cinnamon-control-center - en to hu translation catalogue (496 entries)

note: TRANSLATORS: this is where the user can click and import a profile
en: Other profile…
hu: Egyéb profil…

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
hu: Alapértelmezett:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
hu: Színtér:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
hu: Tesztprofil:

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Set for all users
hu: Beállítás minden felhasználónak

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Create virtual device
hu: Virtuális eszköz létrehozása

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
hu: Válasszon ICC profilfájlt

en: _Import
hu: _Importálás

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
hu: Támogatott ICC profilok

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
hu: Minden fájl

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Displays
hu: Elérhető kijelzőprofilok

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Scanners
hu: Elérhető lapolvasóprofilok

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Printers
hu: Elérhető nyomtatóprofilok

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Cameras
hu: Elérhető fényképezőgép-profilok

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Webcams
hu: Elérhető webkamera-profilok

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI * where the device type is not recognised Profiles that can be added to the device
en: Available Profiles
hu: Elérhető profilok

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Device
hu: Eszköz

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Calibration
hu: Kalibrálás

note: TRANSLATORS: this is when an auto-added profile cannot be removed
en: Cannot remove automatically added profile
hu: Az automatikusan felvett profil nem távolítható el

note: TRANSLATORS: this is when there is no profile for the device
en: No profile
hu: Nincs profil

en: %i year | %i years
hu[0]: %i év
hu[1]: %i év

en: %i month | %i months
hu[0]: %i hónap
hu[1]: %i hónap

en: %i week | %i weeks
hu[0]: %i hét
hu[1]: %i hét

note: fallback
en: Less than 1 week
hu: Kevesebb, mint 1 hét

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default RGB
hu: Alapértelmezett RGB

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default CMYK
hu: Alapértelmezett CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default Gray
hu: Alapértelmezett szürke

en: Uncalibrated
hu: Nem kalibrált

en: This device is not color managed.
hu: Az eszköz nem támogatja a színkezelést.

en: This device is using manufacturing calibrated data.
hu: Ez az eszköz gyárilag kalibrált adatokat használ.

en: This device does not have a profile suitable for whole-screen color correction.
hu: Ez az eszköz nem rendelkezik a teljes kijelzős színkorrekcióhoz megfelelő profillal.

en: This device has an old profile that may no longer be accurate.
hu: Ez az eszköz egy régi profillal rendelkezik, amely már nem feltétlenül pontos.

note: TRANSLATORS: this is when the calibration profile age is not * specified as it has been autogenerated from the hardware
en: Not specified
hu: Nincs megadva

note: add the 'No devices detected' entry
en: No devices supporting color management detected
hu: Nem találhatók színkezelést támogató eszközök

[ctx: Device kind]
en: Display
hu: Kijelző

[ctx: Device kind]
en: Scanner
hu: Lapolvasó

[ctx: Device kind]
en: Printer
hu: Nyomtató

[ctx: Device kind]
en: Camera
hu: Fényképezőgép

[ctx: Device kind]
en: Webcam
hu: Webkamera

note: Add some common languages first
en: English
hu: Angol

en: British English
hu: Brit angol

en: German
hu: Német

en: French
hu: Francia

en: Spanish
hu: Spanyol

en: Chinese (simplified)
hu: Egyszerűsített kínai

en: Russian
hu: Orosz

en: Arabic
hu: Arab

note: Add some common regions
en: United States
hu: Egyesült Államok

en: Germany
hu: Németország

en: France
hu: Franciaország

en: Spain
hu: Spanyolország

en: China
hu: Kína

en: Select a region
hu: Válasszon területet

en: Unspecified
hu: Nincs megadva

note: Translators:  this is the feature where what you see on your * laptop's screen is the same as your external projector. * Here, "Mirrored" is being used as an adjective.  For example, * the Spanish translation could be "Pantallas en Espejo".
en: Mirrored Displays
hu: Tükrözött kijelzők

en: Confirm reset to defaults
hu: Alapértelmezések visszaállítása

en: Cancel
hu: Mégse

en: Continue
hu: Folytatás

en: This will remove all existing display configurations and reset the current layout.
hu: Eltávolítja a meglévő kijelző-beállításokat és visszatér a jelenlegi elrendezésre.

