cinnamon-control-center - en to sv translation catalogue (491 entries)

note: TRANSLATORS: this is where the user can click and import a profile
en: Other profile…
sv: Annan profil...

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
sv: Standard:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
sv: Färgrymd:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
sv: Testprofil:

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Set for all users
sv: Ställ in för alla användare

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Create virtual device
sv: Skapa virtuell enhet

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
sv: Välj ICC-profilfil

en: _Import
sv: _Importera

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
sv: ICC-profiler som stöds

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
sv: Alla filer

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Displays
sv: Tillgängliga skärmprofiler

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Scanners
sv: Tillgängliga bildläsarprofiler

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Printers
sv: Tillgängliga skrivarprofiler

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Cameras
sv: Tillgängliga kameraprofiler

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Webcams
sv: Tillgängliga webbkameraprofiler

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI * where the device type is not recognised Profiles that can be added to the device
en: Available Profiles
sv: Tillgängliga profiler

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Device
sv: Enhet

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Calibration
sv: Kalibrering

note: TRANSLATORS: this is when an auto-added profile cannot be removed
en: Cannot remove automatically added profile
sv: Kan inte ta bort automatiskt tillagd profil

note: TRANSLATORS: this is when there is no profile for the device
en: No profile
sv: Ingen profil

en: %i year | %i years
sv[0]: %i år
sv[1]: %i år

en: %i month | %i months
sv[0]: %i månad
sv[1]: %i månader

en: %i week | %i weeks
sv[0]: %i vecka
sv[1]: %i veckor

note: fallback
en: Less than 1 week
sv: Mindre än en vecka

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default RGB
sv: Standard RGB

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default CMYK
sv: Standard CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default Gray
sv: Standard Grå

en: Uncalibrated
sv: Inte kalibrerad

en: This device is not color managed.
sv: Denna enhet är inte färghanterad.

en: This device is using manufacturing calibrated data.
sv: Denna enhet använder fabriksinställd kalibreringsdata.

en: This device does not have a profile suitable for whole-screen color correction.
sv: Denna enhet har inte en profil lämplig för färgkorrigering i helskärmsläge.

en: This device has an old profile that may no longer be accurate.
sv: Denna enhet har en gammal profil som kanske inte längre är bra nog.

note: TRANSLATORS: this is when the calibration profile age is not * specified as it has been autogenerated from the hardware
en: Not specified
sv: Inte angivet

note: add the 'No devices detected' entry
en: No devices supporting color management detected
sv: Inga enheter hittades som har stöd för färghantering

[ctx: Device kind]
en: Display
sv: Skärmar

[ctx: Device kind]
en: Scanner
sv: Skanner

[ctx: Device kind]
en: Printer
sv: Skrivare

[ctx: Device kind]
en: Camera
sv: Kamera

[ctx: Device kind]
en: Webcam
sv: Webbkamera

note: Add some common languages first
en: English
sv: Engelska

en: British English
sv: Brittisk engelska

en: German
sv: Tyska

en: French
sv: Franska

en: Spanish
sv: Spanska

en: Chinese (simplified)
sv: Kinesiska (förenklad)

en: Russian
sv: Ryska

en: Arabic
sv: Arabiska

note: Add some common regions
en: United States
sv: Förenta Staterna

en: Germany
sv: Tyskland

en: France
sv: Frankrike

en: Spain
sv: Spanien

en: China
sv: Kina

en: Select a region
sv: Välj en region

en: Unspecified
sv: Ej angivet

note: Translators:  this is the feature where what you see on your * laptop's screen is the same as your external projector. * Here, "Mirrored" is being used as an adjective.  For example, * the Spanish translation could be "Pantallas en Espejo".
en: Mirrored Displays
sv: Speglade skärmar

en: Confirm reset to defaults
sv: Bekräfta återställning till standardvärden

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Continue
sv: Fortsätt

en: This will remove all existing display configurations and reset the current layout.
sv: Detta tar bort alla befintliga inställningar för bildskärmen och återställer det aktuella utseendet.

