linuxmint - en to kab translation catalogue (413 entries)

note: TRANSLATORS: this is where the user can click and import a profile
en: Other profile…
kab: Amaɣnu nniḍen

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
kab: Lexṣas

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
kab: Tallunt n yiniyen

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
kab: Asenqed n umaɣnu

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Set for all users
kab: Yettuheyya i yal aseqdac

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Create virtual device
kab: Asnulfu n yibenk uhlis

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
kab: Fren afaylu n umaɣnu ICC

en: _Import
kab: Kter-d

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
kab: Imaɣnuten ICC i yettεeddin

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
kab: Akk ifuyla

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Displays
kab: Imaɣnuten Yestufan i Ibeqqḍen

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Scanners
kab: Imaɣnuten Yestufan iInafraḍen

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Printers
kab: Imaɣnuten Yestufan i Tsaggazin

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Cameras
kab: Imaɣnuten Yestufan i Ibenken n Tewlafin

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Webcams
kab: Imaɣnuten yestufan i twebkamin

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI * where the device type is not recognised Profiles that can be added to the device
en: Available Profiles
kab: Imaɣnuten yestufan

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Device
kab: Ibenk

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Calibration
kab: Aseddeṛ

note: TRANSLATORS: this is when an auto-added profile cannot be removed
en: Cannot remove automatically added profile
kab: Ur tezmireḍ ad tsefḍeḍ amaɣnu-ya i d-yettwarnan

note: TRANSLATORS: this is when there is no profile for the device
en: No profile
kab: Ulac amaɣnu

en: %i year | %i years
kab[0]: %i d aseggas
kab[1]: %i d aseggas

en: %i month | %i months
kab[0]: %i n wayyuren
kab[1]: %i n wayyuren

en: %i week | %i weeks
kab[0]: %i n imalasen
kab[1]: %i n imalasen

note: fallback
en: Less than 1 week
kab: Seddaw n ddurt

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default RGB
kab: Ixuṣṣ RGB

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default CMYK
kab: Ixuṣṣ CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default Gray
kab: Amelliɣdi n lexṣas

en: Uncalibrated
kab: Ur yettwaṣedder ara

en: This device is not color managed.
kab: Ibenk-a ur yettwaddam ara s yini.

en: This device is using manufacturing calibrated data.
kab: Ibenk-a yessemras afares n useddeṛ n isefka.

en: This device does not have a profile suitable for whole-screen color correction.
kab: Ibenk-a ur yesεi ara amaɣnu ilaqen i useɣti n yiniten i yakk agdil.

en: This device has an old profile that may no longer be accurate.
kab: Ibenk-a amaɣnu-ines d aqbur ahat ur yettili ara d usdid.

note: TRANSLATORS: this is when the calibration profile age is not * specified as it has been autogenerated from the hardware
en: Not specified
kab: Ur yettwasuzzeg ara

note: add the 'No devices detected' entry
en: No devices supporting color management detected
kab: Ula d ibenk yesεeddin asefrek n yiniten ur d-yettwaεqel

[ctx: Device kind]
en: Display
kab: Sken

[ctx: Device kind]
en: Scanner
kab: Askannir

[ctx: Device kind]
en: Printer
kab: Tasaggazt

[ctx: Device kind]
en: Camera
kab: Takamirat

[ctx: Device kind]
en: Webcam
kab: Tawabkamt

note: Add some common languages first
en: English
kab: Taneglizit

en: British English
kab: Taneglizit Tabriṭanit

en: German
kab: Talmanit

en: French
kab: Tafransist

en: Spanish
kab: Tasepnyult

en: Chinese (simplified)
kab: Tacinwant taḥerfit

en: Russian
kab: Tarusit

en: Arabic
kab: Taεrabt

note: Add some common regions
en: United States
kab: Timura Yedduklem

en: Germany
kab: Lalman

en: France
kab: Fransa

en: Spain
kab: Spanya

en: China
kab: Cinwa

en: Select a region
kab: Fren tamennaṭ

en: Unspecified
kab: Ur d-yettewasefra ara

note: Translators:  this is the feature where what you see on your * laptop's screen is the same as your external projector. * Here, "Mirrored" is being used as an adjective.  For example, * the Spanish translation could be "Pantallas en Espejo".
en: Mirrored Displays
kab: Igdilen usligen

