cinnamon-control-center master - en to ky translation catalogue (95 entries)

note: TRANSLATORS: this is where the user can click and import a profile
en: Other profile…
ky: Башка профиль…

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
ky: Абалкы:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
ky: Түс мейкиндиги:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
ky: Текшерүү профили:

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Set for all users
ky: Бардык колдонуучулар үчүн орнотуу

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Create virtual device
ky: Виртуалдык түзүм түзүү

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
ky: ICC профайлынын файлын тандоо

en: _Import
ky: _Импорт

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
ky: Колдоого ээ ICC профайлдары

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
ky: Бардык файл

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Displays
ky: Экрандар үчүн мүмкүн болгон профайлдар

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Scanners
ky: Сканерлер үчүн мүмкүн болгон профайлдар

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Printers
ky: Принтерлер үчүн мүмкүн болгон профайлдар

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Cameras
ky: Камералар үчүн мүмкүн болгон профайлдар

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Webcams
ky: Вебкамералар үчүн мүмкүн болгон профайлдар

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI * where the device type is not recognised Profiles that can be added to the device
en: Available Profiles
ky: Мүмкүн болгон профайлдар

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Device
ky: Түзүм

en: %i year | %i years
ky[0]: %i жыл

en: %i month | %i months
ky[0]: %i ай

en: %i week | %i weeks
ky[0]: %i жума

note: fallback
en: Less than 1 week
ky: 1 жумадан аз

note: Add some common languages first
en: English
ky: Англисче

en: British English
ky: Британ анлис тилинде

en: German
ky: Немисче

en: French
ky: Французча

en: Spanish
ky: Испанча

en: Chinese (simplified)
ky: Кытайча (жөнөкөй)

en: Russian
ky: Орусча

en: Arabic
ky: Арабча

note: Add some common regions
en: United States
ky: Кошмо Штаттары

en: Germany
ky: Германия

en: France
ky: Франция

en: Spain
ky: Испания

en: China
ky: Кытай

en: Select a region
ky: Регион тандоо

en: Unspecified
ky: Аныкталбаган

note: Translators:  this is the feature where what you see on your * laptop's screen is the same as your external projector. * Here, "Mirrored" is being used as an adjective.  For example, * the Spanish translation could be "Pantallas en Espejo".
en: Mirrored Displays
ky: Чагылдырылган экрандар

note: Translators: network device speed
en: %d Mb/s
ky: %d Мб/с

en: never
ky: эч качан

en: today
ky: бүгүн

en: yesterday
ky: кечээ

en: %i day ago | %i days ago
ky[0]: %i күн мурун

en: IPv4 Address
ky: IPv4 дарек

en: IPv6 Address
ky: IPv6 дарек

en: IP Address
ky: IP дарек

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
ky: Кабелдик

en: Add new connection
ky: Жаңы туташуу кошуу

note: TRANSLATORS: this Enterprise WiFi security
en: Enterprise
ky: Ишкана

en: Proxy
ky: Прокси

note: TRANSLATORS: AP type
en: Unknown
ky: Белгисиз

note: TRANSLATORS: AP type
en: Infrastructure
ky: Инфраструктура

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown
ky: Абалы белгисиз

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
ky: Башкарууга мүмкүн эмес

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
ky: Жеткиликтүү эмес

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connecting
ky: Туташуу

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Authentication required
ky: Аутентификация талап кылынат

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connected
ky: Туташкан

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
ky: Ажыратуу

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connection failed
ky: Туташуу ишке ашпады

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown (missing)
ky: Абалы белгисиз  (жок)

note: TRANSLATORS: VPN status
en: Not connected
ky: Туташкан эмес

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
ky: Конфигурциялоо ишке ашпады

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
ky: IP конфигурациялоо ишке ашпады

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
ky: IP конфигурациясынын убакыты өтүп кеткен

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
ky: Сырсөз талап кылынат, бирок берилген эмес

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
ky: 802.1x клиенти ажыратылган

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
ky: 802.1x клиентин конфигурациялоо ишке ашпады

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
ky: 802.1x клиенти аутентификацядан өтө узак өтүүдө

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
ky: PPP кызматы ишин баштай албады

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
ky: PPP кызматы ажыратылган

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
ky: PPP катасы

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
ky: DHCP клиенти ишин баштай албады

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
ky: DHCP клиентинин катасы

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
ky: DHCP клиент катасы

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
ky: Канал бош эмес

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
ky: Каналда сигнал жок

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
ky: Модемди инициализациялоо ишке ашпады

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
ky: Тармак каттоодон баш тартты

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
ky: Тармактын каттоо убакыты бүттү

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
ky: PIN текшерүү катасы

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
ky: Модем табылган жок

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
ky: Bluetooth туташуу катасы

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
ky: SIM картасы орнотулган эмес

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
ky: SIM картанын Pin коду керек

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
ky: SIM картанын Puk коду керек

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
ky: Туура эмес SIM карта

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
ky: Фирмалык программасы жок

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
ky: Кабель суурулган

en: Default
ky: Абалкы

en: - System Settings
ky: - Системалык параметрлер

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
ky: %s
    Бардык параметрлердин толук тизмесин көрүү үчүн '%s --help' аткарыңыз.

en: Help
ky: Жардам

en: Quit
ky: Чыгуу

en: Remove Device
ky: Түзүмдү алып таштоо

en: Disabled
ky: Токтотулган
