cinnamon-control-center - en to tr translation catalogue (508 entries)

note: TRANSLATORS: this is where the user can click and import a profile
en: Other profile…
tr: Diğer profil...

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
tr: Varsayılan:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
tr: Renk uzayı:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
tr: Test profili:

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Set for all users
tr: Tüm kullanıcılara ayarla

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Create virtual device
tr: Sanal aygıt oluştur

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
tr: ICC Profil Dosyası Seç

en: _Import
tr: _İçe Aktar

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
tr: Desteklenen ICC profilleri

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
tr: Tüm dosyalar

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Displays
tr: Ekranlar için Kullanılabilir Profiller

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Scanners
tr: Tarayıcılar için Kullanılabilir Profiller

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Printers
tr: Yazıcılar için Kullanılabilir Profiller

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Cameras
tr: Kameralar için Kullanılabilir Profiller

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Webcams
tr: Web Kameraları için Kullanılabilir Profiller

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI * where the device type is not recognised Profiles that can be added to the device
en: Available Profiles
tr: Kullanılabilir Profiller

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Device
tr: Aygıt

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Calibration
tr: Kalibrasyon

note: TRANSLATORS: this is when an auto-added profile cannot be removed
en: Cannot remove automatically added profile
tr: Otomatik olarak eklenen profil kaldırılamaz

note: TRANSLATORS: this is when there is no profile for the device
en: No profile
tr: Profil yok

en: %i year | %i years
tr[0]: %i yıl
tr[1]: %i yıl

en: %i month | %i months
tr[0]: %i ay
tr[1]: %i ay

en: %i week | %i weeks
tr[0]: %i hafta
tr[1]: %i hafta

note: fallback
en: Less than 1 week
tr: 1 haftadan az

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default RGB
tr: Varsayılan RGB

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default CMYK
tr: Varsayılan CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default Gray
tr: Varsayılan Gri

en: Uncalibrated
tr: Ayarlanmamış

en: This device is not color managed.
tr: Bu aygıt renk yönetimli değildir.

en: This device is using manufacturing calibrated data.
tr: Bu aygıt, fabrika önayarlı verilerini kullanıyor.

en: This device does not have a profile suitable for whole-screen color correction.
tr: Bu aygıt, tam ekran renk düzeltme için uygun bir profile sahip değil.

en: This device has an old profile that may no longer be accurate.
tr: Bu aygıt artık uygun olmayabilecek eski bir profile sahip.

note: TRANSLATORS: this is when the calibration profile age is not * specified as it has been autogenerated from the hardware
en: Not specified
tr: Belirtilmemiş

note: add the 'No devices detected' entry
en: No devices supporting color management detected
tr: Renk yönetimini destekleyen hiçbir aygıt tespit edilemedi

[ctx: Device kind]
en: Display
tr: Ekran

[ctx: Device kind]
en: Scanner
tr: Tarayıcı

[ctx: Device kind]
en: Printer
tr: Yazıcı

[ctx: Device kind]
en: Camera
tr: Kamera

[ctx: Device kind]
en: Webcam
tr: Web kamerası

note: Add some common languages first
en: English
tr: İngilizce

en: British English
tr: İngiltere İngilizcesi

en: German
tr: Almanca

en: French
tr: Fransızca

en: Spanish
tr: İspanyolca

en: Chinese (simplified)
tr: Çince (basitleştirilmiş)

en: Russian
tr: Rusça

en: Arabic
tr: Arapça

note: Add some common regions
en: United States
tr: Birleşik Devletler

en: Germany
tr: Almanya

en: France
tr: Fransa

en: Spain
tr: İspanya

en: China
tr: Çin

en: Select a region
tr: Bir bölge seçin

en: Unspecified
tr: Belirlenmemiş

note: Translators:  this is the feature where what you see on your * laptop's screen is the same as your external projector. * Here, "Mirrored" is being used as an adjective.  For example, * the Spanish translation could be "Pantallas en Espejo".
en: Mirrored Displays
tr: Yansıtılan Ekranlar

en: Confirm reset to defaults
tr: Varsayılanlara sıfırlamayı onaylayın

en: Cancel
tr: İptal

en: Continue
tr: Devam

en: This will remove all existing display configurations and reset the current layout.
tr: Bu, tüm mevcut ekran yapılandırmalarını silecek ve geçerli düzeni sıfırlayacak.

