heading
pa: ਹੈਡਿੰਗ

en: The text to show at the top of the dialog
pa: ਡਾਈਲਾਗ ਦੇ ਉੱਤੇ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਟੈਕਸਟ

en: Modal
pa: ਮਾਡਲ

en: Whether the dialog should be modal
pa: ਕੀ ਡਾਈਲਾਗ ਮਾਡਲ ਹੋਵੇ

en: Content type
pa: ਸਮੱਗਰੀ ਕਿਸਮ

en: The content type used by the open with object
pa: ਆਬਜੈਕਟ ਨਾਲ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਵਰਤੀ ਜਾਂਦੀ ਸਮੱਗਰੀ ਕਿਸਮ

en: GFile
pa: ਜੀਫਾਇਲ

en: The GFile used by the app chooser dialog
pa: ਫਾਇਲ ਚੋਣਕਾਰ ਡਾਈਲਾਗ ਵਲੋਂ ਵਰਤੀ ਜੀਫਾਇਲ

en: Show default app
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਵੇਖੋ

en: Whether the widget should show the default application
pa: ਕੀ ਵਿਜੈਟ ਡਿਫਾਲਟ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਵੇਖਾਏ

en: Show recommended apps
pa: ਸਿਫਾਰਸ਼ੀ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਵੇਖਾਓ

en: Whether the widget should show recommended applications
pa: ਕੀ ਵਿਜੈਟ ਸਿਫਾਰਸ਼ੀ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਵੇਖਾਏ

en: Show fallback apps
pa: ਫਾਲਬੈਕ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਵੇਖਾਓ

en: Whether the widget should show fallback applications
pa: ਕੀ ਵਿਜੈਟ ਫਾਲਬੈਕ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਵੇਖਾਏ

en: Show other apps
pa: ਹੋਰ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਵੇਖਾਓ

en: Whether the widget should show other applications
pa: ਕੀ ਵਿਜੈਟ ਹੋਰ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਵੇਖਾਏ

en: Show all apps
pa: ਸਭ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਵੇਖਾਓ

en: Whether the widget should show all applications
pa: ਕੀ ਵਿਜੈਟ ਸਭ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਵੇਖਾਏ

en: Widget’s default text
pa: ਵਿਜੈਟ ਦੀ ਮੂਲ ਲਿਖਤ

en: The default text appearing when there are no applications
pa: ਜਦੋਂ ਕੋਈ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਨਾ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਡਿਫਾਲਟ ਟੈਕਸਟ

en: Register session
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਰਜਿਸਟਰ ਕਰੋ

en: Register with the session manager
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਮੈਨੇਜਰ ਨਾਲ ਰਜਿਸਟਰ ਕਰੋ

en: Screensaver Active
pa: ਸਕਰੀਨ-ਸੇਵਰ ਸਰਗਰਮ ਹੈ

en: Whether the screensaver is active
pa: ਕੀ ਸਕਰੀਨਸੇਵਰ ਸਰਗਰਮ ਹੈ

en: Menubar
pa: ਮੇਨੂ-ਪੱਟੀ

en: The GMenuModel for the menubar
pa: ਮੇਨੂ-ਪੱਟੀ ਲਈ GMenuModel

en: Active window
pa: ਸਰਗਰਮ ਵਿੰਡੋ

en: The window which most recently had focus
pa: ਵਿੰਡੋ, ਜੋ ਤਾਜ਼ਾ ਫੋਕਸ ਸੀ

en: Show a menubar
pa: ਇੱਕ ਮੀਨੂ-ਪੱਟੀ ਵੇਖੋ

en: TRUE if the window should show a menubar at the top of the window
pa: ਸਹੀ, ਜੇਕਰ ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਵਿੰਡੋ ਦੇ ਉੱਤੇ ਮੀਨੂ-ਪੱਟੀ ਵੇਖਾਉਣੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ

en: Horizontal Alignment
pa: ਲੇਟਵੀਂ ਸਫਬੰਦੀ

en: X alignment of the child
pa: ਚਾਇਲਡ ਦੀ X ਕਤਾਰਬੰਦੀ

en: Vertical Alignment
pa: ਲੰਬਕਾਰੀ ਸਫਬੰਦੀ

en: Y alignment of the child
pa: ਚਾਇਲਡ ਦੀ Y ਸਫਬੰਦੀ

en: Ratio
pa: ਅਨੁਪਾਤ

en: Aspect ratio if obey_child is FALSE
pa: ਜੇ obey_child ਗਲਤ ਹੈ ਤਾਂ ਆਕਾਰ-ਅਨੁਪਾਤ

en: Obey child
pa: ਉਬੇ-ਚਾਇਲਡ

en: Force aspect ratio to match that of the frame’s child
pa: ਫਰੇਮ ਦੀ ਚਾਇਲਡ ਨਾਲ ਆਕਾਰ-ਅਨੁਪਾਤ ਨਾਲ ਮਿਲਾਓ

en: Child
pa: ਚਲਾਇਡ

en: The child widget
pa: ਚਾਈਲਡ ਵਿਜੈੱਟ

en: Page type
pa: ਸਫ਼ੇ ਦੀ ਕਿਸਮ

en: The type of the assistant page
pa: ਸਹਾਇਕ ਸਫ਼ੇ ਦੀ ਕਿਸਮ ਹੈ

en: Page title
pa: ਸਫ਼ੇ ਦਾ ਟਾਇਟਲ

en: The title of the assistant page
pa: ਸਹਾਇਕ ਸਫ਼ੇ ਦਾ ਟਾਇਟਲ

en: Page complete
pa: ਸਫ਼ਾ ਪੂਰਾ

en: Whether all required fields on the page have been filled out
pa: ਕੀ ਸਫ਼ੇ ਉੱਤੇ ਸਭ ਲੋੜੀਦੇ ਖੇਤਰ ਭਰਨੇ ਹਨ

en: Child widget
pa: ਚਾਈਲਡ ਵਿਜੈਟ

en: The content the assistant page
pa: ਸਹਾਇਕ ਸਫ਼ੇ ਦੀ ਸਮੱਗਰੀ ਹੈ

en: Use Header Bar
pa: ਹੈੱਡਰ ਪੱਟੀ ਵਰਤੋਂ

en: Use Header Bar for actions.
pa: ਕਾਰਵਾਈਆਂ ਲਈ ਹੈੱਡਰ ਪੱਟੀ ਵਰਤੋਂ।

en: Pages
pa: ਸਫ਼ੇ

en: The pages of the assistant.
pa: ਸਹਾਇਕ ਦੇ ਸਫ਼ੇ।

en: Filename
pa: ਫਾਇਲ-ਨਾਂ

en: Bookmark file to load
pa: ਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਫ਼ਾਇਲ

en: Attributes
pa: ਗੁਣ

en: Attributes to query
pa: ਕਿਊਰੀ ਲਈ ਗੁਣ

en: IO priority
pa: IO ਤਰਜੀਹ

en: Priority used when loading
pa: ਲੋਡ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਵਰਤੀ ਤਰਜੀਹ

en: loading
pa: ਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: TRUE if files are being loaded
pa: ਸੱਚ, ਜੇਕਰ ਫ਼ਾਇਲਾਂ ਲੋਡ ਕੀਤੀਆਂ ਜਾ ਰਹੀਆਂ ਹਨ

en: Expression
pa: ਸਮੀਕਰਨ

en: Expression to evaluate
pa: ਮੁਲਾਂਕਣ ਲਈ ਸਮੀਕਰਨ

en: Invert
pa: ਉਲਟ

en: Spacing
pa: ਖਾਲੀ ਥਾਂ

en: The amount of space between children
pa: ਚੈਲਡਰਨ ਵਿੱਚ ਕਿੰਨੀ ਥਾਂ ਹੈ

en: Homogeneous
pa: ਸਮਰੂਪ

en: Whether the children should all be the same size
pa: ਕੀ ਚੈਲਰਨ ਇੱਕੋ ਆਕਾਰ ਦੇ ਹੋਣ

en: Baseline position
pa: ਮੂਲ-ਲਾਈਨ ਸਥਿਤੀ

en: The position of the baseline aligned widgets if extra space is available
pa: ਜੇ ਵਾਧੂ ਥਾਂ ਉਪਲੱਬਧ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਮੂਲ-ਲਾਈਨ ਇਕਸਾਰ ਕੀਤੇ ਵਿਜੈਟ ਦੀ ਸਥਿਤੀ

en: Spacing between widgets
pa: ਵਿਜੈੱਟ ਵਿਚਾਲੇ ਖਾਲੀ ਥਾਂ

en: Translation Domain
pa: ਟਰਾਂਸਲੇਟ ਡੋਮੇਨ

en: The translation domain used by gettext
pa: gettext ਵਲੋਂ ਵਰਤੀ ਟਰਾਂਸਲੇਟ ਡੋਮੇਨ

en: Current object
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਆਬਜੈਕਟ

en: Scope
pa: ਖੇਤਰ

en: Bytes
pa: ਬਾਈਟ

en: Resource
pa: ਸਰੋਤ

en: Label
pa: ਲੇਬਲ

en: Text of the label widget inside the button, if the button contains a label widget
pa: ਬਟਨ ਵਿੱਚ ਲੇਬਲ ਵਿਜੈਟ ਦੇ ਸ਼ਬਦ, ਜੇਕਰ ਬਟਨ ਵਿੱਚ ਲੇਬਲ ਵਿਜੈਟ ਹੈ

en: Use underline
pa: ਹੇਠਾਂ-ਲਾਈਨ ਵਰਤੋਂ

en: If set, an underline in the text indicates the next character should be used for the mnemonic accelerator key
pa: ਜੇਕਰ, ਸ਼ਬਦ ਵਿੱਚ ਹੇਠਾਂ ਲਾਈਨ ਖਿੱਚੀ ਗਈ ਹੈ ਤਾਂ ਇਹ ਅਗਲੇ ਅੱਖਰ ਨੂੰ ਵੇਖਾਵੇਗਾ ਕਿ ਉਹ ਕੀ-ਬੋਰਡ ਤੋਂ ਵਰਤਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Has Frame
pa: ਫਰੇਮ ਹੈ

en: Whether the button has a frame
pa: ਕੀ ਬਟਨ ਫਰੇਮ ਹੈ

en: Icon Name
pa: ਆਈਕਾਨ ਨਾਂ

en: The name of the icon used to automatically populate the button
pa: ਆਪਣੇ-ਆਪ ਉਭਰੇ ਬਟਨ ਲਈ ਵਰਤੇ ਗਏ ਆਈਕਾਨ ਦਾ ਨਾਂ

en: Year
pa: ਵਰ੍ਹਾ

en: The selected year
pa: ਚੁਣਿਆ ਵਰ੍ਹਾ

en: Month
pa: ਮਹੀਨਾ

en: The selected month (as a number between 0 and 11)
pa: ਚੁਣਿਆ ਮਹੀਨਾ (ਇੱਕ ਨੰਬਰ 0 ਅਤੇ 11 ਵਿੱਚੋਂ)

en: Day
pa: ਦਿਨ

en: The selected day (as a number between 1 and 31, or 0 to unselect the currently selected day)
pa: ਚੁਣਿਆ ਦਿਨ ( ਇੱਕ ਨੰਬਰ 1 ਅਤੇ 31 ਵਿੱਚੋ, ਜਾਂ 0 ਮੌਜੂਦਾ ਚੁਣੇ ਦਿਨ ਨੂੰ ਰੱਦ ਕਰਨ ਲਈ)

en: Show Heading
pa: ਹੈਡਿੰਗ ਵੇਖਾਓ

en: If TRUE, a heading is displayed
pa: ਜੇਕਰ ਸੱਚ ਹੈ ਤਾਂ, ਹੈਡਿੰਗ ਦਿੱਸੇਗਾ

en: Show Day Names
pa: ਦਿਨ ਦੇ ਨਾਂ ਵੇਖਾਓ

en: If TRUE, day names are displayed
pa: ਜੇਕਰ ਸੱਚ ਹੈ ਤਾਂ, ਦਿਨ ਦਾ ਨਾਂ ਵਿਖਾਈ ਦੇਵੇਗਾ

en: Show Week Numbers
pa: ਹਫਤਾ ਨੰਬਰ ਵੇਖਾਓ

en: If TRUE, week numbers are displayed
pa: ਜੇਕਰ ਸੱਚ ਹੈ ਤਾਂ, ਹਫਤੇ ਦਾ ਨੰਬਰ ਦਿੱਸੇਗਾ

en: Space which is inserted between cells
pa: ਸੈੱਲਾਂ ਵਿੱਚ ਦਿੱਤੀ ਜਾਣ ਵਾਲੀ ਥਾਂ

en: Expand
pa: ਫੈਲਾਓ

en: Whether the cell expands
pa: ਕੀ ਸੈੱਲ ਫੈਲਾਉਣਾ ਹੈ

en: Align
pa: ਇਕਸਾਰ

en: Whether cell should align with adjacent rows
pa: ਕੀ ਸੈੱਲ ਗੁਆਂਡੀ ਕਤਾਰਾਂ ਮੁਤਾਬਕ ਇਕਸਾਰ ਹੋਵੇ

en: Fixed Size
pa: ਸਥਿਰ ਆਕਾਰ

en: Whether cells should be the same size in all rows
pa: ਕੀ ਸੈੱਲ ਸਭ ਕਤਾਰਾਂ ਵਿੱਚ ਇੱਕੋ ਆਕਾਰ ਦੇ ਹੋਣ

en: Pack Type
pa: ਪੈਕ ਕਿਸਮ

en: A GtkPackType indicating whether the cell is packed with reference to the start or end of the cell area
pa: ਇਹ GtkPackType ਵੇਖਾ ਰਿਹਾ ਹੈ ਕਿ ਸੈੱਲ ਨੂੰ ਸੈੱਲ ਖੇਤਰ ਦੇ ਸ਼ੁਰੂ ਜ਼ਾਂ ਅਖੀਰ ਵਿੱਚ ਪੈਕ ਕੀਤਾ ਜਾਏ

en: Focus Cell
pa: ਫੋਕਸ ਸੈੱਲ

en: The cell which currently has focus
pa: ਸੈੱਲ, ਜੋ ਇਸ ਸਮੇਂ ਫੋਕਸ ਹੈ

en: Edited Cell
pa: ਸੋਧਯੋਗ ਸੈੱਲ

en: The cell which is currently being edited
pa: ਸੈੱਲ, ਜੋ ਇਸ ਸਮੇਂ ਸੋਧਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Edit Widget
pa: ਵਿਜੈਟ ਸੋਧ

en: The widget currently editing the edited cell
pa: ਵਿਜੈਟ, ਜੋ ਸੋਧੇ ਜਾ ਰਹੇ ਸੈੱਲ ਨੂੰ ਬਦਲ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Area
pa: ਖੇਤਰ

en: The Cell Area this context was created for
pa: ਸੈੱਲ ਖੇਤਰ, ਜਿਸ ਲਈ ਇਕ ਪਰਸੰਗ ਬਣਾਇਆ ਗਿਆ ਸੀ

en: Minimum Width
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਚੌੜਾਈ

en: Minimum cached width
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਕੈਸ਼ ਕੀਤੀ ਚੌੜਾਈ

en: Minimum Height
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਉਚਾਈ

en: Minimum cached height
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਕੈਸ਼ ਕੀਤੀ ਉਚਾਈ

en: Editing Canceled
pa: ਸੋਧ ਰੱਦ ਕੀਤੀ

en: Indicates that editing has been canceled
pa: ਦਰਸਾਉਂਦਾ ਹੈ ਕਿ ਸੋਧਣ ਨੂੰ ਰੱਦ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ

en: Accelerator key
pa: ਐਕਸਰਲੇਟਰ ਸਵਿੱਚ

en: The keyval of the accelerator
pa: ਐਕਸਰਲੇਟਰ ਲਈ ਸਵਿੱਚ-ਮੁੱਲ

en: Accelerator modifiers
pa: ਐਕਸਰਲੇਟਰ ਸੋਧਕ

en: The modifier mask of the accelerator
pa: ਐਕਸਰਲੇਟਰ ਲਈ ਸੋਧਕ ਮਾਸਕ

en: Accelerator keycode
pa: ਐਕਸਰਲੇਟਰ ਸਵਿੱਚ-ਕੋਡ

en: The hardware keycode of the accelerator
pa: ਐਕਸਰਲੇਟਰ ਲਈ ਜੰਤਰ ਸਵਿੱਚ-ਕੋਡ

en: Accelerator Mode
pa: ਐਕਸਰਲੇਟਰ ਢੰਗ

en: The type of accelerators
pa: ਐਕਸਰਲੇਟਰ ਦੀ ਕਿਸਮ

en: mode
pa: ਢੰਗ

en: Editable mode of the CellRenderer
pa: CellRenderer ਦਾ ਸੋਧਣਯੋਗ ਮੋਡ

en: visible
pa: ਦਿੱਖ

en: Display the cell
pa: ਸੈਲ ਵੇਖਾਓ

en: Sensitive
pa: ਸੰਵੇਦਨਸ਼ੀਲ

en: Display the cell sensitive
pa: ਸੈਲ ਸੰਵੇਦਸ਼ੀਲ ਵੇਖਾਓ

en: xalign
pa: x ਸਫ਼ਬੰਦੀ

en: The x-align
pa: x-ਸਫ਼ਬੰਦੀ

en: yalign
pa: y ਸਫ਼ਬੰਦੀ

en: The y-align
pa: y-ਸਫ਼ਬੰਦੀ

en: The xpad
pa: xpad

en: The ypad
pa: ypad

en: width
pa: ਚੌੜਾਈ

en: The fixed width
pa: ਨਿਸ਼ਚਿਤ ਚੌੜਾਈ

en: height
pa: ਉਚਾਈ

en: The fixed height
pa: ਨਿਸ਼ਚਿਤ ਉਚਾਈ

en: Is Expander
pa: ਫੈਲਣਯੋਗ ਹੈ

en: Row has children
pa: ਕਤਾਰ ਵਿੱਚ ਚਾਇਲਡਰਨ ਹਨ

en: Is Expanded
pa: ਫੈਲ ਗਿਆ ਹੈ

en: Row is an expander row, and is expanded
pa: ਕਤਾਰ ਇੱਕ ਫੈਲਣਯੋਗ ਕਤਾਰ ਹੈ ਅਤੇ ਫੈਲ ਗਈ ਹੈ

en: Cell background color name
pa: ਸੈਲ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ ਦਾ ਨਾਂ

en: Cell background color as a string
pa: ਸੈਲ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ ਨਾਂ ਸਤਰ ਵਾਂਗ

en: Cell background RGBA color
pa: ਸੈਲ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ RGBA ਰੰਗ

en: Cell background color as a GdkRGBA
pa: ਸੈਲ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ ਇੱਕ GdkRGBA ਵਾਂਗ

en: Editing
pa: ਸੋਧ ਜਾਰੀ

en: Whether the cell renderer is currently in editing mode
pa: ਕੀ ਸੋਧ ਢੰਗ ਵਿੱਚ ਮੌਜੂਦਾ ਸੈੱਲ ਰੈਡਰਿੰਗ ਹੋਵੇ

en: Cell background set
pa: ਸੈਲ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਦਿਓ

en: Whether the cell background color is set
pa: ਕੀ ਸੈੱਲ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ ਸੈੱਟ ਕਰਨਾ ਹੈ

en: Model
pa: ਮਾਡਲ

en: The model containing the possible values for the combo box
pa: ਮਾਡਲ ਕੰਬੋ-ਬਾਕਸ ਲਈ ਸੰਭਵ ਮੁੱਲ ਰੱਖਦਾ ਹੈ

en: Text Column
pa: ਟੈਕਸਟ ਕਾਲਮ

en: A column in the data source model to get the strings from
pa: ਕਾਲਮ ਡੈਟਾ-ਸਰੋਤ ਮਾਡਲ ਵਿੱਚ ਸਤਰਾਂ ਇਸ ਤੋਂ ਪਰਾਪਤ ਕਰੇਗਾ

en: Has Entry
pa: ਇੰਦਰਾਜ਼ ਹੈ

en: If FALSE, don’t allow to enter strings other than the chosen ones
pa: ਜੇਕਰ ਗਲਤ ਹੋਇਆ ਤਾਂ, ਇਹ ਚੁਣਿਆਂ ਤੋਂ ਬਿਨਾਂ ਸਤਰ ਦੇਣ ਨੂੰ ਸਵੀਕਾਰ ਨਹੀਂ ਕਰੇਗਾ

en: Pixbuf Object
pa: ਪਿਕਬਫ ਆਬਜੈਕਟ

en: The pixbuf to render
pa: ਪੇਸ਼ ਕਰਨ ਲਈ ਪਿਕਬੱਫ

en: Pixbuf Expander Open
pa: ਪਿਕਬੱਪ ਐਕਸਪੈਡਰ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Pixbuf for open expander
pa: ਖੁੱਲੇ ਐਕਸਪੈਡਰ ਲਈ ਪਿਕਬੱਪ

en: Pixbuf Expander Closed
pa: ਪਿਕਬੱਪ ਐਕਸਪੈਡਰ ਬੰਦ

en: Pixbuf for closed expander
pa: ਬੰਦ ਐਕਸਪੈਡਰ ਲਈ ਪਿਕਬੱਪ

en: The texture to render
pa: ਪੇਸ਼ ਕਰਨ ਲਈ ਲਿਖਤ

en: Icon Size
pa: ਆਈਕਾਨ ਅਕਾਰ

en: The GtkIconSize value that specifies the size of the rendered icon
pa: GtkIconSize ਮੁੱਲ ਜੋ ਕਿ ਪੇਸ਼ ਆਈਕਾਨ ਦਾ ਆਕਾਰ ਸੈੱਟ ਕਰਦਾ ਹੈ

en: The name of the icon from the icon theme
pa: ਆਈਕਾਨ ਸਰੂਪ ਤੋਂ ਆਈਕਾਨ ਦਾ ਨਾਂ

en: Icon
pa: ਆਈਕਾਨ

en: The GIcon being displayed
pa: ਗਲਕੋਨ ਵੇਖਾਇਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Value of the progress bar
pa: ਤਰੱਕੀ ਪੱਟੀ ਦਾ ਮੁੱਲ

en: Text
pa: ਪਾਠ

en: Text on the progress bar
pa: ਤਰੱਕੀ ਪੱਟੀ ਉੱਤੇ ਪਾਠ

en: Pulse
pa: ਲਹਿਰ

en: Set this to positive values to indicate that some progress is made, but you don’t know how much.
pa: ਇਸ ਲਈ ਧਨਾਤਮਕ ਮੁੱਲ ਦਿਓ, ਜੋ ਕਿ ਕੁਝ ਹੋਈ ਤਰੱਕੀ ਨੂੰ ਵੇਖਾਏ, ਪਰ ਤੁਸੀਂ ਨਹੀਂ ਜਾਣਦੇ ਕਿ ਕਿੰਨੀ।

en: Text x alignment
pa: ਪਾਠ x -ਸ਼ਫ਼ਬੰਦੀ

en: The horizontal text alignment, from 0 (left) to 1 (right). Reversed for RTL layouts.
pa: ਖਿਤਿਜੀ ਟੈਕਸਟ ਸਫ਼ਬੰਦੀ, 0 (ਖੱਬਿਓ) ਤੋਂ 1 (ਸੱਜੇ) ਹੈ। RTL ਲੇਆਉਟ ਲਈ ਰਾਖਵਾਂ ਹੈ।

en: Text y alignment
pa: ਪਾਠ y -ਸ਼ਫ਼ਬੰਦੀ

en: The vertical text alignment, from 0 (top) to 1 (bottom).
pa: ਲੰਬਕਾਰੀ ਸ਼ਫ਼ਬੰਦੀ, 0 (ਉਤੋਂ) ਤੋਂ 1 (ਹੇਠਾਂ) ਹੈ।

en: Inverted
pa: ਬਦਲਵਾਂ

en: Invert the direction in which the progress bar grows
pa: ਤਰੱਕੀ-ਪੱਟੀ ਦੇ ਵੱਧਣ ਦੀ ਦਿਸ਼ਾ ਨੂੰ ਉਲਟਾ ਕਰੋ

en: Adjustment
pa: ਅਨਕੂਲਤਾ

en: The adjustment that holds the value of the spin button
pa: ਅਡਜੱਸਟਮੈਂਟ, ਜੋ ਸਪਿਨ-ਬਟਨ ਦਾ ਮੁੱਲ ਰੱਖਦੀ ਹੈ

en: Climb rate
pa: ਚੜ੍ਹਨ ਦਰ

en: The acceleration rate when you hold down a button
pa: ਬਟਨ ਨੂੰ ਦਬਾਕੇ ਰੱਖਣ ਤੇ ਐਕਸਲੇਸ਼ਨ

en: Digits
pa: ਅੰਕ

en: The number of decimal places to display
pa: ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਦਸ਼ਮਲਵ ਅੰਕਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: Active
pa: ਸਰਗਰਮ

en: Whether the spinner is active (ie. shown) in the cell
pa: ਕੀ ਸੈੱਲ ਵਿੱਚ ਸਪਿੱਨਰ ਐਕਟਿਵ ਹੋਵੇ (ਜਿਵੇਂ ਵੇਖਾਇਆ)

en: Pulse of the spinner
pa: ਸਪਿੱਨਰ ਦੀ ਪਲਸ

en: Size
pa: ਅਕਾਰ

en: The GtkIconSize value that specifies the size of the rendered spinner
pa: GtkIconSize ਮੁੱਲ ਜੋ ਕਿ ਰੈਂਡਰ ਕੀਤੇ ਸਪਿੱਨਰ ਦਾ ਆਕਾਰ ਹੈ

en: Text to render
pa: ਪੇਸ਼ਕਾਰੀ ਪਾਠ

en: Markup
pa: ਨਿਸ਼ਾਨਬੱਧ

en: Marked up text to render
pa: ਪੇਸ਼ਕਾਰੀ ਲਈ ਟੈਕਸਟ ਦੀ ਨਿਸ਼ਾਨਬੰਦੀ

en: A list of style attributes to apply to the text of the renderer
pa: ਪੇਸ਼ ਕਰਨ ਲਈ ਟੈਕਸਟ ਲਈ ਜਾਰੀ ਸਟਾਇਲ ਗੁਣਾਂ ਦੀ ਲਿਸਟ ਹੈ

en: Single Paragraph Mode
pa: ਇੱਕ ਪੈਰਾ ਮੋਡ

en: Whether to keep all text in a single paragraph
pa: ਕੀ ਸਾਰੇ ਟੈਕਸਟ ਨੂੰ ਇੱਕੋ ਪ੍ਹੈਰੇ ਵਿੱਚ ਰੱਖਣਾ ਹੈ

en: Background color name
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ ਨਾਂ

en: Background color as a string
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ ਇੱਕ ਸਤਰ ਵਾਂਗ

en: Background color as RGBA
pa: RGBA ਵਜੋਂ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ ਨਾਂ

en: Background color as a GdkRGBA
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ ਇੱਕ GdkRGBA ਵਾਂਗ

en: Foreground color name
pa: ਫਾਰਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ ਨਾਂ

en: Foreground color as a string
pa: ਫਾਰਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ ਇੱਕ ਸਤਰ ਵਾਂਗ

en: Foreground color as RGBA
pa: RGBA ਵਜੋਂ ਫਾਰਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ ਨਾਂ

en: Foreground color as a GdkRGBA
pa: ਫਾਰਗਰਾਊਂਡ GdkRGBA ਵਾਂਗ

en: Editable
pa: ਸੋਧਯੋਗ

en: Whether the text can be modified by the user
pa: ਕੀ ਟੈਕਸਟ ਵਰਤਣਵਾਲਾ ਸੋਧ ਸਕੇ ਜਾਂ ਨਾ

en: Font
pa: ਫੋਟ

en: Font description as a string, e.g. “Sans Italic 12”
pa: ਫ਼ੋਂਟ ਵਰਨਣ ਸਤਰ ਦੀ ਤਰਾਂ ਜਿਵੇ ਕਿ ”Sans Italic 12”

en: Font description as a PangoFontDescription struct
pa: ਫ਼ੋਂਟ ਦਾ ਵੇਰਵਾ PangoFontDescription ਢਾਚੇ ਵਾਂਗ

en: Font family
pa: ਫੋਂਟ ਸਮੂਹ

en: Name of the font family, e.g. Sans, Helvetica, Times, Monospace
pa: ਫੋਂਟ ਸਮੂਹ ਦਾ ਨਾਂ, ਜਿਵੇ ਕਿ ਸੰਨਜ, ਟਾਇਮਜ਼, ਮੋਨੋਸਪੇਸ

