cinnamon-control-center - en to ro translation catalogue (482 entries)

note: TRANSLATORS: this is where the user can click and import a profile
en: Other profile…
ro: Alt profil...

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
ro: Implicit:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
ro: Spațiu de culoare:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
ro: Profil test:

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Set for all users
ro: Setează pentru toți utilizatorii

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Create virtual device
ro: Creează dispozitiv virtual

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
ro: Selectați un fișier profil ICC

en: _Import
ro: _Importă

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
ro: Profile ICC recunoscute

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
ro: Toate fișierele

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Displays
ro: Profiluri disponibile pentru ecrane

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Scanners
ro: Profile disponibile pentru scanere

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Printers
ro: Profiluri disponibile pentru imprimante

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Cameras
ro: Profiluri disponibile pentru camere

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Webcams
ro: Profiluri disponibile pentru camere web

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI * where the device type is not recognised Profiles that can be added to the device
en: Available Profiles
ro: Profiluri disponibile

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Device
ro: Dispozitiv

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Calibration
ro: Calibrare

note: TRANSLATORS: this is when an auto-added profile cannot be removed
en: Cannot remove automatically added profile
ro: Nu se poate elimina profilul adăugat automat

note: TRANSLATORS: this is when there is no profile for the device
en: No profile
ro: Niciun profil

en: %i year | %i years
ro[0]: %i an
ro[1]: %i ani
ro[2]: %i de ani

en: %i month | %i months
ro[0]: %i lună
ro[1]: %i luni
ro[2]: %i de luni

en: %i week | %i weeks
ro[0]: %i săptămână
ro[1]: %i săptămâni
ro[2]: %i de săptămâni

note: fallback
en: Less than 1 week
ro: Mai puțin de o săptămână

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default RGB
ro: RGB implicit

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default CMYK
ro: CMYK implicit

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default Gray
ro: Gri implicit

en: Uncalibrated
ro: Necalibrat

en: This device is not color managed.
ro: Administrarea culorii nu este activă pentru acest dispozitiv.

en: This device is using manufacturing calibrated data.
ro: Acest dispozitiv folosește date calibrate de producător.

en: This device does not have a profile suitable for whole-screen color correction.
ro: Acest dispozitiv nu are un profil potrivit pentru corecția de culoare pe întregul ecran.

en: This device has an old profile that may no longer be accurate.
ro: Acest dispozitiv are un profil învechit, posibil imprecis.

note: TRANSLATORS: this is when the calibration profile age is not * specified as it has been autogenerated from the hardware
en: Not specified
ro: Nespecificat

note: add the 'No devices detected' entry
en: No devices supporting color management detected
ro: Nu a fost detectat niciun dispozitiv care să recunoască administrarea profilurilor de culoare

[ctx: Device kind]
en: Display
ro: Afișare

[ctx: Device kind]
en: Scanner
ro: Scaner

[ctx: Device kind]
en: Printer
ro: Imprimantă

[ctx: Device kind]
en: Camera
ro: Cameră foto

[ctx: Device kind]
en: Webcam
ro: Cameră web

note: Add some common languages first
en: English
ro: Engleză

en: British English
ro: Engleză Britanică

en: German
ro: Germană

en: French
ro: Franceză

en: Spanish
ro: Spaniolă

en: Chinese (simplified)
ro: Chineză (simplificată)

en: Russian
ro: Rusă

en: Arabic
ro: Arabă

note: Add some common regions
en: United States
ro: Statele Unite

en: Germany
ro: Germania

en: France
ro: Franța

en: Spain
ro: Spania

en: Select a region
ro: Alegeți o regiune

en: Unspecified
ro: Nespecificat

note: Translators:  this is the feature where what you see on your * laptop's screen is the same as your external projector. * Here, "Mirrored" is being used as an adjective.  For example, * the Spanish translation could be "Pantallas en Espejo".
en: Mirrored Displays
ro: Monitoare duplicate

en: Confirm reset to defaults
ro: Confirmați resetarea la valorile implicite

en: Cancel
ro: Renunță

en: Continue
ro: Continuă

en: This will remove all existing display configurations and reset the current layout.
ro: Aceasta va elimina toate configurațiile de afișare existente și va reseta aspectul curent.

