gtk+ master - en to id translation catalogue (1217 entries)

en: Broadway display type not supported: %s
id: Tipe tampilan broadway tak didukung: %s

en: This clipboard cannot store data.
id: Papan klip ini tidak dapat menyimpan data.

en: Cannot read from empty clipboard.
id: Tidak dapat membaca dari papan klip kosong.

en: No compatible formats to transfer clipboard contents.
id: Tidak ada format yang kompatibel untuk mentransfer konten papan klip.

en: Cannot provide contents as “%s”
id: Tidak dapat memberikan konten sebagai %s

en: Cannot provide contents as %s
id: Tidak dapat memberikan konten sebagai "%s"

en: Drag’n’drop from other applications is not supported.
id: Seret dan jatuhkan dari aplikasi lain tidak didukung.

en: No compatible formats to transfer contents.
id: Tidak ada format yang kompatibel untuk mentransfer konten.

en: GL support disabled via GDK_DEBUG
id: Dukungan GL dinonaktifkan melalui GDK_DEBUG

en: The current backend does not support OpenGL
id: Backend saat ini tak mendukung OpenGL

en: Vulkan support disabled via GDK_DEBUG
id: Dukungan Vulkan dinonaktifkan melalui GDK_DEBUG

[ctx: keyboard label]
en: Escape
id: Esc (Escape)

[ctx: keyboard label]
en: Multi_key
id: _Kunci multi

[ctx: keyboard label]
en: Left
id: Kiri

[ctx: keyboard label]
en: Up
id: Atas

[ctx: keyboard label]
en: Right
id: Kanan

[ctx: keyboard label]
en: Down
id: Bawah

[ctx: keyboard label]
en: Eject
id: Keluarkan

[ctx: keyboard label]
en: Explorer
id: Penelusur

[ctx: keyboard label]
en: Calculator
id: Kalkulator

[ctx: keyboard label]
en: Mail
id: Surel

[ctx: keyboard label]
en: Search
id: Cari

[ctx: keyboard label]
en: Tools
id: Perkakas

en: No compatible transfer format found
id: Tidak ditemukan format transfer yang kompatibel

en: Failed to decode contents with mime-type of '%s'
id: Gagal mendekode isi dengan tipe mime '%s'

en: Unable to create a GL context
id: Tak dapat membuat sebuah konteks GL

en: No available configurations for the given pixel format
id: Tak ada konfigurasi yang tersedia bagi format piksel yang diberikan

en: No GL implementation is available
id: Tak ada implementasi GL yang tersedia

en: Core GL is not available on EGL implementation
id: GL inti tak tersedia pada implementasi EGL

en: Cannot claim clipboard ownership. OpenClipboard() timed out.
id: Tidak dapat mengklaim kepemilikan papan klip. OpenClipboard() kehabisan waktu.

en: Cannot claim clipboard ownership. Another process claimed it before us.
id: Tidak dapat mengklaim kepemilikan papan klip. Proses lain mengklaimnya sebelum kita.

en: Cannot claim clipboard ownership. OpenClipboard() failed: 0x%lx.
id: Tidak dapat mengklaim kepemilikan papan klip. OpenClipboard() gagal: 0x%lx.

en: Cannot claim clipboard ownership. EmptyClipboard() failed: 0x%lx.
id: Tidak dapat mengklaim kepemilikan papan klip. EmptyClipboard() gagal: 0x%lx.

en: Cannot set clipboard data. OpenClipboard() timed out.
id: Tidak dapat mengatur data papan klip. OpenClipboard() kehabisan waktu.

en: Cannot set clipboard data. Another process claimed clipboard ownership.
id: Tidak dapat mengatur data papan klip. Proses lain mengklaim kepemilikan papan klip.

en: Cannot set clipboard data. OpenClipboard() failed: 0x%lx.
id: Tidak dapat mengatur data papan klip. OpenClipboard() gagal: 0x%lx.

en: Cannot get clipboard data. GlobalLock(0x%p) failed: 0x%lx.
id: Tidak dapat mendapatkan data papan klip. GlobalLock(0x%p) gagal: 0x%lx.

en: Cannot get clipboard data. GlobalSize(0x%p) failed: 0x%lx.
id: Tidak dapat mendapatkan data papan klip. GlobalSize(0x%p) gagal: 0x%lx.

en: Cannot get clipboard data. Failed to allocate %s bytes to store the data.
id: Tidak bisa memperoleh data papan klip. Gagal mengalokasikan %s byte untuk menyimpan data.

en: Cannot get clipboard data. OpenClipboard() timed out.
id: Tidak dapat mendapatkan data papan klip. OpenClipboard() kehabisan waktu.

en: Cannot get clipboard data. Clipboard ownership changed.
id: Tidak dapat mendapatkan data papan klip. Kepemilikan papan klip berubah.

en: Cannot get clipboard data. Clipboard data changed before we could get it.
id: Tidak dapat mendapatkan data papan klip. Data papan klip berubah sebelum kami bisa mendapatkannya.

en: Cannot get clipboard data. OpenClipboard() failed: 0x%lx.
id: Tidak dapat mendapatkan data papan klip. OpenClipboard() gagal: 0x%lx.

en: Cannot get clipboard data. No compatible transfer format found.
id: Tidak dapat mendapatkan data papan klip. Tidak ditemukan format transfer yang kompatibel.

en: Cannot get clipboard data. GetClipboardData() failed: 0x%lx.
id: Tidak dapat mendapatkan data papan klip. GetClipboardData() gagal: 0x%lx.

en: Cannot get DnD data. GlobalLock(0x%p) failed: 0x%lx.
id: Tidak dapat mendapatkan data DnD. GlobalLock(0x%p) gagal: 0x%lx.

en: Cannot get DnD data. GlobalSize(0x%p) failed: 0x%lx.
id: Tidak dapat mendapatkan data DnD. GlobalSize(0x%p) gagal: 0x%lx.

en: Cannot get DnD data. Failed to allocate %s bytes to store the data.
id: Tidak bisa memperoleh data DnD. Gagal mengalokasikan %s byte untuk menyimpan data.

en: GDK surface 0x%p is not registered as a drop target
id: Permukaan GDK 0x%p tidak terdaftar sebagai target penurunan

en: Target context record 0x%p has no data object
id: Catatan konteks target 0x%p tidak memiliki objek data

en: IDataObject_GetData (0x%x) failed, returning 0x%lx
id: IDataObject_GetData (0x%x) gagal, menghasilkan 0x%lx

en: Failed to transmute DnD data W32 format 0x%x to %p (%s)
id: Gagal mentransmisikan data DnD format W32 0x%x to %p (%s)

en: writing a closed stream
id: menulis stream tertutup

en: g_try_realloc () failed
id: g_try_realloc () gagal

en: GlobalReAlloc() failed:
id: GlobalReAlloc() gagal:

en: Ran out of buffer space (buffer size is fixed)
id: Kehabisan ruang buffer (ukuran buffer diperbaiki)

en: Can’t transmute a single handle
id: Tidak dapat mentransmutasikan satu penanganan

en: Failed to transmute %zu bytes of data from %s to %u
id: Gagal mentransmutasikan %zu byte data dari %s ke %u

en: GlobalLock() failed:
id: GlobalLock() gagal:

en: GlobalAlloc() failed:
id: GlobalAlloc() gagal:

en: Starting “%s”
id: Memulai “%s”

en: Opening “%s”
id: Membuka "%s"

en: Opening %d Item | Opening %d Items
id[0]: Membuka %d Item

en: Clipboard manager could not store selection.
id: Manajer papan klip tidak dapat menyimpan pilihan.

en: Cannot store clipboard. No clipboard manager is active.
id: Tidak dapat menyimpan papan klip. Tidak ada manajer papan klip yang aktif.

en: No available configurations for the given RGBA pixel format
id: Tak ada konfigurasi yang tersedia bagi format piksel RGBA yang diberikan

en: Format %s not supported
id: Format %s tidak didukung

en: Not enough space in destination
id: Tak cukup ruang di tujuan

en: Need complete input to do conversion
id: Perlu masukan lengkap untuk melakukan konversi

en: Invalid byte sequence in conversion input
id: Urutan byte tidak valid dalam masukan konversi

en: Invalid formats in compound text conversion.
id: Format tidak valid dalam konversi teks majemuk.

en: Unsupported encoding “%s”
id: Pengkodean “%s” tidak didukung

[ctx: accessibility]
en: Click
id: Klik

[ctx: accessibility]
en: Clicks the button
id: Klik tombol

[ctx: accessibility]
en: Toggle
id: Jungkit

[ctx: accessibility]
en: Toggles the switch
id: Jungkitkan penukar

[ctx: accessibility]
en: Select
id: Pilih

[ctx: accessibility]
en: Selects the color
id: Pilih warna

[ctx: accessibility]
en: Activate
id: Aktifkan

[ctx: accessibility]
en: Activates the color
id: Mengaktifkan warna

[ctx: accessibility]
en: Customize
id: Suai

[ctx: accessibility]
en: Customizes the color
id: Gubah warna

[ctx: accessibility]
en: Activates the expander
id: Mengaktifkan pengembang

[ctx: accessibility]
en: Activates the entry
id: Mengaktifkan entri

[ctx: accessibility]
en: Activate primary icon
id: Aktifkan ikon primer

[ctx: accessibility]
en: Activates the primary icon of the entry
id: Mengaktifkan ikon primer entri

[ctx: accessibility]
en: Activate secondary icon
id: Aktifkan ikon sekunder

[ctx: accessibility]
en: Activates the secondary icon of the entry
id: Mengaktifkan ikon sekunder entri

[ctx: accessibility]
en: Shows the contents of the password entry
id: Tampilkan isi entri kata sandi

[ctx: accessibility]
en: Clear
id: Bersihkan

[ctx: accessibility]
en: Clears the contents of the entry
id: Bersihkan isi entri

[ctx: accessibility]
en: application
id: aplikasi

en: Not a data: URL
id: Bukan sebuah data: URL

en: Malformed data: URL
id: Data rusak: URL

en: Could not unescape string
id: Tidak dapat menghapus string

en: License
id: Lisensi

en: Custom License
id: Lisensi Gubahan

en: GNU General Public License, version 2 or later
id: GNU General Public License, versi 2 atau setelahnya

en: GNU General Public License, version 3 or later
id: GNU General Public License, versi 3 atau setelahnya

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 or later
id: GNU Lesser General Public License, versi 2.1 atau setelahnya

en: GNU Lesser General Public License, version 3 or later
id: GNU Lesser General Public License, versi 3 atau setelahnya

en: GNU General Public License, version 2 only
id: GNU General Public License, hanya versi 2

en: GNU General Public License, version 3 only
id: GNU General Public License, hanya versi 3

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 only
id: GNU Lesser General Public License, hanya versi 2.1

en: GNU Lesser General Public License, version 3 only
id: GNU Lesser General Public License, hanya versi 3

en: GNU Affero General Public License, version 3 or later
id: GNU Affero General Public License, versi 3 atau setelahnya

en: GNU Affero General Public License, version 3 only
id: GNU Affero General Public License, hanya versi 3

en: BSD 3-Clause License
id: Lisensi BSD 3-Clause

en: Apache License, Version 2.0
id: Lisensi Apache, Versi 2.0

en: Website
id: Situs web

en: About %s
id: Tentang %s

en: Created by
id: Dibuat oleh

en: Documented by
id: Didokumentasikan oleh

en: Translated by
id: Diterjemahkan oleh

en: Design by
id: Dirancang oleh

note: Translators: this is the license preamble; the string at the end * contains the name of the license as link text.
en: This program comes with absolutely no warranty.
    See the <a href="%s">%s</a> for details.
id: Program ini tanpa jaminan apapun.
    Lihat <a href="%s">%s</a> untuk rinciannya.