en: Font style
pa: ਫੋਂਟ ਸਟਾਇਲ

en: Font variant
pa: ਫੋਂਟ ਬਦਲ

en: Font weight
pa: ਫੋਂਟ ਵੇਟ

en: Font stretch
pa: ਫੋਂਟ ਤਣਾਅ

en: Font size
pa: ਫੋਂਟ ਅਕਾਰ

en: Font points
pa: ਫੋਂਟ ਬਿੰਦੂ

en: Font size in points
pa: ਫੋਂਟ ਅਕਾਰ ਪੁਆਇਟ ਵਿੱਚ

en: Font scale
pa: ਫੋਂਟ ਸਕੇਲ

en: Font scaling factor
pa: ਫੋਂਟ ਸਕੇਲਿੰਗ ਫੈਕਟਰ

en: Rise
pa: ਉਭਰੋ

en: Offset of text above the baseline (below the baseline if rise is negative)
pa: ਟੈਕਸਟ ਦਾ ਮੁੱਖ-ਸਤਰ ਤੋਂ ਉੱਤੇ ਸੰਤੁਲਨ (ਮੁੱਖ-ਸਤਰ ਤੋਂ ਹੇਠਾਂ ਉਭਾਰ ਰਿਣਾਤਮਕ ਹੈ)

en: Strikethrough
pa: ਵਿੰਨ੍ਹੋ

en: Whether to strike through the text
pa: ਕੀ ਟੈਕਸਟ ਨੂੰ ਵਿੱਚੋਂ ਵਿੰਨ੍ਹਣਾ ਹੈ

en: Underline
pa: ਹੇਠਾਂ ਲਾਈਨ

en: Style of underline for this text
pa: ਇਸ ਟੈਕਸਟ ਦੇ ਹੇਠਾਂ ਲਾਈਨ ਖਿੱਚਣ ਦਾ ਸਟਾਇਲ

en: Language
pa: ਭਾਸ਼ਾ

en: The language this text is in, as an ISO code. Pango can use this as a hint when rendering the text. If you don’t understand this parameter, you probably don’t need it
pa: ਭਾਸ਼ਾ, ਜਿਸ ਵਿੱਚ ਇਹ ਕੋਡ ਹੈ, ਦਾ ISO ਕੋਡ ਹੈ, ਟੈਕਸਟ ਨੂੰ ਪੇਸ਼ ਕਰਨ ਲਈ ਪੈਂਗੋ ਦੀ ਉਦਾਹਰਨ ਲਈ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ, ਜੇਕਰ ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਪੈਰਾਮੀਟਰ ਨੂੰ ਨਹੀਂ ਸਮਝ ਸਕੇ ਤਾਂ  ਤੁਹਾਨੂੰ ਇਸ ਦੀ ਲੋੜ ਵੀ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Ellipsize
pa: ਅੰਡਕਾਰ-ਅਕਾਰ

en: The preferred place to ellipsize the string, if the cell renderer does not have enough room to display the entire string
pa: ਅੰਡਾਕਾਰ-ਅਕਾਰ ਸਤਰ ਦੀ ਪਸੰਦੀਦਾ ਥਾਂ, ਜੇਕਰ ਸੈਲ ਕੋਈ ਪੂਰੀ ਸਤਰ ਨੂੰ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਲੋੜੀਦੀ ਥਾਂ ਨਾ ਹੋਵੇ

en: Width In Characters
pa: ਅੱਖਰਾਂ ਵਿੱਚ ਚੌੜਾਈ

en: The desired width of the label, in characters
pa: ਲੇਬਲ ਦੀ ਲੋੜੀਦੀ ਚੌੜਾਈ, ਅੱਖਰਾਂ ਵਿੱਚ

en: Maximum Width In Characters
pa: ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਚੌੜਾਈ ਅੱਖਰਾਂ ਵਿੱਚ

en: The maximum width of the cell, in characters
pa: ਸੈੱਲ ਦੀ ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਚੌੜਾਈ, ਅੱਖਰਾਂ ਵਿੱਚ

en: Wrap mode
pa: ਸਮੇਟਣ ਢੰਗ

en: How to break the string into multiple lines, if the cell renderer does not have enough room to display the entire string
pa: ਲਾਈਨਾਂ ਨੂੰ ਬਹੁ-ਲਾਈਨਾਂ ਵਿੱਚ ਕਿਵੇਂ ਵੰਡਿਆ ਜਾਵੇ, ਜੇਕਰ ਸੈਲ ਕੋਲ ਲਾਈਨਾਂ ਨੂੰ ਵਿਖਾਉਣ ਲਈ ਲੋੜੀਦੀ ਥਾਂ ਨਾ ਹੋਵੇ।

en: Wrap width
pa: ਚੌੜਾਈ ਨੂੰ ਲੇਪਟੋ

en: The width at which the text is wrapped
pa: ਚੌੜਾਈ, ਜਿਸ ਨਾਲ ਟੈਕਸਟ ਸਮੇਟਿਆ ਜਾਵੇਗਾ

en: Alignment
pa: ਸ਼ਫਬੰਦੀ

en: How to align the lines
pa: ਲਾਈਨਾਂ ਨੂੰ ਇਕਸਾਰ ਕਿਵੇਂ ਕਰਨਾ ਹੈ

en: Placeholder text
pa: ਰੱਖਣ-ਥਾਂ ਵਾਲਾ ਟੈਕਸਟ

en: Text rendered when an editable cell is empty
pa: ਜਦੋਂ ਸੋਧਯੋਗ ਸੈੱਲ ਖਾਲੀ ਹੋਣ ਸਮੇਂ ਪੇਸ਼ ਕੀਤਾ ਜਾਣ ਵਾਲਾ ਟੈਕਸਟ

en: Background set
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਦਿਓ

en: Whether this tag affects the background color
pa: ਕੀ ਇਹ ਟੈਗ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ ਨੂੰ ਪ੍ਰਭਾਵਿਤ ਕਰੇ

en: Foreground set
pa: ਫਾਰ-ਗਰਾਊਂਡ ਦਿਓ

en: Whether this tag affects the foreground color
pa: ਕੀ ਇਹ ਟੈਗ ਫਾਰ-ਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ ਨੂੰ ਪ੍ਰਭਾਵਿਤ ਕਰੇ

en: Editability set
pa: ਸੋਧਣਯੋਗਤਾ ਦਿਓ

en: Whether this tag affects text editability
pa: ਕੀ ਇਹ ਟੈਕਸਟ ਸੋਧਣਯੋਗਤਾ ਨੂੰ ਪ੍ਰਭਾਵਿਤ ਕਰੇ

en: Font family set
pa: ਫੋਂਟ ਸਮੂਹ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Whether this tag affects the font family
pa: ਕੀ ਇਹ ਟੈਗ ਫੋਂਟ ਸਮੂਹ ਨੂੰ ਪ੍ਰਭਾਵਿਤ ਕਰੇ

en: Font style set
pa: ਫੋਂਟ ਸਟਾਇਲ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Whether this tag affects the font style
pa: ਕੀ ਇਹ ਟੈਗ ਫੋਂਟ ਸਟਾਇਲ ਨੂੰ ਪ੍ਰਭਾਵਿਤ ਕਰੇ

en: Font variant set
pa: ਫੋਂਟ ਬਦਲ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Whether this tag affects the font variant
pa: ਕੀ ਇਹ ਟੈਗ ਫੋਂਟ ਤਬਦੀਲੀ ਨੂੰ ਪ੍ਰਭਾਵਿਤ ਕਰੇ

en: Font weight set
pa: ਫੋਂਟ ਵੇਟ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Whether this tag affects the font weight
pa: ਕੀ ਇਹ ਟੈਗ ਫੋਂਟ ਫੈਲਾ ਨੂੰ ਪ੍ਰਭਾਵਿਤ ਕਰੇ

en: Font stretch set
pa: ਫੋਂਟ ਤਣਾਅ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Whether this tag affects the font stretch
pa: ਕੀ ਇਹ ਟੈਗ ਫੋਂਟ ਤਣਾਅ ਨੂੰ ਪ੍ਰਭਾਵਿਤ ਕਰੇ

en: Font size set
pa: ਫੋਂਟ ਆਕਾਰ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Whether this tag affects the font size
pa: ਕੀ ਇਹ ਟੈਗ ਫੋਂਟ ਆਕਾਰ ਨੂੰ ਪ੍ਰਭਾਵਿਤ ਕਰੇ

en: Font scale set
pa: ਫੋਂਟ ਸਕੇਲ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Whether this tag scales the font size by a factor
pa: ਕੀ ਇਹ ਟੈਗ ਫੋਂਟ ਅਕਾਰ ਨੂੰ ਗੁਣਾਂਕ ਪੈਮਾਨਾ ਨਾਲ ਪ੍ਰਭਾਵਿਤ ਕਰੇ

en: Rise set
pa: ਉਭਾਰਨਾ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Whether this tag affects the rise
pa: ਕੀ ਇਹ ਟੈਗ ਉਭਾਰਨ ਨੂੰ ਪ੍ਰਭਾਵਿਤ ਕਰੇ

en: Strikethrough set
pa: ਵਿੰਨ੍ਹਣਾ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Whether this tag affects strikethrough
pa: ਕੀ ਇਹ ਟੈਗ ਵਿੰਨ੍ਹਣ ਨੂੰ ਪ੍ਰਭਾਵਿਤ ਕਰੇ

en: Underline set
pa: ਹੇਠਾਂ ਲਾਈਨ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Whether this tag affects underlining
pa: ਕੀ ਇਹ ਟੈਗ ਹੇਠਾਂ ਲਾਈਨ ਖਿੱਚਣ ਨੂੰ ਪ੍ਰਭਾਵਿਤ ਕਰੇ

en: Language set
pa: ਭਾਸ਼ਾ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Whether this tag affects the language the text is rendered as
pa: ਕੀ ਇਹ ਟੈਗ ਟੈਕਸਟ ਪੇਸ਼ ਕਰਨ ਦੀ ਭਾਸ਼ਾ ਨੂੰ ਪ੍ਰਭਾਵਿਤ ਕਰੇ

en: Ellipsize set
pa: ਅੰਡਾਕਾਰ-ਅਕਾਰ ਦਿਓ

en: Whether this tag affects the ellipsize mode
pa: ਕੀ ਅੰਡਾਕਾਰਅਕਾਰ ਢੰਗ ਇਸ ਟੈਗ ਨੂੰ ਪਰਭਾਵਿਤ ਕਰੇ

en: Align set
pa: ਸ਼ਫਬੰਦੀ ਸੈੱਟ

en: Whether this tag affects the alignment mode
pa: ਕੀ ਇਹ ਟੈਗ ਅੰਡਾਕਾਰਅਕਾਰ ਢੰਗ ਨੂੰ ਪਰਭਾਵਿਤ ਕਰੇ

en: Toggle state
pa: ਬਦਲਵੀਂ ਹਾਲਤ

en: The toggle state of the button
pa: ਬਟਨ ਦੀ ਬਦਲਵੀ ਹਾਲਤ

en: Inconsistent state
pa: ਅਸੰਗਤ ਹਾਲਤ

en: The inconsistent state of the button
pa: ਬਟਨ ਦੀ ਅਸੰਗਤ ਸਥਿਤੀ

en: Activatable
pa: ਸਰਗਰਮਯੋਗ

en: The toggle button can be activated
pa: ਬਦਲਣਯੋਗ ਬਟਨ ਨੂੰ ਸਰਗਰਮਯੋਗ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Radio state
pa: ਰੇਡੀਉ ਸਥਿਤੀ

en: Draw the toggle button as a radio button
pa: ਬਦਲਣ ਵਾਲੇ ਬਟਨ ਨੂੰ ਰੇਡੀੳ ਬਟਨ ਵਿੱਚ ਤਬਦੀਲ ਕਰੋ

en: CellView model
pa: ਸੈੱਲ-ਝਲਕ ਮਾਡਲ

en: The model for cell view
pa: ਸੈੱਲ ਝਲਕ ਲਈ ਮਾਡਲ

en: Cell Area
pa: ਸੈੱਲ ਖੇਤਰ

en: The GtkCellArea used to layout cells
pa: ਸੈੱਲ ਲੇਆਉਟ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ GtkCellArea

en: Cell Area Context
pa: ਸੈੱਲ ਖੇਤਰ ਪਰਸੰਗ

en: The GtkCellAreaContext used to compute the geometry of the cell view
pa: ਸੈੱਲ ਝਲਕ ਦੀ ਜੁਮੈਟਰੀ ਕੱਢਣ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ GtkCellAreaContext

en: Draw Sensitive
pa: ਸੰਵੇਦਨਸ਼ੀਲ ਬਣਾਓ

en: Whether to force cells to be drawn in a sensitive state
pa: ਕੀ ਸੈੱਲਾਂ ਨੂੰ ਸੰਵੇਦਨਸ਼ੀਲ ਹਾਲਤ ਵਿੱਚ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਮਜ਼ਬੂਰ ਕਰਨਾ ਹੈ

en: Fit Model
pa: ਫਿੱਟ ਮਾਡਲ

en: Whether to request enough space for every row in the model
pa: ਕੀ ਮਾਡਲ ਵਿੱਚ ਹਰੇਕ ਕਤਾਰ ਲਈ ਲੋੜੀਦੀ ਥਾਂ ਦੀ ਮੰਗ ਕਰਨੀ ਹੈ

en: If the toggle button should be pressed in
pa: ਕੀ ਬਦਲਵਾਂ ਬਟਨ ਦਬਾਇਆ ਜਾਵੇ

en: Group
pa: ਗਰੁੱਪ

en: The check button whose group this widget belongs to.
pa: ਚੈਕ ਬਟਨ, ਜਦੋਂ ਕਿ ਇਸ ਗਰੁੱਪ ਜਿਸ ਨਾਲ ਵਿਜੈਟ ਸਬੰਧਤ ਹੈ।

en: Inconsistent
pa: ਅਸੰਗਤ

en: If the check button is in an “in between” state
pa: ਕੀ ਚੋਣ ਬਟਨ “ਵਿਚਕਾਰਲੀ“ ਸਥਿਤੀ ਵਿੱਚ ਹੈ

en: Title
pa: ਟਾਈਟਲ

en: The title of the color selection dialog
pa: ਰੰਗ ਚੁਣਨ ਵਾਲੇ ਡਾਈਲਾਗ ਦਾ ਟਾਈਟਲ

en: Show Editor
pa: ਐਡੀਟਰ ਵੇਖੋ

en: Whether to show the color editor right away
pa: ਕੀ ਰੰਗ ਐਡੀਟਰ ਤੁਰੰਤ ਵਿਖਾਉਣਾ ਹੈ

en: Whether the dialog is modal
pa: ਕੀ ਡਾਈਲਾਗ ਮਾਡਲ ਹੈ

en: Color
pa: ਰੰਗ

en: Current color, as a GdkRGBA
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਰੰਗ GdkRGBA ਵਜੋਂ

en: Use alpha
pa: ਐਲਫਾ ਵਰਤੋ

en: Whether alpha should be shown
pa: ਕੀ ਐਲਫ਼ਾ ਵੇਖਾਉਣਾ ਹੈ

en: Show editor
pa: ਐਡੀਟਰ ਵੇਖੋ

en: Scale type
pa: ਸਕੇਲ ਕਿਸਮ

en: RGBA Color
pa: RGBA ਰੰਗ

en: Color as RGBA
pa: RGBA ਵਜੋਂ ਰੰਗ

en: Selectable
pa: ਚੋਣ-ਯੋਗ

en: Whether the swatch is selectable
pa: ਕੀ ਸਵੈਚ ਚੁਣਨਯੋਗ ਹੋਣੇ ਚਾਹੀਦੇ ਹਨ

en: Has Menu
pa: ਮੇਨੂ ਹੈ

en: Whether the swatch should offer customization
pa: ਕੀ ਸਵੈਚ ਨੂੰ ਕਸਟਮਾਈਜ਼ੇਸ਼ਨ ਦਿਖਾਉਣੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ

en: Can Drop
pa: ਸੁੱਟਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Whether the swatch should accept drops
pa: ਕੀ ਸਵੈਚ ਸੁੱਟਣ ਲਈ ਵਰਤਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Columns
pa: ਕਾਲਮ

en: List of columns
pa: ਕਾਲਮਾਂ ਦੀ ਸੂਚੀ

en: Show row separators
pa: ਕਤਾਰ ਵੱਖਰਵੇ ਵੇਖਾਓ

en: Show separators between rows
pa: ਕਤਾਰਾਂ ਵਿਚਾਲੇ ਵੱਖਰਵੇ ਵੇਖਾਓ

en: Show column separators
pa: ਕਾਲਮ ਵੱਖਰੇਵੇ ਵੇਖਾਓ

en: Show separators between columns
pa: ਕਾਲਮਾਂ ਵਿਚਾਲੇ ਵੱਖਰੇਵੇ ਵੇਖਾਓ

en: Sorter
pa: ਲੜੀਬੱਧ ਕਰਤਾ

en: Sorter with sorting choices of the user
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਨੂੰ ਲੜੀਬੱਧ ਕਰਨ ਦੀਆਂ ਚੋਣ ਦੇਣ ਵਾਲਾ ਲੜੀਬੱਧ ਕਰਤਾ

en: Single click activate
pa: ਇੱਕ ਕਲਿੱਕ ਨਾਲ ਸਰਗਰਮ

en: Activate rows on single click
pa: ਇੱਕ ਵਾਰ ਕਲਿੱਕ ਕਰਨ ਨਾਲ ਕਤਾਰਾਂ ਸਰਗਰਮ

en: Reorderable
pa: ਮੁੜ-ਕਰਮਯੋਗ

en: Column view
pa: ਕਾਲਮ ਝਲਕ

en: Factory
pa: ਫੈਕਟਰੀ

en: Visible
pa: ਦਿੱਖ

en: Whether this column is visible
pa: ਕੀ ਇਹ ਕਾਲਮ ਦਿਖਾਈ ਦਿੰਦਾ ਹੈ

en: Header menu
pa: ਹੈੱਡਰ ਮੇਨੂ

en: Resizable
pa: ਮੁੜ-ਆਕਾਰਯੋਗ

en: Fixed width
pa: ਸਥਿਰ ਚੌੜਾਈ

en: Fixed width of this column
pa: ਇਸ ਕਾਲਮ ਦੀ ਸਥਿਰ ਚੌੜਾਈ

en: ComboBox model
pa: ਕੰਬੋ-ਬਾਕਸ ਮਾਡਲ

en: The model for the combo box
pa: ਕੰਬੋ-ਬਾਕਸ ਲਈ ਮਾਡਲ

en: Active item
pa: ਸਰਗਰਮ ਆਈਟਮ

en: The item which is currently active
pa: ਆਈਟਮ, ਜੋ ਹੁਣ ਸਰਗਰਮ ਹੈ

en: Whether the combo box draws a frame around the child
pa: ਕੀ ਕੰਬੋ-ਬਕਸਾ ਚਾਈਲਡ ਦੁਆਲੇ ਫਰੇਮ ਵੇਖਾਓ

en: Popup shown
pa: ਪੋਪਅੱਪ ਵੇਖਾਉਣਾ

en: Whether the combo’s dropdown is shown
pa: ਕੀ ਕੰਬੋ ਦੀ ਲਟਕਦੀ ਸੂਚੀ ਵੇਖਾਈ ਜਾਵੇ

en: Button Sensitivity
pa: ਬਟਨ ਸੰਵਦੇਨਸ਼ੀਲਤਾ

en: Whether the dropdown button is sensitive when the model is empty
pa: ਜਦੋਂ ਮਾਡਲ ਖਾਲੀ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਲਟਕਦੇ ਬਟਨ ਸੰਵੇਦਨਸ਼ੀਲ ਹੋਣ

en: Whether combo box has an entry
pa: ਕੀ ਕੰਬੋ-ਬਕਸਾ ਦੀ ਐਂਟਰੀ ਹੈ

en: Entry Text Column
pa: ਐਂਟਰੀ ਟੈਕਸਟ ਕਾਲਮ

en: The column in the combo box’s model to associate with strings from the entry if the combo was created with #GtkComboBox:has-entry = %TRUE
pa: ਕੰਬੋਬਾਕਸ ਦੇ ਮਾਡਲ ਵਿੱਚ ਕਾਲਮ, ਜੋ ਕਿ ਐਂਟਰੀ ਤੋਂ ਲਾਈਨ ਨਾਲ ਸਬੰਧਿਤ ਹੈ, ਜੇ ਕਾਲਮ ਨੂੰ #GtkComboBox:has-entry = %TRUE ਨਾਲ ਬਣਾਇਆ ਹੋਵੇ

en: ID Column
pa: ID ਕਾਲਮ

en: The column in the combo box’s model that provides string IDs for the values in the model
pa: ਕੰਬੋਬਾਕਸ ਦੇ ਮਾਡਲ ਵਿੱਚ ਕਾਲਮ, ਜੋ ਕਿ ਮਾਡਲ ਵਿੱਚ ਮੁੱਲ ਲਈ ਲਾਈਨ ID ਦਿੰਦਾ ਹੈ

en: Active id
pa: ਸਰਗਰਮ id

en: The value of the id column for the active row
pa: ਐਕਟਿਵ ਕਤਾਰ ਲਈ id ਕਾਲਮ ਦਾ ਮੁੱਲ

en: Popup Fixed Width
pa: ਪੋਪਅੱਪ ਸਥਿਰ ਚੌੜਾਈ

en: Whether the popup’s width should be a fixed width matching the allocated width of the combo box
pa: ਕੀ ਪੋਪਅੱਪ ਦੀ ਚੌੜਾਈ ਕੰਬੋ ਬਾਕਸ ਦੀ ਦਿੱਤੀ ਗਈ ਚੌੜਾਈ ਦੇ ਮੁਤਾਬਕ ਸਥਿਰ ਹੋਵੇ

en: The child_widget
pa: child_widget

en: Target
pa: ਟੀਚਾ

en: Target Attribute
pa: ਟੀਚੇ ਦਾ ਗੁਣ

en: Relation
pa: ਸੰਬੰਧ

en: Source
pa: ਸਰੋਤ

en: Source Attribute
pa: ਸਰੋਤ ਦਾ ਗੁਣ

en: Multiplier
pa: ਗੁਣਾਕ

en: Constant
pa: ਸਥਿਰ

en: Strength
pa: ਮਜ਼ਬੂਤੀ

en: Style Classes
pa: ਸਟਾਇਲ ਕਲਾਸਾਂ

en: List of classes
pa: ਕਲਾਸਾਂ ਦੀ ਸੂਚੀ

en: Unique ID
pa: ਵਿਲੱਖਣ ID

en: State flags
pa: ਹਾਲਤ ਨਿਸ਼ਾਨ

en: If other nodes can see this node
pa: ਕੀ ਹੋਰ ਨੋਡਾਂ ਇਸ ਨੋਡ ਨੂੰ ਵੇਖ ਸਕਦੀਆਂ ਹਨ

en: Subproperties
pa: ਸਬ-ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

en: The list of subproperties
pa: ਸਬ-ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਦੀ ਸੂਚੀ

en: Animated
pa: ਐਨੀਮੇਟ ਕੀਤਾ

en: Set if the value can be animated
pa: ਸੈੱਟ ਕਰੋ, ਜੇ ਮੁੱਲ ਨੂੰ ਐਨੀਮੇਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Affects
pa: ਪ੍ਰਭਾਵ

en: Set if the value affects the sizing of elements
pa: ਸੈੱਟ ਕਰੋ ਕਿ ਕੀ ਮੁੱਲ ਐਲੀਮੈਂਟ ਦੇ ਆਕਾਰ ਨੂੰ ਪ੍ਰਭਾਵਿਤ ਕਰੋ

en: The numeric id for quick access
pa: ਤੁਰੰਤ ਵਰਤੋਂ ਲਈ ਅੰਕੀ id

en: Inherit
pa: ਇੰਹੈਰੀਂਟ

en: Set if the value is inherited by default
pa: ਸੈੱਟ ਕਰੋ ਕਿ ਕੀ ਮੁੱਲ ਨੂੰ ਡਿਫਾਲਟ ਮੂਲ ਤੋਂ ਲਿਆ ਜਾਵੇ

en: Initial value
pa: ਮੁੱਢਲਾ ਮੁੱਲ

en: The initial specified value used for this property
pa: ਇਹ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਮੁੱਢਲਾ ਮੁੱਲ

en: attributes
pa: ਗੁਣ

en: error
pa: ਗਲਤੀ

en: File
pa: ਫਾਇਲ

en: The file to query
pa: ਕਿਊਰੀ ਕਰਨ ਲਈ ਫਾਇਲ

en: monitored
pa: ਨਿਗਰਾਨੀ ਕੀਤੀ

en: Content
pa: ਸਮੱਗਰੀ

en: Actions
pa: ਕਾਰਵਾਈਆਂ

en: Supported actions
pa: ਸਹਾਇਕ ਕਾਰਵਾਈਆਂ

en: Content Width
pa: ਸਮੱਗਰੀ ਚੌੜਾਈ

en: Desired width for displayed content
pa: ਸਮੱਗਰੀ ਦਿਖਾਉਣ ਲਈ ਚਾਹੀਦੀ ਚੌੜਾਈ

en: Content Height
pa: ਸਮੱਗਰੀ ਉਚਾਈ

en: Desired height for displayed content
pa: ਸਮੱਗਰੀ ਦਿਖਾਉਣ ਲਈ ਚਾਹੀਦੀ ਉਚਾਈ

en: Contains Pointer
pa: ਪੁਆਇੰਟਰ ਰੱਖਦਾ ਹੈ

en: Drop
pa: ਸੁੱਟਣਾ

en: Is Pointer
pa: ਪੁਆਇੰਟਰ ਹੈ

en: List Factory
pa: ਫੈਕਟਰੀ ਸੂਚੀ

en: Selected
pa: ਚੁਣੇ

en: Position of the selected item
pa: ਚੁਣੀ ਆਈਟਮ ਦੀ ਸਥਿਤੀ

en: Selected Item
pa: ਚੁਣੀ ਆਈਟਮ

en: The selected item
pa: ਚੁਣੀ ਆਈਟਮ

en: Enable search
pa: ਖੋਜ ਸਮਰੱਥ ਕਰੋ

en: Formats
pa: ਫਾਰਮੈਟ

en: Current drop
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਡਰੌਪ

en: The supported formats
pa: ਸਹਾਇਕ ਫਾਰਮੈਟ

en: Preload
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਲੋਡ

en: The value for this drop operation
pa: ਇਸ ਡਰੌਪ ਕਾਰਵਾਈ ਲਈ ਮੁੱਲ

en: The contents of the entry
pa: ਐਂਟਰੀ ਦੀ ਸਮੱਗਰੀ

en: Cursor Position
pa: ਕਰਸਰ ਦੀ ਸਥਿਤੀ

en: The current position of the insertion cursor in chars
pa: ਅੱਖਰਾਂ ਵਿੱਚ ਵਿਚਕਾਰਲੀ ਕਰਸਰ ਦੀ ਮੌਜੂਦਾ ਸਥਿਤੀ

en: Enable Undo
pa: ਵਾਪਸ ਕਰਨਾ ਸਮਰੱਥ ਹੈ

en: Selection Bound
pa: ਚੋਣ ਸੀਮਾ

en: The position of the opposite end of the selection from the cursor in chars
pa: ਕਰਸਰ ਤੋਂ ਚੋਣ ਦੀ ਵਿਰੋਧੀ ਸਿਰਿਆ ਤੱਕ ਦੀ ਸਥਿਤੀ ਅੱਖਰਾਂ ਵਿੱਚ

en: Whether the entry contents can be edited
pa: ਕੀ ਇੰਦਰਾਜ਼ ਹਿੱਸੇ ਨੁੰ ਸੋਧਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Width in chars
pa: ਅੱਖਰਾਂ ਵਿੱਚ ਚੌੜਾਈ

en: Number of characters to leave space for in the entry
pa: ਇੰਦਰਾਜ਼ ਵਿੱਚ ਖਾਲੀ ਥਾਂ ਛੱਡਣ ਲਈ ਅੱਖਰਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: Maximum width in characters
pa: ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਚੌੜਾਈ ਅੱਖਰਾਂ ਵਿੱਚ

en: The desired maximum width of the entry, in characters
pa: ਐਂਟਰੀ ਦੀ ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਲੋੜੀਦੀ ਚੌੜਾਈ, ਅੱਖਰਾਂ ਵਿੱਚ

en: X align
pa: X ਸਫ਼ਬੰਦੀ

en: The horizontal alignment, from 0 (left) to 1 (right). Reversed for RTL layouts.
pa: ਲੇਟਵੀ ਸਫ਼ਬੰਦੀ, 0 (ਖੱਬਿਉ) ਤੋ 1 (ਸੱਜਿਉ) RTL ਲਈ ਉਲਟ ਹੈ।

