cinnamon-control-center 2.25.90 - en to vi translation catalogue (498 entries)

note: TRANSLATORS: this is where the user can click and import a profile
en: Other profile…
vi: Hồ sơ khác...

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
vi: Mặc định:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
vi: Không gian màu:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
vi: Hồ sơ thử:

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Set for all users
vi: Đặt cho tất cả mọi người dùng

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Create virtual device
vi: Tạo thiết bị ảo

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
vi: Chọn tập tin hồ sơ ICC

en: _Import
vi: _Nhập

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
vi: Các hồ sơ ICC được hỗ trợ

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
vi: Mọi tập tin

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Displays
vi: Các hồ sơ thiết bị hiển thị hiện có

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Scanners
vi: Các hồ sơ máy quét hiện có

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Printers
vi: Các hồ sơ máy in hiện có

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Cameras
vi: Các hồ sơ máy chụp hình hiện có

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Webcams
vi: Các hồ sơ Webcam hiện có

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI * where the device type is not recognised Profiles that can be added to the device
en: Available Profiles
vi: Các hồ sơ hiện có

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Device
vi: Thiết bị

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Calibration
vi: Cân chỉnh

note: TRANSLATORS: this is when an auto-added profile cannot be removed
en: Cannot remove automatically added profile
vi: Không thể xóa bỏ hồ sơ được thêm vào tự động

note: TRANSLATORS: this is when there is no profile for the device
en: No profile
vi: Không có hồ sơ

en: %i year | %i years
vi[0]: %i năm

en: %i month | %i months
vi[0]: %i tháng

en: %i week | %i weeks
vi[0]: %i tuần

note: fallback
en: Less than 1 week
vi: Dưới một tuần

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default RGB
vi: RGB Mặc định

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default CMYK
vi: CMYK Mặc định

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default Gray
vi: Xám Mặc định

en: Uncalibrated
vi: Chưa cân chỉnh

en: This device is not color managed.
vi: Thiết bị này đang không được quản lý màu.

en: This device is using manufacturing calibrated data.
vi: Thiết bị này đang sử dụng thông số cân chỉnh của nhà sản xuất.

en: This device does not have a profile suitable for whole-screen color correction.
vi: Thiết bị này không có một hồ sơ phù hợp để điều chỉnh màu cả màn hình.

en: This device has an old profile that may no longer be accurate.
vi: Thiết bị này có một bộ hồ sơ cũ có thể không còn chính xác nữa.

note: TRANSLATORS: this is when the calibration profile age is not * specified as it has been autogenerated from the hardware
en: Not specified
vi: Không xác định

note: add the 'No devices detected' entry
en: No devices supporting color management detected
vi: Không tìm ra thiết bị hỗ trợ quản lý màu sắc

[ctx: Device kind]
en: Display
vi: Hiển thị

[ctx: Device kind]
en: Scanner
vi: Máy quét

[ctx: Device kind]
en: Printer
vi: Máy in

[ctx: Device kind]
en: Camera
vi: Máy ảnh

note: Add some common languages first
en: English
vi: Tiếng Anh

en: British English
vi: Tiếng Anh (British)

en: German
vi: Tiếng Đức

en: French
vi: Tiếng Pháp

en: Spanish
vi: Tiếng Tây Ban Nha

en: Chinese (simplified)
vi: Tiếng Trung Hoa (giản thể)

en: Russian
vi: Tiếng Nga

en: Arabic
vi: Tiếng Ả Rập

note: Add some common regions
en: United States
vi: Mỹ

en: Germany
vi: Đức

en: France
vi: Pháp

en: Spain
vi: Tây Ban Nha

en: China
vi: Trung Quốc

en: Select a region
vi: Chọn vùng

en: Unspecified
vi: Không xác định

note: Translators:  this is the feature where what you see on your * laptop's screen is the same as your external projector. * Here, "Mirrored" is being used as an adjective.  For example, * the Spanish translation could be "Pantallas en Espejo".
en: Mirrored Displays
vi: Thiết bị hiển thị song song

en: Confirm reset to defaults
vi: Xác nhận đặt lại về mặc định

en: Cancel
vi: Hủy bỏ

en: Continue
vi: Tiếp tục

en: This will remove all existing display configurations and reset the current layout.
vi: Thao tác này sẽ xóa tất cả cấu hình hiển thị hiện có và đặt lại bố cục hiện tại.

