linuxmint - en to uk translation catalogue (495 entries)

note: TRANSLATORS: this is where the user can click and import a profile
en: Other profile…
uk: Другый профіл...

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
uk: Стандардно:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
uk: Цвітовый простур:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
uk: Тестовый профіл:

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Set for all users
uk: Усталити вшыткым хосновачам

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Create virtual device
uk: Учинити віртуалный девайс

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
uk: Убрати файл ICC профіла

en: _Import
uk: _Імпортовати

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
uk: Поддержувучі ICC профілі

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
uk: Вшыткі файлы

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Displays
uk: Приступні профілі для дісплеюв

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Scanners
uk: Приступні профілі для сканерув

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Printers
uk: Приступні профілі для прінтерув

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Cameras
uk: Приступні профілі для камер

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Webcams
uk: Приступні профілі для вебкамер

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI * where the device type is not recognised Profiles that can be added to the device
en: Available Profiles
uk: Приступні профілі

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Device
uk: Девайс

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Calibration
uk: Мустрованя

note: TRANSLATORS: this is when an auto-added profile cannot be removed
en: Cannot remove automatically added profile
uk: Не уйшло удалити автоматічно приданый профіл

note: TRANSLATORS: this is when there is no profile for the device
en: No profile
uk: Не є профіла

en: %i year | %i years
uk[0]: %i рук
uk[1]: %i рокы
uk[2]: %i рокув

en: %i month | %i months
uk[0]: %i місяць
uk[1]: %i місяця
uk[2]: %i місяцюв

en: %i week | %i weeks
uk[0]: %i тыждень
uk[1]: %i тыждня
uk[2]: %i тыжднюв

note: fallback
en: Less than 1 week
uk: Менше 1 тыждня

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default RGB
uk: RGB стандардно

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default CMYK
uk: CMYK стандардно

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default Gray
uk: Стандардно сірый

en: Uncalibrated
uk: Не мустровано

en: This device is not color managed.
uk: Сись девайс не поддержує справованя цвітом.

en: This device is using manufacturing calibrated data.
uk: Сись девайс хоснує дані, мустровані продуцентом.

en: This device does not have a profile suitable for whole-screen color correction.
uk: Сись девайс не має трібного профіла для цвітокорекції вшыткого екрана

en: This device has an old profile that may no longer be accurate.
uk: Сись девайс хоснує старый профіл, якый може быти не точный.

note: TRANSLATORS: this is when the calibration profile age is not * specified as it has been autogenerated from the hardware
en: Not specified
uk: Небізувный

note: add the 'No devices detected' entry
en: No devices supporting color management detected
uk: Не є девайсув з поддержков справованя цвітом

[ctx: Device kind]
en: Display
uk: Дісплей

[ctx: Device kind]
en: Scanner
uk: Сканер

[ctx: Device kind]
en: Printer
uk: Прінтер

[ctx: Device kind]
en: Camera
uk: Камера

[ctx: Device kind]
en: Webcam
uk: Вебкамера

note: Add some common languages first
en: English
uk: Анґліцька

en: British English
uk: Брітанська анґліцька

en: German
uk: Німецька

en: French
uk: Французька

en: Spanish
uk: Ґішпанська

en: Chinese (simplified)
uk: Кітайська (упрощена)

en: Russian
uk: Руська

en: Arabic
uk: Арабська

note: Add some common regions
en: United States
uk: Зъєдинені Штаты Амерікы

en: Germany
uk: Ґерманія

en: France
uk: Франція

en: Spain
uk: Ґішпанія

en: China
uk: Кітай

en: Select a region
uk: Уберіт реґіон

en: Unspecified
uk: Неозначеный

note: Translators:  this is the feature where what you see on your * laptop's screen is the same as your external projector. * Here, "Mirrored" is being used as an adjective.  For example, * the Spanish translation could be "Pantallas en Espejo".
en: Mirrored Displays
uk: Супловані екраны

en: Confirm reset to defaults
uk: Потвердити зверженя од стандардным штімованям

en: Cancel
uk: Одмінити

en: Continue
uk: Дале

en: This will remove all existing display configurations and reset the current layout.
uk: Се удалит єствувучу конфіґурацію екрана тай зверже тепирішню пологу.

