cinnamon-control-center master - en to de translation catalogue (487 entries)

note: TRANSLATORS: this is where the user can click and import a profile
en: Other profile…
de: Anderes Profil …

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
de: Vorgabe:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
de: Farbraum:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
de: Testprofil:

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Set for all users
de: Für alle Benutzer festlegen

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Create virtual device
de: Ein virtuelles Gerät erstellen

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
de: ICC-Farbprofildatei wählen

en: _Import
de: _Importieren

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
de: Unterstützte ICC-Profile

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
de: Alle Dateien

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Displays
de: Verfügbare Profile für Bildschirme

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Scanners
de: Verfügbare Profile für Scanner

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Printers
de: Verfügbare Profile für Drucker

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Cameras
de: Verfügbare Profile für Kameras

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Webcams
de: Verfügbare Profile für Webcams

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI * where the device type is not recognised Profiles that can be added to the device
en: Available Profiles
de: Verfügbare Profile

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Device
de: Gerät

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Calibration
de: Kalibrierung

note: TRANSLATORS: this is when an auto-added profile cannot be removed
en: Cannot remove automatically added profile
de: Automatisch hinzugefügtes Profil kann nicht entfernt werden

note: TRANSLATORS: this is when there is no profile for the device
en: No profile
de: Kein Profil

en: %i year | %i years
de[0]: %i Jahr
de[1]: %i Jahre

en: %i month | %i months
de[0]: %i Monat
de[1]: %i Monate

en: %i week | %i weeks
de[0]: %i Woche
de[1]: %i Wochen

note: fallback
en: Less than 1 week
de: Weniger als 1 Woche

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default RGB
de: Standard-RGB

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default CMYK
de: Standard-CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default Gray
de: Standardgrau

en: Uncalibrated
de: Nicht kalibriert

en: This device is not color managed.
de: Das Gerät steht nicht unter Farbverwaltung.

en: This device is using manufacturing calibrated data.
de: Das Gerät verwendet herstellerseitig kalibrierte Daten.

en: This device does not have a profile suitable for whole-screen color correction.
de: Das Profil des Gerätes ist für eine auf den gesamten Bildschirm bezogene Farbkorrektur ungeeignet.

en: This device has an old profile that may no longer be accurate.
de: Das Gerät verwendet ein altes Profil und ist möglicherweise nicht mehr ausreichend genau.

note: TRANSLATORS: this is when the calibration profile age is not * specified as it has been autogenerated from the hardware
en: Not specified
de: Nicht angegeben

note: add the 'No devices detected' entry
en: No devices supporting color management detected
de: Es wurden keine Geräte gefunden, welche die Farbverwaltung unterstützen

[ctx: Device kind]
en: Display
de: Bildschirm

[ctx: Device kind]
en: Printer
de: Drucker

[ctx: Device kind]
en: Camera
de: Kamera

[ctx: Device kind]
en: Webcam
de: Netzkamera

note: Add some common languages first
en: English
de: Englisch

en: British English
de: Britisches Englisch

en: German
de: Deutsch

en: French
de: Französisch

en: Spanish
de: Spanisch

en: Chinese (simplified)
de: Vereinfachtes Chinesisch

en: Russian
de: Russisch

en: Arabic
de: Arabisch

note: Add some common regions
en: United States
de: Vereinigte Staaten von Amerika

en: Germany
de: Deutschland

en: France
de: Frankreich

en: Spain
de: Spanien

en: Select a region
de: Region auswählen

en: Unspecified
de: Nicht angegeben

note: Translators:  this is the feature where what you see on your * laptop's screen is the same as your external projector. * Here, "Mirrored" is being used as an adjective.  For example, * the Spanish translation could be "Pantallas en Espejo".
en: Mirrored Displays
de: Gespiegelte Bildschirme

en: Confirm reset to defaults
de: Bitte das Zurücksetzen auf die Vorgabewerte bestätigen

en: Cancel
de: Abbrechen

en: Continue
de: Fortsetzen

en: This will remove all existing display configurations and reset the current layout.
de: Dadurch werden alle bestehenden Bildschirmkonfigurationen entfernt und die aktuelle Anordnung zurückgesetzt.

