cinnamon-control-center - en to pt_BR translation catalogue (498 entries)

note: TRANSLATORS: this is where the user can click and import a profile
en: Other profile…
pt_BR: Outro perfil...

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
pt_BR: Padrão:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
pt_BR: Espaço de cor

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
pt_BR: Perfil de teste:

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Set for all users
pt_BR: Aplicar para todos os usuários

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Create virtual device
pt_BR: Criar dispositivo virtual

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
pt_BR: Selecionar arquivo de perfil ICC

en: _Import
pt_BR: _Importar

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
pt_BR: Perfis ICC suportados

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
pt_BR: Todos os arquivos

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Displays
pt_BR: Perfis disponíveis para exibição

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Scanners
pt_BR: Perfis disponíveis para scanners

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Printers
pt_BR: Perfis disponíveis para impressoras

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Cameras
pt_BR: Perfis disponíveis para câmeras

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Webcams
pt_BR: Perfis disponíveis para webcams

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI * where the device type is not recognised Profiles that can be added to the device
en: Available Profiles
pt_BR: Perfis disponíveis

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Device
pt_BR: Dispositivo

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Calibration
pt_BR: Calibragem

note: TRANSLATORS: this is when an auto-added profile cannot be removed
en: Cannot remove automatically added profile
pt_BR: Não foi possível remover o perfil adicionado automaticamente

note: TRANSLATORS: this is when there is no profile for the device
en: No profile
pt_BR: Sem perfil

en: %i year | %i years
pt_BR[0]: %i ano
pt_BR[1]: %i anos

en: %i month | %i months
pt_BR[0]: %i mês
pt_BR[1]: %i meses

en: %i week | %i weeks
pt_BR[0]: %i semana
pt_BR[1]: %i semanas

note: fallback
en: Less than 1 week
pt_BR: Menos de uma semana

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default RGB
pt_BR: Padrão RGB

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default CMYK
pt_BR: Padrão CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default Gray
pt_BR: Padrão Cinza

en: Uncalibrated
pt_BR: Não calibrado

en: This device is not color managed.
pt_BR: Este dispositivo não é gerenciado por cores.

en: This device is using manufacturing calibrated data.
pt_BR: Este dispositivo está usando os dados de calibração de fábrica.

en: This device does not have a profile suitable for whole-screen color correction.
pt_BR: Este dispositivo tem um perfil adequado para a correção de cores de toda a tela.

en: This device has an old profile that may no longer be accurate.
pt_BR: Este dispositivo tem um perfil antigo que pode não ser mais preciso.

note: TRANSLATORS: this is when the calibration profile age is not * specified as it has been autogenerated from the hardware
en: Not specified
pt_BR: Não especificado

note: add the 'No devices detected' entry
en: No devices supporting color management detected
pt_BR: Sem dispositivos que suportam o gerenciamento de cores detectado

[ctx: Device kind]
en: Display
pt_BR: Exibir

[ctx: Device kind]
en: Scanner
pt_BR: Digitalizador

[ctx: Device kind]
en: Printer
pt_BR: Impressora

[ctx: Device kind]
en: Camera
pt_BR: Câmera

note: Add some common languages first
en: English
pt_BR: Inglês

en: British English
pt_BR: Inglês britânico

en: German
pt_BR: Alemão

en: French
pt_BR: Francês

en: Spanish
pt_BR: Espanhol

en: Chinese (simplified)
pt_BR: Chinês (simplificado)

en: Russian
pt_BR: Russo

en: Arabic
pt_BR: Árabe

note: Add some common regions
en: United States
pt_BR: Estados Unidos

en: Germany
pt_BR: Alemanha

en: France
pt_BR: França

en: Spain
pt_BR: Espanha

en: Select a region
pt_BR: Selecione uma região

en: Unspecified
pt_BR: Não especificado

note: Translators:  this is the feature where what you see on your * laptop's screen is the same as your external projector. * Here, "Mirrored" is being used as an adjective.  For example, * the Spanish translation could be "Pantallas en Espejo".
en: Mirrored Displays
pt_BR: Monitores espelhados

en: Confirm reset to defaults
pt_BR: Confirme a redefinição para os padrões

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Continue
pt_BR: Continuar

en: This will remove all existing display configurations and reset the current layout.
pt_BR: Isso removerá todas as configurações de exibição existentes e redefinirá o padrão atual.