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
sv: Liggande

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Right
sv: Stående höger

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Left
sv: Stående vänster

[ctx: Display rotation]
en: Landscape (flipped)
sv: Landskap (omvänt)

en: Monitor scale
sv: Skärmskalning

en: User interface scale
sv: Skalning av användargränssnitt

en: Network proxy
sv: Nätverksproxy

en: Oops, something has gone wrong. Please contact your software vendor.
sv: Hoppsan, något gick fel. Kontakta din programvaruleverantör.

en: NetworkManager needs to be running.
sv: Nätverkshanteraren måste vara aktiv.

en: never
sv: aldrig

en: today
sv: idag

en: yesterday
sv: igår

en: %i day ago | %i days ago
sv[0]: %i dag sedan
sv[1]: %i dagar sedan

en: IPv4 Address
sv: IPv4-adress

en: IPv6 Address
sv: IPv6-adress

en: IP Address
sv: IP-adress

en: Hardware Address
sv: Hårdvaruadress

en: Default Route
sv: Standardrutt

en: Last used
sv: Senast använda

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
sv: Trådbundet

en: Options…
sv: Alternativ...

en: Add new connection
sv: Lägg till ny anslutning

[ctx: Wifi security]
en: None
sv: Ingen

[ctx: Signal strength]
en: None
sv: Ingen

[ctx: Signal strength]
en: Weak
sv: Svag

[ctx: Signal strength]
en: Ok
sv: Skaplig

[ctx: Signal strength]
en: Good
sv: Bra

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
sv: Utmärkt

en: If you have a connection to the Internet other than wireless, you can set up a wireless hotspot to share the connection with others.
sv: Om du inte är trådlöst ansluten till nätet, kan du skapa en trådlös surfzon för att dela din anslutning med andra.

en: Switching on the wireless hotspot will disconnect you from <b>%s</b>.
sv: Om du använder din dator som trådlös surfzon kommer du att kopplas bort från <b>%s</b>.

en: It is not possible to access the Internet through your wireless while the hotspot is active.
sv: Det är inte möjligt att ansluta trådlöst till Internet medan surfzonen är aktiverad.

en: Stop hotspot and disconnect any users?
sv: Vill du inaktivera surfzonen och koppla bort alla användare?

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Stop Hotspot
sv: _Inaktivera surfzon

en: System policy prohibits use as a Hotspot
sv: Systemet tillåter ej att användas som en surfzon

en: Wireless device does not support Hotspot mode
sv: Den trådlösa enheten stöder inte surfzoner

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
sv: Uppgifterna om valda nätverk, inkluderande lösenord och specialinställningar kommer att förloras.

en: _Forget
sv: _Glöm

en: History
sv: Historik

en: _Close
sv: _Stäng

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
sv: _Glöm

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
sv: Web Proxy Autodiscovery (WPAD) används när en URL för konfiguration inte tillhandahålls.

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
sv: Detta rekommenderas inte för opålitliga och publika nätverk.

en: Proxy
sv: Proxyserver

note: TRANSLATORS: AP type
en: Unknown
sv: Okänd

note: TRANSLATORS: AP type
en: Infrastructure
sv: Infrastruktur

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown
sv: Okänd status

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
sv: Ohanterat

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
sv: Otillgängligt

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connecting
sv: Ansluter

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Authentication required
sv: Autentisering krävs

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connected
sv: Ansluten

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
sv: Kopplar från

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connection failed
sv: Anslutningen misslyckades

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown (missing)
sv: Okänd status (saknas)

note: TRANSLATORS: VPN status
en: Not connected
sv: Inte ansluten

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
sv: Konfigurationen misslyckades

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
sv: IP-konfigurationen misslyckades

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
sv: IP-konfigurationen har löpt ut

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
sv: Hemligheter krävdes, men tillhandahölls inte

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
sv: 802.1x-anroparen kopplade ner

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
sv: 802.1x-anropskonfigurationen misslyckades

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
sv: 802.1x-anropet misslyckades

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
sv: 802.1x-anropet tog för lång tid att autentisera

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
sv: PPP-tjänsten misslyckades med att starta

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
sv: PPP-tjänsten kopplades ifrån