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
tr: Yatay

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Right
tr: Dikey Sağ

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Left
tr: Dikey Sol

[ctx: Display rotation]
en: Landscape (flipped)
tr: Yatay (ters)

en: Monitor scale
tr: Monitör ölçeklendirme

en: User interface scale
tr: Kullanıcı arayüzü ölçeklemesi

en: Network proxy
tr: Ağ vekili

en: Oops, something has gone wrong. Please contact your software vendor.
tr: Üzgünüm, bir şeyler hatalı gitti. Lütfen yazılım sağlayıcınıza başvurun.

en: NetworkManager needs to be running.
tr: NetworkManager’in çalışıyor olması gerekir.

note: Translators: network device speed
en: %d Mb/s
tr: %d Mb/sn

en: never
tr: asla

en: today
tr: bugün

en: yesterday
tr: dün

en: %i day ago | %i days ago
tr[0]: %i gün önce
tr[1]: %i gün önce

en: IPv4 Address
tr: IPv4 Adresi

en: IPv6 Address
tr: IPv6 Adresi

en: IP Address
tr: IP Adresi

en: Hardware Address
tr: Donanım Adresi

en: Default Route
tr: Öntanımlı Ağ Geçidi

en: Last used
tr: Son Kullanılan

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
tr: Kablolu

en: Options…
tr: Seçenekler...

en: Add new connection
tr: Yeni bağlantı ekle

note: TRANSLATORS: this Enterprise WiFi security
en: Enterprise
tr: Kurumsal

[ctx: Wifi security]
en: None
tr: Hiçbiri

[ctx: Signal strength]
en: None
tr: Hiçbiri

[ctx: Signal strength]
en: Weak
tr: Zayıf

[ctx: Signal strength]
en: Ok
tr: Tamam

[ctx: Signal strength]
en: Good
tr: İyi

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
tr: Mükemmel

en: If you have a connection to the Internet other than wireless, you can set up a wireless hotspot to share the connection with others.
tr: Eğer kablosuzdan başka bir İnternet bağlantısına sahipseniz, kablosuz erişim noktası oluşturarak bağlantınızı başkalarıyla paylaşabilirsiniz.

en: Switching on the wireless hotspot will disconnect you from <b>%s</b>.
tr: Kablosuz erişim noktasını (hotspot) etkinleştirmek <b>%s</b> ile bağlantınızı sonlandıracaktır.

en: It is not possible to access the Internet through your wireless while the hotspot is active.
tr: Kablosuz aygıtınız, kablosuz erişim noktası (hotspot) olarak etkinleştirilmiş ise bununla internete erişmi sağlayamazsınız.

en: Stop hotspot and disconnect any users?
tr: Kablosuz eişim noktası durdurulup tüm kullanıcıların bağlantısı kesilsin mi?

en: _Cancel
tr: _İptal

en: _Stop Hotspot
tr: Kablosuz Erişim Noktasını _Durdur

en: System policy prohibits use as a Hotspot
tr: Sistem politikası Kablosuz Erişim Noktası (Hotspot) olarak kullanımı engellemektedir

en: Wireless device does not support Hotspot mode
tr: Kablosuz ağ aygıtı Kablosuz Erişim Noktası (Hotspot) kipini desteklememektedir

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
tr: Seçilen ağlar için ağ detayları, parolalar ve her türlü özel yapılandırmalar kaybolacak.

en: _Forget
tr: Unu_t

en: History
tr: Geçmiş

en: _Close
tr: _Kapat

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
tr: _Unut

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
tr: Yapılandırma URL'si verilmediğinde vekil sunucu otomatik bulma kullanılır.

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
tr: Bu güvenli olmayan açık ağlarda önerilmez.

en: Proxy
tr: Vekil

note: TRANSLATORS: AP type
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

note: TRANSLATORS: AP type
en: Infrastructure
tr: Altyapı

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown
tr: Durum bilinmiyor

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
tr: Yönetilmeyen

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
tr: Kullanılamıyor

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connecting
tr: Bağlanıyor

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Authentication required
tr: Kimlik doğrulama gerekli

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connected
tr: Bağlı

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
tr: Bağlantı kesiliyor

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connection failed
tr: Bağlantı başarısız

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown (missing)
tr: Durum bilinmiyor (kayıp)

note: TRANSLATORS: VPN status
en: Not connected
tr: Bağlı değil

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
tr: Yapılandırma başarısız oldu

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
tr: IP yapılandırması başarısız oldu

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
tr: IP yapılandırması zaman aşımına uğradı

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
tr: Bilinmeyenler gerekli, ancak sağlanmamış

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
tr: 802.1x Doğrulama başarısız

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
tr: 802.1x Doğrulama yapılandırması başarısız

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
tr: 802.1x doğrulama başarısız.