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
pt_BR: Horizontal

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Right
pt_BR: Retrato à direita

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Left
pt_BR: Retrato à esquerda

[ctx: Display rotation]
en: Landscape (flipped)
pt_BR: Paisagem (invertida)

en: Monitor scale
pt_BR: Escala do monitor

en: User interface scale
pt_BR: Escala da interface do usuário

en: Network proxy
pt_BR: Proxy da rede

en: Oops, something has gone wrong. Please contact your software vendor.
pt_BR: Oops, algo deu errado. Por favor contate o seu fornecedor de software.

en: NetworkManager needs to be running.
pt_BR: O NetworkManager precisa estar em execução.

en: never
pt_BR: nunca

en: today
pt_BR: hoje

en: yesterday
pt_BR: ontem

en: %i day ago | %i days ago
pt_BR[0]: %i dia atrás
pt_BR[1]: %i dias atrás

en: IPv4 Address
pt_BR: Endereço IPv4

en: IPv6 Address
pt_BR: Endereço IPv6

en: IP Address
pt_BR: Endereço IP

en: Hardware Address
pt_BR: Endereço físico

en: Default Route
pt_BR: Rota Padrão

en: Last used
pt_BR: Última vez usado

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
pt_BR: Com fio

en: Options…
pt_BR: Opções…

en: Add new connection
pt_BR: Adicionar nova conexão

note: TRANSLATORS: this Enterprise WiFi security
en: Enterprise
pt_BR: Empresarial

[ctx: Wifi security]
en: None
pt_BR: Nenhum

[ctx: Signal strength]
en: None
pt_BR: Nenhum

[ctx: Signal strength]
en: Weak
pt_BR: Fraco

[ctx: Signal strength]
en: Good
pt_BR: Bom

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
pt_BR: Excelente

en: If you have a connection to the Internet other than wireless, you can set up a wireless hotspot to share the connection with others.
pt_BR: Se você tiver uma outra conexão com a Internet além da conexão sem fio, poderá configurar um ponto de acesso para compartilhá-la com outras pessoas.

en: Switching on the wireless hotspot will disconnect you from <b>%s</b>.
pt_BR: Trocar de hotspot de conexão sem fio irá desconectar você de <b>%s</b>.

en: It is not possible to access the Internet through your wireless while the hotspot is active.
pt_BR: Não é possível acessar a Internet através da sua conexão sem fio enquanto o ponto de acesso estiver ativo.

en: Stop hotspot and disconnect any users?
pt_BR: Parar hotspot e desconectar todos os usuários?

en: _Cancel
pt_BR: _Cancelar

en: _Stop Hotspot
pt_BR: _Parar Hotspot

en: System policy prohibits use as a Hotspot
pt_BR: A política do sistema proíbe o uso de um ponto de acesso

en: Wireless device does not support Hotspot mode
pt_BR: O dispositivo de rede sem fio não possui suporte a modo de ponto de acesso

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
pt_BR: Detalhes de rede selecionadas, incluindo senhas e qualquer configuração personalizada, serão perdidos.

en: _Forget
pt_BR: _Esquecer

en: History
pt_BR: Histórico

en: _Close
pt_BR: _Fechar

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
pt_BR: _Esquecer

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
pt_BR: Auto-descoberta de um Proxy Web é usada quando a URL de configuração não é fornecida.

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
pt_BR: Isto não é recomendado para as redes públicas não confiáveis.

note: TRANSLATORS: AP type
en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

note: TRANSLATORS: AP type
en: Infrastructure
pt_BR: Infraestrutura

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown
pt_BR: Estado desconhecido

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
pt_BR: Não gerenciável

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
pt_BR: Indisponível

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connecting
pt_BR: Conectando

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Authentication required
pt_BR: Autenticação obrigatória

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connected
pt_BR: Conectado

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
pt_BR: Desconectado

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connection failed
pt_BR: Conexão falhou

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown (missing)
pt_BR: Estado desconhecido (perdido)

note: TRANSLATORS: VPN status
en: Not connected
pt_BR: Desconectado

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
pt_BR: Configuração falhou

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
pt_BR: Configuração de IP falhou

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
pt_BR: Configuração de IP expirou

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
pt_BR: Senhas foram exigidas, mas não foram fornecidas

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
pt_BR: Suplicante 802.1x desconectado

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
pt_BR: Configuração do suplicante 802.1x falhou

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
pt_BR: Suplicante 802.1x falhou

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
pt_BR: Suplicante 802.1x levou tempo demais para autenticar

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
pt_BR: Serviço PPP falhou em iniciar

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
pt_BR: Serviço PPP disconectad

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
pt_BR: Serviço PPP falhou

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
pt_BR: Cliente DHCP falhou em iniciar

