cinnamon-control-center - en to pl translation catalogue (498 entries)

note: TRANSLATORS: this is where the user can click and import a profile
en: Other profile…
pl: Inny profil…

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
pl: Domyślny:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
pl: Przestrzeń kolorów:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
pl: Profil testowy:

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Set for all users
pl: Ustawia dla wszystkich użytkowników

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Create virtual device
pl: Tworzy urządzenie wirtualne

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
pl: Wybór pliku profilu ICC

en: _Import
pl: Zai_mportuj

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
pl: Obsługiwane profile ICC

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
pl: Wszystkie pliki

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Displays
pl: Dostępne profile dla ekranów

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Scanners
pl: Dostępne profile dla skanerów

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Printers
pl: Dostępne profile dla drukarek

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Cameras
pl: Dostępne profile dla aparatów

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Webcams
pl: Dostępne profile dla kamer internetowych

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI * where the device type is not recognised Profiles that can be added to the device
en: Available Profiles
pl: Dostępne profile

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Device
pl: Urządzenie

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Calibration
pl: Kalibracja

note: TRANSLATORS: this is when an auto-added profile cannot be removed
en: Cannot remove automatically added profile
pl: Nie można usunąć automatycznie dodanego profilu

note: TRANSLATORS: this is when there is no profile for the device
en: No profile
pl: Brak profilu

en: %i year | %i years
pl[0]: %i rok
pl[1]: %i lata
pl[2]: %i lat

en: %i month | %i months
pl[0]: %i miesiąc
pl[1]: %i miesiące
pl[2]: %i miesięcy

en: %i week | %i weeks
pl[0]: %i tydzień
pl[1]: %i tygodnie
pl[2]: %i tygodni

note: fallback
en: Less than 1 week
pl: Mniej niż tydzień

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default RGB
pl: Domyślna RGB

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default CMYK
pl: Domyślna CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default Gray
pl: Domyślna skala szarości

en: Uncalibrated
pl: Nieskalibrowane

en: This device is not color managed.
pl: To urządzenie nie podlega zarządzaniu kolorami.

en: This device is using manufacturing calibrated data.
pl: To urządzenie używa danych skalibrowanych podczas produkcji.

en: This device does not have a profile suitable for whole-screen color correction.
pl: To urządzenie nie posiada profilu odpowiedniego do pełnoekranowej korekcji kolorów.

en: This device has an old profile that may no longer be accurate.
pl: To urządzenie posiada stary profil, który może już nie być dokładny.

note: TRANSLATORS: this is when the calibration profile age is not * specified as it has been autogenerated from the hardware
en: Not specified
pl: Nieokreślony

note: add the 'No devices detected' entry
en: No devices supporting color management detected
pl: Nie wykryto urządzeń obsługujących zarządzanie kolorami

[ctx: Device kind]
en: Display
pl: Ekran

[ctx: Device kind]
en: Scanner
pl: Skaner

[ctx: Device kind]
en: Printer
pl: Drukarka

[ctx: Device kind]
en: Camera
pl: Aparat

[ctx: Device kind]
en: Webcam
pl: Kamera internetowa

note: Add some common languages first
en: English
pl: angielski

en: British English
pl: angielski (brytyjski)

en: German
pl: niemiecki

en: French
pl: francuski

en: Spanish
pl: hiszpański

en: Chinese (simplified)
pl: chiński (uproszczony)

en: Russian
pl: rosyjski

en: Arabic
pl: arabski

note: Add some common regions
en: United States
pl: Stany Zjednoczone

en: Germany
pl: Niemcy

en: France
pl: Francja

en: Spain
pl: Hiszpania

en: China
pl: Chiny

en: Select a region
pl: Wybór regionu

en: Unspecified
pl: Nieokreślony

note: Translators:  this is the feature where what you see on your * laptop's screen is the same as your external projector. * Here, "Mirrored" is being used as an adjective.  For example, * the Spanish translation could be "Pantallas en Espejo".
en: Mirrored Displays
pl: Ten sam obraz na wszystkich monitorach

en: Confirm reset to defaults
pl: Potwierdź przywrócenie ustawień domyślnych

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Continue
pl: Kontynuuj

en: This will remove all existing display configurations and reset the current layout.
pl: Spowoduje to usunięcie wszystkich istniejących konfiguracji wyświetlaczy i zresetowanie bieżącego układu.