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
de: Querformat

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Right
de: Hochformat rechts gedreht

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Left
de: Hochformat links gedreht

[ctx: Display rotation]
en: Landscape (flipped)
de: Querformat kopfstehend

en: Monitor scale
de: Bildschirmskalierung

en: User interface scale
de: Maßstab der Anwendungsoberfläche

en: Network proxy
de: Netzwerkvermittlung

en: Oops, something has gone wrong. Please contact your software vendor.
de: Hoppla, etwas ist schief gelaufen. Bitte kontaktieren Sie Ihren Programmhersteller.

en: NetworkManager needs to be running.
de: Der NetworkManager muss laufen.

en: never
de: nie

en: today
de: heute

en: yesterday
de: gestern

en: %i day ago | %i days ago
de[0]: Vor %i Tag
de[1]: Vor %i Tagen

en: IPv4 Address
de: IPv4-Adresse

en: IPv6 Address
de: IPv6-Adresse

en: IP Address
de: IP-Adresse

en: Hardware Address
de: Geräteadresse

en: Default Route
de: Vorgabestrecke

en: Last used
de: Zuletzt verwendet

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
de: Kabelgebunden

en: Options…
de: Optionen …

en: Add new connection
de: Neue Verbindung hinzufügen

[ctx: Wifi security]
en: None
de: keine

[ctx: Signal strength]
en: None
de: keine

[ctx: Signal strength]
en: Weak
de: Schwach

[ctx: Signal strength]
en: Ok
de: In Ordnung

[ctx: Signal strength]
en: Good
de: Gut

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
de: Ausgezeichnet

en: If you have a connection to the Internet other than wireless, you can set up a wireless hotspot to share the connection with others.
de: Wenn Sie mit dem Internet verbunden sind, die nicht drahtlos ist, können Sie einen drahtlosen Zugangspunkt erstellen, um die Verbindung für andere Freizugeben.

en: Switching on the wireless hotspot will disconnect you from <b>%s</b>.
de: Einschalten des drahtlosen Zugangspunktes führt zur Trennung von <b>%s</b>.

en: It is not possible to access the Internet through your wireless while the hotspot is active.
de: Es ist nicht möglich auf das Internet über Ihr Funknetz zuzugreifen, während der drahtlose Zugangspunkt aktiv ist.

en: Stop hotspot and disconnect any users?
de: Den drahtlosen Zugangspunkt anhalten und Verbundene trennen?

en: _Cancel
de: _Abbrechen

en: _Stop Hotspot
de: _Zugangspunkt beenden

en: System policy prohibits use as a Hotspot
de: Die Systemrichtlinie verbietet die Verwendung als drahtlosen Zugangspunkt

en: Wireless device does not support Hotspot mode
de: Das drahtlose Gerät unterstützt keinen drahtlosen Zugangspunktmodus

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
de: Netzwerkdetails für die gewählten Netzwerke, einschließlich Passwort und jegliche benutzerdefinierte Konfiguration werden verloren gehen.

en: _Forget
de: _Vergessen

en: History
de: Verlauf

en: _Close
de: _Schließen

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
de: _Vergessen

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
de: Automatische Erkennung des Vermittlungsservers (Proxy) wird verwendet, wenn keine Konfigurationsadresse angegeben wird.

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
de: Das wird für unsichere öffentliche Netzwerke nicht empfohlen.

en: Proxy
de: Vermittlungsserver

note: TRANSLATORS: AP type
en: Unknown
de: Unbekannt

note: TRANSLATORS: AP type
en: Infrastructure
de: Infrastruktur

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown
de: Status unbekannt

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
de: Nicht verwaltet

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
de: Nicht verfügbar

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connecting
de: Verbindung wird hergestellt

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Authentication required
de: Legitimierung erforderlich

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connected
de: Verbunden

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
de: Verbindung wird getrennt

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connection failed
de: Verbindung fehlgeschlagen

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown (missing)
de: Status unbekannt (fehlt)

note: TRANSLATORS: VPN status
en: Not connected
de: Nicht verbunden

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
de: Konfiguration fehlgeschlagen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
de: IP-Konfiguration fehlgeschlagen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
de: IP-Konfiguration abgelaufen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
de: Geheimdaten waren erforderlich, wurden aber nicht angegeben

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
de: 802.1x-Supplicant getrennt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
de: Einrichten des 802.1x-Supplicant fehlgeschlagen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
de: 802.1x-Supplicant fehlgeschlagen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
de: 802.1x-Supplicant brauchte zu lange für die Legitimierung