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
uk: Албумова

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Right
uk: Портрет зправа

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Left
uk: Портрет зліва

[ctx: Display rotation]
en: Landscape (flipped)
uk: Албумна (звернута)

en: %.2lf Hz
uk: %.2lf Ґц

en: Monitor scale
uk: Маштабованя моніторв

en: User interface scale
uk: Маштабованя хосновательського інтерфейсу

en: Network proxy
uk: Проксі-мрежа

en: Oops, something has gone wrong. Please contact your software vendor.
uk: Шкода, айбо дашто пушло захыбом. Контактуйте з вендором софту.

en: NetworkManager needs to be running.
uk: NetworkManager має быти пущеный.

note: Translators: network device speed
en: %d Mb/s
uk: %d Мб/с

en: never
uk: ниґда

en: today
uk: днись

en: yesterday
uk: учора

en: %i day ago | %i days ago
uk[0]: %i динь назад
uk[1]: %i дня назад
uk[2]: %i днюв назад

en: IPv4 Address
uk: IPv4-адрес

en: IPv6 Address
uk: IPv6-адрес

en: IP Address
uk: IP адрес

en: Hardware Address
uk: Желізный адрес

en: Default Route
uk: Рута стандардно

en: Last used
uk: Послїдньоє хоснованоє

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
uk: Проводный

en: Options…
uk: Штімованя...

en: Add new connection
uk: Придати новоє споєня

[ctx: Wifi security]
en: None
uk: Не є

[ctx: Signal strength]
en: None
uk: Не є

[ctx: Signal strength]
en: Weak
uk: Слабый

[ctx: Signal strength]
en: Ok
uk: Нормалный

[ctx: Signal strength]
en: Good
uk: Добрый

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
uk: Ідеалный

en: If you have a connection to the Internet other than wireless, you can set up a wireless hotspot to share the connection with others.
uk: Кідь маєте споєня з Інтернетом, попиля безпроводного можете го роздати.

en: Switching on the wireless hotspot will disconnect you from <b>%s</b>.
uk: Переміна на безпроводну точку приступа предведе одспоєня од <b>%s</b>.

en: It is not possible to access the Internet through your wireless while the hotspot is active.
uk: Не мож ся прилучити, закідь актівна точка приступа.

en: Stop hotspot and disconnect any users?
uk: Выключити точку приступа тай вшыткых єї хосновачув?

en: _Cancel
uk: _Одмінити

en: _Stop Hotspot
uk: _Сперти точку приступа

en: System policy prohibits use as a Hotspot
uk: Сістемна політіка заказує хосновати точку приступа

en: Wireless device does not support Hotspot mode
uk: Безпроводный девайс не поддержує режім точкы приступа

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
uk: Мрежові дані для сих мреж, залучавучи паролы тай другі штімы будут страчені.

en: _Forget
uk: _Забыти

en: History
uk: Ґішторія

en: _Close
uk: _Закрыти

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
uk: _Забыти

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
uk: Web Proxy Autodiscovery ся хоснує при одсутности штімованя URL.

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
uk: Не рекомендує ся для небізувных публічных мреж.

en: Proxy
uk: Проксі

note: TRANSLATORS: AP type
en: Unknown
uk: Незнамый

note: TRANSLATORS: AP type
en: Infrastructure
uk: Інфраструктура

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown
uk: Статус незнамый

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
uk: Несправованый

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
uk: Неприступный

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connecting
uk: Споєня

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Authentication required
uk: Жадат аутентіфікацію

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connected
uk: Споєно

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
uk: Розлученя

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connection failed
uk: Не уйшло споєня