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
pl: Poziomy

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Right
pl: Pionowy (w prawo)

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Left
pl: Pionowy (w lewo)

[ctx: Display rotation]
en: Landscape (flipped)
pl: Poziomy (odwrócony)

en: %.2lf Hz
pl: %.2lf Hz

en: Monitor scale
pl: Skalowanie monitora

en: User interface scale
pl: Skala interfejsu

en: Network proxy
pl: Pośrednik sieciowy

en: Oops, something has gone wrong. Please contact your software vendor.
pl: Coś się nie powiodło. Proszę skontaktować się z producentem oprogramowania.

en: NetworkManager needs to be running.
pl: Usługa NetworkManager musi być uruchomiona.

en: never
pl: nigdy

en: today
pl: dzisiaj

en: yesterday
pl: wczoraj

en: %i day ago | %i days ago
pl[0]: %i dzień temu
pl[1]: %i dni temu
pl[2]: %i dni temu

en: IPv4 Address
pl: Adres IPv4

en: IPv6 Address
pl: Adres IPv6

en: IP Address
pl: Adres IP

en: Hardware Address
pl: Adres sprzętowy

en: Default Route
pl: Domyślna trasa

en: Last used
pl: Ostatnio używane

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
pl: Przewodowe

en: Options…
pl: Opcje…

en: Add new connection
pl: Dodaj nowe połączenie

[ctx: Wifi security]
en: None
pl: Brak

[ctx: Signal strength]
en: None
pl: Brak

[ctx: Signal strength]
en: Weak
pl: Słaby

[ctx: Signal strength]
en: Ok
pl: OK

[ctx: Signal strength]
en: Good
pl: Dobry

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
pl: Doskonały

en: If you have a connection to the Internet other than wireless, you can set up a wireless hotspot to share the connection with others.
pl: Jeśli komputer ma połączenie z Internetem inne niż bezprzewodowe, to można ustawić hotspot bezprzewodowy do współdzielenia połączenia z innymi.

en: Switching on the wireless hotspot will disconnect you from <b>%s</b>.
pl: Przełączanie na hotspot bezprzewodowy spowoduje rozłączenie z sieci <b>%s</b>.

en: It is not possible to access the Internet through your wireless while the hotspot is active.
pl: Nie można połączyć się z Internetem bezprzewodowo, kiedy hotspot jest aktywny.

en: Stop hotspot and disconnect any users?
pl: Zatrzymać hotspot i rozłączyć wszystkich użytkowników?

en: _Cancel
pl: _Anuluj

en: _Stop Hotspot
pl: _Zatrzymaj hotspot

en: System policy prohibits use as a Hotspot
pl: Polityka systemu uniemożliwia użycie jako hotspot

en: Wireless device does not support Hotspot mode
pl: Urządzenie bezprzewodowe nie obsługuje trybu hotspot

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
pl: Informacje o zaznaczonych sieciach, w tym hasła i konfiguracja, zostaną utracone.

en: _Forget
pl: _Zapomnij

en: History
pl: Historia

en: _Close
pl: Za_mknij

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
pl: _Zapomnij

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
pl: Automatyczne wykrywanie pośrednika sieciowego jest używane, jeśli nie podano adresu URL konfiguracji.

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
pl: Nie jest zalecane dla niezaufanych sieci publicznych.

en: Proxy
pl: Pośrednik

note: TRANSLATORS: AP type
en: Unknown
pl: Nieznany

note: TRANSLATORS: AP type
en: Infrastructure
pl: Infrastruktura

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown
pl: Stan nieznany

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
pl: Niezarządzane

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
pl: Niedostępne

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connecting
pl: Łączenie

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Authentication required
pl: Wymagane jest uwierzytelnienie

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connected
pl: Połączone

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
pl: Rozłączanie

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connection failed
pl: Połączenie się nie powiodło

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown (missing)
pl: Stan nieznany (brak)

note: TRANSLATORS: VPN status
en: Not connected
pl: Nie połączone

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
pl: Konfiguracja się nie powiodła

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
pl: Konfiguracja adresu IP się nie powiodła

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
pl: Konfiguracja adresu IP wygasła

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
pl: Wymagane są hasła, których nie podano

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
pl: Suplikant 802.1x się rozłączył

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
pl: Konfiguracja suplikanta 802.1x się nie powiodła

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
pl: Suplikant 802.1x się nie powiódł