[ctx: keyboard label]
en: Space
id: Spasi

[ctx: accessibility]
en: alert
id: peringatan

[ctx: accessibility]
en: alert dialog
id: dialog peringatan

[ctx: accessibility]
en: banner
id: spanduk

[ctx: accessibility]
en: button
id: tombol

[ctx: accessibility]
en: caption
id: kapsi

[ctx: accessibility]
en: cell
id: sel

[ctx: accessibility]
en: checkbox
id: kotak centang

[ctx: accessibility]
en: column header
id: tajuk kolom

[ctx: accessibility]
en: combo box
id: kotak kombo

[ctx: accessibility]
en: command
id: perintah

[ctx: accessibility]
en: composite
id: komposit

[ctx: accessibility]
en: document
id: dokumen

[ctx: accessibility]
en: feed
id: asupan

[ctx: accessibility]
en: generic
id: generik

[ctx: accessibility]
en: grid
id: kisi

[ctx: accessibility]
en: grid cell
id: sel kisi

[ctx: accessibility]
en: group
id: grup

[ctx: accessibility]
en: heading
id: tajuk

[ctx: accessibility]
en: image
id: gambar

[ctx: accessibility]
en: input
id: masukan

[ctx: accessibility]
en: legend
id: legenda

[ctx: accessibility]
en: link
id: tautan

[ctx: accessibility]
en: list
id: daftar

[ctx: accessibility]
en: list box
id: kotak daftar

[ctx: accessibility]
en: list item
id: butir daftar

[ctx: accessibility]
en: main
id: utama

[ctx: accessibility]
en: math
id: matematika

[ctx: accessibility]
en: menu bar
id: bilah menu

[ctx: accessibility]
en: menu item
id: butir menu

[ctx: accessibility]
en: menu item checkbox
id: kotak centang butir menu

[ctx: accessibility]
en: menu item radio
id: radio butir menu

[ctx: accessibility]
en: navigation
id: navigasi

[ctx: accessibility]
en: none
id: nihil

[ctx: accessibility]
en: note
id: catatan

[ctx: accessibility]
en: option
id: opsi

[ctx: accessibility]
en: presentation
id: presentasi

[ctx: accessibility]
en: progress bar
id: bilah kemajuan

[ctx: accessibility]
en: radio group
id: grup radio

[ctx: accessibility]
en: range
id: Jangkauan

[ctx: accessibility]
en: region
id: wilayah

[ctx: accessibility]
en: row
id: baris

[ctx: accessibility]
en: row group
id: grup baris

[ctx: accessibility]
en: row header
id: tajuk baris

[ctx: accessibility]
en: scroll bar
id: bilah gulir

[ctx: accessibility]
en: search
id: cari

[ctx: accessibility]
en: search box
id: kotak pencarian

[ctx: accessibility]
en: section
id: bagian

[ctx: accessibility]
en: section head
id: kepala bagian

[ctx: accessibility]
en: select
id: Pilih

[ctx: accessibility]
en: separator
id: pemisah

[ctx: accessibility]
en: slider
id: penggeser

[ctx: accessibility]
en: spin button
id: tombol putar

[ctx: accessibility]
en: structure
id: struktur

[ctx: accessibility]
en: switch
id: tukar

[ctx: accessibility]
en: table
id: tabel

[ctx: accessibility]
en: tab list
id: daftar tab

[ctx: accessibility]
en: tab panel
id: panel tab

[ctx: accessibility]
en: text box
id: kotak teks

[ctx: accessibility]
en: time
id: waktu

[ctx: accessibility]
en: timer
id: penghitung waktu

[ctx: accessibility]
en: tool bar
id: bilah alat

[ctx: accessibility]
en: tool tip
id: teks bantuan

[ctx: accessibility]
en: tree
id: pohon

[ctx: accessibility]
en: tree grid
id: kisi pohon

[ctx: accessibility]
en: tree item
id: butir pohon

[ctx: accessibility]
en: window
id: jendela

en: Other application…
id: Aplikasi lain…

en: Select Application
id: Pilih Aplikasi

note: Translators: %s is a filename
en: Opening “%s”.
id: Membuka "%s".

en: No applications found for “%s”
id: Tak ditemukan aplikasi untuk "%s"

note: Translators: %s is a file type description
en: Opening “%s” files.
id: Membuka berkas "%s".

en: No applications found for “%s” files
id: Tak ditemukan aplikasi bagi berkas "%s"

en: Failed to start GNOME Software
id: Gagal memulai Perangkat Lunak GNOME

en: Default Application
id: Aplikasi Bawaan

en: No applications found for “%s”.
id: Tak ditemukan aplikasi untuk "%s".

en: Recommended Applications
id: Aplikasi Yang Disarankan

en: Related Applications
id: Aplikasi Terkait

en: Other Applications
id: Aplikasi Lain

note: Translators: This is the 'reason' given when inhibiting * suspend or screen locking, and the caller hasn't specified * a reason.
en: Reason not specified
id: Alasan tidak ditentukan

en: %s does not exist in the bookmarks list
id: %s tak ada dalam daftar markah

en: %s already exists in the bookmarks list
id: %s telah ada dalam daftar markah

en: Element <%s> not allowed inside <%s>
id: Elemen <%s> tak diperbolehkan di dalam <%s>

en: Element <%s> not allowed at toplevel
id: Elemen <%s> tak diperbolehkan di aras puncak

en: Text may not appear inside <%s>
id: Teks tak boleh muncul di dalam <%s>

[ctx: Accelerator]
note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination.
en: Disabled
id: Dinonaktifkan

[ctx: Accelerator]
note: This label is displayed in a treeview cell displaying * an accelerator key combination that is not valid according * to gtk_accelerator_valid().
en: Invalid
id: Tak valid

note: This label is displayed in a treeview cell displaying an accelerator * when the cell is clicked to change the acelerator.
en: New accelerator…
id: Akselerator baru…

en: Pick a Color
id: Pilih Warna

en: Red %d%%, Green %d%%, Blue %d%%, Alpha %d%%
id: Merah %d%%, Hijau %d%%, Biru %d%%, Alfa %d%%

en: Red %d%%, Green %d%%, Blue %d%%
id: Merah %d%%, Hijau %d%%, Biru %d%%

en: Color: %s
id: Warna: %s

[ctx: Color name]
en: Very Light Blue
id: Biru Sangat Terang

[ctx: Color name]
en: Light Blue
id: Biru Terang

[ctx: Color name]
en: Blue
id: Biru

[ctx: Color name]
en: Dark Blue
id: Biru Gelap

[ctx: Color name]
en: Very Dark Blue
id: Biru Sangat Gelap

[ctx: Color name]
en: Very Light Green
id: Hijau Sangat Terang

[ctx: Color name]
en: Light Green
id: Hijau Terang

[ctx: Color name]
en: Green
id: Hijau

[ctx: Color name]
en: Dark Green
id: Hijau Gelap

[ctx: Color name]
en: Very Dark Green
id: Hijau Sangat Gelap

[ctx: Color name]
en: Very Light Yellow
id: Kuning Sangat Terang

[ctx: Color name]
en: Light Yellow
id: Kuning Terang

[ctx: Color name]
en: Yellow
id: Kuning

[ctx: Color name]
en: Dark Yellow
id: Kuning Gelap

[ctx: Color name]
en: Very Dark Yellow
id: Kuning Sangat Gelap

[ctx: Color name]
en: Very Light Orange
id: Jingga SangatTerang

[ctx: Color name]
en: Light Orange
id: Oranye Terang

[ctx: Color name]
en: Orange
id: Oranye

[ctx: Color name]
en: Dark Orange
id: Oranye Gelap

[ctx: Color name]
en: Very Dark Orange
id: Jingga Sangat Gelap

[ctx: Color name]
en: Very Light Red
id: Merah Sangat Terang

[ctx: Color name]
en: Light Red
id: Merah Terang

[ctx: Color name]
en: Red
id: Merah

[ctx: Color name]
en: Dark Red
id: Merah Gelap

[ctx: Color name]
en: Very Dark Red
id: Merah Sangat Gelap

[ctx: Color name]
en: Very Light Purple
id: Ungu Sangat Terang

[ctx: Color name]
en: Light Purple
id: Ungu Terang

[ctx: Color name]
en: Purple
id: Ungu

[ctx: Color name]
en: Dark Purple
id: Ungu Gelap

[ctx: Color name]
en: Very Dark Purple
id: Ungu Sangat Gelap

[ctx: Color name]
en: Very Light Brown
id: Coklat Sangat Terang

[ctx: Color name]
en: Light Brown
id: Coklat Terang

[ctx: Color name]
en: Brown
id: Coklat

[ctx: Color name]
en: Dark Brown
id: Coklat Gelap

[ctx: Color name]
en: Very Dark Brown
id: Coklat Sangat Gelap

[ctx: Color name]
en: White
id: Putih

[ctx: Color name]
en: Light Gray 1
id: Kelabu Terang 1

[ctx: Color name]
en: Light Gray 2
id: Kelabu Terang 2

[ctx: Color name]
en: Light Gray 3
id: Kelabu Terang 3

[ctx: Color name]
en: Light Gray 4
id: Kelabu Terang 4

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 1
id: Kelabu Gelap 1

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 2
id: Kelabu Gelap 2

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 3
id: Kelabu Gelap 3

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 4
id: Kelabu Gelap 4

[ctx: Color name]
en: Black
id: Hitam

note: translators: label for the custom section in the color chooser
en: Custom
id: Sesuaian

en: Custom color %d: %s
id: Warna gubahan %d: %s

en: Customize
id: Gubah

en: Margins from Printer…
id: Batas dari Pencetak…

en: _Close
id: _Tutup

note: And show the custom paper dialog
en: Manage Custom Sizes
id: Kelola Ukuran Sesuaian

en: inch
id: inci

en: Custom Size %d
id: Ukuran sesuaian %d

en: _Width:
id: _Lebar:

en: _Height:
id: _Tinggi:

en: Paper Size
id: Ukuran Kertas

en: _Top:
id: A_tas:

en: _Bottom:
id: _Bawah:

en: _Left:
id: K_iri:

en: _Right:
id: _Kanan:

en: Paper Margins
id: Margin Kertas

en: Insert Emoji
id: Sisipkan Emoji

en: _Name
id: _Nama

en: A folder cannot be called “.”
id: Folder tak boleh bernama "."

en: A file cannot be called “.”
id: Berkas tak boleh bernama "."

en: A folder cannot be called “..”
id: Folder tidak boleh bernama ".."

en: A file cannot be called “..”
id: Berkas tak boleh bernama ".."