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown (missing)
uk: Статус незнамый (одсутный)

note: TRANSLATORS: VPN status
en: Not connected
uk: Не споєно

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
uk: Поруха штімованя

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
uk: Поруха штімованя IP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
uk: Збіг час штімовань IP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
uk: Треба паролу, айбо она не введена

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
uk: Кліент 802.1x одспоєный

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
uk: Поруха штімованя кліента 802.1х

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
uk: Поруха кліента 802.1x

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
uk: Кліент 802.1x дуже довго чекав аутентіфікації

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
uk: Не уйшло пустити службу PPP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
uk: Служба PPP одспоєна

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
uk: Хыба PPP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
uk: Не уйшло пустити кліент DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
uk: Хыба кліента DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
uk: Поруха кліента DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
uk: Не уйшло пустити службу ворошного споєня

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
uk: Хыба службы ворошного споєня

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
uk: Не уйшло пустити службу AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
uk: Хыба службы AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
uk: Поруха службы AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
uk: Лінія занята

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
uk: Не є писканя на лінії

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
uk: Не найшли сьме оператора

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
uk: Час, одведеный на зазвоненя, збіг

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
uk: Не уйшло ся дозвонити

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
uk: Не уйшло ініціалізовати модем

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
uk: Не уйшло убрати сись APN

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
uk: Не глядати мрежі

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
uk: Реґістрація мрежи заказана

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
uk: Час чеканя реґістрації уйшов

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
uk: Не уйшло ся зареґістровати у убрану мрежу

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
uk: Хыба перевіркы PIN

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
uk: Майже, одсутна прошивка для девайса

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
uk: Споєня страчено

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
uk: Споєня мало єствовати, айбо го не є

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
uk: Модем не найденый

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
uk: Хыба споєня по Bluetooth

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
uk: SIM-карта не вкладена

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
uk: Жадат собі Sim Pin

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
uk: Жадат собі SIM Puk

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
uk: Хыба SIM-карты

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
uk: Хыба споєня зависимости

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
uk: Одсутна прошивка

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
uk: Кабел одкапчаный

[ctx: Online Account]
en: Other
uk: Другі

note: translators: This is the title of the "Show Account" dialog. The * %s is the name of the provider. e.g., 'Google'.
en: %s Account
uk: Акаунт %s

en: Error removing account
uk: Хыба удаленя акаунта

note: Translators: The %s is the username (eg., debarshi.ray@gmail.com * or rishi).
en: <b>%s</b> removed
uk: <b>%s</b> удаленый

en: Layout
uk: Приділ

en: Default
uk: Стандардно

en: Button %d
uk: Клопка %d

en: Output:
uk: Вывод:

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
uk: Усокотити поміру сторун:

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
uk: Указовати на єдному екранови

en: %d of %d
uk: %d з %d

en: Display Mapping
uk: Указованя на екрані

en: Stylus
uk: Стілус

en: Tablet
uk: Планшет

en: Button
uk: Клопка

en: New shortcut…
uk: Нова комбінація клопок...

en: Security
uk: Безопасность

en: automatic
uk: автоматічно

en: Profile %d
uk: Профіл %d

en: Never
uk: Ниґда

en: Today
uk: Днись

en: Yesterday
uk: Учора

en: Details
uk: Детайлы

en: Identity
uk: Ідентіта

en: Address
uk: Адрес

en: Netmask
uk: Маска мрежи

en: Gateway
uk: Шлюза

en: Delete Address
uk: Удалити адрес

en: Add
uk: Придати

en: Server
uk: Сервер

en: Delete DNS Server
uk: Удалити DNS сервер

[ctx: network parameters]
note: Translators: Please see https://en.wikipedia.org/wiki/Metrics_(networking)
en: Metric
uk: Метріка

en: Delete Route
uk: Удалити руту

en: Automatic (DHCP)
uk: Автоматічный (DHCP)