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
pl: Suplikant 802.1x za długo się uwierzytelniał

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
pl: Uruchomienie usługi PPP się nie powiodło

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
pl: Usługa PPP została rozłączona

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
pl: Usługa PPP się nie powiodła

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
pl: Uruchomienie klienta DHCP się nie powiodło

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
pl: Błąd klienta DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
pl: Klient DHCP się nie powiódł

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
pl: Uruchomienie usługi współdzielonego połączenie się nie powiodło

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
pl: Usługa współdzielonego połączenia się nie powiodła

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
pl: Uruchomienie usługi automatycznego wykrywania adresu IP się nie powiodło

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
pl: Błąd usługi automatycznego wykrywania adresu IP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
pl: Usługa automatycznego wykrywania adresu IP się nie powiodła

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
pl: Linia jest zajęta

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
pl: Brak wybierania tonowego

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
pl: Nie można ustanowić żadnego operatora

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
pl: Żądanie wdzwonienia przekroczyło czas oczekiwania

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
pl: Próba wdzwonienia się nie powiodła

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
pl: Zainicjowanie modemu się nie powiodło

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
pl: Wybranie podanego APN się nie powiodło

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
pl: Sieci nie są wyszukiwane

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
pl: Odmówiono rejestracji sieci

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
pl: Rejestracja sieci przekroczyła czas oczekiwania

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
pl: Zarejestrowanie za pomocą żądanej sieci się nie powiodło

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
pl: Sprawdzenie kodu PIN się nie powiodło

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
pl: Brak oprogramowania sprzętowego urządzenia

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
pl: Połączenie zniknęło

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
pl: Przyjęto istniejące połączenie

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
pl: Nie odnaleziono modemu

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
pl: Połączenie Bluetooth się nie powiodło

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
pl: Nie włożono karty SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
pl: Wymagany jest PIN karty SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
pl: Wymagany jest kod PUK karty SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
pl: Błędna karta SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
pl: Zależność połączenia się nie powiodła

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
pl: Brak oprogramowania sprzętowego

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
pl: Kabel jest niepodłączony

en: Layout
pl: Układ

en: Default
pl: Domyślne

en: Button %d
pl: %d. przycisk

en: Output:
pl: Wyjście:

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
pl: Zachowanie proporcji (kaszety):

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
pl: Mapowanie do pojedynczego monitora

en: %d of %d
pl: %d z %d

en: Display Mapping
pl: Mapowanie ekranu

en: Stylus
pl: Rysik

en: Button
pl: Przycisk

en: New shortcut…
pl: Nowy skrót…

en: Security
pl: Zabezpieczenia

en: automatic
pl: automatycznie

en: Profile %d
pl: Profil %d

en: Never
pl: Nigdy

en: Today
pl: Dzisiaj

en: Yesterday
pl: Wczoraj

en: Details
pl: Szczegóły

en: Identity
pl: Tożsamość

en: Address
pl: Adres

en: Netmask
pl: Maska sieci

en: Gateway
pl: Brama

en: Delete Address
pl: Usuń adres

en: Add
pl: Dodaj

en: Server
pl: Serwer

en: Delete DNS Server
pl: Usuń serwer DNS

[ctx: network parameters]
note: Translators: Please see https://en.wikipedia.org/wiki/Metrics_(networking)
en: Metric
pl: Metryka

en: Delete Route
pl: Usuń trasę

en: Automatic (DHCP)
pl: Automatycznie (DHCP)

en: Manual
pl: Ręcznie

en: Link-Local Only
pl: Tylko Link-Local

en: Prefix
pl: Prefiks

en: Automatic
pl: Automatycznie

en: Automatic, DHCP only
pl: Automatycznie, tylko DHCP

en: Reset
pl: Przywróć

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
pl: Brak

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
pl: 40/128-bitowy klucz WEP (szesnastkowy lub ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
pl: 128-bitowe hasło WEP

en: Dynamic WEP (802.1x)
pl: Dynamiczny WEP (802.1x)

en: WPA & WPA2 Personal
pl: WPA i WPA2 Personal

en: WPA & WPA2 Enterprise
pl: WPA i WPA2 Enterprise

[ctx: Firewall zone]
en: Default
pl: Domyślna

en: The zone defines the trust level of the connection
pl: Strefa określa poziom zaufania połączenia

en: Unable to open connection editor
pl: Nie można otworzyć edytora połączeń

en: New Profile
pl: Nowy profil

en: _Add
pl: _Dodaj

en: Import from file…
pl: Zaimportuj z pliku…

en: Add VPN
pl: Dodanie połączenia VPN

en: Cannot import VPN connection
pl: Nie można zaimportować połączenia VPN

en: The file “%s” could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
pl: Plik „%s” nie może zostać odczytany lub nie zawiera rozpoznawanych informacji o połączeniu VPN
    