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
tr: 802.1x doğrulaması zaman aşımına uğradı

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
tr: PPP hizmeti başlatılamadı

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
tr: PPP hizmeti kesildi

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
tr: PPP başarısız oldu

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
tr: DHCP istemcisi başlatılmasında hata oldu

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
tr: DHCP istemci hatası

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
tr: DHCP istemcisi başarısız oldu

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
tr: Bağlantı paylaşımı hizmetinin başlatılması başarısız oldu

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
tr: Bağlantı paylaşımı hizmeti başarısız oldu

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
tr: AutoIP hizmetinin başlatılması başarısız oldu

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
tr: AutoIP hizmet hatası

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
tr: AutoIP hizmeti başarısız oldu

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
tr: Hat meşgul

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
tr: Çevir sesi yok

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
tr: Hiçbir taşıyıcıya bağlanılamadı

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
tr: Arama isteği zaman aşımına uğradı

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
tr: Arama denemesi başarısız

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
tr: Modem başlatma başarısız

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
tr: Belirtilen APN seçimi başarısız

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
tr: Ağlar için arama yapılamıyor

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
tr: Ağ kaydı engellendi

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
tr: Ağ kaydı zaman aşımına uğradı

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
tr: İstenilen ağa kayıt başarısız

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
tr: PIN sorgulaması başarısız oldu

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
tr: Bu cihaz için ürün yazılımı eksik olabilir

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
tr: Bağlantı kayboldu

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
tr: Mevcut bağlantı kabul edildi

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
tr: Modem bulunamadı

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
tr: Bluetooth bağlantısı başarısız oldu

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
tr: SIM Kart takılı değil

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
tr: SIM pin kodu gerekiyor

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
tr: SIM Puk kodu gerekiyor

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
tr: SIM yanlış

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
tr: Bağlantı bağımlılığı başarısız

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
tr: Firmware kayıp

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
tr: Kablo takılı değil

[ctx: Online Account]
en: Other
tr: Diğer

note: translators: This is the title of the "Show Account" dialog. The * %s is the name of the provider. e.g., 'Google'.
en: %s Account
tr: %s Hesabı

en: Error removing account
tr: Hesap silinirken hata oluştu

note: Translators: The %s is the username (eg., debarshi.ray@gmail.com * or rishi).
en: <b>%s</b> removed
tr: <b>%s</b> kaldırıldı

en: Layout
tr: Düzen

en: Default
tr: Öntanımlı

en: Button %d
tr: %d düğmesi

en: Output:
tr: Çıktı:

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
tr: En boy oranını koruyun (letterbox):

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
tr: Tek ekrana atama

en: %d of %d
tr: %d / %d

en: Display Mapping
tr: Ekran Eşleme

en: Stylus
tr: Tablet Kalemi (Stylus)

en: Button
tr: Düğme

en: New shortcut…
tr: Yeni kısayol…

en: Security
tr: Güvenlik

en: automatic
tr: otomatik

en: Profile %d
tr: Profil %d

en: Never
tr: Asla

en: Today
tr: Bugün

en: Yesterday
tr: Dün

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Identity
tr: Kimlik

en: Address
tr: Adres

en: Netmask
tr: Ağ maskesi

en: Gateway
tr: Ağ Geçidi

en: Delete Address
tr: Adresi Sil

en: Add
tr: Ekle

en: Server
tr: Sunucu

en: Delete DNS Server
tr: DNS Sunucusunu Sil

[ctx: network parameters]
note: Translators: Please see https://en.wikipedia.org/wiki/Metrics_(networking)
en: Metric
tr: Metrik

en: Delete Route
tr: Rotayı Sil

en: Automatic (DHCP)
tr: Otomatik (DHCP)

en: Manual
tr: Elle

en: Link-Local Only
tr: Sadece Yerel-Bağlantı

en: Prefix
tr: Ön-ek

en: Automatic
tr: Otomatik

en: Automatic, DHCP only
tr: Otomatik, sadece DHCP

en: Reset
tr: Sıfırla

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
tr: Hiçbiri

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
tr: WEP 40/128-bit Anahtar (Hex ya da ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
tr: WEP 128-bit Parola

en: Dynamic WEP (802.1x)
tr: Dinamik WEP (802.1x)

en: WPA & WPA2 Personal
tr: WPA & WPA2 Kişisel

en: WPA & WPA2 Enterprise
tr: WPA & WPA2 Kurumsal

[ctx: Firewall zone]
en: Default
tr: Varsayılan

en: The zone defines the trust level of the connection
tr: Bölge; bağlantının güvenilirlik düzeyini tanımlar

en: Unable to open connection editor
tr: Bağlantı düzenleyici açılamadı

en: New Profile
tr: Yeni Profil

en: _Add
tr: _Ekle

en: Import from file…
tr: Dosyadan içe aktar…

en: Add VPN
tr: VPN Ekle

en: Cannot import VPN connection
tr: VPN bağlantısı içe aktarılamıyor

en: The file “%s” could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
tr: “%s” dosyası okunamadı veya tanınan VPN bağlantı bilgisi içermiyor
    
