linuxmint - en to fr translation catalogue (503 entries)

note: TRANSLATORS: this is where the user can click and import a profile
en: Other profile…
fr: Autre profil…

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
fr: Par défaut :

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
fr: Espace de couleurs :

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
fr: Profil test :

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Set for all users
fr: Définir pour tous les usagers

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Create virtual device
fr: Créer un périphérique virtuel

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
fr: Choisir un fichier de profil ICC

en: _Import
fr: _Importer

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
fr: Profils ICC pris en charge

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
fr: Tous les fichiers

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Displays
fr: Profils disponibles pour les écrans

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Scanners
fr: Profils disponibles pour les numériseurs

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Printers
fr: Profils disponibles pour les imprimantes

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Cameras
fr: Profils disponibles pour les appareils photo

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Webcams
fr: Profils disponibles pour les webcams

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI * where the device type is not recognised Profiles that can be added to the device
en: Available Profiles
fr: Profils disponibles

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Device
fr: Appareil

note: TRANSLATORS: this is when an auto-added profile cannot be removed
en: Cannot remove automatically added profile
fr: Impossible de supprimer des profils ajoutés automatiquement

note: TRANSLATORS: this is when there is no profile for the device
en: No profile
fr: Aucun profil

en: %i year | %i years
fr[0]: %i an
fr[1]: %i années

en: %i month | %i months
fr[0]: %i mois
fr[1]: %i mois

en: %i week | %i weeks
fr[0]: %i semaine
fr[1]: %i semaines

note: fallback
en: Less than 1 week
fr: Moins d'une semaine

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default RGB
fr: RGB par défaut

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default CMYK
fr: CMYK par défaut

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default Gray
fr: Gris par défaut

en: Uncalibrated
fr: Non calibré

en: This device is not color managed.
fr: La gestion de la couleur n'est pas prise en charge pour ce périphérique.

en: This device is using manufacturing calibrated data.
fr: Ce périphérique utilise des données étalonnées en usine.

en: This device does not have a profile suitable for whole-screen color correction.
fr: Ce périphérique ne possède pas de profil approprié pour la correction des couleurs de l'écran complet.

en: This device has an old profile that may no longer be accurate.
fr: Ce périphérique possède un ancien profil qui n'est peut-être plus assez précis.

note: TRANSLATORS: this is when the calibration profile age is not * specified as it has been autogenerated from the hardware
en: Not specified
fr: Non spécifié

note: add the 'No devices detected' entry
en: No devices supporting color management detected
fr: Aucun périphérique prenant en charge la gestion de la couleur n'a été détecté

[ctx: Device kind]
en: Display
fr: Écran

[ctx: Device kind]
en: Scanner
fr: Numériseur

[ctx: Device kind]
en: Printer
fr: Imprimante

[ctx: Device kind]
en: Camera
fr: Appareil photo

note: Add some common languages first
en: English
fr: Anglais

en: British English
fr: Anglais britannique

en: German
fr: Allemand

en: French
fr: Français

en: Spanish
fr: Espagnol

en: Chinese (simplified)
fr: Chinois (simplifié)

en: Russian
fr: Russe

en: Arabic
fr: Arabe

note: Add some common regions
en: United States
fr: États-Unis

en: Germany
fr: Allemagne

en: Spain
fr: Espagne

en: China
fr: Chine

en: Select a region
fr: Sélectionner une région

en: Unspecified
fr: Indéterminé

note: Translators:  this is the feature where what you see on your * laptop's screen is the same as your external projector. * Here, "Mirrored" is being used as an adjective.  For example, * the Spanish translation could be "Pantallas en Espejo".
en: Mirrored Displays
fr: Écrans clonés

en: Confirm reset to defaults
fr: Confirmer la réinitialisation aux valeurs par défaut

en: Cancel
fr: Annuler

en: Continue
fr: Continuer

en: This will remove all existing display configurations and reset the current layout.
fr: Toutes les configurations d'écran existantes seront effacées et la disposition actuelle sera réinitialisée.