    Błąd: %s.

en: Select file to import
pl: Wybór pliku do zaimportowania

en: _Open
pl: _Otwórz

en: A file named “%s” already exists.
pl: Plik o nazwie „%s” już istnieje.

en: _Replace
pl: Za_mień

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
pl: Zastąpić połączenie „%s” zapisywanym połączeniem VPN?

en: Cannot export VPN connection
pl: Nie można wyeksportować połączenia VPN

en: The VPN connection “%s” could not be exported to %s.
    
    Error: %s.
pl: Połączenie VPN „%s” nie może zostać wyeksportowane do %s.
    
    Błąd: %s.

en: Export VPN connection
pl: Eksport połączenia VPN

en: _Save
pl: _Zapisz

en: undefined error in 802.1x security (wpa-eap)
pl: nieokreślony błąd w zabezpieczeniach 802.1x (WPA-EAP)

en: no file selected
pl: nie wybrano żadnego pliku

en: unspecified error validating eap-method file
pl: nieokreślony błąd podczas sprawdzania poprawności pliku eap-method

en: DER, PEM, or PKCS#12 private keys (*.der, *.pem, *.p12, *.key)
pl: Certyfikaty DER, PEM lub klucze prywatne PKCS#12 (*.der, *.pem, *.p12, *.key)

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
pl: Certyfikaty DER lub PEM (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)

en: missing EAP-FAST PAC file
pl: brak pliku PAC EAP-FAST

en: Choose a PAC file
pl: Wybór pliku PAC

en: PAC files (*.pac)
pl: Pliki PAC (*.pac)

en: missing EAP-LEAP username
pl: brak nazwy użytkownika EAP-LEAP

en: missing EAP-LEAP password
pl: brak hasła EAP-LEAP

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: %s
pl: nieprawidłowy certyfikat CA EAP-PEAP: %s

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: no certificate specified
pl: nieprawidłowy certyfikat CA EAP-PEAP: nie podano certyfikatu

en: Choose a Certificate Authority certificate
pl: Wybór certyfikatu CA

en: missing EAP username
pl: brak nazwy użytkownika EAP

en: missing EAP password
pl: brak hasła EAP

en: missing EAP-TLS identity
pl: brak tożsamości EAP-TLS

en: invalid EAP-TLS CA certificate: %s
pl: nieprawidłowy certyfikat CA EAP-TLS: %s

en: invalid EAP-TLS CA certificate: no certificate specified
pl: nieprawidłowy certyfikat CA EAP-TLS: nie podano certyfikatu

en: invalid EAP-TLS password: missing
pl: nieprawidłowe hasło EAP-TLS: brak

en: invalid EAP-TLS private-key: %s
pl: nieprawidłowy klucz prywatny EAP-TLS: %s

en: invalid EAP-TLS user-certificate: %s
pl: nieprawidłowy certyfikat użytkownika EAP-TLS: %s

en: Unencrypted private keys are insecure
pl: Niezaszyfrowane klucze prywatne są niezabezpieczone

en: The selected private key does not appear to be protected by a password.  This could allow your security credentials to be compromised.  Please select a password-protected private key.
    
    (You can password-protect your private key with openssl)
pl: Wybrany klucz prywatny nie jest chroniony hasłem. Może to umożliwić ujawnienie danych zabezpieczeń. Proszę wybrać klucz prywatny chroniony hasłem.
    
