cinnamon-control-center - en to fi translation catalogue (507 entries)

note: TRANSLATORS: this is where the user can click and import a profile
en: Other profile…
fi: Muu profiili…

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
fi: Oletus:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
fi: Väriavaruus:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
fi: Testiprofiili:

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Set for all users
fi: Aseta kaikille käyttäjille

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Create virtual device
fi: Luo virtuaalilaite

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
fi: Valitse ICC-profiilitiedosto

en: _Import
fi: _Tuo

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
fi: Tuetut ICC-profiilit

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
fi: Kaikki tiedostot

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Displays
fi: Näytöille käytettävissä olevat profiilit

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Scanners
fi: Kuvanlukijoille käytettävissä olevat profiilit

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Printers
fi: Tulostimille käytettävissä olevat profiilit

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Cameras
fi: Kameroille käytettävissä olevat profiilit

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Webcams
fi: Web-kameroille käytettävissä olevat profiilit

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI * where the device type is not recognised Profiles that can be added to the device
en: Available Profiles
fi: Käytettävissä olevat profiilit

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Device
fi: Laite

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Calibration
fi: Kalibrointi

note: TRANSLATORS: this is when an auto-added profile cannot be removed
en: Cannot remove automatically added profile
fi: Automaattisesti lisättyä profiilia ei voi poistaa

note: TRANSLATORS: this is when there is no profile for the device
en: No profile
fi: Ei profiilia

en: %i year | %i years
fi[0]: %i vuosi
fi[1]: %i vuotta

en: %i month | %i months
fi[0]: %i kuukausi
fi[1]: %i kuukautta

en: %i week | %i weeks
fi[0]: %i viikko
fi[1]: %i viikkoa

note: fallback
en: Less than 1 week
fi: Alle yksi viikko

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default RGB
fi: Oletus-RGB

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default CMYK
fi: Oletus-CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default Gray
fi: Oletusharmaasävy

en: Uncalibrated
fi: Kalibroimaton

en: This device is not color managed.
fi: Tämä laite ei tue värihallintaa.

en: This device is using manufacturing calibrated data.
fi: Tämä laite käyttää valmistajan kalibrointitietoa.

en: This device does not have a profile suitable for whole-screen color correction.
fi: Tällä laitteella ei ole koko näytön värinkorjaukseen soveltuvaa profiilia.

en: This device has an old profile that may no longer be accurate.
fi: Laitteella on vanha profiili, joka ei enää välttämättä ole tarkka.

note: TRANSLATORS: this is when the calibration profile age is not * specified as it has been autogenerated from the hardware
en: Not specified
fi: Ei määritelty

note: add the 'No devices detected' entry
en: No devices supporting color management detected
fi: Värihallintaa tukevia laitteita ei havaittu

[ctx: Device kind]
en: Display
fi: Näyttö

[ctx: Device kind]
en: Scanner
fi: Kuvanlukija

[ctx: Device kind]
en: Printer
fi: Tulostin

[ctx: Device kind]
en: Camera
fi: Kamera

[ctx: Device kind]
en: Webcam
fi: Web-kamera

note: Add some common languages first
en: English
fi: Englanti

en: British English
fi: Britti englanti

en: German
fi: Saksa

en: French
fi: Ranska

en: Spanish
fi: Espanja

en: Chinese (simplified)
fi: Kiina (yksinkertaistettu)

en: Russian
fi: Venäjä

en: Arabic
fi: Arabia

note: Add some common regions
en: United States
fi: Yhdysvallat

en: Germany
fi: Saksa

en: France
fi: Ranska

en: Spain
fi: Espanja

en: China
fi: Kiina

en: Select a region
fi: Valitse alue

en: Unspecified
fi: Ei määritetty

note: Translators:  this is the feature where what you see on your * laptop's screen is the same as your external projector. * Here, "Mirrored" is being used as an adjective.  For example, * the Spanish translation could be "Pantallas en Espejo".
en: Mirrored Displays
fi: Peilatut näytöt

en: Confirm reset to defaults
fi: Vahvista oletusasetusten palautus

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Continue
fi: Jatka

en: This will remove all existing display configurations and reset the current layout.
fi: Tämä poistaa kaikki aiemmin luodut näyttömääritykset ja palauttaa nykyisen asettelun.

