ciborium - en to ru translation catalogue (28 entries)

note: TRANSLATORS: This is the summary of a notification bubble with a short message of success when addding a storage device.
en: Storage device detected
ru: Обнаружено запоминающее устройство

note: TRANSLATORS: This is the body of a notification bubble with a short message about content being scanned when addding a storage device.
en: This device will be scanned for new content
ru: Данное устройство будет проверено на наличие нового содержимого

note: TRANSLATORS: This is the summary of a notification bubble with a short message of failure when adding a storage device.
en: Failed to add storage device
ru: Не удалось добавить запоминающее устройство

note: TRANSLATORS: This is the body of a notification bubble with a short message with hints with regards to the failure when adding a storage device.
en: Make sure the storage device is correctly formated
ru: Убедитесь, что запоминающее устройство отформатировано правильно

note: TRANSLATORS: This is the summary of a notification bubble with a short message of a storage device being removed
en: Storage device has been removed
ru: Запоминающее устройство было извлечено

note: TRANSLATORS: This is the body of a notification bubble with a short message about content from the removed device no longer being available
en: Content previously available on this device will no longer be accessible
ru: Содержимое данного устройства более недоступно

note: TRANSLATORS: This is the summary of a notification bubble with a short message warning on low space
en: Low on disk space
ru: Заканчивается место на диске

note: TRANSLATORS: This is the body of a notification bubble with a short message about content reamining available space, %d is the remaining percentage of space available on internal storage
en: Only %d%% is available on the internal storage device
ru: Доступно только %d%% встроенной памяти

note: TRANSLATORS: This is the body of a notification bubble with a short message about content reamining available space, %d is the remaining percentage of space available on a given external storage device
en: Only %d%% is available on the external storage device
ru: Доступно только %d%% внешней памяти

en: External Storage
ru: Внешнее хранилище

en: Continue with format
ru: Подтвердите форматирование

en: Cancel
ru: Отмена

en: Format
ru: Форматировать

en: This action will wipe the content from the device
ru: Данное действие приведёт к удалению всего содержимого устройства

en: Formatting
ru: Форматирование

en: Format Complete
ru: Форматирование завершено

en: Ok
ru: ОК

en: Format Error
ru: Ошибка форматирования

en: There was an error when formatting the device
ru: Ошибка при форматировании устройства

en: Continue
ru: Далее

en: Confirm remove
ru: Подтвердить извлечение

en: Files on the device can't be accessed after removing
ru: Файлы на устройстве будут недоступны после извлечения

en: Unmounting
ru: Отключение

en: Safe to remove
ru: Безопасное извлечение

en: You can now safely remove the device
ru: Теперь устройство можно извлечь

en: Unmount Error
ru: Ошибка при отключении

en: The device could not be unmounted because it is busy
ru: Не удалось отключить устройство, т.к. оно используется

en: Safely Remove
ru: Безопасное извлечение