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
hu: Fekvő

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Right
hu: Álló (jobbra)

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Left
hu: Álló (balra)

[ctx: Display rotation]
en: Landscape (flipped)
hu: Fekvő (fordított)

en: Monitor scale
hu: Kijelző méretarány

en: User interface scale
hu: Felhasználói felület méretezése

en: Network proxy
hu: Proxy kiszolgáló

en: Oops, something has gone wrong. Please contact your software vendor.
hu: Valami elromlott. Lépjen kapcsolatba a szoftver szállítójával.

en: NetworkManager needs to be running.
hu: A Hálózatkezelőnek futnia kell.

en: never
hu: soha

en: today
hu: ma

en: yesterday
hu: tegnap

en: %i day ago | %i days ago
hu[0]: %i napja
hu[1]: %i napja

en: IPv4 Address
hu: IPv4-cím

en: IPv6 Address
hu: IPv6-cím

en: IP Address
hu: IP-cím

en: Hardware Address
hu: Hardvercím

en: Default Route
hu: Alapértelmezett útvonal

en: Last used
hu: Utolsó használat

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
hu: Vezetékes

en: Options…
hu: Beállítások…

en: Add new connection
hu: Új kapcsolat hozzáadása

[ctx: Wifi security]
en: None
hu: Nincs

[ctx: Signal strength]
en: None
hu: Nincs

[ctx: Signal strength]
en: Weak
hu: Gyenge

[ctx: Signal strength]
en: Good
hu: Jó

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
hu: Kiváló

en: If you have a connection to the Internet other than wireless, you can set up a wireless hotspot to share the connection with others.
hu: Ha nem csak vezeték nélküli internetkapcsolata van, akkor vezeték nélküli hotspot létrehozásával megoszthatja a kapcsolatot másokkal.

en: Switching on the wireless hotspot will disconnect you from <b>%s</b>.
hu: A vezeték nélküli hotspot bekapcsolása le fogja választani erről: <b>%s</b>.

en: It is not possible to access the Internet through your wireless while the hotspot is active.
hu: Az internetet nem érheti el a vezeték nélküli kapcsolaton, mialatt a hotspot aktív.

en: Stop hotspot and disconnect any users?
hu: Leállítja a hotspotot, és leválasztja a felhasználókat?

en: _Cancel
hu: _Mégse

en: _Stop Hotspot
hu: H_otspot leállítása

en: System policy prohibits use as a Hotspot
hu: A rendszer házirendje megtiltja a hotspotként való használatot

en: Wireless device does not support Hotspot mode
hu: A vezeték nélküli eszköz nem támogatja a hotspot módot

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
hu: A kijelölt hálózatok adatai elvesznek, beleértve a jelszavakat és az egyedi beállításokat is.

en: _Forget
hu: _Elfelejtés

en: History
hu: Előzmények

en: _Close
hu: _Bezárás

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
hu: _Elfelejtés

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
hu: Az automatikus webproxy-felderítés akkor használatos, ha nincs megadva konfigurációs URL.

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
hu: Ez nem javasolt nyilvános, nem biztonságos hálózatokon.

note: TRANSLATORS: AP type
en: Unknown
hu: Ismeretlen

note: TRANSLATORS: AP type
en: Ad-hoc
hu: Eseti

note: TRANSLATORS: AP type
en: Infrastructure
hu: Kiépített

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown
hu: Ismeretlen állapot

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
hu: Felügyeletlen

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
hu: Nem érhető el

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connecting
hu: Kapcsolódás

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Authentication required
hu: Hitelesítés szükséges

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connected
hu: Kapcsolódva

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
hu: Bontás

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connection failed
hu: Kapcsolódás meghiúsult

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown (missing)
hu: Ismeretlen állapot (hiányzik)

note: TRANSLATORS: VPN status
en: Not connected
hu: Nincs kapcsolódva

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
hu: A beállítás sikertelen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
hu: Az IP-beállítás sikertelen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
hu: Az IP-beállítás lejárt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
hu: Titkos információkra volt szükség, de nem lettek megadva

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
hu: A 802.1x-kliens bontotta a kapcsolatot

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
hu: A 802.1x-kliens beállítása meghiúsult

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
hu: A 802.1x-kliens sikertelen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
hu: A 802.1x-kliens hitelesítése túl sokáig tartott

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
hu: A PPP szolgáltatás nem indult el

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
hu: PPP szolgáltatás leválasztva

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
hu: A PPP sikertelen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
hu: A DHCP-kliens nem indult el

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
hu: DHCP-kliens hiba

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
hu: A DHCP-kliens sikertelen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
hu: A megosztott kapcsolat szolgáltatás nem indult el