en: Folder names cannot contain “/”
id: Nama folder tidak boleh meumuat "/"

en: File names cannot contain “/”
id: Nama berkas tak boleh mengandung "/"

en: Folder names should not begin with a space
id: Nama folder tak boleh diawali dengan spasi

en: File names should not begin with a space
id: Nama berkas tak boleh diawali dengan spasi

en: Folder names should not end with a space
id: Nama folder tak boleh diakhiri dengan spasi

en: File names should not end with a space
id: Nama berkas tak boleh diakhiri dengan spasi

en: Folder names starting with a “.” are hidden
id: Folder dengan nama berawalan "." tersembunyi

en: File names starting with a “.” are hidden
id: Berkas dengan nama berawalan "." tersembunyi

en: A folder with that name already exists
id: Folder dengan nama itu sudah ada

en: A file with that name already exists
id: Berkas dengan nama itu sudah ada

en: _Cancel
id: Ba_tal

en: _Open
id: Buk_a

en: _Save
id: _Simpan

en: Select which types of files are shown
id: Pilih jenis berkas yang ingin ditampilkan

note: Translators: the first string is a path and the second string * is a hostname. Nautilus and the panel contain the same string * to translate.
en: %1$s on %2$s
id: %1$s pada %2$s

en: Type name of new folder
id: Ketikkan nama folder baru

en: The folder could not be created
id: Folder tidak dapat dibuat

en: You need to choose a valid filename.
id: Anda perlu memilih nama berkas yang valid.

en: Cannot create a file under %s as it is not a folder
id: Tak bisa membuat berkas di bawah %s karena itu bukan folder

en: Cannot create file as the filename is too long
id: Tak bisa membuat berkas karena nama terlalu panjang

en: Try using a shorter name.
id: Cobalah memakai nama yang lebih pendek.

en: You may only select folders
id: Anda hanya boleh memilih folder

en: The item that you selected is not a folder try using a different item.
id: Butir yang Anda pilih bukan folder; cobalah memilih butir lain.

en: Invalid file name
id: Nama berkas tidak sah

en: The folder contents could not be displayed
id: Isi folder tidak dapat ditampilkan

en: The file could not be deleted
id: Berkas tak dapat dihapus

en: The file could not be moved to the Trash
id: Berkas tak dapat dipindahkan ke Tong Sampah

en: Are you sure you want to permanently delete “%s”?
id: Anda yakin akan menghapus permanen "%s"?

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
id: Jika Anda menghapus suatu butir, itu akan hilang selamanya.

en: _Delete
id: _Hapus

en: The file could not be renamed
id: Berkas tak dapat diubahnama

en: Could not select file
id: Tidak dapat memilih berkas

en: _Visit File
id: Kunjungi _Berkas

en: _Open With File Manager
id: _Buka Dengan Manajer Berkas

en: _Copy Location
id: Salin _Lokasi

en: _Add to Bookmarks
id: T_ambah dalam Markah

en: _Rename
id: _Ganti Nama

en: _Move to Trash
id: Pindahkan ke Tong Sa_mpah

en: Show _Hidden Files
id: _Tampilkan Berkas Tersembunyi

en: Show _Size Column
id: Tampilkan Kolom _Ukuran

en: Show T_ype Column
id: Tampilkan Kolom _Jenis

en: Show _Time
id: _Tampilkan Waktu

en: Sort _Folders Before Files
id: Urutkan _Folder Sebelum Berkas

note: this is the header for the location column in the print dialog
en: Location
id: Lokasi

note: Label
en: _Name:
id: _Nama:

en: Searching in %s
id: Mencari dalam %s

en: Searching
id: Mencari

en: Enter location or URL
id: Masukkan lokasi atau URL

en: Modified
id: Diubah

en: Could not read the contents of %s
id: Tidak dapat membaca isi dari %s

en: Could not read the contents of the folder
id: Tidak bisa membaca isi dari folder

en: Yesterday
id: Kemarin

en: Font
id: Fonta

en: Image
id: Citra

en: Archive
id: Arsip

en: Text
id: Teks

en: Contacts
id: Kontak

en: Calendar
id: Kalender

en: Document
id: Dokumen

en: Presentation
id: Presentasi

en: Spreadsheet
id: Lembar Kerja

note: Translators: We don't know whether this printer is * available to print to.
en: Unknown
id: Tidak Diketahui

en: Home
id: Rumah

en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
id: Berkas "%s" sudah ada. Timpa?

en: The file already exists in “%s”.  Replacing it will overwrite its contents.
id: Berkas sudah ada dalam "%s". Berkas lama akan diganti dengan yang baru bila Anda menimpanya.

en: _Replace
id: _Timpa

en: You do not have access to the specified folder.
id: Anda tak punya hak akses ke folder itu.

en: Could not send the search request
id: Tidak dapat mengirim permintaan pencarian

en: Accessed
id: Diakses

en: Pick a Font
id: Pilih Fonta

[ctx: font]
en: None
id: Nihil

en: Width
id: Lebar

en: Weight
id: Bobot

en: Italic
id: Miring

en: Slant
id: Miring

en: Optical Size
id: Ukuran Optik

en: Default
id: Baku

en: Ligatures
id: Ligatura

en: Letter Case
id: Huruf besar kecil

en: Number Case
id: Notasi Angka

en: Number Spacing
id: Spasi Angka

en: Number Formatting
id: Format Angka

en: Character Variants
id: Varian Karakter

en: OpenGL context creation failed
id: Pembuatan konteks OpenGL gagal

en: Cu_t
id: Po_tong

en: _Copy
id: _Salin

en: _Paste
id: Tem_pel

en: Select _All
id: Pilih Semu_a

en: _Open Link
id: _Buka Taut

en: Copy _Link Address
id: Sa_lin Alamat Taut

en: _Copy URL
id: _Salin URL

en: Invalid URI
id: URI Salah

en: Lock
id: Kunci

en: Unlock
id: Buka kunci

en: Dialog is unlocked.
    Click to prevent further changes
id: Dialog terbuka kuncinya.
    Klik untuk mencegah perubahan lebih lanjut

en: Dialog is locked.
    Click to make changes
id: Dialog terkunci.
    Klik untuk membuat perubahan

en: System policy prevents changes.
    Contact your system administrator
id: Kebijakan sistem mencegah perubahan.
    Hubungi administrator sistem Anda

[ctx: long time format]
note: hour:minutes:seconds Translators: This is a time format, like "9:05:02" for 9 * hours, 5 minutes, and 2 seconds. You may change ":" to * the separator that your locale uses or use "%Id" instead * of "%d" if your locale uses localized digits.
en: %d:%02d:%02d
id: -%d:%02d:%02d

[ctx: short time format]
note: minutes:seconds Translators: This is a time format, like "5:02" for 5 * minutes and 2 seconds. You may change ":" to the * separator that your locale uses or use "%Id" instead of * "%d" if your locale uses localized digits.
en: %d:%02d
id: %d: %02d

en: _OK
id: _Ok

en: _No
id: _Tidak

en: _Yes
id: _Ya

en: Co_nnect
id: Sambu_ng

en: Connect As
id: Sambung sebagai

en: _Anonymous
id: _Anonim

en: Registered U_ser
id: Pengguna _Terdaftar

en: _Username
id: Nama pengg_una

en: Volume type
id: Jenis volume

en: _Hidden
id: Tersem_bunyi

en: _Windows system
id: Sistem _Windows

en: _Password
id: _Sandi

en: Forget password _immediately
id: Lupakan sandi seket_ika

en: Remember password until you _logout
id: Ingat sandi sampai Anda _log keluar

en: Remember _forever
id: Ingat sela_manya

en: Unknown Application (PID %d)
id: Aplikasi Tak Dikenal (PID %d)

en: Unable to end process
id: Tak bisa mengakhiri proses

en: _End Process
id: Akhiri Pros_es

en: Cannot kill process with PID %d. Operation is not implemented.
id: Tak bisa mematikan proses dengan PID %d. Operasi belum diimplementasi.

note: translators: this string is a name for the 'less' command
en: Terminal Pager
id: Penyeranta Terminal

en: Top Command
id: Perintah Top

en: Cannot end process with PID %d: %s
id: Tidak dapat mengakhiri proses dengan PID %d: %s

en: GTK could not find a media module. Check your installation.
id: GTK tidak dapat menemukan modul media. Periksa pemasangan Anda.

en: Tab list
id: Daftar tab

en: Previous tab
id: Tab sebelumnya

en: Next tab
id: Tab selanjutnya

en: Page %u
id: Halaman %u

en: Not a valid page setup file
id: Bukan berkas tata halaman yang sah

en: Manage Custom Sizes…
id: Kelola Ukuran Gubahan…

en: _Apply
id: Ter_apkan

en: Any Printer
id: Pencetak Apa Saja

en: For portable documents
id: Untuk dokumen portabel

en: Margins:
     Left: %s %s
     Right: %s %s
     Top: %s %s
     Bottom: %s %s
id: Margin:
     Kiri: %s %s
     Kanan: %s %s
     Atas: %s %s
     Bawah: %s %s

en: Page Setup
id: Atur Halaman

en: Hide text
id: Sembunyikan teks

en: Show text
id: Tampilkan teks

en: Caps Lock is on
id: Caps Lock menyala

en: _Show Text
id: Tampilkan Tek_s

note: translators: %s is the name of a cloud provider for files
en: Open %s
id: Buka %s

en: Recent
id: Baru-baru Ini Dipakai

en: Recent files
id: Berkas yang baru-baru ini dipakai

en: Starred
id: Dibintangi

en: Starred files
id: Berkas yang dibintangi

en: Open your personal folder
id: Buka folder personal Anda

en: Open the contents of your desktop in a folder
id: Buka isi dari desktop Anda dalam suatu folder

en: Enter Location
id: Masukkan Lokasi

en: Manually enter a location
id: Masukkan suatu lokasi secara manual

en: Trash
id: Tong Sampah

en: Open the trash
id: Buka tong sampah

en: Mount and open “%s”
id: Kait dan buka "%s"

en: Open the contents of the file system
id: Buka isi dari sistem berkas

en: New bookmark
id: Tanda markah

en: Add a new bookmark
id: Tambah markah baru

en: Other Locations
id: Lokasi Lain

en: Show other locations
id: Tampilkan lokasi lain

en: Unable to start “%s”
id: Tak bisa memulai "%s"

note: Translators: This means that unlocking an encrypted storage * device failed. %s is the name of the device.
en: Error unlocking “%s”
id: Galat membuka kunci "%s"

en: Unable to access “%s”
id: Tak bisa mengakses "%s"

en: This name is already taken
id: Nama sudah dipakai

en: Name
id: Nama

en: Unable to unmount “%s”
id: Tak bisa melepas kait "%s"

en: Unable to stop “%s”
id: Tak bisa menghentikan "%s"

en: Unable to eject “%s”
id: Tak bisa mengeluarkan "%s"

en: Unable to eject %s
id: Tak bisa mengeluarkan %s

en: Unable to poll “%s” for media changes
id: Tak bisa mem-poll "%s" untuk pergantian media

en: Open in New _Tab
id: Buka dalam _Tab Baru

en: Open in New _Window
id: Buka dalam _Jendela Baru

en: _Add Bookmark
id: T_ambah Markah

en: _Remove
id: _Hapus

en: _Mount
id: _Kait

en: _Unmount
id: _Lepas Kait

en: _Eject
id: _Keluarkan

en: _Detect Media
id: _Deteksi Media

en: _Start
id: _Mulai

en: _Power On
id: _Nyalakan

en: _Connect Drive
id: _Sambungkan Kandar

en: _Start Multi-disk Device
id: Mulai Perangkat Multi-di_ska

en: _Unlock Device
id: B_uka Kunci Perangkat

en: _Stop
id: _Hentikan

en: _Safely Remove Drive
id: Lepa_s Kandar Dengan Aman

en: _Disconnect Drive
id: Putuskan Kan_dar

en: _Stop Multi-disk Device
id: Hentikan Perangkat Multi-di_ska

en: _Lock Device
id: _Kunci Perangkat

en: Computer
id: Komputer

en: Searching for network locations
id: Mencari lokasi jaringan

en: No network locations found
id: Tak ada lokasi jaringan yang ditemukan

note: if it wasn't cancelled show a dialog
en: Unable to access location
id: Tak bisa mengakses lokasi