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
vi: Nằm ngang

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Right
vi: Dọc (quay phải)

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Left
vi: Dọc (quay trái)

[ctx: Display rotation]
en: Landscape (flipped)
vi: Nằm gang (lật ngược)

en: Monitor scale
vi: Tỉ lệ màn hình

en: User interface scale
vi: Tỉ lệ giao diện người dùng

en: Network proxy
vi: Proxy mạng

note: Translators: this is the title of the connection details * window for vpn connections, it is also used to display * vpn connections in the device list.
en: %s VPN
vi: VPN %s

en: Oops, something has gone wrong. Please contact your software vendor.
vi: Đã xảy ra lỗi. Vui lòng liên lạc với nhà cung cấp phần mềm.

en: NetworkManager needs to be running.
vi: Vui lòng bật trình quản lý kết nối mạng.

en: never
vi: không bao giờ

en: today
vi: hôm nay

en: yesterday
vi: hôm qua

en: %i day ago | %i days ago
vi[0]: %i ngày trước

en: IPv4 Address
vi: Địa chỉ IPv4

en: IPv6 Address
vi: Địa chỉ IPv6

en: IP Address
vi: Địa chỉ IP

en: Hardware Address
vi: Địa chỉ Phần cứng

en: Default Route
vi: Tuyến Mặc định

en: Last used
vi: Dùng lần cuối

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
vi: Có dây

en: Options…
vi: Tùy chọn…

en: Add new connection
vi: Thêm kết nối mới

note: TRANSLATORS: this Enterprise WiFi security
en: Enterprise
vi: Doanh nghiệp

[ctx: Wifi security]
en: None
vi: Không

[ctx: Signal strength]
en: None
vi: Rỗng

[ctx: Signal strength]
en: Weak
vi: Yếu

[ctx: Signal strength]
en: Ok
vi: Được

[ctx: Signal strength]
en: Good
vi: Tốt

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
vi: Mạnh

en: If you have a connection to the Internet other than wireless, you can set up a wireless hotspot to share the connection with others.
vi: Nếu đang kết nối Internet bằng phương thức khác wifi, bạn có thể đặt điểm kết nối không dây để chia sẻ kết nối với người khác.

en: Switching on the wireless hotspot will disconnect you from <b>%s</b>.
vi: Chuyển qua kết nối không dây, bạn sẽ bị ngắt khỏi <b>%s</b>.

en: It is not possible to access the Internet through your wireless while the hotspot is active.
vi: Khôn thể truy cập Internet qua kết nối không dây khi điểm kết nối đang hoạt động.

en: Stop hotspot and disconnect any users?
vi: Bạn có muốn dừng điểm truy cập này và ngắt kết nối những người đang sử dụng?

en: _Cancel
vi: _Hủy

en: _Stop Hotspot
vi: _Dừng điểm truy cập

en: System policy prohibits use as a Hotspot
vi: Chính sách hệ thống cấm sử dụng làm điểm kết nối

en: Wireless device does not support Hotspot mode
vi: Thiết bị không dây không hỗ trợ chế độ Điểm kết nối

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
vi: Có thể sẽ mất thông tin mạng đã chọn, gồm mật khẩu và các cấu hình tùy biến.

en: _Forget
vi: _Quên

en: History
vi: Lịch sử

en: _Close
vi: _Đóng

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
vi: _Quên

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
vi: Dùng Tự động phát hiện uỷ nhiệm Web nếu không cung cấp URL cấu hình.

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
vi: Không khuyến khích đối với mạng công cộng không đáng tin.

en: Proxy
vi: Ủy nhiệm

note: TRANSLATORS: AP type
en: Unknown
vi: Không rõ

note: TRANSLATORS: AP type
en: Infrastructure
vi: Hạ tầng

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown
vi: Tình trạng không rõ

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
vi: Không quản lý

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
vi: Không sẵn sàng

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connecting
vi: Đang kết nối

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Authentication required
vi: Cần xác thực

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connected
vi: Đã kết nối

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
vi: Đang ngắt

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connection failed
vi: Lỗi kết nối

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown (missing)
vi: Tình trạng không rõ (thiếu)

note: TRANSLATORS: VPN status
en: Not connected
vi: Chưa kết nối

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
vi: Lỗi cấu hình

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
vi: Lỗi cấu hình IP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
vi: Hết hạn cấu hình IP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
vi: Cần bí mật nhưng chưa được cung cấp

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
vi: 802.1x supplicant ngắt kết nối

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
vi: Lỗi cấu hình 802.1x supplicant