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
hu: A megosztott kapcsolat szolgáltatás sikertelen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
hu: Az AutoIP szolgáltatás nem indult el

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
hu: AutoIP szolgáltatás hiba

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
hu: Az AutoIP szolgáltatás sikertelen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
hu: A vonal foglalt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
hu: Nincs tárcsahang

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
hu: Nem hozható létre hívás

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
hu: A tárcsázási kérés túllépte az időkorlátot

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
hu: A tárcsázási kísérlet meghiúsult

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
hu: A modem előkészítése sikertelen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
hu: A megadott APN kiválasztása meghiúsult

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
hu: Nem keres hálózatokat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
hu: Hálózatregisztráció megtagadva

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
hu: A hálózatregisztráció túllépte az időkorlátot

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
hu: A kért hálózaton való regisztráció sikertelen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
hu: A PIN-kód ellenőrzése sikertelen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
hu: Az eszközhöz firmware hiányozhat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
hu: A kapcsolat eltűnt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
hu: A meglévő kapcsolat felvéve

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
hu: Nem található modem

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
hu: A Bluetooth kapcsolódás sikertelen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
hu: A SIM kártya nincs behelyezve

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
hu: A SIM PIN-kód szükséges

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
hu: A SIM PUK-kód szükséges

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
hu: A SIM hibás

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
hu: Kapcsolódás függősége meghiúsult

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
hu: Hiányzó firmware

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
hu: Kábel kihúzva

[ctx: Online Account]
en: Other
hu: Egyéb

note: translators: This is the title of the "Show Account" dialog. The * %s is the name of the provider. e.g., 'Google'.
en: %s Account
hu: %s fiók

en: Error removing account
hu: Hiba a fiók eltávolításakor

note: Translators: The %s is the username (eg., debarshi.ray@gmail.com * or rishi).
en: <b>%s</b> removed
hu: <b>%s</b> eltávolítva

en: Layout
hu: Kiosztás

en: Default
hu: Alapértelmezett

en: Button %d
hu: %d gomb

en: Output:
hu: Kimenet:

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
hu: Méretarány megtartása („postaláda”):

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
hu: Leképezés egyetlen kijelzőre

en: %d of %d
hu: %d / %d

en: Display Mapping
hu: Kijelzők elhelyezése

en: Tablet
hu: Táblagép

en: Button
hu: Nyomógomb

en: New shortcut…
hu: Új gyorsbillentyű…

en: Security
hu: Biztonság

en: automatic
hu: automatikus

en: Profile %d
hu: %d profil

en: Never
hu: Soha

en: Today
hu: Ma

en: Yesterday
hu: Tegnap

en: Details
hu: Részletek

en: Identity
hu: Személyazonosság

en: Address
hu: Cím

en: Netmask
hu: Hálózati maszk

en: Gateway
hu: Átjáró

en: Delete Address
hu: Cím törlése

en: Add
hu: Hozzáadás

en: Server
hu: Kiszolgáló

en: Delete DNS Server
hu: DNS-kiszolgáló törlése

[ctx: network parameters]
note: Translators: Please see https://en.wikipedia.org/wiki/Metrics_(networking)
en: Metric
hu: Metrikus

en: Delete Route
hu: Útvonal törlése

en: Automatic (DHCP)
hu: Automatikus (DHCP)

en: Manual
hu: Kézi

en: Link-Local Only
hu: Csak közvetlen kapcsolat

en: Prefix
hu: Előtag

en: Automatic
hu: Automatikus

en: Automatic, DHCP only
hu: Automatikus, csak DHCP

en: Reset
hu: Visszaállítás

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
hu: Nincs

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
hu: WEP 40/128 bites kulcs (Hex vagy ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
hu: WEP 128 bites jelmondat

en: Dynamic WEP (802.1x)
hu: Dinamikus WEP (802.1x)

en: WPA & WPA2 Personal
hu: WPA és WPA2 Personal

en: WPA & WPA2 Enterprise
hu: WPA és WPA2 Enterprise

[ctx: Firewall zone]
en: Default
hu: Alapértelmezett

en: The zone defines the trust level of the connection
hu: A zóna megadja a kapcsolat bizalmi szintjét

en: Unable to open connection editor
hu: A kapcsolatszerkesztő megnyitása sikertelen

en: New Profile
hu: Új profil

en: _Add
hu: _Hozzáadás

en: Import from file…
hu: Importálás fájlból…

en: Add VPN
hu: VPN hozzáadása

en: Cannot import VPN connection
hu: Nem lehet importálni a VPN kapcsolatot

en: The file “%s” could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
hu: A fájl („%s”) nem olvasható vagy nem tartalmaz ismert VPN kapcsolatinformációkat
    
