cinnamon-desktop 2.25.90 - en to vi translation catalogue (26 entries)

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
vi: Chưa biết

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
vi: Không tìm thấy thiết bị, dùng xterm dù nó có thể chạy hay không

note: Translators: a CRTC is a CRT Controller (this is X terminology).
en: could not get the screen resources (CRTCs, outputs, modes)
vi: không thể lấy các tài nguyên màn hình (CRTC, kết xuất, chế độ)

en: unhandled X error while getting the range of screen sizes
vi: gặp lỗi X (không thể xử lý) trong khi lấy phạm vi kích cỡ màn hình

en: could not get the range of screen sizes
vi: không thể lấy phạm vi kích cỡ màn hình

en: RANDR extension is not present
vi: không có phần mở rộng RANDR

en: could not get information about output %d
vi: không thể lấy thông tin về kết xuất %d

note: Translators: the "position", "size", and "maximum" * words here are not keywords; please translate them * as usual.  A CRTC is a CRT Controller (this is X terminology)
en: requested position/size for CRTC %d is outside the allowed limit: position=(%d, %d), size=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
vi: vị trí/kích cỡ yêu cầu cho CRTC %d nằm ở ngoại giới hạn được phép: vị trí=(%d, %d), kích cỡ=(%d, %d), tối đa=(%d, %d)

en: could not set the configuration for CRTC %d
vi: không thể đặt cấu hình cho CRTC %d

en: could not get information about CRTC %d
vi: không thể lấy thông tin về CRTC %d

en: Laptop
vi: Máy xách tay

en: none of the saved display configurations matched the active configuration
vi: phần lớn các cấu hình trình bày đã lưu cũng tương ứng với cấu hình vẫn hoạt động

en: CRTC %d cannot drive output %s
vi: CRTC %d không thể xuất ra %s

en: output %s does not support mode %dx%d@%dHz
vi: Đầu ra %s không hỗ trợ chế độ %dx%d@%dHz

en: CRTC %d does not support rotation=%s
vi: CRTC %d không hỗ trợ quay=%s

en: output %s does not have the same parameters as another cloned output:
    existing mode = %d, new mode = %d
    existing coordinates = (%d, %d), new coordinates = (%d, %d)
    existing rotation = %s, new rotation = %s
vi: đầu ra %s không chứa đúng thông số như đầu ra khác đã được nhân tính:
    chế độ cũ = %d, chế độ mới = %d
    tọa độ cũ = (%d, %d), tọa độ mới = (%d, %d)
    hướng quay cũ = %s, hướng quay mới = %s

en: cannot clone to output %s
vi: không thể sao đầu ra %s

en: Trying modes for CRTC %d
vi: Thử chế độ cho CRTC %d

en: CRTC %d: trying mode %dx%d@%dHz with output at %dx%d@%dHz (pass %d)
vi: CRTC %d: Thử chế độ %dx%d@%dHz với đầu ra %dx%d@%dHz (bước %d)

en: could not assign CRTCs to outputs:
    %s
vi: không thể chỉ định CRTC với đầu ra:
    %s

en: none of the selected modes were compatible with the possible modes:
    %s
vi: các chế độ đã chọn không tương thích với mọi chế độ có thể chọn:
    %s

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
vi: kích cỡ ảo cần thiết không phải tương ứng với kích cỡ sẵn sàng: yêu cầu=(%d, %d), tối thiểu=(%d, %d), tối đa=(%d, %d)

note: Translators: This is the time format with full date used in 24-hour mode.
en: %A %B %e, %R:%S
vi: %A %R:%S, %e %B

en: %A %B %e, %R
vi: %A %R, %e %B

note: Translators: This is a time format with full date used for AM/PM.
en: %A %B %e, %l:%M:%S %p
vi: %A %e %B, %l:%M:%S %p

en: %A %B %e, %l:%M %p
vi: %A %e %B, %l:%M %p