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
vi: Lỗi 802.1x supplicant

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
vi: 802.1x supplicant tốn quá nhiều thời gian để xác thực

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
vi: Lỗi khởi động dịch vụ PPP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
vi: Dịch vụ PPP bị ngắt

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
vi: Lỗi PPP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
vi: Lỗi khởi động trình khách DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
vi: Lỗi trình khách DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
vi: Lỗi trình khách DHCP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
vi: Lỗi khởi động dịch vụ kết nối chia sẻ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
vi: Lỗi dịch vụ kết nối chia sẻ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
vi: Lỗi khởi động dịch vụ AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
vi: Lỗi dịch vụ AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
vi: Lỗi dịch vụ AutoIP

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
vi: Đường dây bận

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
vi: Không có tông

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
vi: Không thể thiết lập carrier

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
vi: Hết hạn yêu cầu quay số

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
vi: Lỗi quay số

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
vi: Lỗi khởi động Modem

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
vi: Lỗi chọn APN

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
vi: Không tìm mạng

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
vi: Đăng ký mạng bị từ chối

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
vi: Hết hạn đăng ký mạng

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
vi: Lỗi đăng ký mạng yêu cầu

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
vi: Lỗi kiểm tra PIN

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
vi: Có lẽ thiếu firmware cho thiết bị

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
vi: Kết nối biến mất

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
vi: Ngầm định kết nối đã tồn tại

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
vi: không tìm thấy Modem

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
vi: Lỗi kết nối Bluetooth

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
vi: Chưa cài SIM

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
vi: Cần SIM Pin

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
vi: Cần SIM Puk

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
vi: SIM không đúng

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
vi: Lỗi phụ thuộc kết nối

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
vi: thiếu firmware

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
vi: Chưa cắm dây

en: Layout
vi: Bố trí

en: Default
vi: Mặc định

en: Button %d
vi: Nút %d

en: Output:
vi: Đầu ra:

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
vi: Giữ tỉ lệ tương quan (hộp thư):

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
vi: Ánh xạ vào một màn hình đơn

en: %d of %d
vi: %d / %d

en: Display Mapping
vi: Hiện Ánh xạ

en: Stylus
vi: Bút cảm ứng

en: Tablet
vi: Máy tính bảng

en: Button
vi: Nút

en: New shortcut…
vi: Phím tắt mới…

en: Security
vi: Bảo mật

en: automatic
vi: tự động

en: Profile %d
vi: Hồ sơ %d

en: Never
vi: Không bao giờ

en: Today
vi: Hôm nay

en: Yesterday
vi: Hôm qua

en: Details
vi: Chi tiết

en: Identity
vi: Định danh

en: Address
vi: Địa chỉ

en: Netmask
vi: Mặt nạ mạng

en: Gateway
vi: Cổng

en: Delete Address
vi: Xóa địa chỉ

en: Add
vi: Thêm

en: Server
vi: Máy chủ

en: Delete DNS Server
vi: Xóa máy chủ DNS

[ctx: network parameters]
note: Translators: Please see https://en.wikipedia.org/wiki/Metrics_(networking)
en: Metric
vi: Hệ mét

en: Delete Route
vi: Xóa định tuyến

en: Automatic (DHCP)
vi: Tự động (DHCP)

en: Manual
vi: Thủ công

en: Link-Local Only
vi: Chỉ liên kết cục bộ

en: Prefix
vi: Tiền tố

en: Automatic
vi: Tự động

en: Automatic, DHCP only
vi: Tự động, chỉ DHCP

en: Reset
vi: Đặt lại

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
vi: Không

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
vi: Khóa WEP 40/128-bit (Hex hoặc ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
vi: Cụm mật khẩu WEP 128-bit

en: Dynamic WEP (802.1x)
vi: WEP động (802.1x)

en: WPA & WPA2 Personal
vi: WPA & WPA2 Cá nhân

en: WPA & WPA2 Enterprise
vi: WPA & WPA2 Doanh nghiệp

[ctx: Firewall zone]
en: Default
vi: Mặc định

en: The zone defines the trust level of the connection
vi: Vùng định nghĩa mức tin cậy của kết nối

en: Unable to open connection editor
vi: Không thể mở trình điều chỉnh kết nối

en: New Profile
vi: Hồ sơ mới

en: _Add
vi: _Thêm

en: Import from file…
vi: Nhập từ tập tin…

en: Add VPN
vi: Thêm VPN

en: Cannot import VPN connection
vi: Không thể nhập kết nối VPN

en: The file “%s” could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
vi: Không thể đọc được tệp “%s” hoặc nó không chứa thông tin kết nối VPN được nhận dạng
    
    Lỗi: %s.

en: Select file to import
vi: Chọn tệp để nhập

en: _Open
vi: _Mở

en: A file named “%s” already exists.
vi: Đã có tập tin tên “%s” rồi.

en: _Replace
vi: _Thay thế

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
vi: Bạn có muốn thay thế %s bằng kết nối VPN bạn đang lưu không?

en: Cannot export VPN connection
vi: Không thể xuất kết nối VPN

en: The VPN connection “%s” could not be exported to %s.
    
