cinnamon-desktop master - en to id translation catalogue (26 entries)

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
id: Tak Dikenal

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
id: Tidak menemukan terminal, beralih menggunakan xterm, meskipun tidak bekerja dengan baik

note: Translators: a CRTC is a CRT Controller (this is X terminology).
en: could not get the screen resources (CRTCs, outputs, modes)
id: tidak dapat memperoleh sumber daya monitor (CRTC, keluaran, modus)

en: unhandled X error while getting the range of screen sizes
id: galat pada X sewaktu memperoleh jangkauan luas layar

en: could not get the range of screen sizes
id: tidak dapat memperoleh jangkauan luas monitor

en: RANDR extension is not present
id: ekstensi RANDR tidak tersedia

en: could not get information about output %d
id: tidak dapat memperoleh informasi mengenai keluaran %d

note: Translators: the "position", "size", and "maximum" * words here are not keywords; please translate them * as usual.  A CRTC is a CRT Controller (this is X terminology)
en: requested position/size for CRTC %d is outside the allowed limit: position=(%d, %d), size=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
id: posisi/ukuran CRTC %d yang dipinta lebih besar dari batas yang diperbolehkan: posisi=(%d, %d), ukuran=(%d, %d), maksimal=(%d, %d)

en: could not set the configuration for CRTC %d
id: tidak dapat menyetel kondigurasi untuk CRTC %d

en: could not get information about CRTC %d
id: tidak dapat memperoleh informasi mengenai CRTC %d

en: none of the saved display configurations matched the active configuration
id: konfigurasi yang saat ini aktif sama sekali tidak cocok dengan konfigurasi yang telah disimpan

en: CRTC %d cannot drive output %s
id: CRTC %d tidak dapat memacu keluaran %s

en: output %s does not support mode %dx%d@%dHz
id: keluaran %s tidak mendukung modus %dx%d@%dHz

en: CRTC %d does not support rotation=%s
id: CRTC %d tidak mendukung rotasi=%s

en: output %s does not have the same parameters as another cloned output:
    existing mode = %d, new mode = %d
    existing coordinates = (%d, %d), new coordinates = (%d, %d)
    existing rotation = %s, new rotation = %s
id: keluaran %s tidak memiliki parameter yang sama seperti keluaran hasil duplikasi:
    modus yang ada = %d, modus yang baru = %d
    koordinat yang ada = (%d, %d), koordinat yang baru = (%d, %d)
    rotasi yang ada = %s, rotasi yang baru = %s

en: cannot clone to output %s
id: duplikasi untuk %s tidak dapat dilakukan

en: Trying modes for CRTC %d
id: Mencoba modus untuk CRTC %d

en: CRTC %d: trying mode %dx%d@%dHz with output at %dx%d@%dHz (pass %d)
id: CRTC %d: mencoba modus %dx%d@%dHz dengan keluaran pada %dx%d@%dHz (lewat %d)

en: could not assign CRTCs to outputs:
    %s
id: tidak dapat menetapkan CRTC pada keluaran:
    %s

en: none of the selected modes were compatible with the possible modes:
    %s
id: modus yang dipilih tidak cocok dengan modus yang dimungkinkan:
    %s

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
id: ukuran virtual yang diperlukan tidak sesuai dengan ukuran yang tersedia: dipinta=(%d, %d), minimal=(%d, %d), maksimal=(%d, %d)

note: Keep this string in sync with gnome-control-center/capplets/display/xrandr- capplet.c:get_display_name() Translators:  this is the feature where what you see on your * laptop's screen is the same as your external projector. * Here, "Mirrored" is being used as an adjective.  For example, * the Spanis
en: Mirrored Displays
id: Tampilan Kembar

note: Translators: This is the time format with full date used in 24-hour mode.
en: %A %B %e, %R:%S
id: %A %e %B, %R:%S

en: %A %B %e, %R
id: %A %e %B, %R

note: Translators: This is a time format with full date used for AM/PM.
en: %A %B %e, %l:%M:%S %p
id: %A %e %B, %k:%M:%S

en: %A %B %e, %l:%M %p
id: %A %e %B, %k:%M