en: Whether the widget is in editing mode
pa: ਕੀ ਵਿਜੈਟ ਸੋਧਣ ਢੰਗ ਵਿੱਚ ਹੈ

en: The contents of the buffer
pa: ਬਫ਼ਰ ਦੀ ਸਮੱਗਰੀ

en: Text length
pa: ਟੈਕਸਟ ਲੰਬਾਈ

en: Length of the text currently in the buffer
pa: ਬਫ਼ਰ ਵਿੱਚ ਮੌਜੂਦਾ ਟੈਕਸਟ ਦੀ ਲੰਬਾਈ

en: Maximum length
pa: ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਲੰਬਾਈ

en: Maximum number of characters for this entry. Zero if no maximum
pa: ਇਸ ਇੰਦਰਾਜ਼ ਲਈ ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਅੱਖਰਾਂ ਦੀ ਥਾਂ  0 ਜੇਕਰ ਕੋਈ ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Text Buffer
pa: ਟੈਕਸਟ ਬਫਰ

en: Text buffer object which actually stores entry text
pa: ਟੈਕਸਟ ਬਫ਼ਰ ਆਬਜੈਕਟ, ਜੋ ਕਿ ਅਸਲ ਵਿੱਚ ਐਂਟਰੀ ਟੈਕਸਟ ਸਟੋਰ ਕਰਦਾ ਹੈ

en: Visibility
pa: ਵੇਖਣਯੋਗਤਾ

en: FALSE displays the “invisible char” instead of the actual text (password mode)
pa: ਗਲਤ, ਅਸਲੀ ਸ਼ਬਦਾਂ (ਪਾਸਵਰਡ ਮੋਡ) ਦੀ ਬਜਾਏ “ਲੁਕਵੇ ਅੱਖਰ“ ਵੇਖਾਵੇਗਾ

en: FALSE removes outside bevel from entry
pa: ਗਲਤ ਇੰਦਰਾਜ਼ ਵਿਚੋ ਬਾਹਰੀ bevel ਨੂੰ ਹਟਾ ਦੇਵੇਗਾ

en: Invisible character
pa: ਅਦਿੱਖ ਅੱਖਰ

en: The character to use when masking entry contents (in “password mode”)
pa: ਅੱਖਰ, ਜੋ ਕਿ ਇੰਦਰਾਜ਼ ਦੇ ਸ਼ਬਦਾਂ ਨੂੰ ਲੁਕਉਣ ਦੇ ਕੰਮ ਲਈ ਵਰਤਿਆ ਜਾਵੇਗਾ (“ਪਾਸਵਰਡ ਕੋਡ“ ਵਿੱਚ)

en: Activates default
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਸਰਗਰਮ ਹੁੰਦਾ ਹੈ

en: Whether to activate the default widget (such as the default button in a dialog) when Enter is pressed
pa: ਕੀ ਡਿਫਾਲਟ ਵਿਜੈਟ ਹੀ ਸਰਗਰਮ ਕਰਨਾ ਹੈ, (ਜਿਵੇਂ ਕਿ ਡਾਈਲਾਗ ਵਿੱਚ ਡਿਫਾਲਟ ਬਟਨ)ਜਦੋ ਕਿ ਐਟਰ ਨੂੰ ਦਬਾਇਆ ਜਾਵੇ

en: Scroll offset
pa: ਸੰਤੁਲਿਤ ਸਕਰੋਲ

en: Number of pixels of the entry scrolled off the screen to the left
pa: ਪਿਕਸਲਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ, ਜੋ ਕਿ ਸਕਰੀਨ ਦੇ ਖੱਬਿਉ ਇੰਦਰਾਜ਼ ਵਿੱਚ ਸੰਤੁਲਿਤ ਸਕਰੋਲ ਹੋਣ

en: Truncate multiline
pa: ਛਾਂਟੀਆਂ ਬਹੁ-ਲਾਈਨਾਂ

en: Whether to truncate multiline pastes to one line.
pa: ਕੀ ਇੱਕ ਲਾਈਨ ਵਿੱਚ ਛਾਂਟੀਆਂ ਬਹੁ-ਲਾਈਨਾਂ ਨੂੰ ਚੇਪਿਆ ਜਾਵੇ।

en: Overwrite mode
pa: ਉੱਤੇ ਵੇਖਾਉਣ ਦਾ ਢੰਗ

en: Whether new text overwrites existing text
pa: ਕੀ ਨਵਾਂ ਟੈਕਸਟ ਪੁਰਾਣੇ ਟੈਕਸਟ ਉੱਤੇ ਲਿਖੇ

en: Length of the text currently in the entry
pa: ਐਂਟਰੀ ਵਿੱਚ ਮੌਜੂਦ ਟੈਕਸਟ ਦੀ ਲੰਬਾਈ

en: Invisible character set
pa: ਅਦਿੱਖ ਅੱਖਰ ਸੈੱਟ

en: Whether the invisible character has been set
pa: ਕੀ ਅਦਿੱਖ ਅੱਖਰ ਸੈੱਟ ਕਰਨੇ ਹਨ

en: Progress Fraction
pa: ਤਰੱਕੀ ਭਾਗ

en: The current fraction of the task that’s been completed
pa: ਟਾਸਕ ਦਾ ਮੌਜੂਦਾ ਭਾਗ, ਜੋ ਕਿ ਪੂਰਾ ਹੋ ਗਿਆ

en: Progress Pulse Step
pa: ਤਰੱਕੀ ਪਲੱਸ ਸਟੈਪ

en: The fraction of total entry width to move the progress bouncing block for each call to gtk_entry_progress_pulse()
pa: ਤਰੱਕੀ ਬਲਾਕ ਹਿਲਾਉਣ ਲਈ ਭਾਗ ਦੀ ਕੁੱਲ ਐਂਟਰੀ ਚੌੜਾਈ, ਜੋ ਕਿ gtk_entry_progress_pulse() ਦੀ ਹਰੇਕ ਕਾਲ ਲਈ ਹੋਵੇ

en: Show text in the entry when it’s empty and unfocused
pa: ਐਂਟਰ ਵੀ ਟੈਕਸਟ ਵੇਖਾਉ, ਜਦੋਂ ਇਹ ਖਾਲੀ ਤੇ ਨਾ-ਫੋਕਸ ਹੋਵੇ

en: Primary paintable
pa: ਮੁੱਢਲਾ ਪੇਂਟ-ਯੋਗ

en: Primary paintable for the entry
pa: ਐਂਟਰੀ ਲਈ ਮੁੱਢਲਾ ਪੇਂਟ-ਯੋਗ

en: Secondary paintable
pa: ਸੈਕੰਡਰੀ ਪੇਂਟ-ਯੋਗ

en: Secondary paintable for the entry
pa: ਐਂਟਰੀ ਲਈ ਸੈਕੰਡਰੀ ਪੇਂਟ-ਯੋਗ

en: Primary icon name
pa: ਪ੍ਰਾਇਮਰੀ ਆਈਕਾਨ ਨਾਂ

en: Icon name for primary icon
pa: ਪ੍ਰਾਇਮਰੀ ਆਈਕਾਨ ਲਈ ਆਈਕਾਨ ਨਾਂ

en: Secondary icon name
pa: ਸੈਕੰਡਰੀ ਆਈਕਾਨ ਨਾਂ

en: Icon name for secondary icon
pa: ਸੈਕੰਡਰੀ ਆਈਕਾਨ ਲਈ ਆਈਕਾਨ ਨਾਂ

en: Primary GIcon
pa: ਪ੍ਰਾਇਮਰੀ GIcon

en: GIcon for primary icon
pa: ਪ੍ਰਾਇਮਰੀ ਆਈਕਾਨ ਲਈ GIcon

en: Secondary GIcon
pa: ਸੈਕੰਡਰੀ GIcon

en: GIcon for secondary icon
pa: ਸੈਕੰਡਰੀ ਆਈਕਾਨ ਲਈ GIcon

en: Primary storage type
pa: ਪ੍ਰਾਇਮਰੀ ਸਟੋਰੇਜ਼ ਟਾਈਪ

en: The representation being used for primary icon
pa: ਪ੍ਰਾਇਮਰੀ ਆਈਕਾਨ ਲਈ ਨੁਮਾਇੰਦਾ

en: Secondary storage type
pa: ਸੈਕੰਡਰੀ ਸਟੋਰੇਜ਼ ਟਾਈਪ

en: The representation being used for secondary icon
pa: ਸੈਕੰਡਰੀ ਆਈਕਾਨ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਨੁਮਾਇੰਦਾ

en: Primary icon activatable
pa: ਪ੍ਰਾਇਮਰੀ ਆਈਕਾਨ ਸਰਗਰਮ-ਯੋਗ

en: Whether the primary icon is activatable
pa: ਕੀ ਪ੍ਰਾਇਮਰੀ ਆਈਕਾਨ ਸਰਗਰਮ-ਹੋਣਯੋਗ ਹੋਣ

en: Secondary icon activatable
pa: ਸੈਕੰਡਰੀ ਆਈਕਾਨ ਸਰਗਰਮ-ਹੋਣਯੋਗ

en: Whether the secondary icon is activatable
pa: ਕੀ ਸੈਕੰਡਰੀ ਆਈਕਾਨ ਸਰਗਰਮ-ਹੋਣਯੋਗ ਹੋਣ

en: Primary icon sensitive
pa: ਪ੍ਰਾਇਮਰੀ ਆਈਕਾਨ ਸੰਵੇਦਨਸ਼ੀਲ

en: Whether the primary icon is sensitive
pa: ਕੀ ਪ੍ਰਾਇਮਰੀ ਆਈਕਾਨ ਸੰਵੇਦਨਸ਼ੀਲ ਹੋਣ

en: Secondary icon sensitive
pa: ਸੈਕੰਡਰੀ ਆਈਕਾਨ ਸੰਵੇਦਨਸ਼ੀਲ

en: Whether the secondary icon is sensitive
pa: ਕੀ ਸੈਕੰਡਰੀ ਆਈਕਾਨ ਸੰਵੇਦਨਸ਼ੀਲ ਹੋਣ

en: Primary icon tooltip text
pa: ਪ੍ਰਾਇਮਰੀ ਆਈਕਾਨ ਟੂਲ-ਟਿੱਪ ਟੈਕਸਟ

en: The contents of the tooltip on the primary icon
pa: ਪ੍ਰਾਇਮਰੀ ਆਈਕਾਨ ਟੂਲ-ਟਿੱਪ ਟੈਕਸਟ ਦੀ ਸਮੱਗਰੀ

en: Secondary icon tooltip text
pa: ਸੈਕੰਡਰੀ ਆਈਕਾਨ ਟੂਲ-ਟਿੱਪ ਟੈਕਸਟ

en: The contents of the tooltip on the secondary icon
pa: ਸੈਕੰਡਰੀ ਆਈਕਾਨ ਟੂਲ-ਟਿੱਪ ਟੈਕਸਟ ਦੀ ਸਮੱਗਰੀ

en: Primary icon tooltip markup
pa: ਪ੍ਰਾਇਮਰੀ ਆਈਕਾਨ ਟੂਲ-ਟਿੱਪ ਨਿਸ਼ਾਨਬੱਧ

en: Secondary icon tooltip markup
pa: ਸੈਕੰਡਰੀ ਆਈਕਾਨ ਟੂਲ-ਟਿੱਪ ਨਿਸ਼ਾਨਬੱਧ

en: IM module
pa: IM ਮੋਡੀਊਲ

en: Which IM module should be used
pa: ਕਿਹੜਾ IM ਮੋਡੀਊਲ ਵਰਤਿਆ ਜਾਵੇ

en: Completion
pa: ਸਮਾਪਤੀ

en: The auxiliary completion object
pa: ਵਾਧੂ ਪੂਰਤੀ ਆਬਜੈਕਟ

en: Purpose
pa: ਮਕਸਦ

en: Purpose of the text field
pa: ਟੈਕਸਟ ਖੇਤਰ ਦਾ ਮਕਸਦ

en: hints
pa: ਇਸ਼ਾਰੇ

en: Hints for the text field behaviour
pa: ਟੈਕਸਟ ਖੇਤਰ ਰਵੱਈਏ ਲਈ ਇਸ਼ਾਰੇ

en: Tabs
pa: ਟੈਬ

en: A list of tabstop locations to apply to the text of the entry
pa: ਐਂਟਰੀ ਦੇ ਸ਼ਬਦ ਲਈ ਲਾਗੂ ਕਰਨ ਵਾਸਤੇ ਟੈਬ-ਰੋਕੋ ਟਿਕਾਣਿਆਂ ਦੀ ਸੂਚੀ ਹੈ

en: Emoji icon
pa: ਈਮੋਜ਼ੀ ਆਈਕਾਨ

en: Extra menu
pa: ਵਾਧੂ ਮੇਨੂ

en: Enable Emoji completion
pa: ਈਮੋਜ਼ੀ ਪੂਰਨਾ ਸਮਰੱਥਾ

en: Whether to suggest Emoji replacements
pa: ਕੀ ਈਮੋਜ਼ੀ ਤਬਾਦਲੇ ਸੁਝਾਉਣੇ ਹਨ

en: Completion Model
pa: ਪੂਰਤੀ ਮਾਡਲ

en: The model to find matches in
pa: ਮਾਡਲ, ਜਿਸ ਵਿੱਚ ਮੇਲ ਲੱਭਣਾ ਹੈ

en: Minimum Key Length
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਕੁੰਜੀ ਲੰਬਾਈ

en: Minimum length of the search key in order to look up matches
pa: ਮੇਲ ਲੱਭਣ ਲਈ ਖੋਜ ਕੁੰਜੀ ਦੀ ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਲੰਬਾਈ

en: Text column
pa: ਲਿਖਤ ਕਾਲਮ

en: The column of the model containing the strings.
pa: ਮਾਡਲ ਦੇ ਕਾਲਮ ਵਿੱਚ ਸਤਰਾਂ ਇਸ ਤੋਂ ਪਰਾਪਤ ਕਰੇਗਾ।

en: Inline completion
pa: ਲਾਈਨ ਵਿੱਚ ਪੂਰਨ

en: Whether the common prefix should be inserted automatically
pa: ਕੀ ਆਮ ਅਗੇਤਰ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਜੋੜ ਦਿੱਤਾ ਜਾਵੇ

en: Popup completion
pa: ਪੋਪਅੱਪ ਪੂਰਨ

en: Whether the completions should be shown in a popup window
pa: ਕੀ ਇੱਕ ਪੋਪਅੱਪ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਪੂਰਨ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇ

en: Popup set width
pa: ਪੋਪਅੱਪ ਸੈਟ ਚੌੜਾਈ

en: If TRUE, the popup window will have the same size as the entry
pa: ਜੇਕਰ ਸੱਚ ਹੈ ਤਾਂ, ਪੋਪਅੱਪ ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਉਸੇ ਅਕਾਰ ਦੇ ਹੋਵੇਗਾ, ਜਿਸ ਦਾ ਇੰਦਰਾਜ਼ ਹੈ

en: Popup single match
pa: ਪੋਪਅੱਪ ਇੱਕਲਾ ਮੇਲ

en: If TRUE, the popup window will appear for a single match.
pa: ਜੇਕਰ ਸੱਚ ਹੈ ਤਾਂ ਪੋਪਅੱਪ ਵਿੰਡੋ ਇੱਕ ਇੱਕਲੇ ਮੇਲ ਲਈ ਵਿਖਾਈ ਦੇਵੇਗਾ।

en: Inline selection
pa: ਇਨ-ਲਾਈਨ ਚੋਣ

en: Your description here
pa: ਆਪਣਾ ਵੇਰਵਾ ਇੱਥੇ ਦਿਓ

en: Widget
pa: ਵਿਜੈਟ

en: Widget the gesture relates to
pa: ਵਿਜੈਟ, ਜੈਸਚਰ ਸੰਬੰਧਿਤ ਹੈ

en: Propagation phase
pa: ਫੈਲਾਉਣ ਪੜਾਅ

en: Propagation phase at which this controller is run
pa: ਫੈਲਾਉਣ ਪੜਾਅ, ਜਿਸ ਉੱਤੇ ਇਹ ਕੰਟਰੋਲਰ ਚੱਲਦਾ ਹੈ

en: Name for this controller
pa: ਇਸ ਕੰਟਰੋਲਰ ਦਾ ਨਾਂ

en: Is Focus
pa: ਫੋਕਸ ਹੈ

en: Contains Focus
pa: ਫੋਕਸ ਰੱਖਦਾ ਹੈ

en: Flags
pa: ਫਲੈਗ

en: Expanded
pa: ਫੈਲਿਆ

en: Whether the expander has been opened to reveal the child widget
pa: ਕੀ ਫੈਲਾਣਵਾਲੇ ਨੂੰ ਚਲਾਇਡ ਵਿਜੈਟ ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: Text of the expander’s label
pa: ਫੈਲੇ ਲੇਬਲ ਦੀ ਲਿਖਤ

en: Use markup
pa: ਨਿਸ਼ਾਨਬੰਦੀ ਵਰਤੋਂ

en: The text of the label includes XML markup. See pango_parse_markup()
pa: ਲੇਬਲ ਦੇ ਟੈਕਸਟ ਵਿੱਚ XML ਮਾਰਕਅੱਪ ਹੋਵੇ  ਵੇਖੋ pango_parse_markup()

en: Label widget
pa: ਲੇਬਲ ਵਿਜੈਟ

en: A widget to display in place of the usual expander label
pa: ਵਿਜੈਟ, ਆਮ ਫੈਲਾੳ ਲੇਬਲ ਦੀ ਥਾਂ ਵੇਖਾਉ

en: Resize toplevel
pa: ਟਾਪਲੈਵਲ ਮੁੜ-ਅਕਾਰ

en: Whether the expander will resize the toplevel window upon expanding and collapsing
pa: ਕੀ ਐਕਸਪੈਂਡਰ ਟਾਪਲੈਵਲ ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਫੈਲਣ ਤੇ ਸਮੇਟੋਣ ਮੁਤਾਬਕ ਮੁੜ-ਆਕਾਰ ਕਰੇ

en: Action
pa: ਕਾਰਵਾਈ

en: The type of operation that the file selector is performing
pa: ਕਾਰਵਾਈ ਦੀ ਕਿਸਮ ਜੋ ਕਿ ਫਾਇਲ ਚੋਣਕਾਰ ਕਰ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Filter
pa: ਫਿਲਟਰ

en: The current filter for selecting which files are displayed
pa: ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਫਾਇਲਾਂ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰਨ ਵਾਲਾ ਮੌਜੂਦਾ ਫਿਲਟਰ

en: Select Multiple
pa: ਬਹੁ-ਚੋਣ

en: Whether to allow multiple files to be selected
pa: ਕੀ ਬਹੁਤੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਦੀ ਚੋਣ ਦੀ ਇਜ਼ਾਜ਼ਤ ਦੇਣੀ ਹੈ

en: Filters
pa: ਫਿਲਟਰ

en: Shortcut Folders
pa: ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਫੋਲਡਰ

en: Allow folder creation
pa: ਫੋਲਡਰ ਬਣਾਉਣੇ ਮਨਜ਼ੂਰ

en: Whether a file chooser not in open mode will offer the user to create new folders.
pa: ਕੀ ਖੋਲ੍ਹੋ ਮੋਡ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਫਾਇਲ ਚੋਣਕਾਰ ਲੋੜ ਪੈਣ ਉੱਤੇ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਨੂੰ ਨਵੇਂ ਫੋਲਡਰ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੋਵੇ।

en: Accept label
pa: ਮਨਜ਼ੂਰ ਲੇਬਲ

en: The label on the accept button
pa: ਮਨਜ਼ੂਰ ਬਟਨ ਉੱਤੇ ਲੇਬਲ

en: Cancel label
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ ਲੇਬਲ

en: The label on the cancel button
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ ਬਟਨ ਉੱਤੇ ਲੇਬਲ

en: Search mode
pa: ਖੋਜ ਮੋਡ

en: Subtitle
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ

en: The filter set for this model
pa: ਇਸ ਮਾਡਲ ਲਈ ਫਿਲਟਰ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Incremental
pa: ਵਾਧਾ

en: The model being filtered
pa: ਮਾਡਲ ਫਿਲਟਰ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Pending
pa: ਬਾਕੀ

en: Number of items not yet filtered
pa: ਹਾਲੇ ਨਾ ਫਿਲਟਰ ਕੀਤੀਆਂ ਆਈਟਮਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: transform
pa: ਟਰਾਂਸਫਰਮ

en: Selection mode
pa: ਚੋਣ ਢੰਗ

en: The selection mode
pa: ਚੋਣ ਢੰਗ

en: Activate on Single Click
pa: ਇੱਕ ਵਾਰ ਕਲਿੱਕ ਕਰਨ ਉੱਤੇ ਸਰਗਰਮ

en: Activate row on a single click
pa: ਇੱਕ ਵਾਰ ਕਲਿੱਕ ਕਰਨ ਉੱਤੇ ਕਤਾਰ ਸਰਗਰਮ

en: Minimum Children Per Line
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਚਾਈਲਡ ਪ੍ਰਤੀ ਲਾਈਨ

en: The minimum number of children to allocate consecutively in the given orientation.
pa: ਚਿਲਡਰ ਦੀ ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਮਾਤਰਾ, ਜੋ ਕਿ ਦਿੱਤੀ ਸਥਿਤੀ ਵਿੱਚ ਲਾਗਾਤਾਰ ਰੱਖਣ ਲਈ ਥਾਂ ਦੀ ਮਨਜ਼ੂਰੀ ਹੈ।

en: Maximum Children Per Line
pa: ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਚਿਲਡਰਨ ਪ੍ਰਤੀ ਲਾਈਨ

en: The maximum amount of children to request space for consecutively in the given orientation.
pa: ਚਿਲਡਰਨ ਦੀ ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਮਾਤਰਾ, ਜੋ ਕਿ ਦਿੱਤੀ ਸਥਿਤੀ ਵਿੱਚ ਲਾਗਾਤਾਰ ਰੱਖਣ ਲਈ ਥਾਂ ਦੀ ਮੰਗੀ ਹੈ।

en: Vertical spacing
pa: ਲੰਬਕਾਰੀ ਖਾਲੀ ਥਾਂ

en: The amount of vertical space between two children
pa: ਦੋ ਚਾਈਲਡਰਨ ਵਿੱਚ ਲੰਬਕਾਰੀ ਖਾਲੀ ਥਾਂ ਦੀ ਮਾਤਰਾ

en: Horizontal spacing
pa: ਲੇਟਵਾਂ ਖਾਲੀ ਥਾਂ

en: The amount of horizontal space between two children
pa: ਦੋ ਚਾਈਲਡਰਨ ਵਿੱਚ ਲੇਟਵੀਂ ਖਾਲੀ ਥਾਂ ਦੀ ਮਾਤਰਾ

en: The title of the font chooser dialog
pa: ਫੋਂਟ ਚੋਣਕਾਰ ਡਾਈਲਾਗ ਦਾ ਨਾਂ ਹੈ।

en: Use font in label
pa: ਲੇਬਲ ਵਿੱਚ ਫੋਂਟ ਵਰਤੋਂ

en: Whether the label is drawn in the selected font
pa: ਕੀ ਚੁਣੇ ਫੋਟਾਂ ਨਾਲ ਲੇਬਲ ਨੂੰ ਫਿਰ ਬਣਾਇਆ ਜਾਵੇ

en: Use size in label
pa: ਲੇਬਲ ਵਿੱਚ ਅਕਾਰ ਵਰਤੋਂ

en: Whether the label is drawn with the selected font size
pa: ਕੀ ਚੁਣੇ ਫੋਂਟ ਅਕਾਰ ਨਾਲ ਲੇਬਲ ਨੂੰ ਫਿਰ ਬਣਾਇਆ ਜਾਵੇ

en: Font description
pa: ਫੋਂਟ ਵੇਰਵਾ

en: Preview text
pa: ਟੈਕਸਟ ਝਲਕ

en: The text to display in order to demonstrate the selected font
pa: ਚੁਣੇ ਫੋਟਾਂ ਲਈ ਝਲਕ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਟੈਕਸਟ

en: Show preview text entry
pa: ਟੈਕਸਟ ਐਂਟਰੀ ਝਲਕ ਵੇਖੋ

en: Whether the preview text entry is shown or not
pa: ਕੀ ਟੈਕਸਟ ਐਂਟਰੀ ਝਲਕ ਵੇਖਾਉਣੀ ਹੈ ਜਾਂ ਨਹੀਂ

en: Selection level
pa: ਚੋਣ ਦਾ ਪੱਧਰ

en: Whether to select family, face or font
pa: ਕੀ ਵਰਗ, ਫੇਸ ਜਾਂ ਫ਼ੋਂਟ ਚੁਣਨਾ ਹੈ

en: Font features
pa: ਫੋਂਟ ਫੀਚਰ

en: Font features as a string
pa: ਫੋਂਟ ਫੀਚਰ ਸਤਰ ਵਜੋਂ

en: Language for which features have been selected
pa: ਭਾਸ਼ਾ, ਜਿਲ ਲਈ ਫ਼ੀਚਰ ਚੁਣੇ ਗਏ ਹਨ

en: Text of the frame’s label
pa: ਫਰੇਮ ਦੇ ਲੇਬਲ ਦੀ ਲਿਖਤ

en: Label xalign
pa: ਲੇਬਲ x ਸਫ਼ਬੰਦੀ

en: The horizontal alignment of the label
pa: ਲੇਬਲ ਦੀ ਲੇਟਵੀ ਦਿਸ਼ਾ ਵਿੱਚ ਸਫ਼ਬੰਦੀ

en: A widget to display in place of the usual frame label
pa: ਫਾਰਮ ਦੇ ਲੇਬਲ ਲਈ ਥਾਂ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਵਿਜੈਟ

en: Number of points
pa: ਬਿੰਦੂਆਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: Number of points needed to trigger the gesture
pa: ਜੈਸਚਰ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਲਈ ਚਾਹੀਦੇ ਬਿੰਦੂਆਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: Delay factor
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ ਫੈਕਟਰ

en: Factor by which to modify the default timeout
pa: ਫੈਕਟਰ, ਜਿਸ ਰਾਹੀਂ ਮੂਲ ਟਾਈਮ-ਆਉਟ ਸੋਧਣਾ ਹੈ

en: Orientation
pa: ਹਾਲਤ

en: Allowed orientations
pa: ਸਥਿਤੀ ਗਿਆਨ ਮਨਜ਼ੂਰ ਹੈ

en: Handle only touch events
pa: ਕੇਵਲ ਟੱਚ ਈਵੈਂਟ ਹੀ ਹੈਂਡਲ

en: Whether the gesture handles only touch events
pa: ਕੀ ਜੈਸਚਰ ਕੇਵਲ ਟੱਚ ਈਵੈਂਟ ਨੂੰ ਕੰਟਰੋਲ ਕਰੇ

en: Whether the gesture is exclusive
pa: ਕੀ ਜੈਸਚਰ ਨਿਵੇਕਲਾ ਹੈ

en: Button number
pa: ਬਟਨ ਅੰਕ

en: Button number to listen to
pa: ਸੁਣਨ ਲਈ ਬਟਨ ਨੰਬਰ

en: Context
pa: ਪ੍ਰਸੰਗ

en: The GL context
pa: GL ਪ੍ਰਸੰਗ

en: Auto render
pa: ਆਟੋ ਰੈਂਡਰ

en: Whether the GtkGLArea renders on each redraw
pa: ਕੀ ਹਰ ਵਾਰ ਮੁੜ-ਵਹਾਉਣ ਉੱਤੇ GtkGLArea ਰੈਂਡਰ ਹੁੰਦਾ ਹੈ

en: Has depth buffer
pa: ਡੂੰਘਾਈ ਬਫ਼ਰ ਹੈ

en: Whether a depth buffer is allocated
pa: ਕੀ ਡੂੰਘਾਈ ਬਫ਼ਰ ਜਾਰੀ ਕੀਤਾ ਹੈ

en: Has stencil buffer
pa: ਸਟੈਂਸਲ ਬਫ਼ਰ ਹੈ

en: Whether a stencil buffer is allocated
pa: ਕੀ ਸਟੈਂਸਲ ਬਫ਼ਰ ਜਾਰੀ ਕੀਤਾ ਹੈ

en: Use OpenGL ES
pa: OpenGL ES ਨੂੰ ਵਰਤੋ

en: Whether the context uses OpenGL or OpenGL ES
pa: ਕੀ ਪ੍ਰਸੰਗ OpenGL ਨੂੰ ਵਰਤਦਾ ਹੈ ਜਾਂ OpenGL ES ਨੂੰ

