cinnamon-control-center - en to nl translation catalogue (493 entries)

note: TRANSLATORS: this is where the user can click and import a profile
en: Other profile…
nl: Ander profiel…

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
nl: Standaard:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
nl: Kleurruimte:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
nl: Proefprofiel:

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Set for all users
nl: Voor alle gebruikers instellen

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Create virtual device
nl: Virtueel apparaat maken

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
nl: ICC-profielbestand kiezen

en: _Import
nl: _Importeren

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
nl: Ondersteunde ICC-profielen

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
nl: Alle bestanden

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Displays
nl: Beschikbare profielen voor schermen

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Scanners
nl: Beschikbare profielen voor scanners

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Printers
nl: Beschikbare profielen voor printers

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Cameras
nl: Beschikbare profielen voor camera's

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Webcams
nl: Beschikbare profielen voor webcamera's

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI * where the device type is not recognised Profiles that can be added to the device
en: Available Profiles
nl: Beschikbare profielen

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Device
nl: Apparaat

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Calibration
nl: Calibratie

note: TRANSLATORS: this is when an auto-added profile cannot be removed
en: Cannot remove automatically added profile
nl: Automatisch toegevoegd profiel kan niet worden verwijderd

note: TRANSLATORS: this is when there is no profile for the device
en: No profile
nl: Geen profiel

en: %i year | %i years
nl[0]: %i jaar
nl[1]: %i jaren

en: %i month | %i months
nl[0]: %i maand
nl[1]: %i maanden

en: %i week | %i weeks
nl[0]: %i week
nl[1]: %i weken

note: fallback
en: Less than 1 week
nl: Minder dan een week

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default RGB
nl: Standaard RGB

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default CMYK
nl: Standaard CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default Gray
nl: Standaard grijs

en: Uncalibrated
nl: Niet gecalibreerd

en: This device is not color managed.
nl: Dit apparaat heeft geen kleurbeheer.

en: This device is using manufacturing calibrated data.
nl: Dit apparaat gebruikt calibratiegegevens van de fabriek.

en: This device does not have a profile suitable for whole-screen color correction.
nl: Dit apparaat heeft geen profiel dat geschikt is voor kleurcorrectie over het volledige scherm.

en: This device has an old profile that may no longer be accurate.
nl: Dit apparaat heeft een oud profiel dat mogelijk niet meer accuraat is.

note: TRANSLATORS: this is when the calibration profile age is not * specified as it has been autogenerated from the hardware
en: Not specified
nl: Niet opgegeven

note: add the 'No devices detected' entry
en: No devices supporting color management detected
nl: Er zijn geen apparaten gedetecteerd die kleurbeheer ondersteunen

[ctx: Device kind]
en: Display
nl: Beeldscherm

[ctx: Device kind]
en: Webcam
nl: Webcamera

note: Add some common languages first
en: English
nl: Engels

en: British English
nl: Brits-Engels

en: German
nl: Duits

en: French
nl: Frans

en: Spanish
nl: Spaans

en: Chinese (simplified)
nl: Chinees (vereenvoudigd)

en: Russian
nl: Russisch

en: Arabic
nl: Arabisch

note: Add some common regions
en: United States
nl: Verenigde Staten

en: Germany
nl: Duitsland

en: France
nl: Frankrijk

en: Spain
nl: Spanje

en: Select a region
nl: Kies een regio

en: Unspecified
nl: Niet opgegeven

note: Translators:  this is the feature where what you see on your * laptop's screen is the same as your external projector. * Here, "Mirrored" is being used as an adjective.  For example, * the Spanish translation could be "Pantallas en Espejo".
en: Mirrored Displays
nl: Gespiegelde schermen

en: Confirm reset to defaults
nl: Terugzetten op standaardinstellingen bevestigen

en: Cancel
nl: Afbreken

en: Continue
nl: Doorgaan

en: This will remove all existing display configurations and reset the current layout.
nl: Dit zal alle bestaande scherminstellingen verwijderen en de huidige vormgeving terugzetten op de standaarden.

