linuxmint - en to ie translation catalogue (271 entries)

note: TRANSLATORS: this is where the user can click and import a profile
en: Other profile…
ie: Altri profil...

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
ie: Predefinit:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
ie: Spacie de color:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
ie: Profil de prova:

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Set for all users
ie: Applicar por omni usatores

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Create virtual device
ie: Crear un aparate virtual

en: _Import
ie: _Importar

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
ie: Suportat profiles ICC

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
ie: Omni files

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Displays
ie: Disponibil profiles por monitores

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Scanners
ie: Disponibil profiles por scannatores

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Printers
ie: Disponibil profiles por printatores

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Cameras
ie: Disponibil profiles por cámeras

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Webcams
ie: Disponibil profiles por webcams

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI * where the device type is not recognised Profiles that can be added to the device
en: Available Profiles
ie: Disponibil profiles

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Device
ie: Aparate

en: %i year | %i years
ie[0]: %i annu
ie[1]: %i annus

en: %i month | %i months
ie[0]: %i mensu
ie[1]: %i mensus

en: %i week | %i weeks
ie[0]: %i semane
ie[1]: %i semanes

note: fallback
en: Less than 1 week
ie: Minu quam 1 semane

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default RGB
ie: Predefinit RGB

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default CMYK
ie: Predefinit CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default Gray
ie: Predefinit gris

en: Uncalibrated
ie: Íncalibrat

note: TRANSLATORS: this is when the calibration profile age is not * specified as it has been autogenerated from the hardware
en: Not specified
ie: Ne sta specificat

[ctx: Device kind]
en: Display
ie: Monitor

[ctx: Device kind]
en: Scanner
ie: Scannator

[ctx: Device kind]
en: Printer
ie: Printator

[ctx: Device kind]
en: Camera
ie: Cámera

note: Add some common languages first
en: English
ie: Anglese

en: British English
ie: Anglese (Britanic)

en: French
ie: Francese

en: Spanish
ie: Hispan

en: Chinese (simplified)
ie: Chinesi (simplificat)

en: Russian
ie: Russ

note: Add some common regions
en: United States
ie: Unit States

en: Germany
ie: Germania

en: France
ie: Francia

en: Spain
ie: Hispania

en: Select a region
ie: Selecte un region

en: Unspecified
ie: Ínspecificat

note: Translators:  this is the feature where what you see on your * laptop's screen is the same as your external projector. * Here, "Mirrored" is being used as an adjective.  For example, * the Spanish translation could be "Pantallas en Espejo".
en: Mirrored Displays
ie: Duplicat monitores

en: User interface scale
ie: Scale del interfacie

en: Network proxy
ie: Proxy de rete

note: Translators: this is the title of the connection details * window for vpn connections, it is also used to display * vpn connections in the device list.
en: %s VPN
ie: VPN: %s

en: NetworkManager needs to be running.
ie: NetworkManager deve esser lansat.

en: never
ie: nequande

en: today
ie: hodie

en: yesterday
ie: yer

en: %i day ago | %i days ago
ie[0]: pos %i die
ie[1]: pos %i dies

en: IPv4 Address
ie: Adresse IPv4

en: IPv6 Address
ie: Adresse IPv6

en: IP Address
ie: Adresse IP

en: Hardware Address
ie: Adresse de hardware

en: Default Route
ie: Rute predefinit

en: Last used
ie: Li ultim usat

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
ie: Per cable

en: Options…
ie: Optiones...

en: Add new connection
ie: Adjuncter un nov connexion

[ctx: Wifi security]
en: None
ie: Null

[ctx: Signal strength]
en: None
ie: Null

[ctx: Signal strength]
en: Weak
ie: Debil

[ctx: Signal strength]
en: Ok
ie: OK

[ctx: Signal strength]
en: Good
ie: Bon

en: _Cancel
ie: _Anullar

en: _Stop Hotspot
ie: _Terminar hotspot

en: _Forget
ie: _Obliviar

en: History
ie: Diarium

en: _Close
ie: _Cluder

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
ie: _Obliviar

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
ie: To ne es recomandat por ínfidet public retes.

note: TRANSLATORS: AP type
en: Unknown
ie: Ínconosset

note: TRANSLATORS: AP type
en: Infrastructure
ie: Infrastructura

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown
ie: Ínconosset statu

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
ie: Íncontrolat

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
ie: Índisponibil

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connecting
ie: Conexion...

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Authentication required
ie: Autentication es besonat

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connected
ie: Conexet

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
ie: Deconexion...