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
fr: Paysage

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Right
fr: Portrait sur la droite

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Left
fr: Portrait sur la gauche

[ctx: Display rotation]
en: Landscape (flipped)
fr: Paysage (retourné)

en: %.2lf Hz
fr: %.2lf Hz

en: Monitor scale
fr: Échelle du moniteur

en: User interface scale
fr: Échelle d'interface de base

en: Network proxy
fr: Serveur mandataire (proxy)

en: Oops, something has gone wrong. Please contact your software vendor.
fr: Oups, quelque chose s’est mal passé. Veuillez contacter le fournisseur de votre logiciel.

en: NetworkManager needs to be running.
fr: NetworkManager doit être en cours d’exécution

en: never
fr: jamais

en: today
fr: aujourd'hui

en: yesterday
fr: hier

en: %i day ago | %i days ago
fr[0]: Il y a %i jour
fr[1]: Il y a %i jours

en: IPv4 Address
fr: Adresse IPv4

en: IPv6 Address
fr: Adresse IPv6

en: IP Address
fr: Adresse IP

en: Hardware Address
fr: Adresse matérielle

en: Default Route
fr: Route par défaut

en: Last used
fr: Dernière utilisation

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
fr: Filaire

en: Add new connection
fr: Ajouter une nouvelle connexion

note: TRANSLATORS: this Enterprise WiFi security
en: Enterprise
fr: Entreprise

[ctx: Wifi security]
en: None
fr: Aucune

[ctx: Signal strength]
en: None
fr: Aucun

[ctx: Signal strength]
en: Weak
fr: Faible

[ctx: Signal strength]
en: Ok
fr: Correcte

[ctx: Signal strength]
en: Good
fr: Bonne

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
fr: Excellente

en: If you have a connection to the Internet other than wireless, you can set up a wireless hotspot to share the connection with others.
fr: Si vous disposez d'une connexion filaire vers Internet, vous pouvez créer un point d'accès sans fil pour partager votre connexion avec les autres.

en: Switching on the wireless hotspot will disconnect you from <b>%s</b>.
fr: Activer le point d'accès sans fil va vous déconnecter de <b>%s</b>.

en: It is not possible to access the Internet through your wireless while the hotspot is active.
fr: Vous ne pouvez pas accéder à Internet par votre connexion sans fil pendant que le point d'accès est actif.

en: Stop hotspot and disconnect any users?
fr: Interrompre le point d'accès et déconnecter tous les utilisateurs ?

en: _Cancel
fr: _Annuler

en: _Stop Hotspot
fr: _Interrompre le point d'accès

en: System policy prohibits use as a Hotspot
fr: Les règles du système interdisent son utilisation comme point d'accès

en: Wireless device does not support Hotspot mode
fr: Le périphérique sans fil ne prend pas en charge le mode « point d’accès »

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
fr: Les informations des réseaux sélectionnés, y compris les mots de passe et toute configuration personnalisée seront perdus.

en: _Forget
fr: _Oublier

en: History
fr: Historique

en: _Close
fr: _Fermer

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
fr: _Oublier

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
fr: La découverte automatique du mandataire Web est utilisée lorsqu’aucune URL de configuration n’est fournie.

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
fr: Ceci n'est pas recommandé pour des réseaux publics non dignes de confiance.

en: Proxy
fr: Serveur mandataire (proxy)

note: TRANSLATORS: AP type
en: Unknown
fr: Inconnu

note: TRANSLATORS: AP type
en: Ad-hoc
fr: Ad hoc

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown
fr: État inconnu

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
fr: Non géré

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
fr: Non disponible

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connecting
fr: Connexion en cours

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Authentication required
fr: Authentification requise

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connected
fr: Connecté

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
fr: Déconnexion en cours

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connection failed
fr: Échec de la connexion

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown (missing)
fr: État inconnu (absent)

note: TRANSLATORS: VPN status
en: Not connected
fr: Non connecté

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
fr: Échec de la configuration

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
fr: Échec de la configuration IP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
fr: Configuration IP expirée

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
fr: Des éléments secrets, non fournis, étaient nécessaires

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
fr: Le client 802.1x s'est déconnecté

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
fr: La configuration du client 802.1x a échoué

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
fr: Le client 802.1x a échoué

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
fr: Le client 802.1x a mis trop de temps à s'authentifier

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
fr: Le service PPP n'a pas réussi à démarrer

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
fr: Service PPP déconnecté

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
fr: PPP a échoué

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
fr: Le client DHCP n'a pas réussi à démarrer

