cinnamon-desktop master - en to bg translation catalogue (27 entries)

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
bg: Непознат

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
bg: Не може да бъде открит терминал. Ще се пробва с xterm, дори и да не сработи

note: Translators: a CRTC is a CRT Controller (this is X terminology).
en: could not get the screen resources (CRTCs, outputs, modes)
bg: ресурсите на екрана не могат да бъдат получени (видео карта, изходи, режими)

en: unhandled X error while getting the range of screen sizes
bg: неприхваната грешка на X при получаването на диапазона от размери на екрана

en: could not get the range of screen sizes
bg: диапазонът от размери на екрана не може да се получи

en: RANDR extension is not present
bg: разширението RANDR липсва

en: could not get information about output %d
bg: информацията за изхода %d не може да бъде получена

note: Translators: the "position", "size", and "maximum" * words here are not keywords; please translate them * as usual.  A CRTC is a CRT Controller (this is X terminology)
en: requested position/size for CRTC %d is outside the allowed limit: position=(%d, %d), size=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
bg: заявената позиция/размер към %d-ата видео карта е извън позволения диапазон: позиция=(%d, %d), размер=(%d, %d), максимум=(%d, %d)

en: could not set the configuration for CRTC %d
bg: настройките на %d-ата видео карта не могат да бъдат зададени

en: could not get information about CRTC %d
bg: информацията за %d-ата видео карта не може да бъде получена

en: Laptop
bg: Преносим компютър

en: none of the saved display configurations matched the active configuration
bg: никоя от запазените конфигурации на дисплея не съвпада с действащата

en: CRTC %d cannot drive output %s
bg: Видеокарта %d не може да управлява изхода %s

en: output %s does not support mode %dx%d@%dHz
bg: екранът %s не поддържа режима %dx%d@%dHz

en: CRTC %d does not support rotation=%s
bg: Видеокарта %d не поддържа завъртане=%s

en: output %s does not have the same parameters as another cloned output:
    existing mode = %d, new mode = %d
    existing coordinates = (%d, %d), new coordinates = (%d, %d)
    existing rotation = %s, new rotation = %s
bg: изходът %s е с различни параметри от този, чието изображение трябва да повтори:
    текущ режим = %d, нов режим = %d
    текущи координати = (%d, %d), нови координати = (%d, %d)
    текущо завъртане = %s, ново завъртане = %s

en: cannot clone to output %s
bg: повтаряне на изображението към изхода %s

en: Trying modes for CRTC %d
bg: Изпробване на режимите за видеокарта %d

en: CRTC %d: trying mode %dx%d@%dHz with output at %dx%d@%dHz (pass %d)
bg: Видеокарта %d: проба на режим %dx%d@%dHz с изход %dx%d@%dHz (%d пас)

en: could not assign CRTCs to outputs:
    %s
bg: на следните изходи не може да се зададе видеокарта:
    %s

en: none of the selected modes were compatible with the possible modes:
    %s
bg: никой от избраните режими не е съвместим с възможните:
    %s

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
bg: изисканият виртуален размер не пасва на действащия: изискан=(%d, %d), минимален=(%d, %d), максимален=(%d, %d)

note: Keep this string in sync with gnome-control-center/capplets/display/xrandr- capplet.c:get_display_name() Translators:  this is the feature where what you see on your * laptop's screen is the same as your external projector. * Here, "Mirrored" is being used as an adjective.  For example, * the Spanis
en: Mirrored Displays
bg: Еднакво изображение

note: Translators: This is the time format with full date used in 24-hour mode.
en: %A %B %-e, %R:%S
bg: %A, %-e %B, %R:%S

en: %A %B %-e, %R
bg: %A, %-e %B, %R

note: Translators: This is a time format with full date used for AM/PM.
en: %A %B %-e, %-l:%M:%S %p
bg: %A, %-e %B, %-l:%M:%S %p

en: %A %B %-e, %-l:%M %p
bg: %A, %-e %B, %-l:%M %p