    (Możesz ochronić klucz prywatny hasłem za pomocą oprogramowania OpenSSL)

en: Choose your personal certificate
pl: Wybór certyfikatu osobistego

en: Choose your private key
pl: Wybór klucza prywatnego

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: %s
pl: nieprawidłowy certyfikat CA EAP-TTLS: %s

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: no certificate specified
pl: nieprawidłowy certyfikat CA EAP-TTLS: nie podano certyfikatu

en: Unknown error validating 802.1x security
pl: Nieznany błąd podczas sprawdzania poprawności zabezpieczeń 802.1x

en: Tunneled TLS
pl: Tunelowane TLS

en: Protected EAP (PEAP)
pl: Chronione EAP (PEAP)

en: missing leap-username
pl: brak „leap-username”

en: missing leap-password
pl: brak „leap-password”

en: missing wep-key
pl: brak „wep-key”

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only hex-digits
pl: nieprawidłowe „wep-key”: klucz o długości %zu może zawierać tylko liczby szesnastkowe

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only ascii characters
pl: nieprawidłowe „wep-key”: klucz o długości %zu może zawierać tylko znaki ASCII

en: invalid wep-key: wrong key length %zu. A key must be either of length 5/13 (ascii) or 10/26 (hex)
pl: nieprawidłowe „wep-key”: błędna długość klucza %zu. Klucz musi być długości 5/13 (ASCII) lub 10/26 (szesnastkowy)

en: invalid wep-key: passphrase must be non-empty
pl: nieprawidłowe „wep-key”: hasło nie może być puste

en: invalid wep-key: passphrase must be shorter than 64 characters
pl: nieprawidłowe „wep-key”: hasło nie może być krótsze niż 64 znaki

en: invalid wpa-psk: invalid key-length %zu. Must be [8,63] bytes or 64 hex digits
pl: nieprawidłowe „wpa-psk”: nieprawidłowe „key-length” %zu. Musi wynosić [8,63] bajty lub 64 cyfry szesnastkowe

en: invalid wpa-psk: cannot interpret key with 64 bytes as hex
pl: nieprawidłowe „wpa-psk”: nie można zinterpretować klucza o 64 bajtach jako szesnastkowy

en: _All Settings
pl: _Wszystkie ustawienia

en: Enable verbose mode
pl: Wyświetla więcej komunikatów

en: Show the overview
pl: Wyświetla przegląd

en: Show help options
pl: Wyświetla opcje pomocy

en: Panel to display
pl: Panel do wyświetlenia

en: - System Settings
pl: - ustawienia systemu

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
pl: %s
    Polecenie "%s --help" wyświetli pełną listę dostępnych opcji wiersza poleceń.

en: Help
pl: Pomoc

en: Quit
pl: Zakończ

en: Color
pl: Kolor

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
pl: Każde urządzenie wymaga aktualnego profilu kolorów, aby podlegać zarządzaniu kolorami.

en: Add device
pl: Dodaj urządzenie

en: Add a virtual device
pl: Dodaj urządzenie wirtualne

en: Delete device
pl: Usuń urządzenie

en: Remove a device
pl: Usuń urządzenie

en: Set this profile for all users on this computer
pl: Ustawia ten profil dla wszystkich użytkowników tego komputera

en: Add profile
pl: Dodaj profil

en: Remove profile
pl: Usuń profil

en: View details
pl: Pokaż szczegóły

en: Device type:
pl: Typ urządzenia:

en: Manufacturer:
pl: Producent:

en: Image files can be dragged on this window to auto-complete the above fields.
pl: Pliki obrazów mogą zostać przeniesione do tego okna, aby automatycznie uzupełnić powyższe pola.

en: Select a language
pl: Wybierz język

en: _Select
pl: _Wybierz

en: _City:
pl: _Miasto:

en: _Network Time
pl: _Czas sieciowy

en: Set the time one hour ahead.
pl: Ustaw czas godzinę do przodu.

en: Set the time one hour back.
pl: Ustaw czas godzinę do tyłu.

en: Set the time one minute ahead.
pl: Ustaw czas minutę do przodu.

en: Set the time one minute back.
pl: Ustaw czas minutę do tyłu.