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
fr: Erreur du client DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
fr: Le client DHCP a échoué

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
fr: Le service de connexion partagée n'a pas réussi à démarrer

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
fr: Le service de connexion partagée a échoué

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
fr: Le service autoIP n'a pas réussi à démarrer

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
fr: Erreur du service autoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
fr: Le service autoIP a échoué

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
fr: Ligne occupée

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
fr: Aucune tonalité

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
fr: Aucune porteuse n'a pu être établie

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
fr: Délai de composition dépassé

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
fr: La tentative de composition a échoué

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
fr: L'initialisation du modem a échoué

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
fr: Échec de la sélection du point d'accès réseau spécifié

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
fr: Aucune recherche de réseau en cours

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
fr: Enregistrement au réseau refusé

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
fr: Délai dépassé pour l'enregistrement au réseau

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
fr: Échec de l'enregistrement au réseau demandé

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
fr: La vérification du NIP a échoué

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
fr: Il est possible que le micrologiciel du périphérique soit absent

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
fr: La connexion a disparu

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
fr: Une connexion existante a été supposée

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
fr: Modem non trouvé

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
fr: La connexion Bluetooth a échoué

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
fr: La carte SIM n'est pas insérée

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
fr: Le NIP de la carte SIM est nécessaire

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
fr: Le code PUK de la carte SIM est nécessaire

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
fr: Mauvaise SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
fr: La dépendance de la connexion a échoué

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
fr: Micrologiciel absent

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
fr: Câble débranché

[ctx: Online Account]
en: Other
fr: Autre

note: translators: This is the title of the "Show Account" dialog. The * %s is the name of the provider. e.g., 'Google'.
en: %s Account
fr: Compte %s

en: Error removing account
fr: Erreur de suppression du compte

note: Translators: The %s is the username (eg., debarshi.ray@gmail.com * or rishi).
en: <b>%s</b> removed
fr: <b>%s</b> a été supprimé

en: Layout
fr: Disposition

en: Default
fr: Par défaut

en: Button %d
fr: Bouton %d

en: Output:
fr: Sortie :

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
fr: Conserver le rapport d'affichage (boîte aux lettres) :

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
fr: Associer à un seul écran

en: %d of %d
fr: %d sur %d

en: Display Mapping
fr: Afficher la correspondance

en: Stylus
fr: Stylet

en: Tablet
fr: Tablette

en: Button
fr: Bouton

en: New shortcut…
fr: Nouveau raccourci…

en: Security
fr: Securité

en: automatic
fr: automatique

en: Profile %d
fr: Profil %d

en: Never
fr: Jamais

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Yesterday
fr: Hier

en: Details
fr: Détails

en: Identity
fr: Identité

en: Address
fr: Adresse

en: Netmask
fr: Masque de réseau

en: Gateway
fr: Passerelle

en: Delete Address
fr: Supprimer l'adresse

en: Add
fr: Ajouter

en: Server
fr: Serveur

en: Delete DNS Server
fr: Supprimer le serveur DNS

[ctx: network parameters]
note: Translators: Please see https://en.wikipedia.org/wiki/Metrics_(networking)
en: Metric
fr: Métrique

en: Delete Route
fr: Supprimer la route

en: Automatic (DHCP)
fr: Automatique (DHCP)

en: Manual
fr: Manuelle

en: Link-Local Only
fr: Lien-local uniquement

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Automatic
fr: Automatique

en: Automatic, DHCP only
fr: Automatique, DHCP uniquement

en: Reset
fr: Réinitialiser

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
fr: Aucun

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
fr: Clé WEP 40/128-bit (Hex ou ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
fr: Phrase de passe WEP 128-bit

en: Dynamic WEP (802.1x)
fr: WEP dynamique (802.1x)

en: WPA & WPA2 Personal
fr: WPA et WPA2 personnel

en: WPA & WPA2 Enterprise
fr: WPA et WPA2 entreprise

[ctx: Firewall zone]
en: Default
fr: Par défaut

en: The zone defines the trust level of the connection
fr: La zone définit le niveau de confiance de la connexion

en: Unable to open connection editor
fr: Impossible d’ouvrir l’éditeur de connexions

en: New Profile
fr: Nouveau Profil

en: _Add
fr: _Ajouter

en: VPN
fr: RPV

en: Import from file…
fr: Importer depuis un fichier...