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
sv: PPP misslyckades

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
sv: DHCP-klienten misslyckades med att starta

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
sv: Fel i DHCP-klient

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
sv: DHCP-klienten misslyckades

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
sv: Tjänst för delad anslutning misslyckades med att starta

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
sv: Tjänst för delad anslutning misslyckades

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
sv: Kunde inte starta AutoIP-tjänsten

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
sv: Fel i AutoIP-tjänsten

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
sv: AutoIP-tjänsten misslyckades

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
sv: Linjen är upptagen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
sv: Ingen rington

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
sv: Ingen bärare kunde etableras

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
sv: Uppringningen tog för lång tid

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
sv: Uppringningen misslyckades

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
sv: Initiering av modem misslyckades

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
sv: Misslyckades med att välja angiven APN

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
sv: Söker inte efter nätverk

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
sv: Nätverksregistrering nekades

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
sv: Tidsgränsen för nätverksregistrering överstegs

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
sv: Misslyckades med att registrera med begärt nätverk

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
sv: Kontroll av pin-kod misslyckades

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
sv: Enheten kan sakna firmware

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
sv: Anslutningen försvann

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
sv: Det antogs att en existerande anslutning redan fanns

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
sv: Modemet kunde inte hittas

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
sv: Bluetoothanslutningen misslyckades

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
sv: SIM-kortet är inte isatt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
sv: Sim-kortet kräver en pin-kod

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
sv: SIM-kortet kräver en puk-kod

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
sv: Fel på SIM-kortet

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
sv: Misslyckades med ett anslutningsberoende

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
sv: fast programvara saknas

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
sv: Kabeln är frånkopplad

[ctx: Online Account]
en: Other
sv: Övrigt

note: translators: This is the title of the "Show Account" dialog. The * %s is the name of the provider. e.g., 'Google'.
en: %s Account
sv: %s Konto

en: Error removing account
sv: Fel vid borttagning av kontot

note: Translators: The %s is the username (eg., debarshi.ray@gmail.com * or rishi).
en: <b>%s</b> removed
sv: <b>%s</b> togs bort

en: Layout
sv: Utformning

en: Default
sv: Standard

en: Button %d
sv: Knapp %d

en: Output:
sv: Utmatning:

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
sv: Behåll bildförhållandet (brevlådeformat):

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
sv: Mappa till en enskild skärm

en: %d of %d
sv: %d av %d

en: Display Mapping
sv: Skärmmappning

en: Stylus
sv: Penna

en: Tablet
sv: Ritplatta

en: Button
sv: Knapp

en: New shortcut…
sv: Nytt kortkommando…

en: Security
sv: Säkerhet

en: automatic
sv: automatisk

en: Profile %d
sv: Profil %d

en: Never
sv: Aldrig

en: Today
sv: Idag

en: Yesterday
sv: Igår

en: Details
sv: Detaljer

en: Identity
sv: Identitet

en: Address
sv: Adress

en: Netmask
sv: Nätmask

en: Gateway
sv: Nätsluss

en: Delete Address
sv: Ta bort adress

en: Add
sv: Lägg till

en: Delete DNS Server
sv: Radera DNS-server

[ctx: network parameters]
note: Translators: Please see https://en.wikipedia.org/wiki/Metrics_(networking)
en: Metric
sv: Vägvalsfält

en: Delete Route
sv: Ta bort rutt

en: Automatic (DHCP)
sv: Automatiskt (DHCP)

en: Manual
sv: Manuell

en: Link-Local Only
sv: Endast lokal länk

en: Automatic
sv: Automatisk

en: Automatic, DHCP only
sv: Automatisk, endast DHCP

en: Reset
sv: Återställ

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
sv: Ingen

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
sv: WEP 40/128-bitars nyckel (Hexadecimal eller ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
sv: WEP 128-bitars lösenfras

en: Dynamic WEP (802.1x)
sv: Dynamisk WEP (802.1x)

en: WPA & WPA2 Personal
sv: WPA och WPA2 Personal

en: WPA & WPA2 Enterprise
sv: WPA och WPA2 Enterprise

[ctx: Firewall zone]
en: Default
sv: Förval

en: The zone defines the trust level of the connection
sv: Zonen anger anslutningens tillitsnivå