en: Row spacing
pa: ਸਤਰਾਂ ਵਿੱਚ ਖਾਲੀ ਥਾਂ

en: The amount of space between two consecutive rows
pa: ਖਾਲੀ ਥਾਂ, ਦੋ ਲਗਾਤਾਰ ਕਤਾਰਾਂ ਵਿਚਕਾਰ

en: Column spacing
pa: ਕਾਲਮਾਂ ਵਿੱਚ ਖਾਲੀ ਥਾਂ

en: The amount of space between two consecutive columns
pa: ਖਾਲੀ ਥਾਂ, ਦੋ ਲਗਾਤਾਰ ਕਾਲਮਾਂ ਵਿਚਕਾਰ

en: Row Homogeneous
pa: ਕਤਾਰ ਸਮਰੂਪ

en: If TRUE, the rows are all the same height
pa: ਜੇਕਰ ਸੱਚ ਹੈ ਤਾਂ, ਸਭ ਕਤਾਰਾਂ ਇੱਕੋ ਉਚਾਈ ਦੀਆਂ ਹੋਣਗੀਆਂ

en: Column Homogeneous
pa: ਕਾਲਮ ਸਮਰੂਪ

en: If TRUE, the columns are all the same width
pa: ਜੇਕਰ ਸੱਚ ਹੈ ਤਾਂ, ਸਭ ਕਾਲਮ ਇੱਕੋ ਉਚਾਈ ਦੇ ਹੋਣਗੇ

en: Baseline Row
pa: ਮੂਲ-ਲਾਈਨ ਕਤਾਰ

en: The row to align the to the baseline when valign is GTK_ALIGN_BASELINE
pa: valign GTK_ALIGN_BASELINE ਹੋਣ ਉੱਤੇ ਕਤਾਰ ਨੂੰ ਮੂਲ ਲਾਈਨ ਦੇ ਨਾਲ ਇਕਸਾਰ ਕਰੋ

en: Column
pa: ਕਾਲਮ

en: Row
pa: ਕਤਾਰ

en: Column span
pa: ਕਾਲਮ ਸਪੈਨ

en: The number of columns that a child spans
pa: ਚਲਾਈਡ ਸਪੇਨਸ ਲਈ ਕਾਲਮਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: Row span
pa: ਕਤਾਰ ਸਪੈਨ

en: The number of rows that a child spans
pa: ਚਲਾਈਡ ਸਪੇਨਸ ਲਈ ਕਤਾਰਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: Max columns
pa: ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਕਾਲਮ

en: Min columns
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਕਾਲਮ

en: Show title buttons
pa: ਟਾਈਟਲ ਬਟਨ ਵੇਖਾਓ

en: Decoration Layout
pa: ਸਜਾਵਲ ਲੇਆਉਟ

en: The layout for window decorations
pa: ਵਿੰਡੋ ਸਜਾਵਟ ਦਾ ਖਾਕਾ

en: Search path
pa: ਖੋਜ ਮਾਰਗ

en: Resource path
pa: ਸਰੋਤ ਮਾਰਗ

en: Theme name
pa: ਥੀਮ ਦਾ ਨਾਂ

en: file
pa: ਫਾਇਲ

en: Icon name
pa: ਆਈਕਾਨ ਨਾਂ

en: Pixbuf column
pa: ਪਿਕਬਫ਼ ਕਾਲਮ

en: Model column used to retrieve the icon pixbuf from
pa: ਆਈਕਾਨ ਪਿਕਬਫ਼ ਤੋਂ ਮਾਡਲ ਕਾਲਮ ਵਰਤਣ ਲਈ

en: Model column used to retrieve the text from
pa: ਟੈਕਸਟ ਤੋਂ ਪਰਾਪਤ ਕਰਨ ਲਈ ਮਾਡਲ ਕਾਲਮ

en: Markup column
pa: ਨਿਸ਼ਾਨਬੰਦੀ ਕਾਲਮ

en: Model column used to retrieve the text if using Pango markup
pa: ਜੇਕਰ ਪੈਂਗੋ ਨਿਸ਼ਾਨ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕੀਤੀ ਜਾਵੇ ਤਾਂ ਮਾਡਲ ਕਾਲਮ ਵਰਤਣ ਲਈ ਪਰਾਪਤ ਪਾਠ

en: Icon View Model
pa: ਆਈਕਾਨ ਵੇਖਣ ਮਾਡਲ

en: The model for the icon view
pa: ਆਈਕਾਨ ਵੇਖਣ ਲਈ ਮਾਡਲ

en: Number of columns
pa: ਕਾਲਮਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: Number of columns to display
pa: ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਕਾਲਮਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: Width for each item
pa: ਹਰੇਕ ਆਈਟਮ ਲਈ ਚੌੜਾਈ

en: The width used for each item
pa: ਹਰ ਆਈਟਮ ਲਈ ਵਰਤਨ ਲਈ ਚੌੜਾਈ

en: Space which is inserted between cells of an item
pa: ਇੱਕ ਆਈਟਮ ਦੇ ਸੈੱਲਾਂ ਵਿੱਚ ਦਿੱਤੀ ਜਾਣ ਵਾਲੀ ਖਾਲੀ ਥਾਂ

en: Row Spacing
pa: ਕਤਾਰ ਫਾਸਲਾ

en: Space which is inserted between grid rows
pa: ਗਰਿੱਡ ਕਤਾਰਾਂ ਵਿੱਚ ਦਿੱਤੀ ਜਾਣ ਵਾਲੀ ਖਾਲੀ ਥਾਂ

en: Column Spacing
pa: ਕਾਲਮ ਖਾਲੀ ਥਾਂ

en: Space which is inserted between grid columns
pa: ਖਾਲੀ ਥਾਂ, ਜੋ ਕਿ ਗਰਿੱਡ ਕਾਲਮ ਵਿੱਚ ਦਿੱਤੀ ਜਾਂਦੀ ਹੈ

en: Margin
pa: ਫਾਸਲਾ

en: Space which is inserted at the edges of the icon view
pa: ਆਈਕਾਨ ਝਲਕ ਦੇ ਕਿਨਾਰੇ ਤੇ ਦਿੱਤੀ ਜਾਣ ਵਾਲੀ ਖਾਲੀ ਥਾਂ

en: Item Orientation
pa: ਆਈਟਮ ਸਥਿਤੀ

en: How the text and icon of each item are positioned relative to each other
pa: ਇੱਕ ਆਈਕਾਨ ਲਈ ਉਸਦਾ ਟੈਕਸਟ ਅਤੇ ਆਈਕਾਨ ਨੂੰ ਕਿਵੇਂ ਟਿਕਾਇਆ ਜਾਵੇ

en: View is reorderable
pa: ਮੁੜ-ਕਰਮਯੋਗ ਦੀ ਤਰਾਂ ਵੇਖੋ

en: Tooltip Column
pa: ਟੂਲ-ਟਿੱਪ ਕਾਲਮ

en: The column in the model containing the tooltip texts for the items
pa: ਮਾਡਲ ਦੇ ਕਾਲਮ ਵਿੱਚ , ਜੋ ਕਿ ਆਈਟਮਾਂ ਲਈ ਟੂਲ-ਟਿੱਪ ਲਵੇਗਾ।

en: Item Padding
pa: ਆਈਟਮ ਚਿਣੋ

en: Padding around icon view items
pa: ਆਈਕਾਨ ਝਲਕ ਆਈਟਮਾਂ ਦੁਆਲੇ ਚਿਣੋ

en: Paintable
pa: ਪੇਂਟ-ਯੋਗ

en: Filename to load and display
pa: ਲੋਡ ਕਰਨ ਅਤੇ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਫਾਇਲ-ਨਾਂ

en: Icon size
pa: ਆਈਕਾਨ ਆਕਾਰ

en: Symbolic size to use for icon set or named icon
pa: ਆਈਕਾਨ ਸੈਟ ਜਾਂ ਨਾਂ ਆਈਕਾਨ ਲਈ ਲਿੰਕ ਅਕਾਰ

en: Pixel size
pa: ਪਿਕਸਲ ਅਕਾਰ

en: Pixel size to use for named icon
pa: ਨਾਮੀ ਆਈਕਾਨ ਲਈ ਪਿਕਸਲ ਅਕਾਰ

en: The resource path being displayed
pa: ਸਰੋਤ ਪਾਥ ਵੇਖਾਇਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Storage type
pa: ਸੰਭਾਲਣ ਦੀ ਕਿਸਮ

en: The representation being used for image data
pa: ਚਿੱਤਰ ਡੈਟਾ ਲਈ ਪੇਸ਼ਕਾਰੀ

en: Use Fallback
pa: ਫਾਲਬੈਕ ਵਰਤੋਂ

en: Whether to use icon names fallback
pa: ਕੀ ਆਈਕਾਨ ਨਾਂ ਫਾਲਬੈਕ ਵਰਤਣਾ ਹੈ

en: Message Type
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਕਿਸਮ

en: The type of message
pa: ਸੁਨੇਹੇ ਦੀ ਕਿਸਮ

en: Show Close Button
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ ਬਟਨ ਵੇਖੋ

en: Whether to include a standard close button
pa: ਕੀ ਸਟੈਂਡਰਡ ਬੰਦ ਕਰੋ ਬਟਨ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨਾ ਹੈ

en: The text of the label
pa: ਲੇਬਲ ਦੇ ਸ਼ਬਦ

en: A list of style attributes to apply to the text of the label
pa: ਲੇਬਲ ਦੇ ਟੈਕਸਟ ਤੇ ਲਾਗੂ ਕਰਨ ਲਈ ਸਟਾਇਲ ਗੁਣਾਂ ਦੀ ਲਿਸਟ

en: Justification
pa: ਤਰਕਸੰਗਤ ਕਰੋ

en: The alignment of the lines in the text of the label relative to each other. This does NOT affect the alignment of the label within its allocation. See GtkLabel:xalign for that
pa: ਲੇਬਲ ਦੇ ਟੈਕਸਟ ਦੀਆਂ ਸਤਰਾਂ ਦੀ ਇੱਕ-ਦੂਰਦੇ ਪ੍ਰਤੀ ਸ਼ਫ਼ਬੰਦੀ  ਇਹ ਲੇਬਲ ਦੀ ਉਪਲੱਬਧ ਸਥਿਤੀ ਨੂੰ ਪ੍ਰਭਾਵਿਤ ਨਹੀਂ ਕਰਦੀ ਹੈ। ਇਸ ਦੇ ਲਈ GtkLabel::xalign ਨੂੰ ਵੇਖੋ।

en: Y align
pa: Y ਸ਼ਫ਼ਬੰਦੀ

en: The vertical alignment, from 0 (top) to 1 (bottom)
pa: ਲੰਬਕਾਰੀ ਸ਼ਫ਼ਬੰਦੀ, ਤੋਂ 0 (ਉੱਤੇ) ਤੋਂ 1 (ਹੇਠੋਂ)

en: Line wrap
pa: ਲਾਈਨ ਸਮੇਟੋ

en: If set, wrap lines if the text becomes too wide
pa: ਜੇ ਦਿੱਤਾ ਤਾਂ, ਲਾਈਨਾਂ ਨੂੰ ਲੇਪਟਿਆ ਜਾਵੇਗਾ ਜੇਕਰ ਟੈਕਸਟ ਜਿਆਦਾ ਹੀ ਚੌੜਾ ਹੋ ਗਿਆ

en: Line wrap mode
pa: ਲਾਈਨ ਲਪੇਟਣ ਮੋਡ

en: If wrap is set, controls how linewrapping is done
pa: ਜੇਕਰ ਲਪੇਟਣਾ ਸੈੱਟ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਲਾਈਨ-ਲਪੇਟਣ ਬਾਰੇ ਕੰਟਰੋਲ ਹੋਇਆ

en: Whether the label text can be selected with the mouse
pa: ਕੀ ਲੇਬਲ ਦੇ ਸ਼ਬਦ ਮਾਊਸ ਨਾਲ ਚੁਣੇ ਜਾ ਸਕਣ

en: Mnemonic key
pa: ਮਨਾਮੈਰਿਕ ਕੀ

en: The mnemonic accelerator key for this label
pa: ਇਸ ਲੇਬਲ ਲਈ ਮਨਾਮੈਰਿਕ -ਤੇਜ਼-ਕੀ

en: Mnemonic widget
pa: ਮਨਾਮੈਰਿਕ ਵਿਜੈਟ

en: The widget to be activated when the label’s mnemonic key is pressed
pa: ਵਿਜੈਟ ਸਰਗਰਮ ਹੋ ਜਾਵੇ ਜਦੋਂ ਕਿ ਲੇਬਲ ਦੀ ਅੰਕੀ ਕੀ ਦਬਾਈ ਜਾਵੇ

en: The preferred place to ellipsize the string, if the label does not have enough room to display the entire string
pa: ਅੰਡਾਕਾਰ ਸਤਰ ਲਈ ਪਸੰਦੀਦਾ ਥਾਂ, ਜੇਕਰ ਲੇਬਲ ਕੋਲ ਲੋੜੀਂਦੀ ਸਤਰ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਪੂਰੀ ਥਾਂ ਨਾ ਹੋਵੇ

en: Single Line Mode
pa: ਇੱਕਲੀ ਲਾਈਨ ਮੋਡ

en: Whether the label is in single line mode
pa: ਕੀ ਲੇਬਲ ਇੱਕ ਇੱਕਲੇ ਲਾਈਨ ਮੋਡ ਵਿੱਚ ਹੋਵੇ

en: The desired maximum width of the label, in characters
pa: ਲੇਬਲ ਦੀ ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਲੋੜੀਦੀ ਚੌੜਾਈ, ਅੱਖਰਾਂ ਵਿੱਚ

en: Number of lines
pa: ਲਾਈਨਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: The desired number of lines, when ellipsizing a wrapping label
pa: ਲਾਈਨਾਂ ਦੀ ਮੰਗੀ ਗਈ ਗਿਣਤੀ, ਜਦੋਂ ਲੇਬਲ ਦੁਆਲੇ ਅੰਡਾਕਾਰੀ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਲਪੇਟਣਾ ਹੋਵੇ

en: Currently filled value level
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਭਰਨ ਮੁੱਲ ਪੱਧਰ

en: Currently filled value level of the level bar
pa: ਲੈਵਲ ਪੱਟੀ ਲਈ ਮੌਜੂਦਾ ਭਰਨ ਮੁੱਲ ਪੱਧਰ

en: Minimum value level for the bar
pa: ਪੱਟੀ ਲਈ ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਮੁੱਲ ਲੈਵਲ

en: Minimum value level that can be displayed by the bar
pa: ਪੱਟੀ ਵਲੋਂ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਮੁੱਲ ਪੱਧਰ

en: Maximum value level for the bar
pa: ਪੱਟੀ ਲਈ ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਮੁੱਲ ਪੱਧਰ

en: Maximum value level that can be displayed by the bar
pa: ਪੱਟੀ ਵਲੋਂ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਮੁੱਲ ਪੱਧਰ

en: The mode of the value indicator
pa: ਮੁੱਲ ਦਰਸਾਉਣ ਲਈ ਮੋਡ

en: The mode of the value indicator displayed by the bar
pa: ਪੱਟੀ ਵਲੋਂ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਮੁੱਲ ਦਰਸਾਉਣ ਲਈ ਮੋਡ

en: Invert the direction in which the level bar grows
pa: ਲੈਵਲ ਪੱਟੀ ਦੇ ਵੱਧਣ ਦੀ ਦਿਸ਼ਾ ਨੂੰ ਉਲਟਾ ਕਰੋ

en: The URI bound to this button
pa: ਇਸ ਬਟਨ ਲਈ URI ਬਾਊਂਡ

en: Visited
pa: ਖੋਲ੍ਹੇ ਗਏ

en: Whether this link has been visited.
pa: ਕੀ ਇਹ ਲਿੰਕ ਪਹਿਲਾਂ ਖੋਲ੍ਹਿਆ ਗਿਆ ਹੈ।

en: The orientation of the orientable
pa: ਸਥਿਤੀ-ਯੋਗ ਦੀ ਸਥਿਤੀ

en: Show separators
pa: ਵੱਖਰਵੇ ਵੇਖਾਓ

en: Whether this row can be activated
pa: ਕੀ ਇਹ ਕਤਾਰ ਸਰਗਰਮ ਹੋ ਸਕਦੀ ਹੈ

en: Whether this row can be selected
pa: ਕੀ ਇਹ ਕਤਾਰ ਚੁਣੀ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ

en: If the item can be activated by the user
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਵਲੋਂ ਸਰਗਰਮ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕਦੀ ਆਈਟਮ

en: Widget used for display
pa: ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਵਰਤਿਆ ਵਿਜੈਟ

en: Item
pa: ਆਈਟਮ

en: Displayed item
pa: ਦਿਖਾਈ ਚੀਜ਼

en: Position
pa: ਟਿਕਾਣਾ

en: Permission
pa: ਅਧਿਕਾਰ

en: The GPermission object controlling this button
pa: GPermission ਆਬਜੈਕਟ ਇਹ ਬਟਨ ਨੂੰ ਕੰਟਰੋਲ ਕਰਦਾ ਹੈ

en: Lock Text
pa: ਟੈਕਸਟ ਲਾਕ ਕਰੋ

en: The text to display when prompting the user to lock
pa: ਜਦੋਂ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਨੂੰ ਲਾਕ ਕਰਨ ਲਈ ਪੁੱਛਿਆ ਜਾਵੇ ਤਾਂ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਟੈਕਸਟ

en: Unlock Text
pa: ਅਣ-ਲਾਕ ਟੈਕਸਟ

en: The text to display when prompting the user to unlock
pa: ਜਦੋਂ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਨੂੰ ਅਣਲਾਕ ਪੁੱਛਿਆ ਜਾਵੇ ਤਾਂ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਟੈਕਸਟ

en: Lock Tooltip
pa: ਲਾਕ ਟੂਲ-ਟਿੱਪ

en: The tooltip to display when prompting the user to lock
pa: ਜਦੋਂ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਨੂੰ ਲਾਕ ਕਰਨ ਲਈ ਪੁੱਛਿਆ ਜਾਵੇ ਤਾਂ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਟੂਲ-ਟਿੱਪ

en: Unlock Tooltip
pa: ਅਣ-ਲਾਕ ਟੂਲ-ਟਿੱਪ ਯੋਗ

en: The tooltip to display when prompting the user to unlock
pa: ਜਦੋਂ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਨੂੰ ਅਣਲਾਕ ਲਈ ਪੁੱਛਿਆ ਜਾਵੇ ਤਾਂ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਟੂਲ-ਟਿੱਪ

en: Not Authorized Tooltip
pa: ਨਾ ਪਰਮਾਣਿਤ ਟੂਲਟਿੱਪ

en: The tooltip to display when prompting the user cannot obtain authorization
pa: ਜਦੋਂ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਨੂੰ ਪ੍ਰਮਾਣਕਿਤ ਨਾ ਲੈਣ ਸਕਣ ਦੀ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਈ ਦੱਸਣਾ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਟੂਲ-ਟਿੱਪ

en: Inspected
pa: ਜਾਂਚ ਕੀਤੀ

en: Inspected widget
pa: ਜਾਂਚ ਕੀਤਾ ਵਿਜੈਟ

en: magnification
pa: ਵੱਡਦਰਸ਼ਨ

en: resize
pa: ਮੁੜ-ਅਕਾਰ

en: has map
pa: ਨਕਸ਼ਾ

en: If a map is set for this model
pa: ਜੇ ਇਸ ਮਾਡਲ ਲਈ ਨਕਸ਼ਾ ਸੈੱਟ ਕੀਤਾ ਹੈ

en: The model being mapped
pa: ਮਾਡਲ ਨੂੰ ਨਕਸ਼ਾ ਦਿੱਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Media Stream
pa: ਮੀਡੀਆ ਸਟਰੀਮ

en: The media stream managed
pa: ਮੀਡੀਆ ਸਟਰੀਮ ਦਾ ਇੰਤਜ਼ਾਮ ਕੀਤਾ

en: File being played back
pa: ਫਾਇਲ ਚਲਾਈ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

en: Input stream
pa: ਇਨਪੁੱਟ ਸਟਰੀਮ

en: Input stream being played back
pa: ਇਨਪੁਟ ਸਟਰੀਮ ਚਲਾਈ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

en: Prepared
pa: ਤਿਆਰ

en: Whether the stream has finished initializing
pa: ਕੀ ਸਟਰੀਮ ਨੇ ਸ਼ੁਰੂਆਤ ਖਤਮ ਕਰ ਦਿੱਤੀ ਹੈ

en: Error
pa: ਗਲਤੀ

en: Error the stream is in
pa: ਸਟਰੀਮ ਵਿੱਚ ਗਲਤੀ

en: Has audio
pa: ਆਡੀਓ ਹੈ

en: Whether the stream contains audio
pa: ਕੀ ਸਟਰੀਮ ਵਿੱਚ ਆਡੀਓ ਹੈ

en: Has video
pa: ਵੀਡੀਓ ਹੈ

en: Whether the stream contains video
pa: ਕੀ ਸਟਰੀਮ ਵਿੱਚ ਵੀਡੀਓ ਹੈ

en: Playing
pa: ਚੱਲ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Whether the stream is playing
pa: ਕੀ ਸਟਰੀਮ ਚੱਲ ਰਹੀ ਹੈ

en: Ended
pa: ਖਤਮ ਹੈ

en: Set when playback has finished
pa: ਜਦੋਂ ਪਲੇਅਬੈਕ ਖਤਮ ਹੋ ਜਾਵੇ

en: Timestamp
pa: ਸਮਾਂ-ਮੋਹਰ

en: Duration
pa: ਅੰਤਰਾਲ

en: Loop
pa: ਲੂਪ

en: Muted
pa: ਮੌਨ ਕੀਤਾ

en: Volume
pa: ਵਾਲੀਅਮ

en: Menu model
pa: ਮੀਨੂ ਮਾਡਲ

en: The model from which the popup is made.
pa: ਮਾਡਲ, ਜਿਸ ਤੋਂ ਪੋਪਅੱਪ ਬਣਦਾ ਹੈ।

en: The direction the arrow should point.
pa: ਤੀਰ ਦੀ ਦਿਸ਼ਾ ਨਿਸ਼ਾਨਦੇਹੀ ਕਰੇ।

en: Popover
pa: ਪੋਪਓਵਰ

en: The popover
pa: ਪੋਪਓਵਰ

en: The label for the button
pa: ਬਟਨ ਲਈ ਲੇਬਲ

en: Message Buttons
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਬਟਨ

en: The buttons shown in the message dialog
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਡਾਈਲਾਗ ਵਿੱਚ ਬਟਨ ਵੇਖਾਓ

en: The primary text of the message dialog
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਡਾਈਲਾਗ ਲਈ ਮੁੱਢਲਾ ਪਾਠ

en: Use Markup
pa: ਮਾਰਕਅੱਪ ਵਰਤੋਂ

en: The primary text of the title includes Pango markup.
pa: ਪੈਂਗੋ ਨਿਸ਼ਾਨਬੱਧ ਸਮੇਤ ਟਾਈਟਲ ਦਾ ਮੁੱਢਲਾ ਟੈਕਸਟ ਹੈ।

en: Secondary Text
pa: ਸੈਕੰਡਰੀ ਪਾਠ

en: The secondary text of the message dialog
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਡਾਈਲਾਗ ਦਾ ਸੈਕੰਡਰੀ ਪਾਠ

en: Use Markup in secondary
pa: ਸੈਕੰਡਰੀ ਵਿੱਚ ਨਿਸ਼ਾਨਬੱਧ ਵਰਤੋਂ

en: The secondary text includes Pango markup.
pa: ਪੈਂਗੋ ਨਿਸ਼ਾਨਬੱਧ ਸਮੇਤ ਸੈਕੰਡਰੀ ਟੈਕਸਟ ਹੈ।

en: Message area
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਖੇਤਰ

en: GtkBox that holds the dialog’s primary and secondary labels
pa: GtkBox ਜੋ ਕਿ ਡਾਈਲਾਗ ਦੇ ਪ੍ਰਾਇਮਰੀ ਤੇ ਸੈਕੰਡਰੀ ਲੇਬਲ ਰੱਖਦਾ ਹੈ

en: Role
pa: ਰੋਲ

en: The role of this button
pa: ਇਹ ਬਟਨ ਦਾ ਰੋਲ

en: The icon
pa: ਆਈਕਾਨ

en: The text
pa: ਟੈਕਸਟ

en: Menu name
pa: ਮੀਨੂ ਨਾਂ

en: The name of the menu to open
pa: ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਮੀਨੂ ਦਾ ਨਾਂ

en: Iconic
pa: ਆਈਕਾਨ

en: Whether to prefer the icon over text
pa: ਕੀ ਟੈਕਸਟ ਤੋਂ ਆਈਕਾਨ ਨੂੰ ਤਰਜੀਹ ਦੇਣੀ ਹੈ

en: Size group
pa: ਆਕਾਰ ਦਾ ਗਰੁੱਪ

en: The accelerator
pa: ਐਕਸਰਲੇਟਰ

en: The parent window
pa: ਪੇਰੈਂਟ ਵਿੰਡੋ

en: Is Showing
pa: ਵੇਖਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Are we showing a dialog
pa: ਕੀ ਅਸੀਂ ਡਾਈਲਾਗ ਵੇਖਾ ਰਹੇ ਹਨ

en: Dialog Title
pa: ਡਾਈਲਾਗ ਟਾਈਟਲ

en: The title of the file chooser dialog
pa: ਫਾਇਲ ਚੋਣਕਾਰ ਡਾਈਲਾਗ ਦਾ ਟਾਈਟਲ

en: If TRUE, the dialog is modal (other windows are not usable while this one is up)
pa: ਜੇਕਰ ਸਹੀ ਹੈ ਤਾਂ, ਡਾਈਲਾਗ ਮਾਡਲ ਹੋਵੇਗਾ (ਹੋਰ ਵਿੰਡੋ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਣਗੇ, ਜਦੋਂ ਕਿ ਇੱਕ ਨੂੰ ਵਰਤ ਰਹੇ ਹੋ)

en: Whether the dialog is currently visible
pa: ਕੀ ਡਾਈਲਾਗ ਇਸ ਸਮੇਂ ਦਿੱਖ ਹੈ

en: Transient for Window
pa: ਵਿੰਡੋ ਲਈ ਟਰਾਂਸੀਨੇਟ

en: The transient parent of the dialog
pa: ਡਾਈਲਾਗ ਦੀ ਟਰਾਂਸਟ ਮੁੱਢਲਾ

en: The model
pa: ਮਾਡਲ

en: The child for this page
pa: ਇਸ ਸਫ਼ੇ ਲਈ ਚਾਇਲਡ

en: Tab
pa: ਟੈਬ

en: The tab widget for this page
pa: ਇਸ ਸਫ਼ੇ ਲਈ ਟੈਬ ਵਿਜੈਟ

en: Menu
pa: ਮੀਨੂ

en: Tab label
pa: ਟੈਬ ਲੇਬਲ

en: The text of the tab widget
pa: ਟੈਬ ਵਿਜੈਟ ਲਈ ਲਿਖਤ ਹੈ

en: Menu label
pa: ਮੀਨੂ ਲੇਬਲ

en: The text of the menu widget
pa: ਮੇਨੂ ਵਿਜੈਟ ਲਈ ਲਿਖਤ

en: The index of the child in the parent
pa: ਪੇਰੈਟ ਵਿੱਚ ਚਾਇਲਡ ਦਾ ਇੰਡੈਕਸ

en: Tab expand
pa: ਟੈਬ ਫੈਲਾਓ

en: Whether to expand the child’s tab
pa: ਕੀ ਚਲਾਇਡ ਟੈਬ ਨੂੰ ਫੈਲਾਉਣਾ ਹੈ

en: Tab fill
pa: ਟੈਬ ਭਰੋ

en: Whether the child’s tab should fill the allocated area
pa: ਕੀ ਚਾਈਲਡ ਦੀ ਟੈਬ ਨੂੰ ਦਿੱਤੇ ਖੇਤਰ ਨੂੰ ਭਰਨ ਲਈ ਵਰਤਿਆ ਜਾਵੇ

en: Tab reorderable
pa: ਟੈਬ ਮੁੜ-ਕ੍ਰਮਯੋਗ

en: Whether the tab is reorderable by user action
pa: ਕੀ ਟੈਬ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਕਾਰਵਾਈ ਰਾਹੀਂ ਮੁੜ-ਕ੍ਰਮਬੱਧ ਹੋਣ ਯੋਗ ਹੋਵੇ

