cinnamon-desktop 2.12.0 - en to ca translation catalogue (28 entries)

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
ca: Desconegut

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
ca: No s'ha trobat cap terminal, s'utilitzarà l'xterm encara que potser no funcioni

note: Translators: a CRTC is a CRT Controller (this is X terminology).
en: could not get the screen resources (CRTCs, outputs, modes)
ca: no s'han pogut obtenir els recursos de la pantalla (CRTC, sortides, modes)

en: unhandled X error while getting the range of screen sizes
ca: s'ha produït un error no gestionat de l'X en obtenir les mides de pantalla

en: could not get the range of screen sizes
ca: no s'ha pogut obtenir el rang de les mides de pantalla

en: RANDR extension is not present
ca: no hi ha l'extensió RANDR

en: could not get information about output %d
ca: no s'ha pogut obtenir la informació sobre la sortida %d

note: Translators: the "position", "size", and "maximum" * words here are not keywords; please translate them * as usual.  A CRTC is a CRT Controller (this is X terminology)
en: requested position/size for CRTC %d is outside the allowed limit: position=(%d, %d), size=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
ca: la posició/mida sol·licitades per al CRTC %d són fora dels límits permesos: posició=(%d, %d), mida=(%d, %d), màxim=(%d, %d)

en: could not set the configuration for CRTC %d
ca: no s'ha pogut establir la configuració per al CRTC %d

en: could not get information about CRTC %d
ca: no s'ha pogut obtenir la informació sobre el CRTC %d

en: Laptop
ca: Portàtil

en: none of the saved display configurations matched the active configuration
ca: cap de les configuracions desades de la pantalla coincideix amb la configuració activa

en: CRTC %d cannot drive output %s
ca: la pantalla CRTC %d no pot mostrar la sortida %s

en: output %s does not support mode %dx%d@%dHz
ca: la sortida %s no pot utilitzar el mode %dx%d@%dHz

en: CRTC %d does not support rotation=%s
ca: la pantalla CRTC %d no permet la rotació = %s»

en: output %s does not have the same parameters as another cloned output:
    existing mode = %d, new mode = %d
    existing coordinates = (%d, %d), new coordinates = (%d, %d)
    existing rotation = %s, new rotation = %s
ca: la sortida %s no permet utilitzar els mateixos paràmetres que l'altra sortida clonada:
    el mode existent = %d, el mode nou = %d
    les coordenades existents = (%d, %d), les coordenades noves (%d, %d)
    la rotació existent = %s, la rotació nova = %s

en: cannot clone to output %s
ca: no s'ha pogut clonar cap a la sortida %s

en: Trying modes for CRTC %d
ca: S'estan provant els modes per la pantalla CRTC %d

en: CRTC %d: trying mode %dx%d@%dHz with output at %dx%d@%dHz (pass %d)
ca: Pantalla CRTC %d: s'està provant el mode %dx%d@%dHz amb la sortida a %dx%d@%dHz (intent %d)

en: could not assign CRTCs to outputs:
    %s
ca: no s'han pogut assignar les pantalles CRTC a les sortides:
    %s

en: none of the selected modes were compatible with the possible modes:
    %s
ca: cap mètode seleccionat era compatible amb els mètodes possibles:
    %s

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
ca: la mida virtual sol·licitada no s'ajusta a la mida disponible: sol·licitada=(%d, %d), mínima=(%d, %d), màxima=(%d, %d)

note: Keep this string in sync with gnome-control-center/capplets/display/xrandr- capplet.c:get_display_name() Translators:  this is the feature where what you see on your * laptop's screen is the same as your external projector. * Here, "Mirrored" is being used as an adjective.  For example, * the Spanis
en: Mirrored Displays
ca: Pantalles duplicades

note: Translators: This is the time format with full date used in 24-hour mode.
en: %A %B %e, %R:%S
ca: %A %d de %B, %R:%S

en: %A %B %e, %R
ca: %A %d de %B, %R

note: Translators: This is a time format with full date used for AM/PM.
en: %A %B %e, %l:%M:%S %p
ca: %A %d de %B, %l:%M:%S %p

en: %A %B %e, %l:%M %p
ca: %A %d de %B, %l:%M %p

en: %A, %B %e
ca: %A, %e %B