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
de: PPP-Dienst konnte nicht gestartet werden

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
de: PPP-Dienst getrennt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
de: PPP fehlgeschlagen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
de: DHCP-Programm konnte nicht gestartet werden

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
de: DHCP-Programmfehler

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
de: DHCP-Programm fehlgeschlagen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
de: Dienst für gemeinsam verwendete Verbindung konnte nicht gestartet werden

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
de: Dienst für gemeinsam verwendete Verbindung fehlgeschlagen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
de: Start des AutoIP-Diensts fehlgeschlagen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
de: Fehler des AutoIP-Diensts

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
de: AutoIP-Dienst fehlgeschlagen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
de: Die Leitung ist belegt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
de: Kein Freizeichen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
de: Es konnte kein Trägersignal aufgebaut werden

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
de: Der Einwahlvorgang benötigte zu viel Zeit

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
de: Der Einwahlversuch ist fehlgeschlagen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
de: Modeminitialisierung fehlgeschlagen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
de: Angegebener APN konnte nicht ausgewählt werden

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
de: Es wird nicht nach Netzwerken gesucht

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
de: Netzwerkanmeldung abgelehnt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
de: Netzwerkanmeldung benötigte zu viel Zeit

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
de: Anmeldung an dem angeforderten Netzwerk fehlgeschlagen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
de: PIN-Überprüfung fehlgeschlagen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
de: Notwendige Firmware des Geräts fehlt möglicherweise

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
de: Unzuverlässige Verbindung

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
de: Es wurde von einer bestehenden Verbindung ausgegangen

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
de: Modem nicht gefunden

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
de: Bluetooth-Verbindung schlug fehl

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
de: SIM-Karte ist nicht eingesetzt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
de: SIM-Pin ist erforderlich

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
de: SIM-Puk ist erforderlich

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
de: Falsche SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
de: Eine Abhängigkeit der Verbindung ist gescheitert

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
de: Firmware fehlt

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
de: Kabel nicht angeschlossen

en: Layout
de: Tastaturbelegung

en: Default
de: Vorgabe

en: Button %d
de: Knopf %d

en: Output:
de: Ausgang:

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
de: Seitenverhältnis beibehalten (schwarze Balken hinzufügen):

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
de: Einem einzelnen Bildschirm zuordnen

en: %d of %d
de: %d von %d

en: Display Mapping
de: Zuordnung anzeigen

en: Tablet
de: Tablett

en: Button
de: Knopf

en: New shortcut…
de: Neue Tastenkombination …

en: Security
de: Sicherheit

en: automatic
de: automatisch

en: Profile %d
de: Profil %d

en: Never
de: Niemals

en: Today
de: Heute

en: Yesterday
de: Gestern

en: Identity
de: Kennung

en: Address
de: Adresse

en: Netmask
de: Netzmaske

en: Delete Address
de: Adresse entfernen

en: Add
de: Hinzufügen

en: Delete DNS Server
de: DNS-Server entfernen

[ctx: network parameters]
note: Translators: Please see https://en.wikipedia.org/wiki/Metrics_(networking)
en: Metric
de: Metrik

en: Delete Route
de: Strecke entfernen

en: Automatic (DHCP)
de: Automatisch (DHCP)

en: Manual
de: Manuell

en: Link-Local Only
de: Nur Link-Local

en: Prefix
de: Präfix

en: Automatic
de: Automatisch

en: Automatic, DHCP only
de: Automatisch, nur DHCP

en: Reset
de: Zurücksetzen

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
de: Keine

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
de: WEP 40/128-bit-Schlüssel (Hexadezimal oder ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
de: WEP-128-Bit-Passphrase

en: Dynamic WEP (802.1x)
de: Dynamisches WEP (802.1x)

en: WPA & WPA2 Personal
de: WPA- & WPA2-Personal

en: WPA & WPA2 Enterprise
de: WPA- & WPA2-Enterprise

[ctx: Firewall zone]
en: Default
de: Vorgabe

en: The zone defines the trust level of the connection
de: Die Zone definiert die Vertrauensstufe der Verbindung

en: Unable to open connection editor
de: Verbindungsbearbeitung kann nicht geöffnet werden

en: New Profile
de: Neues Profil

en: _Add
de: _Hinzufügen

en: Import from file…
de: Aus einer Datei importieren …

en: Add VPN
de: VPN hinzufügen

en: Cannot import VPN connection
de: VPN-Verbindung kann nicht importiert werden

en: The file “%s” could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
de: Die Datei »%s« konnte nicht gelesen werden oder enthält keine gültige VPN-Verbindung
    