en: Add VPN
fr: Ajouter un RPV

en: Cannot import VPN connection
fr: Impossible d'importer la connexion RPV

en: The file “%s” could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
fr: Le fichier « %s » ne peut pas être lu ou ne contient pas d'informations de connexion RPV reconnues
    
    Erreur : %s.

en: Select file to import
fr: Sélectionner un fichier à importer

en: _Open
fr: _Ouvrir

en: A file named “%s” already exists.
fr: Un fichier nommé « %s » existe déjà.

en: _Replace
fr: _Remplacer

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
fr: Est-ce que vous voulez remplacer %s par la connexion RPV que vous êtes en train d’enregistrer ?

en: Cannot export VPN connection
fr: Impossible d’exporter la connexion RPV

en: The VPN connection “%s” could not be exported to %s.
    
    Error: %s.
fr: La connexion RPV « %s » ne peut pas être exportée vers %s.
    
    Erreur : %s.

en: Export VPN connection
fr: Exporter la connexion RPV

en: _Save
fr: _Enregistrer

en: undefined error in 802.1x security (wpa-eap)
fr: erreur non définie dans la sécurité 802.1x (wpa-eap)

en: no file selected
fr: aucun fichier sélectionné

en: unspecified error validating eap-method file
fr: erreur non spécifiée lors de la validation du fichier eap-method

en: DER, PEM, or PKCS#12 private keys (*.der, *.pem, *.p12, *.key)
fr: Clés privées DER, PEM ou PKCS#12 (*.der, *.pem, *.p12, *.key)

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
fr: Certificats DER ou PEM (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)

en: missing EAP-FAST PAC file
fr: fichier EAP-FAST PAC manquant

en: Choose a PAC file
fr: Choisir un fichier PAC

en: PAC files (*.pac)
fr: Fichiers PAC (*.pac)

en: missing EAP-LEAP username
fr: nom d’utilisateur EAP-LEAP manquant

en: missing EAP-LEAP password
fr: mot de passe EAP-LEAP manquant

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: %s
fr: certificat EAP-PEAP CA non valide : %s

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: no certificate specified
fr: certificat EAP-PEAP CA non valide : aucun certificat spécifié

en: Choose a Certificate Authority certificate
fr: Choisir un certificat d’une autorité de certification

en: missing EAP username
fr: nom d’utilisateur EAP manquant

en: missing EAP password
fr: mot de passe EAP manquant

en: missing EAP-TLS identity
fr: identité EAP-TLS manquante

en: invalid EAP-TLS CA certificate: %s
fr: certificat EAP-TLS CA non valide : %s

en: invalid EAP-TLS CA certificate: no certificate specified
fr: certificat EAP-TLS CA non valide : aucun certificat spécifié

en: invalid EAP-TLS password: missing
fr: mot de passe EAP-TLS non valide : manquant

en: invalid EAP-TLS private-key: %s
fr: clé privée EAP-TLS non valide : %s

en: invalid EAP-TLS user-certificate: %s
fr: certificat d'utilisateur EAP-TLS non valide : %s

en: Unencrypted private keys are insecure
fr: Les clés privées non chiffrées ne sont pas sécuritaires

en: The selected private key does not appear to be protected by a password.  This could allow your security credentials to be compromised.  Please select a password-protected private key.
    
    (You can password-protect your private key with openssl)
fr: La clé privée sélectionnée ne semble pas être protégée par un mot de passe. Ceci pourrait amener à compromettre la sécurité de vos données de connexion. Veuillez sélectionner une clé privée protégée par un mot de passe.
    