en: Tab detachable
pa: ਟੈਬ ਵੱਖ ਹੋਣ ਯੋਗ

en: Whether the tab is detachable
pa: ਕੀ ਟੈਬ ਵੱਖ ਹੋਣ ਹੋਵੇ

en: Page
pa: ਸਫ਼ਾ

en: The index of the current page
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਸਫ਼ੇ ਦਾ ਇੰਡੈਕਸ

en: Tab Position
pa: ਟੈਬ ਦੀ ਸਥਿਤੀ

en: Which side of the notebook holds the tabs
pa: ਨੋਟਬੁੱਕ ਦੇ ਕਿਹੜੇ ਪਾਸੇ ਟੈਬਾਂ ਨੂੰ ਸੰਭਾਲਿਆ ਜਾਵੇ

en: Show Tabs
pa: ਟੈਬਾਂ ਵੇਖਾਓ

en: Whether tabs should be shown
pa: ਕੀ ਟੈਬ ਵੇਖਣੀਆਂ ਹਨ

en: Show Border
pa: ਹਾਸ਼ੀਆ ਵੇਖਾਓ

en: Whether the border should be shown
pa: ਕੀ ਬਾਰਡਰ ਵੇਖਣਾ ਹੈ

en: Scrollable
pa: ਸਲਰੋਲ-ਵੋਗ

en: If TRUE, scroll arrows are added if there are too many tabs to fit
pa: ਜੇਕਰ ਸੱਚ ਹੈ ਤਾਂ, ਸਕਰੋਲ ਤੀਰ ਜੋੜੇ ਜਾਣਗੇ ਜੇਕਰ ਜਿਆਦਾ ਟੈਬਾਂ ਆ ਗਈਆ

en: Enable Popup
pa: ਉਭਾਰਨ ਨੂੰ ਚਾਲੂ ਕਰੋ

en: If TRUE, pressing the right mouse button on the notebook pops up a menu that you can use to go to a page
pa: ਜੇਕਰ ਸੱਚ ਹੈ ਤਾਂ, ਨੋਟ-ਬੁੱਕ ਤੇ ਮਾਊਸ ਦਾ ਸੱਜਾ ਬਟਨ ਦਬਾਉਣ ਨਾਲ ਮੀਨੂ ਆ ਜਾਵੇਗੀ, ਜੋ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਸਫੇ ਤੇ ਜਾਣ ਲਈ ਵਰਤ ਸਕਦੇ ਹੋ

en: Group Name
pa: ਗਰੁੱਪ ਨਾਂ

en: Group name for tab drag and drop
pa: ਟੈਬ ਚੁੱਕਣ ਅਤੇ ਸੁੱਟਣ ਲਈ ਗਰੁੱਪ ਨਾਂ

en: Sort order
pa: ਕ੍ਰਮ ਪੈਟਰਨ

en: Measure
pa: ਮਾਪ

en: Action group
pa: ਕਾਰਵਾਈ ਗਰੁੱਪ

en: Action group to launch actions from
pa: ਇਸ ਤੋਂ ਕਾਰਵਾਈ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਲਈ ਕਾਰਵਾਈ ਗਰੁੱਪ

en: Pad device
pa: ਪੈਡ ਜੰਤਰ

en: Pad device to control
pa: ਕੰਟਰੋਲ ਕਰਨ ਲਈ ਪੈਡ ਜੰਤਰ

en: Position of paned separator in pixels (0 means all the way to the left/top)
pa: ਪੈਨਡ ਵੱਖਰੇਵੇ ਦੀ ਸਥਿਤੀ ਪਿਕਸਲ ਵਿੱਚ (0 ਦਾ ਅਰਥ ਹੈ ਸਭ ਪਾਸਿਆ ਤੋਂ ਖੱਬੇ/ਉੱਤੇ ਵੱਲ)

en: Position Set
pa: ਸਥਿਤੀ ਸੈੱਟ

en: TRUE if the Position property should be used
pa: ਸਹੀ ਜੇਕਰ ਸਥਿਤੀ-ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਵਰਤਣੀ ਹੈ

en: Minimal Position
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟੋ ਟਿਕਾਣਾ

en: Smallest possible value for the “position” property
pa: “ਟਿਕਾਣਾ“ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਲਈ ਸੰਭਵ ਛੋਟੇ ਤੋਂ ਛੋਟਾ ਮੁੱਲ

en: Maximal Position
pa: ਵੱਡੀ ਤੋਂ ਵੱਡੀ ਟਿਕਾਣਾ

en: Largest possible value for the “position” property
pa: “ਟਿਕਾਣਾ“ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਲਈ ਸੰਭਵ ਵੱਡੇ ਤੋਂ ਵੱਡਾ ਮੁੱਲ

en: Wide Handle
pa: ਚੌੜਾ ਹੈਂਡਲ

en: Whether the paned should have a prominent handle
pa: ਕੀ ਪੈਨ ਕੀਤੇ ਉੱਤੇ ਉੱਘਾ ਹੈੱਡਲ ਹੋਵੇ

en: Resize first child
pa: ਪਹਿਲੇ ਚਾਇਲਡ ਦਾ ਆਕਾਰ ਬਦਲੋ

en: Resize second child
pa: ਦੂਜੇ ਚਾਇਲਡ ਦਾ ਆਕਾਰ ਬਦਲੋ

en: Shrink first child
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਚਲਾਇਡ ਨੂੰ ਸੁੰਘੜੋ

en: Shrink second child
pa: ਦੂਜੇ ਚਲਾਇਡ ਨੂੰ ਸੁੰਘੜੋ

en: First child
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਚਲਾਇਡ

en: The first child
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਚਲਾਇਡ

en: Second child
pa: ਦੂਜਾ ਚਲਾਇਡ

en: The second child
pa: ਦੂਜਾ ਚਲਾਇਡ

en: File to load and display
pa: ਲੋਡ ਤੇ ਦਿਖਾਉਣ ਲਈ ਫਾਇਲ

en: Alternative text
pa: ਬਦਲਵਾਂ ਲਿਖਤ

en: Location to Select
pa: ਚੁਣਨ ਲਈ ਟਿਕਾਣਾ

en: The location to highlight in the sidebar
pa: ਬਾਹੀ ਵਿੱਚ ਉਘਾੜਨ ਲਈ ਟਿਕਾਣਾ

en: Open Flags
pa: ਫਲੈਗ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Modes in which the calling application can open locations selected in the sidebar
pa: ਢੰਗ, ਜਿਸ ਵਿੱਚ ਕਾਲ ਕਰਨ ਵਾਲੀ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਬਾਹੀ ਵਿੱਚ ਚੁਣੇ ਟਿਕਾਣੇ ਖੋਲ੍ਹ ਸਕਦੀ ਹੈ

en: Show recent files
pa: ਤਾਜ਼ਾ ਫਾਇਲਾਂ ਵੇਖੋ

en: Whether the sidebar includes a builtin shortcut for recent files
pa: ਕੀ ਬਾਹੀ ਵਿੱਚ ਤਾਜ਼ਾ ਫਾਇਲਾਂ ਲਈ ਮੌਜੂਦ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਦੀ ਹੈ

en: Show “Desktop”
pa: “ਡੈਸਕਟਾਪ“ ਵੇਖੋ

en: Whether the sidebar includes a builtin shortcut to the Desktop folder
pa: ਕੀ ਡੈਸਕਟਾਪ ਫੋਲਡਰ ਲਈ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਬਣਆਇਆ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਬਾਹੀ ਵਿੱਚ ਰੱਖਣਾ ਹੈ

en: Show “Enter Location”
pa: “ਟਿਕਾਣਾ ਦਿਓ“ ਵੇਖੋ

en: Whether the sidebar includes a builtin shortcut to manually enter a location
pa: ਕੀ ਖੁਦ ਟਿਕਾਣਾ ਦਿਓ ਲਈ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਬਣਾਇਆ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਬਾਹੀ ਵਿੱਚ ਰੱਖਣਾ ਹੈ

en: Show “Trash”
pa: “ਰੱਦੀ“ ਵੇਖੋ

en: Whether the sidebar includes a builtin shortcut to the Trash location
pa: ਕੀ ਬਾਹੀ ਵਿੱਚ ਰੱਦੀ ਟਿਕਾਣੇ ਲਈ ਮੌਜੂਦ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨਾ ਹੈ

en: Show “Other locations”
pa: “ਹੋਰ ਟਿਕਾਣਾ“ ਵੇਖੋ

en: Whether the sidebar includes an item to show external locations
pa: ਕੀ ਬਾਹੀ ਵਿੱਚ ਬਾਹਰੀ ਟਿਕਾਣਿਆਂ ਨੂੰ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਇੱਕ ਆਈਟਮ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨੀ ਹੈ

en: Loading
pa: ਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Whether the view is loading locations
pa: ਕੀ ਝਲਕ ਟਿਕਾਣਾ ਲੋਡ ਕਰ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Fetching networks
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕੀਤੇ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

en: Whether the view is fetching networks
pa: ਕੀ ਝਲਕ ਨੈੱਟਵਰਕ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰ ਰਹੀ ਹੈ

en: Icon of the row
pa: ਕਤਾਰ ਵਿੱਚ ਆਈਕਾਨ

en: The icon representing the volume
pa: ਆਈਕਾਨ ਵਾਲੀਅਮ ਨੂੰ ਦਰਸਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Name of the volume
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਦਾ ਨਾਂ

en: The name of the volume
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਦਾ ਨਾਂ

en: Path of the volume
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਦਾ ਮਾਰਗ

en: The path of the volume
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਦਾ ਮਾਰਗ

en: Volume represented by the row
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਨੂੰ ਕਤਾਰ ਵਿੱਚ ਦਰਸਾਇਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ

en: The volume represented by the row
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਨੂੰ ਕਤਾਰ ਵਿੱਚ ਦਰਸਾਇਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ

en: Mount represented by the row
pa: ਮਾਊਂਟ ਨੂੰ ਕਤਾਰ ਰਾਹੀਂ ਦਰਸਾਇਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ

en: The mount point represented by the row, if any
pa: ਮਾਊਂਟ ਪੁਆਇੰਟ ਨੂੰ ਕਤਾਰ ਰਾਹੀਂ ਦਰਸਾਇਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ, ਜੇ ਕੋਈ ਹੈ

en: File represented by the row
pa: ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਕਤਾਰ ਰਾਹੀਂ ਦਰਸਾਇਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ

en: The file represented by the row, if any
pa: ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਕਤਾਰ ਰਾਹੀਂ ਦਰਸਾਇਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ, ਜੇ ਕੋਈ ਹੈ

en: Whether the row represents a network location
pa: ਕੀ ਕਤਾਰ ਨੈੱਟਵਰਕ ਟਿਕਾਣੇ ਨੂੰ ਦਰਸਾਉਂਦੀ ਹੈ

en: Pointing to
pa: ਇਸ ਨੂੰ ਪੁਆਇੰਟ

en: Rectangle the bubble window points to
pa: ਚਤੁਰਭੁਜੀ ਬੁਲਬੁਲਾ ਵਿੰਡੋ ਦਰਸਾਉਂਦੀ ਹੈ

en: Position to place the bubble window
pa: ਬੁਲਬਲਾ ਵਿੰਡੋ ਰੱਖਣ ਲਈ ਟਿਕਾਣਾ

en: Default widget
pa: ਮੂਲ ਵਿਜੈਟ

en: The default widget
pa: ਮੂਲ ਵਿਜੈਟ

en: Has Arrow
pa: ਤੀਰ ਹੈ

en: Whether to draw an arrow
pa: ਕੀ ਤੀਰ ਖਿੱਚਣਾ ਹੈ

en: Cascade popdown
pa: ਲਹਿਰਦਾਰ ਪੋਪ-ਡਾਊਨ

en: Visible submenu
pa: ਅਧੀਨ-ਮੀਨੂ ਦਿੱਖ

en: The name of the visible submenu
pa: ਦਿੱਖ ਅਧੀਨ-ਮੀਨੂ ਦਾ ਨਾਂ

en: Name of the printer
pa: ਪਰਿੰਟਰ ਦਾ ਨਾਂ

en: Backend
pa: ਬੈਕਐਂਡ

en: Backend for the printer
pa: ਪਰਿੰਟਰ ਲਈ ਬੈਕਐਂਡ

en: Is Virtual
pa: ਫ਼ਰਜ਼ੀ ਹੈ

en: FALSE if this represents a real hardware printer
pa: ਝੂਠ, ਜੇਕਰ ਇਹ ਇੱਕ ਅਸਲੀ ਹਾਰਡਵੇਅਰ ਪਰਿੰਟਰ ਨੂੰ ਵੇਖਾਉਦਾ ਹੈ

en: Accepts PDF
pa: PDF ਮਨਜ਼ੂਰ

en: TRUE if this printer can accept PDF
pa: ਸੱਚ, ਜੇਕਰ ਪਰਿੰਟਰ PDF ਮਨਜ਼ੂਰ ਕਰਦਾ ਹੋਵੇ

en: Accepts PostScript
pa: ਪੋਸਟਸਕਰਿਪਟ ਮਨਜ਼ੂਰ

en: TRUE if this printer can accept PostScript
pa: ਸੱਚ, ਜੇਕਰ ਪਰਿੰਟਰ ਪੋਸਟ-ਸਕਰਿਪਟ ਮਨਜ਼ੂਰ ਕਰਦਾ ਹੋਵੇ

en: State Message
pa: ਹਾਲਤ ਸੁਨੇਹਾ

en: String giving the current state of the printer
pa: ਪਰਿੰਟਰ ਦੀ ਹਾਲਤ ਦੱਸਣ ਵਾਲੀ ਸਤਰ

en: Location
pa: ਟਿਕਾਣਾ

en: The location of the printer
pa: ਪਰਿੰਟਰ ਦਾ ਟਿਕਾਣਾ

en: The icon name to use for the printer
pa: ਪਰਿੰਟਰ ਵਾਸਤੇ ਵਰਤਣ ਲਈ ਆਈਕਾਨ ਨਾਂ

en: Job Count
pa: ਜਾਬ ਗਿਣਤੀ

en: Number of jobs queued in the printer
pa: ਪਰਿੰਟਰ ਵਿੱਚ ਕਤਾਰਬੱਧ ਕੰਮਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: Paused Printer
pa: ਵਿਰਾਮ ਕੀਤਾ ਪਰਿੰਟਰ

en: TRUE if this printer is paused
pa: ਸੱਚ, ਜੇਕਰ ਪਰਿੰਟਰ ਵਿਰਾਮ ਹੈ

en: Accepting Jobs
pa: ਜਾਬ ਲੈ ਰਿਹਾ

en: TRUE if this printer is accepting new jobs
pa: ਸੱਚ, ਜੇਕਰ ਪਰਿੰਟਰ ਨਵੇਂ ਜਾਬ ਮਨਜ਼ੂਰ ਕਰਦਾ ਹੋਵੇ

en: Option Value
pa: ਚੋਣ ਮੁੱਲ

en: Value of the option
pa: ਚੋਣ ਲਈ ਮੁੱਲ

en: Source option
pa: ਸਰੋਤ ਚੋਣਾਂ

en: The PrinterOption backing this widget
pa: ਇਹ ਵਿਜੈਟ ਲਈ PrinterOption ਬੈਕਿੰਗ ਹੈ

en: Title of the print job
pa: ਪਰਿੰਟ ਜਾਬ ਦਾ ਟਾਇਟਲ

en: Printer
pa: ਪਰਿੰਟਰ

en: Printer to print the job to
pa: ਪਰਿੰਟ ਜਾਬ ਲਈ ਪਰਿੰਟਰ

en: Settings
pa: ਸੈਟਿੰਗ

en: Printer settings
pa: ਪਰਿੰਟਰ ਸੈਟਿੰਗ

en: Page Setup
pa: ਸਫ਼ਾ ਸੈੱਟਅੱਪ

en: Track Print Status
pa: ਪਰਿੰਟ ਹਾਲਤ ਟਰੈਕ

en: TRUE if the print job will continue to emit status-changed signals after the print data has been sent to the printer or print server.
pa: ਸਹੀਂ, ਜੇ ਪਰਿੰਟ ਕਾਰਵਾਈ ਬਦਲਵੇਂ ਹਾਲਤ ਮੁਤਾਬਕ ਸਿੰਗਨਲ ਦਿੰਦਾ ਰਹੇ, ਭਾਵੇਂ ਕਿ ਪਰਿੰਟ ਡਾਟਾ ਪਰਿੰਟਰ ਜਾਂ ਪਰਿੰਟ ਸਰਵਰ ਨੂੰ ਭੇਜਿਆ ਜਾ ਚੁੱਕਿਆ ਹੋਵੇ।

en: Default Page Setup
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਸਫ਼ਾ ਸੈੱਟਅੱਪ

en: The GtkPageSetup used by default
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਵਰਤਣ ਲਈ GtkPageSetup

en: Print Settings
pa: ਪਰਿੰਟ ਸੈਟਿੰਗ

en: The GtkPrintSettings used for initializing the dialog
pa: ਡਾਈਲਾਗ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਲਈ GtkPrintSettings

en: Job Name
pa: ਜਾਬ ਨਾਂ

en: A string used for identifying the print job.
pa: ਪਰਿੰਟ ਕੰਮ ਦੀ ਪਛਾਣ ਕਰਨ ਲਈ ਇੱਕ ਸਤਰ ਹੈ।

en: Number of Pages
pa: ਸਫ਼ਿਆਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: The number of pages in the document.
pa: ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਵਿੱਚ ਸਫ਼ਿਆਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ ਹੈ।

en: Current Page
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਸਫ਼ਾ

en: The current page in the document
pa: ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਵਿੱਚ ਮੌਜੂਦਾ ਸਫ਼ਿਆਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: Use full page
pa: ਪੂਰਾ ਸਫ਼ਾ ਵਰਤੋਂ

en: TRUE if the origin of the context should be at the corner of the page and not the corner of the imageable area
pa: ਸਹੀ, ਜੇ ਪਰਸੰਗ ਦੀ ਸ਼ੁਰੂਆਤ ਸਫ਼ੇ ਦੇ ਕੋਨੇ ਤੋਂ ਹੋਵੇ ਅਤੇ ਚਿੱਤਰ-ਯੋਗ ਖੇਤਰ ਦੇ ਕੋਨੇ ਤੋਂ ਨਹੀਂ

en: TRUE if the print operation will continue to report on the print job status after the print data has been sent to the printer or print server.
pa: ਸਹੀਂ, ਜੇ ਪਰਿੰਟ ਓਪਰੇਸ਼ਨ ਪਰਿੰਟ ਜਾਬ ਹਾਲਤ ਬਾਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦਿੰਦਾ ਰਹੇ, ਭਾਵੇਂ ਕਿ ਪਰਿੰਟ ਡਾਟਾ ਪਰਿੰਟਰ ਜਾਂ ਪਰਿੰਟ ਸਰਵਰ ਨੂੰ ਭੇਜਿਆ ਜਾ ਚੁੱਕਿਆ ਹੋਵੇ।

en: Unit
pa: ਯੂਨਿਟ

en: The unit in which distances can be measured in the context
pa: ਪਰਸੰਗ ਵਿੱਚ ਦੂਰੀ ਮਾਪਣ ਵਾਸਤੇ ਇਕਾਈ

en: Show Dialog
pa: ਡਾਈਲਾਗ ਵੇਖਾਓ

en: TRUE if a progress dialog is shown while printing.
pa: ਸੱਚ, ਜੇਕਰ ਪਰਿੰਟਿੰਗ ਦੌਰਾਨ ਤਰੱਕੀ ਡਾਈਲਾਗ ਵੇਖਾਉਣਾ ਹੈ।

en: Allow Async
pa: ਅਸਮਕਾਲੀ ਵਰਤੋਂ

en: TRUE if print process may run asynchronous.
pa: ਸੱਚ, ਜੇਕਰ ਪਰਿੰਟ ਕਾਰਵਾਈ ਅਸਮਕਾਲੀ ਢੰਗ ਨਾਲ ਚੱਲ ਸਕਦਾ ਹੋਵੇ।

en: Export filename
pa: ਫਾਇਲ-ਨਾਂ ਐਕਸਪੋਰਟ

en: Status
pa: ਹਾਲਤ

en: The status of the print operation
pa: ਪਰਿੰਟਰ ਦੀ ਕਾਰਜਕਾਰੀ ਹਾਲਤ

en: Status String
pa: ਹਾਲਤ ਸਤਰ

en: A human-readable description of the status
pa: ਹਾਲਤ ਦੀ ਪੜ੍ਹਨਯੋਗ ਵੇਰਵਾ

en: Custom tab label
pa: ਮੌਜਦਾ ਟੈਬ ਲੇਬਲ

en: Label for the tab containing custom widgets.
pa: ਕਸਟਮ ਵਿਜੈਟ ਰੱਖਣ ਵਾਲੀ ਟੈਬ ਲਈ ਲੇਬਲ ਹੈ।

en: Support Selection
pa: ਚੋਣ ਸਹਿਯੋਗ

en: TRUE if the print operation will support print of selection.
pa: ਜੇ ਪਰਿੰਟਰ ਕਾਰਵਾਈ ਚੋਣ ਲਈ ਪਰਿੰਟ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਸਹੀਂ।

en: Has Selection
pa: ਚੋਣ ਹੈ

en: TRUE if a selection exists.
pa: ਸਹੀ, ਜੇ ਚੋਣ ਮੌਜੂਦ ਹੈ

en: Embed Page Setup
pa: ਵਿੱਚੇ ਸ਼ਾਮਲ ਸਫ਼ਾ ਸੈਟਅੱਪ

en: TRUE if page setup combos are embedded in GtkPrintUnixDialog
pa: ਸਹੀ, ਜੇ ਸਫ਼ਾ ਸੈਟਅੱਪ GtkPrintUnixDialog ਵਿਚੇ ਹੀ ਸ਼ਾਮਲ ਹੋਵੇ

en: Number of Pages To Print
pa: ਛਾਪਣ ਲਈ ਸਫ਼ਿਆਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: The number of pages that will be printed.
pa: ਸਫ਼ਿਆਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ, ਜੋ ਕਿ ਛਾਪੇ ਜਾਣਗੇ।

en: The GtkPageSetup to use
pa: ਵਰਤਣ ਲਈ GtkPageSetup

en: Selected Printer
pa: ਚੁਣਿਆ ਪਰਿੰਟਰ

en: The GtkPrinter which is selected
pa: GtkPrinter, ਜੋ ਕਿ ਚੁਣਿਆ ਹੈ

en: Manual Capabilities
pa: ਦਸਤੀ ਸਮਰੱਥਾ

en: Capabilities the application can handle
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਜੋ ਸਮਰੱਥਾ ਹੈਂਡਲ ਕਰ ਸਕਦੀ ਹੈ

en: Whether the dialog supports selection
pa: ਕੀ ਡਾਈਲਾਗ ਚੋਣ ਸਹਿਯੋਗ ਦੇਵੇ

en: Whether the application has a selection
pa: ਕੀ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਚੋਣ ਦੇਵੇ

en: Fraction
pa: ਭਾਗ

en: The fraction of total work that has been completed
pa: ਕੁੱਲ ਕੰਮ ਦੇ ਹਿੱਸੇ ਜੋ ਕਿ ਪੂਰੇ ਹੋ ਗਏ ਹਨ

en: Pulse Step
pa: ਪਲਸ ਸਟੈਪ

en: The fraction of total progress to move the bouncing block when pulsed
pa: ਕੁੱਲ ਕੰਮ ਦੇ ਹਿੱਸੇ ਜੋ ਕਿ ਜਦੋਂ ਲਹਿਰ ਆਉਦੀ ਹੈ ਤਾਂ ਬਲਾਕ ਨੂੰ ਅੱਗੇ ਖਿਸਕਾਉਦੇ ਹਨ

en: Text to be displayed in the progress bar
pa: ਤਰੱਕੀ-ਪੱਟੀ ਵਿੱਚ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਸ਼ਬਦ

en: Show text
pa: ਟੈਕਸਟ ਵੇਖੋ

en: Whether the progress is shown as text.
pa: ਕੀ ਤਰੱਕੀ ਨੂੰ ਸ਼ਬਦ ਵਾਂਗ ਵੇਖਾਇਆ ਜਾਵੇ।

en: The preferred place to ellipsize the string, if the progress bar does not have enough room to display the entire string, if at all.
pa: ਅੰਡਕਾਰ-ਅਕਾਰ ਸਤਰ ਲਈ ਪਸੰਦੀਦਾ ਥਾਂ, ਜੇਕਰ ਤਰੱਕੀ ਪੱਟੀ ਲਈ ਪੂਰੀ ਸਤਰ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਥਾਂ ਨਾ ਹੋਵੇ।

en: Item type
pa: ਆਈਟਮ ਕਿਸਮ

en: type
pa: ਕਿਸਮ

en: Object
pa: ਆਬਜੈਕਟ

en: The root object
pa: ਰੂਟ ਆਬਜੈਕਟ

en: The GtkAdjustment that contains the current value of this range object
pa: GtkAdjustment ਜੋ ਕਿ ਰੇਜ਼ ਆਬਜੈਕਟ ਦੀ ਮੌਜੂਦਾ ਮੁੱਲ ਰੱਖਦਾ ਹੈ

en: Invert direction slider moves to increase range value
pa: ਬਦਲਵੀ ਦਿਸ਼ਾ ਵਾਲਾ ਸਲਾਇਡਰ ਰੇਜ਼ ਦਾ ਮੁੱਲ ਵਧਾਉਣ ਲਈ ਹਿੱਲੇ

en: Show Fill Level
pa: ਭਰਨ ਲੈਵਲ ਵੇਖਾਓ

en: Whether to display a fill level indicator graphics on trough.
pa: ਕੀ ਭਰਨ ਲੈਵਲ ਇੰਡੀਕੇਟਰ ਗਰਾਫਿਕਸ ਰਾਹੀਂ ਵੇਖਾਇਆ ਜਾਵੇ।

en: Restrict to Fill Level
pa: ਭਰਨ ਲੈਵਲ ਲਈ ਪਾਬੰਦੀ

en: Whether to restrict the upper boundary to the fill level.
pa: ਕੀ ਭਰਨ ਲੈਵਲ ਲਈ ਉਤਲੀ ਸੀਮਾ ਦੀ ਪਾਬੰਦੀ ਹੋਵੇ

en: Fill Level
pa: ਭਰਨ ਲੈਵਲ

en: The fill level.
pa: ਭਰਨ ਲੈਵਲ ਹੈ।

en: Round Digits
pa: ਪੂਰਨ ਅੰਕ

en: The number of digits to round the value to.
pa: ਮੁੱਲ ਪੂਰਾ ਕਰਨ ਲਈ ਅੰਕਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ ਹੈ।

en: The full path to the file to be used to store and read the list
pa: ਸੂਚੀ ਸੰਭਾਲਣ ਅਤੇ ਪੜ੍ਹਨ ਲਈ ਵਰਤੀ ਜਾਣ ਵਾਲੀ ਫਾਇਲ ਲਈ ਪੂਰਾ ਮਾਰਗ

en: The size of the recently used resources list
pa: ਇਸ ਸਮੇਂ ਵਰਤੀ ਸਰੋਤ ਸੂਚੀ ਦਾ ਆਕਾਰ

en: Transition type
pa: ਬਦਲਾਅ ਕਿਸਮ

en: The type of animation used to transition
pa: ਬਦਲਾਅ ਕਰਨ ਸਮੇਂ ਵਰਤਣ ਲਈ ਐਨੀਮੇਸ਼ਨ ਦੀ ਕਿਸਮ

en: Transition duration
pa: ਬਦਲਾਅ ਅੰਤਰਾਲ

en: The animation duration, in milliseconds
pa: ਐਨੀਮੇਸ਼ਨ ਅੰਤਰਾਲ, ਮਿਲੀਸਕਿੰਟ ਵਿੱਚ

en: Reveal Child
pa: ਚਲਾਈਡ ਰੀਵੀਲ

en: Whether the container should reveal the child
pa: ਕੀ ਕੰਨਟੇਨਰ ਚਲਾਈਡ ਨੂੰ ਉਭਾਰੇ (ਰੀਵੀਲ)

en: Child Revealed
pa: ਚਲਾਈਡ ਰੀਵੀਲ ਕੀਤਾ

en: Whether the child is revealed and the animation target reached
pa: ਕੀ ਚਲਾਈਡ ਨੂੰ ਰੀਵਲ ਕਰਨਾ ਹੈ ਅਤੇ ਐਨੀਮੇਟ ਨਿਸ਼ਾਨੇ ਨੂੰ ਪਹੁੰਚਾਉਣਾ ਹੈ