    Fehler: %s.

en: Select file to import
de: Datei zum Import auswählen

en: _Open
de: _Öffnen

en: A file named “%s” already exists.
de: Eine Datei mit dem Namen »%s« ist bereits vorhanden.

en: _Replace
de: _Ersetzen

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
de: Möchten Sie %s durch die VPN-Verbindung ersetzen, die Sie gerade speichern?

en: Cannot export VPN connection
de: VPN-Verbindung kann nicht exportiert werden

en: The VPN connection “%s” could not be exported to %s.
    
    Error: %s.
de: Die VPN-Verbindung »%s« konnte nicht nach %s exportiert werden.
    
    Fehler: %s.

en: Export VPN connection
de: VPN-Verbindung exportieren

en: _Save
de: _Speichern

en: undefined error in 802.1x security (wpa-eap)
de: Nicht definierter Fehler in der 802.1x-Sicherheit (wpa-eap)

en: no file selected
de: keine Datei ausgewählt

en: unspecified error validating eap-method file
de: Nicht spezifizierter Fehler bei der Validierung der eap-Methoden-Datei

en: DER, PEM, or PKCS#12 private keys (*.der, *.pem, *.p12, *.key)
de: DER-, PEM-, oder PKCS#12-Privatschlüssel (*.der, *.pem, *.p12, *.key)

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
de: DER- oder PEM-Zertifikate (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)

en: missing EAP-FAST PAC file
de: EAP-FAST-PAC-Datei fehlt

en: Choose a PAC file
de: PAC-Datei wählen

en: PAC files (*.pac)
de: PAC-Dateien (*.pac)

en: missing EAP-LEAP username
de: EAP-LEAP-Benutzername fehlt

en: missing EAP-LEAP password
de: EAP-LEAP-Passwort fehlt

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: %s
de: Ungültiges CA-Zertifikat für EAP-PEAP: %s

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: no certificate specified
de: Ungültiges CA-Zertifikat für EAP-PEAP: kein Zertifikat angegeben

en: Choose a Certificate Authority certificate
de: Bitte ein Zertifikat einer Zertifizierungsstelle auswählen

en: missing EAP username
de: EAP-Benutzername fehlt

en: missing EAP password
de: EAP-Passwort fehlt

en: missing EAP-TLS identity
de: EAP-TLS-Kennung fehlt

en: invalid EAP-TLS CA certificate: %s
de: Ungültiges CA-Zertifikat für EAP-TLS: %s

en: invalid EAP-TLS CA certificate: no certificate specified
de: Ungültiges CA-Zertifikat für EAP-TLS: kein Zertifikat angegeben

en: invalid EAP-TLS password: missing
de: Ungültiges EAP-TLS-Passwort: es fehlt

en: invalid EAP-TLS private-key: %s
de: Ungültiger privater Schlüssel für EAP-TLS: %s

en: invalid EAP-TLS user-certificate: %s
de: Ungültiges Benutzerzertifikat für EAP-TLS: %s

en: Unencrypted private keys are insecure
de: Nicht verschlüsselte private Schlüssel sind unsicher

en: The selected private key does not appear to be protected by a password.  This could allow your security credentials to be compromised.  Please select a password-protected private key.
    
    (You can password-protect your private key with openssl)
de: Der gewählte Schlüssel scheint nicht durch ein Passwort geschützt zu sein. Das gefährdet Ihre Sicherheitsinformationen. Bitte wählen Sie einen durch ein Passwort geschützten privaten Schlüssel.
    
    (Sie können Ihren Schlüssel mit openssl mit einem Passwort schützen)

en: Choose your personal certificate
de: Bitte persönliches Zertifikat auswählen

en: Choose your private key
de: Bitte geheimen Schlüssel auswählen

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: %s
de: Ungültiges CA-Zertifikat für EAP-TTLS: %s

