ciborium - en to fr translation catalogue (28 entries)

note: TRANSLATORS: This is the summary of a notification bubble with a short message of success when addding a storage device.
en: Storage device detected
fr: Périphérique de stockage détecté

note: TRANSLATORS: This is the body of a notification bubble with a short message about content being scanned when addding a storage device.
en: This device will be scanned for new content
fr: Ce périphérique sera analysé pour détecter du nouveau contenu

note: TRANSLATORS: This is the summary of a notification bubble with a short message of failure when adding a storage device.
en: Failed to add storage device
fr: Échec de l'ajout du périphérique de stockage

note: TRANSLATORS: This is the body of a notification bubble with a short message with hints with regards to the failure when adding a storage device.
en: Make sure the storage device is correctly formated
fr: Assurez-vous que le périphérique de stockage est correctement formaté

note: TRANSLATORS: This is the summary of a notification bubble with a short message of a storage device being removed
en: Storage device has been removed
fr: Le périphérique de stockage a été retiré

note: TRANSLATORS: This is the body of a notification bubble with a short message about content from the removed device no longer being available
en: Content previously available on this device will no longer be accessible
fr: Le contenu précédemment disponible sur ce périphérique ne sera plus accessible

note: TRANSLATORS: This is the summary of a notification bubble with a short message warning on low space
en: Low on disk space
fr: Espace disque faible

note: TRANSLATORS: This is the body of a notification bubble with a short message about content reamining available space, %d is the remaining percentage of space available on internal storage
en: Only %d%% is available on the internal storage device
fr: Seul %d%% de l'espace est disponible sur le support de stockage interne

note: TRANSLATORS: This is the body of a notification bubble with a short message about content reamining available space, %d is the remaining percentage of space available on a given external storage device
en: Only %d%% is available on the external storage device
fr: Seul %d%% de l'espace est disponible sur le périphérique de stockage externe

en: External Storage
fr: Stockage Externe

en: Continue with format
fr: Continuer le formatage

en: Cancel
fr: Annuler

en: Format
fr: Formater

en: This action will wipe the content from the device
fr: Cette action supprimera le contenu du périphérique

en: Formatting
fr: Formatage en cours

en: Format Complete
fr: Formatage terminé

en: Ok
fr: Valider

en: Format Error
fr: Erreur de formatage

en: There was an error when formatting the device
fr: Il y a eu une erreur lors du formatage du périphérique

en: Continue
fr: Continuer

en: Confirm remove
fr: Confirmer le retrait

en: Files on the device can't be accessed after removing
fr: Il sera impossible d'accéder aux fichiers sur ce périphérique après le retrait

en: Unmounting
fr: Démontage

en: Safe to remove
fr: Retirable en toute sécurité

en: You can now safely remove the device
fr: Vous pouvez désormais retirer votre périphérique en toute sécurité

en: Unmount Error
fr: Erreur lors du démontage

en: The device could not be unmounted because it is busy
fr: Le périphérique n'a pas pu être démonté car il est occupé

en: Safely Remove
fr: Retirer en toute sécurité