    Hata: %s.

en: Select file to import
tr: İçeri aktarmak için dosya seçin

en: _Open
tr: _Aç

en: A file named “%s” already exists.
tr: “%s” adında dosya zaten var.

en: _Replace
tr: _Değiştir

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
tr: %s bağlantısını kaydetmek istediğiniz VPN bağlantısıyla değiştirmek istiyor musunuz?

en: Cannot export VPN connection
tr: VPN bağlantısı dışa aktarılamıyor

en: The VPN connection “%s” could not be exported to %s.
    
    Error: %s.
tr: “%s” VPN bağlantısı %s konumu için dışa aktarılamadı.
    
    Hata: %s.

en: Export VPN connection
tr: VPN bağlantısını dışa aktar

en: _Save
tr: _Kaydet

en: undefined error in 802.1x security (wpa-eap)
tr: 802.1x güvenliğinde (wpa-eap) tanımlanmamış hata

en: no file selected
tr: dosya seçilmedi

en: unspecified error validating eap-method file
tr: eap-method dosya doğrulamasında belirtilmemiş hata

en: DER, PEM, or PKCS#12 private keys (*.der, *.pem, *.p12, *.key)
tr: DER, PEM ya da PKCS#12 özel anahtarları (*.der, *.pem, *.p12, *.key)

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
tr: DER ya da PEM sertifikası (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)

en: missing EAP-FAST PAC file
tr: EAP-FAST PAC dosyası eksik

en: Choose a PAC file
tr: Bir PAC dosyası seçin

en: PAC files (*.pac)
tr: PAC dosyaları (*.pac)

en: missing EAP-LEAP username
tr: EAP-LEAP kullanıcı adı eksik

en: missing EAP-LEAP password
tr: EAP-LEAP parolası eksik

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: %s
tr: geçersiz EAP-PEAP CA sertifikası: %s

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: no certificate specified
tr: geçersiz EAP-PEAP CA sertifikası: sertifika belirtilmedi

en: Choose a Certificate Authority certificate
tr: Sertifika Yetkilisi (CA) sertifikası seçin

en: missing EAP username
tr: eksik EAP kullanıcı adı

en: missing EAP password
tr: eksik EAP parolası

en: missing EAP-TLS identity
tr: eksik EAP-TLS kimliği

en: invalid EAP-TLS CA certificate: %s
tr: geçersiz EAP-TLS CA sertifikası: %s

en: invalid EAP-TLS CA certificate: no certificate specified
tr: geçersiz EAP-TLS CA sertifikası: sertifika belirtilmedi

en: invalid EAP-TLS password: missing
tr: geçersiz EAP-TLS parolası: eksik

en: invalid EAP-TLS private-key: %s
tr: geçersiz EAP-TLS gizli-anahtarı: %s

en: invalid EAP-TLS user-certificate: %s
tr: geçersiz EAP-TLS kullanıcı-sertifikası: %s

en: Unencrypted private keys are insecure
tr: Şifrelenmemiş özel anahtarlar güvensizdir

en: The selected private key does not appear to be protected by a password.  This could allow your security credentials to be compromised.  Please select a password-protected private key.
    
    (You can password-protect your private key with openssl)
tr: Seçilen özel anahtar bir parolayla korunmuyor. Bu sizin güvenliğinizi tehlikeye atabilir. Lütfen parola ile korunan bir özel anahtar seçin.
    