    Hiba: %s.

en: Select file to import
hu: Válassza ki az importálandó fájlt

en: _Open
hu: Me_gnyitás

en: A file named “%s” already exists.
hu: Már létezik „%s” nevű fájl.

en: _Replace
hu: Cse_re

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
hu: Le kívánja cserélni a(z) %s fájlt a mentendő VPN kapcsolatra?

en: Cannot export VPN connection
hu: Nem lehet exportálni a VPN kapcsolatot

en: The VPN connection “%s” could not be exported to %s.
    
    Error: %s.
hu: A VPN kapcsolat („%s”) nem exportálható ide: %s. 
    
    Hiba: %s.

en: Export VPN connection
hu: VPN kapcsolat exportálása

en: _Save
hu: Me_ntés

en: undefined error in 802.1x security (wpa-eap)
hu: meghatározatlan hiba a 802.1X biztonságban (wpa-eap)

en: no file selected
hu: nincs fájl kiválasztva

en: unspecified error validating eap-method file
hu: meghatározatlan hiba az eap-method fájl ellenőrzése közben

en: DER, PEM, or PKCS#12 private keys (*.der, *.pem, *.p12, *.key)
hu: DER, PEM vagy PKCS#12 személyes kulcsok (*.der, *.pem, *.p12, *.key)

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
hu: DER vagy PEM tanúsítványok (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)

en: missing EAP-FAST PAC file
hu: hiányzó EAP-FAST PAC fájl

en: Choose a PAC file
hu: Válasszon PAC fájlt

en: PAC files (*.pac)
hu: PAC-fájlok (*.pac)

en: missing EAP-LEAP username
hu: hiányzó EAP-LEAP felhasználónév

en: missing EAP-LEAP password
hu: hiányzó EAP-LEAP jelszó

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: %s
hu: érvénytelen EAP-PEAP CA tanúsítvány: %s

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: no certificate specified
hu: érvénytelen EAP-PEAP CA tanúsítvány: nincs tanúsítvány megadva

en: Choose a Certificate Authority certificate
hu: Válasszon hitelesítésszolgáltatói tanúsítványt

en: missing EAP username
hu: hiányzó EAP felhasználónév

en: missing EAP password
hu: hiányzó EAP jelszó

en: missing EAP-TLS identity
hu: hiányzó EAP-TLS személyazonosság

en: invalid EAP-TLS CA certificate: %s
hu: érvénytelen EAP-TLS CA tanúsítvány: „%s”

en: invalid EAP-TLS CA certificate: no certificate specified
hu: érvénytelen EAP-TLS CA tanúsítvány: nincs tanúsítvány megadva

en: invalid EAP-TLS password: missing
hu: érvénytelen EAP-LEAP jelszó: nincs megadva

en: invalid EAP-TLS private-key: %s
hu: érvénytelen EAP-TLS személyes kulcs: „%s”

en: invalid EAP-TLS user-certificate: %s
hu: érvénytelen EAP-TLS felhasználói tanúsítvány: „%s”

en: Unencrypted private keys are insecure
hu: A nem titkosított személyes kulcsok nem biztonságosak

en: The selected private key does not appear to be protected by a password.  This could allow your security credentials to be compromised.  Please select a password-protected private key.
    
    (You can password-protect your private key with openssl)
hu: Úgy tűnik, hogy a kiválasztott személyes kulcsot nem védi jelszó. Ez lehetővé teszi a hitelesítési adatok kompromittálását. Válasszon jelszóval védett személyes kulcsot.
    