en: Unable to open connection editor
sv: Kunde inte öppna anslutningsredigeraren

en: New Profile
sv: Ny profil

en: _Add
sv: Lägg till (_A)

en: Import from file…
sv: Importera från fil…

en: Add VPN
sv: Lägg till VPN

en: Cannot import VPN connection
sv: Kan inte importera VPN-anslutning

en: The file “%s” could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
sv: Filen ”%s” kunde inte läsas eller innehåller ingen känd information om VPN-anslutningar
    
    Fel: %s.

en: Select file to import
sv: Välj fil att importera

en: _Open
sv: Öppna (_O)

en: A file named “%s” already exists.
sv: En fil med namnet ”%s” finns redan.

en: _Replace
sv: E_rsätt

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
sv: Vill du ersätta %s med VPN-anslutningen som du sparar?

en: Cannot export VPN connection
sv: Kan inte exportera VPN-anslutning

en: The VPN connection “%s” could not be exported to %s.
    
    Error: %s.
sv: VPN-anslutningen ”%s” kunde inte exporteras till %s.
    
    Fel: %s.

en: Export VPN connection
sv: Exportera VPN-anslutning

en: _Save
sv: _Spara

en: undefined error in 802.1x security (wpa-eap)
sv: odefinierat fel i 802.1x-säkerhet (wpa-eap)

en: no file selected
sv: ingen fil vald

en: unspecified error validating eap-method file
sv: ospecificerat fel vid validering av eap-metodfil

en: DER, PEM, or PKCS#12 private keys (*.der, *.pem, *.p12, *.key)
sv: Privata DER-, PEM- eller PKCS#12-nycklar (*.der, *.pem, *.p12, *.key)

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
sv: DER eller PEM-certifikat (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)

en: missing EAP-FAST PAC file
sv: saknar PAC-fil för EAP-FAST

en: Choose a PAC file
sv: Välj en PAC-fil

en: PAC files (*.pac)
sv: PAC-filer (*.pac)

en: missing EAP-LEAP username
sv: saknar användarnamn för EAP-LEAP

en: missing EAP-LEAP password
sv: saknar lösenord för EAP_LEAP

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: %s
sv: ogiltigt CA-certifikat för EAP-PEAP: %s

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: no certificate specified
sv: ogiltigt CA-certifikat för EAP-PEAP: inget certifikat angivet

en: Choose a Certificate Authority certificate
sv: Välj ett certifikat för certifikatsutfärdare

en: missing EAP username
sv: saknar användarnamn för EAP

en: missing EAP password
sv: saknar lösenord för EAP

en: missing EAP-TLS identity
sv: saknar identitet för EAP-TLS

en: invalid EAP-TLS CA certificate: %s
sv: ogiltigt CA-certifikat för EAP-TLS: %s

en: invalid EAP-TLS CA certificate: no certificate specified
sv: ogiltigt CA-certifikat för EAP-TLS: inget certifikat angivet

en: invalid EAP-TLS password: missing
sv: ogiltigt lösenord för EAP-TLS: saknas

en: invalid EAP-TLS private-key: %s
sv: ogiltig privat nyckel för EAP-TLS: %s

en: invalid EAP-TLS user-certificate: %s
sv: ogiltigt användarcertifikat för EAP-TLS: %s

en: Unencrypted private keys are insecure
sv: Okrypterade privata nycklar är inte säkra

en: The selected private key does not appear to be protected by a password.  This could allow your security credentials to be compromised.  Please select a password-protected private key.
    
    (You can password-protect your private key with openssl)
sv: Den valda privata nyckeln verkar inte vara skyddad av ett lösenord.  Detta kan innebära att dina säkerhetsuppgifter kan komprometteras.  Välj en lösenordsskyddad privat nyckel.
    
