cinnamon-desktop master - en to hu translation catalogue (30 entries)

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
hu: Nem található terminál, az xterm lesz használva, még ha az esetleg nem is működik

note: Translators: a CRTC is a CRT Controller (this is X terminology).
en: could not get the screen resources (CRTCs, outputs, modes)
hu: A képernyő erőforrásai nem kérhetők le (CRTC-k, kimenetek, módok)

en: unhandled X error while getting the range of screen sizes
hu: Kezeletlen X hiba történt a képméretek tartományának lekérése közben

en: could not get the range of screen sizes
hu: Nem kérhető le a képméretek tartománya

en: RANDR extension is not present
hu: A RANDR kiterjesztés nincs jelen

en: could not get information about output %d
hu: Nem lehet információkat lekérni a kimenetről: %d

note: Translators: the "position", "size", and "maximum" * words here are not keywords; please translate them * as usual.  A CRTC is a CRT Controller (this is X terminology)
en: requested position/size for CRTC %d is outside the allowed limit: position=(%d, %d), size=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
hu: A kért pozíció/méret a(z) %d. CRTC-hez kívül esik az engedélyezett korláton: pozíció=(%d, %d), méret=(%d, %d), maximum=(%d, %d)

en: could not set the configuration for CRTC %d
hu: Nem állítható be a(z) %d. CRTC konfigurációja

en: could not get information about CRTC %d
hu: Nem kérhető információ a(z) %d. CRTC-ről

en: none of the saved display configurations matched the active configuration
hu: A mentett képernyő-beállítások egyike sem felel meg az aktív konfigurációnak

en: CRTC %d cannot drive output %s
hu: A(z) %d. CRTC nem képes %s kimenet meghajtására

en: output %s does not support mode %dx%d@%dHz
hu: A(z) %s kimenet nem támogatja ezt a módot: %dx%d@%dHz

en: CRTC %d does not support rotation=%s
hu: A(z) %d. CRTC nem támogatja a(z) %s forgatásértéket

en: output %s does not have the same parameters as another cloned output:
    existing mode = %d, new mode = %d
    existing coordinates = (%d, %d), new coordinates = (%d, %d)
    existing rotation = %s, new rotation = %s
hu: %s kimenet nem rendelkezik egy másik klónozott kimenetével egyező paraméterekkel:
    létező mód = %d, új mód = %d
    létező koordináták = (%d, %d), új koordináták = (%d, %d)
    létező forgatás = %s, új forgatás = %s

en: cannot clone to output %s
hu: nem lehet klónozni a(z) %s kimenetre

en: Trying modes for CRTC %d
hu: Módok kipróbálása a(z) %d. CRTC-hez

en: CRTC %d: trying mode %dx%d@%dHz with output at %dx%d@%dHz (pass %d)
hu: %d. CRTC: %dx%d@%dHz mód kipróbálása a(z) %dx%d@%dHz módú kimenettel (%d. lépés)

en: could not assign CRTCs to outputs:
    %s
hu: nem rendelhetők CRTC-k a kimenetekhez:
    %s

en: none of the selected modes were compatible with the possible modes:
    %s
hu: a kijelölt módok egyike sem kompatibilis a lehetséges módokkal:
    %s

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
hu: A kért virtuális méret nem illeszkedik az elérhető méretre: kért=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)

note: Keep this string in sync with gnome-control-center/capplets/display/xrandr- capplet.c:get_display_name() Translators:  this is the feature where what you see on your * laptop's screen is the same as your external projector. * Here, "Mirrored" is being used as an adjective.  For example, * the Spanis
en: Mirrored Displays
hu: Tükrözött kijelzők

note: Translators: This is the time format with full date used in 24-hour mode.
en: %A %B %e, %R:%S
hu: %A %B %e, %k.%M.%S

en: %A %B %e, %R
hu: %A %B %e, %k.%M

note: Translators: This is the time format without date used in 24-hour mode.
en: %R:%S
hu: %R.%S

note: Translators: This is a time format with full date used for AM/PM.
en: %A %B %e, %l:%M:%S %p
hu: %A %B %e, %p %l.%M.%S

en: %A %B %e, %l:%M %p
hu: %A %B %e, %p %l.%M

note: Translators: This is a time format without date used for AM/PM.
en: %l:%M:%S %p
hu: %l.%M.%S %p

en: %l:%M %p
hu: %l.%M %p

en: %A, %B %e
hu: %B %e., %A
