cinnamon-desktop master - en to ja translation catalogue (30 entries)

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
ja: 不明

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
ja: 端末が見つからなかったので強制的に xterm を使用します (正しく動作しないかもしれません)

note: Translators: a CRTC is a CRT Controller (this is X terminology).
en: could not get the screen resources (CRTCs, outputs, modes)
ja: 画面のリソース (いろいろな CRTC、出力、モード等) を取得できませんでした

en: unhandled X error while getting the range of screen sizes
ja: 画面の解像度を取得する際にXサーバーで原因不明のエラーが発生しました

en: could not get the range of screen sizes
ja: 画面の解像度を取得できませんでした

en: RANDR extension is not present
ja: RANDR 拡張がインストールされていません

en: could not get information about output %d
ja: 出力 %d に関する情報を取得できませんでした

note: Translators: the "position", "size", and "maximum" * words here are not keywords; please translate them * as usual.  A CRTC is a CRT Controller (this is X terminology)
en: requested position/size for CRTC %d is outside the allowed limit: position=(%d, %d), size=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
ja: 要求した CRTC %d の位置やサイズが許容範囲を超えました: 位置 (%d, %d)、サイズ (%d, %d) / 許容範囲 (%d, %d)

en: could not set the configuration for CRTC %d
ja: CRTC %d の設定をセットできませんでした

en: could not get information about CRTC %d
ja: CRTC %d に関する情報を取得できませんでした

en: Laptop
ja: ラップトップ

en: none of the saved display configurations matched the active configuration
ja: 保存したディスプレイの設定に一致する現在の設定はありません

en: CRTC %d cannot drive output %s
ja: CRTC %d は出力 %s をドライブできません

en: output %s does not support mode %dx%d@%dHz
ja: 出力 %s は %dx%d@%dHz のモードをサポートしていません

en: CRTC %d does not support rotation=%s
ja: CRTC %d は rotation=%s をサポートしていません

en: output %s does not have the same parameters as another cloned output:
    existing mode = %d, new mode = %d
    existing coordinates = (%d, %d), new coordinates = (%d, %d)
    existing rotation = %s, new rotation = %s
ja: 出力 %s は他のクローン出力と同じパラメーターを持っていません:
    現在 mode = %d, 新 mode = %d
    現在 coordinates = (%d, %d), 新 coordinates = (%d, %d)
    現在 rotation = %s, 新 rotation = %s

en: cannot clone to output %s
ja: 出力 %s をクローンできません

en: Trying modes for CRTC %d
ja: CRTC %d のモードを試します

en: CRTC %d: trying mode %dx%d@%dHz with output at %dx%d@%dHz (pass %d)
ja: CRTC %d: %dx%d@%dHz のモードを %dx%d@%dHz (%d パス) の出力で試します

en: could not assign CRTCs to outputs:
    %s
ja: CRTC を出力に割り当てできませんでした:
    %s

en: none of the selected modes were compatible with the possible modes:
    %s
ja: 選択したモードはどれも利用可能なモードと互換性がありませんでした:
    %s

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
ja: 要求した仮想サイズと実際のサイズがマッチしません: 要求したサイズ (%d, %d) / 最小サイズ (%d, %d)、最大サイズ (%d, %d)

note: Keep this string in sync with gnome-control-center/capplets/display/xrandr- capplet.c:get_display_name() Translators:  this is the feature where what you see on your * laptop's screen is the same as your external projector. * Here, "Mirrored" is being used as an adjective.  For example, * the Spanis
en: Mirrored Displays
ja: ミラーされたディスプレイ

note: Translators: This is the time format with full date used in 24-hour mode.
en: %A %B %e, %R:%S
ja: %B%e日 (%A) %R:%S

en: %A %B %e, %R
ja: %B%e日 (%A) %R

note: Translators: This is a time format with full date used for AM/PM.
en: %A %B %e, %l:%M:%S %p
ja: %B%e日 (%A) %p%l:%M:%S

en: %A %B %e, %l:%M %p
ja: %B%e日 (%A) %p%l:%M

note: Translators: This is a time format without date used for AM/PM.
en: %l:%M:%S %p
ja: %p %l:%M:%S

en: %l:%M %p
ja: %p %l:%M

en: %A, %B %e
ja: %B%e日 %A
