ciborium - en to is translation catalogue (23 entries)

note: TRANSLATORS: This is the summary of a notification bubble with a short message of success when addding a storage device.
en: Storage device detected
is: Geymslutæki fannst

note: TRANSLATORS: This is the body of a notification bubble with a short message about content being scanned when addding a storage device.
en: This device will be scanned for new content
is: Leitað verður að nýju efni á geymslutækinu

note: TRANSLATORS: This is the summary of a notification bubble with a short message of failure when adding a storage device.
en: Failed to add storage device
is: Mistókst að bæta við geymslutæki

note: TRANSLATORS: This is the body of a notification bubble with a short message with hints with regards to the failure when adding a storage device.
en: Make sure the storage device is correctly formated
is: Gakktu úr skugga um að geymslutækið sé rétt forsniðið

note: TRANSLATORS: This is the summary of a notification bubble with a short message of a storage device being removed
en: Storage device has been removed
is: Geymslutækið hefur verið fjarlægt

note: TRANSLATORS: This is the body of a notification bubble with a short message about content from the removed device no longer being available
en: Content previously available on this device will no longer be accessible
is: Efni sem áður var tiltækt á þessu drifi verður ekki lengur aðgengilegt

note: TRANSLATORS: This is the summary of a notification bubble with a short message warning on low space
en: Low on disk space
is: Lítið diskpláss eftir

note: TRANSLATORS: This is the body of a notification bubble with a short message about content reamining available space, %d is the remaining percentage of space available on internal storage
en: Only %d%% is available on the internal storage device
is: Einungis %d%% eru tiltæk á innra geymslutæki

note: TRANSLATORS: This is the body of a notification bubble with a short message about content reamining available space, %d is the remaining percentage of space available on a given external storage device
en: Only %d%% is available on the external storage device
is: Einungis %d%% eru tiltæk á ytra geymslutæki

en: Continue with format
is: Halda áfram með forsníðingu

en: Format
is: Forsníða

en: This action will wipe the content from the device
is: Þessi aðgerð mun hreinsa öll gögn af tækinu

en: Formatting
is: Forsníðing

en: Ok
is: Í lagi

en: There was an error when formatting the device
is: Villa kom upp við að forsníða tækið

en: Continue
is: Halda áfram

en: Confirm remove
is: Staðfesta fjarlægingu

en: Files on the device can't be accessed after removing
is: Skrár á tækinu verða ekki aðgengilegar eftir að það er fjarlægt

en: Unmounting
is: Aftengi

en: Safe to remove
is: Öruggt að fjarlægja

en: You can now safely remove the device
is: Þú getur núna fjarlægt tækið örugglega

en: Unmount Error
is: Villa við aftengingu úr skráakerfi

en: Safely Remove
is: Fjarlægja á öruggan hátt