en: Confirm reset to defaults
kab: Sentem tulsa n uwennez ɣer lexṣas

en: Cancel
kab: Sefsex

en: Continue
kab: Kemmel

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
kab: S tehri

en: User interface scale
kab: Taskala n ugrudem n useqdac

en: Network proxy
kab: Aproxi n uẓeṭṭa

en: Oops, something has gone wrong. Please contact your software vendor.
kab: Surf-aɣ, yella wacu ur neddi ara akken iwata. Ttxil-k nermes amzenzu n useɣẓan-inek.

en: NetworkManager needs to be running.
kab: NetworkManager yesra ad yekker.

note: Translators: network device speed
en: %d Mb/s
kab: %d MAṬ/tasint

en: never
kab: werjin

en: today
kab: ass-agi

en: yesterday
kab: iḍelli

en: %i day ago | %i days ago
kab[0]: %i n wass aya
kab[1]: %i n wussan aya

en: IPv4 Address
kab: Tansa IPv4

en: IPv6 Address
kab: Tansa IPv6

en: IP Address
kab: Tansa IP

en: Hardware Address
kab: Tansa n Warrum

en: Default Route
kab: Abrid amezwer

en: Last used
kab: Aseqdec angaru

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
kab: S ugatu

en: Options…
kab: Tixtiṛiyin…

en: Add new connection
kab: Rnu tuqqna tamaynutt

note: TRANSLATORS: this Enterprise WiFi security
en: Enterprise
kab: Taṛemist

[ctx: Wifi security]
en: None
kab: Ulac

[ctx: Signal strength]
en: None
kab: Ulac

[ctx: Signal strength]
en: Weak
kab: D uḍɛif

[ctx: Signal strength]
en: Ok
kab: Ih

[ctx: Signal strength]
en: Good
kab: Igerrez

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
kab: Ifaz

en: If you have a connection to the Internet other than wireless, you can set up a wireless hotspot to share the connection with others.
kab: Ma tesɛiḍ tuqqna-nniḍen ɣer internet yemgaraden ɣef tuqqna s tnelli, tzemreḍ ad tesɣewreḍ hotspot war tinelli iwakken ad tebḍuḍ tuqqna akked wiyaḍ.

en: Switching on the wireless hotspot will disconnect you from <b>%s</b>.
kab: Asenfel seg hotspot war tinelli ad k-yesenser seg <b>%s</b>.

en: It is not possible to access the Internet through your wireless while the hotspot is active.
kab: D awezɣi adduf ɣer internet s ttawil war tinelli skud yermed hotspot.

en: Stop hotspot and disconnect any users?
kab: Ḥbes hotspot  u senser akk iseqdacen ?

en: _Cancel
kab: _Semmet

en: _Stop Hotspot
kab: _Ḥbes  Hotspot

en: System policy prohibits use as a Hotspot
kab: Tasertit n unagraw tegdel aseqdec n Hotspot

en: Wireless device does not support Hotspot mode
kab: Allal war tinelli  ur iteddu ara degs Hotspot

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
kab: Ifatusen n uẓeṭṭa i iẓeḍwan yettwafernen, awalen n uɛeddi akked twila yugnen ad ṛuḥen.

en: _Forget
kab: _Ttu

en: History
kab: Amazray

en: _Close
kab: _Mdel

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
kab: _Ttu

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
kab: Apṛuksi n web Autodiscovery ad yettwaseqdec ticki ulac URL n twila i d-yettunefken.