    (OpenSSL ile özel anahtarınızı şifreleyebilirsiniz)

en: Choose your personal certificate
tr: Kişisel sertifikanızı seçin

en: Choose your private key
tr: Özel anahtarınızı seçin

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: %s
tr: geçersiz EAP-TTLS CA sertifikası: %s

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: no certificate specified
tr: geçersiz EAP-TTLS CA sertifikası: sertifika belirtilmedi

en: Unknown error validating 802.1x security
tr: 802.1x güvenliğini doğrulamada bilinmeyen hata

en: PWD
tr: PRL

en: Tunneled TLS
tr: Tünelli TLS

en: Protected EAP (PEAP)
tr: Korumalı EAP (PEAP)

en: missing leap-username
tr: leap-kullanıcı adı eksik

en: missing leap-password
tr: leap-parolası eksik

en: missing wep-key
tr: wep-anahtarı eksik

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only hex-digits
tr: geçersiz wep-anahtarı: %zu uzunluğundaki bir anahtar yalnızca onaltılı (hex) rakamlardan oluşmalı

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only ascii characters
tr: geçersiz wep-anahtarı: %zu uzunluğundaki bir anahtar yalnızca ascii karakterler içermelidir

en: invalid wep-key: wrong key length %zu. A key must be either of length 5/13 (ascii) or 10/26 (hex)
tr: geçersiz wep-anahtarı: geçersiz anahtar uzunluğu %zu. Bir anahtar ya 5/13 (ascii) ya da 10/26 (onaltılık) uzunluğunda olmalıdır

en: invalid wep-key: passphrase must be non-empty
tr: geçersiz wep-anahtarı: parola boş olmamalıdır

en: invalid wep-key: passphrase must be shorter than 64 characters
tr: geçersiz wep-anahtarı: parola 64 karakterden kısa olmalıdır

en: invalid wpa-psk: invalid key-length %zu. Must be [8,63] bytes or 64 hex digits
tr: geçersiz wpa-psk: geçersiz anahtar uzunluğu %zu. [8,63] bayt ya da 64 onaltılık rakam olmalıdır

en: invalid wpa-psk: cannot interpret key with 64 bytes as hex
tr: geçersiz wpa-psk: 64 baytlık anahtar onaltılık olarak yorumlanamıyor

en: _All Settings
tr: _Tüm Ayarlar

en: Enable verbose mode
tr: Detay kipini etkinleştir

en: Show the overview
tr: Genel görünümü göster

en: Show help options
tr: Yardım seçeneklerini göster

en: Panel to display
tr: Gösterilecek panel

en: - System Settings
tr: - Sistem Ayarları

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
tr: %s
    Kullanılabilir komut satırı seçeneklerini görmek için '%s --help' komutunu çalıştırın.

en: Help
tr: Yardım

en: Quit
tr: Çıkış

[ctx: hotspot]
note: translators: This is the default hotspot name, need to be less than 32-bytes
en: Hotspot
tr: Erişim Noktası

en: Color
tr: Renk

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
tr: Her aygıt renk yönetimi için renk profilini güncelleştirmeye ihtiyaç duyar.

en: Add device
tr: Aygıt Ekle

en: Add a virtual device
tr: Sanal bir aygıt ekle

en: Delete device
tr: Aygıtı sil

en: Remove a device
tr: Bir aygıtı kaldır

en: Set this profile for all users on this computer
tr: Bu profili bilgisayardaki tüm kullanıcılar için ayarla

en: Add profile
tr: Profil ekle

en: Remove profile
tr: Profili kaldır

en: View details
tr: Ayrıntıları görüntüle

en: Device type:
tr: Aygıt türü:

en: Manufacturer:
tr: Üretici:

en: Image files can be dragged on this window to auto-complete the above fields.
tr: Alttaki alanların otomatik tamamlanması için resim dosyaları bu pencereye sürüklenmiş olmalı.

en: Select a language
tr: Bir dil seçin

en: _Select
tr: _Seç

en: _Region:
tr: _Bölge:

en: _City:
tr: _Şehir:

en: _Network Time
tr: _Ağ Zamanı

en: Set the time one hour ahead.
tr: Zamanı bir saat ileri al.

en: Set the time one hour back.
tr: Zamanı bir saat geri al.

en: Set the time one minute ahead.
tr: Zamanı bir dakika ileri al.

en: Set the time one minute back.
tr: Zamanı bir dakika geri al.