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connection failed
ie: Conexion ne successat

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown (missing)
ie: Ínconosset statu (mancant)

note: TRANSLATORS: VPN status
en: Not connected
ie: Ne conexet

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
ie: Configuration ne successat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
ie: Configuration de IP ne successat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
ie: Configuration de IP ha expirat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
ie: Suplicante 802.1x ha deconexet

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
ie: Configuration del suplicante 802.1x ne successat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
ie: Suplicante 802.1x ne successat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
ie: Servicie PPP ne successat lansar

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
ie: Servicie PPP ha desconexet

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
ie: PPP ne successat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
ie: Client DHCP ne successat lansar

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
ie: Errore de client DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
ie: Client DHCP ne successat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
ie: Servicie AutoIP ne successat lansar

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
ie: Errore del servicie AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
ie: Servicie AutoIP ne successat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
ie: Linea es ocupat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
ie: Ne successat negociar un portator

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
ie: Prova discar ne successat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
ie: Inicialisation de modem ne successat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
ie: Registration in li rete refusat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
ie: Ne successat registrar in li selectet rete

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
ie: Control de PIN ne successat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
ie: Li firmware por li aparate posse esser mancant

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
ie: Null modem trovat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
ie: Conexion Bluetooth ne successat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
ie: SIM: null carte insertet

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
ie: SIM: PIN es besonat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
ie: SIM: PUK es besonat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
ie: SIM es íncorrect

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
ie: Firmware manca

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
ie: Cable deconexet

[ctx: Online Account]
en: Other
ie: Altri

note: translators: This is the title of the "Show Account" dialog. The * %s is the name of the provider. e.g., 'Google'.
en: %s Account
ie: Conto %s

en: Error removing account
ie: Un errore evenit removente un conto

note: Translators: The %s is the username (eg., debarshi.ray@gmail.com * or rishi).
en: <b>%s</b> removed
ie: <b>%s</b> sta removet

en: Layout
ie: Arangeament

en: Default
ie: Predefinit

en: %d of %d
ie: %d ex %d

en: Button
ie: Buton

en: Security
ie: Securitá

en: Details
ie: Detallies

en: Identity
ie: Identitá

en: _All Settings
ie: _Omni parametres

en: - System Settings
ie: - Parametres del sistema

en: Help
ie: Auxilie

en: Quit
ie: Surtir

en: Add device
ie: Adjunter un aparate

en: Add a virtual device
ie: Adjunter un aparate virtual

en: Delete device
ie: Deleter li aparate

en: Remove a device
ie: Remover un aparate

en: Add profile
ie: Adjunter un profil

en: Remove profile
ie: Remover li profil

en: Device type:
ie: Tip de aparate:

en: Manufacturer:
ie: Fabricator:

en: Model:
ie: Modelle:

en: Select a language
ie: Selecte un lingue

en: _Select
ie: _Selecter

en: _City:
ie: _Cité:

en: _Network Time
ie: _Hora del rete

en: Month
ie: Mensu

en: Day
ie: Die

en: Year
ie: Annu

en: January
ie: Januar

en: February
ie: Februar

en: March
ie: Marte

en: June
ie: Junio

en: July
ie: Julí

en: September
ie: Septembre

en: October
ie: Octobre

en: November
ie: Novembre

en: December
ie: Decembre

en: Set as Primary
ie: Assignar quam li primari

en: _Add Profile…
ie: _Adjunter un profil...

en: Provider
ie: Provisor

en: Network
ie: Rete

[ctx: proxy method]
en: None
ie: Null

en: _Method
ie: _Metode

en: _Configuration URL
ie: URL de _configuration

en: _HTTP Proxy
ie: Proxy _HTTP

en: H_TTPS Proxy
ie: Proxy H_TTPS

en: _FTP Proxy
ie: Proxy _FTP

en: HTTP proxy port
ie: Portu de proxy HTTP

en: HTTPS proxy port
ie: Portu de proxy HTTPS

en: FTP proxy port
ie: Portu de proxy FTP

en: Socks proxy port
ie: Portu de proxy Socks

en: Turn device off
ie: Extinter li aparate

en: Add Device
ie: Adjunter un aparate

en: Remove Device
ie: Remover li aparate

en: VPN Type
ie: Tip de VPN

en: Group Name
ie: Nómine de gruppe

en: Group Password
ie: Contrasigne de gruppe

en: Username
ie: Nómine de usator

en: Turn VPN connection off
ie: Desactivar connexion VPN

en: _Apply
ie: _Applicar

en: Automatic _Connect
ie: _Connexer automaticmen

en: Signal Strength
ie: Intensitá de signale

en: S_ecurity
ie: S_ecuritá

en: _Password
ie: _Contrasigne

en: My Home Network
ie: Mi rete hematri

en: None
ie: Null

en: Show P_assword
ie: Revelar c_ontrasigne

en: Make available to other users
ie: Far disponibil por altri usatores

en: identity
ie: identitá

en: _Addresses
ie: _Adresses

en: Automatic (DHCP) addresses only
ie: Automatic (DHCP), solmen adresses

en: Link-local only
ie: Solmen link-local

en: Disabled
ie: Despermisset

en: Routes
ie: Rutes

en: _MAC Address
ie: Adresse _MAC

en: _Cloned MAC Address
ie: Adresse MAC _clonat

en: _Reset
ie: _Reverter

[ctx: tab]
en: Reset
ie: Reverter

en: Wi-Fi Hotspot
ie: Hotspot Wi-Fi

en: _Turn On
ie: _Activar

en: Turn Wi-Fi off
ie: Desactivar Wi-Fi

en: _Use as Hotspot…
ie: _Usar quam hotspot...