note: Restore from Cancel to Connect
en: Con_nect
id: CON-PATH

note: if it wasn't cancelled show a dialog
en: Unable to unmount volume
id: Tak bisa melepas kait volume

note: Allow to cancel the operation
en: Cance_l
id: Bata_l

note: Translators: do not translate ftp:// and ftps://
en: ftp:// or ftps://
id: ftp:// atau ftps://

en: Network File System
id: Sistem Berkas Jaringan

note: Translators: do not translate sftp:// and ssh://
en: sftp:// or ssh://
id: sftp:// atau ssh://

note: Translators: do not translate dav:// and davs://
en: dav:// or davs://
id: dav:// atau davs://

en: _Disconnect
id: _Putus

en: _Connect
id: _Sambung

en: Unable to get remote server location
id: Tak bisa mendapat lokasi server jauh

en: Networks
id: Jaringan

en: On This Computer
id: Pada Komputer Ini

note: Translators: respectively, free and total space of the drive. The plural form * should be based on the free space available. * i.e. 1 GB / 24 GB available.
en: %s / %s available | %s / %s available
id[0]: %s / %s tersedia

en: Disconnect
id: Putuskan

en: Unmount
id: Lepaskan Kaitan

en: Authentication
id: Otentikasi

en: _Remember password
id: Ingat _sandi

en: Select a filename
id: Pilih nama berkas

en: _Select
id: _Pilih

en: Not available
id: Tidak tersedia

note: translators: this string is the default job title for print * jobs. %s gets replaced by the application name, %d gets replaced * by the job number.
en: %s job #%d
id: %s tugas #%d

[ctx: print operation status]
en: Initial state
id: Keadaan awal

[ctx: print operation status]
en: Preparing to print
id: Bersiap mencetak

[ctx: print operation status]
en: Generating data
id: Membangkitkan data

[ctx: print operation status]
en: Sending data
id: Mengirim data

[ctx: print operation status]
en: Waiting
id: Menunggu

[ctx: print operation status]
en: Blocking on issue
id: Menghadang karena ada masalah

[ctx: print operation status]
en: Printing
id: Mencetak

[ctx: print operation status]
en: Finished
id: Selesai

[ctx: print operation status]
en: Finished with error
id: Selesai dengan galat

en: Preparing %d
id: Bersiap %d

en: Preparing
id: Bersiap

en: Printing %d
id: Mencetak %d

en: Error creating print preview
id: Galat membuat pratinjau cetak

en: The most probable reason is that a temporary file could not be created.
id: Alasan paling mungkin adalah berkas temporer tidak dapat dibuat.

note: window
en: Print
id: Cetak

en: Application
id: Aplikasi

en: Printer offline
id: Pencetak sedang luring

en: Out of paper
id: Habis kertas

note: Translators: this is a printer status.
en: Paused
id: Ditahan

en: Need user intervention
id: Perlu campur tangan pengguna

en: Custom size
id: Ukuran sesuaian

en: No printer found
id: Tidak menemukan pencetak

en: Invalid argument to CreateDC
id: Argumen tak valid untuk CreateDC

en: Error from StartDoc
id: Kesalahan dari StartDoc

en: Not enough free memory
id: Tidak cukup memori bebas

en: Invalid argument to PrintDlgEx
id: Argumen salah untuk PrintDlgEx

en: Invalid pointer to PrintDlgEx
id: Pointer salah untuk PrintDlgEx

en: Invalid handle to PrintDlgEx
id: Penanganan salah untuk PrintDlgEx

en: Unspecified error
id: Kesalahan tidak jelas

en: Pre_view
id: _Pratinjau

en: _Print
id: _Cetak

en: Getting printer information failed
id: Gagal memperoleh informasi pencetak

en: Getting printer information…
id: Mengambil informasi pencetak…

note: Translators: These strings name the possible arrangements of * multiple pages on a sheet when printing (same as in gtkprintbackendcups.c) * multiple pages on a sheet when printing
en: Left to right, top to bottom
id: Kiri ke kanan, puncak ke dasar

en: Left to right, bottom to top
id: Kiri ke kanan, dasar ke puncak

en: Right to left, top to bottom
id: Kanan ke kiri, puncak ke dasar

en: Right to left, bottom to top
id: Kanan ke kiri, dasar ke puncak

en: Top to bottom, left to right
id: Puncak ke dasar, kiri ke kanan

en: Top to bottom, right to left
id: Puncak ke dasar, kanan ke kiri

en: Bottom to top, left to right
id: Dasar ke puncak, kiri ke kanan

en: Bottom to top, right to left
id: Dasar ke puncak, kanan ke kiri

en: Page Ordering
id: Urutan Halaman

en: Left to right
id: Kiri ke kanan

en: Right to left
id: Kanan ke kiri

en: Top to bottom
id: Puncak ke dasar

en: Bottom to top
id: Dasar ke puncak

en: Unable to find an item with URI “%s”
id: Tidak dapat menemukan butir dengan URI "%s"

en: Unable to move the item with URI “%s” to “%s”
id: Tidak bisa memindah butir dengan URI "%s" ke "%s"

en: No registered application with name “%s” for item with URI “%s” found
id: Tak ditemukan aplikasi terdaftar dengan nama "%s" bagi butir dengan URI "%s"

en: Clear entry
id: Bersihkan entri

[ctx: keyboard side marker]
note: Translators: This string is used to mark left/right variants of modifier * keys in the shortcut window (e.g. Control_L vs Control_R). Please keep * this string very short, ideally just a single character, since it will * be rendered as part of the key.
en: L
id: I

[ctx: keyboard side marker]
note: Translators: This string is used to mark left/right variants of modifier * keys in the shortcut window (e.g. Control_L vs Control_R). Please keep * this string very short, ideally just a single character, since it will * be rendered as part of the key.
en: R
id: A

en: _Show All
id: Tampilkan _Semua

en: Two finger pinch
id: Cubit dua jari

en: Two finger stretch
id: Regang dua jari

en: Rotate clockwise
id: Putar searah jarum jam

en: Rotate counterclockwise
id: Putar berlawanan arah jarum jam

en: Two finger swipe left
id: Gesek dua jari ke kiri

en: Two finger swipe right
id: Gesek dua jari ke kanan

en: Swipe left
id: Gesek ke kiri

en: Swipe right
id: Gesek ke kanan

note: Translators: This is the window title for the shortcuts window in normal mode
en: Shortcuts
id: Pintasan

note: Translators: This is the window title for the shortcuts window in search mode
en: Search Results
id: Hasil Cari

note: Translators: This is placeholder text for the search entry in the shortcuts window
en: Search Shortcuts
id: Pintasan Cari

en: No Results Found
id: Tak Ada Hasil yang Ditemukan

en: Try a different search
id: Cobalah pencarian lain

en: Could not show link
id: Tidak dapat menampilkan tautan

en: Insert _Emoji
id: Sisipkan _Emoji

en: _Undo
id: _Tidak Jadi

en: _Redo
id: _Jadi Lagi

en: Expand
id: Ekspansi

en: Muted
id: Diam

en: Full Volume
id: Volume Penuh

en: Do you want to use GTK Inspector?
id: Apakah Anda ingin memakai GTK Inspector?

en: GTK Inspector is an interactive debugger that lets you explore and modify the internals of any GTK application. Using it may cause the application to break or crash.
id: GTK Inspector adalah suatu pengawakutu interaktif yang memungkinkan Anda mengeksplorasi dan mengubah internal dari sebarang aplikasi GTK. Memakainya dapat menyebabkan aplikasi rusak atau remuk.

en: Don’t show this message again
id: Jangan tampilkan pesan ini lagi

en: Minimize
id: Minimalkan

en: Minimize the window
id: Minimalkan jendela

en: Maximize
id: Maksimalkan

en: Maximize the window
id: Maksimalkan jendela

en: Close
id: Tutup

en: Close the window
id: Tutup jendela

en: Restore
id: Pulihkan

en: Role
id: Peran

en: Object path
id: Path objek

en: Attribute
id: Atribut

en: Value
id: Nilai

en: Activate
id: Aktifkan

en: Set State
id: Atur Keadaan

en: Enabled
id: Difungsikan

en: Parameter Type
id: Tipe parameter

en: State
id: Keadaan

[ctx: event phase]
en: None
id: Nihil

[ctx: event phase]
en: Capture
id: Tangkap

[ctx: event phase]
en: Bubble
id: Gelembung

en: You can type here any CSS rule recognized by GTK.
id: Anda dapat mengetikkan di sini sebarang aturan CSS yang dikenal oleh GTK.

en: You can temporarily disable this custom CSS by clicking on the “Pause” button above.
id: Anda dapat mematikan sementara CSS ubahan ini dengan mengklik tombol "Jeda" di atas.

en: Changes are applied instantly and globally, for the whole application.
id: Perubahan diterapkan seketika dan secara global, bagi seluruh aplikasi.

en: Saving CSS failed
id: Penyimpanan CSS gagal

en: Disable this custom CSS
id: Matikan CSS gubahan ini

en: Save the current CSS
id: Simpan CSS kini

en: Style Classes
id: Kelas Gaya

en: CSS Property
id: Properti CSS

[ctx: GL version]
en: None
id: Nihil

[ctx: GL vendor]
en: None
id: Nihil

[ctx: Vulkan device]
en: None
id: Nihil

[ctx: Vulkan version]
en: None
id: Nihil

en: GTK Version
id: Versi GTK

en: GDK Backend
id: Backend GDK

en: GSK Renderer
id: Perender GSK

en: Pango Fontmap
id: Peta Fonta Pango

en: Media Backend
id: Backend Media

en: Prefix
id: Prefiks

en: Display
id: Tampilan

en: RGBA Visual
id: Visual RGBA

en: Composited
id: Terkomposisi

en: GL Version
id: Versi GL

en: GL Vendor
id: Vendor GL

en: Vulkan Device
id: Perangkat Vulkan

en: Vulkan API version
id: Versi API Vulkan

en: Vulkan driver version
id: Versi penggerak Vulkan

en: Unnamed section
id: Seksi tanpa nama

en: Action
id: Aksi

en: Icon
id: Ikon

en: Address
id: Alamat

en: Type
id: Tipe

en: Reference Count
id: Cacah Acuan

en: Buildable ID
id: ID Buildable

en: Mnemonic Label
id: Label Mnemonik

en: Request Mode
id: Moda Permintaan

en: Allocation
id: Alokasi

en: Surface
id: Permukaan

en: Properties
id: Properti

en: Renderer
id: Perender

en: Frame Clock
id: Jam Bingkai

en: Tick Callback
id: Callback Tik

en: Frame Count
id: Cacah Bingkai

en: Frame Rate
id: Laju Bingkai

en: Mapped
id: Dipetakan

en: Realized
id: Direalisasikan

en: Is Toplevel
id: Aras Puncak

en: Child Visible
id: Anak Tampak

note: Translators: %s is a type name, for example * GtkPropertyExpression with value \"2.5\"
en: %s with value "%s"
id: %s dengan nilai "%s"

note: Translators: Both %s are type names, for example * GtkPropertyExpression with type GObject
en: %s with type %s
id: %s dengan tipe %s

note: Translators: Both %s are type names, for example * GtkObjectExpression for GtkStringObject 0x23456789
en: %s for %s %p
id: %s untuk %s %p

note: Translators: Both %s are type names, for example * GtkPropertyExpression with value type: gchararray
en: %s with value type %s
id: %s dengan tipe nilai %s

en: Uneditable property type: %s
id: Tipe properti yang tak dapat disunting: %s

[ctx: column number]
en: None
id: Nihil

en: Attribute:
id: Atribut:

en: Column:
id: Kolom:

note: Translators: %s is a type name, for example * Action from 0x2345678 (GtkApplicationWindow)
en: Action from: %p (%s)
id: Aksi dari: %p (%s)