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
kab: Ayagi ur ittusemter ara i iẓeḍwan izayazen ur nettwaman ara.

en: Proxy
kab: Aproxi

note: TRANSLATORS: AP type
en: Unknown
kab: Arussin

note: TRANSLATORS: AP type
en: Ad-hoc
kab: Iwata

note: TRANSLATORS: AP type
en: Infrastructure
kab: Tamṣukt tanaddawt

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown
kab: Aẓayer arusin

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
kab: Ur yettwasefrek ara

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
kab: Ulac-it

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connecting
kab: Iteqqen

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Authentication required
kab: Asesteb yettwasra

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connected
kab: Yeqqen

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
kab: Itekkes tuqqna

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connection failed
kab: Tuqna ur teddi yara

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown (missing)
kab: Aẓayer arusin (ixuṣ)

note: TRANSLATORS: VPN status
en: Not connected
kab: Ur yeqqin ara

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
kab: Tawila ur teddi ara

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
kab: Tawila n IP ur teddi ara

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
kab: Tawila IP iɛedda-tt wakud

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
kab: Iferdisen ibaḍniyen ttwasran, maca ur d-ttunefken ara

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
kab: Amsaɣ 802.1x yesenser

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
kab: Tawila n umsaɣ 802.1x  ur teddi ara

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
kab: Amsaɣ  802.1x yecceḍ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
kab: Amsaɣ 802.1x iɛeṭṭel deg usesteb

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
kab: Ameẓlu PPP yegguma ad yekker

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
kab: Ameẓlu PPP yesenser

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
kab: PPP yecceḍ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
kab: Amsaɣ DHCP yegguma ad yekker

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
kab: Tuccḍa n umsaɣ DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
kab: Amsaɣ DHCP yecceḍ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
kab: Ameẓlu n tuqqna yettwabḍan yegguma ad yekker

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
kab: Ameẓlu n tuqqna yettwabḍn yecceḍ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
kab: Ameẓlu AutoIP yegguma ad yekker

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
kab: Tuccḍa n umeẓlu AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
kab: Ameẓlu AutoIP yecceḍ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
kab: Izirig ur yestufa ara

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
kab: Ulac imesli n usekcem n wuḍḍunen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
kab: Ulac tamawayt i yezemren ad tettwaɣser

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
kab: Akud n usɛeddi n wuḍḍunen iɛedda

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
kab: Aneɛruḍ n usɛeddi n wuḍḍunen yecceḍ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
kab: Awennez n umudam yecceḍ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
kab: Ulamek afran n APN d-ittunefken

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
kab: Ulac anadi n iẓeḍwan

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
kab: Asekles ɣer uẓeḍḍa ur yettwaqbel ara

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
kab: Asekles ɣer uẓeḍḍa iɛedda-t wakud

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
kab: Ulamek asekles ɣer uẓeḍḍa d-ittunefken

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
kab: Asenqed PIN yecceḍ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
kab: Ahat ixuṣṣ Firmware i wallal

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
kab: Tuqqna truḥ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
kab: Nɣil tella tuqqna

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
kab: Amudam ur yettwaf ara

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
kab: Ulamek tuqqna n Bluetooth

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
kab: Takarḍa SIM ur tettwager ara

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
kab: SIM Pin yettwasra

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
kab: SIM Puk yettwasra

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
kab: SIM armeɣtu

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
kab: Tagelt n tuqqna tecceḍ

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
kab: Firmware ixuṣṣ

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
kab: Agatu yettwakkes

[ctx: Online Account]
en: Other
kab: Wayeḍ

note: translators: This is the title of the "Show Account" dialog. The * %s is the name of the provider. e.g., 'Google'.
en: %s Account
kab: Amiḍan %s

en: Error removing account
kab: Tuccḍa di tukksa n umiḍan

note: Translators: The %s is the username (eg., debarshi.ray@gmail.com * or rishi).
en: <b>%s</b> removed
kab: <b>%s</b> yettwakkes

en: Layout
kab: Taneɣruft

en: Default
kab: Lexṣas

en: Button %d
kab: Taqeffalt %d

en: Output:
kab: Tuffɣa:

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
kab: Ḥrez atug n ubeqqeḍ (tankult n tebratin)