    Error: %s.
vi: Kết nối VPN “%s” không thể xuất ra %s.
    
    Lỗi: %s.

en: Export VPN connection
vi: Xuất kết nối VPN

en: _Save
vi: _Lưu

en: undefined error in 802.1x security (wpa-eap)
vi: lỗi không xác định trong bảo mật 802.1x (wpa-eap)

en: no file selected
vi: chưa chọn tập tin

en: unspecified error validating eap-method file
vi: lỗi không xác định khi xác thực tệp eap-method

en: DER, PEM, or PKCS#12 private keys (*.der, *.pem, *.p12, *.key)
vi: Khoá riêng DER, PEM, hoặc PKCS#12 (*.der, *.pem, *.p12, *.key)

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
vi: Chứng chỉ DER hoặc PEM (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)

en: missing EAP-FAST PAC file
vi: thiếu tệp EAP-FAST PAC

en: Choose a PAC file
vi: Chọn một tệp PAC

en: PAC files (*.pac)
vi: Các tệp PAC (*.pac)

en: missing EAP-LEAP username
vi: thiếu tên người dùng EAP-LEAP

en: missing EAP-LEAP password
vi: thiếu mật khẩu EAP-LEAP

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: %s
vi: Chứng chỉ CA EAP-PEAP không hợp lệ: %s

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: no certificate specified
vi: Chứng chỉ CA EAP-PEAP không hợp lệ: không có chứng chỉ nào được chỉ định

en: Choose a Certificate Authority certificate
vi: Chọn chứng chỉ của Tổ chức phát hành chứng chỉ CA

en: missing EAP username
vi: thiếu tên người dùng EAP

en: missing EAP password
vi: thiếu mật khẩu EAP

en: missing EAP-TLS identity
vi: thiếu danh tính EAP-TLS

en: invalid EAP-TLS CA certificate: %s
vi: Chứng chỉ CA EAP-TLS không hợp lệ: %s

en: invalid EAP-TLS CA certificate: no certificate specified
vi: Chứng chỉ CA EAP-TLS không hợp lệ: không có chứng chỉ nào được chỉ định

en: invalid EAP-TLS password: missing
vi: mật khẩu EAP-TLS không hợp lệ: thiếu

en: invalid EAP-TLS private-key: %s
vi: khóa riêng EAP-TLS không hợp lệ: %s

en: invalid EAP-TLS user-certificate: %s
vi: chứng chỉ người dùng EAP-TLS không hợp lệ: %s

en: Unencrypted private keys are insecure
vi: Khóa riêng không được mã hóa là không an toàn

en: The selected private key does not appear to be protected by a password.  This could allow your security credentials to be compromised.  Please select a password-protected private key.
    
    (You can password-protect your private key with openssl)
vi: Khóa riêng đã chọn dường như không được bảo vệ bằng mật khẩu. Điều này có thể cho phép thông tin xác thực bảo mật của bạn bị xâm phạm. Vui lòng chọn khóa riêng được bảo vệ bằng mật khẩu.
    
    (Bạn có thể bảo vệ khóa riêng của mình bằng mật khẩu bằng openssl)

en: Choose your personal certificate
vi: Chọn chứng chỉ cá nhân của bạn

en: Choose your private key
vi: Chọn khóa riêng của bạn

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: %s
vi: Chứng chỉ CA EAP-TTLS không hợp lệ: %s

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: no certificate specified
vi: Chứng chỉ CA EAP-TTLS không hợp lệ: không có chứng chỉ nào được chỉ định

en: Unknown error validating 802.1x security
vi: Lỗi không xác định khi xác thực bảo mật 802.1x

en: Tunneled TLS
vi: Đường hầm TLS

en: Protected EAP (PEAP)
vi: EAP được bảo vệ (PEAP)

en: missing leap-username
vi: thiếu leap-username

en: missing leap-password
vi: thiếu leap-password

en: missing wep-key
vi: thiếu wep-key

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only hex-digits
vi: wep-key không hợp lệ: khóa phải có chiều dài của %zu phải chỉ chứa chữ số thập lục phân