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
nl: Liggend (panorama)

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Right
nl: Staand rechts

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Left
nl: Staand links

[ctx: Display rotation]
en: Landscape (flipped)
nl: Liggend (omgedraaid)

en: Monitor scale
nl: Beeldschermschaal

en: User interface scale
nl: Schaal van gebruikersomgeving

en: Network proxy
nl: Netwerkproxy

en: Oops, something has gone wrong. Please contact your software vendor.
nl: Oeps! Er is iets misgegaan. Neem a.u.b. contact op met de leverancier van uw programmatuur.

en: NetworkManager needs to be running.
nl: Netwerkbeheer moet draaien.

en: never
nl: nooit

en: today
nl: vandaag

en: yesterday
nl: gisteren

en: %i day ago | %i days ago
nl[0]: %i dag geleden
nl[1]: %i dagen geleden

en: IPv4 Address
nl: IPv4-adres

en: IPv6 Address
nl: IPv6-adres

en: IP Address
nl: IP-adres

en: Hardware Address
nl: Apparatuuradres

en: Default Route
nl: Standaardroute

en: Last used
nl: Laatst gebruikt

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
nl: Bekabeld

en: Options…
nl: Opties…

en: Add new connection
nl: Nieuwe verbinding toevoegen

[ctx: Wifi security]
en: None
nl: Geen

[ctx: Signal strength]
en: None
nl: Geen

[ctx: Signal strength]
en: Weak
nl: Zwak

[ctx: Signal strength]
en: Ok
nl: Oké

[ctx: Signal strength]
en: Good
nl: Goed

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
nl: Uitmuntend

en: If you have a connection to the Internet other than wireless, you can set up a wireless hotspot to share the connection with others.
nl: Als u een verbinding met het internet heeft die niet draadloos is, kunt u een draadloos toegangspunt instellen om deze verbinding met anderen te delen.

en: Switching on the wireless hotspot will disconnect you from <b>%s</b>.
nl: Inschakeling van het draadloze toegangspunt zal uw verbinding met <b>%s</b> verbreken.

en: It is not possible to access the Internet through your wireless while the hotspot is active.
nl: U heeft geen toegang tot het internet via uw draadloze verbinding wanneer het toegangspunt is geactiveerd.

en: Stop hotspot and disconnect any users?
nl: Draadloos toegangspunt uitschakelen en verbinding verbreken met mogelijke gebruikers?

en: _Cancel
nl: _Afbreken

en: _Stop Hotspot
nl: Draadloos toegangspunt _uitschakelen

en: System policy prohibits use as a Hotspot
nl: Systeembeleid staat gebruik als draadloos toegangspunt niet toe

en: Wireless device does not support Hotspot mode
nl: Draadloos apparaat ondersteunt de toegangspunt-modus niet

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
nl: Netwerkdetails voor de gekozen netwerken, inclusief wachtwoorden en aangepaste instellingen, zullen verloren gaan.

en: _Forget
nl: _Vergeten

en: History
nl: Geschiedenis

en: _Close
nl: _Sluiten

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
nl: _Vergeten

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
nl: Automatisch ontdekken van de webproxy wordt gebruikt als er geen configuratie-url is opgegeven.

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
nl: Dit wordt afgeraden voor niet-vertrouwde publieke netwerken.

note: TRANSLATORS: AP type
en: Unknown
nl: Onbekend

note: TRANSLATORS: AP type
en: Ad-hoc
nl: Ad hoc

note: TRANSLATORS: AP type
en: Infrastructure
nl: Infrastructuur

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown
nl: Status onbekend

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
nl: Onbeheerd

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
nl: Niet beschikbaar

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connecting
nl: Verbinden....

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Authentication required
nl: Authenticatie vereist

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connected
nl: Verbonden

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
nl: Verbinding verbreken....

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connection failed
nl: Verbinding mislukt

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown (missing)
nl: Staus onbekend (ontbreekt)

note: TRANSLATORS: VPN status
en: Not connected
nl: Niet verbonden

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
nl: Configuratie mislukt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
nl: IP-configuratie mislukt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
nl: IP-configuratie verlopen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
nl: Geheimen werden vereist, maar niet verstrekt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
nl: Niet verbonden met 802.1x supplicant

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
nl: Configuratie 802.1x supplicant mislukt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
nl: 802.1x supplicant mislukt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
nl: Authenticatie van 802.1x supplicant duurde te lang

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
nl: Starten van PPP-dienst mislukt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
nl: Niet meer verbonden met PPP-dienst