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
pt_BR: Erro no cliente DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
pt_BR: Cliente DHCP falhou

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
pt_BR: Serviço de conexão compartilhada falhou em iniciar

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
pt_BR: Serviço de conexão compartilhada falhou

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
pt_BR: Serviço de AutIP falhou em iniciar

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
pt_BR: Erro no serviço AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
pt_BR: Serviço de AutoIP falhou

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
pt_BR: Linha ocupada

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
pt_BR: Não há tom de discagem

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
pt_BR: Nenhuma transportadora pode ser estabelecida

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
pt_BR: Requisição de discagem alcançou limite de tempo

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
pt_BR: Tentativa de discagem falhou

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
pt_BR: Inicialização do modem falhou

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
pt_BR: Falha ao selecionar o APN especificado

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
pt_BR: Não está procurando por redes

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
pt_BR: Resgistro à rede negado

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
pt_BR: Registro de rede alcançou limite de tempo

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
pt_BR: Falhou ao registrar com a rede requisitada

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
pt_BR: Verificação de PIN falhou

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
pt_BR: Firmware do dispositivo pode estar faltando

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
pt_BR: Conexão desapareceu

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
pt_BR: Conexão existente foi presumida

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
pt_BR: Modem não encontrado

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
pt_BR: Conexão Bluetooth falhou

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
pt_BR: Cartão SIM não inserido

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
pt_BR: Pin do SIM obrigatório

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
pt_BR: Puk do SIM obrigatório

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
pt_BR: SIM errado

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
pt_BR: Falha na dependência da conexão

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
pt_BR: firmware faltando

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
pt_BR: Cabo desconectado

[ctx: Online Account]
en: Other
pt_BR: Outro

note: translators: This is the title of the "Show Account" dialog. The * %s is the name of the provider. e.g., 'Google'.
en: %s Account
pt_BR: Conta %s

en: Error removing account
pt_BR: Erro ao remover conta

note: Translators: The %s is the username (eg., debarshi.ray@gmail.com * or rishi).
en: <b>%s</b> removed
pt_BR: <b>%s</b> removido

en: Layout
pt_BR: Modelo

en: Default
pt_BR: Padrão

en: Button %d
pt_BR: Botão %d

en: Output:
pt_BR: Saída:

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
pt_BR: Manter taxa de proporção (caixa de letras):

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
pt_BR: Associar para monitor singular

en: %d of %d
pt_BR: %d de %d

en: Display Mapping
pt_BR: Exibir mapeamento

en: Stylus
pt_BR: Estilo

en: Button
pt_BR: Botão

en: New shortcut…
pt_BR: Novo atalho…

en: Security
pt_BR: Segurança

en: automatic
pt_BR: Automático

en: Profile %d
pt_BR: Perfil %d

en: Never
pt_BR: Nunca

en: Today
pt_BR: Hoje

en: Yesterday
pt_BR: Ontem

en: Details
pt_BR: Detalhes

en: Identity
pt_BR: Identidade

en: Address
pt_BR: Endereço

en: Netmask
pt_BR: Máscara de rede

en: Delete Address
pt_BR: Excluir endereço

en: Add
pt_BR: Adicionar

en: Server
pt_BR: Servidor

en: Delete DNS Server
pt_BR: Excluir servidor DNS

[ctx: network parameters]
note: Translators: Please see https://en.wikipedia.org/wiki/Metrics_(networking)
en: Metric
pt_BR: Métrica

en: Delete Route
pt_BR: Excluir rota

en: Automatic (DHCP)
pt_BR: Automático (DHCP)

en: Link-Local Only
pt_BR: Apenas conexão local

en: Prefix
pt_BR: Prefixo

en: Automatic
pt_BR: Automático

en: Automatic, DHCP only
pt_BR: Automático, somente DHCP

en: Reset
pt_BR: Redefinir

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
pt_BR: Nenhum

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
pt_BR: Chave WEP de 40/128 bits ASCII (Hexadecimal ou ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
pt_BR: Frase secreta do WEP de 128 bits

en: Dynamic WEP (802.1x)
pt_BR: WEP dinâmico (802.1x)

en: WPA & WPA2 Personal
pt_BR: WPA & WPA2 Pessoal

en: WPA & WPA2 Enterprise
pt_BR: WPA & WPA2 Empresarial

[ctx: Firewall zone]
en: Default
pt_BR: Padrão

en: The zone defines the trust level of the connection
pt_BR: A zona define o nível de confiança da conexão

en: Unable to open connection editor
pt_BR: Não foi possível abrir o editor de conexão

en: New Profile
pt_BR: Novo perfil

en: _Add
pt_BR: _Adicionar

en: Import from file…
pt_BR: Importar de arquivo…

en: Add VPN
pt_BR: Adicionar VPN

en: Cannot import VPN connection
pt_BR: Não foi possível importar conexão VPN

en: The file “%s” could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
pt_BR: O arquivo “%s” não pode ser lido ou não possui informações de conexão VPN reconhecíveis
    
