cinnamon-desktop - en to pt_BR translation catalogue (28 entries)

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
pt_BR: Não foi possível localizar um terminal, usando xterm, mesmo que isso possa não funcionar

note: Translators: a CRTC is a CRT Controller (this is X terminology).
en: could not get the screen resources (CRTCs, outputs, modes)
pt_BR: não foi possível obter os recursos da tela (CRTCs, saídas, modos)

en: unhandled X error while getting the range of screen sizes
pt_BR: erro não manipulado do X ao obter o intervalo de tamanhos da tela

en: could not get the range of screen sizes
pt_BR: não foi possível obter o intervalo de tamanhos da tela

en: RANDR extension is not present
pt_BR: Extensão RANDR não está presente

en: could not get information about output %d
pt_BR: não foi possível obter informações sobre a saída %d

note: Translators: the "position", "size", and "maximum" * words here are not keywords; please translate them * as usual.  A CRTC is a CRT Controller (this is X terminology)
en: requested position/size for CRTC %d is outside the allowed limit: position=(%d, %d), size=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
pt_BR: a posição requisitada/tamanho para CRTC %d está fora do limite permitido: posição=(%d, %d), tamanho=(%d, %d), máximo=(%d, %d)

en: could not set the configuration for CRTC %d
pt_BR: não foi possível definir a configuração para CRTC %d

en: could not get information about CRTC %d
pt_BR: não foi possível obter informações sobre CRTC %d

en: none of the saved display configurations matched the active configuration
pt_BR: nenhuma das configurações de exibição correspondem a configuração ativa

en: CRTC %d cannot drive output %s
pt_BR: CRTC %d não pode se conectar à saída %s

en: output %s does not support mode %dx%d@%dHz
pt_BR: a saída %s não suporta o modo %dx%d@%dHz

en: CRTC %d does not support rotation=%s
pt_BR: CRTC %d não suporta rotação=%s

en: output %s does not have the same parameters as another cloned output:
    existing mode = %d, new mode = %d
    existing coordinates = (%d, %d), new coordinates = (%d, %d)
    existing rotation = %s, new rotation = %s
pt_BR: a saída %s não tem os mesmos parâmetros que a outra saída clonada:
    modo existente = %d, novo modo %d
    coordenadas existentes = (%d,%d), novas coordenadas = (%d,%d)
    rotação existente = %s, nova rotação = %s

en: cannot clone to output %s
pt_BR: não pode clonar para a saída %s

en: Trying modes for CRTC %d
pt_BR: Tentando modos para CRTC: %d

en: CRTC %d: trying mode %dx%d@%dHz with output at %dx%d@%dHz (pass %d)
pt_BR: CRTC %d: tentando o modo %dx%d@%dHz com saída em %dx%d@%dHz (passo %d)

en: could not assign CRTCs to outputs:
    %s
pt_BR: não foi possível atribuir CRTCs para as saídas:
    %s

en: none of the selected modes were compatible with the possible modes:
    %s
pt_BR: nenhum dos modos selecionados foram compatíveis com os modos possíveis:
    %s

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
pt_BR: o tamanho virtual requisitado não se encaixa no tamanho disponível: requisitado=(%d, %d), mínimo=(%d, %d), máximo=(%d, %d)

note: Keep this string in sync with gnome-control-center/capplets/display/xrandr- capplet.c:get_display_name() Translators:  this is the feature where what you see on your * laptop's screen is the same as your external projector. * Here, "Mirrored" is being used as an adjective.  For example, * the Spanis
en: Mirrored Displays
pt_BR: Telas espelhadas

note: Translators: This is the time format with full date used in 24-hour mode.
en: %A %B %-e, %R:%S
pt_BR: %A, %-e de %B, %R:%S

en: %A %B %-e, %R
pt_BR: %A, %-e de %B, %R

note: Translators: This is a time format with full date used for AM/PM.
en: %A %B %-e, %-l:%M:%S %p
pt_BR: %A, %-e de %B, %R:%S

en: %A %B %-e, %-l:%M %p
pt_BR: %A, %-e de %B, %R

note: Translators: This is a time format without date used for AM/PM.
en: %-l:%M:%S %p
pt_BR: %R:%S

en: %-l:%M %p
pt_BR: %R