    (Vous pouvez protéger votre clé privée avec un mot de passe grâce à openssl)

en: Choose your personal certificate
fr: Veuillez choisir votre certificat personnel

en: Choose your private key
fr: Veuillez choisir votre clé privée

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: %s
fr: certificat EAP-TTLS CA non valide : %s

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: no certificate specified
fr: certificat EAP-TTLS CA non valide : aucun certificat spécifié

en: Unknown error validating 802.1x security
fr: Erreur inconnue validant la sécurité 802.1x

en: Tunneled TLS
fr: TLS avec tunnel (TTLS)

en: Protected EAP (PEAP)
fr: EAP protégé (PEAP)

en: missing leap-username
fr: nom d’utilisateur LEAP manquant

en: missing leap-password
fr: mot de passe LEAP manquant

en: missing wep-key
fr: clé WEP manquante

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only hex-digits
fr: clé wep non valide : une clé de %zu ne doit contenir que des caractères hexadécimaux

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only ascii characters
fr: clé wep non valide : une clé de %zu ne doit contenir que des caractères ascii

en: invalid wep-key: wrong key length %zu. A key must be either of length 5/13 (ascii) or 10/26 (hex)
fr: clé wep non valide : longueur de clé %zu incorrecte. Elle doit être de 5 à 13 caractères en ascii ou de 10 à 26 en hexa

en: invalid wep-key: passphrase must be non-empty
fr: clé wep invalide : la phrase de passe ne peut pas être vide

en: invalid wep-key: passphrase must be shorter than 64 characters
fr: clé wep non valide : la phrase de passe doit contenir moins de 64 caractères

en: invalid wpa-psk: invalid key-length %zu. Must be [8,63] bytes or 64 hex digits
fr: wpa-psk non valide : longueur de clé %zu incorrecte. Doit être de [8,63] octets ou 64 caractères hexadécimaux

en: invalid wpa-psk: cannot interpret key with 64 bytes as hex
fr: wpa-psk invalide : impossible d’interpréter la clé de 64 octets en hexadécimal

en: _All Settings
fr: _Tous les paramètres

en: Enable verbose mode
fr: Activer le mode détaillé

en: Show the overview
fr: Afficher l'aperçu

en: Show help options
fr: Afficher les options d'aide

en: Panel to display
fr: Volet à afficher

en: - System Settings
fr: - Paramètres système

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
fr: %s
    Exécutez « %s --help » pour voir une liste complète des options disponibles
    en ligne de commande.

en: Help
fr: Aide

en: Quit
fr: Quitter

[ctx: hotspot]
note: translators: This is the default hotspot name, need to be less than 32-bytes
en: Hotspot
fr: Point d'accès sans fil

en: Color
fr: Couleur

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
fr: Chaque périphérique a besoin d'un profil de couleur à jour pour la prise en charge des couleurs.

en: Add device
fr: Ajouter un périphérique

en: Add a virtual device
fr: Ajouter un périphérique virtuel

en: Delete device
fr: Supprimer le périphérique

en: Remove a device
fr: Retirer un périphérique

en: Set this profile for all users on this computer
fr: Définir ce profil pour tous les utilisateurs de cet ordinateur

en: Add profile
fr: Ajouter un profil

en: Remove profile
fr: Supprimer le profil

en: View details
fr: Afficher les détails

en: Device type:
fr: Type de périphérique :

en: Manufacturer:
fr: Fabricant :

en: Model:
fr: Modèle :

en: Image files can be dragged on this window to auto-complete the above fields.
fr: Des fichiers image peuvent être glissés sur cette fenêtre pour compléter automatiquement les champs ci-dessus.

en: Select a language
fr: Sélectionnez une langue

en: _Select
fr: _Sélectionner

en: _Region:
fr: _Région :

en: _City:
fr: _Ville :

en: _Network Time
fr: _Heure réseau

en: Set the time one hour ahead.
fr: Avancer l'horloge d'une heure.

en: Set the time one hour back.
fr: Reculer l'horloge d'une heure.

en: Set the time one minute ahead.
fr: Avancer l'horloge d'une minute.

en: Set the time one minute back.
fr: Reculer l'horloge d'une minute.

