cinnamon-desktop - en to fi translation catalogue (30 entries)

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
fi: Päätettä ei löytynyt, käytetään xtermiä vaikka se ei ehkä toimi

note: Translators: a CRTC is a CRT Controller (this is X terminology).
en: could not get the screen resources (CRTCs, outputs, modes)
fi: Näyttöresurssien tietoja ei saatu (CRTCt, ulostuloa, tilat)

en: unhandled X error while getting the range of screen sizes
fi: käsittelemätön X-virhe noudettaessa kelvollisia näytön kokoja

en: could not get the range of screen sizes
fi: näytön kokoluetteloa ei saatu noudettua

en: RANDR extension is not present
fi: RANDR-laajennos ei ole saatavilla

en: could not get information about output %d
fi: Tietoja ulostulosta %d ei saatu.

note: Translators: the "position", "size", and "maximum" * words here are not keywords; please translate them * as usual.  A CRTC is a CRT Controller (this is X terminology)
en: requested position/size for CRTC %d is outside the allowed limit: position=(%d, %d), size=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
fi: pyydetty sijainti tai koko CRTC:lle %d ei ole sallituissa rajoissa: sijainti=(%d,%d), koko=(%d,%d), maksimi=(%d,%d)

en: could not set the configuration for CRTC %d
fi: Asetuksia CRTC:lle %d ei voitu asettaa

en: could not get information about CRTC %d
fi: Tietoja CRTC:stä %d ei saatu.

en: Laptop
fi: Kannettava

en: none of the saved display configurations matched the active configuration
fi: yksikään tallennetuista näyttöasetuksista ei vastaa aktiivista määrittelyä

en: CRTC %d cannot drive output %s
fi: CRTC %d ei voi ajaa ulostuloa %s

en: output %s does not support mode %dx%d@%dHz
fi: ulostulo %s ei tue tilaa %d×%d@%d Hz

en: CRTC %d does not support rotation=%s
fi: CRTC %d ei tue kiertoa %s

en: output %s does not have the same parameters as another cloned output:
    existing mode = %d, new mode = %d
    existing coordinates = (%d, %d), new coordinates = (%d, %d)
    existing rotation = %s, new rotation = %s
fi: ulostulolla %s ei ole samat parametrit kuin kloonatulla ulostulolla:
    nykyinen tila = %d, uusi tila = %d
    nykyiset koordinaatit = (%d, %d), uudet koordinaatit = (%d, %d)
    nykyinen kierto = %s, uusi kierto = %s

en: cannot clone to output %s
fi: ei voi kloonata ulostuloon %s

en: Trying modes for CRTC %d
fi: Yritetään tiloja CRTC %d:lle

en: CRTC %d: trying mode %dx%d@%dHz with output at %dx%d@%dHz (pass %d)
fi: CRTC %d: yritetään tilaa %d×%d@%d Hz ulostulolla %d×%d@%d Hz (vaihe %d)

en: could not assign CRTCs to outputs:
    %s
fi: ei voitu sijoittaa CRTC:itä ulostuloihin:
    %s

en: none of the selected modes were compatible with the possible modes:
    %s
fi: mikään valituista tiloista ei ollut yhteensopiva mahdollisten tilojen kanssa:
    %s

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
fi: vaadittu virtuaalinen koko ei mahdu saatavilla olevaan kokoon: pyydetty=(%d,%d), minimi=(%d,%d), maksimi=(%d,%d)

note: Keep this string in sync with gnome-control-center/capplets/display/xrandr- capplet.c:get_display_name() Translators:  this is the feature where what you see on your * laptop's screen is the same as your external projector. * Here, "Mirrored" is being used as an adjective.  For example, * the Spanis
en: Mirrored Displays
fi: Peilatut näytöt

note: Translators: This is the time format with full date used in 24-hour mode.
en: %A %B %e, %R:%S
fi: %A %d.%m., %H.%M.%S

en: %A %B %e, %R
fi: %A %d.%m., %H.%M

note: Translators: This is the time format without date used in 24-hour mode.
en: %R:%S
fi: %H.%M.%S

en: %R
fi: %H.%M

note: Translators: This is a time format with full date used for AM/PM.
en: %A %B %e, %l:%M:%S %p
fi: %A %d.%m., %I.%M.%S %p

en: %A %B %e, %l:%M %p
fi: %A %d.%m., %I.%M %p

en: %A, %B %e
fi: %A, %e. %Bta