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
ro: Modul orizontal

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Right
ro: Portret rotit dreapta

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Left
ro: Portret rotit stânga

[ctx: Display rotation]
en: Landscape (flipped)
ro: Peisaj (întors)

en: Monitor scale
ro: Monitorizare scală

en: User interface scale
ro: Scala interfeței utilizatorului

en: Network proxy
ro: Proxy rețea

en: Oops, something has gone wrong. Please contact your software vendor.
ro: Ups, ceva nu a funcționat corect. Vă rugăm să contactați distribuitorul de software.

en: NetworkManager needs to be running.
ro: NetworkManager trebuie să funcționeze.

en: never
ro: niciodată

en: today
ro: azi

en: yesterday
ro: ieri

en: %i day ago | %i days ago
ro[0]: acum %i zi
ro[1]: acum %i zile
ro[2]: acum %i de zile

en: IPv4 Address
ro: Adresă IPv4

en: IPv6 Address
ro: Adresă IPv6

en: IP Address
ro: Adresă IP

en: Hardware Address
ro: Adresă hardware

en: Default Route
ro: Rută implicită

en: Last used
ro: Ultima utilizare

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
ro: Cu fir

en: Options…
ro: Opțiuni…

en: Add new connection
ro: Adaugă o conexiune nouă

[ctx: Wifi security]
en: None
ro: Niciuna

[ctx: Signal strength]
en: None
ro: Niciunul

[ctx: Signal strength]
en: Weak
ro: Slab

[ctx: Signal strength]
en: Good
ro: Bun

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
ro: Excelent

en: If you have a connection to the Internet other than wireless, you can set up a wireless hotspot to share the connection with others.
ro: Dacă aveți o altă conexiune la Internet decât cea fără fir, puteți configura un hotspot fără fir pentru a partaja conexiunea cu alții.

en: Switching on the wireless hotspot will disconnect you from <b>%s</b>.
ro: Pornirea hotspotului fără fir vă va deconecta de la <b>%s</b>.

en: It is not possible to access the Internet through your wireless while the hotspot is active.
ro: Nu se poate accesa Internetul prin conexiunea fără fir atâta timp cât hotspotul este activ.

en: Stop hotspot and disconnect any users?
ro: Opriți hotspotul și deconectați utilizatorii?

en: _Cancel
ro: _Renunță

en: _Stop Hotspot
ro: Oprire hot_spot

en: System policy prohibits use as a Hotspot
ro: Politica de sistem interzice folosirea ca hotspot

en: Wireless device does not support Hotspot mode
ro: Dispozitivul fără fir nu suportă modul hotspot

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
ro: Detaliile de rețea pentru rețelele selectate, inclusiv parole și orice configurație personalizată se vor pierde.

en: _Forget
ro: _Uită

en: History
ro: Istoric

en: _Close
ro: În_chide

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
ro: _Uită

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
ro: Autodescoperirea proxy-ului web este utilizată când nu a fost furnizat un URL de configurare.

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
ro: Această opțiune nu este recomandată pentru rețelele publice.

note: TRANSLATORS: AP type
en: Unknown
ro: Necunoscut

note: TRANSLATORS: AP type
en: Infrastructure
ro: Infrastructură

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown
ro: Stare necunoscută

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
ro: Negestionat

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
ro: Indisponibil

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connecting
ro: Se conectează

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Authentication required
ro: Autentificare necesară

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connected
ro: Conectat

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
ro: Se deconectează

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connection failed
ro: Conexiune eșuată

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown (missing)
ro: Stare necunoscută (lipsește)

note: TRANSLATORS: VPN status
en: Not connected
ro: Neconectat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
ro: Configurare eșuată

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
ro: Configurare IP eșuată

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
ro: Configurare IP expirată

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
ro: Au fost solicitate elemente de secretizare, dar nu au fost furnizate