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
kab: Sdukkel ɣer yiwen n ugdil

en: %d of %d
kab: %d ɣef %d

en: Display Mapping
kab: Iɣawasen n ubeqqeḍ

en: Stylus
kab: Imru

en: Button
kab: Taqeffalt

en: New shortcut…
kab: Anegzum amaynut…

en: Security
kab: Taɣellist

en: automatic
kab: awurman

en: Never
kab: Werǧin

en: Today
kab: Ass-a

en: Yesterday
kab: Iḍelli

en: Details
kab: Ifatusen

en: Identity
kab: Tamagit

en: Address
kab: Tansa

en: Gateway
kab: Tanezgart

en: Delete Address
kab: Kkes tansa

en: Add
kab: Rrnu

en: Server
kab: Aqeddac

en: Automatic (DHCP)
kab: Awurman (DHCP)

en: Manual
kab: S ufus

en: Automatic
kab: Awurman

en: _All Settings
kab: A_kk iɣewwaren

en: Enable verbose mode
kab: Sermed askar aɣezfan

en: Show the overview
kab: Sken tamuɣli

en: Show help options
kab: Sken tinefrunin n talallt

en: Panel to display
kab: Agalis ara yettwabeqqeḍen

en: - System Settings
kab: Iɣewwaren n unagraw

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
kab: %s
    Selkem '%s --help' iwakken ad twaliḍ akk tinefrunin n ineẓdayen n izirig iwejden.

en: Help
kab: Tallalt

en: Quit
kab: Ffeɣ

en: Color
kab: Ini

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
kab: Yal ibenk isefk ad isɛu alegdis n yiniten ittuleqqem iwakken ad ddun deg-s yiniten.

en: Add device
kab: Rnu ibenk

en: Add a virtual device
kab: Rnu ibenk uhlis

en: Delete device
kab: Kkes ibenk

en: Remove a device
kab: Kkes ibenk

en: Set this profile for all users on this computer
kab: Sbadu alegdis-agi i iseqdacen merra n uselkim-agi

en: Add profile
kab: Rnu alegdis

en: Remove profile
kab: Kkes alegdis

en: View details
kab: Wali ifatusen

en: Device type:
kab: Anaw n yibenk:

en: Manufacturer:
kab: Ameɣraf :

en: Model:
kab: Tamudemt:

en: Image files can be dragged on this window to auto-complete the above fields.
kab: Ifuyla n tugna zemren ad ttuzuɣren ɣef usfaylu-agi iwakken ad semmeden s wudem awurman urtan uksawen-agi.

en: Select a language
kab: Fren tutlayt

en: _Select
kab: _Fren

en: _Region:
kab: Ta_mennaḍt:

en: _City:
kab: A_ɣrem:

en: _Network Time
kab: Asrag n u_ẓeḍḍa

en: Set the time one hour ahead.
kab: Seɣwer asrag s yiwen n usrag ɣer sdat.

en: Set the time one hour back.
kab: Seɣwer asrag s yiwen n usrag ɣer deffir.

en: Set the time one minute ahead.
kab: Seɣwer asrag s yiwent n tseddidt ɣer sdat.

en: Set the time one minute back.
kab: Seɣwer asrag s yiwent n tseddidt ɣer deffir.