en: Month
tr: Ay

en: Day
tr: Gün

en: Year
tr: Yıl

en: January
tr: Ocak

en: February
tr: Şubat

en: March
tr: Mart

en: April
tr: Nisan

en: May
tr: Mayıs

en: June
tr: Haziran

en: July
tr: Temmuz

en: August
tr: Ağustos

en: September
tr: Eylül

en: October
tr: Ekim

en: November
tr: Kasım

en: December
tr: Aralık

en: Display Arrangement
tr: Ekran Düzeni

en: Set as Primary
tr: Birincil olarak ata

en: Display Configuration
tr: Ekran Yapılandırması

en: Join Displays
tr: Ekranları Birleştir

en: Mirror
tr: Yansı

en: Displays
tr: Ekranlar

en: Reset to Defaults
tr: Öntanımlılara Sıfırla

en: Cancel changes
tr: Değişiklikler iptal

en: Apply
tr: Uygula

en: Resolution
tr: Çözünürlük

en: Refresh Rate
tr: Yenileme Hızı

en: Rotation
tr: Döndür

en: Adjust for TV
tr: TV için Ayarla

en: _Add Profile…
tr: Profil _Ekle…

en: Provider
tr: Sağlayıcı

en: Network
tr: Ağ

[ctx: proxy method]
en: None
tr: Hiçbiri

[ctx: proxy method]
en: Manual
tr: Elle

[ctx: proxy method]
en: Automatic
tr: Otomatik

en: _Method
tr: _Yöntem

en: _Configuration URL
tr: _Yapılandırma URL'si

en: _HTTP Proxy
tr: _HTTP Vekili

en: H_TTPS Proxy
tr: H_TTPS Vekili

en: _FTP Proxy
tr: _FTP Vekili

en: _Socks Host
tr: _Socks Ana Makinesi

en: _Ignore Hosts
tr: Ana Makineleri _Yoksay

en: HTTP proxy port
tr: HTTP vekil portu

en: HTTPS proxy port
tr: HTTPS vekil portu

en: FTP proxy port
tr: FTP vekil portu

en: Socks proxy port
tr: Socks vekil portu

en: Turn device off
tr: Aygıtı kapat

en: Add Device
tr: Aygıt Ekle

en: Remove Device
tr: Aygıtı Kaldır

en: VPN Type
tr: VPN Türü

en: Group Name
tr: Grup Adı

en: Group Password
tr: Grup Şifresi

en: Username
tr: Kullanıcı Adı

en: Turn VPN connection off
tr: VPN bağlantısını kapat

en: _Apply
tr: _Uygula

en: Automatic _Connect
tr: Otomatik _Bağlan

en: Signal Strength
tr: Sinyal Gücü

en: Link speed
tr: Bağlantı hızı

en: details
tr: ayrıntılar

en: S_ecurity
tr: Gü_venlik

en: _Password
tr: _Şifre

en: My Home Network
tr: Ev Ağı

en: None
tr: Hiçbiri

en: Show P_assword
tr: P_arolayı Göster

en: Make available to other users
tr: Diğer kullanıcılar da kullanabilir

en: identity
tr: kimlik

en: _Addresses
tr: _Adresler

en: Automatic (DHCP) addresses only
tr: Sadece otomatik (DHCP) adresleri

en: Link-local only
tr: Sadece yerel-bağlantı

en: Shared with other computers
tr: Diğer bilgisayarlarla paylaşılmış

en: Disabled
tr: Devre dışı

en: Routes
tr: Ağ Geçitleri

en: _Ignore automatically obtained routes
tr: Otomatik olarak eklenenlen ağ geçitlerini _yoksay

en: Use this connection _only for resources on its network
tr: Bu bağlantıyı _sadece bu ağ üzerindeki kaynaklar için kullan

en: _MAC Address
tr: _MAC Adresi

en: _Cloned MAC Address
tr: Klonlanmış MA_C Adresi

en: hardware
tr: donanım

en: _Reset
tr: _Sıfırla

en: Reset the settings for this connection to their defaults, but remember as a preferred connection.
tr: Bu bağlantının ayarlarını varsayılana sıfırla, fakat bunun tercih edilen bir bağlantı olduğu hatırlansın.

en: Remove all details relating to this network and do not try to automatically connect to it.
tr: Bu ağ ile ilgili tüm detayları sil ve otomatik olarak bağlanmayı deneme.

en: reset
tr: sıfırla

en: Hardware
tr: Donanım

[ctx: tab]
en: Reset
tr: Sıfırla

en: Wi-Fi Hotspot
tr: Kablosuz Erişim Noktası

en: _Turn On
tr: _Aç

en: Wi-Fi
tr: Kablosuz (Wi-Fi)

en: Turn Wi-Fi off
tr: Kablosuz Ağı Kapat

en: _Use as Hotspot…
tr: Kablosuz erişim noktası (hotspot) olarak k_ullan…

en: _Connect to Hidden Network…
tr: Gi_zli Ağa Bağlan…

en: _History
tr: _Geçmiş

en: Switch off to connect to a Wi-Fi network
tr: Bir kablosuz ağa bağlanmak için kapat