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
ro: Solicitant 802.1x deconectat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
ro: Configurare solicitant 802.1x eșuată

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
ro: Solicitant 802.1x eșuat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
ro: Solicitantul 802.1x a luat prea mult timp pentru autentificare

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
ro: Pornirea serviciului PPP a eșuat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
ro: Serviciul PPP este deconectat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
ro: PPP eșuat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
ro: Pornirea clientului DHCP a eșuat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
ro: Eroare client DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
ro: Clientul DHCP a eșuat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
ro: Pornirea serviciului de conexiune partajată a eșuat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
ro: Serviciul de conexiune partajată a eșuat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
ro: Pornirea serviciului AutoIP a eșuat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
ro: Eroare serviciu AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
ro: Serviciul AutoIP a eșuat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
ro: Linie ocupată

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
ro: Fără ton

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
ro: Nu se poate identifica nicio rețea mobilă

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
ro: Timp de apel expirat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
ro: Încercare de apel eșuată

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
ro: Inițializare modem eșuată

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
ro: Eșec la selectarea APN-ului specificat

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
ro: Nu se caută rețele

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
ro: Înregistrare în rețea refuzată

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
ro: Înregistrare în rețea expirată

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
ro: S-a eșuat la înregistrarea în rețeaua solicitată

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
ro: Verificare PIN eșuată

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
ro: Firmware-ul pentru acest dispozitiv ar putea lipsi

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
ro: Conexiune dispărută

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
ro: S-a preluat conexiunea existentă

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
ro: Modem negăsit

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
ro: Conexiune Bluetooth eșuată

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
ro: Cartelă SIM neinserată

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
ro: Pin SIM necesar

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
ro: Puk SIM necesar

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
ro: SIM greșit

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
ro: Dependență de conectare eșuată

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
ro: Lipsă firmware

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
ro: Cablu deconectat

en: Layout
ro: Aranjament

en: Default
ro: Implicit

en: Button %d
ro: Buton %d

en: Output:
ro: Ieșire:

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
ro: Păstrează raportul de aspect (letterbox):

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
ro: Alocare la un monitor

en: %d of %d
ro: %d din %d

en: Display Mapping
ro: Afișează alocarea

en: Tablet
ro: Tabletă

en: Button
ro: Buton

en: New shortcut…
ro: Scurtătură nouă…

en: Security
ro: Securitate

en: automatic
ro: automat

en: Profile %d
ro: Profil %d

en: Never
ro: Niciodată

en: Today
ro: Astăzi

en: Yesterday
ro: Ieri

en: Details
ro: Detalii

en: Identity
ro: Identitate

en: Address
ro: Adresă

en: Netmask
ro: Mască rețea

en: Delete Address
ro: Șterge adresa

en: Add
ro: Adaugă

en: Delete DNS Server
ro: Șterge serverul DNS

en: Delete Route
ro: Şterge ruta

en: Automatic (DHCP)
ro: Automat (DHCP)

en: Link-Local Only
ro: Doar legătură locală

en: Automatic
ro: Automat

en: Automatic, DHCP only
ro: Automat, doar DHCP

en: Reset
ro: Resetați

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
ro: Fără

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
ro: Cheie WEP 40/128-biți (Hex sau ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
ro: WEP cu parolă de 128 biți

en: Dynamic WEP (802.1x)
ro: WEP Dinamic (802.1x)

en: WPA & WPA2 Personal
ro: WPA și WPA2 Personal

en: WPA & WPA2 Enterprise
ro: WPA și WPA2 Planificat

[ctx: Firewall zone]
en: Default
ro: Standard

en: The zone defines the trust level of the connection
ro: Zona definește un nivel de încredere pentru conexiune

en: Unable to open connection editor
ro: Nu se poate deschide editorul de conexiune

en: New Profile
ro: Profil nou

en: _Add
ro: _Adaugă

en: Import from file…
ro: Importă din fișier…

en: Add VPN
ro: Adaugă VPN

en: Cannot import VPN connection
ro: Nu s-a putut importa conexiunea VPN

en: The file “%s” could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
ro: Fișierul "%s” nu a putut fi citit sau nu conține informația de conexiune VPN recunoscută
    