en: Manual
uk: Самому

en: Link-Local Only
uk: Лем для локалної мрежи

en: Prefix
uk: Префікс

en: Automatic
uk: Автоматічно

en: Automatic, DHCP only
uk: Автоматічно, лем DHCP

en: Reset
uk: Зверичи

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
uk: Не є

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
uk: WEP 40/128-бітный ключ (Hex вадь ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
uk: WEP 128-бітна паролова фраза

en: Dynamic WEP (802.1x)
uk: Дінамічный WEP (802.1x)

en: WPA & WPA2 Personal
uk: WPA тай WPA2 Personal

en: WPA & WPA2 Enterprise
uk: WPA тай WPA2 Enterprise

[ctx: Firewall zone]
en: Default
uk: Стандардно

en: The zone defines the trust level of the connection
uk: Зона означує уровень бізованя споєню

en: Unable to open connection editor
uk: Не уйшло одкрыти редактор споєнь

en: New Profile
uk: Учинити профіл

en: _Add
uk: _Придати

en: Import from file…
uk: Імпортовати з файла...

en: Add VPN
uk: Придати VPN

en: Cannot import VPN connection
uk: Не уйшло імпортовати VPN споєня

en: The file “%s” could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
uk: Не мож прочитати файл “%s” вадь файл не має роспозначну інфо за VPN споєня
    Хыба: %s.

en: Select file to import
uk: Убрати файл для імпортованя

en: _Open
uk: _Одкрыти

en: A file named “%s” already exists.
uk: Файл з имньом “%s” уже є.

en: _Replace
uk: _Замінити

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
uk: Замінити %s усокоченым VPN споєньом?

en: Cannot export VPN connection
uk: Не уйшло експортовати VPN споєня

en: The VPN connection “%s” could not be exported to %s.
    
    Error: %s.
uk: Не мож експортовати VPN-споєня “%s“ у %s.
    Хыба: %s.

en: Export VPN connection
uk: Експортовати VPN споєня

en: _Save
uk: _Усокотити

en: undefined error in 802.1x security (wpa-eap)
uk: неозначена хыба у 802.1x безопасности (wpa-eap)

en: no file selected
uk: файл не убратый

en: unspecified error validating eap-method file
uk: незнама хыба перевіркы файла eap-методом

en: DER, PEM, or PKCS#12 private keys (*.der, *.pem, *.p12, *.key)
uk: DER, PEM, вадь PKCS#12 пріватні ключі (*.der, *.pem, *.p12, *.key)

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
uk: DER вадь PEM сертіфікаты (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)

en: missing EAP-FAST PAC file
uk: одсутный файл EAP-FAST PAC

en: Choose a PAC file
uk: Убрати PAC-файл

en: PAC files (*.pac)
uk: Файлы PAC (*.pac)

en: missing EAP-LEAP username
uk: одсутный юзернейм EAP-LEAP

en: missing EAP-LEAP password
uk: одсутна парола EAP-LEAP

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: %s
uk: нечинный EAP-LEAP CA сертіфікат: %s

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: no certificate specified
uk: нечинный сертіфікат EAP-PEAP CA: сертіфікат не означеный

en: Choose a Certificate Authority certificate
uk: Убрати сертіфікат центра сертіфікації

en: missing EAP username
uk: одсутный юзернейм EAP

en: missing EAP password
uk: одсутна парола EAP

en: missing EAP-TLS identity
uk: одсутна ідентіта EAP-TLS

en: invalid EAP-TLS CA certificate: %s
uk: нечинный сертіфікат EAP-TLS CA: %s

en: invalid EAP-TLS CA certificate: no certificate specified
uk: нечинный сертіфікат EAP-TLS CA: сертіфікат не означеный

en: invalid EAP-TLS password: missing
uk: нечинна парола EAP-TLS: одсутна

en: invalid EAP-TLS private-key: %s
uk: нечинный секретный ключ EAP-TLS: %s

en: invalid EAP-TLS user-certificate: %s
uk: нечинный хосновательськый сертіфікат EAP-TLS: %s

en: Unencrypted private keys are insecure
uk: Нешіфровані пріватні ключі сут небезопасными

en: The selected private key does not appear to be protected by a password.  This could allow your security credentials to be compromised.  Please select a password-protected private key.
    
