cinnamon-desktop 2.3.6.1 - en to eo translation catalogue (26 entries)

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
eo: Nekonate

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
eo: Ne eblis trovi terminalon uzante xterm-on,  eĉ se ĝi ne funkcius

note: Translators: a CRTC is a CRT Controller (this is X terminology).
en: could not get the screen resources (CRTCs, outputs, modes)
eo: ne eblis trovi la ekranajn rimedojn (CRTC-oj, eligaĵoj, reĝimoj)

en: unhandled X error while getting the range of screen sizes
eo: netraktata X-eraro okazis, serĉante la aron de ekranaj grandoj

en: could not get the range of screen sizes
eo: ne eblis trovi la aron de ekranaj grandoj

en: RANDR extension is not present
eo: RANDR-kromaĵo mankas

en: could not get information about output %d
eo: ne eblis trovi informon pri la eligaĵo "%d"

note: Translators: the "position", "size", and "maximum" * words here are not keywords; please translate them * as usual.  A CRTC is a CRT Controller (this is X terminology)
en: requested position/size for CRTC %d is outside the allowed limit: position=(%d, %d), size=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
eo: petita pozicio/grando por CRTC "%d" estas ekster la permesita limo: pozicio=(%d, %d), grando=(%d, %d), maksimumo=(%d, %d)

en: could not set the configuration for CRTC %d
eo: ne eblis agordi la agordaron de la CRTC "%d"

en: could not get information about CRTC %d
eo: ne eblis trovi informon pri la CRTC "%d"

en: Laptop
eo: Tekkomputilo

en: none of the saved display configurations matched the active configuration
eo: neniu el la konservitaj vidigaj agordaroj kongruas al la aktuala agordaro

en: CRTC %d cannot drive output %s
eo: CRTC "%d" ne subtenas la eligon "%s"

en: output %s does not support mode %dx%d@%dHz
eo: eligo %s ne subtenas la reĝimon %dx%d@%dHz

en: CRTC %d does not support rotation=%s
eo: CRTC "%d" ne subtenas rotacion=%s

en: output %s does not have the same parameters as another cloned output:
    existing mode = %d, new mode = %d
    existing coordinates = (%d, %d), new coordinates = (%d, %d)
    existing rotation = %s, new rotation = %s
eo: eligo %s ne havas la samajn parametrojn kiel alia klonita eligo:
    ekztistanta reĝimo = %d, nova reĝimo = %d
    ekztistantaj koordinatoj = (%d, %d), novaj koordinatoj = (%d, %d)
    ekztistanta rotacio = %s, nova rotacio = %s

en: cannot clone to output %s
eo: ne eblas kloni al eligo %s

en: Trying modes for CRTC %d
eo: Provreĝimo por CRTC "%d"

en: CRTC %d: trying mode %dx%d@%dHz with output at %dx%d@%dHz (pass %d)
eo: CRTC "%d": provreĝimo "%dx%d@%dHz" kun eligo ĉe "%dx%d@%dHz" (paso %d)

en: could not assign CRTCs to outputs:
    %s
eo: ne eblis atribui CRTC-ojn al eligoj:
    %s

en: none of the selected modes were compatible with the possible modes:
    %s
eo: neniu reĝimo de la elektitaj reĝimoj estas kongrua al la eblaj reĝimoj:
    %s

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
eo: bezonata virtuala grando ne kongruas al havebla grando: petita=(%d, %d), minimumo=(%d, %d), maksimumo=(%d, %d)

note: Translators: This is the time format with full date used in 24-hour mode.
en: %A %B %e, %R:%S
eo: %A, %e. %B, %R:%S

en: %A %B %e, %R
eo: %A, %e. %B, %R

note: Translators: This is a time format with full date used for AM/PM.
en: %A %B %e, %l:%M:%S %p
eo: %A, %e. %B, %l:%M:%S

en: %A %B %e, %l:%M %p
eo: %A, %e. %B, %l:%M