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: no certificate specified
de: Ungültiges CA-Zertifikat für EAP-TTLS: kein Zertifikat angegeben

en: Unknown error validating 802.1x security
de: Unbekannter Fehler beim Überprüfen der 802.1x-Sicherheit

en: Tunneled TLS
de: Getunneltes TLS

en: Protected EAP (PEAP)
de: Geschütztes EAP (PEAP)

en: missing leap-username
de: LEAP-Benutzername fehlt

en: missing leap-password
de: LEAP-Passwort fehlt

en: missing wep-key
de: WEP-Schlüssel fehlt

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only hex-digits
de: Ungültiger WEP-Schlüssel: Schlüssel der Länge %zu darf nur hexadezimale Stellen enthalten

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only ascii characters
de: Ungültiger WEP-Schlüssel: Schlüssel der Länge %zu darf nur ASCII-Zeichen enthalten

en: invalid wep-key: wrong key length %zu. A key must be either of length 5/13 (ascii) or 10/26 (hex)
de: Ungültiger WEP-Schlüssel: falsche Schlüssellänge %zu. Ein Schlüssel muss entweder die Länge 5/13 (ASCII) oder 10/26 (hexadezimal) haben

en: invalid wep-key: passphrase must be non-empty
de: Ungültiger WEP-Schlüssel: Passphrase darf nicht leer sein

en: invalid wep-key: passphrase must be shorter than 64 characters
de: Ungültiger WEP-Schlüssel: Passphrase muss kürzer als 64 Zeichen sein

en: invalid wpa-psk: invalid key-length %zu. Must be [8,63] bytes or 64 hex digits
de: Ungültiger WPA-PSK: Schlüssellänge %zu ist unzulässig. Muss [8,63] Bytes oder 64 hexadezimale Stellen haben

en: invalid wpa-psk: cannot interpret key with 64 bytes as hex
de: Ungültiger WPA-PSK: Schlüssel kann nicht als 64-Byte-hexadezimal interpretiert werden

en: _All Settings
de: _Alle Einstellungen

en: Enable verbose mode
de: Ausführliche Meldungen aktivieren

en: Show the overview
de: Übersicht anzeigen

en: Show help options
de: Hilfeoptionen anzeigen

en: Panel to display
de: Bildschirm für Anzeige

en: - System Settings
de: - Systemeinstellungen

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
de: %s
    Rufen Sie »%s --help« auf, um eine vollständige Liste der verfügbaren
    Befehlszeilenoptionen zu sehen.

en: Help
de: Hilfe

en: Quit
de: Verlassen

[ctx: hotspot]
note: translators: This is the default hotspot name, need to be less than 32-bytes
en: Hotspot
de: Zugangspunkt

en: Color
de: Farbe

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
de: Jedes Gerät benötigt ein aktuelles Farbprofil, um die Farbverwaltung zu ermöglichen.

en: Add device
de: Gerät hinzufügen

en: Add a virtual device
de: Virtuelles Gerät hinzufügen

en: Delete device
de: Gerät löschen

en: Remove a device
de: Gerät entfernen

en: Set this profile for all users on this computer
de: Dieses Profil für alle Benutzer dieses Rechners einrichten

en: Add profile
de: Profil hinzufügen

en: Remove profile
de: Profil löschen

en: View details
de: Details anzeigen

en: Device type:
de: Gerätetyp:

en: Manufacturer:
de: Hersteller:

en: Model:
de: Modell:

en: Image files can be dragged on this window to auto-complete the above fields.
de: Bilddateien können in dieses Fenster gezogen werden, um die obigen Felder automatisch zu vervollständigen.

en: Select a language
de: Sprache auswählen

en: _Select
de: _Auswählen

en: _City:
de: _Stadt:

en: _Network Time
de: _Netzwerkzeit

en: Set the time one hour ahead.
de: Die Zeit eine Stunde vor stellen.

en: Set the time one hour back.
de: Die Zeit eine Stunde zurück stellen.

en: Set the time one minute ahead.
de: Die Zeit eine Minute vor stellen.

en: Set the time one minute back.
de: Die Zeit eine Minute zurück stellen.

