cinnamon-desktop - en to sk translation catalogue (28 entries)

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
sk: Neznámy

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
sk: Nepodarilo sa nájsť terminál. Použije sa xterm, aj napriek tomu, že nemusí fungovať

note: Translators: a CRTC is a CRT Controller (this is X terminology).
en: could not get the screen resources (CRTCs, outputs, modes)
sk: nepodarilo sa získať zdroje obrazovky (CRTC, výstupy, režimy)

en: unhandled X error while getting the range of screen sizes
sk: neobslúžená chyba X pri získavaní rozsahu veľkostí obrazovky

en: could not get the range of screen sizes
sk: nepodarilo sa získať rozsah veľkostí obrazovky

en: RANDR extension is not present
sk: rozšírenie RANDR nie je prítomné

en: could not get information about output %d
sk: nepodarilo sa získať informácie o výstupe %d

note: Translators: the "position", "size", and "maximum" * words here are not keywords; please translate them * as usual.  A CRTC is a CRT Controller (this is X terminology)
en: requested position/size for CRTC %d is outside the allowed limit: position=(%d, %d), size=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
sk: vyžiadaná poloha/veľkosť pre CRTC %d je mimo povolenú hranicu: poloha=(%d, %d), veľkosť=(%d, %d), maximum=(%d, %d)

en: could not set the configuration for CRTC %d
sk: nepodarilo sa nastaviť konfiguráciu pre CRTC %d

en: could not get information about CRTC %d
sk: nepodarilo sa získať informáciu o CRTC %d

en: Laptop
sk: Prenosný počítač

en: none of the saved display configurations matched the active configuration
sk: žiadna z uložených konfigurácií displeja nezodpovedá aktívnej konfigurácii

en: CRTC %d cannot drive output %s
sk: CRTC %d nemôže obsluhovať výstup %s

en: output %s does not support mode %dx%d@%dHz
sk: výstup %s nepodporuje režim %dx%d@%dHz

en: CRTC %d does not support rotation=%s
sk: CRTC %d nepodporuje otočenie=%s

en: output %s does not have the same parameters as another cloned output:
    existing mode = %d, new mode = %d
    existing coordinates = (%d, %d), new coordinates = (%d, %d)
    existing rotation = %s, new rotation = %s
sk: výstup %s nemá rovnaké parametre ako iný klonovaný výstup:
    existujúci režim = %d, nový režim = %d
    existujúce súradnice = (%d, %d), nové súradnice = (%d, %d)
    existujúca otočenie = %s, nové otočenie = %s

en: cannot clone to output %s
sk: nepodarilo sa klonovať na výstup %s

en: Trying modes for CRTC %d
sk: Skúšanie režimov pre CRTC %d

en: CRTC %d: trying mode %dx%d@%dHz with output at %dx%d@%dHz (pass %d)
sk: CRTC %d: skúšanie režimu %dx%d@%dHz s výstupom %dx%d@%dHz (prechod %d)

en: could not assign CRTCs to outputs:
    %s
sk: nepodarilo sa priradiť CRTC na výstupy:
    %s

en: none of the selected modes were compatible with the possible modes:
    %s
sk: žiaden z vybraných režimov nebol kompatibilný s možnými režimami:
    %s

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
sk: vyžadovaná virtuálna veľkosť nezodpovedá dostupnej veľkosti: vyžadované=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)

note: Keep this string in sync with gnome-control-center/capplets/display/xrandr- capplet.c:get_display_name() Translators:  this is the feature where what you see on your * laptop's screen is the same as your external projector. * Here, "Mirrored" is being used as an adjective.  For example, * the Spanis
en: Mirrored Displays
sk: Zrkadlené displeje

note: Translators: This is the time format with full date used in 24-hour mode.
en: %A %B %-e, %R:%S
sk: %A, %-e. %B, %R:%S

en: %A %B %-e, %R
sk: %A, %-e. %B, %R

note: Translators: This is a time format with full date used for AM/PM.
en: %A %B %-e, %-l:%M:%S %p
sk: %A, %-e. %B, %-l:%M:%S %p

en: %A %B %-e, %-l:%M %p
sk: %A, %-e. %B, %-l:%M %p

en: %A, %B %-e
sk: %A, %-e. %B
