ciborium - en to hi translation catalogue (28 entries)

note: TRANSLATORS: This is the summary of a notification bubble with a short message of success when addding a storage device.
en: Storage device detected
hi: स्टोरेज डिवाइस का पता चला

note: TRANSLATORS: This is the body of a notification bubble with a short message about content being scanned when addding a storage device.
en: This device will be scanned for new content
hi: इस डिवाइस को नए कंटेंट के लिए स्कैन किया जाएगा

note: TRANSLATORS: This is the summary of a notification bubble with a short message of failure when adding a storage device.
en: Failed to add storage device
hi: स्टोरेज डिवाइस जोड़ने में फेल

note: TRANSLATORS: This is the body of a notification bubble with a short message with hints with regards to the failure when adding a storage device.
en: Make sure the storage device is correctly formated
hi: पक्का करें कि स्टोरेज डिवाइस सही तरीके से फ़ॉर्मेट किया गया है

note: TRANSLATORS: This is the summary of a notification bubble with a short message of a storage device being removed
en: Storage device has been removed
hi: स्टोरेज डिवाइस हटा दिया गया है

note: TRANSLATORS: This is the body of a notification bubble with a short message about content from the removed device no longer being available
en: Content previously available on this device will no longer be accessible
hi: इस डिवाइस पर पहले से मौजूद कंटेंट अब एक्सेस नहीं किया जा सकेगा

note: TRANSLATORS: This is the summary of a notification bubble with a short message warning on low space
en: Low on disk space
hi: डिस्क स्पेस कम है

note: TRANSLATORS: This is the body of a notification bubble with a short message about content reamining available space, %d is the remaining percentage of space available on internal storage
en: Only %d%% is available on the internal storage device
hi: इंटरनल स्टोरेज डिवाइस पर सिर्फ़ %d%% उपलब्ध है

note: TRANSLATORS: This is the body of a notification bubble with a short message about content reamining available space, %d is the remaining percentage of space available on a given external storage device
en: Only %d%% is available on the external storage device
hi: एक्सटर्नल स्टोरेज डिवाइस पर सिर्फ़ %d%% उपलब्ध है

en: External Storage
hi: एक्सटर्नल स्टोरेज

en: Continue with format
hi: फ़ॉर्मेट के साथ जारी रखें

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Format
hi: फ़ॉर्मेट करें

en: This action will wipe the content from the device
hi: इस एक्शन से डिवाइस से कंटेंट वाइप हो जाएगा

en: Formatting
hi: फ़ॉर्मेटिंग

en: Format Complete
hi: फ़ॉर्मेट पूरा हुआ

en: Ok
hi: ठीक है

en: Format Error
hi: फ़ॉर्मेट एरर

en: There was an error when formatting the device
hi: डिवाइस को फ़ॉर्मेट करते समय एक एरर आया

en: Continue
hi: जारी रखें

en: Confirm remove
hi: हटाना कन्फ़र्म करें

en: Files on the device can't be accessed after removing
hi: हटाने के बाद डिवाइस पर फ़ाइलें एक्सेस नहीं की जा सकतीं

en: Unmounting
hi: अनमाउंट करना

en: Safe to remove
hi: हटाना सेफ़ है

en: You can now safely remove the device
hi: अब आप डिवाइस को सेफ़ तरीके से हटा सकते हैं

en: Unmount Error
hi: अनमाउंट एरर

en: The device could not be unmounted because it is busy
hi: डिवाइस बिज़ी होने की वजह से अनमाउंट नहीं किया जा सका

en: Safely Remove
hi: सेफ़ तरीके से हटाएं