[ctx: GtkSettings source]
en: Default
id: Baku

[ctx: GtkSettings source]
en: Theme
id: Tema

[ctx: GtkSettings source]
en: Application
id: Aplikasi

[ctx: GtkSettings source]
en: Unknown
id: Tidak Diketahui

en: Source:
id: Sumber:

en: Defined At
id: Didefinisikan Pada

en: Saving RenderNode failed
id: Penyimpanan RenderNode gagal

en: Record frames
id: Rekam bingkai

en: Clear recorded frames
id: Bersihkan bingkai yang direkam

en: Add debug nodes
id: Tambahkan simpul awakutu

en: Use a dark background
id: Gunakan latar belakang gelap

en: Save selected node
id: Simpan simpul yang dipilih

en: Property
id: Properti

en: Count
id: Cacah

en: Size
id: Ukuran

en: Name:
id: Nama:

en: Type:
id: Tipe:

en: Size:
id: Ukuran:

en: Trigger
id: Pemicu

[ctx: sizegroup mode]
en: None
id: Nihil

[ctx: sizegroup mode]
en: Horizontal
id: Horisontal

[ctx: sizegroup mode]
en: Vertical
id: Vertikal

[ctx: sizegroup mode]
en: Both
id: Keduanya

en: GLib must be configured with -Dbuildtype=debug
id: GLib harus dikonfigurasi dengan -Dbuildtype=debug

en: Self 1
id: Mandiri 1

en: Cumulative 1
id: Kumulatif 1

en: Self 2
id: Mandiri 2

en: Cumulative 2
id: Kumulatif 2

en: Self
id: Mandiri

en: Cumulative
id: Kumulatif

en: Enable statistics with GOBJECT_DEBUG=instance-count
id: Fungsikan statistik dengan GOBJECT_DEBUG=instance-count

en: Show data
id: Tampilkan data

en: Hierarchy
id: Hirarki

en: Implements
id: Melaksanakan

en: Theme is hardcoded by GTK_THEME
id: Tema di-hardcode oleh GTK_THEME

en: Backend does not support window scaling
id: Backend tak mendukung penskalaan jendela

en: GL rendering is disabled
id: Perenderan GL dinonaktifkan

en: GTK Theme
id: Tema GTK

en: Dark Variant
id: Varian Gelap

en: Cursor Theme
id: Tema Kursor

en: Cursor Size
id: Ukuran Kursor

en: Icon Theme
id: Tema Ikon

en: Font Scale
id: Skala Fonta

en: Text Direction
id: Arah Teks

en: Left-to-Right
id: Kiri ke Kanan

en: Right-to-Left
id: Kanan ke Kiri

en: Window Scaling
id: Penskalaan Jendela

en: Animations
id: Animasi

en: Slowdown
id: Melambat

en: Show fps overlay
id: Tampilkan overlay fps

en: Show Graphic Updates
id: Tampilkan Pembaruan Grafik

en: Show Fallback Rendering
id: Tampilkan Rendering Cadangan

en: Show Baselines
id: Tampilkan Baseline

en: Show Layout Borders
id: Tampilkan Batas Tata Letak

en: CSS Padding
id: Pengisi CSS

en: CSS Border
id: Batas CSS

en: CSS Margin
id: Margin CSS

en: Widget Margin
id: Margin Widget

en: Show Focus
id: Tampilkan Fokus

en: Simulate Touchscreen
id: Simulasikan Layar Sentuh

en: Software GL
id: GL Perangkat Lunak

en: Select an Object
id: Pilih suatu Objek

en: Show Details
id: Tampilkan Rincian

en: Show all Objects
id: Tampilkan semua Objek

en: Show all Resources
id: Tampilkan semua Sumber Daya

en: Collect Statistics
id: Mengumpulkan Statistik

en: Objects
id: Objek

en: Toggle Sidebar
id: Jungkitkan Bilah Sisi

en: Refresh action state
id: Segarkan keadaan tindakan

en: Previous object
id: Objek sebelumnya

en: Child object
id: Objek anak

en: Previous sibling
id: Sibling sebelumnya

en: List Position
id: Posisi Daftar

en: Next sibling
id: Sibling selanjutnya

en: Miscellaneous
id: Lain-lain

en: Layout
id: Tata letak

en: CSS Nodes
id: Simpul CSS

en: Size Groups
id: Grup Ukuran

en: Actions
id: Aksi

en: Controllers
id: Pengendali

en: Magnifier
id: Pembesar

en: Accessibility
id: Aksesibilitas

en: Information
id: Informasi

en: Settings
id: Pengaturan

en: Resources
id: Sumber Daya

en: Statistics
id: Statistik

en: Recorder
id: Perekam

[ctx: OpenType layout]
en: Access All Alternates
id: Akses Semua Alternatif

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Forms
id: Bentuk Di Atas Basis

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Mark Positioning
id: Peletakan Tanda Di Atas Basis

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Substitutions
id: Substitusi Di Atas Basis

[ctx: OpenType layout]
en: Alternative Fractions
id: Pecahan Alternatif

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Forms
id: Bentuk Di Bawah Basis

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Mark Positioning
id: Peletakan Tanda Di Bawah Basis

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Substitutions
id: Substitusi Di Bawah Basis

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Alternates
id: Alternatif Kontekstual

[ctx: OpenType layout]
en: Case-Sensitive Forms
id: Bentuk Peka Huruf Besar Kecil

[ctx: OpenType layout]
en: Glyph Composition / Decomposition
id: Komposisi / Dekomposisi Glyph

[ctx: OpenType layout]
en: Conjunct Form After Ro
id: Bentuk Konjungsi Setelah Ro

[ctx: OpenType layout]
en: Conjunct Forms
id: Bentuk Konjungsi

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Ligatures
id: Ligatura Kontekstual

[ctx: OpenType layout]
en: Centered CJK Punctuation
id: Tanda Baca CJK Terpusat

[ctx: OpenType layout]
en: Capital Spacing
id: Spasi Kapital

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Swash
id: Swash Kontekstual

[ctx: OpenType layout]
en: Cursive Positioning
id: Peletakan Kursif

[ctx: OpenType layout]
en: Petite Capitals From Capitals
id: Kapital Mungil Dari Kapital

[ctx: OpenType layout]
en: Small Capitals From Capitals
id: Kapital Kecil Dari Kapital

[ctx: OpenType layout]
en: Distances
id: Jarak

[ctx: OpenType layout]
en: Discretionary Ligatures
id: Ligatura Kontekstual

[ctx: OpenType layout]
en: Denominators
id: Denominator

[ctx: OpenType layout]
en: Dotless Forms
id: Bentuk tanpa titik

[ctx: OpenType layout]
en: Expert Forms
id: Bentuk Ahli

[ctx: OpenType layout]
en: Final Glyph on Line Alternates
id: Glyph Akhir pada Alternatif Baris

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms #2
id: Bentuk Terminal #2

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms #3
id: Bentuk Terminal #3

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms
id: Bentuk Terminal

[ctx: OpenType layout]
en: Flattened accent forms
id: Bentuk-bentuk aksen diratakan

[ctx: OpenType layout]
en: Fractions
id: Pecahan

[ctx: OpenType layout]
en: Full Widths
id: Lebar Penuh

[ctx: OpenType layout]
en: Half Forms
id: Bentuk Separuh

[ctx: OpenType layout]
en: Halant Forms
id: Bentuk Halant

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Half Widths
id: Lebar Separuh Alternatif

[ctx: OpenType layout]
en: Historical Forms
id: Bentuk Historis

[ctx: OpenType layout]
en: Horizontal Kana Alternates
id: Alternatif Kana Horisontal

[ctx: OpenType layout]
en: Historical Ligatures
id: Ligatur Historis

[ctx: OpenType layout]
en: Hojo Kanji Forms
id: Bentuk Kanji Hojo

[ctx: OpenType layout]
en: Half Widths
id: Lebar Separuh

[ctx: OpenType layout]
en: Initial Forms
id: Bentuk Awal

[ctx: OpenType layout]
en: Isolated Forms
id: Bentuk Terisolasi

[ctx: OpenType layout]
en: Italics
id: Miring

[ctx: OpenType layout]
en: Justification Alternates
id: Alternatif Perataan

[ctx: OpenType layout]
en: JIS78 Forms
id: Bentuk JIS78

[ctx: OpenType layout]
en: JIS83 Forms
id: Bentuk JIS83

[ctx: OpenType layout]
en: JIS90 Forms
id: Bentuk JIS90

[ctx: OpenType layout]
en: JIS2004 Forms
id: Bentuk JIS2004

[ctx: OpenType layout]
en: Left Bounds
id: Batas Kiri

[ctx: OpenType layout]
en: Standard Ligatures
id: Ligatura Standar

[ctx: OpenType layout]
en: Leading Jamo Forms
id: Bentuk Jamo yang Mendahului

[ctx: OpenType layout]
en: Lining Figures
id: Angka Lining

[ctx: OpenType layout]
en: Localized Forms
id: Bentuk Dilokalkan

[ctx: OpenType layout]
en: Left-to-right alternates
id: Alternatif kiri-ke-kanan

[ctx: OpenType layout]
en: Left-to-right mirrored forms
id: Bentuk dicerminkan kiri-ke-kanan

[ctx: OpenType layout]
en: Mark Positioning
id: Peletakan Tanda

[ctx: OpenType layout]
en: Medial Forms #2
id: Bentuk Menengah #2

[ctx: OpenType layout]
en: Medial Forms
id: Bentuk Menengah

[ctx: OpenType layout]
en: Mathematical Greek
id: Yunani Matematis

[ctx: OpenType layout]
en: Mark to Mark Positioning
id: Peletakan Tanda ke Tanda

[ctx: OpenType layout]
en: Mark Positioning via Substitution
id: Peletakan Tanda melalui Substitusi

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Annotation Forms
id: Bentuk Anotasi Alternatif

[ctx: OpenType layout]
en: NLC Kanji Forms
id: Bentuk Kanji NLC

[ctx: OpenType layout]
en: Nukta Forms
id: Bentuk Nukta

[ctx: OpenType layout]
en: Numerators
id: Numerator

[ctx: OpenType layout]
en: Oldstyle Figures
id: Angka Gaya Lama

[ctx: OpenType layout]
en: Optical Bounds
id: Batas Optik

[ctx: OpenType layout]
en: Ordinals
id: Ordinal

[ctx: OpenType layout]
en: Ornaments
id: Ornamen

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Alternate Widths
id: Lebar Alternatif Proporsional

