cinnamon-desktop - en to xh translation catalogue (15 entries)

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
xh: Ayaziwa

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
xh: Ayifumani theminali, xa kusebenza i-xterm, nokuba ingangasebenzi

en: unhandled X error while getting the range of screen sizes
xh: ayikwazanga kuphatha impazamo u-X ngokuya ibifumana inqanaba lobungakanani besikrini

en: could not get the range of screen sizes
xh: alufumanekanga uhlobo lobungakanani besikrini

en: RANDR extension is not present
xh: RANDR intambo yokudlulisela ayikho

en: could not get information about output %d
xh: azifumanekanga iinkcukacha ngeziphumo ze-%d

note: Translators: the "position", "size", and "maximum" * words here are not keywords; please translate them * as usual.  A CRTC is a CRT Controller (this is X terminology)
en: requested position/size for CRTC %d is outside the allowed limit: position=(%d, %d), size=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
xh: cela indawo/ubungakanani be-CRTC %d ingaphandle kwimigqa evumelekileyo: indawo=(%d, %d), ubungakanani=(%d, %d), ubukhulu=(%d, %d)

en: could not set the configuration for CRTC %d
xh: ayikwazanga ukumisela ubambeko lwe-CRTC %d

en: could not get information about CRTC %d
xh: azifumanekanga iinkcukacha ngo-CRTC %d

en: Laptop
xh: Umphezulu osongiweyo

en: none of the saved display configurations matched the active configuration
xh: ukukhona nanye yeemboniso zobambeko ezigciniweyo ezihambisana nobambeko lwangoku

en: CRTC %d cannot drive output %s
xh: I-CRTC %d ayikwazi kuqhuba isiphumo %s

en: output %s does not support mode %dx%d@%dHz
xh: isiphumo %s ayiluxhasi uhlobo lwe-%d%d%dHz

en: CRTC %d does not support rotation=%s
xh: I-CRTC %d ayikuxhasi ukujikeleza kwe-%s

en: Trying modes for CRTC %d
xh: Izama inkqubo ye-CRTC %d