en: Month
kab: Aggur

en: Day
kab: Ass

en: Year
kab: Aseggawas

en: January
kab: Yennayer

en: February
kab: Furar

en: March
kab: Meɣres

en: April
kab: Yebrir

en: May
kab: Maggu

en: June
kab: Yunyu

en: July
kab: Yulyu

en: August
kab: Ɣuct

en: September
kab: Ctember

en: October
kab: Tuber

en: November
kab: Unbir

en: December
kab: Bujember

en: Set as Primary
kab: Sbadu d agejdan

en: Display Configuration
kab: Tawila n ubeqqeḍ

en: Join Displays
kab: Semlil ibeqqiḍen

en: Mirror
kab: Tamrayt

en: Displays
kab: Ibeqqiḍen

en: Reset to Defaults
kab: Ales awennez s iɣewwaren imezwaren

en: Cancel changes
kab: Sefsex ibeddilen

en: Apply
kab: Snes

en: Resolution
kab: Tabadut

en: Refresh Rate
kab: Asnagar n usismeḍ

en: Rotation
kab: Tuzzya

en: _Add Profile…
kab: _Rnu alegdis

en: Provider
kab: Imefki

en: Network
kab: Aẓeḍḍa

[ctx: proxy method]
en: None
kab: Ulac

[ctx: proxy method]
en: Manual
kab: S ufus

[ctx: proxy method]
en: Automatic
kab: Awurman

en: _Method
kab: Ta_rayt

en: _Configuration URL
kab: URL n t_wila

en: _HTTP Proxy
kab: Apṛuksi_HTTP

en: H_TTPS Proxy
kab: Apṛuksi H_TTPS

en: _FTP Proxy
kab: Apṛuksi_FTP

en: _Socks Host
kab: Asneftaɣ _Socks

en: _Ignore Hosts
kab: _Ttu Asneftaɣ

en: HTTP proxy port
kab: Tawwurt n upṛuksi HTTP

en: HTTPS proxy port
kab: Tawwurt n upṛuksi HTTPS

en: FTP proxy port
kab: Tawwurt n upṛuksi FTP

en: Socks proxy port
kab: Tawwurt n upṛuksi Socks

en: Turn device off
kab: Sexsi ibenk

en: Add Device
kab: Rnu ibenk

en: Remove Device
kab: Kkes ibenk

en: VPN Type
kab: Anaw VPN

en: Group Name
kab: Isem n ugraw

en: Group Password
kab: Awal n uɛeddi n ugraw

en: Username
kab: Isem n useqdac

en: Turn VPN connection off
kab: Sexsi tuqqna VPN

en: _Apply
kab: _Snes

en: Automatic _Connect
kab: Tuqqna ta_wurmant

en: Signal Strength
kab: Lǧehd n tmuli

en: Link speed
kab: Arured n tuqqna

en: details
kab: ifatusen

en: S_ecurity
kab: Ta_ɣellist

en: _Password
kab: A_wal n uɛeddi

en: My Home Network
kab: Aẓeḍḍa n uxxam

en: None
kab: Ulac

en: Show P_assword
kab: Sken awal n uɛeddi

en: Make available to other users
kab: Swejd-it i iseqdacen-nniḍen

en: identity
kab: tamagit

en: _Addresses
kab: Ta_nsa

en: Automatic (DHCP) addresses only
kab: Awurman (DHCP) tansa kan

en: Link-local only
kab: Tuqqna tadigant kan

en: Shared with other computers
kab: Bḍu akked iselkimen-nniḍen

en: Disabled
kab: Yexsi

en: Routes
kab: Iberdan

en: _Ignore automatically obtained routes
kab: _Ttu iberdan i d-tewwiḍ s wudem awurman

en: Use this connection _only for resources on its network
kab: Seqdec tuqqna-agi ḥaca i teɣbula deg uẓeḍḍa-agi

en: _MAC Address
kab: Tansa _MAC

en: _Cloned MAC Address
kab: Tansiwin tu_sligin n Mac

en: hardware
kab: arrum

en: _Reset
kab: A_les awennez

en: Reset the settings for this connection to their defaults, but remember as a preferred connection.
kab: Ales awennez n iɣewwaren n tuqqna ɣer lexṣas, maca cfu fella-as d tuqqna tamenyaft.

en: Remove all details relating to this network and do not try to automatically connect to it.
kab: Kkes akk ifatusen yesɛan assaɣ akked uẓeḍḍa-agi yerna ur ttaɛraḍ ara tuqqna tawurmant ɣur-s.

en: reset
kab: ales awennez

en: Hardware
kab: Arrum

[ctx: tab]
en: Reset
kab: Ales awennez

en: Wi-Fi Hotspot
kab: Tanqiḍt n wadduf Wi-Fi

en: _Turn On
kab: _Sermed

en: Turn Wi-Fi off
kab: Sexsi Wi-Fi

en: _Use as Hotspot…
kab: _Seqdec am  Hotspot…

en: _Connect to Hidden Network…
kab: _Qqen ɣer uẓeḍḍa yeffren…

en: _History
kab: A_mazray

en: Switch off to connect to a Wi-Fi network
kab: Sexsi iwakken ad teqqneḍ ɣer uẓeḍḍa Wi-Fi