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
fi: Vaaka

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Right
fi: Pysty oikea

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Left
fi: Pysty vasen

[ctx: Display rotation]
en: Landscape (flipped)
fi: Vaaka (käännetty)

en: Monitor scale
fi: Näytön skaalaus

en: User interface scale
fi: Käyttöliittymän mittakaava

en: Network proxy
fi: Verkon välityspalvelin

note: Translators: this is the title of the connection details * window for vpn connections, it is also used to display * vpn connections in the device list.
en: %s VPN
fi: %s – VPN

en: Oops, something has gone wrong. Please contact your software vendor.
fi: Hups, jokin taisi mennä pieleen. Ota yhteys sovellustoimittajaan.

en: NetworkManager needs to be running.
fi: NetworkManagerin tulee olla käynnissä.

en: never
fi: ei koskaan

en: today
fi: tänään

en: yesterday
fi: eilen

en: %i day ago | %i days ago
fi[0]: %i päivä sitten
fi[1]: %i päivää sitten

en: IPv4 Address
fi: IPv4-osoite

en: IPv6 Address
fi: IPv6-osoite

en: IP Address
fi: IP-osoite

en: Hardware Address
fi: Laiteosoite

en: Default Route
fi: Oletusreitti

en: Last used
fi: Viimeksi käytetty

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
fi: Lähiverkko

en: Options…
fi: Valinnat…

en: Add new connection
fi: Lisää uusi yhteys

note: TRANSLATORS: this Enterprise WiFi security
en: Enterprise
fi: Yritysverkko

[ctx: Wifi security]
en: None
fi: Ei mitään

[ctx: Signal strength]
en: None
fi: Ei signaalia

[ctx: Signal strength]
en: Weak
fi: Heikko

[ctx: Signal strength]
en: Ok
fi: OK

[ctx: Signal strength]
en: Good
fi: Hyvä

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
fi: Erinomainen

en: If you have a connection to the Internet other than wireless, you can set up a wireless hotspot to share the connection with others.
fi: Jos käytössä on muu kuin langaton internetyhteys, voit asettaa langattoman tukiaseman yhteyden jakamiseksi muille.

en: Switching on the wireless hotspot will disconnect you from <b>%s</b>.
fi: Tukiasemaan vaihtaminen katkaisee yhteyden langattomaan verkkoon <b>%s</b>.

en: It is not possible to access the Internet through your wireless while the hotspot is active.
fi: Tukiaseman ollessa aktiivinen langatonta internetyhteyttä ei voi käyttää.

en: Stop hotspot and disconnect any users?
fi: Katkaistaanko käyttäjien yhteys tukiasemaan ja suljetaanko se?

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Stop Hotspot
fi: _Sulje tukiasema

en: System policy prohibits use as a Hotspot
fi: Järjestelmäkäytänne estää käytön tukiasemana

en: Wireless device does not support Hotspot mode
fi: Langaton verkkolaite ei tue tukiasematilaa

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
fi: Valittujen verkkojen tiedot, kuten salasanat ja omat asetukset, häviävät.

en: _Forget
fi: _Unohda

en: History
fi: Historia

en: _Close
fi: _Sulje

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
fi: _Unohda

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
fi: WPAD-automaattietsintää käytetään, ellei asetusverkko-osoitetta ole annettu.

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
fi: Tämä ei ole suositeltavaa julkisissa verkoissa.

en: Proxy
fi: Välityspalvelin

note: TRANSLATORS: AP type
en: Unknown
fi: Tuntematon

note: TRANSLATORS: AP type
en: Infrastructure
fi: Infrastruktuuri

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown
fi: Tuntematon tila

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
fi: Ei hallittu

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
fi: Ei saatavilla

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connecting
fi: Yhdistetään

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Authentication required
fi: Tunnistautuminen vaaditaan

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connected
fi: Yhdistetty

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
fi: Katkaistaan yhteyttä

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connection failed
fi: Yhteys epäonnistui

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown (missing)
fi: Tila tuntematon (puuttuu)

note: TRANSLATORS: VPN status
en: Not connected
fi: Ei yhteyttä

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
fi: Kokoonpanon käyttö epäonnistui

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
fi: IP-asetukset epäonnistuivat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
fi: IP-asetukset vanhenivat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
fi: Salaisuuksia ei annettu, vaikka niitä pyydettiin

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
fi: 802.1x-anojan yhteys katkaistu

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
fi: 802.1x-anojan asetukset epäonnistuivat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
fi: 802.1x-anoja epäonnistui

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
fi: 802.1x-anojalla kesti liian kauan tunnistautua

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
fi: PPP-palvelun käynnistys epäonnistui