    Eroare: %s.

en: Select file to import
ro: Alegeți fișierul de importat

en: _Open
ro: _Deschide

en: A file named “%s” already exists.
ro: Fișierul denumit “%s” deja există.

en: _Replace
ro: _Înlocuiește

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
ro: Doriți să înlocuiți %s cu conexiunea VPN pe care o salvați?

en: Cannot export VPN connection
ro: Nu se poate exporta conexiunea VPN

en: The VPN connection “%s” could not be exported to %s.
    
    Error: %s.
ro: Conexiunea VPN „%s” nu poate fi exportată în %s.
    
    Eroare: %s.

en: Export VPN connection
ro: Exportă conexiunea VPN

en: _Save
ro: _Salvează

en: undefined error in 802.1x security (wpa-eap)
ro: eroare nedefinită în securitatea 802.1x (wpa-eap)

en: no file selected
ro: niciun fișier selectat

en: unspecified error validating eap-method file
ro: eroare nespecificată la validarea fișierului prin metoda eap

en: DER, PEM, or PKCS#12 private keys (*.der, *.pem, *.p12, *.key)
ro: Chei private DER, PEM, sau PKCS#12 (*.der, *.pem, *.p12, *.key)

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
ro: Certificate DER sau PEM (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)

en: missing EAP-FAST PAC file
ro: lipsește fișierul EAP-FAST PAC

en: Choose a PAC file
ro: Alegeți un fișier PAC

en: PAC files (*.pac)
ro: Fișiere PAC (*.pac)

en: missing EAP-LEAP username
ro: lipsește numele utilizatorului EAP-LEAP

en: missing EAP-LEAP password
ro: lipsește parola EAP-LEAP

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: %s
ro: certificat CA EAP-PEAP nevalid: %s

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: no certificate specified
ro: certificat CA EAP-PEAP nevalid: niciun certificat specificat

en: Choose a Certificate Authority certificate
ro: Alege un certificat validat de o autoritate de certificare

en: missing EAP username
ro: lipsește numele utilizatorului EAP

en: missing EAP password
ro: lipsește parola EAP

en: missing EAP-TLS identity
ro: lipsește identitatea EAP-TLS

en: invalid EAP-TLS CA certificate: %s
ro: certificat CA EAP-TLS nevalid: %s

en: invalid EAP-TLS CA certificate: no certificate specified
ro: certificat CA EAP-TLS nevalid: niciun certificat specificat

en: invalid EAP-TLS password: missing
ro: parola EAP-TLS nevalidă: lipsește

en: invalid EAP-TLS private-key: %s
ro: cheie privată EAP-TLS nevalidă: %s

en: invalid EAP-TLS user-certificate: %s
ro: certificatul  utilizatorului EAP-TLS nevalid: %s

en: Unencrypted private keys are insecure
ro: Cheile private necriptate sunt nesigure

en: The selected private key does not appear to be protected by a password.  This could allow your security credentials to be compromised.  Please select a password-protected private key.
    
    (You can password-protect your private key with openssl)
ro: Cheia privată aleasă nu pare a fi protejată de o parolă. Acest lucru poate compromite securitatea datelor de autentificare. Alegeți o cheie privată protejată de parolă.
    
    (Puteți proteja prin parolă cheia privată folosind openssl)

en: Choose your personal certificate
ro: Alegeți un certificat personal

en: Choose your private key
ro: Alegeți o cheie privată

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: %s
ro: certificat CA EAP-TTLS nevalid: %s

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: no certificate specified
ro: certificat CA EAP-TTLS nevalid: niciun certificat specificat

en: Unknown error validating 802.1x security
ro: Eroare necunoscută la validarea securității 802.1x

en: FAST
ro: RAPID

en: Tunneled TLS
ro: TLS tunelat

en: Protected EAP (PEAP)
ro: EAP protejat (PEAP)

en: missing leap-username
ro: lipsește utilizatorul leap

en: missing leap-password
ro: lipsește parola leap

en: missing wep-key
ro: lipsește cheia wep

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only hex-digits
ro: cheie wep nevalidă: cheia cu lungimea de %zu trebuie să conțină numai cifre hexazecimale