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
nl: PPP mislukt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
nl: Starten van DHCP-cliënt mislukt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
nl: Fout DHCP-cliënt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
nl: DHCP-cliënt mislukt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
nl: Starten van dienst voor gedeelde verbinding is mislukt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
nl: Dienst voor gedeelde verbinding is mislukt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
nl: Starten van AutoIP-dienst is mislukt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
nl: Fout AutoIP-dienst

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
nl: AutoIP-dienst mislukt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
nl: Lijn bezet

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
nl: Geen kiestoon

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
nl: Er kon geen draagsignaal worden vastgesteld

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
nl: Tijdslimiet belaanvraag overschreden

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
nl: Belpoging is mislukt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
nl: Initialisatie van modem is mislukt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
nl: Selecteren van opgegeven APN is mislukt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
nl: Er wordt niet naar netwerken gezocht

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
nl: Netwerkregistratie geweigerd

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
nl: Tijdslimiet netwerkregistratie verlopen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
nl: Registreren bij het gevraagde netwerk is mislukt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
nl: Pincontrole is mislukt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
nl: Mogelijk ontbreekt de firmware voor het apparaat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
nl: Verbinding verdwenen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
nl: Er werd uitgegaan van een bestaande verbinding

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
nl: Modem niet gevonden

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
nl: Bluetooth-verbinding mislukt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
nl: SIM-kaart niet ingebracht

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
nl: SIM-pin vereist

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
nl: SIM-Puk vereist

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
nl: Verkeerde SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
nl: Verbindingsafhankelijkheid mislukte

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
nl: Firmware ontbreekt

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
nl: Kabel niet verbonden

[ctx: Online Account]
en: Other
nl: Overige

en: Error removing account
nl: Fout bij verwijderen van account

note: Translators: The %s is the username (eg., debarshi.ray@gmail.com * or rishi).
en: <b>%s</b> removed
nl: <b>%s</b> verwijderd

en: Layout
nl: Indeling

en: Default
nl: Standaard

en: Button %d
nl: Knop %d

en: Output:
nl: Uitvoer:

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
nl: Beeldverhouding behouden (breedbeeld):

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
nl: Aan één enkel beeldscherm toewijzen

en: %d of %d
nl: %d van %d

en: Display Mapping
nl: Toewijzingen tonen

en: Button
nl: Knop

en: New shortcut…
nl: Nieuwe sneltoets…

en: Security
nl: Beveiliging

en: automatic
nl: automatisch

en: Profile %d
nl: Profiel %d

en: Never
nl: Nooit

en: Today
nl: Vandaag

en: Yesterday
nl: Gisteren

en: Details
nl: Bijzonderheden

en: Identity
nl: Identiteit

en: Address
nl: Adres

en: Netmask
nl: Netmasker

en: Delete Address
nl: Adres verwijderen

en: Add
nl: Toevoegen

en: Delete DNS Server
nl: DNS-server verwijderen

[ctx: network parameters]
note: Translators: Please see https://en.wikipedia.org/wiki/Metrics_(networking)
en: Metric
nl: Metrisch

en: Delete Route
nl: Route verwijderen

en: Automatic (DHCP)
nl: Automatisch (DHCP)

en: Manual
nl: Handmatig

en: Link-Local Only
nl: Alleen Link-Local

en: Prefix
nl: Voorvoegsel

en: Automatic
nl: Automatisch

en: Automatic, DHCP only
nl: Automatisch, alleen DHCP

en: Reset
nl: Terugzetten

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
nl: Geen

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
nl: WEP 40/128-bits-sleutel (Hex of ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
nl: WEP 128-bits-wachtwoordzin

en: Dynamic WEP (802.1x)
nl: Dynamische WEP (802.1x)

en: WPA & WPA2 Personal
nl: WPA en WPA2 Persoonlijk

en: WPA & WPA2 Enterprise
nl: WPA & WPA2 Zakelijk

[ctx: Firewall zone]
en: Default
nl: Standaard

en: The zone defines the trust level of the connection
nl: De zone bepaalt het vertrouwensniveau van de verbinding

en: Unable to open connection editor
nl: Kon verbindingsbewerker niet openen

en: New Profile
nl: Nieuw profiel

en: _Add
nl: _Toevoegen

en: Import from file…
nl: Importeren vanuit bestand…

en: Add VPN
nl: VPN toevoegen

en: Cannot import VPN connection
nl: Kan VPN-verbinding niet importeren

en: The file “%s” could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
nl: Het bestand '%s' kon niet gelezen worden of het bevat geen erkende VPN-verbindingsinformatie
    