en: Month
de: Monat

en: Day
de: Tag

en: Year
de: Jahr

en: January
de: Januar

en: February
de: Februar

en: March
de: März

en: May
de: Mai

en: June
de: Juni

en: July
de: Juli

en: October
de: Oktober

en: December
de: Dezember

en: Display Arrangement
de: Bildschirmanordnung

en: Set as Primary
de: Als Hauptbildschirm einstellen

en: Display Configuration
de: Bildschirmeinrichtung

en: Join Displays
de: Bildschirme verbinden

en: Mirror
de: Spiegel

en: Displays
de: Bildschirme

en: Reset to Defaults
de: Auf Vorgabewerte zurücksetzen

en: Cancel changes
de: Änderungen verwerfen

en: Apply
de: Anwenden

en: Resolution
de: Auflösung

en: Refresh Rate
de: Bildwiederholrate

en: Rotation
de: Drehung

en: Adjust for TV
de: Für TV anpassen

en: _Add Profile…
de: Profil _hinzufügen …

en: Provider
de: Anbieter

en: Network
de: Netzwerk

[ctx: proxy method]
en: None
de: Keiner

[ctx: proxy method]
en: Manual
de: Manuell

[ctx: proxy method]
en: Automatic
de: Automatisch

en: _Method
de: _Methode

en: _Configuration URL
de: _Konfigurationsadresse

en: _HTTP Proxy
de: _HTTP-Proxy

en: H_TTPS Proxy
de: H_TTPS-Proxy

en: _FTP Proxy
de: _FTP-Proxy

en: _Socks Host
de: _SOCKS-Rechner

en: _Ignore Hosts
de: _Rechner ignorieren

en: HTTP proxy port
de: HTTP-Proxy-Port

en: HTTPS proxy port
de: HTTPS-Proxy-Port

en: FTP proxy port
de: FTP-Proxy-Port

en: Socks proxy port
de: SOCKS-Proxy-Port

en: Turn device off
de: Gerät abschalten

en: Add Device
de: Gerät hinzufügen

en: Remove Device
de: Gerät entfernen

en: VPN Type
de: VPN-Verbindungstyp

en: Group Name
de: Gruppenname

en: Group Password
de: Gruppenpasswort

en: Username
de: Benutzername

en: Turn VPN connection off
de: VPN-Verbindung abschalten

en: _Apply
de: An_wenden

en: Automatic _Connect
de: Automatisch _verbinden

en: Signal Strength
de: Signalstärke

en: Link speed
de: Verbindungsgeschwindigkeit

en: details
de: Details

en: S_ecurity
de: _Sicherheit

en: _Password
de: _Passwort

en: My Home Network
de: Mein persönliches Netzwerk

en: None
de: Keine

en: Show P_assword
de: Passwort an_zeigen

en: Make available to other users
de: Anderen Benutzern zur Verfügung stellen

en: identity
de: Kennung

en: _Addresses
de: _Adressen

en: Automatic (DHCP) addresses only
de: Automatisch (DHCP) nur Adressen

en: Link-local only
de: Nur lokale Verknüpfung

en: Shared with other computers
de: Für anderen Rechner freigegeben

en: Disabled
de: Deaktiviert

en: Routes
de: Routen

en: _Ignore automatically obtained routes
de: Automatisch erhaltene Routen _ignorieren

en: Use this connection _only for resources on its network
de: Diese _Verbindung nur für Ressourcen in seinem Netzwerk verwenden

en: _MAC Address
de: _MAC-Adresse

en: _Cloned MAC Address
de: _Geklonte MAC-Adresse

en: hardware
de: Geräte

en: _Reset
de: _Zurückstellen

en: Reset the settings for this connection to their defaults, but remember as a preferred connection.
de: Die Einstellungen für diese Verbindung auf die Voreinstellung zurückstellen, aber als bevorzugte Verbindung beibehalten.

en: Remove all details relating to this network and do not try to automatically connect to it.
de: Alle Details bezüglich dieses Netzwerks löschen und nicht automatisch mit ihm verbinden.

en: reset
de: Zurückstellen

en: Hardware
de: Geräte

[ctx: tab]
en: Reset
de: Zurücksetzen

en: Wi-Fi Hotspot
de: WLAN-Zugangspunkt

en: _Turn On
de: _Einschalten

en: Wi-Fi
de: WLAN

en: Turn Wi-Fi off
de: WLAN abschalten

en: _Use as Hotspot…
de: Als _drahtlosen Zugangspunkt verwenden …

en: _Connect to Hidden Network…
de: Mit verborgenem Funknetzwerk _verbinden …

en: _History
de: _Verlauf

en: Switch off to connect to a Wi-Fi network
de: Ausschalten, um mit einem WLAN-Netzwerk zu verbinden