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
fi: PPP-palvelun yhteys katkaistu

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
fi: PPP epäonnistui

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
fi: DHCP-asiakkaan käynnistys epäonnistui

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
fi: DHCP-asiakkaan virhe

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
fi: DHCP-asiakas epäonnistui

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
fi: Jaetun yhteyden palvelun käynnistys epäonnistui

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
fi: Jaetun yhteyden palvelu epäonnistui

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
fi: AutoIP-palvelun käynnistys epäonnistui

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
fi: AutoIP-palvelun virhe

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
fi: AutoIP-palvelu epäonnistui

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
fi: Linja on varattu

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
fi: Ei valintaääntä

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
fi: Operaattoria ei voitu vahvistaa

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
fi: Soittopyyntö aikakatkaistiin

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
fi: Soittoyritys epäonnistui

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
fi: Modeemin alustus epäonnistui

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
fi: Määritetyn APN:n valinta epäonnistui

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
fi: Verkkoja ei etsitä

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
fi: Verkkoon rekisteröinti estettiin

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
fi: Rekisteröinti verkkoon aikakatkaistiin

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
fi: Määritettyyn verkkoon rekisteröinti epäonnistui

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
fi: PIN-tarkistus epäonnistui

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
fi: Laitteen laiteohjelmisto saattaa puuttua

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
fi: Yhteys katosi

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
fi: Oletettiin olemassa oleva yhteys

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
fi: Modeemia ei löytynyt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
fi: Bluetooth-yhteys epäonnistui

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
fi: SIM-korttia ei ole liitetty

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
fi: SIM-kortin PIN vaaditaan

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
fi: SIM-kortin PUK vaaditaan

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
fi: SIM väärin

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
fi: Yhteysriippuvuus epäonnistui

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
fi: Laiteohjelmisto puuttuu

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
fi: Johto on irti

[ctx: Online Account]
en: Other
fi: Muu

note: translators: This is the title of the "Show Account" dialog. The * %s is the name of the provider. e.g., 'Google'.
en: %s Account
fi: %s-tili

en: Error removing account
fi: Virhe poistettaessa tiliä

note: Translators: The %s is the username (eg., debarshi.ray@gmail.com * or rishi).
en: <b>%s</b> removed
fi: <b>%s</b> poistettu

en: Layout
fi: Asettelu

en: Default
fi: Oletus

en: Button %d
fi: Painike %d

en: Output:
fi: Ulostulo:

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
fi: Säilytä kuvasuhde (letterbox):

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
fi: Määritä näyttöön

en: %d of %d
fi: %d/%d

en: Display Mapping
fi: Näyttöjen asettelu

en: Stylus
fi: Osoitinkynä

en: Tablet
fi: Piirtopöytä

en: Button
fi: Painike

en: New shortcut…
fi: Uusi pikanäppäin…

en: Security
fi: Turvallisuus

en: automatic
fi: automaattinen

en: Profile %d
fi: Profiili %d

en: Never
fi: Ei koskaan

en: Today
fi: Tänään

en: Yesterday
fi: Eilen

en: Details
fi: Yksityiskohdat

en: Identity
fi: Henkilöys

en: Address
fi: Osoite

en: Netmask
fi: Aliverkon peite

en: Gateway
fi: Yhdyskäytävä

en: Delete Address
fi: Poista osoite

en: Add
fi: Lisää

en: Server
fi: Palvelin

en: Delete DNS Server
fi: Poista DNS-palvelin

[ctx: network parameters]
note: Translators: Please see https://en.wikipedia.org/wiki/Metrics_(networking)
en: Metric
fi: Metriikka

en: Delete Route
fi: Poista reitti

en: Automatic (DHCP)
fi: Automaattinen (DHCP)

en: Manual
fi: Manuaalinen

en: Link-Local Only
fi: Vain linkkiyhteys

en: Prefix
fi: Etuliite

en: Automatic
fi: Automaattinen

en: Automatic, DHCP only
fi: Automaattinen, vain DHCP

en: Reset
fi: Nollaa

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
fi: Ei mitään

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
fi: WEP 40/128-bittinen avain (Hex tai ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
fi: WEP 128-bittinen salasana

en: Dynamic WEP (802.1x)
fi: Dynaaminen WEP (802.1x)