en: Month
fr: Mois

en: Day
fr: Jour

en: Year
fr: Année

en: January
fr: Janvier

en: February
fr: Février

en: March
fr: Mars

en: April
fr: Avril

en: May
fr: Mai

en: June
fr: Juin

en: July
fr: Juillet

en: August
fr: Août

en: September
fr: Septembre

en: October
fr: Octobre

en: November
fr: Novembre

en: December
fr: Décembre

en: Display Arrangement
fr: Disposition des écrans

en: Set as Primary
fr: Écran principal

en: Display Configuration
fr: Configuration de l'écran

en: Join Displays
fr: Joindre les écrans

en: Mirror
fr: Miroir

en: Displays
fr: Éc­rans

en: Reset to Defaults
fr: Réinitialiser aux valeurs par défaut

en: Cancel changes
fr: Annuler les changements

en: Apply
fr: Appliquer

en: Resolution
fr: Résolution

en: Refresh Rate
fr: Fréquence d’actualisation

en: Adjust for TV
fr: Ajuster pour une TV

en: _Add Profile…
fr: _Ajouter un profil…

en: IMEI
fr: IIEM

en: Provider
fr: Fournisseur

en: Network
fr: Réseau

[ctx: proxy method]
en: None
fr: Aucune

[ctx: proxy method]
en: Manual
fr: Manuelle

[ctx: proxy method]
en: Automatic
fr: Automatique

en: _Method
fr: _Méthode

en: _Configuration URL
fr: _URL de configuration

en: _HTTP Proxy
fr: Serveur mandataire _HTTP

en: H_TTPS Proxy
fr: Serveur mandataire H_TTPS

en: _FTP Proxy
fr: Serveur mandataire _FTP

en: _Socks Host
fr: Hôte _Socks

en: _Ignore Hosts
fr: _Ignorer les hôtes

en: HTTP proxy port
fr: Port du proxy HTTP

en: HTTPS proxy port
fr: Port du proxy HTTPS

en: FTP proxy port
fr: Port du proxy FTP

en: Socks proxy port
fr: Port du proxy Socks

en: Turn device off
fr: Éteindre le périphérique

en: Add Device
fr: Ajouter un périphérique

en: Remove Device
fr: Retirer le périphérique

en: VPN Type
fr: Type de VPN

en: Group Name
fr: Nom du groupe

en: Group Password
fr: Mot de passe du groupe

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Turn VPN connection off
fr: Éteindre la connexion RPV

en: _Apply
fr: _Appliquer

en: Automatic _Connect
fr: Connexion a_utomatique

en: Signal Strength
fr: Force du signal

en: Link speed
fr: Vitesse de la connexion

en: details
fr: détails

en: S_ecurity
fr: S_écurité

en: _Password
fr: _Mot de passe

en: My Home Network
fr: Mon réseau domestique

en: None
fr: Aucun

en: Show P_assword
fr: Afficher le mot de p_asse

en: Make available to other users
fr: Mettre à la disposition des autres utilisateurs

en: identity
fr: Identité

en: _Addresses
fr: _Adresses

en: Automatic (DHCP) addresses only
fr: Adresses automatiques (DHCP) seulement

en: Link-local only
fr: Connexion locale seulement

en: Shared with other computers
fr: Partagée avec d’autres ordinateurs

en: Disabled
fr: Désactivé

en: _Ignore automatically obtained routes
fr: _Ignorer les routes obtenues automatiquement

en: Use this connection _only for resources on its network
fr: N’utiliser cette connexion _que pour les ressources sur ce réseau

en: _MAC Address
fr: Adresse _MAC

en: _Cloned MAC Address
fr: Adresse MAC _clonée

en: hardware
fr: matériel

en: _Reset
fr: _Réіnitialiser

en: Reset the settings for this connection to their defaults, but remember as a preferred connection.
fr: Réinitialiser les paramètres de cette connexion à leurs valeurs par défaut, mais s’en souvenir comme connexion préférée.

en: Remove all details relating to this network and do not try to automatically connect to it.
fr: Supprimer toutes les informations relatives à ce réseau et ne pas essayer de s'y connecter automatiquement.

en: reset
fr: réinitialiser

en: Hardware
fr: Matériel

[ctx: tab]
en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Wi-Fi Hotspot
fr: Point d'accès Wi-Fi

en: _Turn On
fr: _Allumer

en: Turn Wi-Fi off
fr: Éteindre le Wi-Fi

en: _Use as Hotspot…
fr: _Utiliser comme point d'accès sans fil…

en: _Connect to Hidden Network…
fr: _Connexion à un réseau caché…

en: _History
fr: _Historique

en: Switch off to connect to a Wi-Fi network
fr: Éteindre pour se connecter à un réseau Wi-Fi

