ciborium - en to sk translation catalogue (26 entries)

note: TRANSLATORS: This is the summary of a notification bubble with a short message of success when addding a storage device.
en: Storage device detected
sk: Úložné zariadenie nájdené

note: TRANSLATORS: This is the body of a notification bubble with a short message about content being scanned when addding a storage device.
en: This device will be scanned for new content
sk: Zariadenie bude prehľadané, či neobsahuje nový obsah

note: TRANSLATORS: This is the summary of a notification bubble with a short message of failure when adding a storage device.
en: Failed to add storage device
sk: Nepodarilo sa pridať úložné zariadenie

note: TRANSLATORS: This is the body of a notification bubble with a short message with hints with regards to the failure when adding a storage device.
en: Make sure the storage device is correctly formated
sk: Skontrolujte, či je zariadenie správne naformátované

note: TRANSLATORS: This is the summary of a notification bubble with a short message of a storage device being removed
en: Storage device has been removed
sk: Úložné zariadenie bolo odobrané

note: TRANSLATORS: This is the body of a notification bubble with a short message about content from the removed device no longer being available
en: Content previously available on this device will no longer be accessible
sk: Obsah dostupný na tomto zariadení už nebude k dispozícií

note: TRANSLATORS: This is the summary of a notification bubble with a short message warning on low space
en: Low on disk space
sk: Nedostatok miesta na disku

note: TRANSLATORS: This is the body of a notification bubble with a short message about content reamining available space, %d is the remaining percentage of space available on internal storage
en: Only %d%% is available on the internal storage device
sk: Zostáva iba %d%% pamäti na internom zariadení

note: TRANSLATORS: This is the body of a notification bubble with a short message about content reamining available space, %d is the remaining percentage of space available on a given external storage device
en: Only %d%% is available on the external storage device
sk: Zostáva iba %d%% voľnej pamäti na externom zariadení

en: Continue with format
sk: Pokračovať vo formátovaní

en: Cancel
sk: Zrušiť

en: Format
sk: Formátovať

en: This action will wipe the content from the device
sk: Tento krok vymaže obsah zo zariadenia

en: Formatting
sk: Formátuje sa

en: Format Complete
sk: Formátovanie dokončené

en: Ok
sk: OK

en: Format Error
sk: Chyba pri formátovaní

en: There was an error when formatting the device
sk: Pri formátovaní zariadenia došlo k chybe

en: Continue
sk: Pokračovať

en: Confirm remove
sk: Potvrdiť odobratie

en: Files on the device can't be accessed after removing
sk: Súbory v zariadení nebudú po jeho odobraní dostupné

en: Unmounting
sk: Odpojovanie

en: Safe to remove
sk: Zariadenie možno bezpečne odobrať

en: You can now safely remove the device
sk: Teraz môžete zariadenie bezpečne odobrať

en: Unmount Error
sk: Pri odpojovaní došlo k chybe

en: Safely Remove
sk: Bezpečne odobrať