[ctx: Firewall zone]
en: Default
fi: Oletus

en: The zone defines the trust level of the connection
fi: Vyöhyke määrittää yhteyden luottamustason

en: Unable to open connection editor
fi: Yhteyseditorin avaaminen epäonnistui

en: New Profile
fi: Uusi profiili

en: _Add
fi: _Lisää

en: Import from file…
fi: Tuo tiedostosta…

en: Add VPN
fi: Lisää VPN

en: Cannot import VPN connection
fi: VPN-yhteyden tuonti epäonnistui

en: The file “%s” could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
fi: Tiedoston ”%s” luku epäonnistui tai se ei sisällä tunnistettavaa VPN-yhteyden tietoa
    
    Virhe: %s.

en: Select file to import
fi: Valitse tuotava tiedosto

en: _Open
fi: _Avaa

en: A file named “%s” already exists.
fi: Tiedosto nimeltä ”%s” on jo olemassa.

en: _Replace
fi: _Korvaa

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
fi: Haluatko korvata tiedoston %s VPN-asetuksilla, joita olet tallentamassa?

en: Cannot export VPN connection
fi: VPN-yhteyden vienti epäonnistui

en: The VPN connection “%s” could not be exported to %s.
    
    Error: %s.
fi: VPN-yhteyttä “%s” ei voitu viedä tiedostoon %s.
    
    Virhe: %s.

en: Export VPN connection
fi: Vie VPN-yhteys

en: _Save
fi: _Tallenna

en: undefined error in 802.1x security (wpa-eap)
fi: määrittämätön virhe 802.1x suojauksessa (wpa-eap)

en: no file selected
fi: tiedostoa ei ole valittu

en: unspecified error validating eap-method file
fi: määrittämätön virhe eap-method-tiedostoa vahvistaessa

en: DER, PEM, or PKCS#12 private keys (*.der, *.pem, *.p12, *.key)
fi: DER-, PEM- tai PKCS#12-yksityisavaimet (*.der, *.pem, *.p12, *.key)

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
fi: DER- tai PEM-varmenteet (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)

en: missing EAP-FAST PAC file
fi: puuttuva EAP-FAST PAC -tiedosto

en: Choose a PAC file
fi: Valitse PAC-tiedosto

en: PAC files (*.pac)
fi: PAC-tiedostot (* .pac)

en: missing EAP-LEAP username
fi: puuttuva EAP-LEAP-käyttäjätunnus

en: missing EAP-LEAP password
fi: puuttuva EAP-LEAP-salasana

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: %s
fi: virheellinen EAP-PEAP CA -varmenne: %s

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: no certificate specified
fi: virheellinen EAP-PEAP CA -varmenne: varmennetta ei määritetty

en: Choose a Certificate Authority certificate
fi: Valitse varmenteen myöntäjän varmenne

en: missing EAP username
fi: puuttuva EAP-käyttäjätunnus

en: missing EAP password
fi: puuttuva EAP-salasana

en: missing EAP-TLS identity
fi: puuttuva EAP-TLS-identiteetti

en: invalid EAP-TLS CA certificate: %s
fi: virheellinen EAP-TLS CA -varmenne: %s

en: invalid EAP-TLS CA certificate: no certificate specified
fi: virheellinen EAP-TLS:n CA-varmenne: varmennetta ei määritetty

en: invalid EAP-TLS password: missing
fi: virheellinen EAP-TLS-salasana: tieto puuttuu

en: invalid EAP-TLS private-key: %s
fi: virheellinen EAP-TLS:n yksityinen avain: %s

en: invalid EAP-TLS user-certificate: %s
fi: virheellinen EAP-TLS-käyttäjävarmenne: %s

en: Unencrypted private keys are insecure
fi: Salaamattomat yksityiset avaimet ovat epäluotettavia

en: The selected private key does not appear to be protected by a password.  This could allow your security credentials to be compromised.  Please select a password-protected private key.
    
    (You can password-protect your private key with openssl)
fi: Valittua yksityistä avainta ei ole suojattu salasanalla. Tämä mahdollistaa turvallisuustietojen vaarantumisen. Valitse salasanalla suojattu yksityinen avain.
    