en: Network Name
tr: Ağ Adı

en: Connected Devices
tr: Bağlı Aygıtlar

en: Security type
tr: Güvenlik tipi

en: Password
tr: Parola

en: Undo
tr: Geri al

en: No internet connection — connect to set up new online accounts
tr: İnternet bağlantısı yok — yeni çevrimiçi hesapları kurmak için bağlanın

en: Add an account
tr: Bir hesap ekle

en: Remove Account
tr: Hesabı Sil

en: Choose a Layout
tr: Bir Düzen Seçin

en: Preview
tr: Önizleme

en: Select an input source to add
tr: Eklemek için giriş kaynağı seçin

en: Keyboard Layout Options
tr: Klavye Düzeni Seçenekleri

en: Region and Language
tr: Bölge Ve Dil

en: Add Layout
tr: Düzen Ekle

en: Remove Layout
tr: Düzeni Kaldır

en: Move Up
tr: Yukarı Taşı

en: Move Down
tr: Aşağı Taşı

en: Preview Layout
tr: Düzeni Önizle

en: Include less-common layouts in the selection list
tr: Seçim listesinde daha az kullanılan düzenleri de göster

en: Use the same layout for all windows
tr: Her pencerede aynı düzeni kullan

en: Allow different layouts for individual windows
tr: Her pencere için farklı düzene izin ver

en: New windows use the default layout
tr: Yeni pencereler öntanımlı düzeni kullanır

en: New windows use the previous window's layout
tr: Yeni pencereler, önceki pencerenin düzenini kullanır

en: Display options
tr: Ekran seçenekleri

en: Use a country flag, if available,  to represent keyboard layouts
tr: Klavye düzenlerini göstermek için, mevcutsa bir ülke bayrağı kullan

en: Show the layout name instead of the group name when using text to represent a layout
tr: Bir klavye düzenini metin kullanarak temsil ederken, grup adı yerine düzen adını göster

en: Prefer upper-case when using text to represent a layout
tr: Klavye düzenini metin olarak gösterirken büyük harf kullanımını tercih et

en: _Options...
tr: _Seçenekler…

en: View and edit keyboard layout options
tr: Klavye düzeni seçeneklerini görüntüle ve düzenle

en: Reset to De_faults
tr: Öntanımlılara Sı_fırla

en: Replace the current keyboard layout settings with the
    default settings
tr: Şuanki klavye düzen ayarlarını öntanımlı
    ayarlar ile değiştir

en: Map Buttons
tr: Tuş atama

en: Map buttons to functions
tr: Fonksiyon Tuşlarını Atama

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear.
tr: Kısayolu düzenlemek için, “Tuş Vuruşu Gönder” eylemini seçin, klavye kısayol düğmesine basın ve yeni tuşlara basılı tutun ya da temizlemek için Geri Silme tuşuna basın.

en: No tablet detected
tr: Tablet algılanamadı

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
tr: Lütfen Wacom tabletinizi açın veya bağlayın

en: Bluetooth Settings
tr: Bluetooth Ayarları

en: Tracking Mode
tr: İzleme Kipi

en: Left-Handed Orientation
tr: Sol Elle Kullanım Yerleşimi

en: Map to Monitor…
tr: Monitör atama...

en: Map Buttons…
tr: Tuş atama...

en: Calibrate…
tr: Ayarla...

en: Adjust mouse settings
tr: Fare seçeneklerini ayarla

en: Adjust display resolution
tr: Ekran çözünürlüğünü ayarla

en: Decouple Display
tr: Ekranı Ayır

en: Tablet (absolute)
tr: Tablet (ayrı)

en: Touchpad (relative)
tr: Dokunmatik panel (birleşik)

en: Middle Mouse Button Click
tr: Orta Fare Düğmesi Tıklaması

en: Right Mouse Button Click
tr: Sağ Fare Düğmesi Tıklaması

en: Back
tr: Geri Dön

en: Forward
tr: İleri Git

en: No stylus found
tr: Stilus (kalem) bulunamadı

en: Please move your stylus to the proximity of the tablet to configure it
tr: Yapılandırmak için çizim kaleminizi (stilus) tablete yakınlaştırın

en: Eraser Pressure Feel
tr: Silme Dokunma Basıncı

en: Soft
tr: Yumuşak

en: Firm
tr: Sert

en: Top Button
tr: Üst Düğme

en: Lower Button
tr: Aşağı Tuşu

en: Lowest Button
tr: En Alt Düğme

en: Tip Pressure Feel
tr: Parmakucu Dokunma Basıncı

en: Test Your _Settings
tr: _Ayarlarınızı Deneyin

en: 802.1x _Security
tr: 802.1x _Güvenliği

en: page 1
tr: sayfa 1

en: Anony_mous identity
tr: Anoni_m kimlik

en: Inner _authentication
tr: Dahili _kimlik doğrulama

en: page 2
tr: sayfa 2

en: Last Used
tr: Son Kullanılan

en: Twisted Pair (TP)
tr: Bükülü Tel Çifti (TP)

