cinnamon-desktop - en to de translation catalogue (29 entries)

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
de: Unbekannt

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
de: Kein Terminal gefunden. xterm wird verwendet, auch wenn es gegebenfalls nicht einsatzbereit ist

note: Translators: a CRTC is a CRT Controller (this is X terminology).
en: could not get the screen resources (CRTCs, outputs, modes)
de: Es konnten keine Informationen über den Bildschirm gesammelt werden (CRTCs, Ausgaben, Auflösungen)

en: unhandled X error while getting the range of screen sizes
de: Unbehandelter X Fehler beim Abfragen der Bildschirmgrößen

en: could not get the range of screen sizes
de: Mögliche Bildschirmgrößen konnten nicht abgefragt werden

en: RANDR extension is not present
de: Die RANDR-Erweiterung ist nicht vorhanden

en: could not get information about output %d
de: Es konnten keine Informationen über die Ausgabe »%d« erfragt werden

note: Translators: the "position", "size", and "maximum" * words here are not keywords; please translate them * as usual.  A CRTC is a CRT Controller (this is X terminology)
en: requested position/size for CRTC %d is outside the allowed limit: position=(%d, %d), size=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
de: Gewählte Position/Größe für CRTC »%d« ist über dem erlaubten Limit:Position=(%d, %d), Größe=(%d, %d), Maximum=(%d, %d)

en: could not set the configuration for CRTC %d
de: Konfiguration für CRTC »%d« konnte nicht angewendet werden

en: could not get information about CRTC %d
de: Informationen über CRTC »%d« konnten nicht erfragt werden

en: none of the saved display configurations matched the active configuration
de: Keine der gespeicherten Bildschirmkonfigurationen gleichen der Aktiven

en: CRTC %d cannot drive output %s
de: CRTC »%d« unterstützt die Ausgabe »%s« nicht

en: output %s does not support mode %dx%d@%dHz
de: Ausgabe »%s« unterstützt den Modus »%dx%d@%dHz« nicht

en: CRTC %d does not support rotation=%s
de: CRTC »%d« unterstützt Drehung um %s nicht

en: output %s does not have the same parameters as another cloned output:
    existing mode = %d, new mode = %d
    existing coordinates = (%d, %d), new coordinates = (%d, %d)
    existing rotation = %s, new rotation = %s
de: Ausgabe »%s« hat nicht die gleichen Parameter wie eine andere duplizierte Ausgabe:
    bestehender Modus = %d, neuer Modus = %d
    bestehende Koordinaten = (%d, %d), neue Koordinaten = (%d, %d)
    bestehende Drehung = %s, neue Drehung = %s

en: cannot clone to output %s
de: Auf Ausgabe »%s« kann nicht dupliziert werden

en: Trying modes for CRTC %d
de: Teste Modi für CRTC »%d«

en: CRTC %d: trying mode %dx%d@%dHz with output at %dx%d@%dHz (pass %d)
de: CRTC »%d«: Teste Modus »%dx%d@%dHz« mit Ausgabe bei »%dx%d@%dHz« (Durchlauf %d)

en: could not assign CRTCs to outputs:
    %s
de: CRTCs konnten nicht als Ausgaben festgelegt werden:
    %s

en: none of the selected modes were compatible with the possible modes:
    %s
de: Keiner der gewählten Modi ist kompatibel mit den möglichen Modi:
    %s

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
de: Gewählte virtuelle Größe passt nicht zur verfügbaren Größe: Erwünschte=(%d, %d), Minimum=(%d, %d), Maximum=(%d, %d)

note: Keep this string in sync with gnome-control-center/capplets/display/xrandr- capplet.c:get_display_name() Translators:  this is the feature where what you see on your * laptop's screen is the same as your external projector. * Here, "Mirrored" is being used as an adjective.  For example, * the Spanis
en: Mirrored Displays
de: Gespiegelte Bildschirme

note: Translators: This is the time format with full date used in 24-hour mode.
en: %A %B %e, %R:%S
de: %A, %e. %B, %R:%S

en: %A %B %e, %R
de: %A, %e. %B, %R

note: Translators: This is a time format with full date used for AM/PM.
en: %A %B %e, %l:%M:%S %p
de: %A, %e. %B, %l:%M:%S

en: %A %B %e, %l:%M %p
de: %A, %e. %B, %l:%M

note: Translators: This is a time format without date used for AM/PM.
en: %l:%M:%S %p
de: %l:%M:%S

en: %l:%M %p
de: %l:%M

en: %A, %B %e
de: %A, %e. %B