    (Voit suojata yksityisen avaimesi openssl:llä)

en: Choose your personal certificate
fi: Valitse henkilökohtainen varmenne

en: Choose your private key
fi: Valitse yksityinen avain

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: %s
fi: virheellinen EAP-TTLS CA -varmenne: %s

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: no certificate specified
fi: virheellinen EAP-TTLS CA -varmenne: varmennetta ei määritetty

en: Unknown error validating 802.1x security
fi: Tuntematon virhe 802.1x suojauksen vahvistamisessa

en: Tunneled TLS
fi: Tunneloitu TLS

en: Protected EAP (PEAP)
fi: Suojattu EAP (PEAP)

en: missing leap-username
fi: puuttuva leap-username

en: missing leap-password
fi: puuttuva leap-password

en: missing wep-key
fi: wep-avain puuttuu

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only hex-digits
fi: virheellinen wep-key: avaimen jonka pituus on %zu tulee sisältää vain heksanumeroita

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only ascii characters
fi: virheellinen wep-avain: avain, jonka pituus on %zu, saa sisältää vain ascii-merkkejä

en: invalid wep-key: wrong key length %zu. A key must be either of length 5/13 (ascii) or 10/26 (hex)
fi: virheellinen wep-avain: väärä avaimen pituus %zu. Avaimen on oltava joko 5/13 (ascii) tai 10/26 (hex) pituinen.

en: invalid wep-key: passphrase must be non-empty
fi: virheellinen wep-avain: tunnuslause ei voi olla tyhjä

en: invalid wep-key: passphrase must be shorter than 64 characters
fi: virheellinen wep-avain: tunnuslause tulee olla vähemmän kuin 64 merkkiä

en: invalid wpa-psk: invalid key-length %zu. Must be [8,63] bytes or 64 hex digits
fi: virheellinen wpa-psk: virheellinen avaimen pituus %zu. Tulee olla [8,63] tavua tai 64 heksanumeroa

en: invalid wpa-psk: cannot interpret key with 64 bytes as hex
fi: virheellinen wpa-psk: ei voi tulkita 64 tavun avainta heksana

en: _All Settings
fi: _Kaikki asetukset

en: Enable verbose mode
fi: Ota käyttöön selväkielinen tila

en: Show the overview
fi: Näytä yleiskuva

en: Show help options
fi: Näytä ohjevalitsimet

en: Panel to display
fi: Näytettävä paneeli

en: - System Settings
fi: - Järjestelmäasetukset

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
fi: %s
    Komennolla ”%s --help” näet kaikki mahdolliset komentorivivalitsimet.

en: Help
fi: Ohje

en: Quit
fi: Lopeta

[ctx: hotspot]
note: translators: This is the default hotspot name, need to be less than 32-bytes
en: Hotspot
fi: Tukiasema

en: Color
fi: Väri

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
fi: Laitteet vaativat ajan tasalla olevan väriprofiilin, jotta niiden värejä on mahdollista hallita.

en: Add device
fi: Lisää laite

en: Add a virtual device
fi: Lisää virtuaalilaite

en: Delete device
fi: Poista laite

en: Remove a device
fi: Poista laite

en: Set this profile for all users on this computer
fi: Aseta tämä profiili kaikille tietokoneen käyttäjille

en: Add profile
fi: Lisää profiili

en: Remove profile
fi: Poista profiili

en: View details
fi: Näytä tiedot

en: Device type:
fi: Laitetyyppi:

en: Manufacturer:
fi: Valmistaja:

en: Model:
fi: Malli:

en: Image files can be dragged on this window to auto-complete the above fields.
fi: Kuvatiedostoja voidaan raahata tähän ikkunaan täyttämään yllä olevat kentät automaattisesti.

en: Select a language
fi: Valitse kieli

en: _Select
fi: _Valitse

en: _Region:
fi: _Alue:

en: _City:
fi: _Kaupunki:

en: _Network Time
fi: _Verkkoaika

note: Translator: this is the separator between hours and minutes, like in HH:MM
en: :
fi: .

en: Set the time one hour ahead.
fi: Aseta aika tunti eteenpäin.

en: Set the time one hour back.
fi: Aseta aika tunti taaksepäin.

en: Set the time one minute ahead.
fi: Aseta aika minuutti eteenpäin.

en: Set the time one minute back.
fi: Aseta aika minuutin taaksepäin.