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only ascii characters
vi: wep-key không hợp lệ: khóa phải có chiều dài của %zu phải chỉ chứa các ký tự ascii

en: invalid wep-key: wrong key length %zu. A key must be either of length 5/13 (ascii) or 10/26 (hex)
vi: wep-key không hợp lệ: khóa phải có chiều dài của %zu. Một khóa phải hoặc là có chiều dài 5/4 (ascii) hoặc là 10/26 (chữ số thập lục)

en: invalid wep-key: passphrase must be non-empty
vi: wep-key không hợp lệ: mật khẩu phải không rỗng

en: invalid wep-key: passphrase must be shorter than 64 characters
vi: wep-key không hợp lệ: mật khẩu phải ngắn hơn 64 ký tự

en: invalid wpa-psk: invalid key-length %zu. Must be [8,63] bytes or 64 hex digits
vi: wpa-psk không hợp lệ: chiều dài khóa %zu không hợp lệ. Phải là [8,63] bye hoặc 64 số thập lục

en: invalid wpa-psk: cannot interpret key with 64 bytes as hex
vi: wpa-psk không hợp lệ: không thể phiên dịch khóa với 64 bye như là số thập lục

en: _All Settings
vi: _Tất cả Cài đặt

en: Enable verbose mode
vi: Bật chế độ chi tiết

en: Show the overview
vi: Hiện tổng quan

en: Show help options
vi: Hiển thị các tùy chọn trợ giúp

en: Panel to display
vi: Bảng panel để hiển thị

en: - System Settings
vi: - Cài đặt hệ thống

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
vi: %s
    Chạy '%s --help' để xem danh sách tuỳ chọn dòng lệnh.

en: Help
vi: Trợ giúp

en: Quit
vi: Thoát

[ctx: hotspot]
note: translators: This is the default hotspot name, need to be less than 32-bytes
en: Hotspot
vi: Điểm truy cập

en: Color
vi: Màu sắc

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
vi: Mỗi thiết bị cần có một hồ sơ màu được cập nhật để được quản lý màu.

en: Add device
vi: Thêm thiết bị

en: Add a virtual device
vi: Thêm thiết bị ảo

en: Delete device
vi: Xoá thiết bị

en: Remove a device
vi: Gỡ bỏ thiết bị

en: Set this profile for all users on this computer
vi: Đặt hồ sơ này cho tất cả người dùng trên máy

en: Add profile
vi: Thêm hồ sơ

en: Remove profile
vi: Xóa hồ sơ

en: View details
vi: Xem chi tiết

en: Device type:
vi: Kiểu thiết bị:

en: Manufacturer:
vi: Nhà sản xuất:

en: Model:
vi: Mô hình:

en: Image files can be dragged on this window to auto-complete the above fields.
vi: Bạn có thể kéo thả tập tin ảnh để tự động điền nốt những ô trên.

en: Select a language
vi: Chọn ngôn ngữ

en: _Select
vi: _Chọn

en: _Region:
vi: _Vùng:

en: _City:
vi: _Thành phố:

en: _Network Time
vi: Thời gian _Mạng

en: Set the time one hour ahead.
vi: Đặt thời gian lên một giờ.

en: Set the time one hour back.
vi: Đặt thời gian lùi một giờ.

en: Set the time one minute ahead.
vi: Đặt thời gian lên một phút.

en: Set the time one minute back.
vi: Đặt thời gian lùi một phút.