en: Month
pl: Miesiąc

en: Day
pl: Dzień

en: Year
pl: Rok

en: January
pl: Styczeń

en: February
pl: Luty

en: March
pl: Marzec

en: April
pl: Kwiecień

en: May
pl: Maj

en: June
pl: Czerwiec

en: July
pl: Lipiec

en: August
pl: Sierpień

en: September
pl: Wrzesień

en: October
pl: Październik

en: November
pl: Listopad

en: December
pl: Grudzień

en: Display Arrangement
pl: Ułożenie ekranów

en: Set as Primary
pl: Ustaw jako podstawowy

en: Display Configuration
pl: Konfiguracja ekranów

en: Join Displays
pl: Połączone ekrany

en: Mirror
pl: Ten sam obraz

en: Displays
pl: Ekrany

en: Reset to Defaults
pl: Przywróć domyślne

en: Cancel changes
pl: Anuluj zmiany

en: Apply
pl: Zastosuj

en: Resolution
pl: Rozdzielczość

en: Refresh Rate
pl: Częstotliwość odświeżania

en: Rotation
pl: Obrót

en: Adjust for TV
pl: Dostosowanie do telewizora

en: _Add Profile…
pl: _Dodaj profil…

en: Provider
pl: Dostawca

en: Network
pl: Sieć

[ctx: proxy method]
en: None
pl: Brak

[ctx: proxy method]
en: Manual
pl: Ręcznie

[ctx: proxy method]
en: Automatic
pl: Automatycznie

en: _Method
pl: _Metoda

en: _Configuration URL
pl: Adres URL _konfiguracji

en: _HTTP Proxy
pl: Pośrednik _HTTP

en: H_TTPS Proxy
pl: Pośrednik H_TTPS

en: _FTP Proxy
pl: Pośrednik _FTP

en: _Socks Host
pl: Serwer _SOCKS

en: _Ignore Hosts
pl: _Ignorowanie komputerów

en: HTTP proxy port
pl: Port pośrednika HTTP

en: HTTPS proxy port
pl: Port pośrednika HTTPS

en: FTP proxy port
pl: Port pośrednika FTP

en: Socks proxy port
pl: Port pośrednika SOCKS

en: Turn device off
pl: Wyłącz urządzenie

en: Add Device
pl: Dodaj urządzenie

en: Remove Device
pl: Usuń urządzenie

en: VPN Type
pl: Typ VPN

en: Group Name
pl: Nazwa grupy

en: Group Password
pl: Hasło grupy

en: Username
pl: Użytkownik

en: Turn VPN connection off
pl: Wyłącz połączenie VPN

en: _Apply
pl: _Zastosuj

en: Automatic _Connect
pl: Łączenie a_utomatyczne

en: Signal Strength
pl: Siła sygnału

en: Link speed
pl: Prędkość połączenia

en: details
pl: szczegóły

en: S_ecurity
pl: Zab_ezpieczenia

en: _Password
pl: _Hasło

en: My Home Network
pl: Moja sieć domowa

en: None
pl: Brak

en: Show P_assword
pl: Wyświetlanie h_asła

en: Make available to other users
pl: Dostępne dla innych użytkowników

en: identity
pl: tożsamość

en: _Addresses
pl: _Adresy

en: Automatic (DHCP) addresses only
pl: Automatycznie (DHCP), tylko adresy

en: Link-local only
pl: Tylko Link-Local

en: Shared with other computers
pl: Współdzielone z innymi komputerami

en: Disabled
pl: Wyłączone

en: Routes
pl: Trasy

en: _Ignore automatically obtained routes
pl: _Ignorowanie automatycznie uzyskanych tras

en: Use this connection _only for resources on its network
pl: Używanie tego połączenia tylk_o dla zasobów w jej sieci

en: ipv4
pl: IPv4

en: ipv6
pl: IPv6

en: _MAC Address
pl: Adres _MAC

en: _Cloned MAC Address
pl: Sk_lonowany adres MAC

en: hardware
pl: sprzęt

en: _Reset
pl: _Przywróć

en: Reset the settings for this connection to their defaults, but remember as a preferred connection.
pl: Przywraca ustawienia tej sieci do ich wartości domyślnych, ale zapamiętuje ją jako preferowaną sieć.

en: Remove all details relating to this network and do not try to automatically connect to it.
pl: Usuwa wszystkie informacje o tej sieci i nie próbuje się z nią automatycznie łączyć.