en: Network Name
de: Netzwerkname

en: Connected Devices
de: Verbundene Geräte

en: Security type
de: Verschlüsselungsart

en: Password
de: Passwort

en: Choose a Layout
de: Tastaturbelegung wählen

en: Preview
de: Vorschau

en: Select an input source to add
de: Eingabequelle zum Hinzufügen wählen

en: Keyboard Layout Options
de: Einstellungen zur Tastaturbelegung

en: Region and Language
de: Region und Sprache

en: Add Layout
de: Tastaturbelegung hinzufügen

en: Remove Layout
de: Tastaturbelegung entfernen

en: Move Up
de: Nach oben

en: Move Down
de: Nach unten

en: Preview Layout
de: Vorschau der Tastaturbelegung

en: Include less-common layouts in the selection list
de: Weniger häufige Tastaturbelegungen zur Auswahlliste hinzufügen

en: Use the same layout for all windows
de: Die gleiche Tastaturbelegung für alle Fenster verwenden

en: Allow different layouts for individual windows
de: Verschiedene Tastaturbelegungen für einzelne Fenster erlauben

en: New windows use the default layout
de: Neue Fenster verwenden die vorgegebene Tastaturbelegung

en: New windows use the previous window's layout
de: Neue Fenster verwenden die Tastaturbelegung des vorherigen Fensters

en: Display options
de: Anzeigeoptionen

en: Use a country flag, if available,  to represent keyboard layouts
de: Bei Verfügbarkeit eine Landesfahne verwenden, um Tastaturbelegungen darzustellen

en: Show the layout name instead of the group name when using text to represent a layout
de: Wenn Text verwendet wird den Belegungsnamen anstatt des Gruppennamens anzeigen, um eine Tastaturbelegung darzustellen

en: Prefer upper-case when using text to represent a layout
de: Wenn Text verwendet wird Großbuchstaben bevorzugen, um eine Tastaturbelegung darzustellen

en: _Options...
de: _Optionen …

en: View and edit keyboard layout options
de: Einstellungen zur Tastaturbelegung anzeigen und bearbeiten

en: Reset to De_faults
de: _Auf Vorgabewerte zurückstellen

en: Replace the current keyboard layout settings with the
    default settings
de: Die aktuellen Einstellungen zur Tastaturbelegung
    durch die Vorgabeeinstellungen ersetzen

en: Map Buttons
de: Knöpfe zuweisen

en: Map buttons to functions
de: Knöpfen Funktionen zuweisen

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear.
de: Um eine Tastenkombination zu bearbeiten, wählen Sie die Aktion »Tastenkombination senden« und drücken Sie die neue Tastenkombination, oder drücken Sie die Zurücktaste, um sie zu löschen.

en: No tablet detected
de: Kein Tablett erkannt

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
de: Bitte schließen Sie Ihr Wacom-Tablett an oder schalten Sie es ein

en: Bluetooth Settings
de: Bluetooth-Einstellungen

en: Wacom Tablet
de: Wacom-Grafiktablett

en: Tracking Mode
de: Mausverfolgungsmodus

en: Left-Handed Orientation
de: Linkshändige Ausrichtung

en: Map to Monitor…
de: Zum Monitor zuweisen …

en: Map Buttons…
de: Knöpfe zuweisen …

en: Calibrate…
de: Kalibrieren …

en: Adjust mouse settings
de: Mauseinstellungen anpassen

en: Adjust display resolution
de: Die Bildschirmauflösung anpassen

en: Decouple Display
de: Bildschirm entkoppeln

en: Tablet (absolute)
de: Tablett (absolut)

en: Touchpad (relative)
de: Touchpad (relativ)

en: Middle Mouse Button Click
de: Klick der mittleren Maustaste

en: Right Mouse Button Click
de: Klick der rechten Maustaste

en: Back
de: Zurück

en: Forward
de: Vorwärts

en: No stylus found
de: Kein Stylus gefunden

en: Please move your stylus to the proximity of the tablet to configure it
de: Bitte bewegen Sie Ihren Stylus in die Nähe des Tablets, um ihn einzustellen