en: Month
vi: Tháng

en: Day
vi: Ngày

en: Year
vi: Năm

en: January
vi: Tháng Một

en: February
vi: Tháng Hai

en: March
vi: Tháng Ba

en: April
vi: Tháng Tư

en: May
vi: Tháng Năm

en: June
vi: Tháng Sáu

en: July
vi: Tháng Bảy

en: August
vi: Tháng Tám

en: September
vi: Tháng Chín

en: October
vi: Tháng Mười

en: November
vi: Tháng Mười Một

en: December
vi: Tháng Mười Hai

en: Display Arrangement
vi: Sắp xếp hiển thị

en: Set as Primary
vi: Đặt làm Chính

en: Display Configuration
vi: Cấu hình hiển thị

en: Join Displays
vi: Tham gia hiển thị

en: Mirror
vi: Gương

en: Displays
vi: Hiển thị

en: Reset to Defaults
vi: Đặt lại về Mặc định

en: Cancel changes
vi: Hủy thay đổi

en: Apply
vi: Áp Dụng

en: Resolution
vi: Độ phân giải

en: Refresh Rate
vi: Tốc độ làm tươi

en: Rotation
vi: Xoay

en: Adjust for TV
vi: Điều chỉnh cho TV

en: _Add Profile…
vi: _Thêm Hồ sơ…

en: Provider
vi: Nhà cung cấp

en: Network
vi: Mạng

[ctx: proxy method]
en: None
vi: Không

[ctx: proxy method]
en: Manual
vi: Thủ công

[ctx: proxy method]
en: Automatic
vi: Tự động

en: _Method
vi: _Phương thức

en: _Configuration URL
vi: _URL cấu hình

en: _HTTP Proxy
vi: Ủy nhiệm _HTTP

en: H_TTPS Proxy
vi: Ủy nhiệm H_TTPS

en: _FTP Proxy
vi: Ủy nhiệm _FTP

en: _Socks Host
vi: Máy chủ _Socks

en: _Ignore Hosts
vi: _Máy Bỏ qua

en: HTTP proxy port
vi: Cổng ủy nhiệm HTTP

en: HTTPS proxy port
vi: Cổng ủy nhiệm HTTPS

en: FTP proxy port
vi: Cổng ủy nhiệm FTP

en: Socks proxy port
vi: Cổng uỷ nhiệm Socks

en: Turn device off
vi: Tắt thiết bị

en: Add Device
vi: Thêm Thiết bị

en: Remove Device
vi: Loại bỏ thiết bị

en: VPN Type
vi: Kiểu VPN

en: Group Name
vi: Tên Nhóm

en: Group Password
vi: Mật khẩu Nhóm

en: Username
vi: Tên người dùng

en: Turn VPN connection off
vi: Tắt kết nối VPN

en: _Apply
vi: Áp _dụng

en: Automatic _Connect
vi: Tự động _Kết nối

en: Signal Strength
vi: Độ mạnh tín hiệu

en: Link speed
vi: Tốc độ đường truyền

en: details
vi: chi tiết

en: S_ecurity
vi: _An ninh

en: _Password
vi: _Mật khẩu

en: My Home Network
vi: Mạng Gia đình

en: None
vi: Không

en: Show P_assword
vi: _Hiện Mật khẩu

en: Make available to other users
vi: Cho phép những người dùng khác sử dụng

en: identity
vi: định danh

en: _Addresses
vi: _Địa chỉ

en: Automatic (DHCP) addresses only
vi: Chỉ tự động địa chỉ (DHCP)

en: Link-local only
vi: Chỉ Link-local

en: Shared with other computers
vi: Chia sẻ với máy tính khác

en: Disabled
vi: Tắt

en: Routes
vi: Định tuyến

en: _Ignore automatically obtained routes
vi: _Bỏ qua tự động lấy định tuyến

en: Use this connection _only for resources on its network
vi: Dùng kết nối này _chỉ cho tài nguyên trên mạng này

en: _MAC Address
vi: Địa chỉ _MAC

en: _Cloned MAC Address
vi: Địa chỉ MAC _nhân bản

en: hardware
vi: phần cứng

en: _Reset
vi: _Đặt lại

en: Reset the settings for this connection to their defaults, but remember as a preferred connection.
vi: Đặt lại cài đặt cho kết nối này về mặc định nhưng vẫn nhớ đây là kết nối ưa thích.

en: Remove all details relating to this network and do not try to automatically connect to it.
vi: Xóa bỏ mọi  chi tiết liên quan đến mạng này và không cố kết nối tự động đến nó.