    Erro: %s.

en: Select file to import
pt_BR: Selecionar arquivo para importar

en: _Open
pt_BR: _Abrir

en: A file named “%s” already exists.
pt_BR: Um arquivo de nome “%s” já existe.

en: _Replace
pt_BR: _Substituir

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
pt_BR: Deseja substituir %s com a conexão VPN que você está salvando?

en: Cannot export VPN connection
pt_BR: Não foi possível exportar conexão VPN

en: The VPN connection “%s” could not be exported to %s.
    
    Error: %s.
pt_BR: A conexão VPN “%s” não pode ser exportada para %s.
    
    Erro: %s.

en: Export VPN connection
pt_BR: Exportar conexão VPN

en: _Save
pt_BR: _Salvar

en: undefined error in 802.1x security (wpa-eap)
pt_BR: erro indefinido na segurança 802.1x (wpa-eap)

en: no file selected
pt_BR: nenhum arquivo selecionado

en: unspecified error validating eap-method file
pt_BR: erro não especificado ao validar arquivo de método eap

en: DER, PEM, or PKCS#12 private keys (*.der, *.pem, *.p12, *.key)
pt_BR: Chaves privadas DER, PEM ou PKCS#12 (*.der, *.pem, *.p12, *.key)

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
pt_BR: Certificados DER ou PEM (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)

en: missing EAP-FAST PAC file
pt_BR: faltando arquivo PAC EAP-FAST

en: Choose a PAC file
pt_BR: Escolha um arquivo PAC

en: PAC files (*.pac)
pt_BR: Arquivos PAC (*.pac)

en: missing EAP-LEAP username
pt_BR: faltando nome de usuário EAP-LEAP

en: missing EAP-LEAP password
pt_BR: faltando senha EAP-LEAP

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: %s
pt_BR: certificado de AC EAP-PEAP inválido: %s

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: no certificate specified
pt_BR: certificado de AC EAP-PEAP inválido: nenhum certificado especificado

en: Choose a Certificate Authority certificate
pt_BR: Escolha um certificado de Autoridade Certificadora

en: missing EAP username
pt_BR: faltando nome de usuário EAP

en: missing EAP password
pt_BR: faltando senha EAP

en: missing EAP-TLS identity
pt_BR: faltando identidade EAP-TLS

en: invalid EAP-TLS CA certificate: %s
pt_BR: certificado de AC EAP-TLS inválido: %s

en: invalid EAP-TLS CA certificate: no certificate specified
pt_BR: certificado de AC EAP-TLS inválido: nenhum certificado especificado

en: invalid EAP-TLS password: missing
pt_BR: senha EAP-TLS inválida: faltando

en: invalid EAP-TLS private-key: %s
pt_BR: chave privada EAP-TLS inválida: %s

en: invalid EAP-TLS user-certificate: %s
pt_BR: certificado EAP-TLS inválido: %s

en: Unencrypted private keys are insecure
pt_BR: Chaves privadas não criptografadas são inseguras

en: The selected private key does not appear to be protected by a password.  This could allow your security credentials to be compromised.  Please select a password-protected private key.
    
    (You can password-protect your private key with openssl)
pt_BR: A chave privada selecionada não aparenta estar protegida por uma senha. Isso pode permitir que suas credenciais de segurança estejam comprometidas. Por favor, selecione uma chave privada protegida por senha.
    
    (Você pode proteger com senha sua chave privada usando openssl)

en: Choose your personal certificate
pt_BR: Escolha seu certificado pessoal

en: Choose your private key
pt_BR: Escolha sua chave privada

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: %s
pt_BR: certificado de AC EAP-TTLS inválido: %s

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: no certificate specified
pt_BR: certificado de AC EAP-TTLS inválido: nenhum certificado especificado

en: Unknown error validating 802.1x security
pt_BR: Erro desconhecido ao validar a segurança 802.1x

en: FAST
pt_BR: RÁPIDO

en: Tunneled TLS
pt_BR: TLS encapsulado

en: Protected EAP (PEAP)
pt_BR: EAP Protegido (PEAP)

en: missing leap-username
pt_BR: faltando nome de usuário leap

en: missing leap-password
pt_BR: faltando senha leap

en: missing wep-key
pt_BR: faltando chave wep

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only hex-digits
pt_BR: chave wep inválida: chave com um tamanho de %zu deve conter apenas dígitos hexadecimais