    Foutmelding: %s.

en: Select file to import
nl: Te importeren bestand selecteren

en: _Open
nl: _Openen

en: A file named “%s” already exists.
nl: Er bestaat al een bestand met de naam '%s'.

en: _Replace
nl: _Vervangen

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
nl: Wilt u %s vervangen door de VPN-verbinding die u op wilt slaan?

en: Cannot export VPN connection
nl: Kan VPN-verbinding niet exporteren

en: The VPN connection “%s” could not be exported to %s.
    
    Error: %s.
nl: De VPN-verbinding '%s' kon niet geëxporteerd worden naar %s.
    
    Foutmelding: %s.

en: Export VPN connection
nl: VPN-verbinding exporteren

en: _Save
nl: Op_slaan

en: undefined error in 802.1x security (wpa-eap)
nl: Ongedefinieerde fout in 802.1x-beveiliging (wpa-eap)

en: no file selected
nl: geen bestand geselecteerd

en: unspecified error validating eap-method file
nl: ongespecificeerde fout bij het valideren van eap-method-bestand

en: DER, PEM, or PKCS#12 private keys (*.der, *.pem, *.p12, *.key)
nl: DER-, PEM- of PKCS#12-privésleutels (*.der, *.pem, *.p12, *.key)

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
nl: DER- of PEM-certificaten (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)

en: missing EAP-FAST PAC file
nl: ontbrekend EAP-FAST PAC-bestand

en: Choose a PAC file
nl: Kies een PAC-bestand

en: PAC files (*.pac)
nl: PAC-bestanden (*.pac)

en: missing EAP-LEAP username
nl: ontbrekende EAP-LEAP-gebruikersnaam

en: missing EAP-LEAP password
nl: ontbrekend EAP-LEAP-wachtwoord

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: %s
nl: ongeldig EAP-PEAP CA-certificaat: %s

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: no certificate specified
nl: ongeldig EAP-PEAP CA-certificaat: geen certificaat opgegeven

en: Choose a Certificate Authority certificate
nl: Kies een Certificate Authority-certificaat

en: missing EAP username
nl: ontbrekende EAP-gebruikersnaam

en: missing EAP password
nl: ontbrekend EAP-wachtwoord

en: missing EAP-TLS identity
nl: ontbrekende EAP-TLS-identiteit

en: invalid EAP-TLS CA certificate: %s
nl: ongeldig EAP-TLS CA-certificaat: %s

en: invalid EAP-TLS CA certificate: no certificate specified
nl: ongeldig EAP-TLS CA-certificaat: geen certificaat opgegeven

en: invalid EAP-TLS password: missing
nl: ongeldig EAP-TLS-wachtwoord: ontbrekend

en: invalid EAP-TLS private-key: %s
nl: ongeldige EAP-TLS-privésleutel: %s

en: invalid EAP-TLS user-certificate: %s
nl: ongeldig EAP-TLS-gebruikerscertificaat: %s

en: Unencrypted private keys are insecure
nl: Niet-versleutelde privésleutels zijn onveilig

en: The selected private key does not appear to be protected by a password.  This could allow your security credentials to be compromised.  Please select a password-protected private key.
    
    (You can password-protect your private key with openssl)
nl: De geselecteerde privésleutel lijkt niet te zijn beveiligd met een wachtwoord. Dit kan leiden ertoe leiden dat uw beveiligingsgegevens in gevaar komen. Kies een privésleutel die met een wachtwoord is beveiligd.
    