    (Du kan lösenordsskydda din privata nyckel med openssl)

en: Choose your personal certificate
sv: Välj ditt personliga certifikat

en: Choose your private key
sv: Välj din privata nyckel

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: %s
sv: ogiltigt CA-certifikat för EAP-TTLS: %s

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: no certificate specified
sv: ogiltigt CA-certifikat för EAP-TTLS: inget certifikat angivet

en: Unknown error validating 802.1x security
sv: Okänt fel vid validering av 802.1x-säkerhet

en: Tunneled TLS
sv: Tunnlad TLS

en: Protected EAP (PEAP)
sv: Skyddad EAP (PEAP)

en: missing leap-username
sv: saknar leap-användarnamn

en: missing leap-password
sv: saknar leap-lösenord

en: missing wep-key
sv: saknar wep-nyckel

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only hex-digits
sv: ogiltig wep-nyckel: nyckel med en längd på %zu får endast innehålla hexadecimala siffror

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only ascii characters
sv: ogiltig wep-nyckel: nyckel med en längd på %zu får endast innehålla ascii-tecken

en: invalid wep-key: wrong key length %zu. A key must be either of length 5/13 (ascii) or 10/26 (hex)
sv: ogiltig wep-nyckel: felaktig nyckellängd %zu. En nyckel måste ha antingen längden 5/13 (ascii) eller 10/26 (hex)

en: invalid wep-key: passphrase must be non-empty
sv: ogiltig wep-nyckel: lösenfras får inte vara tom

en: invalid wep-key: passphrase must be shorter than 64 characters
sv: ogiltig wep-nyckel: lösenfras måste vara kortare än 64 tecken

en: invalid wpa-psk: invalid key-length %zu. Must be [8,63] bytes or 64 hex digits
sv: ogiltig wpa-psk: ogiltig nyckellängd %zu. Måste vara [8,63] byte eller 64 hexadecimala siffror

en: invalid wpa-psk: cannot interpret key with 64 bytes as hex
sv: ogiltig wpa-psk: kan inte tolka nyckel med 64 byte som hexadecimal

en: _All Settings
sv: _Alla inställningar

en: Enable verbose mode
sv: Aktivera informativt läge

en: Show the overview
sv: Visa översikten

en: Show help options
sv: Visa hjälpflaggor

en: Panel to display
sv: Panel att visa

en: - System Settings
sv: - Systeminställningar

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
sv: %s
    Kör "%s --help" för att se en komplett lista över tillgängliga kommandoradsflaggor.

en: Help
sv: Hjälp

en: Quit
sv: Avsluta

[ctx: hotspot]
note: translators: This is the default hotspot name, need to be less than 32-bytes
en: Hotspot
sv: Surfzon

en: Color
sv: Färg

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
sv: Varje enhet behöver en uppdaterad färgprofil för att bli färghanterad.

en: Add device
sv: Lägg till enhet

en: Add a virtual device
sv: Lägg till en virtuell enhet

en: Delete device
sv: Ta bort enhet

en: Remove a device
sv: Ta bort en enhet

en: Set this profile for all users on this computer
sv: Använd profilen för alla användare på datorn

en: Add profile
sv: Lägg till profil

en: Remove profile
sv: Ta bort profil

en: View details
sv: Visa detaljer

en: Device type:
sv: Enhetstyp:

en: Manufacturer:
sv: Tillverkare:

en: Model:
sv: Modell:

en: Image files can be dragged on this window to auto-complete the above fields.
sv: Bildfiler kan dras till detta fönster för att automatiskt komplettera ovanstående fält.

en: Select a language
sv: Välj ett språk

en: _Select
sv: _Välj

en: _City:
sv: _Ort:

en: _Network Time
sv: _Nätverkstid

en: Set the time one hour ahead.
sv: Ställ fram klockan en timme.

en: Set the time one hour back.
sv: Ställ tillbaka klockan en timme.

en: Set the time one minute ahead.
sv: Ställ fram klockan en minut.

en: Set the time one minute back.
sv: Ställ tillbaka klockan en minut.

