cinnamon-desktop - en to sv translation catalogue (29 entries)

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
sv: Okänd

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
sv: Kan inte hitta en terminal, använder xterm även om det kanske inte fungerar

note: Translators: a CRTC is a CRT Controller (this is X terminology).
en: could not get the screen resources (CRTCs, outputs, modes)
sv: kunde inte få skärmresurserna (CRTC:er, utgångar, lägen)

en: unhandled X error while getting the range of screen sizes
sv: ohanterat X-fel när information om skärmstorlekarna hämtades

en: could not get the range of screen sizes
sv: kunde inte få tag på information om skärmstorlekar

en: RANDR extension is not present
sv: RANDR-utökningen finns inte

en: could not get information about output %d
sv: kunde inte få tag på information om utgång %d

note: Translators: the "position", "size", and "maximum" * words here are not keywords; please translate them * as usual.  A CRTC is a CRT Controller (this is X terminology)
en: requested position/size for CRTC %d is outside the allowed limit: position=(%d, %d), size=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
sv: begärd position/storlek för CRTC %d är utanför den tillåtna gränsen: position=(%d, %d), storlek=(%d, %d), maximum=(%d, %d)

en: could not set the configuration for CRTC %d
sv: kunde inte ställa in konfigurationen för CRTC %d

en: could not get information about CRTC %d
sv: kunde inte få tag på information om CRTC %d

en: Laptop
sv: Bärbar dator

en: none of the saved display configurations matched the active configuration
sv: ingen av de sparade skärmkonfigurationerna matchade den aktiva konfigurationen

en: CRTC %d cannot drive output %s
sv: CRTC %d kan inte driva utgången %s

en: output %s does not support mode %dx%d@%dHz
sv: utgången %s saknar stöd för läget %dx%d@%d Hz

en: CRTC %d does not support rotation=%s
sv: CRTC %d saknar stöd för rotation=%s

en: output %s does not have the same parameters as another cloned output:
    existing mode = %d, new mode = %d
    existing coordinates = (%d, %d), new coordinates = (%d, %d)
    existing rotation = %s, new rotation = %s
sv: utgången %s har inte samma parametrar som en annan klonad utgång:
    befintligt läge = %d, nytt läge = %d
    befintliga koordinater = (%d, %d), nya koordinater = (%d, %d)
    befintlig rotation = %s, ny rotation = %s

en: cannot clone to output %s
sv: kan inte klona till utgången %s

en: Trying modes for CRTC %d
sv: Provar lägen för CRTC %d

en: CRTC %d: trying mode %dx%d@%dHz with output at %dx%d@%dHz (pass %d)
sv: CRTC %d: provar läget %dx%d@%d Hz med utmatning i %dx%d@%d Hz (pass %d)

en: could not assign CRTCs to outputs:
    %s
sv: kunde inte tilldela CRTC:er till utgångar:
    %s

en: none of the selected modes were compatible with the possible modes:
    %s
sv: inga av de valda lägena var kompatibla med de möjliga lägena:
    %s

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
sv: nödvändig virtuell storlek passar inte tillgänglig storlek: nödvändig=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)

note: Translators: This is the time format with full date used in 24-hour mode.
en: %A %B %e, %R:%S
sv: %A %e %B, %R.%S

en: %A %B %e, %R
sv: %A %e %B, %R

note: Translators: This is the time format without date used in 24-hour mode.
en: %R:%S
sv: %R.%S

note: Translators: This is a time format with full date used for AM/PM.
en: %A %B %e, %l:%M:%S %p
sv: %A %e %B, %I.%M.%S %p

en: %A %B %e, %l:%M %p
sv: %A %e %B, %I.%M %p

note: Translators: This is a time format without date used for AM/PM.
en: %l:%M:%S %p
sv: %l.%M.%S %p

en: %l:%M %p
sv: %l.%M %p