    (U kunt uw privésleutel beveiligen via openssl)

en: Choose your personal certificate
nl: Kies uw persoonlijke certificaat

en: Choose your private key
nl: Kies uw privésleutel

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: %s
nl: ongeldig EAP-TTLS CA-certificaat: %s

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: no certificate specified
nl: ongeldig EAP-TTLS CA-certificaat: geen certificaat opgegeven

en: Unknown error validating 802.1x security
nl: Onbekende fout bij het valideren van de 802.1x-beveiliging

en: Tunneled TLS
nl: Getunnelde TLS

en: Protected EAP (PEAP)
nl: Beschermde EAP (PEAP)

en: missing leap-username
nl: ontbrekende leap-gebruikersnaam

en: missing leap-password
nl: ontbrekend leap-wachtwoord

en: missing wep-key
nl: ontbrekende WEP-sleutel

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only hex-digits
nl: ongeldige WEP-sleutel: sleutel met een lengte van %zu mag alleen hex-cijfers bevatten

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only ascii characters
nl: ongeldige wep-sleutel: sleutel met een lengte van %zu mag alleen ascii-tekens bevatten

en: invalid wep-key: wrong key length %zu. A key must be either of length 5/13 (ascii) or 10/26 (hex)
nl: ongeldige wep-sleutel: verkeerde sleutellengte %zu. De lengte van een sleutel moet 5/13 (ascii) of 10/26 (hex) zijn

en: invalid wep-key: passphrase must be non-empty
nl: ongeldige wep-sleutel: wachtwoordzin mag niet leeg zijn

en: invalid wep-key: passphrase must be shorter than 64 characters
nl: ongeldige wep-sleutel: wachtwoordzin moet minder dan 64 tekens ziijn

en: invalid wpa-psk: invalid key-length %zu. Must be [8,63] bytes or 64 hex digits
nl: ongeldige WPA-PSK: ongeldige sleutellengte %zu. Moet [8,63] bytes zijn of 64 hex-cijfers

en: invalid wpa-psk: cannot interpret key with 64 bytes as hex
nl: ongeldige WPA-PSK: kan sleutel niet interpreteren met 64 bytes als hex

en: _All Settings
nl: _Alle instellingen

en: Enable verbose mode
nl: Breedsprakige modus inschakelen

en: Show the overview
nl: Overzicht tonen

en: Show help options
nl: Hulpopties tonen

en: Panel to display
nl: Te tonen paneel

en: - System Settings
nl: - Systeeminstellingen

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
nl: %s
    Gebruik ‘%s --help’ voor een volledige lijst van beschikbare opties voor de opdrachtregel.

en: Help
nl: Hulp

en: Quit
nl: Afsluiten

[ctx: hotspot]
note: translators: This is the default hotspot name, need to be less than 32-bytes
en: Hotspot
nl: Draadloos toegangspunt

en: Color
nl: Kleur

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
nl: Elk apparaat heeft een actueel bijgewerkt kleurprofiel nodig om gebruik te kunnen maken van kleurbeheer.

en: Add device
nl: Apparaat toevoegen

en: Add a virtual device
nl: Virtueel apparaat toevoegen

en: Delete device
nl: Apparaat verwijderen

en: Remove a device
nl: Een apparaat verwijderen

en: Set this profile for all users on this computer
nl: Stel dit profiel in voor alle gebruikers op deze computer

en: Add profile
nl: Voeg een profiel toe

en: Remove profile
nl: Verwijder profiel

en: View details
nl: Toon details

en: Device type:
nl: Apparaattype:

en: Manufacturer:
nl: Maker:

en: Image files can be dragged on this window to auto-complete the above fields.
nl: Afbeeldingen kunnen naar dit venster gesleept worden om de velden hierboven automatisch aan te vullen.

en: Select a language
nl: Kies een taal

en: _Select
nl: _Kiezen

en: _Region:
nl: _Regio:

en: _City:
nl: _Stad:

en: _Network Time
nl: _Netwerktijd

en: Set the time one hour ahead.
nl: Zet de tijd één uur vooruit.

en: Set the time one hour back.
nl: Zet de tijd één uur terug.

en: Set the time one minute ahead.
nl: Zet de tijd één minuut vooruit.

en: Set the time one minute back.
nl: Zet de tijd één minuut terug.

