ciborium - en to ca translation catalogue (27 entries)

note: TRANSLATORS: This is the summary of a notification bubble with a short message of success when addding a storage device.
en: Storage device detected
ca: S'ha detectat un dispositiu d'emmagatzematge

note: TRANSLATORS: This is the body of a notification bubble with a short message about content being scanned when addding a storage device.
en: This device will be scanned for new content
ca: S'analitzarà el dispositiu per detectar-ne el contingut

note: TRANSLATORS: This is the summary of a notification bubble with a short message of failure when adding a storage device.
en: Failed to add storage device
ca: No s'ha pogut afegir el dispositiu d'emmagatzematge

note: TRANSLATORS: This is the body of a notification bubble with a short message with hints with regards to the failure when adding a storage device.
en: Make sure the storage device is correctly formated
ca: Assegureu-vos que el dispositiu d'emmagatzematge estigui formatat correctament

note: TRANSLATORS: This is the summary of a notification bubble with a short message of a storage device being removed
en: Storage device has been removed
ca: S'ha suprimit el dispositiu d'emmagatzematge

note: TRANSLATORS: This is the body of a notification bubble with a short message about content from the removed device no longer being available
en: Content previously available on this device will no longer be accessible
ca: Ja no es pot accedir al contingug que estava disponible en aquest dispositiu

note: TRANSLATORS: This is the summary of a notification bubble with a short message warning on low space
en: Low on disk space
ca: Hi ha poc espai de disc

note: TRANSLATORS: This is the body of a notification bubble with a short message about content reamining available space, %d is the remaining percentage of space available on internal storage
en: Only %d%% is available on the internal storage device
ca: Només hi ha un %d%% disponible al dispositiu d'emmagatzematge intern

note: TRANSLATORS: This is the body of a notification bubble with a short message about content reamining available space, %d is the remaining percentage of space available on a given external storage device
en: Only %d%% is available on the external storage device
ca: Només hi ha un %d%% disponible al dispositiu d'emmagatzematge extern

en: External Storage
ca: Emmagatzemament extern

en: Continue with format
ca: Continua amb el formatatge

en: Cancel
ca: Cancel·la

en: This action will wipe the content from the device
ca: Aquesta acció suprimirà permanentment les dades del dispositiu

en: Formatting
ca: S'està formatant

en: Format Complete
ca: S'ha completat el format

en: Ok
ca: D'acord

en: Format Error
ca: Error en donar format

en: There was an error when formatting the device
ca: S'ha produït un error en formatar el dispositiu

en: Continue
ca: Continua

en: Confirm remove
ca: Confirmeu l'extracció

en: Files on the device can't be accessed after removing
ca: No es podrà accedir als fitxers del dispositiu un cop l'hàgiu extret

en: Unmounting
ca: S'està desmuntant

en: Safe to remove
ca: Extracció segura

en: You can now safely remove the device
ca: Podeu extreure el dispositiu de manera segura

en: Unmount Error
ca: Error en desmuntar

en: The device could not be unmounted because it is busy
ca: No s'ha pogut desmuntar el dispositiu perquè està ocupat

en: Safely Remove
ca: Extreu-ho de manera segura