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only ascii characters
ro: cheie wep nevalidă: cheia cu lungimea de %zu trebuie să conțină numai caractere ascii

en: invalid wep-key: wrong key length %zu. A key must be either of length 5/13 (ascii) or 10/26 (hex)
ro: cheie wep nevalidă: lungimea cheii greșită %zu. O  cheie trebuie să fie de lungimea 5/13 (ascii) sau 10/26 (hex)

en: invalid wep-key: passphrase must be non-empty
ro: cheie wep nevalidă: parola nu trebuie să fie goală

en: invalid wep-key: passphrase must be shorter than 64 characters
ro: cheie wep nevalidă: parola trebuie să fie mai scurtă de 64 de caractere

en: invalid wpa-psk: invalid key-length %zu. Must be [8,63] bytes or 64 hex digits
ro: wpa-spk nevalidă: lungimea cheii nevalidă %zu. Trebuie să fie [8,63] bytes sau 64 cifre hexazecimale

en: invalid wpa-psk: cannot interpret key with 64 bytes as hex
ro: wpa-psk nevalidă: nu se poate interpreta cheia de 64 de bytes ca hexazecimale

en: _All Settings
ro: To_ate setările

en: Enable verbose mode
ro: Activează modul volubil

en: Show the overview
ro: Arată prezentarea generală

en: Show help options
ro: Arată opțiunile de ajutor

en: Panel to display
ro: Panou de afișat

en: - System Settings
ro: - Setări de sistem

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
ro: %s
    Rulați „%s --help” pentru a vedea lista completă de comenzi disponibile.

en: Help
ro: Ajutor

en: Quit
ro: Ieșire

en: Color
ro: Culoare

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
ro: Fiecare dispozitiv are nevoie de un profil de culoare actualizat pentru a fi gestionat.

en: Add device
ro: Adaugă dispozitiv

en: Add a virtual device
ro: Adaugă un dispozitiv virtual

en: Delete device
ro: Elimină dispozitiv

en: Remove a device
ro: Elimină un dispozitiv

en: Set this profile for all users on this computer
ro: Setează acest profil pentru toți utilizatorii de pe acest computer

en: Add profile
ro: Adaugă profil

en: Remove profile
ro: Elimină profil

en: View details
ro: Vezi detalii

en: Device type:
ro: Tip dispozitiv:

en: Manufacturer:
ro: Producător:

en: Image files can be dragged on this window to auto-complete the above fields.
ro: Se pot plasa fișiere imagine în această fereastră pentru completarea automată a câmpurilor de mai sus.

en: Select a language
ro: Selectați o limbă

en: _Select
ro: _Selectează

en: _Region:
ro: _Regiune

en: _City:
ro: _Oraș:

en: _Network Time
ro: Ceas co_nfigurat de rețea

en: Set the time one hour ahead.
ro: Setați ceasul cu o oră înainte.

en: Set the time one hour back.
ro: Setați ceasul cu o oră înapoi.

en: Set the time one minute ahead.
ro: Setați ceasul cu un minut înainte.

en: Set the time one minute back.
ro: Setați ceasul cu un minut înapoi.