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only ascii characters
pt_BR: chave wep inválida: chave com um tamanho de %zu deve conter apenas caracteres ascii

en: invalid wep-key: wrong key length %zu. A key must be either of length 5/13 (ascii) or 10/26 (hex)
pt_BR: chave wep inválida: tamanho de chave %zu inválido. Um chave deve estar entre o tamanho 5/13 (ascii) ou 10/26 (hexadecimal)

en: invalid wep-key: passphrase must be non-empty
pt_BR: chave wep inválida: frase secreta não pode estar vazia

en: invalid wep-key: passphrase must be shorter than 64 characters
pt_BR: chave wep inválida: frase secreta deve ser menor que 64 caracteres

en: invalid wpa-psk: invalid key-length %zu. Must be [8,63] bytes or 64 hex digits
pt_BR: wpa-psk inválido: tamanho de chave %zu inválido. Deve ser de [8,63] bytes ou 64 dígitos hexadecimais

en: invalid wpa-psk: cannot interpret key with 64 bytes as hex
pt_BR: wpa-psk inválido: não é possível interpretar chave com 64 bytes como hexadecimal

en: _All Settings
pt_BR: Tod_as as Configurações

en: Enable verbose mode
pt_BR: Habilitar modo detalhado

en: Show the overview
pt_BR: Mostrar uma visão geral

en: Show help options
pt_BR: Exibe opções de ajuda

en: Panel to display
pt_BR: Painel para exibir

en: - System Settings
pt_BR: - Configurações do sistema

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
pt_BR: %s
    Execute '%s --help' para ver uma lista completa de opções de linha de comando disponíveis.

en: Help
pt_BR: Ajuda

en: Quit
pt_BR: Sair

[ctx: hotspot]
note: translators: This is the default hotspot name, need to be less than 32-bytes
en: Hotspot
pt_BR: Ponto de acesso

en: Color
pt_BR: Cor

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
pt_BR: Cada dispositivo precisa de um perfil de cores atualizado para ter gerenciamento de cores.

en: Add device
pt_BR: Adicionar dispositivo

en: Add a virtual device
pt_BR: Adicionar um dispositivo virtual

en: Delete device
pt_BR: Apagar dispositivo

en: Remove a device
pt_BR: Remover um dispositivo

en: Set this profile for all users on this computer
pt_BR: Definir este perfil para todos os usuários neste computador

en: Add profile
pt_BR: Adicionar perfil

en: Remove profile
pt_BR: Remover perfil

en: View details
pt_BR: Ver detalhes

en: Device type:
pt_BR: Tipo de dispositivo:

en: Manufacturer:
pt_BR: Fabricante:

en: Model:
pt_BR: Modelo:

en: Image files can be dragged on this window to auto-complete the above fields.
pt_BR: Arquivos de imagem podem ser arrastados sobre esta janela para auto-completar os campos acima.