en: Network Name
fr: Nom du réseau

en: Connected Devices
fr: Périphériques connectés

en: Security type
fr: Type de sécurité

en: Password
fr: Mot de passe

en: Undo
fr: Annuler

en: No internet connection — connect to set up new online accounts
fr: Aucune connexion Internet — connectez-vous pour configurer de nouveaux comptes en ligne

en: Add an account
fr: Ajouter un compte

en: Remove Account
fr: Supprimer le compte

en: Choose a Layout
fr: Choisissez une disposition de clavier

en: Preview
fr: Aperçu

en: Select an input source to add
fr: Sélectionner une source d'entrée à ajouter

en: Keyboard Layout Options
fr: Options de disposition du clavier

en: Region and Language
fr: Région et langue

en: Add Layout
fr: Ajouter une disposition de clavier

en: Remove Layout
fr: Supprimer une disposition de clavier

en: Move Up
fr: Remonter

en: Move Down
fr: Descendre

en: Preview Layout
fr: Aperçu de l'agencement des fenêtres

en: Include less-common layouts in the selection list
fr: Inclure les dispositions moins courantes dans la liste

en: Use the same layout for all windows
fr: Utiliser le même agencement pour toutes les fenêtres

en: Allow different layouts for individual windows
fr: Autoriser des agencements distincts pour chaque fenêtre

en: New windows use the default layout
fr: Les nouvelles fenêtres utilisent l'agencement par défaut

en: New windows use the previous window's layout
fr: Les nouvelles fenêtres utilisent l'agencement de la fenêtre précédente

en: Display options
fr: Options d'affichage

en: Use a country flag, if available,  to represent keyboard layouts
fr: Utiliser les drapeaux de pays, si proposés, pour représenter les agencements de clavier

en: Show the layout name instead of the group name when using text to represent a layout
fr: Si du texte est utilisé pour représenter un agencement, afficher le nom de l'agencement au lieu du nom du groupe

en: Prefer upper-case when using text to represent a layout
fr: Si du texte est utilisé pour représenter un agencement, préférer les majuscules

en: View and edit keyboard layout options
fr: Afficher et modifier les options de la disposition du clavier

en: Reset to De_faults
fr: _Réinitialiser aux valeurs par défaut

en: Replace the current keyboard layout settings with the
    default settings
fr: Remplacer la disposition actuelle du clavier par
    les paramètres par défaut

en: Map Buttons
fr: Associer les boutons

en: Map buttons to functions
fr: Associer les boutons aux fonctions

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear.
fr: Pour modifier un raccourci, choisissez l’action « Send Keystroke », appuyez sur le bouton du raccourci clavier et tenez enfoncées les nouvelles touches. Sinon, appuyez sur la touche Retour arrière pour annuler.

en: No tablet detected
fr: Aucune tablette détectée

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
fr: Veuillez connecter ou allumer votre tablette Wacom

en: Bluetooth Settings
fr: Paramètres Bluetooth

en: Wacom Tablet
fr: Tablette Wacom

en: Tracking Mode
fr: Mode de suivi

en: Left-Handed Orientation
fr: Orientation pour gaucher

en: Map to Monitor…
fr: Associer à l'écran...

en: Map Buttons…
fr: Associer les boutons…

en: Calibrate…
fr: Calibrer…

en: Adjust mouse settings
fr: Ajuster les paramètres de la souris

en: Adjust display resolution
fr: Ajuster la résolution de l'écran

en: Decouple Display
fr: Découpler l’affichage

en: Tablet (absolute)
fr: Tablette (absolu)

en: Touchpad (relative)
fr: Pavé tactile (relatif)

en: Middle Mouse Button Click
fr: Clic du bouton central de la souris

en: Right Mouse Button Click
fr: Clic du bouton droit de la souris

en: Back
fr: Vers l'arrière

en: Forward
fr: Vers l'avant

en: No stylus found
fr: Aucun stylet trouvé

en: Please move your stylus to the proximity of the tablet to configure it
fr: Veuillez placer votre stylet à proximité de la tablette pour la configurer

