cinnamon-desktop - en to th translation catalogue (28 entries)

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
th: ไม่ทราบ

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
th: ไม่พบเทอร์มินัล จะใช้ xterm แม้อาจไม่ได้ผล

note: Translators: a CRTC is a CRT Controller (this is X terminology).
en: could not get the screen resources (CRTCs, outputs, modes)
th: ไม่สามารถอ่านค่าทรัพยากรของหน้าจอ (CRTC, เอาต์พุต, โหมด)

en: unhandled X error while getting the range of screen sizes
th: เกิดข้อผิดพลาดของ X ที่ไม่ได้เตรียมรับมือไว้ขณะอ่านค่าช่วงของขนาดหน้าจอ

en: could not get the range of screen sizes
th: ไม่สามารถอ่านค่าช่วงของขนาดหน้าจอ

en: RANDR extension is not present
th: ไม่มีส่วนขยาย RANDR

en: could not get information about output %d
th: ไม่สามารถอ่านข้อมูลเกี่ยวกับเอาต์พุต %d

note: Translators: the "position", "size", and "maximum" * words here are not keywords; please translate them * as usual.  A CRTC is a CRT Controller (this is X terminology)
en: requested position/size for CRTC %d is outside the allowed limit: position=(%d, %d), size=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
th: ตำแหน่ง/ขนาดสำหรับ CRTC %d ที่ร้องขอ มีค่าอยู่นอกขีดจำกัดที่กำหนด: ตำแหน่ง=(%d, %d), ขนาด=(%d, %d), ค่าสูงสุด=(%d, %d)

en: could not set the configuration for CRTC %d
th: ไม่สามารถกำหนดค่าสำหรับ CRTC %d

en: could not get information about CRTC %d
th: ไม่สามารถอ่านข้อมูลเกี่ยวกับ CRTC %d

en: Laptop
th: แล็ปท็อป

en: none of the saved display configurations matched the active configuration
th: ไม่มีค่าตั้งดิสเพลย์ที่บันทึกไว้รายการใดที่ตรงกับค่าตั้งที่ใช้งานอยู่

en: CRTC %d cannot drive output %s
th: CRTC %d ไม่สามารถสั่งการอุปกรณ์แสดงผล %s ได้

en: output %s does not support mode %dx%d@%dHz
th: อุปกรณ์แสดงผล %s ไม่รองรับโหมด %dx%d@%dHz

en: CRTC %d does not support rotation=%s
th: CTRC %d ไม่รองรับมุมหมุน=%s

en: output %s does not have the same parameters as another cloned output:
    existing mode = %d, new mode = %d
    existing coordinates = (%d, %d), new coordinates = (%d, %d)
    existing rotation = %s, new rotation = %s
th: อุปกรณ์แสดงผล %s มีพารามิเตอร์ไม่ตรงกับอุปกรณ์แสดงผลอีกอันที่ผลิตซ้ำออกไป:
    โหมดเดิม = %d, โหมดใหม่ = %d
    พิกัดเดิม = (%d, %d), พิกัดใหม่ = (%d, %d)
    มุมหมุนเดิม = %s, มุมหมุนใหม่ = %s

en: cannot clone to output %s
th: ไม่สามารถผลิตซ้ำอุปกรณ์แสดงผล %s

en: Trying modes for CRTC %d
th: กำลังลองโหมดต่างๆ สำหรับ CRTC %d

en: CRTC %d: trying mode %dx%d@%dHz with output at %dx%d@%dHz (pass %d)
th: CRTC %d: กำลังลองใช้โหมด %dx%d@%dHz โดยแสดงผลที่ %dx%d@%dHz (รอบที่ %d)

en: could not assign CRTCs to outputs:
    %s
th: ไม่สามารถกำหนด CRTC ให้กับอุปกรณ์แสดงผล:
    %s

en: none of the selected modes were compatible with the possible modes:
    %s
th: โหมดที่เลือกไว้นั้น ไม่มีโหมดใดเข้ากันได้กับโหมดที่เป็นไปได้:
    %s

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
th: ขนาดเสมือนที่ต้องการไม่เข้ากับขนาดที่มี: ที่ร้องขอ=(%d, %d), ค่าต่ำสุด=(%d, %d), ค่าสูงสุด=(%d, %d)

note: Keep this string in sync with gnome-control-center/capplets/display/xrandr- capplet.c:get_display_name() Translators:  this is the feature where what you see on your * laptop's screen is the same as your external projector. * Here, "Mirrored" is being used as an adjective.  For example, * the Spanis
en: Mirrored Displays
th: จอแสดงผลแสดงเหมือนกัน

note: Translators: This is the time format with full date used in 24-hour mode.
en: %A %B %e, %R:%S
th: %A %d %B, %R:%S

en: %A %B %e, %R
th: %A %d %B, %R

note: Translators: This is a time format with full date used for AM/PM.
en: %A %B %e, %l:%M:%S %p
th: %A %d %B, %l:%M:%S %p

en: %A %B %e, %l:%M %p
th: %A %d %B, %l:%M %p

en: %A, %B %e
th: %A %e %B