en: Select a language
pt_BR: Selecione um idioma

en: _Select
pt_BR: _Selecionar

en: _Region:
pt_BR: _Região

en: _City:
pt_BR: _Cidade

en: _Network Time
pt_BR: Hora da Rede

en: Set the time one hour ahead.
pt_BR: Adicionar uma hora

en: Set the time one hour back.
pt_BR: Diminuir uma hora

en: Set the time one minute ahead.
pt_BR: Adicionar um minuto

en: Set the time one minute back.
pt_BR: Diminuir um minuto

en: Month
pt_BR: Mês

en: Day
pt_BR: Dia

en: Year
pt_BR: Ano

en: January
pt_BR: janeiro

en: February
pt_BR: fevereiro

en: March
pt_BR: março

en: April
pt_BR: abril

en: May
pt_BR: maio

en: June
pt_BR: junho

en: July
pt_BR: julho

en: August
pt_BR: agosto

en: September
pt_BR: setembro

en: October
pt_BR: outubro

en: November
pt_BR: novembro

en: December
pt_BR: dezembro

en: Display Arrangement
pt_BR: Disposição de tela

en: Set as Primary
pt_BR: Definir como principal

en: Display Configuration
pt_BR: Configuração de tela

en: Join Displays
pt_BR: Juntar telas

en: Mirror
pt_BR: Espelhar

en: Displays
pt_BR: Telas

en: Reset to Defaults
pt_BR: Restaurar padrões

en: Cancel changes
pt_BR: Cancelar alterações

en: Apply
pt_BR: Aplicar

en: Resolution
pt_BR: Resolução

en: Refresh Rate
pt_BR: Taxa de atualização

en: Rotation
pt_BR: Rotação

en: Adjust for TV
pt_BR: Ajustar para TV

en: _Add Profile…
pt_BR: _Adicionar perfil…

en: Provider
pt_BR: Fornecedor

en: Network
pt_BR: Rede

[ctx: proxy method]
en: None
pt_BR: Nenhum

[ctx: proxy method]
en: Automatic
pt_BR: Automático

en: _Method
pt_BR: _Método

en: _Configuration URL
pt_BR: URL de _Configuração

en: _HTTP Proxy
pt_BR: Proxy _HTTP

en: H_TTPS Proxy
pt_BR: Proxy H_TTPS

en: _FTP Proxy
pt_BR: Proxy _FTP

en: _Socks Host
pt_BR: Servidor _Socks

en: _Ignore Hosts
pt_BR: _Ignorar máquinas

en: HTTP proxy port
pt_BR: Porta do proxy HTTP

en: HTTPS proxy port
pt_BR: Porta do proxy HTTPS

en: FTP proxy port
pt_BR: Porta do proxy FTP

en: Socks proxy port
pt_BR: Porta SOCKS do proxy

en: Turn device off
pt_BR: Desligar dispositivo

en: Add Device
pt_BR: Adicionar Dispositivo

en: Remove Device
pt_BR: Remover dispositivo

en: VPN Type
pt_BR: Tipo de VPN

en: Group Name
pt_BR: Nome do Grupo

en: Group Password
pt_BR: Senha do Grupo

en: Username
pt_BR: Nome do Usuário

en: Turn VPN connection off
pt_BR: Desligar conexão VPN

en: _Apply
pt_BR: _Aplicar

en: Automatic _Connect
pt_BR: Conexão_automática

en: Signal Strength
pt_BR: Intensidade do sinal

en: Link speed
pt_BR: Velocidade do link

en: details
pt_BR: detalhes

en: S_ecurity
pt_BR: S_egurança

en: _Password
pt_BR: _Senha

en: My Home Network
pt_BR: Minha rede pessoal

en: None
pt_BR: Nenhum

en: Show P_assword
pt_BR: Mostrar S_enha

en: Make available to other users
pt_BR: Disponibilizar para outros usuários

en: identity
pt_BR: identidade

en: _Addresses
pt_BR: _Endereços

en: Automatic (DHCP) addresses only
pt_BR: Apenas endereços (DHCP) automáticos

en: Link-local only
pt_BR: Apenas conexão local

en: Shared with other computers
pt_BR: Compartilhado com outros computadores

en: Disabled
pt_BR: Desabilitado

en: Routes
pt_BR: Rotas

en: _Ignore automatically obtained routes
pt_BR: _Ignorar automaticamente rotas obtidas

en: Use this connection _only for resources on its network
pt_BR: Usar esta conexão _apenas para recursos nesta rede

en: _MAC Address
pt_BR: _Endereço MAC

en: _Cloned MAC Address
pt_BR: _Endereço MAC clonado

en: _Reset
pt_BR: _Reiniciar

en: Reset the settings for this connection to their defaults, but remember as a preferred connection.
pt_BR: Restaurar as configurações desta conexão para os padrões, mas lembrá-la como uma conexão preferida.

en: Remove all details relating to this network and do not try to automatically connect to it.
pt_BR: Remover todos os detalhes relacionados a esta rede e não tentar conectar automaticamente a ela.

en: reset
pt_BR: reiniciar

[ctx: tab]
en: Reset
pt_BR: Resetar

en: Wi-Fi Hotspot
pt_BR: Ponto de acesso Wi-Fi

en: _Turn On
pt_BR: _Ligar

en: Turn Wi-Fi off
pt_BR: Desligar Wi-Fi

en: _Use as Hotspot…
pt_BR: _Usar como ponto de acesso…

en: _Connect to Hidden Network…
pt_BR: _Conectar a uma rede oculta…

en: _History
pt_BR: _Histórico

en: Switch off to connect to a Wi-Fi network
pt_BR: Desligue para se conectar a uma rede wi-fi

en: Network Name
pt_BR: Nome da Rede

en: Connected Devices
pt_BR: Dispositivos Conectados

en: Security type
pt_BR: Tipo de segurança

en: Password
pt_BR: Senha

en: Undo
pt_BR: Desfazer

en: No internet connection — connect to set up new online accounts
pt_BR: Nenhuma conexão com a Internet — conecte para configurar novas contas on-line