en: The value of the scale
pa: ਸਕੇਲ ਦਾ ਮੁੱਲ

en: The GtkAdjustment that contains the current value of this scale button object
pa: GtkAdjustment, ਜੋ ਕਿ ਇਹ ਸਕੇਲ ਬਟਨ ਆਬਜੈਕਟ ਦੀ ਮੌਜੂਦਾ ਮੁੱਲ ਰੱਖਦਾ ਹੈ

en: Icons
pa: ਆਈਕਾਨ

en: List of icon names
pa: ਆਈਕਾਨ ਨਾਂ ਦੀ ਲਿਸਟ

en: The number of decimal places that are displayed in the value
pa: ਦਸ਼ਮਲਵ ਦੀ ਗਿਣਤੀ ਜੋ ਕਿ ਮੁੱਲ ਵਿੱਚ ਦਿੱਸੇਗੀ

en: Draw Value
pa: ਮੁੱਲ ਕੱਢੋ

en: Whether the current value is displayed as a string next to the slider
pa: ਕੀ ਮੌਜੂਦਾ ਮੁੱਲ ਪਗਕਾਰ ਤੇ ਅਗਲ਼ੀ ਸਤਰ ਵੇਖਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Has Origin
pa: ਮੁੱਢ ਹੈ

en: Whether the scale has an origin
pa: ਕੀ ਸਕੇਲ ਲਈ ਮੁੱਢ ਹੈ

en: Value Position
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਮੁੱਲ

en: The position in which the current value is displayed
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਜਿੱਥੇ ਮੌਜੂਦਾ ਮੁੱਲ ਵੇਖਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Horizontal adjustment
pa: ਲੇਟਵਾਂ ਅਡਜੱਸਟਮੈਂਟ

en: Horizontal adjustment that is shared between the scrollable widget and its controller
pa: ਹਰੀਜੱਟਲ ਅਡਜੱਸਟਮੈਂਟ, ਜੋ ਕਿ ਸਕਰੋਲਯੋਗ ਵਿਜੈਟ ਤੇ ਇਸ ਦੇ ਕੰਟਰੋਲਰ ਵਿੱਚ ਸਾਂਝੀ ਕੀਤੀ ਜਾਂਦੀ ਹੈ

en: Vertical adjustment
pa: ਲੰਬਕਾਰੀ ਅਡਜੱਸਟਮੈਂਟ

en: Vertical adjustment that is shared between the scrollable widget and its controller
pa: ਵਰਟੀਕਲ ਅਡਜੱਸਟਮੈਂਟ, ਜੋ ਕਿ ਸਕਰੋਲਯੋਗ ਵਿਜੈਟ ਤੇ ਇਸ ਦੇ ਕੰਟਰੋਲਰ ਵਿੱਚ ਸਾਂਝੀ ਕੀਤੀ ਜਾਂਦੀ ਹੈ

en: Horizontal Scrollable Policy
pa: ਲੇਟਵਾਂ ਸਕਰੌਲਬਾਰ ਪਾਲਸੀ

en: How the size of the content should be determined
pa: ਸਮੱਗਰੀ ਦਾ ਆਕਾਰ ਕਿਵੇਂ ਜਾਣਿਆ ਜਾਵੇ

en: Vertical Scrollable Policy
pa: ਵਰਟੀਕਲ ਸਕਰੋਲਯੋਗ ਪਾਲਸੀ

en: The GtkAdjustment that contains the current value of this scrollbar
pa: GtkAdjustment ਜੋ ਕਿ ਸਕਰੋਲਬਾਰ ਆਬਜੈਕਟ ਦੀ ਮੌਜੂਦਾ ਮੁੱਲ ਰੱਖਦਾ ਹੈ

en: Horizontal Adjustment
pa: ਲੇਟਵੀ ਅਡਜੱਸਟਮੈਂਟ

en: The GtkAdjustment for the horizontal position
pa: ਲੇਟਵੀ ਸਥਿਤੀ ਲਈ GtkAdjustment

en: Vertical Adjustment
pa: ਲੰਬਕਾਰੀ ਅਡਜੱਸਟਮੈਂਟ

en: The GtkAdjustment for the vertical position
pa: ਲੰਬਕਾਰੀ ਸਥਿਤੀ ਲਈ GtkAdjustment

en: Horizontal Scrollbar Policy
pa: ਲੇਟਵਾਂ ਸਕਰੌਲਬਾਰ ਦਾ ਢੰਗ

en: When the horizontal scrollbar is displayed
pa: ਜਦੋਂ ਲੇਟਵਾਂ ਸਕਰੌਲਬਾਰ ਵਿਖਾਇਆ ਗਿਆ

en: Vertical Scrollbar Policy
pa: ਲੰਬਕਾਰੀ ਅਡਜੱਸਟਮੈਂਟ ਪਾਲਸੀ

en: When the vertical scrollbar is displayed
pa: ਜਦੋਂ ਲੰਬਕਾਰੀ ਸਕਰੌਲਬਾਰ ਵਿਖਾਇਆ ਗਿਆ

en: Window Placement
pa: ਵਿੰਡੋ ਟਿਕਾਣਾ

en: Where the contents are located with respect to the scrollbars.
pa: ਸਮੱਗਰੀ ਨੂੰ ਸਕਰੋਲਪੱਟੀ ਦੇ ਮੁਤਾਬਕ ਕਿੱਥੇ ਰੱਖਿਆ ਜਾਵੇ।

en: Minimum Content Width
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਸਮੱਗਰੀ ਚੌੜਾਈ

en: The minimum width that the scrolled window will allocate to its content
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਚੌੜਾਈ, ਜੋ ਕਿ ਸਕਰੋਲ ਵਿੰਡੋ ਆਪਣੀ ਸਮੱਗਰੀ ਨੂੰ ਦੇਵੇਗੀ

en: Minimum Content Height
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਸਮੱਗਰੀ ਉਚਾਈ

en: The minimum height that the scrolled window will allocate to its content
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਉਚਾਈ, ਜੋ ਕਿ ਸਕਰੋਲ ਵਿੰਡੋ ਆਪਣੀ ਸਮੱਗਰੀ ਨੂੰ ਦੇਵੇਗੀ

en: Kinetic Scrolling
pa: ਕਨਾਇਟਿਕ ਸਕਰੋਲਿੰਗ

en: Kinetic scrolling mode.
pa: ਕਨਾਇਟਿਕ ਸਕਰੋਲਿੰਗ ਮੋਡ ਹੈ।

en: Overlay Scrolling
pa: ਓਵਰਲੇਅ ਸਕਰੋਲਿੰਗ

en: Overlay scrolling mode
pa: ਓਵਰਲੇਅ ਸਕਰੋਲਿੰਗ ਮੋਡ

en: Maximum Content Width
pa: ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਸਮੱਗਰੀ ਚੌੜਾਈ

en: The maximum width that the scrolled window will allocate to its content
pa: ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਚੌੜਾਈ, ਜੋ ਕਿ ਸਕਰੋਲ ਵਿੰਡੋ ਆਪਣੀ ਸਮੱਗਰੀ ਨੂੰ ਦੇਵੇਗੀ

en: Maximum Content Height
pa: ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਸਮੱਗਰੀ ਉਚਾਈ

en: The maximum height that the scrolled window will allocate to its content
pa: ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਉਚਾਈ, ਜੋ ਕਿ ਸਕਰੋਲ ਵਿੰਡੋ ਆਪਣੀ ਸਮੱਗਰੀ ਨੂੰ ਦੇਵੇਗੀ

en: Propagate Natural Width
pa: ਸਧਾਰਨ ਚੌੜਾਈ ਤਰੱਕੀ

en: Propagate Natural Height
pa: ਸਧਾਰਨ ਉਚਾਈ ਤਰੱਕੀ

en: Search Mode Enabled
pa: ਖੋਜ ਢੰਗ ਚਾਲੂ ਹੈ

en: Whether the search mode is on and the search bar shown
pa: ਕੀ ਖੋਜ ਢੰਗ ਨੂੰ ਚਾਲੂ ਕਰਨਾ ਹੈ ਤੇ ਖੋਜ ਪੱਟੀ ਵੇਖਾਉਣੀ ਹੈ

en: Whether to show the close button in the toolbar
pa: ਕੀ ਟੂਲਬਾਰ ਵਿੱਚ ਬੰਦ ਕਰੋ ਬਟਨ ਵੇਖਾਉਣਾ ਹੈ

en: Double Click Time
pa: ਦੋ-ਵਾਰ ਦਬਾਉਣ ਦਾ ਸਮਾਂ

en: Maximum time allowed between two clicks for them to be considered a double click (in milliseconds)
pa: ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਸਮਾਂ, ਪਹਿਲੀ ਤੇ ਦੂਜੀ ਵਾਰ ਦਬਾਉਣ ਵਿਚਕਾਰ ਜੋ ਕਿ ਇਹ ਸਮਝਿਆ ਜਾਵੇ ਕਿ ਇਹ ਦੋ-ਵਾਰ-ਦਬਾਇਆ ਗਿਆ ਹੈ (ਮਿਲੀ-ਸਕਿੰਟਾਂ ਵਿੱਚ)

en: Double Click Distance
pa: ਦੋ-ਵਾਰ ਦਬਾਉਣ ਦਾ ਫਾਸਲਾ

en: Maximum distance allowed between two clicks for them to be considered a double click (in pixels)
pa: ਦੋ ਦਬਾਉਣ ਵਿਚਕਾਰ ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਮੰਨਣਯੋਗ ਦੂਰੀ ਜਿਸ ਨੂੰ ਦੋ-ਵਾਰ-ਦਬਾਇਆ ਜਾਵੇ (ਪਿਕਸਲਾਂ ਵਿੱਚ)

en: Cursor Blink
pa: ਕਰਸਰ ਝਪਕਣਾ

en: Whether the cursor should blink
pa: ਕੀ ਕਰਸਰ ਝਪਕੇ

en: Cursor Blink Time
pa: ਕਰਸਰ ਝਪਕਣ ਦਾ ਸਮਾਂ

en: Length of the cursor blink cycle, in milliseconds
pa: ਕਰਸਰ ਝਪਕਣ ਦੇ ਸਮਾਂ ਚੱਕਰ ਦੀ ਲੰਬਾਈ, ਮਿਲੀਸਕਿੰਟਾਂ ਵਿੱਚ

en: Cursor Blink Timeout
pa: ਕਰਸਰ ਝਪਕਣ ਦਾ ਸਮਾਂ

en: Time after which the cursor stops blinking, in seconds
pa: ਸਮਾਂ, ਜਿਸ ਉਪਰੰਤ ਕਰਸਰ ਝਪਕਣਾ ਬੰਦ ਹੋਵੇ, ਮਿਲੀਸਕਿੰਟਾਂ ਵਿੱਚ

en: Split Cursor
pa: ਕਰਸਰ ਖਿੰਡਾਓ

en: Whether two cursors should be displayed for mixed left-to-right and right-to-left text
pa: ਕੀ ਦੋ ਕਰਸਰਾਂ ਵੇਖਾਈਆ ਜਾਣ ਜੋ ਕਿ ਖੱਬੇ ਤੋਂ ਸੱਜੇ ਤੇ ਸੱਜੇ ਤੋਂ ਖੱਬੇ ਟੈਕਸਟ ਰੱਲਵੇ ਨੂੰ ਵੇਖਾਉਣ

en: Theme Name
pa: ਸਰੂਪ ਨਾਂ

en: Name of theme to load
pa: ਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਥੀਮ ਦਾ ਨਾਂ

en: Icon Theme Name
pa: ਆਈਕਾਨ ਸਰੂਪ ਦਾ ਨਾਂ

en: Name of icon theme to use
pa: ਵਰਤਣ ਲਈ ਆਈਕਾਨ ਸਰੂਪ ਦਾ ਨਾਂ

en: Drag threshold
pa: ਚੁੱਕਣ ਸਮੱਰਥਾ

en: Number of pixels the cursor can move before dragging
pa: ਖਿੱਚਣ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਕਰਸਰ ਕਿੰਨੇ ਪਿਕਸਲ ਹਿੱਲੇ

en: Font Name
pa: ਫੋਂਟ-ਨਾਂ

en: The default font family and size to use
pa: ਵਰਤਣ ਲਈ ਡਿਫਾਲਟ ਫੋਂਟ ਵਰਗ ਅਤੇ ਆਕਾਰ

en: Xft Antialias
pa: Xft ਐਟੀਲਾਈਸਿਕ

en: Whether to antialias Xft fonts; 0=no, 1=yes, -1=default
pa: ਕੀ  Xft ਫੋਂਟ ਨੂੰ ਐਟੀਲਾਈਸਿਕ ਕਰਨਾ ਹੈ; 0= ਨਹੀ, 1=ਹਾਂ, -1=ਮੂਲ

en: Xft Hinting
pa: Xft ਸੰਕੇਤ

en: Whether to hint Xft fonts; 0=no, 1=yes, -1=default
pa: ਕੀ ਸੰਕੇਤ ਦੇਣੇ ਹਨ Xft ਫੋਟ; 0=ਨਹੀ, 1=ਹਾਂ, -1=ਮੂਲ

en: Xft Hint Style
pa: Xft ਸੰਕੇਤ ਸਟਾਇਲ

en: What degree of hinting to use; hintnone, hintslight, hintmedium, or hintfull
pa: ਕਿਸ ਤਰ੍ਹਾਂ ਦੇ ਸੰਕੇਤ ਵਰਤਣੇ ਹਨ ; ਕੋਈ ਨਹੀ, ਥੋੜੇ, ਮੱਧਮ, ਜਾਂ ਲੋੜ ਮੁਤਾਬਕ

en: Type of subpixel antialiasing; none, rgb, bgr, vrgb, vbgr
pa: ਸਬ-ਪਿਕਸਲ ਐਟੀਲਾਈਸਇੰਗ ਦੀ ਕਿਸਮ; ਕੋਈ ਨਹੀ, rgb, bgr, vrgb, vbgr

en: Resolution for Xft, in 1024 * dots/inch. -1 to use default value
pa: Xft ਲਈ ਰੈਜ਼ੋਲੂਸ਼ਨ, 1024 * ਬਿੰਦੂ/ਇੰਚ -1 ਮੂਲ ਮੁੱਲ ਦੇ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਵਰਤੋਂ

en: Cursor theme name
pa: ਕਰਸਰ ਸਰੂਪ ਨਾਂ

en: Name of the cursor theme to use, or NULL to use the default theme
pa: ਵਰਤਣ ਲਈ ਆਈਕਾਨ ਸਰੂਪ ਦਾ ਨਾਂ, ਜਾਂ ਮੂਲ ਸਰੂਪ ਲਈ NULL

en: Cursor theme size
pa: ਕਰਸਰ ਸਰੂਪ ਅਕਾਰ

en: Size to use for cursors, or 0 to use the default size
pa: ਵਰਤਣ ਲਈ ਕਰਸਰ ਅਕਾਰ, ਜਾਂ ਮੂਲ ਅਕਾਰ ਲਈ 0 ਦਿਓ

en: Alternative button order
pa: ਬਦਲਵਾਂ ਬਟਨ ਕਰਮ

en: Whether buttons in dialogs should use the alternative button order
pa: ਕੀ ਡਾਈਲਾਗ ਦੇ ਬਟਨ ਲਈ ਬਦਲਵਾਂ ਬਟਨ ਕਰਮ ਵਰਤਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: Alternative sort indicator direction
pa: ਬਦਲਵੀਂ ਲੜੀਬੱਧ ਸੂਚਕ ਦਿਸ਼ਾ

en: Whether the direction of the sort indicators in list and tree views is inverted compared to the default (where down means ascending)
pa: ਕੀ ਲਿਸਟ ਅਤੇ ਟਰੀ ਝਲਕ ਵਿੱਚ ਲੜੀਬੱਧ ਇੰਡੀਕੇਟਰ ਦੀ ਦਿਸ਼ਾ ਡਿਫਾਲਟ ਦੀ ਬਜਾਏ ਉਲਟ ਹੋਵੇ (ਜਿੱਥੇ ਕਿ ਹੇਠਾਂ ਦਾ ਮਤਲਬ ਵੱਧਦਾ ਹੈ)

en: Enable Animations
pa: ਸਜੀਵਤਾ ਯੋਗ

en: Whether to enable toolkit-wide animations.
pa: ਕੀ ਟੂਲ-ਕਿੱਟ ਸਜੀਵਤਾ ਯੋਗ

en: Error Bell
pa: ਗਲਤੀ ਘੰਟੀ

en: When TRUE, keyboard navigation and other errors will cause a beep
pa: ਜਦੋਂ ਸਹੀਂ ਤਾਂ ਕੀਬੋਰਡ ਨੇਵੀਗੇਸ਼ਨ ਅਤੇ ਹੋਰ ਗਲਤੀਆਂ ਲਈ ਬੀਪ ਹੋਵੇਗੀ

en: Default print backend
pa: ਮੂਲ ਪਰਿੰਟ ਬੈਕਐਂਡ

en: List of the GtkPrintBackend backends to use by default
pa: ਮੂਲ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਵਰਤਣ ਲਈ GtkPrintBackend ਬੈਕਐਂਡ ਦੀ ਸੂਚੀ

en: Default command to run when displaying a print preview
pa: ਇੱਕ ਪਰਿੰਟ ਝਲਕ ਵੇਖਾਉਣ ਸਮੇਂ ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਮੂਲ ਕਮਾਂਡ

en: Command to run when displaying a print preview
pa: ਇੱਕ ਪਰਿੰਟ ਝਲਕ ਵੇਖਾਉਣ ਦੌਰਾਨ ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਕਮਾਂਡ

en: Enable Accelerators
pa: ਐਕਸਰਲੇਟਰ ਯੋਗ

en: Whether menu items should have accelerators
pa: ਕੀ ਮੇਨ ਆਈਟਮਾਂ ਵਿੱਚ ਐਕਸਲੇਟਰ ਹੋਣ

en: Default IM module
pa: ਮੂਲ IM ਮੋਡੀਊਲ

en: Which IM module should be used by default
pa: ਮੂਲ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਕਿਹੜਾ IM ਮੋਡੀਊਲ ਵਰਤਿਆ ਜਾਵੇ

en: Recent Files Max Age
pa: ਤਾਜ਼ਾ ਫਾਇਲਾਂ ਦੀ ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਉਮਰ

en: Maximum age of recently used files, in days
pa: ਦਿਨਾਂ ਵਿੱਚ ਤਾਜ਼ਾ ਵਰਤੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਦੀ ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਉਮਰ

en: Fontconfig configuration timestamp
pa: ਫੋਂਟ-ਸੰਰਚਨਾ ਸੰਰਚਨਾ ਟਾਈਮ-ਸਟੈਂਪ

en: Timestamp of current fontconfig configuration
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਫੋਂਟ-ਸੰਰਚਨਾ ਸੰਰਚਨਾ ਲਈ ਟਾਈਮ-ਸਟੈਂਪ

en: Sound Theme Name
pa: ਸਾਊਂਡ ਥੀਮ ਨਾਂ

en: XDG sound theme name
pa: XDG ਸਾਊਂਡ ਥੀਮ ਨਾਂ

note: Translators: this means sounds that are played as feedback to user input
en: Audible Input Feedback
pa: ਸੁਣਨਯੋਗ ਇੰਪੁੱਟ ਫੀਡਬੈਕ

en: Whether to play event sounds as feedback to user input
pa: ਕੀ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਇੰਪੁੱਟ ਲਈ ਫੀਬੈੱਕ ਵਜੋਂ ਈਵੈਂਟ ਸਾਊਂਡ ਦਿੱਤੀ ਜਾਵੇ

en: Enable Event Sounds
pa: ਈਵੈਂਟ ਸਾਊਂਡ ਯੋਗ

en: Whether to play any event sounds at all
pa: ਕੀ ਸਭ ਲਈ ਕਿਸੇ ਵੀ ਈਵੈਂਟ ਲਈ ਸਾਊਂਡ ਚਲਾਈ ਜਾਵੇ

en: Primary button warps slider
pa: ਪ੍ਰਾਇਮਰੀ ਬਟਨ ਰੈਪਰ ਸਲਾਈਡਰ

en: Whether a primary click on the trough should warp the slider into position
pa: ਕੀ ਵਿਚਾਲੇ ਪ੍ਰਾਇਮਰੀ ਕਲਿੱਕ ਸਲਾਈਡਰ ਨੂੰ ਸਥਿਤੀ ਤੱਕ ਸਮੇਟੇ

en: Application prefers a dark theme
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਗੂੜ੍ਹਾ ਥੀਮ ਚਾਹੁੰਦੀ ਹੈ

en: Whether the application prefers to have a dark theme.
pa: ਕੀ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਗੂੜ੍ਹਾ ਥੀਮ ਪਸੰਦ ਕਰੇ

en: Select on focus
pa: ਫੋਕਸ ਉੱਤੇ ਚੁਣੋ

en: Whether to select the contents of an entry when it is focused
pa: ਕੀ ਇੰਦਰਾਜ਼ ਵਿੱਚਲੇ ਹਿੱਸੇ ਨੂੰ ਚੁਣਾ ਹੈ, ਜਦੋਂ ਕਿ ਇਹ ਕੇਦਰਿਤ ਹੋ ਜਾਵੇ

en: Password Hint Timeout
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਇਸ਼ਾਰਾ ਸਮਾਂ-ਅੰਤਰਾਲ

en: How long to show the last input character in hidden entries
pa: ਲੁਕਵੇਂ ਇੰਦਰਾਜ਼ਾਂ ਵਿੱਚ ਆਖਰੀ ਦਿੱਤੇ ਅੱਖਰ ਨੂੰ ਵੇਖਾਉਣ ਨੂੰ ਕਿੰਨਾ ਸਮਾਂ ਲੱਗੇ

en: Whether to select the contents of a selectable label when it is focused
pa: ਕੀ ਚੁਣਨਯੋਗ ਲੇਬਲ ਦੀ ਸਮੱਗਰੀ ਚੁਣੀ ਜਾਵੇ, ਜਦੋਂ ਇਹ ਫੋਕਸ ਹੋਵੇ

en: Desktop shell shows app menu
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਸ਼ੈਲ ਐਪ (app) ਮੀਨੂ ਵੇਖਾਏ

en: Set to TRUE if the desktop environment is displaying the app menu, FALSE if the app should display it itself.
pa: ਜੇ ਸਹੀ ਸੈੱਟ ਕੀਤਾ ਤਾਂ ਡੈਸਕਟਾਪ ਇੰਵਾਇਰਨਮੈਂਟ ਐਪ ਮੀਨੂ ਵੇਖਾਏਗਾ, ਗਲਤ ਕਰਨ ਨਾਲ ਐਪ (app) ਇਸ ਨੂੰ ਖੁਦ ਵੇਖਾਏਗੀ।

en: Desktop shell shows the menubar
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਸ਼ੈਲ ਮੀਨੂ-ਪੱਟੀ ਵੇਖਾਏ

en: Set to TRUE if the desktop environment is displaying the menubar, FALSE if the app should display it itself.
pa: ਜੇ ਸਹੀ ਸੈੱਟ ਕੀਤਾ ਤਾਂ ਡੈਸਕਟਾਪ ਇੰਵਾਇਰਨਮੈਂਟ ਮੀਨੂ ਪੱਟੀ ਵੇਖਾਏਗਾ, ਗਲਤ ਕਰਨ ਨਾਲ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਇਸ ਨੂੰ ਖੁਦ ਵੇਖਾਏਗੀ।

en: Desktop environment shows the desktop folder
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਇੰਵਾਇਰਨਮੈਂਟ ਵਿੱਚ ਡੈਸਕਟਾਪ ਫੋਲਡਰ ਵੇਖਾਉ

en: Set to TRUE if the desktop environment is displaying the desktop folder, FALSE if not.
pa: ਜੇ ਸਹੀ ਸੈੱਟ ਕੀਤਾ ਤਾਂ ਡੈਸਕਟਾਪ ਇੰਵਾਇਰਨਮੈਂਟ ਡੈਸਕਟਾਪ ਫੋਲਪਰ ਵੇਖਾਏਗਾ। ਗਲਤ ਨਾਲ ਨਹੀਂ।

en: Titlebar double-click action
pa: ਟਾਈਟਲਬਾਰ ਦੋ-ਵਾਰ ਕਲਿੱਕ ਕਾਰਵਾਈ

en: The action to take on titlebar double-click
pa: ਟਾਈਟਲਬਾਰ ਨੂੰ ਦੋ-ਵਾਰ ਕਲਿੱਕ ਕਰਨ ਉੱਤੇ ਕੀਤੀ ਜਾਣ ਵਾਲੀ ਕਾਰਵਾਈ

en: Titlebar middle-click action
pa: ਟਾਈਟਲਬਾਰ ਮਿਡਲ ਕਲਿੱਕ ਕਾਰਵਾਈ

en: The action to take on titlebar middle-click
pa: ਟਾਈਟਲਬਾਰ ਨੂੰ ਮਿਡਲ ਕਲਿੱਕ ਕਰਨ ਉੱਤੇ ਕੀਤੀ ਜਾਣ ਵਾਲੀ ਕਾਰਵਾਈ

en: Titlebar right-click action
pa: ਟਾਈਟਲਬਾਰ ਸੱਜਾ-ਕਲਿੱਕ ਕਾਰਵਾਈ

en: The action to take on titlebar right-click
pa: ਟਾਈਟਲਬਾਰ ਨੂੰ ਸੱਜਾ ਕਲਿੱਕ ਕਰਨ ਉੱਤੇ ਕੀਤੀ ਜਾਣ ਵਾਲੀ ਕਾਰਵਾਈ

en: Dialogs use header bar
pa: ਡਾਈਲਾਗ ਹੈੱਡਰ ਪੱਟੀ ਵਰਤਦੇ ਹਨ

en: Enable primary paste
pa: ਪ੍ਰਾਇਮਰੀ ਚੇਪਣ ਯੋਗ

en: Whether a middle click on a mouse should paste the “PRIMARY” clipboard content at the cursor location.
pa: ਕੀ ਮਾਊਸ ਦੇ ਮੱਧ ਕਲਿੱਕ ਨਾਲ ਕਰਸਰ ਟਿਕਾਣੇ ਉੱਤੇ “ਪ੍ਰਾਇਮਰੀ“ ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਸਮੱਗਰੀ ਨੂੰ ਚੇਪਣਾ ਹੈ।

en: Recent Files Enabled
pa: ਤਾਜ਼ਾ ਫਾਇਲਾਂ ਚਾਲੂ

en: Long press time
pa: ਲੰਮਾ ਦੱਬਣ ਸਮਾਂ

en: Time for a button/touch press to be considered a long press (in milliseconds)
pa: ਬਟਨ/ਟੱਚ ਦੱਬਣ ਨੂੰ ਲੰਮਾ ਦੱਬਣ ਮੰਨੇ ਜਾਣ ਲਈ ਸਮਾਂ (ਮਿਲੀਸਕਿੰਟਾਂ ਵਿੱਚ)

en: Whether to show cursor in text
pa: ਕੀ ਲਿਖਤ 'ਚ ਕਰਸਰ ਨੂੰ ਦਿਖਾਉਣਾ ਹੈ

en: Signal Name
pa: ਸਿਗਨਲ ਦਾ ਨਾਂ

en: The name of the signal to emit
pa: ਛੱਡਣ ਲਈ ਸਿਗਨਲ ਦਾ ਨਾਂ

en: Action Name
pa: ਕਾਰਵਾਈ ਨਾਂ

en: The name of the action to activate
pa: ਸਰਗਰਮ ਕਰਨ ਲਈ ਕਾਰਵਾਈ ਦਾ ਨਾਂ

en: The action activated by this shortcut
pa: ਇਸ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਵਲੋਂ ਸਰਗਰਮ ਕੀਤੀ ਕਾਰਵਾਈ

en: Arguments
pa: ਆਰਗੂਮੈਂਟ

en: Arguments passed to activation
pa: ਸਰਗਰਮ ਕਰਨ ਲਈ ਪਾਸ ਕੀਤੇ ਆਰਗੂਮੈਂਟ

en: Trigger
pa: ਘੋੜਾ

en: Accelerator
pa: ਐਕਸਰਲੇਟਰ

en: Disabled text
pa: ਅਸਮਰੱਥ ਕੀਤੀ ਲਿਖਤ

en: View
pa: ਝਲਕ

en: Accelerator Size Group
pa: ਐਕਸਰਲੇਟਰ ਆਕਾਰ ਗਰੁੱਪ

en: Title Size Group
pa: ਟਾਈਟਲ ਆਕਾਰ ਗਰੁੱਪ

en: Section Name
pa: ਸੈਕਸ਼ਨ ਨਾਂ

en: View Name
pa: ਝਲਕ ਨਾਂ

en: Maximum Height
pa: ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਉਚਾਈ

en: The accelerator keys for shortcuts of type “Accelerator”
pa: “ਐਕਸਰਲੇਟਰ” ਕਿਸਮ ਦੇ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟਾਂ ਲਈ ਐਕਸਰਲੇਟਰ ਸਵਿੱਚਾਂ