en: Month
fi: Kuukausi

en: Day
fi: Päivä

en: Year
fi: Vuosi

en: January
fi: tammikuu

en: February
fi: helmikuu

en: March
fi: maaliskuu

en: April
fi: huhtikuu

en: May
fi: toukokuu

en: June
fi: kesäkuu

en: July
fi: heinäkuu

en: August
fi: elokuu

en: September
fi: syyskuu

en: October
fi: lokakuu

en: November
fi: marraskuu

en: December
fi: joulukuu

en: Display Arrangement
fi: Näyttöjen järjestys

en: Set as Primary
fi: Aseta primääriksi

en: Display Configuration
fi: Näytön asetukset

en: Join Displays
fi: Liitä näytöt

en: Mirror
fi: Peili

en: Displays
fi: Näytöt

en: Reset to Defaults
fi: Palauta oletukset

en: Cancel changes
fi: Peruuta muutokset

en: Apply
fi: Käytä

en: Resolution
fi: Tarkkuus

en: Refresh Rate
fi: Virkistystaajuus

en: Rotation
fi: Kierto

en: Adjust for TV
fi: Säädä televisiota varten

en: _Add Profile…
fi: _Lisää profiili…

en: Provider
fi: Palveluntarjoaja

en: Network
fi: Verkko

[ctx: proxy method]
en: None
fi: Ei mitään

[ctx: proxy method]
en: Manual
fi: Manuaalinen

[ctx: proxy method]
en: Automatic
fi: Automaattinen

en: _Method
fi: _Tapa

en: _Configuration URL
fi: Asetusverkko-osoite

en: _HTTP Proxy
fi: _HTTP-välityspalvelin

en: H_TTPS Proxy
fi: H_TTPS-välityspalvelin

en: _FTP Proxy
fi: _FTP-välityspalvelin

en: _Socks Host
fi: _Socks-palvelin

en: _Ignore Hosts
fi: _Ohita koneet

en: HTTP proxy port
fi: HTTP-välityspalvelimen portti

en: HTTPS proxy port
fi: HTTPS-välityspalvelimen portti

en: FTP proxy port
fi: FTP-välityspalvelimen portti

en: Socks proxy port
fi: Socks-välityspalvelimen portti

en: Turn device off
fi: Sammuta laite

en: Add Device
fi: Lisää laite

en: Remove Device
fi: Poista laite

en: VPN Type
fi: VPN-tyyppi

en: Group Name
fi: Ryhmän nimi

en: Group Password
fi: Ryhmäsalasana

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: Turn VPN connection off
fi: Katkaise VPN-yhteys

en: _Apply
fi: _käytä

en: Automatic _Connect
fi: Automaattinen _yhdistäminen

en: Signal Strength
fi: Signaalin voimakkuus

en: Link speed
fi: Yhteysnopeus

en: details
fi: kuvaus

en: S_ecurity
fi: T_ietoturva

en: _Password
fi: _Salasana

en: My Home Network
fi: Kotiverkko

en: None
fi: Ei mitään

en: Show P_assword
fi: Näytä s_alasana

en: Make available to other users
fi: Aseta kaikkien käyttöön

en: identity
fi: identiteetti

en: _Addresses
fi: _Osoitteet

en: Automatic (DHCP) addresses only
fi: Vain automaattiset (DHCP-) osoitteet

en: Link-local only
fi: Vain paikallinen linkkiyhteys

en: Shared with other computers
fi: Jaettu muille tietokoneille

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Routes
fi: Reitit

en: _Ignore automatically obtained routes
fi: _Älä huomioi automaattisesti saatuja reittejä

en: Use this connection _only for resources on its network
fi: Käytä tätä yhteyttä _vain tämän verkon resursseihin

en: _MAC Address
fi: MA_C-osoite

en: _Cloned MAC Address
fi: M_onistettu MAC-osoite

en: hardware
fi: laitteisto

en: _Reset
fi: _Tyhjennä

en: Reset the settings for this connection to their defaults, but remember as a preferred connection.
fi: Tyhjennä tämän yhteyden asetukset ja palauta oletusasetukset, mutta muista yhteys ensisijaisena.

en: Remove all details relating to this network and do not try to automatically connect to it.
fi: Poista kaikki tähän verkkoon liittyvä tieto äläkä yritä yhdistää automaattisesti.