en: reset
vi: đặt lại

en: Hardware
vi: Phần cứng

[ctx: tab]
en: Reset
vi: Đặt lại tab

en: _Turn On
vi: _Bật

en: Turn Wi-Fi off
vi: Tắt Wi-Fi

en: _Use as Hotspot…
vi: _Dùng làm điểm truy cập…

en: _Connect to Hidden Network…
vi: Kết nối mạng ẩn

en: _History
vi: _Lịch sử

en: Switch off to connect to a Wi-Fi network
vi: Tắt để kết nối vào mạng Wi-Fi

en: Network Name
vi: Tên Mạng

en: Connected Devices
vi: Thiết bị đã Kết nối

en: Security type
vi: Kiểu bảo mật

en: Password
vi: Mật khẩu

en: Choose a Layout
vi: Chọn bố trí

en: Preview
vi: Xem thử

en: Select an input source to add
vi: Chọn nguồn nhập cần thêm

en: Keyboard Layout Options
vi: Tùy chọn Bố trí Bàn phím

en: Region and Language
vi: Khu vực và Ngôn ngữ

en: Add Layout
vi: Thêm Bố trí

en: Remove Layout
vi: Bỏ Bố trí

en: Move Up
vi: Chuyển Lên

en: Move Down
vi: Chuyển Xuống

en: Preview Layout
vi: Xem thử Bố trí

en: Include less-common layouts in the selection list
vi: Thêm các bố cục ít được dùng vào danh sách lựa chọn

en: Use the same layout for all windows
vi: Dùng cùng kiểu bố trí cho mọi cửa sổ

en: Allow different layouts for individual windows
vi: Cho phép mỗi cửa sổ sử dụng một kiểu bố trí khác nhau

en: New windows use the default layout
vi: Cửa sổ mới dùng kiểu bố trí mặc định

en: New windows use the previous window's layout
vi: Cửa sổ mới dùng kiểu bố trí cửa sổ trước đây

en: Display options
vi: Tùy chọn hiển thị

en: Use a country flag, if available,  to represent keyboard layouts
vi: Sử dụng cờ quốc gia để miêu tả bố cục bàn phím

en: Show the layout name instead of the group name when using text to represent a layout
vi: Hiển thị tên bố cục thay vì tên nhóm khi sử dụng văn bản để miêu ta bố cục

en: Prefer upper-case when using text to represent a layout
vi: Viết hoa khi sử dụng văn bản để miêu tả bố cục

en: _Options...
vi: _Tuỳ chọn...

en: View and edit keyboard layout options
vi: Xem và chỉnh sửa tuỳ chọn bố trí bàn phím

en: Reset to De_faults
vi: Đặt về Mặc định

en: Replace the current keyboard layout settings with the
    default settings
vi: Thay thế cài đặt bố cục bàn phím hiện tại bằng
    cài đặt mặc định

en: Map Buttons
vi: Ánh xạ Nút

en: Map buttons to functions
vi: Ánh xạ nút với chức năng

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear.
vi: Để chỉnh sửa phím tắt, hãy chọn hành động “Gửi tổ hợp phím”, nhấn nút phím tắt và giữ các phím mới hoặc nhấn Backspace để xóa.

en: No tablet detected
vi: Không phát hiện được bàn vẽ

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
vi: Vui lòng cắm vào và bật bảng vẽ Wacom

en: Bluetooth Settings
vi: Cài đặt Bluetooth

en: Wacom Tablet
vi: Bảng vẽ Wacom

en: Tracking Mode
vi: Chế độ Tra vết

en: Left-Handed Orientation
vi: Hướng Thuận tay Trái

en: Map to Monitor…
vi: Ánh xạ tới Màn hình...

en: Map Buttons…
vi: Ánh xạ Nút...

en: Calibrate…
vi: Cân chỉnh...

en: Adjust mouse settings
vi: Điều chỉnh cài đặt chuột

en: Adjust display resolution
vi: Điều chỉnh độ phân giải hiển thị

en: Decouple Display
vi: Hiển thị tách rời

en: Tablet (absolute)
vi: Bàn vẽ (tuyệt đối)

en: Touchpad (relative)
vi: Bàn chạm (tương đối)

en: Middle Mouse Button Click
vi: Nhấp Nút Chuột Giữa

en: Right Mouse Button Click
vi: Nhấp Nút Chuột Phải

en: Back
vi: Quay lại

en: Forward
vi: Đi tiếp

en: No stylus found
vi: Không tìm thấy bút cảm ứng

en: Please move your stylus to the proximity of the tablet to configure it
vi: Vui lòng di chuyển bút cảm ứng của bạn đến gần bảng vẽ để cấu hình nó

en: Eraser Pressure Feel
vi: Cảm giác Ấn Tẩy

en: Soft
vi: Mềm

en: Firm
vi: Cứng

en: Top Button
vi: Nút Đỉnh

en: Lower Button
vi: Nút Thấp

en: Lowest Button
vi: Nút thấp nhất

en: Tip Pressure Feel
vi: Cảm giác Ấn Ngón

en: Test Your _Settings
vi: Kiểm tra  Cài đặt_của bạn

en: 802.1x _Security
vi: _An ninh 802.1x

en: page 1
vi: trang 1

en: Anony_mous identity
vi: Thực thể _vô danh

en: Inner _authentication
vi: _Xác thực bên trong

en: page 2
vi: trang 2

en: Last Used
vi: Dùng Gần nhất

en: Twisted Pair (TP)
vi: Dây xoắn đôi (TP)