en: Month
ro: Lună

en: Day
ro: Zi

en: Year
ro: An

en: January
ro: Ianuarie

en: February
ro: Februarie

en: March
ro: Martie

en: April
ro: Aprilie

en: May
ro: Mai

en: June
ro: Iunie

en: July
ro: Iulie

en: September
ro: Septembrie

en: October
ro: Octombrie

en: November
ro: Noiembrie

en: December
ro: Decembrie

en: Display Arrangement
ro: Aranjament de afișare

en: Set as Primary
ro: Stabilește ca principal

en: Display Configuration
ro: Configurația afișărilor

en: Join Displays
ro: Unește afișările

en: Mirror
ro: Site alternativ

en: Displays
ro: Ecrane

en: Reset to Defaults
ro: Restabilește la valorile implicite

en: Cancel changes
ro: Anulați modificările

en: Apply
ro: Aplică

en: Resolution
ro: Rezoluție

en: Refresh Rate
ro: Rata de reîmprospătare

en: Rotation
ro: Rotire

en: Adjust for TV
ro: Reglează pentru TV

en: _Add Profile…
ro: _Adaugă profil...

en: Provider
ro: Furnizor

en: Network
ro: Rețea

[ctx: proxy method]
en: None
ro: Niciuna

[ctx: proxy method]
en: Automatic
ro: Automat

en: _Method
ro: _Metodă

en: _Configuration URL
ro: _URL de configurație

en: _HTTP Proxy
ro: Proxy _HTTP

en: H_TTPS Proxy
ro: Proxy H_TTPS

en: _FTP Proxy
ro: Proxy _FTP

en: _Socks Host
ro: Gazdă _SOCKS

en: _Ignore Hosts
ro: _Ignoră gazdele

en: HTTP proxy port
ro: Port proxy HTTP

en: HTTPS proxy port
ro: Port proxy HTTPS

en: FTP proxy port
ro: Port proxy FTP

en: Socks proxy port
ro: Port proxy SOCKS

en: Turn device off
ro: Închide dispozitivul

en: Add Device
ro: Adaugă dispozitiv

en: Remove Device
ro: Elimină dispozitiv

en: VPN Type
ro: Tip VPN

en: Group Name
ro: Nume grup

en: Group Password
ro: Parolă de grup

en: Username
ro: Nume utilizator

en: Turn VPN connection off
ro: Închide conexiunea VPN

en: _Apply
ro: _Aplică

en: Automatic _Connect
ro: _Conectare automată

en: Signal Strength
ro: Putere semnal

en: Link speed
ro: Viteză legătură

en: details
ro: detalii

en: S_ecurity
ro: S_ecuritate

en: _Password
ro: _Parolă

en: My Home Network
ro: Rețea de domiciliu

en: None
ro: Niciuna

en: Show P_assword
ro: Arată _parola

en: Make available to other users
ro: Fă-o disponibilă altor utilizatori

en: identity
ro: identitate

en: _Addresses
ro: _Adrese

en: Automatic (DHCP) addresses only
ro: Doar adrese automate (DHCP)

en: Link-local only
ro: Doar legătură locală

en: Shared with other computers
ro: Partajată cu alte computere

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Routes
ro: Rute

en: _Ignore automatically obtained routes
ro: _Ignoră rutele obținute automat

en: Use this connection _only for resources on its network
ro: Utilizează această c_onexiune numai pentru resursele din rețeaua proprie

en: _MAC Address
ro: Adresă _MAC

en: _Cloned MAC Address
ro: Adresă MAC _clonată

en: _Reset
ro: _Resetează

en: Reset the settings for this connection to their defaults, but remember as a preferred connection.
ro: Restabilește setările acestei conexiuni la cele implicite, dar reține-o drept conexiune preferată.

en: Remove all details relating to this network and do not try to automatically connect to it.
ro: Elimină toate detaliile referitoare la această rețea și nu încerca o conectare automată la aceasta.

en: reset
ro: resetează

[ctx: tab]
en: Reset
ro: Resetează

en: Wi-Fi Hotspot
ro: Hotspot Wi-Fi

en: _Turn On
ro: _Pornește

en: Turn Wi-Fi off
ro: Oprește Wi-Fi

en: _Use as Hotspot…
ro: _Utilizează ca Hotspot…

en: _Connect to Hidden Network…
ro: _Conectare la rețea ascunsă…

en: _History
ro: _Istoric

en: Switch off to connect to a Wi-Fi network
ro: Închide pentru conectare la o rețea Wi-Fi