en: Month
nl: Maand

en: Day
nl: Dag

en: Year
nl: Jaar

en: January
nl: januari

en: February
nl: februari

en: March
nl: maart

en: April
nl: april

en: May
nl: mei

en: June
nl: juni

en: July
nl: juli

en: August
nl: augustus

en: September
nl: september

en: October
nl: oktober

en: November
nl: november

en: December
nl: december

en: Display Arrangement
nl: Schermvolgorde

en: Set as Primary
nl: Instellen als primair

en: Display Configuration
nl: Beeldscherminstellingen

en: Join Displays
nl: Schermen samenvoegen

en: Mirror
nl: Spiegelen

en: Displays
nl: Beeldschermen

en: Reset to Defaults
nl: Terugzetten op standaardinstellingen

en: Cancel changes
nl: Veranderingen annuleren

en: Apply
nl: Toepassen

en: Resolution
nl: Resolutie

en: Refresh Rate
nl: Verversingsfrequentie

en: Rotation
nl: Draaiing

en: Adjust for TV
nl: Aanpassen aan TV

en: _Add Profile…
nl: Profiel toevoegen…

en: Provider
nl: Internetaanbieder

en: Network
nl: Netwerk

[ctx: proxy method]
en: None
nl: Geen

[ctx: proxy method]
en: Manual
nl: Handmatig

[ctx: proxy method]
en: Automatic
nl: Automatisch

en: _Method
nl: _Methode

en: _Configuration URL
nl: _Configuratie-URL

en: _HTTP Proxy
nl: _HTTP-proxy

en: H_TTPS Proxy
nl: H_TTPS-proxy

en: _FTP Proxy
nl: _FTP-proxy

en: _Socks Host
nl: S_ocks-host

en: _Ignore Hosts
nl: Hostcomputers negeren

en: HTTP proxy port
nl: Poort HTTP-proxy

en: HTTPS proxy port
nl: Poort HTTPS-proxy

en: FTP proxy port
nl: Poort FTP-proxy

en: Socks proxy port
nl: Poort Socks-proxy

en: Turn device off
nl: Apparaat uitzetten

en: Add Device
nl: Apparaat toevoegen

en: Remove Device
nl: Apparaat verwijderen

en: VPN Type
nl: VPN-type

en: Group Name
nl: Groepsnaam

en: Group Password
nl: Groepswachtwoord

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Turn VPN connection off
nl: VPN-verbinding uitschakelen

en: _Apply
nl: _Toepassen

en: Automatic _Connect
nl: Automatisch ver_binden

en: Signal Strength
nl: Signaalsterkte

en: Link speed
nl: Verbindingssnelheid

en: details
nl: bijzonderheden

en: _SSID
nl: SSID

en: _BSSID
nl: BSSID

en: S_ecurity
nl: _Beveiliging

en: _Password
nl: _Wachtwoord

en: My Home Network
nl: Mijn thuisnetwerk

en: None
nl: Geen

en: Show P_assword
nl: Wachtwoord _tonen

en: Make available to other users
nl: Beschikbaar maken voor andere gebruikers

en: identity
nl: identiteit

en: _Addresses
nl: _Adressen

en: Automatic (DHCP) addresses only
nl: Alleen automatische (DHCP) adressen

en: Link-local only
nl: Alleen Link-local

en: Shared with other computers
nl: Gedeeld met andere computers

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: _Ignore automatically obtained routes
nl: Automatisch verkregen routes _negeren

en: Use this connection _only for resources on its network
nl: Gebruik deze verbinding alleen voor bronnen op zijn netwerk

en: _MAC Address
nl: _MAC-adres

en: _Cloned MAC Address
nl: Ge_kloond MAC-adres

en: hardware
nl: apparatuur

en: _Reset
nl: Te_rugzetten op standaardwaarden

en: Reset the settings for this connection to their defaults, but remember as a preferred connection.
nl: Zet de instellingen voor deze verbinding terug op de standaardinstellingen, maar onthoud haar wel als een voorkeursnetwerk.

en: Remove all details relating to this network and do not try to automatically connect to it.
nl: Verwijder alle bijzonderheden met betrekking tot dit netwerk, en probeer niet om er automatisch verbinding mee te maken.

en: reset
nl: terugzetten op standaardwaarden

en: Hardware
nl: Apparatuur

[ctx: tab]
en: Reset
nl: Terugzetten naar standaard

en: Wi-Fi Hotspot
nl: Draadloos toegangspunt

en: _Turn On
nl: _Aanzetten

en: Turn Wi-Fi off
nl: Wifi uitschakelen

en: _Use as Hotspot…
nl: _Als draadloos toegangspunt gebruiken...

en: _Connect to Hidden Network…
nl: _Verbinden met een verborgen netwerk...