en: reset
pl: przywróć

en: Hardware
pl: Sprzęt

[ctx: tab]
en: Reset
pl: Przywróć do stanu pierwotnego

en: Wi-Fi Hotspot
pl: Hotspot Wi-Fi

en: _Turn On
pl: _Włącz

en: Turn Wi-Fi off
pl: Wyłącz Wi-Fi

en: _Use as Hotspot…
pl: _Użyj jako hotspot…

en: _Connect to Hidden Network…
pl: _Połącz z ukrytą siecią…

en: _History
pl: _Historia

en: Switch off to connect to a Wi-Fi network
pl: Należy wyłączyć, aby połączyć się z siecią Wi-Fi

en: Network Name
pl: Nazwa sieci

en: Connected Devices
pl: Połączone urządzenia

en: Security type
pl: Typ zabezpieczeń

en: Password
pl: Hasło

en: Choose a Layout
pl: Wybór układu

en: Preview
pl: Podgląd

en: Select an input source to add
pl: Wybór źródła wprowadzania do dodania

en: Keyboard Layout Options
pl: Opcje układu klawiatury

en: Region and Language
pl: Region i język

en: Add Layout
pl: Dodaj układ

en: Remove Layout
pl: Usuń układ

en: Move Up
pl: W górę

en: Move Down
pl: W dół

en: Preview Layout
pl: Podgląd układu

en: Include less-common layouts in the selection list
pl: Dołącz na liście wyboru mniej pospolite układy

en: Use the same layout for all windows
pl: Ten sam układ we wszystkich oknach

en: Allow different layouts for individual windows
pl: Osobny układ dla każdego okna

en: New windows use the default layout
pl: Domyślny układ w nowych oknach

en: New windows use the previous window's layout
pl: Użycie układu poprzedniego okna w nowych oknach

en: Display options
pl: Opcje wyświetlania

en: Use a country flag, if available,  to represent keyboard layouts
pl: Użyj flagi państwa, jeśli dostępna, do reprezentacji układu klawiatury

en: Show the layout name instead of the group name when using text to represent a layout
pl: Pokaż nazwę układu zamiast nazwy grupy przy użyciu tekstu do reprezentowania układu

en: Prefer upper-case when using text to represent a layout
pl: Preferuj duże litery przy użyciu tekstu do reprezentowania układu

en: _Options...
pl: _Opcje...

en: View and edit keyboard layout options
pl: Wyświetla i modyfikuje opcje układu klawiatury

en: Reset to De_faults
pl: P_rzywróć domyślne

en: Replace the current keyboard layout settings with the
    default settings
pl: Zastępuje bieżące ustawienia układu klawiatury
    domyślnymi ustawieniami

en: Map Buttons
pl: Mapuj przyciski

en: Map buttons to functions
pl: Mapuje przyciski do funkcji

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear.
pl: Aby zmodyfikować skrót, należy wybrać działanie „Wyślij klawisze”, wcisnąć przycisk skrótu klawiszowego i przytrzymać nowe klawisze lub nacisnąć klawisz Backspace, aby wyczyścić obecne.

en: No tablet detected
pl: Nie wykryto tabletu

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
pl: Proszę podłączyć lub włączyć tablet firmy Wacom

en: Bluetooth Settings
pl: Ustawienia Bluetooth

en: Wacom Tablet
pl: Tablet firmy Wacom

en: Tracking Mode
pl: Tryb śledzenia

en: Left-Handed Orientation
pl: Orientacja leworęczna

en: Map to Monitor…
pl: Mapowanie do monitora...

en: Map Buttons…
pl: Mapowanie przycisków...

en: Calibrate…
pl: Skalibruj…

en: Adjust mouse settings
pl: Dostosuj ustawienia myszy

en: Adjust display resolution
pl: Dopasowuje rozdzielczość ekranu

en: Decouple Display
pl: Rozłącz ekran

en: Tablet (absolute)
pl: Tablet (bezwzględny)

en: Touchpad (relative)
pl: Panel dotykowy (względny)

en: Middle Mouse Button Click
pl: Kliknięcie środkowym przyciskiem myszy

en: Right Mouse Button Click
pl: Kliknięcie prawym przyciskiem myszy

en: Back
pl: Wstecz

en: Forward
pl: Do przodu

en: No stylus found
pl: Nie odnaleziono rysika

en: Please move your stylus to the proximity of the tablet to configure it
pl: Proszę trzymać rysik w pobliżu tabletu, aby go skonfigurować

en: Eraser Pressure Feel
pl: Siła nacisku gumki

en: Soft
pl: Lekka

en: Firm
pl: Mocna

en: Top Button
pl: Górny przycisk

en: Lower Button
pl: Niższy przycisk

en: Lowest Button
pl: Najniższy przycisk

en: Tip Pressure Feel
pl: Siła nacisku czubka

en: Test Your _Settings
pl: Test _ustawień

en: 802.1x _Security
pl: _Zabezpieczenia 802.1x

en: page 1
pl: strona 1

en: Anony_mous identity
pl: Anoni_mowa tożsamość

en: Inner _authentication
pl: Wewnętrzne uw_ierzytelnianie

en: page 2
pl: strona 2

en: Last Used
pl: Ostatnio używane

en: Twisted Pair (TP)
pl: Skrętka (TP)