en: Network Name
ro: Nume rețea

en: Connected Devices
ro: Dispozitive conectate

en: Security type
ro: Tip de securitate

en: Password
ro: Parolă

en: Choose a Layout
ro: Alegeți un aranjament

en: Preview
ro: Previzualizează

en: Select an input source to add
ro: Alegeți o sursă de intrare pentru adăugare

en: Keyboard Layout Options
ro: Opțiuni aranjament tastatură

en: Region and Language
ro: Regiune și limbă

en: Add Layout
ro: Adaugă aranjament

en: Remove Layout
ro: Elimină aranjament

en: Move Up
ro: Mută sus

en: Move Down
ro: Mută jos

en: Preview Layout
ro: Previzualizează aranjament

en: Include less-common layouts in the selection list
ro: Includeți machete mai puțin comune în lista de selecție

en: Use the same layout for all windows
ro: Utilizează același aranjament pentru toate ferestrele

en: Allow different layouts for individual windows
ro: Permite aranjamente diferite pentru fiecare fereastră

en: New windows use the default layout
ro: Ferestrele noi utilizează aranjamentul implicit

en: New windows use the previous window's layout
ro: Ferestrele noi utilizează aranjamentul ferestrei anterioare

en: Display options
ro: Opțiuni afișare

en: Use a country flag, if available,  to represent keyboard layouts
ro: Folosește un drapel, daca este disponibil, să reprezinte structura tastaturii

en: Show the layout name instead of the group name when using text to represent a layout
ro: Arată numele structurii în loc de numele grupului, atunci când se utilizează text pentru reprezentarea structurii

en: Prefer upper-case when using text to represent a layout
ro: Atunci când se folosește text, agreează majuscule.

en: _Options...
ro: _Opțiuni...

en: View and edit keyboard layout options
ro: Vizualizați și editați opțiunile aranjamentului de tastatură

en: Reset to De_faults
ro: Restabilește _valorile Implicite

en: Replace the current keyboard layout settings with the
    default settings
ro: Înlocuiește setările aranjamentului curent de tastatură cu
    setările implicite

en: Map Buttons
ro: Alocare butoane

en: Map buttons to functions
ro: Alocare butoane pentru funcții

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear.
ro: Pentru a edita o comandă rapidă, alegeți acțiunea „Trimite apăsarea tastei”, apăsați butonul de comandă rapidă de la tastatură și țineți apăsate tastele noi sau apăsați Backspace pentru a șterge.

en: No tablet detected
ro: Nicio tabletă detectată

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
ro: Conectați sau porniți tableta Wacom

en: Bluetooth Settings
ro: Setări Bluetooth

en: Wacom Tablet
ro: Tabletă Wacom

en: Tracking Mode
ro: Mod urmărire

en: Left-Handed Orientation
ro: Orientare pentru mâna stângă

en: Map to Monitor…
ro: Alocă la monitorul...

en: Map Buttons…
ro: Alocă butoanele...

en: Calibrate…
ro: Calibrează...

en: Adjust mouse settings
ro: Ajustați setările de maus

en: Adjust display resolution
ro: Ajustează rezoluția ecranului

en: Decouple Display
ro: Decuplează afișajul

en: Tablet (absolute)
ro: Tabletă (absolut)

en: Touchpad (relative)
ro: Touchpad (relativ)

en: Middle Mouse Button Click
ro: Clic cu butonul din mijloc al mouse-ului

en: Right Mouse Button Click
ro: Clic cu butonul din dreapta al mouse-ului

en: Back
ro: Înapoi

en: Forward
ro: Înainte

en: No stylus found
ro: Nu s-a găsit stylus

en: Please move your stylus to the proximity of the tablet to configure it
ro: Mutați stylusul în proximitatea tabletei pentru a-l configura