[ctx: OpenType layout]
en: Petite Capitals
id: Kapital Mungil

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Kana
id: Kana Proporsional

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Figures
id: Angka Proporsional

[ctx: OpenType layout]
en: Pre-Base Forms
id: Bentuk Pra Basis

[ctx: OpenType layout]
en: Pre-base Substitutions
id: Substitusi Pra Basis

[ctx: OpenType layout]
en: Post-base Forms
id: Bentuk Pasca Basis

[ctx: OpenType layout]
en: Post-base Substitutions
id: Substitusi Pasca Basis

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Widths
id: Lebar Proporsional

[ctx: OpenType layout]
en: Quarter Widths
id: Lebar Seperempat

[ctx: OpenType layout]
en: Randomize
id: Mengacak

[ctx: OpenType layout]
en: Required Contextual Alternates
id: Alternatif Kontekstual yang Diperlukan

[ctx: OpenType layout]
en: Rakar Forms
id: Bentuk Rakar

[ctx: OpenType layout]
en: Required Ligatures
id: Ligatura yang Diperlukan

[ctx: OpenType layout]
en: Reph Forms
id: Bentuk Reph

[ctx: OpenType layout]
en: Right Bounds
id: Batas Kanan

[ctx: OpenType layout]
en: Right-to-left alternates
id: Alternatif kanan-ke-kiri

[ctx: OpenType layout]
en: Right-to-left mirrored forms
id: Bentuk dicerminkan kanan-ke-kiri

[ctx: OpenType layout]
en: Ruby Notation Forms
id: Bentuk Notasi Ruby

[ctx: OpenType layout]
en: Required Variation Alternates
id: Alternatif Variasi yang Diperlukan

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Alternates
id: Alternatif Bergaya

[ctx: OpenType layout]
en: Scientific Inferiors
id: Inferior Ilmiah

[ctx: OpenType layout]
en: Optical size
id: Ukuran optik

[ctx: OpenType layout]
en: Small Capitals
id: Kapital Kecil

[ctx: OpenType layout]
en: Simplified Forms
id: Bentuk yang Disederhanakan

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 1
id: Set Bergaya 1

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 2
id: Set Bergaya 2Set Bergaya 1

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 3
id: Set Bergaya 3

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 4
id: Set Bergaya 4

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 5
id: Set Bergaya 5

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 6
id: Set Bergaya 6

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 7
id: Set Bergaya 7

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 8
id: Set Bergaya 8

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 9
id: Set Bergaya 9

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 10
id: Set Bergaya 10

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 11
id: Set Bergaya 11

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 12
id: Set Bergaya 12

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 13
id: Set Bergaya 13

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 14
id: Set Bergaya 14

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 15
id: Set Bergaya 15

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 16
id: Set Bergaya 16

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 17
id: Set Bergaya 17

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 18
id: Set Bergaya 18

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 19
id: Set Bergaya 19

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 20
id: Set Bergaya 20

[ctx: OpenType layout]
en: Math script style alternates
id: Alternatif gaya skrip matematika

[ctx: OpenType layout]
en: Stretching Glyph Decomposition
id: Dekomposisi Glyph Meregang

[ctx: OpenType layout]
en: Subscript
id: Subskrip

[ctx: OpenType layout]
en: Superscript
id: Superskrip

[ctx: OpenType layout]
en: Titling
id: Penjudulan

[ctx: OpenType layout]
en: Trailing Jamo Forms
id: Bentuk Jamo yang Mengikuti

[ctx: OpenType layout]
en: Traditional Name Forms
id: Bentuk Nama Tradisional

[ctx: OpenType layout]
en: Tabular Figures
id: Angka Tabular

[ctx: OpenType layout]
en: Traditional Forms
id: Bentuk Tradisional

[ctx: OpenType layout]
en: Third Widths
id: Lebar Sepertiga

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Vertical Metrics
id: Metrik Vertikal Alternatif

[ctx: OpenType layout]
en: Vattu Variants
id: Varian Vattu

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Writing
id: Penulisan Vertikal

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Vertical Half Metrics
id: Metrik Separuh Vertikal Alternatif

[ctx: OpenType layout]
en: Vowel Jamo Forms
id: Bentuk Jamo Vowel

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Kana Alternates
id: Alternatif Kana Vertikal

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Kerning
id: Kerning Vertikal

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Alternate Vertical Metrics
id: Metrik Vertikal Alternatif Proporsional

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Alternates and Rotation
id: Alternatif Vertikal dan Rotasi

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Alternates for Rotation
id: Alternatif Vertikal untuk Rotasi

[ctx: OpenType layout]
en: Slashed Zero
id: Nol Dicoret Miring

[ctx: paper size]
en: A3 Extra
id: A3 Ekstra

[ctx: paper size]
en: A4 Extra
id: A4 Ekstra

[ctx: paper size]
en: A5 Extra
id: A5 Ekstra

[ctx: paper size]
en: B5 Extra
id: B5 Ekstra

[ctx: paper size]
en: DL Envelope
id: Amplop DL

[ctx: paper size]
en: Choukei 2 Envelope
id: Amplop Choukei 2

[ctx: paper size]
en: Choukei 3 Envelope
id: Amplop Choukei 3

[ctx: paper size]
en: Choukei 4 Envelope
id: Amplop Choukei 4

[ctx: paper size]
en: Choukei 40 Envelope
id: Amplop Choukei 40

[ctx: paper size]
en: hagaki (postcard)
id: hagaki (kartu pos)

[ctx: paper size]
en: kahu Envelope
id: Amplop kahu

[ctx: paper size]
en: kaku2 Envelope
id: Amplop kaku2

[ctx: paper size]
en: kaku3 Envelope
id: Amplop kaku3

[ctx: paper size]
en: kaku4 Envelope
id: Amplop kaku4

[ctx: paper size]
en: kaku5 Envelope
id: Amplop kaku5

[ctx: paper size]
en: kaku7 Envelope
id: Amplop kaku7

[ctx: paper size]
en: kaku8 Envelope
id: Amplop kaku8

[ctx: paper size]
en: oufuku (reply postcard)
id: oufuku (kartu pos balasan)

[ctx: paper size]
en: you4 Envelope
id: Amplop you4

[ctx: paper size]
en: you6 Envelope
id: Amplop you6

[ctx: paper size]
en: 6×9 Envelope
id: Amplop 6×9

[ctx: paper size]
en: 7×9 Envelope
id: Amplop 7×9

[ctx: paper size]
en: 8×10 Envelope
id: Amplop 8×10

[ctx: paper size]
en: 9×11 Envelope
id: Amplop 9×11

[ctx: paper size]
en: 9×12 Envelope
id: Amplop 9×12

[ctx: paper size]
en: a2 Envelope
id: Amplop a2

[ctx: paper size]
en: c5 Envelope
id: Amplop c5

[ctx: paper size]
en: European edp
id: edp Eropa

[ctx: paper size]
en: Executive
id: Eksekutif

[ctx: paper size]
en: Fan-Fold European
id: Fan-Fold Eropa

[ctx: paper size]
en: Fan-Fold US
id: Fan Fold AS

[ctx: paper size]
en: Fan-Fold German Legal
id: Fan Fold Legal Jerman

[ctx: paper size]
en: Government Legal
id: Pemerintah Legal

[ctx: paper size]
en: Government Letter
id: Surat Pemerintah

[ctx: paper size]
en: Index 3×5
id: Indeks 3×5

[ctx: paper size]
en: Index 4×6 (postcard)
id: Indeks 4×6 (kartu pos)