en: Add an account
pt_BR: Adicionar uma conta

en: Remove Account
pt_BR: Remover conta

en: Choose a Layout
pt_BR: Escolha um Modelo

en: Preview
pt_BR: Visualizar

en: Select an input source to add
pt_BR: Selecione uma fonte de entrada para adicionar

en: Keyboard Layout Options
pt_BR: Opções de Modelo do Teclado

en: Region and Language
pt_BR: Região e Idioma

en: Add Layout
pt_BR: Adicionar Modelo

en: Remove Layout
pt_BR: Remover Modelo

en: Move Up
pt_BR: Mover Para Cima

en: Move Down
pt_BR: Mover Para Baixo

en: Preview Layout
pt_BR: Visualizar Leiaute

en: Include less-common layouts in the selection list
pt_BR: Incluir modelos menos comuns na lista de seleção

en: Use the same layout for all windows
pt_BR: Usar o mesmo leiaute para todas as janelas

en: Allow different layouts for individual windows
pt_BR: Permitir leiautes diferentes para janelas individuais

en: New windows use the default layout
pt_BR: As novas janelas usam o leiaute padrão

en: New windows use the previous window's layout
pt_BR: As novas janelas usam o leiaute de janelas anterior

en: Display options
pt_BR: Mostrar opções

en: Use a country flag, if available,  to represent keyboard layouts
pt_BR: Usar a bandeira do país, se disponível, para representar o modelo do teclado

en: Show the layout name instead of the group name when using text to represent a layout
pt_BR: Mostrar o nome do modelo ao invés do nome do grupo, ao usar texto para representar o modelo

en: Prefer upper-case when using text to represent a layout
pt_BR: Usar preferencialmente letras maiúsculas ao usar texto para representar o modelo

en: _Options...
pt_BR: _Opções...

en: View and edit keyboard layout options
pt_BR: Visualizar e editar opções do modelo de teclado

en: Reset to De_faults
pt_BR: Restaurar Con_figurações

en: Replace the current keyboard layout settings with the
    default settings
pt_BR: Substituir as configurações de modelo do teclado atual com as
    configurações padrão

en: Map Buttons
pt_BR: Associar botões

en: Map buttons to functions
pt_BR: Associar botões a funções

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear.
pt_BR: Para editar um atalho, escolha a ação “Enviar pressionamento de tecla”, pressione o botão de atalho do teclado e mantenha pressionadas as novas teclas ou pressione Backspace para limpar.

en: No tablet detected
pt_BR: Nenhuma mesa digitalizadora detectada

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
pt_BR: Por favor, conecte ou ligue o seu tablet Wacom

en: Bluetooth Settings
pt_BR: Configurações do Bluetooth

en: Wacom Tablet
pt_BR: Tablet Wacom

en: Tracking Mode
pt_BR: Modo de rastreamento

en: Left-Handed Orientation
pt_BR: Orientação para canhoto

en: Map to Monitor…
pt_BR: Associar a um monitor…

en: Map Buttons…
pt_BR: Associar botões…

en: Calibrate…
pt_BR: Ajustar...

en: Adjust mouse settings
pt_BR: Ajustar configurações do mouse

en: Adjust display resolution
pt_BR: Ajustar resolução de tela

en: Decouple Display
pt_BR: Desacoplar janela

en: Tablet (absolute)
pt_BR: Mesa Digitalizadora (absoluto)

en: Touchpad (relative)
pt_BR: Touchpad (relativo)

en: Middle Mouse Button Click
pt_BR: Clique do botão central do mouse

en: Right Mouse Button Click
pt_BR: Clique do botão direito do mouse

en: Back
pt_BR: Voltar

en: Forward
pt_BR: Avançar

en: No stylus found
pt_BR: Nenhuma caneta encontrada

en: Please move your stylus to the proximity of the tablet to configure it
pt_BR: Por favor, mova a caneta para a proximidade do tablet para configurá-lo

en: Eraser Pressure Feel
pt_BR: Sensibilidade da pressão do Apagador

en: Soft
pt_BR: Suave

en: Firm
pt_BR: Firme

en: Top Button
pt_BR: Botão superior

en: Lower Button
pt_BR: Botão inferior

en: Lowest Button
pt_BR: Botão inferior

en: Tip Pressure Feel
pt_BR: Sensação de pressão da ponta

en: Test Your _Settings
pt_BR: _Testar suas configurações

en: 802.1x _Security
pt_BR: _Segurança 802.1x

en: page 1
pt_BR: página 1

en: Anony_mous identity
pt_BR: Identidade anônima (_y)