en: _History
nl: _Geschiedenis

en: Switch off to connect to a Wi-Fi network
nl: Uitschakelen om te verbinden met een WiFi-netwerk

en: Network Name
nl: Netwerknaam

en: Connected Devices
nl: Verbonden apparaten

en: Security type
nl: Beveiligingstype

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Undo
nl: Ongedaan maken

en: No internet connection — connect to set up new online accounts
nl: Geen internetverbinding — maak verbinding om nieuwe internetaccounts in te stellen

en: Add an account
nl: Een account toevoegen

en: Remove Account
nl: Account verwijderen

en: Choose a Layout
nl: Een indeling kiezen

en: Preview
nl: Voorbeeldweergave

en: Select an input source to add
nl: Kies een toe te voegen invoerbron

en: Keyboard Layout Options
nl: Opties voor toetsenbordindeling

en: Region and Language
nl: Regio en taal

en: Add Layout
nl: Indeling toevoegen

en: Remove Layout
nl: Indeling verwijderen

en: Move Up
nl: Omhoog verplaatsen

en: Move Down
nl: Omlaag verplaatsen

en: Preview Layout
nl: Voorbeeld van indeling tonen

en: Include less-common layouts in the selection list
nl: Neem minder gebruikelijke indelingen op in de keuzelijst

en: Use the same layout for all windows
nl: Dezelfde indeling gebruiken voor alle vensters

en: Allow different layouts for individual windows
nl: Verschillende indelingen toestaan voor afzonderlijke vensters

en: New windows use the default layout
nl: Nieuwe vensters gebruiken de standaardindeling

en: New windows use the previous window's layout
nl: Nieuwe vensters gebruiken de indeling van het vorige venster

en: Display options
nl: Weergaveopties

en: Use a country flag, if available,  to represent keyboard layouts
nl: Gebruik de vlag van een land, indien beschikbaar, om de toetsenbordindelingen te tonen

en: Show the layout name instead of the group name when using text to represent a layout
nl: Toon de naam van de indeling in plaats van de groepsnaam, bij het gebruik van tekst voor het tonen van een indeling

en: Prefer upper-case when using text to represent a layout
nl: Gebruik bij voorkeur hoofdletters bij het gebruik van tekst om een indeling te tonen

en: _Options...
nl: _Opties…

en: View and edit keyboard layout options
nl: Opties voor toetsenbordindeling bekijken en bewerken

en: Reset to De_faults
nl: Terugzetten op stan_daardinstellingen

en: Replace the current keyboard layout settings with the
    default settings
nl: Vervang de huidige toetsenbordinstellingen door de
    standaardinstellingen

en: Map Buttons
nl: Knoppen toewijzen

en: Map buttons to functions
nl: Knoppen toewijzen aan functies

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear.
nl: Om een sneltoets te bewerken, kies de actie ‘Send Keystroke’, druk op de sneltoetsknop en houd de nieuwe toetsen ingedrukt, of druk op Backspace om hem te wissen.

en: No tablet detected
nl: Geen tablet gedetecteerd

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
nl: Sluit a.u.b. uw Wacom-tablet aan en zet hem aan

en: Bluetooth Settings
nl: Bluetooth-instellingen

en: Wacom Tablet
nl: Wacomtablet

en: Tracking Mode
nl: Trackingmodus

en: Left-Handed Orientation
nl: Linkshandige oriëntatie

en: Map to Monitor…
nl: Toewijzen aan beeldscherm...

en: Map Buttons…
nl: Knoppen toewijzen...

en: Calibrate…
nl: Fijnafstellen…

en: Adjust mouse settings
nl: Muisinstellingen aanpassen

en: Adjust display resolution
nl: Beeldschermresolutie bijstellen

en: Decouple Display
nl: Scherm ontkoppelen

en: Tablet (absolute)
nl: Tablet (absoluut)

en: Touchpad (relative)
nl: Touchpad (relatief)

en: Middle Mouse Button Click
nl: Middelste muisknop-klik

en: Right Mouse Button Click
nl: Rechtermuisknop-klik

en: Back
nl: Terug

en: Forward
nl: Vooruit

en: No stylus found
nl: Geen pen aangetroffen

en: Please move your stylus to the proximity of the tablet to configure it
nl: Breng a.u.b. uw pen in de buurt van de tablet om hem in te stellen

