cinnamon-desktop - en to da translation catalogue (28 entries)

[ctx: Monitor vendor]
note: Translators: "Unknown" here is used to identify a monitor for which * we don't know the vendor. When a vendor is known, the name of the * vendor is used.
en: Unknown
da: Ukendt

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
da: Kan ikke finde et terminalprogram. Bruger xterm, selvom om det måske ikke virker

note: Translators: a CRTC is a CRT Controller (this is X terminology).
en: could not get the screen resources (CRTCs, outputs, modes)
da: kunne ikke hente skærmresourcerne (CRTC'er, uddataene, tilstandende)

en: unhandled X error while getting the range of screen sizes
da: uhåndterbar X-fejl under hentning af tabeller til skærmstørrelser

en: could not get the range of screen sizes
da: kunne ikke hente tabeller til skærmstørrelser

en: RANDR extension is not present
da: RANDR-udvidelsen er ikke tilstede

en: could not get information about output %d
da: kunne ikke hente information om uddata %d

note: Translators: the "position", "size", and "maximum" * words here are not keywords; please translate them * as usual.  A CRTC is a CRT Controller (this is X terminology)
en: requested position/size for CRTC %d is outside the allowed limit: position=(%d, %d), size=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
da: anmodet placering/størrelse til CRTC %d er uden for de tilladte grænser: Position=(%d, %d), størrelse=(%d, %d), maksimum=(%d, %d)

en: could not set the configuration for CRTC %d
da: kunne ikke sætte indstillinger til CRTC %d

en: could not get information about CRTC %d
da: kunne ikke hente information om CRTC %d

en: Laptop
da: Bærbar

en: none of the saved display configurations matched the active configuration
da: ingen af de gemte skærmindstillinger stemmer overens med nuværende indstilling

en: CRTC %d cannot drive output %s
da: CRTC %d kan ikke drive output %s

en: output %s does not support mode %dx%d@%dHz
da: output %s understøtter ikke tilstanden %dx%d@%dHz

en: CRTC %d does not support rotation=%s
da: CRTC %d understøtter ikke rotation=%s

en: output %s does not have the same parameters as another cloned output:
    existing mode = %d, new mode = %d
    existing coordinates = (%d, %d), new coordinates = (%d, %d)
    existing rotation = %s, new rotation = %s
da: output %s har ikke de samme parametre som et andet klonet output:
    eksisterende tilstand = %d, ny tilstand = %d
    eksisterende koordinater = (%d, %d), nye koordinater = (%d, %d)
    eksisterende rotation = %s, ny rotation = %s

en: cannot clone to output %s
da: kan ikke klone til output %s

en: Trying modes for CRTC %d
da: Prøver tilstande for CRTC %d

en: CRTC %d: trying mode %dx%d@%dHz with output at %dx%d@%dHz (pass %d)
da: CRTC %d: prøver tilstand %dx%d@%dHz med output på %dx%d@%dHz (gennemløb %d)

en: could not assign CRTCs to outputs:
    %s
da: kunne ikke tildele CTRC'er til output:
    %s

en: none of the selected modes were compatible with the possible modes:
    %s
da: ingen af de valgte tilstande var kompatible med de mulige tilstande:
    %s

note: Translators: the "requested", "minimum", and * "maximum" words here are not keywords; please * translate them as usual.
en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
da: anmodet virtuel størrelse passer ikke til tilgængelige størrelse: Anmodet=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maksimum=(%d, %d)

note: Keep this string in sync with gnome-control-center/capplets/display/xrandr- capplet.c:get_display_name() Translators:  this is the feature where what you see on your * laptop's screen is the same as your external projector. * Here, "Mirrored" is being used as an adjective.  For example, * the Spanis
en: Mirrored Displays
da: Klonede skærme

note: Translators: This is the time format with full date used in 24-hour mode.
en: %A %B %-e, %R:%S
da: %A %-e. %B, %R:%S

en: %A %B %-e, %R
da: %A %-e. %B, %R

note: Translators: This is a time format with full date used for AM/PM.
en: %A %B %-e, %-l:%M:%S %p
da: %A %-e. %B, %-l:%M:%S %p

en: %A %B %-e, %-l:%M %p
da: %A %-e. %B, %-l:%M %p

en: %A, %B %-e
da: %A d. %-e. %B