en: Attachment Unit Interface (AUI)
vi: Giao diện Đơn vị Đính kèm (AUI)

en: Media Independent Interface (MII)
vi: Giao diện Độc lập Phương tiện (MII)

en: _Name
vi: _Tên

en: _Cloned Address
vi: Địa chỉ _Nhân bản

en: bytes
vi: byte

en: Make available to other _users
vi: Cho người dùng _khác sử dụng

en: Connect _automatically
vi: Kết nối _tự động

en: Firewall _Zone
vi: _Vùng tường lửa

en: Automatic DNS
vi: DNS Tự động

en: Automatic Routes
vi: Định tuyến Tự động

en: Reset the settings for this network, including passwords, but remember it as a preferred network
vi: Đặt lại cài đặt cho mạng này, bao gồm cả mật khẩu, nhưng vẫn nhớ mạng này là mạng ưa thích

en: Remove all details relating to this network and do not try to automatically connect
vi: Xóa bỏ mọi chi tiết liên quan đến mạng này và không kết nối tự động

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
vi: (Lỗi: không thể tải trình chỉnh sửa kết nối VPN)

en: Make available to _other users
vi: Cho người dùng _khác sử dụng

en: Anonymous
vi: Vô danh

en: Authenticated
vi: Đã xác thực

en: Both
vi: Cả hai

en: PAC _file
vi: Tập tin _PAC

en: _Inner authentication
vi: Xác thực _bên trong

en: Allow automatic PAC pro_visioning
vi: Cho phép cung cấp PAC tự động

en: _Username
vi: _Tên người dùng

en: Sho_w password
vi: _Hiện mật khẩu

en: Version 0
vi: Phiên bản 0

en: Version 1
vi: Phiên bản 1

en: C_A certificate
vi: Chứng nhận C_A

en: No CA certificate is _required
vi: Không cần chứng nhận CA

en: PEAP _version
vi: _Phiên bản PEAP

en: I_dentity
vi: _Định danh

en: _User certificate
vi: Chứng nhận _người dùng

en: Private _key
vi: _Khoá riêng

en: _Private key password
vi: Mật khẩu khoá _riêng

en: Au_thentication
vi: _Xác thực

en: 1 (Default)
vi: 1 (Mặc định)

en: Open System
vi: Hệ thống Mở

en: Shared Key
vi: Khoá Dùng chung

en: Sho_w key
vi: _Hiện Khoá

en: WEP inde_x
vi: _Chỉ mục WEP

en: _Type
vi: _Kiểu

en: Screen Calibration
vi: Hiệu chỉnh màn hình

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet.
vi: Vui lòng nhấn vào các điểm đánh dấu mục tiêu khi chúng xuất hiện trên màn hình để hiệu chỉnh bảng vẽ.

en: Mis-click detected, restarting…
vi: Đã phát hiện nhấp chuột sai, đang khởi động lại…

en: Color management settings
vi: Cài đặt quản lý màu

en: Color, ICC, Profile, Calibrate, Printer, Display
vi: Màu sắc, ICC, Hồ sơ, Hiệu chỉnh, Máy in, Màn hình hiển thị

en: Region & Language
vi: Khu vực & Ngôn ngữ

en: Change your region and language settings
vi: Thay đổi cài đặt khu vực và ngôn ngữ của bạn

en: Display
vi: Hiển thị

en: Change resolution and position of monitors and projectors
vi: Đổi độ phân giải và vị trí màn hình/máy chiếu

en: Panel, Projector, xrandr, Screen, Resolution, Refresh
vi: Bảng panel, Máy chiếu, xrandr, Màn hình, Độ phân giải, Làm mới

en: Network settings
vi: Cài đặt mạng

en: Network, Wireless, IP, LAN, Proxy, Internet, WiFi
vi: Mạng, Không dây, IP, LAN, Proxy, Internet, WiFi

en: Graphics Tablet
vi: Bàn vẽ Đồ hoạ

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
vi: Ánh xạ nút và điều chỉnh độ nhạy bút bàn vẽ

en: Tablet, Wacom, Stylus, Eraser, Mouse
vi: Máy tính bảng, Wacom, bút stylus, tẩy, chuột
