ciborium - en to ar translation catalogue (26 entries)

note: TRANSLATORS: This is the summary of a notification bubble with a short message of success when addding a storage device.
en: Storage device detected
ar: اُكشف جهاز تخزين

note: TRANSLATORS: This is the body of a notification bubble with a short message about content being scanned when addding a storage device.
en: This device will be scanned for new content
ar: سيتم فحص هذا الجهاز بحثًا عن محتوى جديد

note: TRANSLATORS: This is the summary of a notification bubble with a short message of failure when adding a storage device.
en: Failed to add storage device
ar: فشلت إضافة جهاز التخزين

note: TRANSLATORS: This is the body of a notification bubble with a short message with hints with regards to the failure when adding a storage device.
en: Make sure the storage device is correctly formated
ar: تأكد أن جهاز التخزين مُهيأ بشكل صحيح

note: TRANSLATORS: This is the summary of a notification bubble with a short message of a storage device being removed
en: Storage device has been removed
ar: أُزيل جهاز التخزين

note: TRANSLATORS: This is the body of a notification bubble with a short message about content from the removed device no longer being available
en: Content previously available on this device will no longer be accessible
ar: لن تتمكن من النفاذ للمحتوى الموجود على هذا الجهاز

note: TRANSLATORS: This is the summary of a notification bubble with a short message warning on low space
en: Low on disk space
ar: مساحة القرص منخفضة

note: TRANSLATORS: This is the body of a notification bubble with a short message about content reamining available space, %d is the remaining percentage of space available on internal storage
en: Only %d%% is available on the internal storage device
ar: يتوفر %d%% فقط في جهاز التخزين الداخلي

note: TRANSLATORS: This is the body of a notification bubble with a short message about content reamining available space, %d is the remaining percentage of space available on a given external storage device
en: Only %d%% is available on the external storage device
ar: يتوفر %d%% فقط في جهاز التخزين الخارجي

en: Continue with format
ar: تابع التهيئة

en: Cancel
ar: ألغ

en: Format
ar: هيّء

en: This action will wipe the content from the device
ar: هذا الإجراء سيمسح كل محتويات الجهاز

en: Formatting
ar: يهيّء

en: Format Complete
ar: تمت التهيئة

en: Ok
ar: موافق

en: Format Error
ar: خطأ في التهيئة

en: There was an error when formatting the device
ar: حدث خطأ أثناء تهيئة الجهاز

en: Continue
ar: تابع

en: Confirm remove
ar: أكد الإزالة

en: Files on the device can't be accessed after removing
ar: بعد إزالة هذا الجهاز لن تتمكن من النفاذ للملفات التي فيه

en: Unmounting
ar: يفصل

en: Safe to remove
ar: آمن للإزالة

en: You can now safely remove the device
ar: يمكنك إزالة الجهاز بأمان

en: Unmount Error
ar: خطأ في الفصل

en: Safely Remove
ar: الإزالة الآمنة