    Személyes kulcsát az OpenSSL segítségével teheti jelszóval védetté.

en: Choose your personal certificate
hu: Válassza ki a személyes tanúsítványát

en: Choose your private key
hu: Válassza ki a személyes kulcsát

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: %s
hu: érvénytelen EAP-TTLS CA tanúsítvány: „%s”

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: no certificate specified
hu: érvénytelen EAP-TTLS CA tanúsítvány: nincs tanúsítvány megadva

en: Unknown error validating 802.1x security
hu: Ismeretlen hiba a 802.1X biztonság ellenőrzésekor

en: Tunneled TLS
hu: Alagutazott TLS

en: Protected EAP (PEAP)
hu: Védett EAP (PEAP)

en: missing leap-username
hu: hiányzó leap felhasználónév

en: missing leap-password
hu: hiányzó leap jelszó

en: missing wep-key
hu: hiányzó wep-kulcs

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only hex-digits
hu: érvénytelen wep-kulcs: egy %zu hosszú kulcsban csak hexadecimális számjegyek lehetnek

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only ascii characters
hu: érvénytelen wep-kulcs: egy %zu hosszú kulcsban csak ascii karakterek lehetnek

en: invalid wep-key: wrong key length %zu. A key must be either of length 5/13 (ascii) or 10/26 (hex)
hu: érvénytelen wep-kulcs: hibás kulcshossz: %zu. A kulcs hossza 5/13 (ascii) vagy 10/26 lehet (hex)

en: invalid wep-key: passphrase must be non-empty
hu: érvénytelen wep-kulcs: a jelmondat nem lehet üres

en: invalid wep-key: passphrase must be shorter than 64 characters
hu: érvénytelen wep-kulcs: a jelmondatnak 64 karakternél rövidebbnek kell lennie

en: invalid wpa-psk: invalid key-length %zu. Must be [8,63] bytes or 64 hex digits
hu: érvénytelen wpa-psk: érvénytelen kulcshossz: %zu. [8,63] bájtnak, vagy 64 hexadecimális számjegynek kell lennie

en: invalid wpa-psk: cannot interpret key with 64 bytes as hex
hu: érvénytelen wpa-psk: a 64 bájtos kulcs nem értelmezhető hexadecimálisként

en: _All Settings
hu: Min_den beállítás

en: Enable verbose mode
hu: Részletes mód engedélyezése

en: Show the overview
hu: Áttekintés megjelenítése

en: Show help options
hu: Súgólehetőségek megjelenítése

en: Panel to display
hu: Megjelenítendő panel

en: - System Settings
hu: – Rendszerbeállítások

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
hu: %s
    Adja ki a(z) „%s --help” parancsot az elérhető parancssori kapcsolók teljes listájáért.

en: Help
hu: Súgó

en: Quit
hu: Kilépés

en: Color
hu: Szín

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
hu: Minden eszköznek szüksége van egy friss színprofilra a színkezeléshez.

en: Add device
hu: Eszköz hozzáadása

en: Add a virtual device
hu: Virtuális eszköz hozzáadása

en: Delete device
hu: Eszköz törlése

en: Remove a device
hu: Eszköz eltávolítása

en: Set this profile for all users on this computer
hu: Profil beállítása a számítógép összes felhasználójának

en: Add profile
hu: Profil hozzáadása

en: Remove profile
hu: Profil eltávolítása

en: View details
hu: Részletek megjelenítése

en: Device type:
hu: Eszköz típusa:

en: Manufacturer:
hu: Gyártó:

en: Model:
hu: Modell:

en: Image files can be dragged on this window to auto-complete the above fields.
hu: A képfájlok ide ejtésével automatikusan kitöltetheti a következő mezőket.

en: Select a language
hu: Válasszon nyelvet

en: _Select
hu: _Kijelölés

en: _Region:
hu: _Terület:

en: _City:
hu: _Város:

en: _Network Time
hu: _Hálózati idő

en: Set the time one hour ahead.
hu: Idő előreállítása egy órával.

en: Set the time one hour back.
hu: Idő visszaállítása egy órával.

en: Set the time one minute ahead.
hu: Idő előreállítása egy perccel.

en: Set the time one minute back.
hu: Idő visszaállítása egy perccel.