en: Eraser Pressure Feel
de: Druckschwelle des Radiergummis

en: Soft
de: Weich

en: Firm
de: Fest

en: Top Button
de: Oberer Knopf

en: Lower Button
de: Unterer Knopf

en: Lowest Button
de: Unterster Knopf

en: Tip Pressure Feel
de: Druckempfindlichkeit der Stiftspitze

en: Test Your _Settings
de: Ihre Einstellungen _Testen

en: 802.1x _Security
de: _802.1x-Sicherheit

en: page 1
de: Seite 1

en: Anony_mous identity
de: _Anonyme Kennung

en: Inner _authentication
de: Innere _Legitimierung

en: page 2
de: Seite 2

en: Last Used
de: Zuletzt verwendet

en: 10 Mb/s
de: 10 Mbit/s

en: 100 Mb/s
de: 100 Mbit/s

en: 1 Gb/s
de: 1 Gbit/s

en: 10 Gb/s
de: 10 Gbit/s

en: _Cloned Address
de: _Geklonte Adresse

en: bytes
de: Bytes

en: Make available to other _users
de: Anderen Benutzern _zur Verfügung stellen

en: Connect _automatically
de: Automatisch _verbinden

en: Firewall _Zone
de: Firewall-_Zone

en: Automatic DNS
de: Automatisches DNS

en: Automatic Routes
de: Automatische Routen

en: Reset the settings for this network, including passwords, but remember it as a preferred network
de: Die Einstellungen dieses Netzwerks einschließlich Passwörter zurückstellen, aber als bevorzugtes Netzwerk behalten

en: Remove all details relating to this network and do not try to automatically connect
de: Alle Details dieses Netzwerks löschen und nicht automatisch mit ihm verbinden

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
de: (Fehler: VPN-Verbindungsbearbeitung kann nicht geladen werden)

en: Make available to _other users
de: Anderen Benutzern _zur Verfügung stellen

en: Anonymous
de: Anonym

en: Authenticated
de: Legitimiert

en: Both
de: Beide

en: PAC _file
de: PAC-_Datei

en: _Inner authentication
de: _Innere Legitimierung

en: Allow automatic PAC pro_visioning
de: Automatische PAC-_Bereitstellung erlauben

en: _Username
de: _Benutzername

en: Sho_w password
de: Passwort an_zeigen

en: C_A certificate
de: _CA-Zertifikat

en: No CA certificate is _required
de: _CA-Zertifikat ist nicht erforderlich

en: PEAP _version
de: PEAP-_Version

en: I_dentity
de: _Kennung

en: _User certificate
de: _Benutzerzertifikat

en: Private _key
de: Privater _Schlüssel

en: _Private key password
de: _Passwort für privaten Schlüssel

en: Au_thentication
de: _Legitimierung

en: 1 (Default)
de: 1 (Vorgabe)

en: Open System
de: Offenes System

en: Shared Key
de: Gemeinsamer Schlüssel

en: _Key
de: _Schlüssel

en: Sho_w key
de: Schlüssel an_zeigen

en: WEP inde_x
de: _WEP-Index

en: _Type
de: _Typ

en: Screen Calibration
de: Bildschirmkalibrierung

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet.
de: Bitte berühren Sie die Zielmarkierungen auf dem Bildschirm, um das Grafiktablett zu kalibrieren.

en: Mis-click detected, restarting…
de: Falscher Klick wurde erkannt, Neustart …

en: Color management settings
de: Einstellungen der Farbverwaltung

en: Color, ICC, Profile, Calibrate, Printer, Display
de: Color, ICC, Profile, Calibrate, Printer, Display, Farbe, Kalibrieren, Drucker, Bildschirm, Anzeige

en: Region & Language
de: Region und Sprache

en: Change your region and language settings
de: Einstellungen für Region und Sprache ändern

en: Display
de: Bildschirm

en: Change resolution and position of monitors and projectors
de: Auflösung und Anordnung der Bildschirme und Projektoren ändern

en: Panel, Projector, xrandr, Screen, Resolution, Refresh
de: Panel, Projector, xrandr, Screen, Resolution, Refresh, Paneel, Projektor, xrandr, Bildschirm, Auflösung, Aktualisieren, Auffrischen

en: Network settings
de: Netzwerkeinstellungen

en: Network, Wireless, IP, LAN, Proxy, Internet, WiFi
de: Network, Wireless, IP, LAN, Proxy, Internet, WiFi, Netzwerk, drahtlos, Vermittlung, WLAN

en: Graphics Tablet
de: Grafiktablett

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
de: Knopfzuordnung einstellen und die Empfindlichkeit des Stiftes für Grafiktabletts einstellen

en: Tablet, Wacom, Stylus, Eraser, Mouse
de: Tablet, Wacom, Stylus, Eraser, Mouse, Maus