    (You can password-protect your private key with openssl)
uk: Убраный пріватный ключ не защищеный паролова. Се небезопасно, уберіт пріватный ключ, защищеный паролова.
    (Можете защитити пріватный ключ з помочов openssl)

en: Choose your personal certificate
uk: Уберіт свуй личный сертіфікат

en: Choose your private key
uk: Уберіт свуй личный ключ

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: %s
uk: нечинный сертіфікат EAP-TTLS CA:%s

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: no certificate specified
uk: нечинный сертіфікат EAP-TTLS CA: сертіфікат не означеный

en: Unknown error validating 802.1x security
uk: Незнама хыба при перевірці 802.1x

en: Tunneled TLS
uk: Тунельованый TLS

en: Protected EAP (PEAP)
uk: Защищеный EAP (PEAP)

en: missing leap-username
uk: одсутный leap-юзернейм

en: missing leap-password
uk: одсутна leap-парола

en: missing wep-key
uk: одсутный wep-ключ

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only hex-digits
uk: нечинный wep-ключ: ключ довготов %zu має мати лем шістнадцятькові сімволы

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only ascii characters
uk: нечинный wep-ключ: ключ з довготов %zu має мати лем сімволы ASCII

en: invalid wep-key: wrong key length %zu. A key must be either of length 5/13 (ascii) or 10/26 (hex)
uk: нечинный wep-ключ: ключ з недобров довготов %zu. Ключ має быти довготов 5/13 (ASCII) вадь 10/26 (HEX)

en: invalid wep-key: passphrase must be non-empty
uk: нечинный wep-ключ: паролова фраза не може быти пустов

en: invalid wep-key: passphrase must be shorter than 64 characters
uk: нечинный wep-ключ: паролова фраза має быти курша за 64 сімволув

en: invalid wpa-psk: invalid key-length %zu. Must be [8,63] bytes or 64 hex digits
uk: нечинный wpa-psk: нечинна довгота ключа %zu. Має быти [8,63] байта вадь 64 шістнадцятьковых сімволы

en: invalid wpa-psk: cannot interpret key with 64 bytes as hex
uk: нечинный wpa-psk: не мож означити ключ з 64 байтами ги шістнадцятьковый

en: _All Settings
uk: _Вшыткі штімованя

en: Enable verbose mode
uk: Уключити деталный режім

en: Show the overview
uk: Указати озираня

en: Show help options
uk: Указати штімованя помочи

en: Panel to display
uk: Указати панел

en: - System Settings
uk: - Штімованя сістемы

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
uk: %s
    Пустіт «%s --help», обы указати список вшыткых приступных штімовань командного шорика.

en: Help
uk: Помуч

en: Quit
uk: Лишити

[ctx: hotspot]
note: translators: This is the default hotspot name, need to be less than 32-bytes
en: Hotspot
uk: Точка приступа

en: Color
uk: Цвіт

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
uk: Для справованя цвітом каждому девайсови треба цвітовый профіл.

en: Add device
uk: Придати девайс

en: Add a virtual device
uk: Придати віртуалный девайс

en: Delete device
uk: Стерти девайс

en: Remove a device
uk: Удалити девайс

en: Set this profile for all users on this computer
uk: Усталити сись профіл для вшыткых хосновачув

en: Add profile
uk: Придати профіл

en: Remove profile
uk: Удалити профіл

en: View details
uk: Указати детайлы

en: Device type:
uk: Тіп девайса:

en: Manufacturer:
uk: Продуцент:

en: Model:
uk: Модел:

en: Image files can be dragged on this window to auto-complete the above fields.
uk: Файлы з образчиками мож перетїговати у сись оболок для автоматічно заповненя полюв.

en: Select a language
uk: Уберіт бисіду

en: _Select
uk: _Убрати

en: _Region:
uk: _Реґіон

en: _City:
uk: _Варош

en: _Network Time
uk: _Мрежовый час

en: Set the time one hour ahead.
uk: На годину уперед.

