cinnamon-desktop - en to pl translation catalogue (27 entries)

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
pl: Nieznany

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
pl: Nie można odnaleźć terminala, używanie xterm, nawet jeśli może to nie zadziałać

note: Translators: a CRTC is a CRT Controller (this is X terminology).
en: could not get the screen resources (CRTCs, outputs, modes)
pl: nie można uzyskać zasobów ekranu (CTRC, wyjść, trybów)

en: unhandled X error while getting the range of screen sizes
pl: nieobsługiwany błąd X podczas uzyskiwania zakresu rozmiarów ekranu

en: could not get the range of screen sizes
pl: nie można uzyskać zakresu rozmiarów ekranu

en: RANDR extension is not present
pl: rozszerzenie RandR jest niedostępne

en: could not get information about output %d
pl: nie można uzyskać informacji o wyjściu %d

note: Translators: the "position", "size", and "maximum" * words here are not keywords; please translate them * as usual.  A CRTC is a CRT Controller (this is X terminology)
en: requested position/size for CRTC %d is outside the allowed limit: position=(%d, %d), size=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
pl: żądane położenie/rozmiar dla CRTC %d znajduje się poza dozwolonym ograniczeniem: położenie=(%d, %d), rozmiar=(%d, %d), maksymalny=(%d, %d)

en: could not set the configuration for CRTC %d
pl: nie można ustawić konfiguracji dla CRTC %d

en: could not get information about CRTC %d
pl: nie można uzyskać informacji o CRTC %d

en: none of the saved display configurations matched the active configuration
pl: żadna z zapisanych konfiguracji wyświetlania nie pasuje do aktywnej konfiguracji

en: CRTC %d cannot drive output %s
pl: CRTC %d nie może prowadzić wyjścia %s

en: output %s does not support mode %dx%d@%dHz
pl: wyjście %s nie obsługuje trybu %dx%d@%dHz

en: CRTC %d does not support rotation=%s
pl: CRTC %d nie obsługuje rotation=%s

en: output %s does not have the same parameters as another cloned output:
    existing mode = %d, new mode = %d
    existing coordinates = (%d, %d), new coordinates = (%d, %d)
    existing rotation = %s, new rotation = %s
pl: wyjście %s nie posiada takich samych parametrów, co inne sklonowane wyjście:
    istniejący tryb = %d, nowy tryb = %d
    istniejące współrzędne = (%d, %d), nowe współrzędne = (%d, %d)
    istniejący obrót = %s, nowy obrót = %s

en: cannot clone to output %s
pl: nie można sklonować do wyjścia %s

en: Trying modes for CRTC %d
pl: Próbowanie trybów dla CRTC %d

en: CRTC %d: trying mode %dx%d@%dHz with output at %dx%d@%dHz (pass %d)
pl: CRTC %d: próbowanie trybu %dx%d@%dHz za pomocą wyjścia w %dx%d@%dHz (przeszło %d)

en: could not assign CRTCs to outputs:
    %s
pl: nie można przydzielić CRTC do wyjść:
    %s

en: none of the selected modes were compatible with the possible modes:
    %s
pl: żaden z wybranych trybów nie jest zgodny z możliwymi trybami:
    %s

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
pl: wymagany rozmiar wirtualny nie pasuje do dostępnego rozmiaru: żądany=(%d, %d), minimalny=(%d, %d), maksymalny=(%d, %d)

note: Keep this string in sync with gnome-control-center/capplets/display/xrandr- capplet.c:get_display_name() Translators:  this is the feature where what you see on your * laptop's screen is the same as your external projector. * Here, "Mirrored" is being used as an adjective.  For example, * the Spanis
en: Mirrored Displays
pl: Powielenie ekranów

note: Translators: This is the time format with full date used in 24-hour mode.
en: %A %B %e, %R:%S
pl: %A %e %B, %R:%S

en: %A %B %e, %R
pl: %A %e %B, %R

note: Translators: This is a time format with full date used for AM/PM.
en: %A %B %e, %l:%M:%S %p
pl: %A %e %B, %l:%M:%S %p

en: %A %B %e, %l:%M %p
pl: %A %e %B, %l:%M %p

en: %A, %B %e
pl: %A, %e %B
