cinnamon-desktop - en to it translation catalogue (32 entries)

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
it: Impossibile trovare un terminale; usato xterm, anche se questo potrebbe non funzionare

note: Translators: a CRTC is a CRT Controller (this is X terminology).
en: could not get the screen resources (CRTCs, outputs, modes)
it: impossibile ottenere le risorse di schermo (i CRTC, gli output, i modi)

en: unhandled X error while getting the range of screen sizes
it: errore X non gestito durante il recupero dell'intervallo delle dimensioni di schermo

en: could not get the range of screen sizes
it: impossibile ottenere l'intervallo delle dimensioni di schermo

en: RANDR extension is not present
it: l'estensione RANDR non è presente

en: could not get information about output %d
it: impossibile ottenere informazioni sull'uscita %d

note: Translators: the "position", "size", and "maximum" * words here are not keywords; please translate them * as usual.  A CRTC is a CRT Controller (this is X terminology)
en: requested position/size for CRTC %d is outside the allowed limit: position=(%d, %d), size=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
it: la posizione/dimensione richiesta per il CRTC %d è fuori dal limite consentito: posizione=(%d, %d), dimensione=(%d, %d), massimo=(%d, %d)

en: could not set the configuration for CRTC %d
it: impossibile impostare la configurazione per il CRTC %d

en: could not get information about CRTC %d
it: impossibile ottenere informazioni sul CRTC %d

en: Laptop
it: Portatile

en: none of the saved display configurations matched the active configuration
it: nessuna della configurazioni di display salvate corrisponde alla configurazione attiva

en: CRTC %d cannot drive output %s
it: il CRTC %d non può gestire l'uscita %s

en: output %s does not support mode %dx%d@%dHz
it: l'uscita %s non supporta la modalità %d×%d@%dHz

en: CRTC %d does not support rotation=%s
it: il CRTC %d non supporta rotation=%s

en: output %s does not have the same parameters as another cloned output:
    existing mode = %d, new mode = %d
    existing coordinates = (%d, %d), new coordinates = (%d, %d)
    existing rotation = %s, new rotation = %s
it: l'uscita %s non presenta gli stessi parametri dell'altra uscita duplicata:
    modalità esistente: %d; nuova modalità: %d
    coordinate esistenti: (%d, %d); nuove coordinate: (%d, %d)
    rotazione esistente: %s; nuova rotazione: %s

en: cannot clone to output %s
it: impossibile duplicare sull'uscita %s

en: Trying modes for CRTC %d
it: Prova delle modalità per il CRTC %d

en: CRTC %d: trying mode %dx%d@%dHz with output at %dx%d@%dHz (pass %d)
it: CRTC %d: prova modalità %d×%d@%dHz con uscita a %d×%d@%dHz (passaggio %d)

en: could not assign CRTCs to outputs:
    %s
it: impossibile assegnare i CRTC alle uscite:
    %s

en: none of the selected modes were compatible with the possible modes:
    %s
it: nessuna delle modalità selezionate era compatibile con le modalità possibili:
    %s

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
it: la dimensione virtuale richiesta non è adatta per la dimensione disponibile: richiesta=(%d, %d), minima=(%d, %d), massima=(%d, %d)

note: Keep this string in sync with gnome-control-center/capplets/display/xrandr- capplet.c:get_display_name() Translators:  this is the feature where what you see on your * laptop's screen is the same as your external projector. * Here, "Mirrored" is being used as an adjective.  For example, * the Spanis
en: Mirrored Displays
it: Monitor duplicati

note: Translators: This is the time format with full date used in 24-hour mode.
en: %A %B %e, %R:%S
it: %A %e %B, %k.%M.%S

en: %A %B %e, %R
it: %A %e %B, %k.%M

note: Translators: This is the time format without date used in 24-hour mode.
en: %R:%S
it: %k.%M.%S

en: %R
it: %k.%M

note: Translators: This is a time format with full date used for AM/PM.
en: %A %B %e, %l:%M:%S %p
it: %A %e %B, %l.%M.%S %P

en: %A %B %e, %l:%M %p
it: %A %e %B, %l.%M %P

note: Translators: This is a time format without date used for AM/PM.
en: %l:%M:%S %p
it: %l.%M.%S %P

en: %l:%M %p
it: %l.%M %P

en: %A, %B %e
it: %A %e %B