en: Set the time one hour back.
uk: На годину назад.

en: Set the time one minute ahead.
uk: На минуту уперед.

en: Set the time one minute back.
uk: На минуту назад.

en: Month
uk: Місяць

en: Day
uk: Динь

en: Year
uk: Рук

en: January
uk: Януар

en: February
uk: Фебруар

en: March
uk: Март

en: April
uk: Апріль

en: May
uk: Май

en: June
uk: Юнь

en: July
uk: Юлій

en: August
uk: Авґуст

en: September
uk: Септембер

en: October
uk: Октобер

en: November
uk: Новембер

en: December
uk: Децембер

en: Display Arrangement
uk: Полога екрана

en: Set as Primary
uk: Усталити чоловым

en: Display Configuration
uk: Штім дісплея

en: Join Displays
uk: Зъєдинити екраны

en: Mirror
uk: Зиркалити

en: Displays
uk: Дісплеї

en: Reset to Defaults
uk: Зверичи од стандардным

en: Cancel changes
uk: Одмінити переміны

en: Apply
uk: Поужити

en: Resolution
uk: Розрішеня

en: Refresh Rate
uk: Частота обновы

en: Rotation
uk: Закрут

en: Adjust for TV
uk: Реґуловати для ТВ

en: _Add Profile…
uk: _Придати профіл...

en: Provider
uk: Провайдер

en: Network
uk: Мрежа

[ctx: proxy method]
en: None
uk: Не є

[ctx: proxy method]
en: Manual
uk: Самому

[ctx: proxy method]
en: Automatic
uk: Автоматічно

en: _Method
uk: _Метод

en: _Configuration URL
uk: _Штімованый URL

en: _HTTP Proxy
uk: _HTTP проксі

en: H_TTPS Proxy
uk: _HTTPS проксі

en: _FTP Proxy
uk: _FTP проксі

en: _Socks Host
uk: _Socks узел

en: _Ignore Hosts
uk: _Іґноровати узеля

en: HTTP proxy port
uk: HTTP проксі порт

en: HTTPS proxy port
uk: HTTPS проксі порт

en: FTP proxy port
uk: FTP проксі порт

en: Socks proxy port
uk: Socks проксі порт

en: Turn device off
uk: Выключити девайс

en: Add Device
uk: Придати девайс

en: Remove Device
uk: Удалити девайс

en: VPN Type
uk: Тіп VPN

en: Group Name
uk: Имня ґрупы

en: Group Password
uk: Парола ґрупы

en: Username
uk: Юзернейм

en: Turn VPN connection off
uk: Выключити VPN споєня

en: _Apply
uk: _Поужити

en: Automatic _Connect
uk: Автоматічноє _споєня

en: Signal Strength
uk: Сила сіґнала

en: Link speed
uk: Шіковность переданя

en: details
uk: детайлы

en: S_ecurity
uk: _Защита

en: _Password
uk: _Парола

en: My Home Network
uk: Моя домашня мрежа

en: None
uk: Не є

en: Show P_assword
uk: Указати _паролу

en: Make available to other users
uk: Учинити приступным для другых

en: identity
uk: ідентіта

en: _Addresses
uk: _Адресы

en: Automatic (DHCP) addresses only
uk: Автоматічно (DHCP) лем адресы

en: Link-local only
uk: Лем для локалної мрежи

en: Shared with other computers
uk: Ворошный з другыми компюторами

en: Disabled
uk: Выключено

en: Routes
uk: Руты

en: _Ignore automatically obtained routes
uk: _Іґноровати автоматічно достані руты

en: Use this connection _only for resources on its network
uk: Хосновати се споєня _лем для ресурсув сьої мрежи

en: _MAC Address
uk: _MAC адрес

en: _Cloned MAC Address
uk: _Клонірованый MAC-адрес

en: hardware
uk: желізо

en: _Reset
uk: _Зверичи

en: Reset the settings for this connection to their defaults, but remember as a preferred connection.
uk: Зверичи штімованя сього споєня од стандардным значеням, ай запомнити го у якости майлюбимого.