en: Network Name
kab: Isem n uẓeḍḍa

en: Connected Devices
kab: Ibenk yettwaqqnen

en: Security type
kab: Anaw n tɣellist

en: Password
kab: Awal n uεeddi

en: Undo
kab: Err-d

en: No internet connection — connect to set up new online accounts
kab: Ulac tuqqna internet — qqen iwakken ad tesbaduḍ amiḍan ɣef uẓeḍḍa

en: Add an account
kab: Rnu amiḍan

en: Remove Account
kab: Kkes amiḍan

en: Choose a Layout
kab: Fren taneɣruft

en: Preview
kab: Sken

en: Select an input source to add
kab: Fren aɣbalu n unekcum ara ternuḍ

en: Keyboard Layout Options
kab: Tinefrunin n tneɣruft n unasiw

en: Region and Language
kab: Timnaḍin akked tutlayin

en: Add Layout
kab: Rnu taneɣruft

en: Remove Layout
kab: Kkes taneɣruft

en: Move Up
kab: Smutti d asawen

en: Move Down
kab: Smutti d akessar

en: Preview Layout
kab: Sken taneɣruft

en: Include less-common layouts in the selection list
kab: Seddu di tebdart tineɣrufin ur nettwassen ara aṭas

en: Use the same layout for all windows
kab: Seqdec yiwet n tneɣruft i isfuyla merra

en: Allow different layouts for individual windows
kab: Sireg tineɣrufin yemgaraden i isfuyla isufen

en: New windows use the default layout
kab: Asfaylu amaynut ad iseqdec taneɣruft n lexṣas

en: New windows use the previous window's layout
kab: Asfaylu amaynut ad iseqdec taneɣruft tuzwirt

en: Display options
kab: Beqqeḍ  tinefrunin

en: Use a country flag, if available,  to represent keyboard layouts
kab: Seqdec annay n tmurt, ma yewjed, iwakken ad tesnekdeḍ tineɣrufin n unasiw

en: Show the layout name instead of the group name when using text to represent a layout
kab: Sken isem n tneɣruft deg umḍiq n yisem n ugraw s useqdec n uḍris i tnekda n tneɣruft

en: Prefer upper-case when using text to represent a layout
kab: Smenyif asekkil ameqran mi ara tesqedceḍ aḍris iwakken ad tesnekdeḍ taneɣruft

en: _Options...
kab: Ti_nefrunin...

en: View and edit keyboard layout options
kab: Wali udiɣ ẓreg tinefrunin n tneɣruft n unasiw

en: Reset to De_faults
kab: Ales awennez ɣer lexṣas

en: Replace the current keyboard layout settings with the
    default settings
kab: Semselsi iɣewwaren n tneɣruft n unasiw imiranen s
    iɣewwaren n lexṣas

en: Map Buttons
kab: Seddukel tiqeffalin

en: Map buttons to functions
kab: Seddukel tiqeffalin ɣer twuriwin

en: No tablet detected
kab: Ulac tafelwit yettwafen

en: Bluetooth Settings
kab: Iɣewwaṛen n Bluetooth

en: Tracking Mode
kab: Askar n uḍfar

en: Left-Handed Orientation
kab: Taɣda i wid iseqdacen afus azelmaḍ

en: Map to Monitor…
kab: Seddukel ɣer ugdil…

en: Map Buttons…
kab: Seddukel tiqeffalin…

en: Calibrate…
kab: Sizeɣ…

en: Adjust display resolution
kab: Swati iɣewwaren n ubeqqeḍ

en: Tablet (absolute)
kab: Tafelwit (amagdez)

en: Touchpad (relative)
kab: Anasiw annalan (Amassaɣ)