en: reset
fi: tyhjennä

en: Hardware
fi: Laitteisto

[ctx: tab]
en: Reset
fi: Palauta

en: Wi-Fi Hotspot
fi: Langaton tukiasema

en: _Turn On
fi: _Ota käyttöön

en: Wi-Fi
fi: Langaton verkko

en: Turn Wi-Fi off
fi: Poista langaton verkko käytöstä

en: _Use as Hotspot…
fi: Käytä t_ukiasemana…

en: _Connect to Hidden Network…
fi: _Yhdistä piilotettuun verkkoon…

en: _History
fi: _Historia

en: Switch off to connect to a Wi-Fi network
fi: Katkaise yhdistääksesi langattomaan verkkoon

en: Network Name
fi: Verkon nimi

en: Connected Devices
fi: Yhdistetyt laitteet

en: Security type
fi: Salauksen tyyppi

en: Password
fi: Salasana

en: Undo
fi: Peru

en: No internet connection — connect to set up new online accounts
fi: Ei internetyhteyttä — muodosta yhteys määrittääksesi uusia verkkotilejä

en: Add an account
fi: Lisää tili

en: Remove Account
fi: Poista käyttäjätili

en: Choose a Layout
fi: Valitse asettelu

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Select an input source to add
fi: Valitse lisättävä syötelähde

en: Keyboard Layout Options
fi: Näppäimistöasettelun valinnat

en: Region and Language
fi: Alue ja kieli

en: Add Layout
fi: Lisää asettelu

en: Remove Layout
fi: Poista asettelu

en: Move Up
fi: Siirrä ylemmäs

en: Move Down
fi: Siirrä alemmas

en: Preview Layout
fi: Esikatsele asettelua

en: Include less-common layouts in the selection list
fi: Sisällytä valintaluetteloon harvinaisemmat asettelut

en: Use the same layout for all windows
fi: Käytä kaikissa ikkunoissa samaa asettelua

en: Allow different layouts for individual windows
fi: Salli yksittäisille ikkunoille eri asettelu

en: New windows use the default layout
fi: Uudet ikkunat käyttävät oletusasettelua

en: New windows use the previous window's layout
fi: Uudet ikkunat käyttävät edellisen ikkunan asettelua

en: Display options
fi: Näyttöasetukset

en: Use a country flag, if available,  to represent keyboard layouts
fi: Esitä näppäimistöasettelu maan lipulla, jos saatavilla

en: Show the layout name instead of the group name when using text to represent a layout
fi: Näytä ryhmänimen sijaan asettelun nimi esitettäessä asettelu tekstinä

en: Prefer upper-case when using text to represent a layout
fi: Suosi suuraakkosia esitettäessä asettelu tekstinä

en: _Options...
fi: _Valinnat...

en: View and edit keyboard layout options
fi: Näytä ja muokkaa näppäimistöasettelun asetuksia

en: Reset to De_faults
fi: Palauta _oletukset

en: Replace the current keyboard layout settings with the
    default settings
fi: Korvaa nykyinen näppäimistöasettelu
    oletusasetuksilla

en: Map Buttons
fi: Määritä painikkeet

en: Map buttons to functions
fi: Määritä painikkeille toimintoja

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear.
fi: Pikanäppäimen muokkaus, valitse "Lähetä painallus", paina pikanäppäintä ja pidä uusia näppäimiä painettuna. Tyhjennä pikanappäin painamalla askelpalautinta.

en: No tablet detected
fi: Piirtoalustaa ei havaittu

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
fi: Liitä tai käynnistä Wacom piirtopöytä

en: Bluetooth Settings
fi: Bluetooth-asetukset

en: Wacom Tablet
fi: Wacom piirtopöytä

en: Tracking Mode
fi: Seurantatila

en: Left-Handed Orientation
fi: Vasenkätinen suuntaus

en: Map to Monitor…
fi: Liitä näyttöön…

en: Map Buttons…
fi: Liitä näppäimiä…

en: Calibrate…
fi: Kalibroi…

en: Adjust mouse settings
fi: Muuta hiiren asetuksia

en: Adjust display resolution
fi: Säädä näytön tarkkuutta

en: Decouple Display
fi: Kytke näyttö irti

en: Tablet (absolute)
fi: Piirtoalusta (yksi yhteen)

en: Touchpad (relative)
fi: Kosketuslevy (suhteellinen)

en: Middle Mouse Button Click
fi: Hiiren keskimmäisen painikkeen napsautus

en: Right Mouse Button Click
fi: Hiiren oikean painikkeen napsautus

en: Back
fi: Takaisin

en: Forward
fi: Eteenpäin

en: No stylus found
fi: Osoitinkynää ei löytynyt

en: Please move your stylus to the proximity of the tablet to configure it
fi: Siirrä osoitinkynä piirtopöydän läheisyyteen tehdäksesi määritykset