en: The icon to show for shortcuts of type “Other Gesture”
pa: “ਹੋਰ ਜੈਸਚਰ” ਕਿਸਮ ਦੇ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟਾਂ ਲਈ ਐਕਸਰਲੇਟਰ ਸਵਿੱਚਾਂ

en: Icon Set
pa: ਆਈਕਾਨ ਸੈੱਟ

en: Whether an icon has been set
pa: ਕੀ ਆਈਕਾਨ ਸੈੱਟ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ

en: A short description for the shortcut
pa: ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਲਈ ਥੋੜ੍ਹਾ ਵਰਣਨ

en: A short description for the gesture
pa: ਜੈਸਚਰ ਲਈ ਥੋੜ੍ਹਾ ਵਰਣਨ

en: Subtitle Set
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਸੈੱਟ

en: Whether a subtitle has been set
pa: ਕੀ ਸਬ-ਟਾਈਟਲ ਸੈੱਟ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ

en: Text direction for which this shortcut is active
pa: ਲਿਖਤ ਦੀ ਦਿਸ਼ਾ, ਜਿਸ ਲਈ ਇਹ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਸਰਗਰਮ ਹੈ

en: Shortcut Type
pa: ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਕਿਸਮ

en: The type of shortcut that is represented
pa: ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਦੀ ਕਿਸਮ, ਜੋ ਕਿ ਪੇਸ਼ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: The name of the action
pa: ਕਾਰਵਾਈ ਦਾ ਨਾਂ

en: Key value
pa: ਸਵਿੱਚ ਮੁੱਲ

en: The key value for the trigger
pa: ਘਰੇ ਲਈ ਸਵਿੱਚ ਮੁੱਲ

en: Modifiers
pa: ਸੋਧਕ

en: The key modifiers for the trigger
pa: ਘੋੜੇ ਲਈ ਸਵਿੱਚ ਸੋਧਕ

en: First
pa: ਪਹਿਲਾਂ

en: The first trigger to check
pa: ਚੈਕ ਕਰਨ ਲਈ ਪਹਿਲਾਂ ਘੋੜਾ

en: Second
pa: ਦੂਜਾ

en: The second trigger to check
pa: ਚੈਕ ਕਰਨ ਲਈ ਦੂਜਾ ਘੋੜਾ

en: Autoselect
pa: ਆਪੇ-ਚੁਣੋ

en: Mode
pa: ਢੰਗ

en: The directions in which the size group affects the requested sizes of its component widgets
pa: ਦਿਸ਼ਾ, ਜਿਸ ਅਨੁਸਾਰ ਗਰੁੱਪ ਦਾ ਅਕਾਰ ਇਸ ਦੇ ਭਾਗ ਵਿਜੈਟਾਂ ਨੂੰ ਪਰਭਾਵਿਤ ਕਰੇ

en: Offset
pa: ਆਫਸੈੱਟ

en: Offset of slice
pa: ਭਾਗ ਦਾ ਆਫਸੈੱਟ

en: Maximum size of slice
pa: ਭਾਗ ਦਾ ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਆਕਾਰ

en: Sort items incrementally
pa: ਚੀਜ਼ਾਂ ਨੂੰ ਵਾਧੇ ਦੇ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਲੜੀਬੱਧ

en: The model being sorted
pa: ਮਾਡਲ ਲੜੀਬੱਧ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Estimate of unsorted items remaining
pa: ਬਾਕੀ ਰਹਿੰਦੀਆਂ ਨਾ-ਲੜੀਬੱਧ ਚੀਜ਼ਾਂ ਦਾ ਅੰਦਾਜ਼ਾ

en: The sorter for this model
pa: ਇਸ ਮਾਡਲ ਲਈ ਲੜੀਬੱਧ

en: Climb Rate
pa: ਚੜਨ ਗਤੀ

en: Snap to Ticks
pa: ਸੰਕੇਤਾਂ ਲਈ ਸਨੈਪ

en: Whether erroneous values are automatically changed to a spin button’s nearest step increment
pa: ਕੀ ਗਲਤ ਮੁੱਲ ਆਪਣੇ-ਆਪ ਹੀ ਸਪਿਨ-ਬਟਨ ਦੇ ਨਜ਼ਦੀਕੀ ਵਾਧਾ ਮੁੱਲ ਵਿੱਚ ਬਦਲ ਜਾਣ

en: Numeric
pa: ਅੰਕੀ

en: Whether non-numeric characters should be ignored
pa: ਕੀ ਅੰਕਾਂ ਤੋਂ  ਬਿਨਾਂ ਅੱਖਰਾਂ ਨੂੰ ਰੱਦ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਜਾਵੇ

en: Wrap
pa: ਲਪੇਟਣਾ

en: Whether a spin button should wrap upon reaching its limits
pa: ਕੀ ਸਪਿਨ ਬਟਨ ਨੂੰ ਸਮੇਟਣਾ ਹੈ, ਜਦੋਂ ਕਿ ਇਹ ਆਪਣੀਆ ਸੀਮਾਵਾਂ ਤੇ ਪੁੱਜ ਜਾਵੇ

en: Update Policy
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਨੀਤੀ

en: Whether the spin button should update always, or only when the value is legal
pa: ਕੀ ਸਪਿਨ ਬਟਨ ਹਮੇਸ਼ਾ ਅੱਪਡੇਟ ਹੁੰਦਾ ਰਹੇ, ਜਾਂ ਇਸ ਦਾ ਮੁੱਲ ਸਥਿਰ ਹੈ

en: Reads the current value, or sets a new value
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਮੁੱਲ ਨੂੰ ਪੜ੍ਹੋ, ਜਾਂ ਨਵਾਂ ਮੁੱਲ ਦਿਓ

en: Spinning
pa: ਘੁੰਮਣਾ

en: The name of the child page
pa: ਚਲਾਈਡ ਪੇਜ਼ ਦਾ ਨਾਂ

en: The title of the child page
pa: ਚਲਾਈਡ ਪੇਜ਼ ਦਾ ਟਾਈਟਲ

en: The icon name of the child page
pa: ਚਲਾਈਡ ਪੇਜ਼ ਦਾ ਆਈਕਾਨ ਨਾਂ

en: Needs Attention
pa: ਧਿਆਨ ਦੀ ਲੋੜ

en: Whether this page needs attention
pa: ਕੀ ਇਹ ਸਫ਼ੇ ਵੱਲ ਧਿਆਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

en: Horizontally homogeneous
pa: ਲੇਟਵਾਂ ਸਮਰੂਪ

en: Horizontally homogeneous sizing
pa: ਲੇਟਵਾਂ ਸਮਰੂਪ ਆਕਾਰ

en: Vertically homogeneous
pa: ਲੰਬਕਾਰੀ ਸਮਰੂਮ

en: Vertically homogeneous sizing
pa: ਲੰਬਕਾਰੀ ਸਮਰੂਪ ਆਕਾਰ

en: Visible child
pa: ਦਿੱਖ ਚਲਾਈਡ

en: The widget currently visible in the stack
pa: ਸਟਾਕ ਵਿੱਚ ਇਸ ਸਮੇਂ ਦਿੱਖ ਵਿਦਜੈਟ

en: Name of visible child
pa: ਦਿੱਖ ਚਾਇਲਡ ਦਾ ਨਾਂ

en: The name of the widget currently visible in the stack
pa: ਸਟਾਕ ਵਿੱਚ ਇਸ ਸਮੇਂ ਦਿਸ ਰਹੇ ਵਿਦਜੈਟ ਦਾ ਨਾਂ

en: Transition running
pa: ਬਦਲਾਅ ਚਾਲੂ ਹੈ

en: Whether or not the transition is currently running
pa: ਕੀ ਟਰਾਂਸੈਕਸ਼ਨ (ਤਬਦੀਲੀ) ਇਸ ਸਮੇਂ ਚਾਲੂ ਹੈ ਜਾਂ ਨਹੀਂ

en: Interpolate size
pa: ਇੰਟਰਪਲੋਟ ਆਕਾਰ

en: Whether or not the size should smoothly change when changing between differently sized children
pa: ਵੱਖ-ਵੱਖ ਆਕਾਰ ਦੇ ਚਾਈਲਡਾਂ ਵਿਚਾਲੇ ਤਬਦੀਲ ਕਰਨ ਦੇ ਦੌਰਾਨ ਕੀ ਆਕਾਰ ਨੂੰ ਸੌਖੀ ਤਰ੍ਹਾਂ ਬਦਲਣਾ ਹੈ ਜਾਂ ਨਹੀਂ

en: Stack
pa: ਸਟਾਕ

en: Associated stack for this GtkStackSidebar
pa: ਇਸ GtkStackSidebar ਲਈ ਸੰਬੰਧਿਤ ਸਟੈਕ।

en: Ignore case
pa: ਅੱਖਰਾਂ ਦਾ ਆਕਾਰ ਅਣਡਿੱਠਾ

en: If matching is case sensitive
pa: ਜੇ ਅੱਖਰਾਂ ਦਾ ਆਕਾਰ ਮਿਲਾਉਣਾ ਹੈ

en: Match mode
pa: ਮੇਲਣ ਢੰਗ

en: Search
pa: ਖੋਜ

en: The search term
pa: ਖੋਜ ਸ਼ਬਦ

en: The associated GdkDisplay
pa: ਸੰਬੰਧਿਤ GdkDisplay

en: Property name
pa: ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਨਾਂ

en: The name of the property
pa: ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਦਾ ਨਾਂ

en: Whether the switch is on or off
pa: ਕੀ ਸਵਿੱਚ ਚਾਲੂ ਹੈ ਜਾਂ ਬੰਦ

en: The backend state
pa: ਬੈਕਐਂਡ ਸਥਿਤੀ

en: Tag Table
pa: ਟੈਗ ਸਾਰਣੀ

en: Text Tag Table
pa: ਲਿਖਤ ਟੈਗ ਸਾਰਣੀ

en: Current text of the buffer
pa: ਬਫ਼ਰ ਦਾ ਮੌਜੂਦਾ ਲਿਖਤ

en: Has selection
pa: ਚੋਣ ਹੈ

en: Whether the buffer has some text currently selected
pa: ਕੀ ਬਫ਼ਰ ਵਿੱਚ ਕੁਝ ਟੈਕਸਟ ਇਸ ਸਮੇਂ ਚੁਣਿਆ ਹੈ

en: Can Undo
pa: ਵਾਪਸ ਲਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Can Redo
pa: ਪਰਤਾਇਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Cursor position
pa: ਕਰਸਰ ਸਥਿਤੀ

en: The position of the insert mark (as offset from the beginning of the buffer)
pa: ਸ਼ਾਮਿਲ ਨਿਸ਼ਾਨ ਦੀ ਸਥਿਤੀ (ਬਫ਼ਰ ਸ਼ੁਰੂ ਹੋਣ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਦੂਰੀ)

en: Mark name
pa: ਮਾਰਕ ਨਾਂ

en: Left gravity
pa: ਖੱਬੀ ਗਰੇਵਿਟੀ

en: Whether the mark has left gravity
pa: ਕੀ ਮਾਰਕ ਕੋਲ ਖੱਬੀ ਗਰੇਵਿਟੀ ਹੋਵੇ

en: Tag name
pa: ਟੈਗ ਨਾਂ

en: Name used to refer to the text tag. NULL for anonymous tags
pa: ਟੈਕਸਟ ਟੈਗ ਨੂੰ ਲੱਭਣ ਲਈ ਲੌੜੀਦਾ ਨਾਂ  NULL ਬੇਪਛਾਣ ਲਈ ਵਰਤੋ

en: Background RGBA
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ RGBA

en: Background full height
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਦੀ ਪੂਰੀ ਉਚਾਈ

en: Whether the background color fills the entire line height or only the height of the tagged characters
pa: ਕੀ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ ਸਤਰ ਦੀ ਪੂਰੀ ਉਚਾਈ ਨੁੰ ਭਰ ਦੇਵੇ ਜਾਂ ਸਿਰਫ ਟੈਗ ਅੱਖਰਾਂ ਦੀ ਉਚਾਈ ਤੱਕ

en: Foreground RGBA
pa: ਫਾਰਗਰਾਊਂਡ RGBA

en: Text direction
pa: ਟੈਕਸਟ ਦੀ ਦਿਸ਼ਾ

en: Text direction, e.g. right-to-left or left-to-right
pa: ਟੈਕਸਟ ਦੀ ਦਿਸ਼ਾ, ਜਿਵੇ ਕਿ ਸੱਜੇ-ਤੋ ਖੱਬਾ ਜਾਂ ਖੱਬੇ ਤੋਂ ਸੱਜਾ

en: Font style as a PangoStyle, e.g. PANGO_STYLE_ITALIC
pa: ਪੈਂਨਗੋ-ਸਟਾਇਲ ਵਾਂਗ ਫੋਂਟ ਸਟਾਇਲ ਜਿਵੇਂ ਕਿ PANGO_STYLE_ITALIC

en: Font variant as a PangoVariant, e.g. PANGO_VARIANT_SMALL_CAPS
pa: ਪੈਂਨਗੋ-ਵੈਰੀਐਂਟ ਵਾਂਗ ਫੋਂਟ ਵੈਰੀਐਂਟ ਜਿਵੇਂ ਕਿ PANGO_VARIANT_SMALL_CAPS

en: Font weight as an integer, see predefined values in PangoWeight; for example, PANGO_WEIGHT_BOLD
pa: ਫੋਂਟ ਦਾ ਫੈਲਾ ਇੱਕ ਸੰਖਿਆ ਦੀ ਤਰਾਂ, ਪਹਿਲ਼ਾ ਦਿੱਤੇ ਪੈਨਗੋਵੇਟ ਵੇਖੋ; ਜਿਵੇ ਕਿ PANGO_WEIGHT_BOLD

en: Font stretch as a PangoStretch, e.g. PANGO_STRETCH_CONDENSED
pa: ਫੋਂਟ ਤਣੇ ਪੈਨਗੋ-ਤਣੇ ਵਾਂਗ ਜਿਵੇਂ ਕਿ PANGO_STRETCH_CONDENSED

en: Font size in Pango units
pa: ਫੋਂਟ ਅਕਾਰ ਪੈਨਗੋ-ਇਕਾਈ ਵਿੱਚ

en: Font size as a scale factor relative to the default font size. This properly adapts to theme changes etc. so is recommended. Pango predefines some scales such as PANGO_SCALE_X_LARGE
pa: ਫੋਂਟ ਅਕਾਰ, ਮੂਲ ਫੋਂਟ ਅਕਾਰ ਦੇ ਪੈਮਾਨਾ-ਗੁਣਾਂਕ ਨਾਲ  ਇਹ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਸਰੂਪ ਬਦਲਣ ਆਦਿ ਲਈ ਵਰਤੀ ਜਾਦੀ, ਸੋ ਇਸ ਦੀ ਸਿਫਾਰਸ ਕੀਤੀ ਗਈ ਹੈ। ਪੈਨਗੋ ਕੁਝ ਪੈਮਾਨੇ ਪਹਿਲ਼ਾ ਹੀਨਿਰਦਾਰਿਤ ਕਰ ਚੁੱਕਾ ਹੈ , ਜਿਵੇ ਕਿ PANGO_SCALE_X_LARGE

en: Left, right, or center justification
pa: ਖੱਬੇ, ਸੱਜੇ ਜਾਂ ਵਿੱਚਕਾਰ ਤਰਕਸੰਗਤ ਕਰੋ

en: The language this text is in, as an ISO code. Pango can use this as a hint when rendering the text. If not set, an appropriate default will be used.
pa: ਭਾਸ਼ਾ, ਜਿਸ ਵਿੱਚ ਇਹ ਕੋਡ ਹੈ, ਦਾ ISO ਕੋਡ ਹੈ। ਟੈਕਸਟ ਨੂੰ ਪੇਸ਼ ਕਰਨ ਲਈ ਪੈਨਗੋ ਦੀ ਉਦਾਹਰਨ ਲਈ  ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ। ਜੇਕਰ ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਪੈਰਾਮੀਟਰ ਨੂੰ ਨਹੀਂ ਸਮਝ ਸਕੇ ਤਾਂ, ਤੁਹਾਨੂੰ ਇਸ ਦੀ ਲੋੜ ਵੀ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Left margin
pa: ਖੱਬਾ ਹਾਸ਼ੀਆ

en: Width of the left margin in pixels
pa: ਖੱਬੇ ਹਾਸ਼ੀਏ ਦੀ ਚੌੜਾਈ ਪਿਕਸਲਾਂ ਵਿੱਚ

en: Right margin
pa: ਸੱਜਾ ਹਾਸ਼ੀਆ

en: Width of the right margin in pixels
pa: ਸੱਜੇ ਹਾਸ਼ੀਏ ਦੀ ਚੌੜਾਈ ਪਿਕਸਲਾਂ ਵਿੱਚ

en: Indent
pa: ਹਾਸ਼ੀਏ ਤੋਂ ਦੂਰ

en: Amount to indent the paragraph, in pixels
pa: ਪ੍ਹੈਰੇ ਵਿੱਚ ਹਾਸ਼ੀਏ ਤੋਂ ਦੂਰੀ, ਪਿਕਸਲਾਂ ਵਿੱਚ

en: Offset of text above the baseline (below the baseline if rise is negative) in Pango units
pa: ਬੇਸ-ਲਾਈਨ ਤੋਂ ਉੱਤੇ ਟੈਕਸਟ ਦਾ ਸੰਤੁਲਨ ਪੈਗੋ ਇਕਾਈ ਵਿੱਚ (ਹੇਠਾਂ ਉਭਾਰ ਰਿਣਾਤਮਿਕ ਹੈ)

en: Pixels above lines
pa: ਲਾਈਨਾਂ ਤੋਂ ਉੱਤੇ ਪਿਕਸਲ

en: Pixels of blank space above paragraphs
pa: ਪ੍ਹੈਰੇ ਤੋਂ ਉੱਤੇ ਖਾਲੀ ਥਾਂ ਦੇ ਪਿਕਸਲ

en: Pixels below lines
pa: ਲਾਈਨਾਂ ਤੋਂ ਹੇਠਾਂ ਪਿਕਸਲ

en: Pixels of blank space below paragraphs
pa: ਪ੍ਹੈਰੇ ਤੋਂ ਹੇਠਾਂ ਖਾਲੀ ਥਾਂ ਦੇ ਪਿਕਸਲ

en: Pixels inside wrap
pa: ਲੇਪਟਣ ਵਿੱਚ ਆਏ ਪਿਕਸਲ

en: Pixels of blank space between wrapped lines in a paragraph
pa: ਪ੍ਹੈਰੇ ਵਿੱਚ ਲੇਪਟੀਆਂ ਗਈਆਂ ਸਤਰਾਂ ਵਿੱਚ ਖਾਲੀ ਥਾਂ ਦੇ ਪਿਕਸਲ

en: Underline RGBA
pa: ਹੇਠਾਂ-ਰੇਖਾ RGBA

en: Color of underline for this text
pa: ਇਸ ਲਿਖਤ ਲਈ ਹੇਠਾਂ ਰੇਖਾ ਦਾ ਰੰਗ

en: Strikethrough RGBA
pa: ਵਿੰਨ੍ਹਣ RGBA

en: Color of strikethrough for this text
pa: ਇਸ ਲਿਖਤ ਲਈ ਵਿੰਨ੍ਹਣ ਦਾ ਰੰਗ

en: Whether to wrap lines never, at word boundaries, or at character boundaries
pa: ਕੀ ਲਾਈਨਾਂ ਕਦੇ ਨਹੀਂ ਲੇਪਟਣੀਆਂ ਹਨ, ਨਾ ਸ਼ਬਦ ਦੀ ਹੱਦ ਤੇ ਨਾ ਅੱਖਰਾਂ ਦੀ ਹੱਦ ਤੇ

en: Custom tabs for this text
pa: ਇਸ ਟੈਕਸਟ ਲਈ ਟੈਬਾਂ ਦੀ ਚੋਣ

en: Invisible
pa: ਅਦਿੱਖ

en: Whether this text is hidden.
pa: ਕੀ ਇਹ ਟੈਕਸਟ ਲੁਕਵਾਂ ਹੋਵੇ

en: Paragraph background color name
pa: ਪੈਰਾ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ ਨਾਂ

en: Paragraph background color as a string
pa: ਪੈਰਾ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ ਸਤਰ ਵਾਂਗ

en: Paragraph background RGBA
pa: ਪੈਰਾ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ RGBA

en: Paragraph background RGBA as a GdkRGBA
pa: ਪੈਰਾ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ GdkRGBA ਵਾਂਗ

en: Whether font fallback is enabled.
pa: ਕੀ ਫ਼ੌਂਟ ਫਾਲਬੈਕ ਸਮਰੱਥ ਹੈ।

en: Letter Spacing
pa: ਅੱਖਰ ਖਾਲੀ-ਸਥਾਨ

en: Extra spacing between graphemes
pa: ਗਰਾਫੀਮੀਸ ਵਿਚਕਾਰ ਵਾਧੂ ਥਾਂ

en: Font Features
pa: ਫੋਂਟ ਫੀਚਰ

en: OpenType Font Features to use
pa: ਵਰਤਣ ਲਈ ਓਪਨਟਾਈਪ ਫੋਂਟ ਫੀਚਰ

en: Allow Breaks
pa: ਵਕਫ਼ੇ ਦੀ ਇਜਾਜ਼ਤ

en: Whether breaks are allowed.
pa: ਕੀ ਵਕਫ਼ੇ ਦੀ ਇਜਾਜ਼ਤ ਹੈ।

en: Show spaces
pa: ਖਾਲੀ ਥਾਂ ਵੇਖਾਓ

en: How to render invisible characters.
pa: ਅਦਿੱਖ ਅੱਖਰਾਂ ਨੂੰ ਕਿਵੇਂ ਪੇਸ਼ ਕਰਨਾ ਹੈ।

en: Insert hyphens
pa: ਜੋੜਨੀ ਪਾਓ

en: Whether to insert hyphens at breaks.
pa: ਕੀ ਵਾਕਫ਼ੇ ਉੱਤੇ ਜੋੜਨੀ ਪਾਉਣੀ ਹੈ।

en: Margin Accumulates
pa: ਹਾਸ਼ੀਆ ਇਕਸਾਰ

en: Whether left and right margins accumulate.
pa: ਕੀ ਖੱਬਾ ਅਤੇ ਸੱਜਾ ਹਾਸ਼ੀਆ ਇੱਕਠਾ ਹੋਵੇ

en: Background full height set
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਪੂਰੀ ਉਚਾਈ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Whether this tag affects background height
pa: ਕੀ ਇਹ ਟੈਗ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਨੂੰ ਪ੍ਰਭਾਵਿਤ ਕਰੇ

en: Justification set
pa: ਅਨੁਕੂਲ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Whether this tag affects paragraph justification
pa: ਕੀ ਇਹ ਟੈਗ ਤਰਕਸੰਗਤ ਨੂੰ ਪ੍ਰਭਾਵਿਤ ਕਰੇ

en: Left margin set
pa: ਖੱਬਾ-ਹਾਸ਼ੀਏ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Whether this tag affects the left margin
pa: ਕੀ ਇਹ ਟੈਗ ਅਗਲੇ-ਪਰਦਾ-ਚਿਤਰਨ ਨੂੰ ਪ੍ਰਭਾਵਿਤ ਕਰੇ

en: Indent set
pa: ਹਾਸ਼ੀਏ ਤੋਂ ਦੂਰੀ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Whether this tag affects indentation
pa: ਕੀ ਇਹ ਟੈਗ ਹਾਸ਼ੀਏ ਤੋਂ ਦੂਰੀ ਨੂੰ ਪ੍ਰਭਾਵਿਤ ਕਰੇ

en: Pixels above lines set
pa: ਲਾਈਨਾਂ ਤੋਂ ਉਪਰਲੇ ਪਿਕਸਲਾਂ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Whether this tag affects the number of pixels above lines
pa: ਕੀ ਇਹ ਟੈਗ ਸਤਰ ਤੋਂ ਉਪਰਲੇ ਪਿਕਸਲਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ ਨੂੰ ਪ੍ਰਭਾਵਿਤ ਕਰੇ

en: Pixels below lines set
pa: ਲਾਈਨਾਂ ਤੋਂ ਹੇਠਲੇ ਪਿਕਸਲ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Pixels inside wrap set
pa: ਪਿਕਸਲ ਅੰਦਰੂਨੀ ਲਪੇਟਣ ਦਿਓ

en: Whether this tag affects the number of pixels between wrapped lines
pa: ਕੀ ਇਹ ਟੈਗ ਸਤਰਾਂ ਵਿੱਚ ਲੇਪਟੇ ਪਿਕਸਲਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ ਨੂੰ ਪ੍ਰਭਾਵਿਤ ਕਰੇ

en: Right margin set
pa: ਸੱਜਾ ਹਾਸ਼ੀਆ ਦਿਓ

en: Whether this tag affects the right margin
pa: ਕੀ ਇਹ ਟੈਗ ਸੱਜਾ ਹਾਸ਼ੀਏ ਨੂੰ ਪ੍ਰਭਾਵਿਤ ਕਰੇ

en: Underline RGBA set
pa: ਹੇਠਾਂ-ਰੇਖਾ RGBA ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Whether this tag affects underlining color
pa: ਕੀ ਇਹ ਟੈਗ ਹੇਠਾਂ-ਰੇਖਾਂ ਦੇ ਰੰਗ ਨੂੰ ਪ੍ਰਭਾਵਿਤ ਕਰਦਾ ਹੈ

en: Strikethrough RGBA set
pa: ਵਿੰਨ੍ਹਣ RGBA ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Whether this tag affects strikethrough color
pa: ਕੀ ਇਹ ਟੈਗ ਵਿੰਨ੍ਹਣ ਦੇ ਰੰਗ ਨੂੰ ਪ੍ਰਭਾਵਿਤ ਕਰਦਾ ਹੈ

en: Wrap mode set
pa: ਲਪੇਟਣ ਮੋਡ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Whether this tag affects line wrap mode
pa: ਕੀ ਇਹ ਟੈਗ ਲੇਪਟਣ ਦੀ ਢੰਗ ਨੂੰ ਪ੍ਰਭਾਵਿਤ ਕਰੇ

en: Tabs set
pa: ਟੈਬ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Whether this tag affects tabs
pa: ਕੀ ਇਹ ਟੈਗ ਟੈਬਾਂ ਨੂੰ ਪ੍ਰਭਾਵਿਤ ਕਰੇ

en: Invisible set
pa: ਅਦਿੱਖ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Whether this tag affects text visibility
pa: ਕੀ ਇਹ ਟੈਗ ਟੈਕਸਟ ਦੀ ਦਿੱਖ ਨੂੰ ਪ੍ਰਭਾਵਿਤ ਕਰੇ

en: Paragraph background set
pa: ਪੈਰਾ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਦਿਓ

en: Whether this tag affects the paragraph background color
pa: ਕੀ ਇਹ ਟੈਗ ਪੈਰਾ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ ਨੂੰ ਪਰਭਾਵਿਤ ਕਰੇ

en: Fallback set
pa: ਫਾਲਬੈਕ ਸੈਟ ਕਰੋ

en: Whether this tag affects font fallback
pa: ਕੀ ਇਹ ਟੈਗ ਫੋਂਟ ਫਾਲਬੈਕ ਨੂੰ ਪ੍ਰਭਾਵਿਤ ਕਰੇ

en: Letter spacing set
pa: ਅੱਖਰ ਖਾਲੀ-ਸਥਾਨ ਸੈਟ ਕਰੋ

en: Whether this tag affects letter spacing
pa: ਕੀ ਇਹ ਟੈਗ ਅੱਖਰ ਖਾਲੀ-ਸਥਾਨ ਨੂੰ ਪ੍ਰਭਾਵਿਤ ਕਰੇ

en: Font features set
pa: ਫੋਂਟ ਫੀਚਰ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Whether this tag affects font features
pa: ਕੀ ਇਹ ਟੈਗ ਫੋਂਟ ਫੀਚਰਾਂ ਨੂੰ ਪ੍ਰਭਾਵਿਤ ਕਰਦਾ ਹੈ