en: Eraser Pressure Feel
fr: Pression ressentie sur l'efface

en: Soft
fr: Douce

en: Firm
fr: Ferme

en: Top Button
fr: Bouton supérieur

en: Lower Button
fr: Bouton inférieur

en: Lowest Button
fr: Bouton le plus bas

en: Tip Pressure Feel
fr: Pression ressentie sur la pointe

en: Test Your _Settings
fr: Tester vos p_aramètres

en: 802.1x _Security
fr: _Sécurité 802.1x

en: Anony_mous identity
fr: _Anonyme

en: Inner _authentication
fr: _Authentification interne

en: Last Used
fr: Dernière utilisation

en: Twisted Pair (TP)
fr: Paire torsadée (TP)

en: Attachment Unit Interface (AUI)
fr: Interface de raccordement (AUI)

en: Media Independent Interface (MII)
fr: Interface indépendante des supports (MII)

en: 10 Mb/s
fr: 10 Mo/s

en: 100 Mb/s
fr: 100 Mo/s

en: 1 Gb/s
fr: 1 Go/s

en: 10 Gb/s
fr: 10 Go/s

en: _Name
fr: _Nom

en: _Cloned Address
fr: Adresse _clonée

en: bytes
fr: octets

en: Make available to other _users
fr: Mettre à la disposition des autres _utilisateurs

en: Connect _automatically
fr: Connexion _automatique

en: Firewall _Zone
fr: _Zone du pare-feu

en: Automatic DNS
fr: DNS automatique

en: Automatic Routes
fr: Routes automatiques

en: Reset the settings for this network, including passwords, but remember it as a preferred network
fr: Réinitialiser les paramètres de ce réseau, y compris le mot de passe, mais se souvenir qu'il est un réseau préféré

en: Remove all details relating to this network and do not try to automatically connect
fr: Supprimer tous les détails relatifs à ce réseau et ne pas s'y connecter automatiquement

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
fr: (Erreur: impossible de charger l'éditeur de connexions VPN)

en: Make available to _other users
fr: Rendre accessible aux _autres utilisateurs

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Authenticated
fr: Authentifié

en: Both
fr: Les deux

en: PAC _file
fr: _Fichier PAC

en: _Inner authentication
fr: Authentification _interne

en: Allow automatic PAC pro_visioning
fr: Autoriser l’_obtention automatique de PAC

en: _Username
fr: _Nom d'utilisateur

en: Sho_w password
fr: A_fficher le mot de passe

en: C_A certificate
fr: Certificat C_A

en: No CA certificate is _required
fr: Aucun certificat CA n'est _exigé

en: PEAP _version
fr: _Version PEAP

en: I_dentity
fr: I_dentité

en: _User certificate
fr: Certificat _utilisateur

en: Private _key
fr: _Clé privée

en: _Private key password
fr: Mot de passe de la _clé privée

en: Au_thentication
fr: Au_thentification

en: 1 (Default)
fr: 1 (par défaut)

en: Open System
fr: Système Ouvert

en: Shared Key
fr: Clé partagée

en: _Key
fr: _Clé

en: Sho_w key
fr: A_fficher la clé

en: WEP inde_x
fr: Inde_x WEP

en: Screen Calibration
fr: Étalonnage de l’écran

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet.
fr: Pour calibrer la tablette, veuillez taper sur les cibles quand elles apparaissent à l’écran.

en: Mis-click detected, restarting…
fr: Mauvais clic détecté, redémarrage…

en: Color management settings
fr: Paramètres de gestion des couleurs

en: Color, ICC, Profile, Calibrate, Printer, Display
fr: Couleur, ICC, Profil, Calibrer, Imprimante, Affichage

en: Region & Language
fr: Région & langue

en: Change your region and language settings
fr: Modifier vos paramètres régionaux et linguistiques

en: Display
fr: Écran

en: Change resolution and position of monitors and projectors
fr: Modifier la résolution et la position des écrans et projecteurs

en: Panel, Projector, xrandr, Screen, Resolution, Refresh
fr: Paneau, Projecteur, xrandr, Ecran, Résolution, Raffraichir

en: Network settings
fr: Paramètres du réseau

en: Network, Wireless, IP, LAN, Proxy, Internet, WiFi
fr: Réseau, Sans-fil, IP, LAN, Proxy, Internet, WiFi

en: Graphics Tablet
fr: Tablette graphique

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
fr: Associer les boutons et ajuster la sensibilité du stylet des tablettes graphiques

en: Tablet, Wacom, Stylus, Eraser, Mouse
fr: Tablette, Wacom, Stylet, Gomme, Souris
