ciborium - en to it translation catalogue (27 entries)

note: TRANSLATORS: This is the summary of a notification bubble with a short message of success when addding a storage device.
en: Storage device detected
it: Dispositivo di archiviazione rilevato

note: TRANSLATORS: This is the body of a notification bubble with a short message about content being scanned when addding a storage device.
en: This device will be scanned for new content
it: Il dispositivo verrà analizzato per rilevare nuovi contenuti

note: TRANSLATORS: This is the summary of a notification bubble with a short message of failure when adding a storage device.
en: Failed to add storage device
it: Impossibile aggiungere dispositivo di archiviazione

note: TRANSLATORS: This is the body of a notification bubble with a short message with hints with regards to the failure when adding a storage device.
en: Make sure the storage device is correctly formated
it: Assicurarsi che il dispositivo di archiviazione sia correttamente formattato

note: TRANSLATORS: This is the summary of a notification bubble with a short message of a storage device being removed
en: Storage device has been removed
it: Il dispositivo di archiviazione è stato rimosso

note: TRANSLATORS: This is the body of a notification bubble with a short message about content from the removed device no longer being available
en: Content previously available on this device will no longer be accessible
it: I contenuti disponibili in precedenza sul dispositivo non saranno più accessibili

note: TRANSLATORS: This is the summary of a notification bubble with a short message warning on low space
en: Low on disk space
it: Spazio sul disco in esaurimento

note: TRANSLATORS: This is the body of a notification bubble with a short message about content reamining available space, %d is the remaining percentage of space available on internal storage
en: Only %d%% is available on the internal storage device
it: Spazio disponibile sulla memoria interna: %d%%

note: TRANSLATORS: This is the body of a notification bubble with a short message about content reamining available space, %d is the remaining percentage of space available on a given external storage device
en: Only %d%% is available on the external storage device
it: Spazio disponibile sulla memoria esterna: %d%%

en: External Storage
it: Memoria Esterna

en: Continue with format
it: Continua formattazione

en: Cancel
it: Annulla

en: Format
it: Formatta

en: This action will wipe the content from the device
it: Questa azione cancellerà il contenuto del dispositivo

en: Formatting
it: Formattazione

en: Format Complete
it: Formattazione completata

en: Format Error
it: Errore di Formattazione

en: There was an error when formatting the device
it: Si è verificato un errore durante la formattazione del dispositivo

en: Continue
it: Continua

en: Confirm remove
it: Conferma rimozione

en: Files on the device can't be accessed after removing
it: I file sul dispositivo non saranno accessibili dopo la rimozione

en: Unmounting
it: Smontaggio

en: Safe to remove
it: Rimozione sicura

en: You can now safely remove the device
it: È ora possibile rimuovere il dispositivo

en: Unmount Error
it: Errore nello smontare

en: The device could not be unmounted because it is busy
it: Il dispositivo non può essere smontato perché è occupato

en: Safely Remove
it: Rimuovi in sicurezza
