cinnamon-desktop - en to sr translation catalogue (28 entries)

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
sr: Nepoznat

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
sr: Ne mogu da nađem terminal, koristim iksterm, čak i ukoliko ne radi

note: Translators: a CRTC is a CRT Controller (this is X terminology).
en: could not get the screen resources (CRTCs, outputs, modes)
sr: ne mogu da dobijem resurse za ekran (CRTC, izlazi, režimi)

en: unhandled X error while getting the range of screen sizes
sr: neutvrđena greška u X serveru prilikom dobavljanja opsega veličine ekrana

en: could not get the range of screen sizes
sr: ne mogu da dobijem opseg veličina za ekran

en: RANDR extension is not present
sr: Nije prisutno RANDR proširenje

en: could not get information about output %d
sr: ne mogu da dobijem podatke o izlazu „%d“

note: Translators: the "position", "size", and "maximum" * words here are not keywords; please translate them * as usual.  A CRTC is a CRT Controller (this is X terminology)
en: requested position/size for CRTC %d is outside the allowed limit: position=(%d, %d), size=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
sr: zahtevan položaj/veličina za CRTC %d je izvan dozvoljenog ograničenja: položaj=(%d, %d), veličina=(%d, %d), najviše=(%d, %d)

en: could not set the configuration for CRTC %d
sr: ne mogu da postavim podešavanja za CRTC „%d“ ekran

en: could not get information about CRTC %d
sr: ne mogu da dobijem podatke o CRTC „%d“ ekranu

en: none of the saved display configurations matched the active configuration
sr: ni jedno od sačuvanih podešavanja ekrana se ne poklapa sa tekućim podešavanjem

en: CRTC %d cannot drive output %s
sr: CRTC „%d“ ne može dobije izlaz „%s“

en: output %s does not support mode %dx%d@%dHz
sr: izlaz „%s“ ne podržava režim %dx%d@%dHz

en: CRTC %d does not support rotation=%s
sr: CRTC „%d“ ne podržava rotaciju = %s

en: output %s does not have the same parameters as another cloned output:
    existing mode = %d, new mode = %d
    existing coordinates = (%d, %d), new coordinates = (%d, %d)
    existing rotation = %s, new rotation = %s
sr: izlaz „%s“ nema iste parametre kao drugi klonirani uređaj:
    postojeći režim = %d, novi režim = %d
    postojeće koordinate = (%d, %d), nove koordinate = (%d, %d)
    postojeća rotacija = %s, nova rotacija = %s

en: cannot clone to output %s
sr: ne mogu da kloniram u izlaz „%s“

en: Trying modes for CRTC %d
sr: Isprobavam režime za CRTC „%d“

en: CRTC %d: trying mode %dx%d@%dHz with output at %dx%d@%dHz (pass %d)
sr: CRTC „%d“: isprobavam režim %dx%d@%dHz bez izlaza na %dx%d@%dHz (%d. pokušaj)

en: could not assign CRTCs to outputs:
    %s
sr: ne mogu da pridružim CRTC-e izlazima:
    %s

en: none of the selected modes were compatible with the possible modes:
    %s
sr: ni jedan od izabranih režima nije saglasan sa mogućim režimima:
    %s

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
sr: zahtevana virtuelna veličina je izvan dostupne: zahtevana=(%d, %d), najmanja=(%d, %d), najveća=(%d, %d)

note: Keep this string in sync with gnome-control-center/capplets/display/xrandr- capplet.c:get_display_name() Translators:  this is the feature where what you see on your * laptop's screen is the same as your external projector. * Here, "Mirrored" is being used as an adjective.  For example, * the Spanis
en: Mirrored Displays
sr: Ekrani u ogledalu

note: Translators: This is the time format with full date used in 24-hour mode.
en: %A %B %e, %R:%S
sr: %A, %e. %B, %R:%S

en: %A %B %e, %R
sr: %A, %e. %B, %R

note: Translators: This is a time format with full date used for AM/PM.
en: %A %B %e, %l:%M:%S %p
sr: %A, %e. %B, %l:%M:S

en: %A %B %e, %l:%M %p
sr: %A, %e. %B, %l:%M

note: Translators: This is a time format without date used for AM/PM.
en: %l:%M:%S %p
sr: %l:%M:%S

en: %l:%M %p
sr: %l:%M