[ctx: paper size]
en: Index 4×6 ext
id: Indeks 4×6 ext

[ctx: paper size]
en: Index 5×8
id: Indeks 5×8

[ctx: paper size]
en: Invoice
id: Tagihan

[ctx: paper size]
en: US Legal
id: Legal AS

[ctx: paper size]
en: US Legal Extra
id: Legal AS Ekstra

[ctx: paper size]
en: US Letter
id: Kuarto AS

[ctx: paper size]
en: US Letter Extra
id: Kuarto AS Ekstra

[ctx: paper size]
en: US Letter Plus
id: Kuarto Plus AS

[ctx: paper size]
en: Monarch Envelope
id: Amplop Monarki

[ctx: paper size]
en: #10 Envelope
id: Amplop #10

[ctx: paper size]
en: #11 Envelope
id: Amplop #11

[ctx: paper size]
en: #12 Envelope
id: Amplop #12

[ctx: paper size]
en: #14 Envelope
id: Amplop #14

[ctx: paper size]
en: #9 Envelope
id: Amplop #9

[ctx: paper size]
en: Personal Envelope
id: Amplop Pribadi

[ctx: paper size]
en: Quarto
id: Kuarto

[ctx: paper size]
en: Wide Format
id: Bentuk Lebar

[ctx: paper size]
en: Photo L
id: Foto L

[ctx: paper size]
en: Invite Envelope
id: Amplop Undangan

[ctx: paper size]
en: Italian Envelope
id: Amplop Italia

[ctx: paper size]
en: Large Photo
id: Foto Besar

[ctx: paper size]
en: Medium Photo
id: Foto Sedang

[ctx: paper size]
en: Postfix Envelope
id: Amplop Postfix

[ctx: paper size]
en: Small Photo
id: Foto Kecil

[ctx: paper size]
en: Wide Photo
id: Foto Lebar

[ctx: paper size]
en: prc1 Envelope
id: Amplop prc1

[ctx: paper size]
en: prc10 Envelope
id: Amplop prc10

[ctx: paper size]
en: prc2 Envelope
id: Amplop prc2

[ctx: paper size]
en: prc3 Envelope
id: Amplop prc3

[ctx: paper size]
en: prc4 Envelope
id: Amplop prc4

[ctx: paper size]
en: prc5 Envelope
id: Amplop prc5

[ctx: paper size]
en: prc6 Envelope
id: Amplop prc6

[ctx: paper size]
en: prc7 Envelope
id: Amplop prc7

[ctx: paper size]
en: prc8 Envelope
id: Amplop prc8

[ctx: paper size]
en: prc9 Envelope
id: Amplop prc9

[ctx: Script]
en: Arabic
id: Arab

[ctx: Script]
en: Armenian
id: Armenia

[ctx: Script]
en: Coptic
id: Koptik

[ctx: Script]
en: Cyrillic
id: Sirilik

[ctx: Script]
en: Ethiopic
id: Etiopia

[ctx: Script]
en: Georgian
id: Georgia

[ctx: Script]
en: Greek
id: Yunani

[ctx: Script]
en: Gujarati
id: Gujarat

[ctx: Script]
en: Gurmukhi
id: Gurmukh

[ctx: Script]
en: Hebrew
id: Ibrani

[ctx: Script]
en: Kannada
id: Kanada

[ctx: Script]
en: Lao
id: Laos

[ctx: Script]
en: Old Italic
id: Itali Lama

[ctx: Script]
en: Thai
id: Thailand

[ctx: Script]
en: Canadian Aboriginal
id: Aborigin Kanada

[ctx: Script]
en: Shavian
id: Shavia

[ctx: Script]
en: New Tai Lue
id: Tai Lue Baru

[ctx: Script]
en: Buginese
id: Bugis

[ctx: Script]
en: Glagolitic
id: Glagolit

[ctx: Script]
en: Old Persian
id: Persia Lama

[ctx: Script]
en: Unknown
id: Tidak Dikenal

[ctx: Script]
en: Balinese
id: Bahasa Bali

[ctx: Script]
en: Sundanese
id: Bahasa Sunda

[ctx: Script]
en: Carian
id: Caria

[ctx: Script]
en: Lycian
id: Lycia

[ctx: Script]
en: Lydian
id: Lydia

[ctx: Script]
en: Egyptian Hieroglyphs
id: Hieroglif Mesir

[ctx: Script]
en: Imperial Aramaic
id: Imperial Arama

[ctx: Script]
en: Inscriptional Parthian
id: Inscriptional Parthia

[ctx: Script]
en: Javanese
id: Bahasa Jawa

[ctx: Script]
en: Old South Arabian
id: Arab Selatan Tua

[ctx: Script]
en: Old Turkic
id: Turkic Lama

[ctx: Script]
en: Samaritan
id: Samarita

[ctx: Script]
en: Mandaic
id: Manda

[ctx: Script]
en: Meroitic Cursive
id: Kursif Meroe

[ctx: Script]
en: Meroitic Hieroglyphs
id: Hieroglif Meroe

[ctx: Script]
en: Bassa
id: Bassa Vah

[ctx: Script]
en: Caucasian Albanian
id: Albania Kaukasia

[ctx: Script]
en: Old North Arabian
id: Arab Utara Tua

[ctx: Script]
en: Old Permic
id: Pemic Kuno

[ctx: Script]
en: Anatolian Hieroglyphs
id: Hieroglif Anatolia

[ctx: Script]
en: Old Hungarian
id: Hungaria Lama

[ctx: Script]
en: Zanabazar Square
id: Bujur Sangkar Zanabazar

[ctx: Script]
en: Old Sogdian
id: Sogdian Lama

[ctx: Script]
en: Khitan small script
id: Khitan Skrip Kecil

en: Output to this directory instead of cwd
id: Keluaran ke direktori ini bukan cwd

en: Generate debug output
id: Hasilkan keluaran awakutu

en: Invalid size %s
id: Ukuran tak valid %s

en: Can’t load file: %s
id: Tak bisa memuat berkas: %s

en: Can’t save file %s: %s
id: Tak bisa menyimpan berkas %s: %s

en: Can’t close stream
id: Tak bisa menutup stream

en: Usage:
      gtk-builder-tool [COMMAND] [OPTION…] FILE
    
    Commands:
      validate     Validate the file
      simplify     Simplify the file
      enumerate    List all named objects
      preview      Preview the file
    
    Simplify Options:
      --replace    Replace the file
      --3to4       Convert from GTK 3 to GTK 4
    
    Preview Options:
      --id=ID      Preview only the named object
      --css=FILE   Use style from CSS file
    
    Perform various tasks on GtkBuilder .ui files.
id: Cara pakai:
      gtk-builder-tool [PERINTAH] [OPSI…]BERKAS
    
    Perintah:
      validate           Validasikan berkas
      simplify    Sederhanakan berkas
      enumerate          Tampilkan daftar semua objek bernama
      preview     Pratinjau berkas
    
    Opsi Sederhanakan:
      --replace          Gantikan berkas
      --3to4       Konversi dari GTK 3 ke GTK 4
    
    
    Opsi Pratinjau:
      --id=ID            Pratinjau hanya objek yang disebut
      --css=BERKAS       Pakai gaya dari berkas CSS
    
    Melakukan berbagai tugas pada berkas .ui GtkBuilder.

en: %s:%d: Couldn’t parse value for property '%s': %s
id: %s:%d: Tak bisa uraikan nilai untuk properti '%s': %s

en: %s:%d: %sproperty %s::%s not found
id: %s:%d: %sproperti %s::%s tak ditemukan

en: Can’t load “%s”: %s
id: Tak bisa memuat berkas “%s”: %s

en: Can’t parse “%s”: %s
id: Tak bisa mengurai berkas “%s”: %s

en: Failed to read “%s”: %s
id: Gagal membaca "%s": %s

en: Failed to write %s: “%s”
id: Gagal menulis %s:"%s"

en: No .ui file specified
id: Tidak ada berkas .ui yang ditentukan

en: Can only simplify a single .ui file without --replace
id: Hanya dapat menyederhanakan satu berkas .ui tanpa --replace

en: Show program version
id: Menampilkan versi program

note: Translators: this message will appear immediately after the usage string - Usage: COMMAND [OPTION…] <THIS_MESSAGE>
en: APPLICATION [URI…] — launch an APPLICATION
id: APLIKASI [URI…] — meluncurkan APLIKASI

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Launch an application (specified by its desktop file name),
    optionally passing one or more URIs as arguments.
id: Meluncurkan aplikasi (dinyatakan oleh nama berkas desktopnya),
    secara opsional menyampaikan satu URI atau lebih sebagai argumen.

en: Error parsing commandline options: %s
id: Galat sewaktu mengurai opsi baris perintah: %s

en: Try “%s --help” for more information.
id: Coba "%s --help" untuk informasi lebih banyak.

note: Translators: the %s is the program name. This error message means the user is calling gtk-launch without any argument.
en: %s: missing application name
id: %s: kurang nama aplikasi

en: Creating AppInfo from id not supported on non unix operating systems
id: Membuat AppInfo dari id tak didukung pada sistem operasi bukan unix

note: Translators: the first %s is the program name, the second one is the application name.
en: %s: no such application %s
id: %s: tak ada aplikasi %s

note: Translators: the first %s is the program name, the second one is the error message.
en: %s: error launching application: %s
id: %s: galat saat meluncurkan aplikasi: %s

en: Failed to write header
id: Gagal menulis judul

en: Failed to write hash table
id: Gagal menulis tabel hash

en: Failed to write folder index
id: Gagal menulis indeks folder

en: Failed to rewrite header
id: Gagal menulis ulang judul

en: Failed to open file %s : %s
id: Gagal membuka berkas %s: %s

en: Failed to write cache file: %s
id: Gagal menulis singgahan berkas: %s

en: The generated cache was invalid.
id: Cache yang diolah tidak sah.

en: Could not rename %s to %s: %s, removing %s then.
id: Tidak bisa mengganti nama %s jadi %s: %s, membuang %s kemudian.

en: Could not rename %s to %s: %s
id: Tidak dapat mengubah nama %s menjadi %s: %s.

en: Could not rename %s back to %s: %s.
id: Tidak bisa mengganti nama %s kembali ke %s: %s.

en: Cache file created successfully.
id: Berkas cache dibuat dengan sukses.

en: Overwrite an existing cache, even if up to date
id: Menimpa cache yang ada, bahkan jika terbaru

en: Don’t check for the existence of index.theme
id: Jangan periksa keberadaan index.theme

en: Don’t include image data in the cache
id: Jangan sertakan data citra dalam singgahan

en: Include image data in the cache
id: Sertakan data citra dalam singgahan

en: Output a C header file
id: Keluarkan judul berkas C

en: Turn off verbose output
id: Matikan keluaran panjang

en: Validate existing icon cache
id: Validasi cache ikon yang telah ada

en: File not found: %s
id: Berkas tidak ditemukan: %s

en: Not a valid icon cache: %s
id: Bukan ikon cache yang sah: %s

en: No theme index file.
id: Tak ada berkas indeks tema.

en: No theme index file in “%s”.
    If you really want to create an icon cache here, use --ignore-theme-index.
id: Tidak ada berkas indeks tema dalam "%s".
    JIka Anda memang ingin membuat singgahan ikon di sini, gunakan --ignore-theme-index.

en: About
id: Tentang

en: Credits
id: Kredit

en: System
id: Sistem

en: _View All Applications
id: _Tilik Semua Aplikasi

en: _Find New Applications
id: _Cari Aplikasi Lain

en: No applications found.
id: Tidak menemukan aplikasi.

en: Preferences
id: Preferensi

en: Services
id: Layanan

en: Hide %s
id: Sembunyikan %s

en: Hide Others
id: Sembunyikan Lainnya

en: Show All
id: Tampilkan Semua

en: Quit %s
id: Keluar %s

en: _Finish
id: _Selesai

en: _Back
id: _Kembali

en: _Next
id: _Lanjut

en: Select a Color
id: Pilih Warna

en: Pick a color from the screen
id: Pilih warna dari layar

en: Hexadecimal color or color name
id: Warna heksadesimal atau nama warna

en: Alpha value
id: Nilai alfa

en: Saturation and value
id: Saturasi dan nilai

en: (None)
id: (Nihil)

en: Search…
id: Cari…

[ctx: emoji category]
en: Smileys & People
id: Senyum & Orang

[ctx: emoji category]
en: Body & Clothing
id: Tubuh & Pakaian

[ctx: emoji category]
en: Animals & Nature
id: Hewan & Alam

[ctx: emoji category]
en: Food & Drink
id: Makanan & Minuman

[ctx: emoji category]
en: Travel & Places
id: Perjalanan & Tempat

[ctx: emoji category]
en: Activities
id: Aktivitas

[ctx: emoji category]
en: Objects
id: Objek

[ctx: emoji category]
en: Symbols
id: Simbol

[ctx: emoji category]
en: Flags
id: Bendera

[ctx: emoji category]
en: Recent
id: Terkini

en: Create Folder
id: Buat Folder

en: Remote location — only searching the current folder
id: Lokasi jauh — hanya mencari folder saat ini

en: Folder Name
id: Nama Folder

en: _Create
id: _Buat

en: Select Font
id: Pilih Fonta

en: Search font name
id: Cari nama fonta

en: Filter by
id: Filter berdasarkan

en: Language
id: Bahasa

en: Preview text
id: Pratampil teks

en: horizontal
id: horisontal

en: No Fonts Found
id: Tak Ada Fonta yang Ditemukan

en: _Format for:
id: _Bentuk untuk:

en: _Paper size:
id: _Ukuran kertas:

en: _Orientation:
id: _Orientasi:

en: Portrait
id: Tegak

en: Reverse portrait
id: Tegak terjungkir

en: Landscape
id: Tumbang

en: Reverse landscape
id: Tumbang terbalik

en: Server Addresses
id: Alamat Server

en: Server addresses are made up of a protocol prefix and an address. Examples:
id: Alamat server disusuh antas prefiks protokol dan suatu alamat. Contoh:

en: Available Protocols
id: Protokol Yang Tersedia

note: Translators: Server as any successfully connected network address
en: No recent servers found
id: Tak ada server baru-baru ini yang ditemukan

en: Recent Servers
id: Server Baru-baru Ini

en: No results found
id: Tak ditemukan hasil

en: Connect to _Server
id: Menyambung ke _Server

en: Enter server address…
id: Masukkan alamat server…

en: Range
id: Jangkauan

en: _All Pages
id: Semu_a Halaman

en: C_urrent Page
id: Halaman Sekarang

en: Se_lection
id: Se_leksi

en: Pag_es:
id: _Halaman:

en: Specify one or more page ranges,
     e.g. 1–3, 7, 11
id: Nyatakan satu atau lebih rentang halaman,
    mis. 1-3, 7, 11

en: Copies
id: Rangkap

en: Copie_s:
id: _Rangkap:

en: C_ollate
id: K_olasi

en: _Reverse
id: Te_rbalik

en: General
id: Umum

en: T_wo-sided:
id: D_ua sisi:

en: Pages per _side:
id: Halaman per _sisi:

en: Page or_dering:
id: U_rutan halaman:

en: _Only print:
id: _Hanya cetak:

en: All sheets
id: Semua lembar

en: Even sheets
id: Lembar genap

en: Odd sheets
id: Lembar ganjil

en: Sc_ale:
id: Sk_ala:

en: Paper
id: Kertas

en: Paper _type:
id: Jenis ker_tas:

en: Paper _source:
id: _Sumber kertas:

en: Output t_ray:
id: Baki kelua_ran:

en: Or_ientation:
id: Or_ientasi:

en: Job Details
id: Rincian Tugas

en: Pri_ority:
id: Pri_oritas:

en: _Billing info:
id: Info _Billing:

en: Print Document
id: Cetak Dokumen

note: this is one of the choices for the print at option in the print dialog
en: _Now
id: Sekara_ng

note: this is one of the choices for the print at option in the print dialog. It also serves as the label for an entry that allows the user to enter a time.
en: A_t:
id: _Pada:

note: Ability to parse the am/pm format depends on actual locale. You can remove the am/pm values below for your locale if they are not supported.
en: Specify the time of print,
     e.g. 15∶30, 2∶35 pm, 14∶15∶20, 11∶46∶30 am, 4 pm
id: Nyatakan waktu pencetakan,
     mis. 15:30, 14:15:20, 4

note: this is one of the choices for the print at option in the print dialog. It means that the print job will not be printed until it explicitly gets 'released'.
en: On _hold
id: _Tahan

en: Hold the job until it is explicitly released
id: Tahan tugas sampai dilepas secara eksplisit

en: Add Cover Page
id: Tambahkan Sampulan Halaman

note: this is the label used for the option in the print dialog that controls the front cover page.
en: Be_fore:
id: _Sebelum:

note: this is the label used for the option in the print dialog that controls the back cover page.
en: _After:
id: Sesud_ah:

en: Job
id: Tugas

note: This will appear as a tab label in the print dialog.
en: Image Quality
id: Kualitas Gambar

note: This will appear as a tab label in the print dialog.
en: Color
id: Warna

note: This will appear as a tab label in the print dialog. It's a typographical term, as in "Binding and finishing"
en: Finishing
id: Penyelesaian

en: Advanced
id: Diperluas

en: Some of the settings in the dialog conflict
id: Beberapa ketentuan pada dialog konflik

en: Unspecified error decoding video
id: Kesalahan mendekode video yang tidak jelas

en: Not enough memory
id: Tidak cukup memori

en: Not a video file
id: Bukan berkas video

en: Unsupported video codec
id: Kodek video tidak didukung

note: Translators: The printer status is online, i.e. it is * ready to print.
en: Online
id: Daring

note: Translators: The printer is offline.
en: Offline
id: Luring

note: How many document pages to go onto one side of paper.
en: Pages per _sheet:
id: Halaman per _lembar:

en: Username:
id: Nama Pengguna:

en: Password:
id: Sandi:

en: Authentication is required to print document “%s” on printer %s
id: Perlu otentikasi untuk mencetak dokumen "%s" pada pencetak %s

en: Authentication is required to print a document on %s
id: Perlu otentikasi untuk mencetak suatu dokumen pada %s

en: Authentication is required to get attributes of job “%s”
id: Perlu otentikasi untuk memperoleh atribut dari tugas "%s"

en: Authentication is required to get attributes of a job
id: Perlu otentikasi untuk memperoleh atribut dari suatu tugas

en: Authentication is required to get attributes of printer %s
id: Perlu otentikasi untuk memperoleh atribut dari pencetak %s

en: Authentication is required to get attributes of a printer
id: Perlu otentikasi untuk memperoleh atribut dari suatu pencetak

en: Authentication is required to get default printer of %s
id: Perlu otentikasi untuk memperoleh pencetak bawaan dari %s

en: Authentication is required to get printers from %s
id: Perlu otentikasi untuk memperoleh pencetak dari %s

en: Authentication is required to get a file from %s
id: Perlu otentikasi untuk memperoleh suatu berkas dari %s

en: Authentication is required on %s
id: Perlu otentikasi pada %s

en: Authentication is required to print document “%s”
id: Perlu otentikasi untuk mencetak dokumen "%s"

en: Authentication is required to print this document on printer %s
id: Perlu otentikasi untuk mencetak dokumen ini pada pencetak %s

en: Authentication is required to print this document
id: Perlu otentikasi untuk mencetak dokumen ini

en: Printer “%s” is low on toner.
id: Tinta pada pencetak "%s" tersisa sedikit.

en: Printer “%s” has no toner left.
id: Tinta pada pencetak "%s" habis.

note: Translators: "Developer" like on photo development context
en: Printer “%s” is low on developer.
id: Developer pada pencetak "%s" tersisa sedikit.

note: Translators: "Developer" like on photo development context
en: Printer “%s” is out of developer.
id: Developer pada pencetak "%s" habis.

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Printer “%s” is low on at least one marker supply.
id: Paling tidak satu catu penanda pencetak "%s" tersisa sedikit.

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Printer “%s” is out of at least one marker supply.
id: Paling tidak satu catu penanda pencetak "%s" habis.

en: The cover is open on printer “%s”.
id: Penutup pencetak "%s" terbuka.

en: The door is open on printer “%s”.
id: Pintu pencetak "%s" terbuka.

en: Printer “%s” is low on paper.
id: Kertas di pencetak "%s" tersisa sedikit.

en: Printer “%s” is out of paper.
id: Pencetak "%s" kehabisan kertas.

en: Printer “%s” is currently offline.
id: Pencetak "%s" sedang luring.

en: There is a problem on printer “%s”.
id: Ada masalah pada pencetak "%s".

note: Translators: this is a printer status.
en: Paused; Rejecting Jobs
id: Diistirahatkan; Menolak Tugas

note: Translators: this is a printer status.
en: Rejecting Jobs
id: Menolak Tugas

[ctx: printing option]
en: Two Sided
id: Dua Sisi

[ctx: printing option]
en: Paper Type
id: Tipe Kertas

[ctx: printing option]
en: Paper Source
id: Sumber Kertas

[ctx: printing option]
en: Output Tray
id: Baki Keluaran

[ctx: printing option]
en: Resolution
id: Resolusi

[ctx: printing option]
en: GhostScript pre-filtering
id: Pra penapisan GhostScript

[ctx: printing option value]
en: One Sided
id: Satu Sisi

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
id: Sisi Panjang (Standar)

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
id: Sisi Pendek (Putar)

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
id: Seleksi Otomatis

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
id: Bawaan Pencetak

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
id: Tempelkan fonta GhostScript saja

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
id: Konversi ke PS tingkat 1

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
id: Konversi ke PS tingkat 2

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
id: Tanpa pra penapisan

[ctx: printing option group]
note: Translators: "Miscellaneous" is the label for a button, that opens up an extra panel of settings in a print dialog.
en: Miscellaneous
id: Rupa-rupa

[ctx: sides]
en: One Sided
id: Satu Sisi

[ctx: sides]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
id: Sisi Panjang (Standar)

[ctx: sides]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
id: Sisi Pendek (Putar)

[ctx: output-bin]
note: Translators: Top output bin
en: Top Bin
id: Wadah Puncak

[ctx: output-bin]
note: Translators: Middle output bin
en: Middle Bin
id: Wadah Tengah

[ctx: output-bin]
note: Translators: Bottom output bin
en: Bottom Bin
id: Wadah Dasar

[ctx: output-bin]
note: Translators: Side output bin
en: Side Bin
id: Wadah Sisi

[ctx: output-bin]
note: Translators: Left output bin
en: Left Bin
id: Wadah Kiri

[ctx: output-bin]
note: Translators: Right output bin
en: Right Bin
id: Wadah Kanan

[ctx: output-bin]
note: Translators: Center output bin
en: Center Bin
id: Wadah Pusat

[ctx: output-bin]
note: Translators: Rear output bin
en: Rear Bin
id: Wadah Belakang

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output bin where one sided output is oriented in the face-up position
en: Face Up Bin
id: Wadah Telentang

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output bin where one sided output is oriented in the face-down position
en: Face Down Bin
id: Wadah Telungkup

[ctx: output-bin]
note: Translators: Large capacity output bin
en: Large Capacity Bin
id: Wadah Kapasitas Besar

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output stacker number %d
en: Stacker %d
id: Penumpuk %d

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output mailbox number %d
en: Mailbox %d
id: Kotak-surat %d

[ctx: output-bin]
note: Translators: Private mailbox
en: My Mailbox
id: Kotak-suratku

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output tray number %d
en: Tray %d
id: Baki %d

en: Printer Default
id: Bawaan Pencetak

note: Translators: These strings name the possible values of the * job priority option in the print dialog
en: Urgent
id: Penting

en: High
id: Tinggi

en: Medium
id: Sedang

en: Low
id: Rendah

note: Translators, this string is used to label the job priority option * in the print dialog
en: Job Priority
id: Prioritas Tugas

note: Translators, this string is used to label the billing info entry * in the print dialog
en: Billing Info
id: Info Tagihan

[ctx: cover page]
note: Translators, these strings are names for various 'standard' cover * pages that the printing system may support.
en: None
id: Nihil

[ctx: cover page]
en: Confidential
id: Konfidensial

[ctx: cover page]
en: Secret
id: Rahasia

[ctx: cover page]
en: Standard
id: Standar

[ctx: printer option]
note: Translators, this string is used to label the pages-per-sheet option * in the print dialog
en: Pages per Sheet
id: Halaman per Lembar

[ctx: printer option]
note: Translators, this string is used to label the option in the print * dialog that controls in what order multiple pages are arranged
en: Page Ordering
id: Urutan Halaman

[ctx: printer option]
note: Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the front cover page.
en: Before
id: Sebelum

[ctx: printer option]
note: Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the back cover page.
en: After
id: Sesudah

[ctx: printer option]
note: Translators: this is the name of the option that controls when * a print job is printed. Possible values are 'now', a specified time, * or 'on hold'
en: Print at
id: Dicetak pada

[ctx: printer option]
note: Translators: this is the name of the option that allows the user * to specify a time when a print job will be printed.
en: Print at time
id: Dicetak pada waktu

note: Translators: this format is used to display a custom * paper size. The two placeholders are replaced with * the width and height in points. E.g: "Custom * 230.4x142.9"
en: Custom %s×%s
id: Gubahan %sx%s

[ctx: printer option]
note: TRANSLATORS: this is the ICC color profile to use for this job
en: Printer Profile
id: Profil Pencetak

[ctx: printer option value]
note: TRANSLATORS: this is when color profile information is unavailable
en: Unavailable
id: Tak tersedia

en: output
id: keluaran

en: Print to File
id: Cetak sebagai Berkas

en: File
id: Berkas

en: _Output format
id: F_ormat keluaran

en: Print to LPR
id: Cetak melalui LPR

en: Pages Per Sheet
id: Halaman Per Lembar

en: Command Line
id: Baris Perintah

note: TRANSLATORS: when we're running an old CUPS, and * it hasn't registered the device with colord
en: Color management unavailable
id: Manajemen warna tak tersedia

note: TRANSLATORS: when there is no color profile available
en: No profile available
id: Profil tak tersedia

note: TRANSLATORS: when the color profile has no title
en: Unspecified profile
id: Profil tak dinyatakan
