cinnamon-desktop - en to cs translation catalogue (30 entries)

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
cs: Neznámý

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
cs: Nelze nalézt terminál, používá se xterm, přestože možná nebude funkční

note: Translators: a CRTC is a CRT Controller (this is X terminology).
en: could not get the screen resources (CRTCs, outputs, modes)
cs: nelze získat zdroje obrazovky (CRTC, výstupy, režimy)

en: unhandled X error while getting the range of screen sizes
cs: nezpracovaná chyba X při získávání rozsahu velikostí obrazovky

en: could not get the range of screen sizes
cs: nelze získat rozsah velikostí obrazovky

en: RANDR extension is not present
cs: Rozšíření RANDR není přítomno

en: could not get information about output %d
cs: nelze získat informace o výstupu %d

note: Translators: the "position", "size", and "maximum" * words here are not keywords; please translate them * as usual.  A CRTC is a CRT Controller (this is X terminology)
en: requested position/size for CRTC %d is outside the allowed limit: position=(%d, %d), size=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
cs: požadovaná poloha/velikost CRTC %d je mimo povolený limit: poloha=(%d, %d), velikost=(%d, %d), maximum=(%d, %d)

en: could not set the configuration for CRTC %d
cs: nelze nastavit konfiguraci CRTC %d

en: could not get information about CRTC %d
cs: nelze získat informace o CRTC %d

en: Laptop
cs: Notebook

en: none of the saved display configurations matched the active configuration
cs: žádná z uložených konfigurací displeje neodpovídá aktivní konfiguraci

en: CRTC %d cannot drive output %s
cs: CRTC %d nemůže řídit výstup %s

en: output %s does not support mode %dx%d@%dHz
cs: výstup %s nepodporuje režim %dx%d@%dHz

en: CRTC %d does not support rotation=%s
cs: CRTC %d nepodporuje rotation=%s

en: output %s does not have the same parameters as another cloned output:
    existing mode = %d, new mode = %d
    existing coordinates = (%d, %d), new coordinates = (%d, %d)
    existing rotation = %s, new rotation = %s
cs: výstup %s nemá parametry stejné jako další klonovaný výstup:
    existující režim = %d, nový režim = %d
    existující souřadnice = (%d, %d), nové souřadnice = (%d, %d)
    existující otočení = %s, nové otočení = %s

en: cannot clone to output %s
cs: nelze klonovat na výstup %s

en: Trying modes for CRTC %d
cs: Zkouší se režimy CRTC %d

en: CRTC %d: trying mode %dx%d@%dHz with output at %dx%d@%dHz (pass %d)
cs: CRTC %d: zkouší se režim %d×%d@%dHz s výstupem na %d×%d@%dHz (průchod %d)

en: could not assign CRTCs to outputs:
    %s
cs: k výstupům nelze přiřadit CRTC:
    %s

en: none of the selected modes were compatible with the possible modes:
    %s
cs: žádný z vybraných režimů nebyl kompatibilní s možnými režimy:
    %s

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
cs: požadovaná virtuální velikost přesahuje dostupnou velikost: požadováno=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)

note: Keep this string in sync with gnome-control-center/capplets/display/xrandr- capplet.c:get_display_name() Translators:  this is the feature where what you see on your * laptop's screen is the same as your external projector. * Here, "Mirrored" is being used as an adjective.  For example, * the Spanis
en: Mirrored Displays
cs: Zrcadlené displeje

note: Translators: This is the time format with full date used in 24-hour mode.
en: %A %B %e, %R:%S
cs: %A, %e. %B, %k:%M:%S

en: %A %B %e, %R
cs: %A, %e. %B, %k:%M

note: Translators: This is the time format without date used in 24-hour mode.
en: %R:%S
cs: %k:%M:%S

en: %R
cs: %k:%M

note: Translators: This is a time format with full date used for AM/PM.
en: %A %B %e, %l:%M:%S %p
cs: %A, %e. %B, %l:%M:%S %p

en: %A %B %e, %l:%M %p
cs: %A, %e. %B, %l:%M %p

en: %l:%M %p
cs: %A, %l:%M %p