en: Eraser Pressure Feel
fi: Pyyhekumin paineentunnistus

en: Soft
fi: Pehmeä

en: Firm
fi: Kova

en: Top Button
fi: Ylänäppäin

en: Lower Button
fi: Alanäppäin

en: Lowest Button
fi: Alimmainen painike

en: Tip Pressure Feel
fi: Kärjen paineentunnistus

en: Test Your _Settings
fi: _Testaa asetukset

en: 802.1x _Security
fi: 802.1x-suojaus

en: page 1
fi: sivu 1

en: Anony_mous identity
fi: Anony_ymi identiteetti

en: Inner _authentication
fi: _Sisempi tunnistautuminen

en: page 2
fi: sivu 2

en: Last Used
fi: Viimeksi käytetty

en: Twisted Pair (TP)
fi: Parikaapeli (TP)

en: _Name
fi: _Nimi

en: _Cloned Address
fi: M_onistettu osoite

en: bytes
fi: tavua

en: Make available to other _users
fi: Aseta _kaikkien käyttöön

en: Connect _automatically
fi: Yhdistä _automaattisesti

en: Firewall _Zone
fi: Palomuurin _vyöhyke

en: Automatic DNS
fi: Automaattinen DNS

en: Automatic Routes
fi: Automaattiset reitit

en: Reset the settings for this network, including passwords, but remember it as a preferred network
fi: Tyhjennä tämän verkon asetukset, myös salasanat, mutta muista tämä verkko ensisijaisena

en: Remove all details relating to this network and do not try to automatically connect
fi: Poista kaikki tähän verkkoon liittyvä tieto äläkä yritä yhdistää automaattisesti

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
fi: (Virhe: VPN-yhteysmuokkainta ei voitu ladata)

en: Make available to _other users
fi: Aseta _kaikkien käyttöön

en: Anonymous
fi: Nimetön

en: Authenticated
fi: Todennettu

en: Both
fi: Molemmat

en: PAC _file
fi: PAC _tiedosto

en: _Inner authentication
fi: _Sisempi tunnistautuminen

en: Allow automatic PAC pro_visioning
fi: Salli automaattinen PAC-pro_visiointi

en: _Username
fi: _Käyttäjätunnus

en: Sho_w password
fi: Näy_tä salasana

en: Version 0
fi: Versio 0

en: Version 1
fi: Versio 1

en: C_A certificate
fi: _Varmentaja- eli CA-varmenne

en: No CA certificate is _required
fi: CA–varmennetta ei _vaadita

en: PEAP _version
fi: PEAP-_versio

en: I_dentity
fi: Henkilöys

en: _User certificate
fi: _Käyttäjävarmenne

en: Private _key
fi: _Yksityinen avain

en: _Private key password
fi: _Yksityisen avaimen salasana

en: Au_thentication
fi: _Tunnistautuminen

en: 1 (Default)
fi: 1 (Oletus)

en: Open System
fi: Avaa Järjestelmä

en: Shared Key
fi: Jaettu avain

en: _Key
fi: _Avain

en: Sho_w key
fi: N_äytä avain

en: WEP inde_x
fi: WEP-inde_ksi

en: _Type
fi: T_yyppi

en: Screen Calibration
fi: Näytön kalibrointi

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet.
fi: Kalibroi tabletti napauttamalla kohdistusmerkkejä, kun ne näkyvät näytössä.

en: Mis-click detected, restarting…
fi: Tunnistettiin ohi mennyt kosketus, aloitetaan alusta…

en: Color management settings
fi: Värien hallinta

en: Color, ICC, Profile, Calibrate, Printer, Display
fi: Väri, ICC, Profiili, Kalibrointi, Tulostin, Näyttö

en: Region & Language
fi: Alue ja kielet

en: Change your region and language settings
fi: Muuta alue- ja kieliasetuksia

en: Display
fi: Näyttö

en: Change resolution and position of monitors and projectors
fi: Muuta näyttöjen ja heitinten tarkkuutta ja sijoittelua

en: Panel, Projector, xrandr, Screen, Resolution, Refresh
fi: Paneeli, Projektori, xrandr, Näyttö, Resoluutio, Virkistys

en: Network settings
fi: Verkkoasetukset

en: Network, Wireless, IP, LAN, Proxy, Internet, WiFi
fi: Verkko, Langaton, IP, LAN, Välityspalvelin, Internet, WiFi

en: Graphics Tablet
fi: Piirtoalusta

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
fi: Aseta piirtopöydän painikkeet ja kynän herkkyys

en: Tablet, Wacom, Stylus, Eraser, Mouse
fi: Piirtoalusta, Wacom, Kynä, Pyyhekumi, Hiiri