en: Month
hu: Hónap

en: Day
hu: Nap

en: Year
hu: Év

en: January
hu: Január

en: February
hu: Február

en: March
hu: Március

en: April
hu: Április

en: May
hu: Május

en: June
hu: Június

en: July
hu: Július

en: August
hu: Augusztus

en: September
hu: Szeptember

en: October
hu: Október

en: Display Arrangement
hu: Kijelzők elrendezése

en: Set as Primary
hu: Beállítás elsődlegesnek

en: Display Configuration
hu: Kijelzőbeállítások

en: Join Displays
hu: Kijelzők egyesítése

en: Mirror
hu: Tükrözés

en: Displays
hu: Ki­jel­zők

en: Reset to Defaults
hu: Alapértelmezések visszaállítása

en: Cancel changes
hu: Mégse

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Resolution
hu: Felbontás

en: Refresh Rate
hu: Frissítési gyakoriság

en: Rotation
hu: Elforgatás

en: Adjust for TV
hu: Igazítás a TV-hez

en: _Add Profile…
hu: _Profil hozzáadása…

en: Provider
hu: Szolgáltató

en: Network
hu: Hálózat

[ctx: proxy method]
en: None
hu: Nincs

[ctx: proxy method]
en: Manual
hu: Kézi

[ctx: proxy method]
en: Automatic
hu: Automatikus

en: _Method
hu: _Módszer

en: _Configuration URL
hu: _Konfigurációs URL

en: _HTTP Proxy
hu: _HTTP-proxy

en: H_TTPS Proxy
hu: H_TTPS-proxy

en: _FTP Proxy
hu: _FTP-proxy

en: _Socks Host
hu: _Socks kiszolgáló

en: _Ignore Hosts
hu: Gépek _figyelmen kívül hagyása

en: Socks proxy port
hu: SOCKS proxy port

en: Turn device off
hu: Eszköz kikapcsolása

en: Add Device
hu: Eszköz hozzáadása

en: Remove Device
hu: Eszköz eltávolítása

en: VPN Type
hu: VPN típusa

en: Group Name
hu: Csoportnév

en: Group Password
hu: Csoportjelszó

en: Username
hu: Felhasználónév

en: Turn VPN connection off
hu: VPN kapcsolat kikapcsolása

en: _Apply
hu: _Alkalmaz

en: Automatic _Connect
hu: A_utomatikus csatlakozás

en: Signal Strength
hu: Jelerősség

en: Link speed
hu: Kapcsolat sebessége

en: details
hu: részletek

en: _BSSID
hu: BSS_ID

en: S_ecurity
hu: Bi_ztonság

en: _Password
hu: _Jelszó

en: My Home Network
hu: Otthoni hálózat

en: None
hu: Nincs

en: Show P_assword
hu: J_elszó megjelenítése

en: Make available to other users
hu: Elérhetővé tétel más felhasználóknak

en: identity
hu: személyazonosság

en: _Addresses
hu: _Cím

en: Automatic (DHCP) addresses only
hu: Csak automatikus (DHCP) címek

en: Link-local only
hu: Csak közvetlen kapcsolat

en: Shared with other computers
hu: Más gépekkel megosztott

en: Disabled
hu: Tiltva

en: Routes
hu: Útvonalak

en: _Ignore automatically obtained routes
hu: A_utomatikusan lekért utak mellőzése

en: Use this connection _only for resources on its network
hu: A kapcsolat _használata csak a hálózatán lévő erőforrásokhoz

en: _MAC Address
hu: _MAC cím

en: _Cloned MAC Address
hu: _Klónozott MAC-cím

en: _Reset
hu: _Visszaállítás

en: Reset the settings for this connection to their defaults, but remember as a preferred connection.
hu: A kapcsolat beállításainak visszaállítása az alapértelmezésekre, de megjegyzés előnyben részesítettként.

en: Remove all details relating to this network and do not try to automatically connect to it.
hu: A hálózattal kapcsolatos minden adat eltávolítása, és ne próbáljon automatikusan csatlakozni.

en: reset
hu: visszaállítás

en: Hardware
hu: Hardver

[ctx: tab]
en: Reset
hu: Visszaállítás

en: Wi-Fi Hotspot
hu: Wi-Fi hotspot

en: _Turn On
hu: _Bekapcsolás

en: Turn Wi-Fi off
hu: Wi-Fi kikapcsolása

en: _Use as Hotspot…
hu: H_asználat hotspotként…

en: _Connect to Hidden Network…
hu: Kapcsolódás _rejtett hálózathoz…

en: _History
hu: _Előzmények

en: Switch off to connect to a Wi-Fi network
hu: Kapcsolja ki a Wi-Fi hálózathoz kapcsolódáshoz

en: Network Name
hu: Hálózat neve

en: Connected Devices
hu: Kapcsolódott eszközök

en: Security type
hu: Biztonság típusa

en: Password
hu: Jelszó

en: Undo
hu: Visszavonás

en: No internet connection — connect to set up new online accounts
hu: Nincs internetkapcsolat – csatlakozzon új online fiókok beállításához