en: Month
sv: Månad

en: Day
sv: Dag

en: Year
sv: År

en: January
sv: Januari

en: February
sv: Februari

en: March
sv: Mars

en: May
sv: Maj

en: June
sv: Juni

en: July
sv: Juli

en: August
sv: Augusti

en: October
sv: Oktober

en: Display Arrangement
sv: Skärmuppställning

en: Set as Primary
sv: Ange som primär

en: Display Configuration
sv: Skärmkonfiguration

en: Join Displays
sv: Slå ihop skärmar

en: Mirror
sv: Spegla

en: Displays
sv: Skärm­ar

en: Reset to Defaults
sv: Återställ till standardvärden

en: Cancel changes
sv: Förkasta ändringar

en: Apply
sv: Verkställ

en: Resolution
sv: Upplösning

en: Refresh Rate
sv: Uppdateringsfrekvens

en: Adjust for TV
sv: Justera för TV

en: _Add Profile…
sv: _Lägg till profil...

en: Provider
sv: Leverantör

en: Network
sv: Nätverk

[ctx: proxy method]
en: None
sv: Ingen

[ctx: proxy method]
en: Manual
sv: Manuell

[ctx: proxy method]
en: Automatic
sv: Automatisk

en: _Method
sv: _Metod

en: _Configuration URL
sv: _Konfigurationslänk

en: _HTTP Proxy
sv: _HTTP-proxyserver

en: H_TTPS Proxy
sv: H_TTPS Proxy-server

en: _FTP Proxy
sv: _FTP-proxyserver

en: _Socks Host
sv: _Socks-värd

en: _Ignore Hosts
sv: _Ignorera Värdar

en: Turn device off
sv: Stäng av enhet

en: Add Device
sv: Lägg till enhet

en: Remove Device
sv: Ta bort enhet

en: VPN Type
sv: VPN-typ

en: Group Name
sv: Gruppnamn

en: Group Password
sv: Grupplösenord

en: Username
sv: Användarnamn

en: Turn VPN connection off
sv: Stäng av VPN-anslutning

en: _Apply
sv: _Verkställ

en: Automatic _Connect
sv: Anslut _Automatiskt

en: Signal Strength
sv: Signalstyrka

en: Link speed
sv: Länkhastighet

en: details
sv: detaljer

en: S_ecurity
sv: S_äkerhet

en: _Password
sv: _Lösenord

en: My Home Network
sv: Mitt hemnätverk

en: None
sv: Ingen

en: Show P_assword
sv: Visa L_ösenord

en: Make available to other users
sv: Gör tillgängligt för andra användare

en: identity
sv: identitet

en: _Addresses
sv: _Adresser

en: Automatic (DHCP) addresses only
sv: Endast automatiska (DHCP)-adresser

en: Link-local only
sv: Endast lokal länk

en: Shared with other computers
sv: Delad med andra datorer

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Routes
sv: Rutter

en: _Ignore automatically obtained routes
sv: _Ignorera automatiskt erhållna rutter

en: Use this connection _only for resources on its network
sv: Använd denna anslutning _endast för resurser på dess nätverk

en: _MAC Address
sv: _MAC-adress

en: _Cloned MAC Address
sv: _Klonad MAC-adress

en: hardware
sv: hårdvara

en: _Reset
sv: _Återställ

en: Reset the settings for this connection to their defaults, but remember as a preferred connection.
sv: Återställ inställningarna för denna anslutning till förvalt, men kom ihåg den som en föredragen anslutning.

en: Remove all details relating to this network and do not try to automatically connect to it.
sv: Ta bort alla detaljer som rör detta nätverk och försök inte att automatiskt ansluta till det.

en: reset
sv: återställ

en: Hardware
sv: Hårdvara

[ctx: tab]
en: Reset
sv: Återställ

en: Wi-Fi Hotspot
sv: Wi-Fi surfzon

en: _Turn On
sv: _Slå På

en: Turn Wi-Fi off
sv: Stäng av trådlöst nätverk

en: _Use as Hotspot…
sv: _Använd som surfzon...

