cinnamon-desktop - en to sr translation catalogue (30 entries)

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
sr: Непознат

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
sr: Не могу да нађем терминал, користим икстерм, чак и уколико не ради

note: Translators: a CRTC is a CRT Controller (this is X terminology).
en: could not get the screen resources (CRTCs, outputs, modes)
sr: не могу да добијем ресурсе за екран (ЦРТЦ, излази, режими)

en: unhandled X error while getting the range of screen sizes
sr: неутврђена грешка у X серверу приликом добављања опсега величине екрана

en: could not get the range of screen sizes
sr: не могу да добијем опсег величина за екран

en: RANDR extension is not present
sr: Није присутно РАНДР проширење

en: could not get information about output %d
sr: не могу да добијем податке о излазу „%d“

note: Translators: the "position", "size", and "maximum" * words here are not keywords; please translate them * as usual.  A CRTC is a CRT Controller (this is X terminology)
en: requested position/size for CRTC %d is outside the allowed limit: position=(%d, %d), size=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
sr: захтеван положај/величина за ЦРТЦ %d је изван дозвољеног ограничења: положај=(%d, %d), величина=(%d, %d), највише=(%d, %d)

en: could not set the configuration for CRTC %d
sr: не могу да поставим подешавања за ЦРТЦ „%d“ екран

en: could not get information about CRTC %d
sr: не могу да добијем податке о ЦРТЦ „%d“ екрану

en: Laptop
sr: Лаптоп

en: none of the saved display configurations matched the active configuration
sr: ни једно од сачуваних подешавања екрана се не поклапа са текућим подешавањем

en: CRTC %d cannot drive output %s
sr: ЦРТЦ „%d“ не може добије излаз „%s“

en: output %s does not support mode %dx%d@%dHz
sr: излаз „%s“ не подржава режим %dx%d@%dHz

en: CRTC %d does not support rotation=%s
sr: ЦРТЦ „%d“ не подржава ротацију = %s

en: output %s does not have the same parameters as another cloned output:
    existing mode = %d, new mode = %d
    existing coordinates = (%d, %d), new coordinates = (%d, %d)
    existing rotation = %s, new rotation = %s
sr: излаз „%s“ нема исте параметре као други клонирани уређај:
    постојећи режим = %d, нови режим = %d
    постојеће координате = (%d, %d), нове координате = (%d, %d)
    постојећа ротација = %s, нова ротација = %s

en: cannot clone to output %s
sr: не могу да клонирам у излаз „%s“

en: Trying modes for CRTC %d
sr: Испробавам режиме за ЦРТЦ „%d“

en: CRTC %d: trying mode %dx%d@%dHz with output at %dx%d@%dHz (pass %d)
sr: ЦРТЦ „%d“: испробавам режим %dx%d@%dHz без излаза на %dx%d@%dHz (%d. покушај)

en: could not assign CRTCs to outputs:
    %s
sr: не могу да придружим ЦРТЦ-е излазима:
    %s

en: none of the selected modes were compatible with the possible modes:
    %s
sr: ни један од изабраних режима није сагласан са могућим режимима:
    %s

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
sr: захтевана виртуелна величина је изван доступне: захтевана=(%d, %d), најмања=(%d, %d), највећа=(%d, %d)

note: Keep this string in sync with gnome-control-center/capplets/display/xrandr- capplet.c:get_display_name() Translators:  this is the feature where what you see on your * laptop's screen is the same as your external projector. * Here, "Mirrored" is being used as an adjective.  For example, * the Spanis
en: Mirrored Displays
sr: Екрани у огледалу

note: Translators: This is the time format with full date used in 24-hour mode.
en: %A %B %e, %R:%S
sr: %A, %e. %B, %R:%S

en: %A %B %e, %R
sr: %A, %e. %B, %R

note: Translators: This is a time format with full date used for AM/PM.
en: %A %B %e, %l:%M:%S %p
sr: %A, %e. %B, %l:%M:S

en: %A %B %e, %l:%M %p
sr: %A, %e. %B, %l:%M

note: Translators: This is a time format without date used for AM/PM.
en: %l:%M:%S %p
sr: %l:%M:%S

en: %l:%M %p
sr: %l:%M

en: %A, %B %e
sr: %A, %e. %B