en: Inner _authentication
pt_BR: _Autenticação interna

en: page 2
pt_BR: página 2

en: Last Used
pt_BR: Última vez usado

en: Twisted Pair (TP)
pt_BR: Par trançado (PT)

en: Attachment Unit Interface (AUI)
pt_BR: Interface de unidade de anexos (IUA)

en: Media Independent Interface (MII)
pt_BR: Interface de mídia independente (MII)

en: _Name
pt_BR: _Nome

en: _Cloned Address
pt_BR: Endereço _Clonado

en: Make available to other _users
pt_BR: Disponibilizar para outros _usuários

en: Connect _automatically
pt_BR: Conectar _automaticamente

en: Firewall _Zone
pt_BR: _Zona de firewall

en: Automatic DNS
pt_BR: DNS automático

en: Automatic Routes
pt_BR: Rotas automáticas

en: Reset the settings for this network, including passwords, but remember it as a preferred network
pt_BR: Restaura as configurações desta rede, incluindo senhas, mas lembrando dela como uma rede preferida

en: Remove all details relating to this network and do not try to automatically connect
pt_BR: Remove todos os detalhes relacionados a esta rede e não tenta conectar automaticamente

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
pt_BR: (Erro: não foi possível carregar o editor de conexão VPN)

en: Make available to _other users
pt_BR: Disponibilizar para _outros usuários

en: Anonymous
pt_BR: Anônimo

en: Authenticated
pt_BR: Autenticado

en: Both
pt_BR: Ambos

en: PAC _file
pt_BR: Arquivo _PAC

en: _Inner authentication
pt_BR: Autenticação _Interna

en: Allow automatic PAC pro_visioning
pt_BR: Permitir pro_visionamento PAC automático

en: _Username
pt_BR: _Nome de Usuário

en: Sho_w password
pt_BR: Mostrar senha (_w)

en: Version 0
pt_BR: Versão 0

en: Version 1
pt_BR: Versão 1

en: C_A certificate
pt_BR: Certificado de C_A

en: No CA certificate is _required
pt_BR: Nenhum certificado CA é necessá_rio

en: PEAP _version
pt_BR: _versão PEAP

en: I_dentity
pt_BR: I_dentidade

en: _User certificate
pt_BR: _Certificado de usuário

en: Private _key
pt_BR: Chave privada (_k)

en: _Private key password
pt_BR: Senha de chave _Privada

en: Au_thentication
pt_BR: Au_tenticação

en: 1 (Default)
pt_BR: 1 (Padrão)

en: Open System
pt_BR: Abrir o sistema

en: Shared Key
pt_BR: Chave compartilhada

en: _Key
pt_BR: _Chave

en: Sho_w key
pt_BR: Mostrar chave

en: WEP inde_x
pt_BR: Índice WEP (_x)

en: _Type
pt_BR: _Tipo

en: Screen Calibration
pt_BR: Calibração de tela

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet.
pt_BR: Por favor, toque os marcadores ao aparecerem na tela para calibrar o tablet.

en: Mis-click detected, restarting…
pt_BR: Foi detectado clique errado, reiniciando…

en: Color management settings
pt_BR: Configurações de gerenciamento de cores

en: Color, ICC, Profile, Calibrate, Printer, Display
pt_BR: Cor, ICC, Perfil, Calibrar, Impressora, Exibir

en: Region & Language
pt_BR: Região & Idioma

en: Change your region and language settings
pt_BR: Alterar suas configurações de região e idioma

en: Display
pt_BR: Monitor

en: Change resolution and position of monitors and projectors
pt_BR: Mudar a resolução e posição dos monitores e projetores

en: Panel, Projector, xrandr, Screen, Resolution, Refresh
pt_BR: Painel, Projetor, xrandr, Tela, Resolução, Atualizar

en: Network settings
pt_BR: Configurações de Rede

en: Network, Wireless, IP, LAN, Proxy, Internet, WiFi
pt_BR: Rede, Sem fio, IP, LAN, Proxy, Internet, WiFi

en: Graphics Tablet
pt_BR: Mesa Digitalizadora

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
pt_BR: Definir botões e ajustar sensibilidade da caneta para mesas digitalizadoras

en: Tablet, Wacom, Stylus, Eraser, Mouse
pt_BR: Tablet, Wacom, Stylus, Apagar, Mouse