en: _Connect to Hidden Network…
sv: _Anslut till dolt nätverk…

en: _History
sv: _Historik

en: Switch off to connect to a Wi-Fi network
sv: Slå av för att ansluta till ett WiFi nätverk

en: Network Name
sv: Nätverksnamn

en: Connected Devices
sv: Anslutna Enheter

en: Security type
sv: Säkerhetstyp

en: Password
sv: Lösenord

en: Undo
sv: Ångra

en: No internet connection — connect to set up new online accounts
sv: Ingen internetanslutning — anslut för att konfigurera nya nätkonton

en: Add an account
sv: Lägg till ett konto

en: Remove Account
sv: Ta bort konto

en: Choose a Layout
sv: Välj en utformning

en: Preview
sv: Förhandsgranskning

en: Select an input source to add
sv: Välj en inmatningskälla att lägga till

en: Keyboard Layout Options
sv: Alternativ för tangentbordsutformning

en: Region and Language
sv: Region och språk

en: Add Layout
sv: Lägg till utformning

en: Remove Layout
sv: Ta bort utformning

en: Move Up
sv: Flytta uppåt

en: Move Down
sv: Flytta nedåt

en: Preview Layout
sv: Förhandsgranska utformning

en: Include less-common layouts in the selection list
sv: Inkludera också mer ovanliga utformningar i listan

en: Use the same layout for all windows
sv: Använd samma utformning för alla fönster

en: Allow different layouts for individual windows
sv: Tillåt olika utformningar för individuella fönster

en: New windows use the default layout
sv: Nya fönster använder förvald layout

en: New windows use the previous window's layout
sv: Nya fönster använder föregående fönsters utformning

en: Display options
sv: Visningsalternativ

en: Use a country flag, if available,  to represent keyboard layouts
sv: Använd en nationsflagga, om tillgänglig, för att representera tangentbordsutformning

en: Show the layout name instead of the group name when using text to represent a layout
sv: Visa layoutens namn istället för gruppnamnet när text används för att representera layout

en: Prefer upper-case when using text to represent a layout
sv: Föredra stora bokstäver när text används för att representera en layout

en: _Options...
sv: _Alternativ…

en: View and edit keyboard layout options
sv: Visa och redigera alternativ för tangentbordsutformning

en: Reset to De_faults
sv: Återställ till st_andardvärden

en: Replace the current keyboard layout settings with the
    default settings
sv: Ersätt aktuella inställningar för tangentbordslayout
    med standardinställningarna

en: Map Buttons
sv: Mappa knappar

en: Map buttons to functions
sv: Mappa knappar till funktioner

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear.
sv: För att redigera ett kortkommando, välj åtgärden ”Skicka tangenttryckning”, tryck på knappen för kortkommando och håll nere de nya tangenterna eller tryck backsteg för att rensa.

en: No tablet detected
sv: Ingen ritplatta hittades

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
sv: Anslut eller aktivera din Wacom-ritplatta

en: Bluetooth Settings
sv: Inställningar för Bluetooth

en: Wacom Tablet
sv: Wacom-ritplatta

en: Tracking Mode
sv: Spårningsläge

en: Left-Handed Orientation
sv: Vänsterhänt orientering

en: Map to Monitor…
sv: Mappa till skärm…

en: Map Buttons…
sv: Mappa knappar...

en: Calibrate…
sv: Kalibrera…

en: Adjust mouse settings
sv: Ställ in musinställningar

en: Adjust display resolution
sv: Justera skärmupplösning

en: Decouple Display
sv: Frikoppla skärm

en: Tablet (absolute)
sv: Ritplatta (absolut)

en: Touchpad (relative)
sv: Pekplatta (relativ)

en: Middle Mouse Button Click
sv: Mittenklick med musknapp

en: Right Mouse Button Click
sv: Högerklick med musknapp

en: Back
sv: Bakåt

en: Forward
sv: Framåt

en: No stylus found
sv: Inga styluspenna hittades

en: Please move your stylus to the proximity of the tablet to configure it
sv: Förflytta din styluspenna nära ritplattan för att konfigurera den