en: Remove all details relating to this network and do not try to automatically connect to it.
uk: Удалити вшыткі штімы, припадні од сів мрежи, ай не спойовати ся з нив автоматічно.

en: reset
uk: зверженя

en: Hardware
uk: Желізо

[ctx: tab]
en: Reset
uk: Зверичи

en: Wi-Fi Hotspot
uk: Точка приступа Wi-Fi

en: _Turn On
uk: _Уключити

en: Turn Wi-Fi off
uk: Выключити Wi-Fi

en: _Use as Hotspot…
uk: _Хосновати ги точку приступа...

en: _Connect to Hidden Network…
uk: _Спойовати ся од спрятанув мрежи...

en: _History
uk: _Ґісторія

en: Switch off to connect to a Wi-Fi network
uk: Выключіт для споєня з мрежов Wi-Fi

en: Network Name
uk: Имня мрежи

en: Connected Devices
uk: Споєні девайсы

en: Security type
uk: Тіп безопасности

en: Password
uk: Парола

en: Undo
uk: Вернути

en: No internet connection — connect to set up new online accounts
uk: Не є споєня з інтернетом. Споєня треба бы штімовати онлайн акаунты

en: Add an account
uk: Придати акаунт

en: Remove Account
uk: Удалити акаунт

en: Choose a Layout
uk: Уберіт приділ

en: Preview
uk: Предниканя

en: Select an input source to add
uk: Уберіт жерело ввода для приданя

en: Keyboard Layout Options
uk: Штімованя приділа клавешници

en: Region and Language
uk: Реґіон тай бисіда

en: Add Layout
uk: Придати приділ

en: Remove Layout
uk: Удалити приділ

en: Move Up
uk: Горув

en: Move Down
uk: Долув

en: Preview Layout
uk: Предниканя приділа

en: Include less-common layouts in the selection list
uk: Залучат менш прості приділы у список убераня

en: Use the same layout for all windows
uk: Хосновати єднакый приділ у вшыткых оболоках

en: Allow different layouts for individual windows
uk: Поволити усякі приділы для каждого оболока

en: New windows use the default layout
uk: Хосновати приділ стандардно у новых оболоках

en: New windows use the previous window's layout
uk: Хосновати приділ передущого оболока у новых оболоках

en: Display options
uk: Штімованя екрана

en: Use a country flag, if available,  to represent keyboard layouts
uk: Хосновати стяг державы, кідь є, для указованя приділа клавешници

en: Show the layout name instead of the group name when using text to represent a layout
uk: Указовати имня приділа намісто имені ґрупы, коли ся хоснує текст для указованя приділа

en: Prefer upper-case when using text to represent a layout
uk: Волїти верьхньый реґістер при хоснованьови текста для указованя приділа

en: _Options...
uk: _Штімованя...

en: View and edit keyboard layout options
uk: Одкрыти тай перемінити штімованя приділа

en: Reset to De_faults
uk: Восстановити штімованя од _стандардным

en: Replace the current keyboard layout settings with the
    default settings
uk: Замінити тепирішні штімованя приділа
    штімованями стандардными

en: Map Buttons
uk: Назначити клопкы

en: Map buttons to functions
uk: Назначити клопкы функціями

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear.
uk: Обы перемінити комбінацію клопок, уберіт "Дїя стиснутя клопкы", стисніт комбінацію клопок тай стисніт нові клопкы вадь стисніт Backspace бы почистити.

en: No tablet detected
uk: Планшет не найденый

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
uk: Подкапчіт вадь уключіт планшет Wacom

en: Bluetooth Settings
uk: Штімованя Bluetooth

en: Wacom Tablet
uk: Планшет Wacom

en: Tracking Mode
uk: Режім слїженя

en: Left-Handed Orientation
uk: Лїворучна оріентація

en: Map to Monitor…
uk: Приязка од моніторови...