en: Attachment Unit Interface (AUI)
pl: AUI (Attachment Unit Interface)

en: Media Independent Interface (MII)
pl: MII (Media Independent Interface)

en: _Name
pl: _Nazwa

en: _Cloned Address
pl: Sk_lonowany adres

en: bytes
pl: bajtów

en: Make available to other _users
pl: Dostępne dla innych _użytkowników

en: Connect _automatically
pl: Łączenie _automatyczne

en: Firewall _Zone
pl: _Strefa zapory sieciowej

en: Automatic DNS
pl: Automatyczny DNS

en: Automatic Routes
pl: Automatyczne trasy

en: Reset the settings for this network, including passwords, but remember it as a preferred network
pl: Przywraca ustawienia tej sieci, w tym hasła, ale zapamiętuje ją jako preferowaną sieć

en: Remove all details relating to this network and do not try to automatically connect
pl: Usuwa wszystkie informacje o tej sieci i nie próbuje się z nią automatycznie łączyć

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
pl: (Błąd: nie można wczytać edytora połączeń VPN)

en: Make available to _other users
pl: Dostępna dla _innych użytkowników

en: Anonymous
pl: Anonimowo

en: Authenticated
pl: Uwierzytelnienie

en: Both
pl: Oba

en: PAC _file
pl: _Plik PAC

en: _Inner authentication
pl: Wewnętrzne uw_ierzytelnianie

en: Allow automatic PAC pro_visioning
pl: Automatyczne za_bezpieczanie PAC

en: _Username
pl: Nazwa _użytkownika

en: Sho_w password
pl: _Wyświetlanie hasła

en: Version 0
pl: Wersja 0

en: Version 1
pl: Wersja 1

en: C_A certificate
pl: Certyfikat C_A

en: No CA certificate is _required
pl: Certyfikat CA nie jest _wymagany

en: PEAP _version
pl: _Wersja PEAP

en: I_dentity
pl: _Tożsamość

en: _User certificate
pl: Certyfikat _użytkownika

en: Private _key
pl: _Klucz prywatny

en: _Private key password
pl: _Hasło klucza prywatnego

en: Au_thentication
pl: Uwierzy_telnianie

en: 1 (Default)
pl: 1 (domyślnie)

en: Open System
pl: System otwarty

en: Shared Key
pl: Klucz współdzielony

en: _Key
pl: _Klucz

en: Sho_w key
pl: _Wyświetlanie klucza

en: WEP inde_x
pl: Inde_ks WEP

en: _Type
pl: _Typ

en: Screen Calibration
pl: Kalibracja ekranu

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet.
pl: Proszę stuknąć znaczniki docelowe po ich pojawieniu się na ekranie, aby skalibrować tablet.

en: Mis-click detected, restarting…
pl: Wykryto błędne kliknięcie, ponowne uruchamianie…

en: Color management settings
pl: Ustawienia zarządzania kolorami

en: Color, ICC, Profile, Calibrate, Printer, Display
pl: Kolor, ICC, Profil, Kalibracja, Drukarka, Wyświetlacz

en: Region & Language
pl: Region i język

en: Change your region and language settings
pl: Zmiana ustawień regionu i języka

en: Display
pl: Ekran

en: Change resolution and position of monitors and projectors
pl: Zmiana rozdzielczości i położenia monitorów oraz projektorów

en: Panel, Projector, xrandr, Screen, Resolution, Refresh
pl: Panel, Projektor, xrandr, Ekran, Rozdzielczość, Odświeżanie

en: Network settings
pl: Ustawienia sieci

en: Network, Wireless, IP, LAN, Proxy, Internet, WiFi
pl: Sieć, Bezprzewodowa, IP, LAN, Proxy, Internet, WiFi

en: Graphics Tablet
pl: Tablet graficzny

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
pl: Ustawienie mapowania przycisków i dostosowanie wrażliwości rysika dla tabletów graficznych

en: Tablet, Wacom, Stylus, Eraser, Mouse
pl: Tablet, Wacom, Rysik, Gumka, Mysz