en: Eraser Pressure Feel
sv: Tryckkänsla för suddgummit

en: Soft
sv: Mjuk

en: Firm
sv: Fast

en: Top Button
sv: Övre knapp

en: Lower Button
sv: Nedre knapp

en: Lowest Button
sv: Nedersta knappen

en: Tip Pressure Feel
sv: Tryckkänsla för spets

en: Test Your _Settings
sv: Prova dina in_ställningar

en: 802.1x _Security
sv: 802.1x _Säkerhet

en: page 1
sv: sida 1

en: Anony_mous identity
sv: Ano_nym identitet

en: Inner _authentication
sv: Inre _autentisering

en: page 2
sv: sida 2

en: Last Used
sv: Senast Använda

en: Twisted Pair (TP)
sv: Tvinnad Parning (TP)

en: Attachment Unit Interface (AUI)
sv: Fäst Enhets Gränssnitt (AUI)

en: Media Independent Interface (MII)
sv: Mediaoberoende gränssnitt (MII)

en: _Name
sv: _Namn

en: _Cloned Address
sv: _Klonad Adress

en: bytes
sv: byte

en: Make available to other _users
sv: Gör tillgängligt för andra _användare

en: Connect _automatically
sv: Anslut _automatiskt

en: Firewall _Zone
sv: Brandväggs_zon

en: Automatic DNS
sv: Automatisk DNS

en: Automatic Routes
sv: Automatiska Rutter

en: Reset the settings for this network, including passwords, but remember it as a preferred network
sv: Återställ inställningarna för detta nätverk, inklusive lösenord, men kom ihåg det som ett föredraget nätverk

en: Remove all details relating to this network and do not try to automatically connect
sv: Ta bort alla detaljer som rör detta nätverk och försök inte att ansluta automatiskt till det

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
sv: (Fel: kan ej ladda VPN anslutningsredigerare)

en: Make available to _other users
sv: Gör tillgängligt för _andra användare

en: Anonymous
sv: Anonym

en: Authenticated
sv: Autentiserad

en: Both
sv: Båda

en: PAC _file
sv: PAC _fil

en: _Inner authentication
sv: _Inre autentisering

en: Allow automatic PAC pro_visioning
sv: Tillåt automatisk PAC-pro_visionering

en: _Username
sv: _Användarnamn

en: Sho_w password
sv: Vi_sa lösenord

en: C_A certificate
sv: C_A certifikat

en: No CA certificate is _required
sv: Inget CA-certifikat _krävs

en: I_dentity
sv: I_dentitet

en: _User certificate
sv: _Användarcertifikat

en: Private _key
sv: Privat _nyckel

en: _Private key password
sv: _Lösenord för privat nyckel

en: Au_thentication
sv: Au_tentisering

en: 1 (Default)
sv: 1 (Standard)

en: Open System
sv: Öppet system

en: Shared Key
sv: Delad nyckel

en: _Key
sv: _Nyckel

en: Sho_w key
sv: Vis_a nyckel

en: _Type
sv: _Typ

en: Screen Calibration
sv: Skärmkalibrering

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet.
sv: Tryck på målmarkörerna när de visas på skärmen för att kalibrera ritplattan.

en: Mis-click detected, restarting…
sv: Felaktigt klick upptäcktes, startar om…

en: Color management settings
sv: Inställningar för färghantering

en: Color, ICC, Profile, Calibrate, Printer, Display
sv: Färg, ICC, Profil, Kalibrera, Skrivare, Skärm

en: Region & Language
sv: Område och språk

en: Change your region and language settings
sv: Ändra inställningar för din region och ditt språk

en: Display
sv: Skärm

en: Change resolution and position of monitors and projectors
sv: Ändra upplösning och position för skärmar och projektorer

en: Panel, Projector, xrandr, Screen, Resolution, Refresh
sv: Panel, Projektor, xrandr, Skärm, Upplösning, Uppdatera

en: Network settings
sv: Nätverksinställningar

en: Network, Wireless, IP, LAN, Proxy, Internet, WiFi
sv: Nätverk, Trådlöst, IP, LAN, Proxy, Internet, Trådlöst nätverk

en: Graphics Tablet
sv: Ritplatta

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
sv: Ställ in knappmappningar och justera känslighet för styluspenna till ritplattor

en: Tablet, Wacom, Stylus, Eraser, Mouse
sv: Ritplatta, Wacom, Stylus, Raderare, Mus