en: Map Buttons…
uk: Приязка клопок...

en: Calibrate…
uk: Мустровати...

en: Adjust mouse settings
uk: Реґуловати штімованя мыши

en: Adjust display resolution
uk: Реґуловати розрішеня дісплея

en: Decouple Display
uk: Поділити екран

en: Tablet (absolute)
uk: Планшет (абсолютный)

en: Touchpad (relative)
uk: Тачпад (односный)

en: Middle Mouse Button Click
uk: Клопкнутя середньої клопкы мыши

en: Right Mouse Button Click
uk: Клопкнутя правої клопкы мыши

en: Back
uk: Назад

en: Forward
uk: Уперед

en: No stylus found
uk: Стілус не найденый

en: Eraser Pressure Feel
uk: Сензітивность стисканя ґумікы

en: Soft
uk: Мягкый

en: Firm
uk: Твердый

en: Top Button
uk: Верьхня клопка

en: Lower Button
uk: Нижня клопка

en: Lowest Button
uk: Май нижня клопка

en: Tip Pressure Feel
uk: Сензітивность стисканя пера

en: Test Your _Settings
uk: _Перевірити штімованя

en: 802.1x _Security
uk: _Защита 802.1x

en: page 1
uk: сторунка 1

en: Anony_mous identity
uk: А_нонімна ідентіта

en: Inner _authentication
uk: Уднушня _аутентіфікація

en: page 2
uk: сторунка 2

en: Last Used
uk: Послїдньоє хоснованя

en: 10 Mb/s
uk: 10 Мб/c

en: 100 Mb/s
uk: 100 Мб/с

en: 1 Gb/s
uk: 1 Ґб/с

en: 10 Gb/s
uk: 10 Ґб/с

en: _Name
uk: _Имня

en: _Cloned Address
uk: _Клоновані адресы

en: bytes
uk: байтув

en: Make available to other _users
uk: Зробити приступным для другых _хосновачув

en: Connect _automatically
uk: Споити ся _автоматічно

en: Firewall _Zone
uk: Firewall _зона

en: Automatic DNS
uk: Автоматічный DNS

en: Automatic Routes
uk: Автоматічні руты

en: Make available to _other users
uk: Зробити приступным для _другых хосновачув

en: Anonymous
uk: Анонімный

en: Authenticated
uk: Аутентіфікованый

en: Both
uk: Обадвоє

en: PAC _file
uk: _Файл PAC

en: _Inner authentication
uk: _Уднушня аутентіфікація

en: _Username
uk: _Юзернейм

en: Sho_w password
uk: _Указовати паролу

en: Version 0
uk: Верзія 0

en: Version 1
uk: Верзія 1

en: C_A certificate
uk: Сертіфікат C_A

en: No CA certificate is _required
uk: Сертіфікат CA не _треба

en: PEAP _version
uk: PEAP _верзія

en: I_dentity
uk: _Ідентіта

en: _User certificate
uk: _Хосновательськый сертіфікат

en: Private _key
uk: Пріватный _ключ

en: _Private key password
uk: _Парола пріватного ключа

en: Au_thentication
uk: _Аутентіфікація

en: 1 (Default)
uk: 1 (Стандардно)

en: Open System
uk: Одкрыта сістема

en: Shared Key
uk: Ворошный ключ

en: _Key
uk: _Ключ

en: Sho_w key
uk: _Указовати ключ

en: WEP inde_x
uk: _Індекс WEP

en: _Type
uk: _Тіп

en: Screen Calibration
uk: Мустрованя екрана

en: Color, ICC, Profile, Calibrate, Printer, Display
uk: Цвіт, ICC, Профіл, Мустровати, Прінтер, Екран

en: Region & Language
uk: Реґіон тай бисіда

en: Change your region and language settings
uk: Перемінити свуй реґіон тай бисіду

en: Display
uk: Дісплей