en: Add an account
hu: Fiók hozzáadása

en: Remove Account
hu: Fiók eltávolítása

en: Choose a Layout
hu: Válasszon egy kiosztást

en: Preview
hu: Előnézet

en: Select an input source to add
hu: Válasszon egy hozzáadni kívánt beviteli forrást

en: Keyboard Layout Options
hu: Billentyűzetkiosztás beállításai

en: Region and Language
hu: Terület és nyelv

en: Add Layout
hu: Kiosztás hozzáadása

en: Remove Layout
hu: Kiosztás eltávolítása

en: Move Up
hu: Felfelé

en: Move Down
hu: Lefelé

en: Preview Layout
hu: Kiosztás előnézete

en: Include less-common layouts in the selection list
hu: Kevésbé használt elrendezések megjelenítése a listán

en: Use the same layout for all windows
hu: Ugyanazon kiosztás használata minden ablakhoz

en: Allow different layouts for individual windows
hu: Az egyes ablakok kiosztása eltérhet

en: New windows use the default layout
hu: Az új ablakok az alapértelmezett kiosztást használják

en: New windows use the previous window's layout
hu: Az új ablakok az előző ablak kiosztását használják

en: Display options
hu: Kijelző beállításai

en: Use a country flag, if available,  to represent keyboard layouts
hu: Országzászló megjelenítése a billentyűzetkiosztás jelzéseként, ha lehetséges

en: Show the layout name instead of the group name when using text to represent a layout
hu: A kiosztás nevének megjelenítése a csoportnév helyett szöveges megjelenítéskor

en: Prefer upper-case when using text to represent a layout
hu: A kiosztás szöveges megjelenítésnél a nagybetűs írásmód előnybe részesítése

en: _Options...
hu: B_eállítások…

en: View and edit keyboard layout options
hu: Billentyűzetkiosztás beállításainak megjelenítése és szerkesztése

en: Reset to De_faults
hu: Alapértelmezések _visszaállítása

en: Replace the current keyboard layout settings with the
    default settings
hu: A jelenlegi billentyűzetkiosztás-beállítások cseréje az alapértelmezettekre

en: Map Buttons
hu: Gombok hozzárendelése

en: Map buttons to functions
hu: Gombok hozzárendelése funkciókhoz

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear.
hu: Gyorsbillentyű szerkesztéséhez válassza a „Billentyűleütés küldése” műveletet, nyomja meg a gyorsbillentyű gombot, majd nyomja le az új billentyűket vagy a Backspace billentyűt a törléshez.

en: No tablet detected
hu: Nem található rajztábla

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
hu: Csatlakoztassa vagy kapcsolja be Wacom rajztábláját

en: Bluetooth Settings
hu: Bluetooth beállítások

en: Wacom Tablet
hu: Wacom rajztábla

en: Tracking Mode
hu: Követési mód

en: Left-Handed Orientation
hu: Balkezes tájolás

en: Map to Monitor…
hu: Leképezés kijelzőre…

en: Map Buttons…
hu: Gombok hozzárendelése…

en: Calibrate…
hu: Kalibrálás…

en: Adjust mouse settings
hu: Egérbeállítások módosítása

en: Adjust display resolution
hu: Kijelző felbontásának beállítása

en: Decouple Display
hu: Kijelző párosításának megszüntetése

en: Tablet (absolute)
hu: Rajztábla (abszolút)

en: Touchpad (relative)
hu: Érintőtábla (relatív)

en: Middle Mouse Button Click
hu: Kattintás a középső egérgombbal

en: Right Mouse Button Click
hu: Kattintás a jobb egérgombbal

en: Back
hu: Vissza

en: Forward
hu: Előre

en: No stylus found
hu: Nem található toll

en: Please move your stylus to the proximity of the tablet to configure it
hu: Kérjük mozgassa a tollat a rajztábla közelébe, hogy beállítsa azt

en: Eraser Pressure Feel
hu: Radír nyomásérzékenysége

en: Soft
hu: Lágy

en: Firm
hu: Kemény

en: Top Button
hu: Felső gomb

en: Lower Button
hu: Alsó gomb

en: Lowest Button
hu: Legalsó gomb

en: Tip Pressure Feel
hu: Hegy nyomásérzékenysége

en: Test Your _Settings
hu: Beállítás_ok tesztelése

en: 802.1x _Security
hu: 802.1x _biztonság

en: page 1
hu: 1. oldal

en: Anony_mous identity
hu: _Névtelen személyazonosság

en: Inner _authentication
hu: Belső _hitelesítés

en: page 2
hu: 2. oldal

en: Last Used
hu: Utolsó használat

en: Twisted Pair (TP)
hu: Csavart érpár (TP)