en: Eraser Pressure Feel
ro: Determinare presiune radieră

en: Soft
ro: Fină

en: Firm
ro: Puternică

en: Top Button
ro: Buton superior

en: Lower Button
ro: Buton inferior

en: Lowest Button
ro: Buton inferior

en: Tip Pressure Feel
ro: Determinare presiune indiciu

en: Test Your _Settings
ro: Testează _configurările

en: 802.1x _Security
ro: _Securitate 802.1x

en: page 1
ro: pagina 1

en: Anony_mous identity
ro: Identitate anoni_mă

en: Inner _authentication
ro: _Autentificare interioară

en: page 2
ro: pagina 2

en: Last Used
ro: Ultima utilizare

en: _Name
ro: _Nume

en: _Cloned Address
ro: _Adresă clonată

en: bytes
ro: octeți

en: Make available to other _users
ro: Fă disponibil pentru ceilalți _utilizatori

en: Connect _automatically
ro: Conectează _automat

en: Firewall _Zone
ro: Zonă_firewall

en: Automatic DNS
ro: DNS automat

en: Automatic Routes
ro: Rute automate

en: Reset the settings for this network, including passwords, but remember it as a preferred network
ro: Restabilește setările pentru această rețea, inclusiv parolele, dar menține-o ca o rețea preferată

en: Remove all details relating to this network and do not try to automatically connect
ro: Elimină toate detaliile legate de această rețea și nu încerca să te conectezi automat

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
ro: (Eroare: nu se poate încărca editorul de conexiune VPN)

en: Make available to _other users
ro: Fă-o disponibilă _altor utilizatori

en: Anonymous
ro: Anonim

en: Authenticated
ro: Autentificat

en: Both
ro: Ambele

en: PAC _file
ro: Fișier _PAC

en: _Inner authentication
ro: Autentificare _internă

en: Allow automatic PAC pro_visioning
ro: Permite pro_vizionarea PAC automată

en: _Username
ro: Nume _utilizator

en: Sho_w password
ro: _Arată parola

en: Version 0
ro: Versiunea 0

en: Version 1
ro: Versiunea 1

en: C_A certificate
ro: Certificat CA

en: No CA certificate is _required
ro: Nu este necesar niciun ce_rtificat CA

en: PEAP _version
ro: _Versiune PEAP

en: I_dentity
ro: I_dentitate

en: _User certificate
ro: _Certificat utilizator

en: Private _key
ro: Cheie _privată

en: _Private key password
ro: Parolă cheie _privată

en: Au_thentication
ro: Au_tentificare

en: 1 (Default)
ro: 1 (Implicit)

en: Open System
ro: Sistem deschis

en: Shared Key
ro: Cheie partajată

en: _Key
ro: _Cheie

en: Sho_w key
ro: Ara_tă cheia

en: WEP inde_x
ro: Inde_x WEP

en: _Type
ro: _Tip

en: Screen Calibration
ro: Calibrare ecran

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet.
ro: Apăsați pe zonele marcate în ordinea apariției pe ecran pentru a calibra tableta.

en: Mis-click detected, restarting…
ro: S-a detectat un clic pierdut, se repornește…

en: Color management settings
ro: Setări gestiune culori

en: Color, ICC, Profile, Calibrate, Printer, Display
ro: Culoare, ICC, Profil, Calibrare, Imprimantă, Afișare

en: Region & Language
ro: Regiune și limbă

en: Change your region and language settings
ro: Schimbați setările de regiune și limbă

en: Display
ro: Afișare

en: Change resolution and position of monitors and projectors
ro: Schimbați rezoluția și poziția monitoarelor și a proiectoarelor

en: Panel, Projector, xrandr, Screen, Resolution, Refresh
ro: Panou, proiector, xrandr, ecran, rezoluție, reîmprospătare

en: Network settings
ro: Setări rețea

en: Network, Wireless, IP, LAN, Proxy, Internet, WiFi
ro: Rețea, Wireless, IP, LAN, Proxy, Internet, WiFi

en: Graphics Tablet
ro: Tabletă grafică

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
ro: Setați alocarea butoanelor și ajustați sensibilitatea stylusului tabletei grafice

en: Tablet, Wacom, Stylus, Eraser, Mouse
ro: Tabletă, Wacom, Stylus, Radieră , Mouse