en: Pixels Above Lines
pa: ਲਾਈਨਾਂ ਤੋਂ ਉੱਤੇ ਪਿਕਸਲ

en: Pixels Below Lines
pa: ਲਾਈਨਾਂ ਤੋਂ ਹੇਠਾਂ ਪਿਕਸਲ

en: Pixels Inside Wrap
pa: ਲੇਪਟਣ ਵਿੱਚ ਪਿਕਸਲ

en: Wrap Mode
pa: ਲੇਪਟਣ ਮੋਡ

en: Left Margin
pa: ਖੱਬਾ ਹਾਸ਼ੀਆ

en: Right Margin
pa: ਸੱਜਾ ਹਾਸ਼ੀਆ

en: Top Margin
pa: ਉੱਪਰੀ ਫਾਸਲਾ

en: Height of the top margin in pixels
pa: ਉੱਪਰੀ ਹਾਸ਼ੀਏ ਦੀ ਉਚਾਈ ਪਿਕਸਲਾਂ ਵਿੱਚ

en: Bottom Margin
pa: ਹੇਠਲਾ ਫਾਸਲਾ

en: Height of the bottom margin in pixels
pa: ਹੇਠਲੇ ਹਾਸ਼ੀਏ ਦੀ ਉਚਾਈ ਪਿਕਸਲਾਂ ਵਿੱਚ

en: Cursor Visible
pa: ਕਰਸਰ ਅਦਿੱਖ

en: If the insertion cursor is shown
pa: ਜੇ ਵਿਚਕਾਰ ਕਰਸਰ ਵੇਖਾਈ ਗਈ ਹੈ

en: Buffer
pa: ਬਫਰ

en: The buffer which is displayed
pa: ਬਫਰ, ਜੋ ਵੇਖਾਇਆ ਜਾਵੇਗਾ

en: Whether entered text overwrites existing contents
pa: ਕੀ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਟੈਕਸਟ ਮੌਜੂਦਾ ਹਿੱਸੇ ਨੂੰ ਖਤਮ ਕਰ ਦੇਵੇ

en: Accepts tab
pa: ਮਨਜ਼ੂਰ ਟੈਬ

en: Whether Tab will result in a tab character being entered
pa: ਕੀ ਟੈਬ ਨਤੀਜਾ ਹੋਵੇ, ਦਿੱਤੇ ਗਏ ਟੈਬ ਅੱਖਰ ਦਾ

en: Monospace
pa: ਮੋਨੋ-ਸਪੇਸ

en: Whether to use a monospace font
pa: ਕੀ ਮੋਨੋ-ਸਪੇਸ ਫੋਂਟ ਵਰਤਣੇ ਹਨ।

en: Window Type
pa: ਵਿੰਡੋ ਟਾਈਪ

en: The GtkTextWindowType
pa: GtkTextWindowType

en: The toggle button whose group this widget belongs to.
pa: ਟੌਗਲ ਬਟਨ, ਜਦੋਂ ਕਿ ਇਸ ਗਰੁੱਪ ਜਿਸ ਨਾਲ ਵਿਜੈਟ ਸਬੰਧਤ ਹੈ।

en: The child widget with the actual contents
pa: ਅਸਲ ਸਮੱਗਰੀ ਨਾਲ ਚਾਇਲਡ ਵਿਜੈਟ

en: List row
pa: ਸੂਚੀ ਕਤਾਰ

en: autoexpand
pa: ਆਪੇ-ਫੈਲਾਓ

en: The root model displayed
pa: ਰੂਟ ਮਾਡਲ ਦਿਖਾਇਆ

en: passthrough
pa: ਲੰਘਣਾ

en: Children
pa: ਚਲਾਇਡ

en: Depth
pa: ਡੂੰਘਾਈ

en: Depth in the tree
pa: ਟਰੀ ਵਿੱਚ ਡੂੰਘਾਈ

en: Expandable
pa: ਫੈਲਣਯੋਗ

en: The child model
pa: ਚਾਈਲਡ ਮਾਡਲ

en: The model for the filtermodel to filter
pa: ਫਿਲਟਰ ਕਰਨ ਲਈ ਫਿਲਟਰ-ਮਾਡਲ ਵਾਸਤੇ ਮਾਡਲ

en: The virtual root
pa: ਵਰਚੁਅਲ ਰੂਟ

en: The virtual root (relative to the child model) for this filtermodel
pa: ਇਸ ਫਿਲਟਰ-ਮਾਡਲ ਲਈ ਵਰਚੁਅਲ ਰੂਟ (ਚਾਈਲਡ ਮਾਡਲ ਦੇ ਮੁਤਾਬਕ)

en: TreeModelSort Model
pa: TreeModelSort ਮਾਡਲ

en: The model for the TreeModelSort to sort
pa: TreeModelSort ਲੜੀਬੱਧ ਕਰਨ ਲਈ ਮਾਡਲ

en: model
pa: ਮਾਡਲ

en: TreeView Model
pa: ਟਰੀ-ਵਿਊ ਮਾਡਲ

en: The model for the tree view
pa: ਟਰੀ-ਵਿਊ ਲਈ ਮਾਡਲ

en: Headers Visible
pa: ਹੈੱਡਰ ਦਿੱਖ

en: Show the column header buttons
pa: ਕਾਲਮ ਹੈੱਡਰ ਬਟਨ ਵੇਖਾਓ

en: Headers Clickable
pa: ਹੈੱਡਰ ਦਬਾਉਣਯੋਗ

en: Column headers respond to click events
pa: ਦਬਾੳਣ ਦੀ ਕਾਰਵਾਈ ਤੇ ਕਾਲਮ ਹੈੱਡਰ ਜਵਾਬਦੇਹ ਹੋਵੇ

en: Expander Column
pa: ਫੈਲਣਵਾਲਾ ਕਾਲਮ

en: Set the column for the expander column
pa: ਫੈਲਣਵਾਲਾ ਕਾਲਮ ਲਈ ਕਾਲਮ ਚੁਣੋ

en: Enable Search
pa: ਖੋਜ ਨੂੰ ਯੋਗ ਕਰੋ

en: View allows user to search through columns interactively
pa: ਦਰਿਸ਼ ਵਰਤਣਵਾਲਿਆ ਨੂੰ ਕਾਲਮਾਂ ਵਿੱਚ ਪ੍ਰਭਾਵਸ਼ਾਲ਼ੀ ਤਰੀਕੇ ਨਾਲ ਖੋਜ ਕਰਨ ਦਿੰਦਾ ਹੈ

en: Search Column
pa: ਕਾਲਮ ਖੋਜ

en: Model column to search through during interactive search
pa: ਦਿਲਖਿੱਚਵੀਂ ਖੋਜ ਦੌਰਾਨ ਮਾਡਲ ਕਾਲਮ ਦੀ ਖੋਜ

en: Fixed Height Mode
pa: ਨਿਸ਼ਚਿਤ ਉਚਾਈ ਮੋਡ

en: Speeds up GtkTreeView by assuming that all rows have the same height
pa: ਸਾਰੀਆ ਕਤਾਰਾਂ ਦੀ ਨਿਸ਼ਚਿਤ ਉਚਾਈ ਮੰਨ ਕੇ GtkTreeView ਦੀ ਗਤੀ ਵਧਾਉ

en: Hover Selection
pa: ਹੋਵਰ ਚੋਣ

en: Whether the selection should follow the pointer
pa: ਕੀ ਚੋਣ ਸੂਚਕ ਦਾ ਪਿੱਛਾ ਕਰੇ

en: Hover Expand
pa: ਹੋਵਰ ਫੈਲਾਓ

en: Whether rows should be expanded/collapsed when the pointer moves over them
pa: ਕੀ ਸੂਚਕ ਕਤਾਰਾਂ ਦੇ ਉੱਪਰ ਹੋਣ ਸਮੇਂ ਸਮੇਟੀਆਂ/ਫੈਲਾਈਆਂ ਜਾਣ

en: Show Expanders
pa: ਫੈਲਣ ਵਾਲੇ ਵੇਖਾਓ

en: View has expanders
pa: ਫੈਲਾਉਣ ਵਾਲੇ ਵਾਂਗ ਵੇਖਾਓ

en: Level Indentation
pa: ਹਾਸ਼ੀਏ ਤੋਂ ਦੂਰੀ ਦਾ ਲੈਵਲ

en: Extra indentation for each level
pa: ਹਰੇਕ ਲੈਵਲ ਲਈ ਵਾਧੂ ਹਾਸ਼ੀਏ ਤੋਂ ਦੂਰੀ

en: Rubber Banding
pa: ਰਬਰ ਬੈਂਗਿੰਡ

en: Whether to enable selection of multiple items by dragging the mouse pointer
pa: ਮਾਊਸ ਸੰਕੇਤਕ ਰਾਹੀਂ ਚੁੱਕ ਕੇ ਕਈ ਆਈਟਮਾਂ ਦੀ ਚੋਣ ਨੂੰ ਮਨਜ਼ੂਰ ਕਰਨਾ ਹੈ

en: Enable Grid Lines
pa: ਗਰਿੱਡ ਲਾਈਨਾਂ ਯੋਗ

en: Whether grid lines should be drawn in the tree view
pa: ਕੀ ਲੜੀ ਝਲਕ ਵਿੱਚ ਗਰਿੱਡ ਲਾਈਨਾਂ ਵੇਖਾਉਣੀਆਂ ਹਨ

en: Enable Tree Lines
pa: ਲੜੀ ਲਾਈਨਾਂ ਯੋਗ

en: Whether tree lines should be drawn in the tree view
pa: ਕੀ ਲੜੀ ਝਲਕ ਵਿੱਚ ਲੜੀ ਲਾਈਨਾਂ ਖਿੱਚੀਆਂ ਜਾਣ

en: The column in the model containing the tooltip texts for the rows
pa: ਮਾਡਲ ਵਿੱਚ ਕਾਲਮ, ਜੋ ਕਿ ਕਤਾਰਾਂ ਲਈ ਟੂਲ-ਟਿੱਪ ਟੈਕਸਟ ਰੱਖਦਾ ਹੈ

en: Whether to display the column
pa: ਕੀ ਕਾਲਮ ਵੇਖਾਉਣਾ ਹੈ

en: Column is user-resizable
pa: ਕਾਲਮ ਵਰਤਣਵਾਲੇ ਰਾਹੀਂ ਮੁੜ-ਅਕਾਰਯੋਗ ਹੈ

en: X position
pa: X ਟਿਕਾਣਾ

en: Current X position of the column
pa: ਕਾਲਮ ਦੀ ਮੌਜੂਦਾ X ਸਥਿਤੀ

en: Current width of the column
pa: ਕਾਲਮ ਦੀ ਮੌਜੂਦਾ ਚੌੜਾਈ

en: Sizing
pa: ਅਕਾਰ

en: Resize mode of the column
pa: ਕਾਲਮ ਦਾ ਮੁੜ-ਅਕਾਰ ਮੋਡ

en: Fixed Width
pa: ਨਿਸ਼ਚਿਤ ਚੌੜਾਈ

en: Current fixed width of the column
pa: ਕਾਲਮ ਦੀ ਮੌਜੂਦਾ ਨਿਸ਼ਚਿਤ ਚੌੜਾਈ

en: Minimum allowed width of the column
pa: ਕਾਲਮ ਦੀ ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਲਾਗੂ ਚੌੜਾਈ

en: Maximum Width
pa: ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਚੌੜਾਈ

en: Maximum allowed width of the column
pa: ਕਾਲਮ ਦੀ ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਲਾਗੂ ਚੌੜਾਈ

en: Title to appear in column header
pa: ਕਾਲਮ ਦੇ ਹੈੱਡਰ ਉੱਤੇ ਦਿੱਸਣ ਵਾਲਾ ਕਾਲਮ

en: Column gets share of extra width allocated to the widget
pa: ਵਿਜੈਟ ਨੂੰ ਦਿੱਤੀ ਗਈ ਵਾਧੂ ਚੌੜਾਈ ਵਿੱਚੋਂ ਕਾਲਮ ਹਿੱਸਾ ਪਰਾਪਤ ਕਰੇ

en: Clickable
pa: ਕਲਿੱਕ-ਯੋਗ

en: Whether the header can be clicked
pa: ਕੀ ਹੈੱਡਰ ਦਬਾਉਣਯੋਗ ਹੋਵੇ

en: Widget to put in column header button instead of column title
pa: ਕਾਲਮ ਹੈੱਡਰ ਦੀ ਬਜਾਏ ਕਾਲਮ ਟਾਈਟਲ ਬਟਨ ਲਗਾਉਣ ਲਈ ਵਿਜੈਟ

en: X Alignment of the column header text or widget
pa: ਕਾਲਮ ਹੈੱਡਰ ਦੇ ਟੈਕਸਟ ਜਾਂ ਵਿਜੈਟ ਦੀ X ਸ਼ਫਬੰਦੀ

en: Whether the column can be reordered around the headers
pa: ਕੀ ਕਾਲਮ ਹੈੱਡਰ ਦੁਆਲੇ ਮੁੜ-ਕਰਮਬੱਧ ਹੋਣ ਦੇ ਯੋਗ ਹੈ

en: Sort indicator
pa: ਕ੍ਰਮ ਇੰਡੀਕੇਟਰ

en: Whether to show a sort indicator
pa: ਕੀ ਕ੍ਰਮ ਸੰਕੇਤਕ ਨੂੰ ਵੇਖਾਉਣਾ ਹੈ

en: Sort direction the sort indicator should indicate
pa: ਕ੍ਰਮ ਦਿਸ਼ਾ, ਜੋ ਕਿ ਕ੍ਰਮ ਸੰਕੇਤਕ ਵੇਖਾਵੇ

en: Sort column ID
pa: ਲੜੀਬੱਧ ਕਾਲਮ ID

en: Logical sort column ID this column sorts on when selected for sorting
pa: ਜਦੋਂ ਲੜੀਬੱਧ ਦੀ ਚੋਣ ਕੀਤੀ ਜਾਵੇ ਤਾਂ ਕਾਲਮ ਲੜੀਬੱਧ ਕਰਨ ਲਈ ਲਾਜ਼ੀਕਲ ਕਾਲਮ ID

en: Autoplay
pa: ਆਪੇ-ਚਲਾਓ

en: If playback should begin automatically
pa: ਕੀ ਪਲੇਅਬੈਕ ਆਪਣੇ-ਆਪ ਚਾਲੂ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: The video file played back
pa: ਵੀਡੀਓ ਫਾਇਲ ਵਾਪਸ ਚਲਾਈ

en: The media stream played
pa: ਮੀਡੀਆ ਸਟਰੀਮ ਚੱਲ ਰਹੀ ਹੈ

en: Scroll to focus
pa: ਫੋਕਸ ਲਈ ਸਰਕਾਓ

en: Use symbolic icons
pa: ਸਿੰਬਲ ਆਈਕਾਨ ਵਰਤੋਂ

en: Whether to use symbolic icons
pa: ਕੀ ਸਿੰਬਲ ਆਈਕਾਨ ਵਰਤਣੇ ਹਨ

en: Widget name
pa: ਵਿਜੈਟ ਨਾਂ

en: The name of the widget
pa: ਵਿਜੈਟ ਦਾ ਨਾਂ

en: Parent widget
pa: ਪੇਰੈਟ ਵਿਜੈਟ

en: The parent widget of this widget.
pa: ਇਸ ਵਿਜੈਟ ਦਾ ਪੇਰੈਟ ਵਿਜੈੱਟ ਕੰਨਟੇਨਰ ਵਿਜੈਟ ਹੀ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: Root widget
pa: ਰੂਟ ਵਿਜੈਟ

en: Width request
pa: ਵਿਜੈਟ ਬੇਨਤੀ

en: Override for width request of the widget, or -1 if natural request should be used
pa: ਵਿਜੈਟ ਲਈ ਚੌੜਾਈ ਦੀ ਮੰਗ ਨੂੰ ਉੱਤੇ ਲਿਖ ਦਿਉ, ਜਾਂ -1 ਕੁਦਰਤੀ ਮੰਗ ਹੀ ਵਰਤਣੀ ਹੈ

en: Height request
pa: ਉਚਾਈ ਬੇਨਤੀ

en: Override for height request of the widget, or -1 if natural request should be used
pa: ਵਿਜੈਟ ਲਈ ਉਚਾਈ ਦੀ ਮੰਗ ਨੂੰ ਉੱਤੇ ਲਿਖ ਦਿਉ, ਜਾਂ -1 ਕੁਦਰਤੀ ਮੰਗ ਹੀ ਵਰਤਣੀ ਹੈ

en: Whether the widget is visible
pa: ਕੀ ਵਿਜੈਟ ਵੇਖਣਯੋਗ ਹੈ

en: Whether the widget responds to input
pa: ਕੀ ਵਿਜੈਟ ਇੰਪੁੱਟ ਨੂੰ ਜਵਾਬਦੇਹ ਹੋਵੇ

en: Can focus
pa: ਫੋਕਸ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Whether the widget can accept the input focus
pa: ਕੀ ਵਿਜੈਟ ਇੰਪੁੱਟ ਫੋਕਸ ਲਾਗੂ ਕਰ ਸਕੇ

en: Focusable
pa: ਫੋਕਸ-ਯੋਗ

en: Has focus
pa: ਫੋਕਸ ਹੈ

en: Whether the widget has the input focus
pa: ਕੀ ਵਿਜੈਟ ਇੰਪੁੱਟ ਫੋਕਸ ਨੂੰ ਲਾਗੂ ਕੀਤਾ ਹੈ

en: Can target
pa: ਟੀਚਾ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Focus on click
pa: ਕਲਿੱਕ 'ਤੇ ਫੋਕਸ

en: Whether the widget should grab focus when it is clicked with the mouse
pa:  ਕੀ ਬਟਨ ਫੋਕਸ ਹੋ ਜਾਵੇ, ਜਦੋਂ ਕਿ ਇਹ ਮਾਊਸ ਨਾਲ ਦਬਾਇਆ ਜਾਵੇ

en: Has default
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਹੈ

en: Whether the widget is the default widget
pa: ਕੀ ਵਿਜੈਟ ਮੂਲ ਵਿਜੈਟ ਹੈ

en: Receives default
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਲੈ ਸਕੇ

en: If TRUE, the widget will receive the default action when it is focused
pa: ਜੇਕਰ ਸੱਚ ਹੈ ਤਾਂ, ਵਿਜੈਟ ਮੂਲ ਕਾਰਵਾਈ ਕਰੇਗੇ, ਜਦੋਂ ਕਿ ਇਹ ਕੇਦਰਿਤ ਹੋਵੇਗਾ

en: Has tooltip
pa: ਟੂਲ-ਟਿੱਪ ਹੋਣ

en: Whether this widget has a tooltip
pa: ਕੀ ਇਹ ਵਿਜੈਟ ਉੱਤੇ ਟੂਲ-ਟਿੱਪ ਹੋਣ

en: Tooltip Text
pa: ਟੂਲ-ਟਿੱਪ ਪਾਠ

en: The contents of the tooltip for this widget
pa: ਇਹ ਵਿਜੈਟ ਲਈ ਟੂਲ-ਟਿੱਪ ਦੀ ਸਮੱਗਰੀ ਹੈ

en: Tooltip markup
pa: ਟੂਲ-ਟਿੱਪ ਮਾਰਕਅੱਪ

en: How to position in extra horizontal space
pa: ਵਾਧੂ ਹਰੀਜੱਟਲ ਥਾਂ ਵਿੱਚ ਸਥਿਤੀ ਕਿਵੇਂ

en: How to position in extra vertical space
pa: ਵਾਧੂ ਵਰਟੀਕਲ ਥਾਂ ਵਿੱਚ ਸਥਿਤੀ ਕਿਵੇਂ

en: Margin on Start
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਲਈ ਫਾਸਲਾ

en: Pixels of extra space on the start
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਉੱਤੇ ਵਾਧੂ ਥਾਂ ਪਿਕਸਲਾਂ 'ਚ

en: Margin on End
pa: ਅੰਤ ਉੱਤੇ ਫਾਸਲਾ

en: Pixels of extra space on the end
pa: ਅੰਤ ਉੱਤੇ ਵਾਧੂ ਥਾਂ ਪਿਕਸਲਾਂ 'ਚ

en: Margin on Top
pa: ਉੱਤੇ ਤੋਂ ਫਾਸਲਾ

en: Pixels of extra space on the top side
pa: ਉੱਤਲੇ ਪਾਸੇ ਉੱਤੇ ਵਾਧੂ ਥਾਂ ਪਿਕਸਲਾਂ 'ਚ

en: Margin on Bottom
pa: ਹੇਠਾਂ ਤੋਂ ਫਾਸਲਾ

en: Pixels of extra space on the bottom side
pa: ਹੇਠਲੇ ਪਾਸੇ ਉੱਤੇ ਵਾਧੂ ਥਾਂ ਪਿਕਸਲਾਂ 'ਚ

en: Horizontal Expand
pa: ਹਰੀਜੱਟਲ ਫੈਲਾਉ

en: Whether widget wants more horizontal space
pa: ਕੀ ਵਿਜੈਟ ਨੂੰ ਹੋਰ ਹਰੀਜੱਟਲ ਥਾਂ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ

en: Horizontal Expand Set
pa: ਹਰੀਜੱਟਲ ਫੈਲਾਉ ਸੈੱਟ

en: Whether to use the hexpand property
pa: ਕੀ ਹੈਕਸਾਪੈਂਡ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਵਰਤਣੀ ਹੈ

en: Vertical Expand
pa: ਵਰਟੀਕਲ ਫੈਲਾਓ

en: Whether widget wants more vertical space
pa: ਕੀ ਵਿਜੈਟ ਨੂੰ ਹੋਰ ਵਰਟੀਕਲ ਥਾਂ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ

en: Vertical Expand Set
pa: ਵਰਟੀਕਲ ਫੈਲਾਉ ਸੈੱਟ

en: Whether to use the vexpand property
pa: ਕੀ ਵੈਕਸਪੈਂਡ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਵਰਤਣੀ ਹੈ

en: Opacity for Widget
pa: ਵਿਜੈਟ ਲਈ ਧੁੰਦਲਾਪਨ

en: The opacity of the widget, from 0 to 1
pa: ਵਿਜੈਟ ਦਾ ਧੁੰਦਲਾਪਨ, 0 ਤੋਂ 1

en: Overflow
pa: ਹੱਦ ਤੋਂ ਬਾਹਰ

en: The scaling factor of the window
pa: ਵਿੰਡੋ ਦਾ ਸਕੇਲ ਕਰਨ ਗੁਣਾਂਕ

en: CSS Name
pa: CSS ਨਾਂ

en: The name of this widget in the CSS tree
pa: CSS ਲੜੀ ਵਿੱਚ ਇਸ ਸਮੇਂ ਦਿਸ ਰਹੇ ਇਸ ਵਿਜੈਟ ਦਾ ਨਾਂ

en: CSS Style Classes
pa: CSS ਸਟਾਇਲ ਕਲਾਸਾਂ

en: List of CSS classes
pa: CSS ਕਲਾਸਾਂ ਦੀ ਸੂਚੀ

en: Layout Manager
pa: ਖਾਕਾ ਮੈਨੇਜਰ

en: Window Title
pa: ਵਿੰਡੋ ਟਾਈਟਲ

en: The title of the window
pa: ਵਿੰਡੋ ਦਾ ਟਾਈਟਲ

en: Startup ID
pa: ਸ਼ੁਰੂਆਤੀ ID

en: Unique startup identifier for the window used by startup-notification
pa: ਵਿੰਡੋ ਲਈ ਵਿਲੱਖਣ ਸ਼ੁਰੂਆਤੀ ਸ਼ਨਾਖਤੀ, ਜੋ ਕਿ ਸ਼ੁਰੂਆਤੀ ਸੂਚਨਾ ਵਜੋਂ ਵਰਤਿਆ ਜਾਵੇ।

en: If TRUE, users can resize the window
pa: ਜੇਕਰ ਸੱਚ ਹੈ ਤਾਂ, ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਵਿੰਡੋ ਦਾ ਮੁੜ-ਅਕਾਰ ਕਰ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: If TRUE, the window is modal (other windows are not usable while this one is up)
pa: ਜੇਕਰ ਸਹੀ ਹੈ ਤਾਂ, ਵਿੰਡੋ ਮਾਡਲ ਹੋਵੇਗੀ (ਹੋਰ ਵਿੰਡੋ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਣਗੇ, ਜਦੋਂ ਕਿ ਇੱਕ ਨੂੰ ਵਰਤ ਰਹੇ ਹੋ)

en: Default Width
pa: ਮੂਲ ਚੌੜਾਈ

en: The default width of the window
pa: ਵਿੰਡੋ ਦੀ ਮੂਲ ਚੌੜਾਈ

en: Default Height
pa: ਮੂਲ ਉਚਾਈ

en: The default height of the window
pa: ਵਿੰਡੋ ਦੀ ਮੂਲ ਉਚਾਈ

en: Destroy with Parent
pa: ਪੇਰੈਟ ਨੂੰ ਖਤਮ ਕਰ ਦਿਉ

en: If this window should be destroyed when the parent is destroyed
pa: ਜੇਕਰ ਇਹ ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਖਤਮ ਕੀਤਾ ਤਾਂ ਪੈਰੈਟ ਵੀ ਖਤਮ ਹੋ ਜਾਏਗਾ

en: Hide on close
pa: ਬੰਦ ਕਰਨ ਉੱਤੇ ਲੁਕਾਓ

en: Mnemonics Visible
pa: ਮਨਾਮੈਰਿਕ ਦਿੱਖ

en: Whether mnemonics are currently visible in this window
pa: ਕੀ ਇਸ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਮਨਾਮੈਰਿਕ ਇਸ ਸਮੇਂ ਉਪਲੱਬਧ ਹੋਵੇ

en: Focus Visible
pa: ਫੋਕਸ ਦਿੱਖ

en: Whether focus rectangles are currently visible in this window
pa: ਕੀ ਇਸ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਫੋਕਸ ਚਤੁਰਭੁਜਾਂ ਇਸ ਸਮੇਂ ਉਪਲੱਬਧ ਹੋਣ

en: Name of the themed icon for this window
pa: ਇਸ ਵਿੰਡੋ ਲਈ ਥੀਮ ਆਈਕਾਨ ਦਾ ਨਾਂ

en: The display that will display this window
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ, ਜੋ ਇਹ ਵਿੰਡੋ ਦਿਖਾਏਗਾ

en: Is Active
pa: ਸਰਗਰਮ ਹੈ

en: Whether the toplevel is the current active window
pa: ਕੀ ਉੱਤਲਾ ਮੌਜੂਦਾ ਸਰਗਰਮ ਵਿੰਡੋ ਹੈ

en: Decorated
pa: ਸਜਾਇਆ

en: Whether the window should be decorated by the window manager
pa: ਕੀ ਵਿੰਡੋ, ਵਿੰਡੋ ਮੈਨੇਜਰ ਰਾਹੀਂ ਸਜਾਈ ਜਾ ਸਕੇ

en: Deletable
pa: ਵੱਖ-ਹੋਣ ਯੋਗ

en: Whether the window frame should have a close button
pa: ਕੀ ਵਿੰਡੋ ਫਰੇਮ ਉੱਤੇ ਇੱਕ ਬੰਦ ਕਰਨ ਦਾ ਬਟਨ ਹੋਵੇ

en: Is Maximized
pa: ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਹੈ

en: Whether the window is maximized
pa: ਕੀ ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਕਰਨਾ ਹੈ

en: Is fullscreen
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਹੈ

en: Whether the window is fullscreen
pa: ਕੀ ਵਿੰਡੋ ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਉੱਤੇ ਹੈ

en: The GtkApplication for the window
pa: ਵਿੰਡੋ ਲਈ GtkApplication

en: Focus widget
pa: ਫੋਕਸ ਵਿਜੈਟ

en: The focus widget
pa: ਫੋਕਸ ਵਿਜੈਟ

en: Side
pa: ਬਾਹੀ

en: Empty
pa: ਖਾਲੀ

en: paintable
pa: ਪੇਂਟ-ਯੋਗ

en: gl-context
pa: gl-ਪ੍ਰਸੰਗ

en: GL context to use for rendering
pa: ਰੈਂਡਰਿੰਗ ਵਾਸਤੇ ਵਰਤਣ ਲਈ GL ਪ੍ਰਸੰਗ

en: Cloud Print account
pa: ਕਲਾਊਡ ਪ੍ਰਿੰਟ ਖਾਤਾ

en: GtkCloudprintAccount instance
pa: GtkCloudprintAccount ਮੌਕਾ

en: Printer ID
pa: ਪਰਿੰਟਰ ਆਈਡੀ

en: Cloud Print printer ID
pa: ਕਲਾਊਂਡ ਪ੍ਰਿੰਟ ਪ੍ਰਿੰਟਰ ਆਈਡੀ

en: Color Profile Title
pa: ਰੰਗ ਪ੍ਰੋਫਾਇਲ ਨਾਂ

en: The title of the color profile to use
pa: ਵਰਤਣ ਲਈ ਰੰਗ ਪਰੋਫਾਇਲ ਦਾ ਨਾਂ