en: Attachment Unit Interface (AUI)
tr: Eklenti Birimi Arayüzü (AUI)

en: Media Independent Interface (MII)
tr: Medya Bağımsız Arabirimi (MII)

en: _Name
tr: _Adı

en: _Cloned Address
tr: _Klonlanmış Adres

en: bytes
tr: bayt

en: Make available to other _users
tr: Diğer k_ullanıcılar da kullanabilir

en: Connect _automatically
tr: Otom_atik  bağlan

en: Firewall _Zone
tr: Güvenlik Duvarı _Bölgesi

en: Automatic DNS
tr: Otomatik DNS

en: Automatic Routes
tr: Otomatik Ağ Geçitleri

en: Reset the settings for this network, including passwords, but remember it as a preferred network
tr: Bu bağlantının ayarlarını parolayla birlikte sıfırla, fakat bunun tercih edilen bir bağlantı olduğu hatırlansın

en: Remove all details relating to this network and do not try to automatically connect
tr: Bu ağ ile ilgili tüm detayları sil ve otomatik olarak bağlanmayı deneme

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
tr: (Hata: VPN bağlantı düzenleyicisi yüklenemedi)

en: Make available to _other users
tr: Diğer k_ullanıcılar da kullanabilir

en: Anonymous
tr: Anonim

en: Authenticated
tr: Kimliği doğrulanmış

en: Both
tr: İkisi de

en: PAC _file
tr: PAC _dosyası

en: _Inner authentication
tr: _Dahili kimlik doğrulama

en: Allow automatic PAC pro_visioning
tr: PAC sağlama işlemine kendiliğinden izin _ver

en: _Username
tr: K_ullanıcı adı

en: Sho_w password
tr: Şifreyi göst_er

en: Version 0
tr: Sürüm 0

en: Version 1
tr: Sürüm 1

en: C_A certificate
tr: C_A sertifikası

en: No CA certificate is _required
tr: CA sertifikası ge_rekli değildir

en: PEAP _version
tr: PEAP _sürümü

en: I_dentity
tr: K_imlik

en: _User certificate
tr: K_ullanıcı sertifikası

en: Private _key
tr: Özel _anahtar

en: _Private key password
tr: Özel anahtar _parolası

en: Au_thentication
tr: Kimlik doğru_lama

en: 1 (Default)
tr: 1 (Varsayılan)

en: Open System
tr: Açık Sistem

en: Shared Key
tr: Paylaşılan Anahtar

en: _Key
tr: _Anahtar

en: Sho_w key
tr: Anahtarı gös_ter

en: WEP inde_x
tr: WEP ende_ksi

en: _Type
tr: _Tür

en: Screen Calibration
tr: Ekran Kalibrasyonu

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet.
tr: Tabletinizi kalibre etmek için lütfen ekranda göründükçe hedef imleçlerine dokunun.

en: Mis-click detected, restarting…
tr: Yanlış tıklama algılandı, yeniden başlatılıyor…

en: Color management settings
tr: Renk yönetimi ayarları

en: Color, ICC, Profile, Calibrate, Printer, Display
tr: Renk, ICC, Profil, Kalibrasyon, Yazıcı, Görüntü

en: Region & Language
tr: Bölge & Dil

en: Change your region and language settings
tr: Bölge ve dil ayarlarını değiştirin

en: Display
tr: Ekran

en: Change resolution and position of monitors and projectors
tr: Monitör ve projektör çözünürlüğü ve konumunu değiştir

en: Panel, Projector, xrandr, Screen, Resolution, Refresh
tr: Panel, Projektör, xrandr, Ekran, Çözünürlük, Tazeleme

en: Network settings
tr: Ağ ayarları

en: Network, Wireless, IP, LAN, Proxy, Internet, WiFi
tr: Ağ, Kablosuz, IP, LAN, Vekil, Internet, Kablosuz ağ

en: Graphics Tablet
tr: Grafik Tablet

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
tr: Grafik tabletler için düğme eşleştirmelerini ve kalem (stylus) duyarlılığını ayarla.

en: Tablet, Wacom, Stylus, Eraser, Mouse
tr: Tablet, Wacom, Tuş Kalemi, Silici, Fare