en: _Connect to Hidden Network…
ie: _Conexer a un celat rete...

en: _History
ie: Di_arium

en: Network Name
ie: Nómine del rete

en: Connected Devices
ie: Conexet aparates

en: Security type
ie: Tip de securitá

en: Password
ie: Contrasigne

en: Undo
ie: Defar

en: Add an account
ie: Adjunter un conto

en: Remove Account
ie: Remover li arangeament

en: Choose a Layout
ie: Selecte un arangeament

en: Preview
ie: Previder

en: Keyboard Layout Options
ie: Optiones del arangeament

en: Region and Language
ie: Region e lingue

en: Add Layout
ie: Adjunter arangeament

en: Remove Layout
ie: Remover arangeament

en: Move Up
ie: Mover ad-up

en: Move Down
ie: Mover a-bass

en: Include less-common layouts in the selection list
ie: Includer ínfrequent arangeamentes in li liste de selection

en: Use the same layout for all windows
ie: Usar li sam arangeament por omni fenestres

en: New windows use the previous window's layout
ie: Nov fenestres usa li arangeament del precedent fenestre

en: Display options
ie: Parametres de monitor

en: Use a country flag, if available,  to represent keyboard layouts
ie: Usar li flagga del país (si disponibil) por representar arangeamentes

en: Prefer upper-case when using text to represent a layout
ie: Majuscules por li textu de arangeament

en: _Options...
ie: _Optiones...

en: View and edit keyboard layout options
ie: Vider e modificar li arangeament de tastatura

en: No tablet detected
ie: Null tabulette detectet

en: Bluetooth Settings
ie: Parametres de Bluetooth

en: Left-Handed Orientation
ie: Orientation por li levul manu

en: Calibrate…
ie: Calibrar...

en: Tablet (absolute)
ie: Tabulette (absolut)

en: Touchpad (relative)
ie: Panel tactil (relativ)

en: Right Mouse Button Click
ie: Clic del dextri mus-buton

en: Back
ie: Retro

en: Forward
ie: Avan

en: 802.1x _Security
ie: _Securitá 802.1x

en: Inner _authentication
ie: Internal _autentication

en: Last Used
ie: Li ultim usat

en: Twisted Pair (TP)
ie: Tressat pare (TP)

en: _Name
ie: _Nómine:

en: _Cloned Address
ie: Adresse _clonat:

en: bytes
ie: octetes

en: Make available to other _users
ie: Far disponibil por altri _usatores

en: Connect _automatically
ie: Connexer _automaticmen

en: Automatic Routes
ie: Automatic rutes

en: Anonymous
ie: Anonim

en: Authenticated
ie: Autenticat

en: Both
ie: Ambi

en: PAC _file
ie: _File PAC

en: _Inner authentication
ie: _Internal autentication

en: Allow automatic PAC pro_visioning
ie: Permisser automatic pro_vision PAC

en: _Username
ie: Nómine de _usator

en: Sho_w password
ie: Revelar li c_ontrasigne

en: C_A certificate
ie: Certificate de C_A

en: No CA certificate is _required
ie: Ne _besonar certificate de CA

en: PEAP _version
ie: _Version de PEAP

en: I_dentity
ie: I_dentitá

en: _User certificate
ie: Certificate de _usator

en: Private _key
ie: _Clave privat

en: _Private key password
ie: Contrasigne del clave _privat

en: Au_thentication
ie: Au_tentication

en: 1 (Default)
ie: 1 (predefinit)

en: Shared Key
ie: Clave comun

en: _Key
ie: _Clave

en: Sho_w key
ie: Re_velar li clave

en: WEP inde_x
ie: Índe_x WEP

en: _Type
ie: _Tip

en: Region & Language
ie: Region e lingue

en: Change your region and language settings
ie: Cambiar vor parametres de lingue e region

en: Display
ie: Monitor

en: Change resolution and position of monitors and projectors
ie: Cambiar un resolution e position de monitores e projectores

en: Network settings
ie: Parametres de rete

en: Graphics Tablet
ie: Grafical tabulette
