ciborium - en to ja translation catalogue (28 entries)

note: TRANSLATORS: This is the summary of a notification bubble with a short message of success when addding a storage device.
en: Storage device detected
ja: ストレージデバイスを検出しました

note: TRANSLATORS: This is the body of a notification bubble with a short message about content being scanned when addding a storage device.
en: This device will be scanned for new content
ja: このデバイスのコンテンツをスキャンします

note: TRANSLATORS: This is the summary of a notification bubble with a short message of failure when adding a storage device.
en: Failed to add storage device
ja: ストレージデバイスの追加に失敗しました

note: TRANSLATORS: This is the body of a notification bubble with a short message with hints with regards to the failure when adding a storage device.
en: Make sure the storage device is correctly formated
ja: ストレージデバイスが正しくフォーマットされているか確認してください

note: TRANSLATORS: This is the summary of a notification bubble with a short message of a storage device being removed
en: Storage device has been removed
ja: ストレージデバイスが取り外されました

note: TRANSLATORS: This is the body of a notification bubble with a short message about content from the removed device no longer being available
en: Content previously available on this device will no longer be accessible
ja: このデバイス上のコンテンツにはアクセスできなくなります

note: TRANSLATORS: This is the summary of a notification bubble with a short message warning on low space
en: Low on disk space
ja: ストレージ容量が足りません

note: TRANSLATORS: This is the body of a notification bubble with a short message about content reamining available space, %d is the remaining percentage of space available on internal storage
en: Only %d%% is available on the internal storage device
ja: ストレージの%d%%の領域が使用可能

note: TRANSLATORS: This is the body of a notification bubble with a short message about content reamining available space, %d is the remaining percentage of space available on a given external storage device
en: Only %d%% is available on the external storage device
ja: 外部ストレージの%d%%の領域が使用可能

en: External Storage
ja: 外部ストレージ

en: Continue with format
ja: フォーマットを続ける

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Format
ja: フォーマット

en: This action will wipe the content from the device
ja: この操作は、デバイスからすべてのデータを削除します

en: Formatting
ja: フォーマット中

en: Format Complete
ja: フォーマット完了

en: Ok
ja: 完了

en: Format Error
ja: フォーマットのエラー

en: There was an error when formatting the device
ja: エラーがデバイスのフォーマット中に発生しました

en: Continue
ja: 続ける

en: Confirm remove
ja: 削除する

en: Files on the device can't be accessed after removing
ja: デバイスから削除されたファイルにはアクセスできません

en: Unmounting
ja: 取り出し中

en: Safe to remove
ja: 安全な取り出し

en: You can now safely remove the device
ja: デバイスを安全に取り出すことができます

en: Unmount Error
ja: 取り出し処理のエラー

en: The device could not be unmounted because it is busy
ja: デバイスがビジー状態のため、アンマウントできませんでした

en: Safely Remove
ja: 安全な取り出し