en: _Name
hu: _Név

en: _Cloned Address
hu: _Klónozott cím

en: bytes
hu: bájt

en: Make available to other _users
hu: _Elérhető más felhasználóknak is

en: Connect _automatically
hu: A_utomatikus csatlakozás

en: Firewall _Zone
hu: Tűzfal _zóna

en: Automatic DNS
hu: Automatikus DNS

en: Automatic Routes
hu: Automatikus útvonalak

en: Reset the settings for this network, including passwords, but remember it as a preferred network
hu: A hálózat beállításainak visszaállítása a jelszavakkal együtt, de maradjon előnyben részesített

en: Remove all details relating to this network and do not try to automatically connect
hu: A hálózattal kapcsolatos minden adat eltávolítása, és ne próbáljon automatikusan csatlakozni

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
hu: (Hiba: a VPN kapcsolatszerkesztő nem tölthető be)

en: Make available to _other users
hu: Elérhetővé tétel más _felhasználóknak

en: Anonymous
hu: Névtelen

en: Authenticated
hu: Hitelesített

en: Both
hu: Mindkettő

en: PAC _file
hu: PAC _fájl

en: _Inner authentication
hu: Belső _hitelesítés

en: Allow automatic PAC pro_visioning
hu: Automatikus PA_C létesítés engedélyezése

en: _Username
hu: _Felhasználónév

en: Sho_w password
hu: _Jelszó megjelenítése

en: Version 0
hu: 0. verzió

en: Version 1
hu: 1. verzió

en: C_A certificate
hu: C_A tanúsítvány

en: No CA certificate is _required
hu: CA tanúsítvány nem _szükséges

en: PEAP _version
hu: PEAP _verzió

en: I_dentity
hu: S_zemélyazonosság

en: _User certificate
hu: _Felhasználói tanúsítvány

en: Private _key
hu: Személyes _kulcs

en: _Private key password
hu: S_zemélyes kulcs jelszava

en: Au_thentication
hu: _Hitelesítés

en: 1 (Default)
hu: 1 (alapértelmezett)

en: Open System
hu: Nyílt rendszer

en: Shared Key
hu: Megosztott kulcs

en: _Key
hu: _Kulcs

en: Sho_w key
hu: Kul_cs megjelenítése

en: _Type
hu: _Típus

en: Screen Calibration
hu: Képernyő kalibrálása

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet.
hu: Érintse meg a céljelölőket a képernyőn a táblagép kalibrálásához.

en: Mis-click detected, restarting…
hu: Félrekattintás észlelve, újraindítás…

en: Color management settings
hu: Színkezelési beállítások

en: Color, ICC, Profile, Calibrate, Printer, Display
hu: Szín, ICC, Színek, Profilozás, Kalibrálás, Nyomtató, Kijelző, Color, Profile, Calibrate, Printer, Display

en: Region & Language
hu: Területi és nyelvi beállítások

en: Change your region and language settings
hu: Területi és nyelvi beállítások módosítása

en: Display
hu: Kijelző

en: Change resolution and position of monitors and projectors
hu: Kijelzők és projektorok felbontásának és elhelyezésének módosítása

en: Panel, Projector, xrandr, Screen, Resolution, Refresh
hu: Panel, Projektor, xrandr, Képernyő, Felbontás, Frissítés, Monitor, Éjszakai, fény, redshift, szín, napkelte, napnyugta, Panel, Projector, xrandr, Screen, Resolution, Refresh

en: Network settings
hu: Hálózati beállítások

en: Network, Wireless, IP, LAN, Proxy, Internet, WiFi
hu: Hálózat, Vezeték nélküli, Wi-Fi, Wifi, IP, LAN, Széles sáv, Szélessáv, DNS, Network, Wireless, IP, LAN, Proxy, Internet

en: Graphics Tablet
hu: Digitalizáló tábla

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
hu: Rajztáblák gombleképezéseinek beállítása és a stylus érzékenységének módosítása

en: Tablet, Wacom, Stylus, Eraser, Mouse
hu: Rajztábla, Wacom, Toll, Radír, Egér, Tablet, Stylus, Eraser, Mouse