en: Middle Mouse Button Click
kab: Asiti s tqeffalt talemmast n tɣerdayt

en: Right Mouse Button Click
kab: Asiti s tqeffalt tayefust n tɣerdayt

en: Back
kab: Ɣer deffir

en: Forward
kab: Ɣer sdat

en: Eraser Pressure Feel
kab: Aḥulfu i tussda ɣef tsemsut

en: Soft
kab: Lewwaɣ

en: Firm
kab: Usbiḍ

en: Top Button
kab: Taqeffalt n ufella

en: Lower Button
kab: Taqeffalt n wadda

en: Lowest Button
kab: Taqeffalt taqqayt

en: Tip Pressure Feel
kab: Aḥulfu i tussda ɣef tqamumt

en: 802.1x _Security
kab: Ta_ɣellist 802.1x

en: page 1
kab: asebtar 1

en: Anony_mous identity
kab: Tamagit ye_ffren

en: Inner _authentication
kab: Asesteb a_digan

en: page 2
kab: asebtar 2

en: Last Used
kab: Aseqdec angaru

en: Twisted Pair (TP)
kab: Tayuga yeẓdan (TP)

en: Attachment Unit Interface (AUI)
kab: Agrudem n tuqqna (AUI)

en: Media Independent Interface (MII)
kab: Agrudem imzireg n umidya (MII)

en: _Name
kab: _Isem

en: _Cloned Address
kab: Ta_nsiwin yemtan

en: bytes
kab: ibiten

en: Make available to other _users
kab: Sewjed it i iseqdacen-nniḍen

en: Connect _automatically
kab: Qqen s wudem awurman

en: Firewall _Zone
kab: Taɣzut n uɣrab n tmes

en: Automatic DNS
kab: DNS awurman

en: Automatic Routes
kab: Iberdan iwurmanen

en: Reset the settings for this network, including passwords, but remember it as a preferred network
kab: Ales awennez n yiɣewwaṛen n uẓeṭṭa-a, akked wawalen uffiren, maca cfu d akken ɣur-s aẓeṭṭa anurif

en: Remove all details relating to this network and do not try to automatically connect
kab: Kkes meṛṛa talqayt i uẓeṭṭa-a, daɣen ur ttaɛraḍ ara ad teqqneḍ s wudem awurman

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
kab: (Tuccḍa: ur yezmir ara ad yessali amaẓrag n tuqqniwin VPN)

en: Make available to _other users
kab: Err-it yella i yise_qdacen-nniḍen

en: Anonymous
kab: Udrig

en: Authenticated
kab: Yettwasesteb

en: Both
kab: Di sin

en: PAC _file
kab: A_faylu PAC

en: _Inner authentication
kab: Asesteb a_digan

en: Allow automatic PAC pro_visioning
kab: Sireg a_ggay awurman n PAC

en: _Username
kab: I_sem n useqdac

en: Sho_w password
kab: S_ken awal n uɛeddi

en: Version 0
kab: Lqem 0

en: Version 1
kab: Lqem 1

en: C_A certificate
kab: Aselkin C_A

en: No CA certificate is _required
kab: Aselkin CA ur yettwasra ara

en: PEAP _version
kab: _Lqem PEAP

en: I_dentity
kab: Ta_magit

en: _User certificate
kab: Aselkin n u_seqdac

en: Private _key
kab: Tasarut tamaẓlayt

en: _Private key password
kab: Awal n uɛeddi n tsarut ta_maẓlayt

en: Au_thentication
kab: A_sesteb

en: 1 (Default)
kab: 1 (Lexṣas)

en: Open System
kab: Ldi-d amagraw

en: Shared Key
kab: Tasarut Yettwabḍan

en: _Key
kab: Tasarut

en: Sho_w key
kab: Sken tasarut

en: WEP inde_x
kab: Imatar n WEP

en: _Type
kab: Tasekka

en: Color management settings
kab: Iɣewwaren usefrek n yiniten

en: Region & Language
kab: Tamennaṭ & Tutlayt

en: Change your region and language settings
kab: Beddel iɣewwaren n tmennaṭ-ik(m) d tutlayt-ik(m)

en: Display
kab: Sken

en: Change resolution and position of monitors and projectors
kab: Beddel tabadut d wadeg n iferdisen n yimagaren

en: Network settings
kab: Iɣewwaren uzeṭṭa

en: Graphics Tablet
kab: Tafelwit tudlift

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
kab: Sireg tiqfalin u sgaddi aḥulfu n imru di tfelwin tudlifin