en: Eraser Pressure Feel
nl: Gedrag gumdruk

en: Soft
nl: Zacht

en: Firm
nl: Stevig

en: Top Button
nl: Bovenste knop

en: Lower Button
nl: Onderste knop

en: Lowest Button
nl: Onderste knop

en: Tip Pressure Feel
nl: Gedrag puntdruk

en: Test Your _Settings
nl: Uw instellingen _uitproberen

en: 802.1x _Security
nl: 802.1x-_beveiliging

en: page 1
nl: bladzijde 1

en: Anony_mous identity
nl: Anonie_me identiteit

en: Inner _authentication
nl: Interne _aanmeldingscontrole

en: page 2
nl: bladzijde 2

en: Last Used
nl: Laatst gebruikt

en: _Name
nl: _Naam

en: _Cloned Address
nl: Ge_kloond adres

en: Make available to other _users
nl: Beschikbaar maken voor andere _gebruikers

en: Connect _automatically
nl: _Automatisch verbinden

en: Firewall _Zone
nl: Firewall-_zone

en: Automatic DNS
nl: Automatische DNS

en: Automatic Routes
nl: Automatische routes

en: Reset the settings for this network, including passwords, but remember it as a preferred network
nl: Zet de instellingen voor dit netwerk terug op de standaardwaarden, inclusief wachtwoorden, maar onthoud het als een voorkeursnetwerk

en: Remove all details relating to this network and do not try to automatically connect
nl: Verwijder alle bijzonderheden met betrekking tot dit netwerk en probeer niet om er automatisch verbinding mee te maken

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
nl: (Fout: kan VPN-verbindingsbewerker niet laden)

en: Make available to _other users
nl: Beschikbaar maken voor andere _gebruikers

en: Anonymous
nl: Anoniem

en: Authenticated
nl: Authenticatie gelukt

en: Both
nl: Beide

en: PAC _file
nl: PAC-_bestand

en: _Inner authentication
nl: I_nterne authenticatie

en: Allow automatic PAC pro_visioning
nl: Automatische PAC-_voorziening toestaan

en: _Username
nl: Gebruikersnaam

en: Sho_w password
nl: Wachtwoord weergeven

en: Version 0
nl: Versie 0

en: Version 1
nl: Versie 1

en: C_A certificate
nl: C_A-certificaat

en: No CA certificate is _required
nl: Geen CA-certificaat vereist

en: PEAP _version
nl: PEAP-_versie

en: I_dentity
nl: I_dentiteit

en: _User certificate
nl: _Gebruikerscertificaat

en: Private _key
nl: Privé_sleutel

en: _Private key password
nl: Wachtwoord _privésleutel

en: Au_thentication
nl: Authenticatie

en: 1 (Default)
nl: 1 (standaard)

en: Open System
nl: Open systeem

en: Shared Key
nl: Gedeelde sleutel

en: _Key
nl: _Sleutel

en: Sho_w key
nl: Sleutel _weergeven

en: WEP inde_x
nl: WEP-inde_x

en: Screen Calibration
nl: Schermcalibratie

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet.
nl: Tik a.u.b. op de doelmarkeringen wanneer ze op het scherm verschijnen, om de tablet te calibreren.

en: Mis-click detected, restarting…
nl: Misklik bespeurd, aan het herstarten…

en: Color management settings
nl: Kleurbeheerinstellingen

en: Color, ICC, Profile, Calibrate, Printer, Display
nl: Kleur, ICC, Profiel, Calibreren, Printer, Beeldscherm

en: Region & Language
nl: Regio en taal

en: Change your region and language settings
nl: Instellingen wijzigen voor regio en taal

en: Display
nl: Beeldscherm

en: Change resolution and position of monitors and projectors
nl: Resolutie en positie van beeldschermen en projectoren wijzigen

en: Panel, Projector, xrandr, Screen, Resolution, Refresh
nl: Paneel, Projector, xrandr, Scherm, Resolutie, Verversen

en: Network settings
nl: Netwerkinstellingen

en: Network, Wireless, IP, LAN, Proxy, Internet, WiFi
nl: Netwerk, Draadloos, IP, LAN, Proxy, Internet, WiFi

en: Graphics Tablet
nl: Grafische tablet

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
nl: Knoptoewijzingen instellen en gevoeligheid bijstellen van stylus voor grafische tabletten

en: Tablet, Wacom, Stylus, Eraser, Mouse
nl: Tablet, Wacom, Pen, Eraser, Muis
