cinnamon-control-center 2.6-branch - en to af translation catalogue (100 entries)

note: TRANSLATORS: this is where the user can click and import a profile
en: Other profile…
af: Ander profiel…

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
af: Verstek:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
af: Kleurruimte:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
af: Toetsprofiel:

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Set for all users
af: Stel vir alle gebruikers

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Create virtual device
af: Skep virtuele toestel

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
af: Kies lêer met ICC-profiel

en: _Import
af: _Intrek

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
af: Ondersteunde ICC-profiele

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
af: Alle lêers

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Displays
af: Beskikbare profiele vir skerms

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Scanners
af: Beskikbare profiele vir skandeerders

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Printers
af: Beskikbare profiele vir drukkers

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Cameras
af: Beskikbare profiele vir kameras

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Webcams
af: Beskikbare profiele vir webkameras

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI * where the device type is not recognised Profiles that can be added to the device
en: Available Profiles
af: Beskikbare profiele

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Device
af: Toestel

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Calibration
af: Kalibrering

note: TRANSLATORS: this is when an auto-added profile cannot be removed
en: Cannot remove automatically added profile
af: Kan nie 'n outomaties bygevoegde profiel verwyder nie

note: TRANSLATORS: this is when there is no profile for the device
en: No profile
af: Geen profiel

en: %i year | %i years
af[0]: %i jaar
af[1]: %i jare

en: %i month | %i months
af[0]: %i maand
af[1]: %i maande

en: %i week | %i weeks
af[0]: %i week
af[1]: %i weke

note: fallback
en: Less than 1 week
af: Minder as 'n week

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default RGB
af: Verstek RGB

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default CMYK
af: Verstek CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default Gray
af: Verstek grys

en: Uncalibrated
af: Nie gekalibreer nie

en: This device is not color managed.
af: Die toestel se kleur word nie bestuur nie.

en: This device is using manufacturing calibrated data.
af: Die apparaat gebruik kalibreerbesonderhede van die vervaardiger

en: This device does not have a profile suitable for whole-screen color correction.
af: Dié toestel het nie 'n profiel wat geskik is vir volskerm-kleurkorrigering nie.

en: This device has an old profile that may no longer be accurate.
af: Dié toestel het 'n ou profiel wat dalk nie meer akkuraat is nie.

note: TRANSLATORS: this is when the calibration profile age is not * specified as it has been autogenerated from the hardware
en: Not specified
af: Nie gespesifiseer nie

note: add the 'No devices detected' entry
en: No devices supporting color management detected
af: Geen toestelle bespeur wat kleurbestuur ondersteun nie

[ctx: Device kind]
en: Display
af: Skerm

[ctx: Device kind]
en: Scanner
af: Skandeerder

[ctx: Device kind]
en: Printer
af: Drukker

[ctx: Device kind]
en: Camera
af: Kamera

[ctx: Device kind]
en: Webcam
af: Webkamera

note: Add some common languages first
en: English
af: Engels

en: British English
af: Britse Engels

en: German
af: Duits

en: French
af: Frans

en: Spanish
af: Spaans

en: Chinese (simplified)
af: Chinees (vereenvoudig)

en: Russian
af: Russies

en: Arabic
af: Arabies

note: Add some common regions
en: United States
af: Verenigde State van Amerika

en: Germany
af: Duitsland

en: France
af: Frankryk

en: Spain
af: Spanje

en: Select a region
af: Kies 'n streek

en: Unspecified
af: Nie gespesifiseer nie

note: Translators: this is the title of the connection details * window for vpn connections, it is also used to display * vpn connections in the device list.
en: %s VPN
af: %s-VPN

en: today
af: vandag

en: yesterday
af: gister

en: %i day ago | %i days ago
af[0]: %i dag gelede
af[1]: %i dae gelede

en: IPv4 Address
af: IPv4-adres

en: IPv6 Address
af: IPv6-adres

en: IP Address
af: IP-adres

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
af: Draad

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
af: Outomatiese opspoor van webinstaanbedieners word gebruik wanneer 'n opstelling-URL nie verskaf word nie.

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
af: Dié word nié aanbeveel vir onvertroude openbare netwerke nie.

en: Proxy
af: Instaanbediener

note: TRANSLATORS: AP type
en: Unknown
af: Onbekend

note: TRANSLATORS: AP type
en: Ad-hoc
af: Ad hoc

note: TRANSLATORS: AP type
en: Infrastructure
af: Infrastruktuur

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown
af: Status onbekend

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
af: Nie bestuur nie

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
af: Nie beskikbaar nie

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connecting
af: Koppel tans

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connected
af: Gekoppel

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
af: Ontkoppel tans

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connection failed
af: Koppeling het misluk

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown (missing)
af: Status onbekend (ontbreek)

note: TRANSLATORS: VPN status
en: Not connected
af: Nie gekoppel nie

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
af: PPP-diens het nie begin nie

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
af: PPP-diens is ontkoppel

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
af: PPP het misluk

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
af: Lyn beset

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
af: Geen luitoon

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
af: Geen draer kon bekom word nie

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
af: Skakelpoging het misluk

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
af: Soek nie na netwerke

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
af: Netwerkregistrasie geweier

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
af: Kabel uitgeprop

en: Layout
af: Uitleg

en: Default
af: Verstek

en: _All Settings
af: _Alle instellings

en: Enable verbose mode
af: Aktiveer spraaksame modus

en: Show the overview
af: Wys die oorsig

en: Show help options
af: Wys hulpkeuses

en: Panel to display
af: Paneel om te wys

en: - System Settings
af: - Stelselinstellings

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
af: %s
    Laat loop '%s --help' om 'n volledige lys opdraglynkeuses te sien.

en: Disabled
af: Gedeaktiveer

en: Remove Layout
af: Verwyder uitleg

en: Use a country flag, if available,  to represent keyboard layouts
af: Gebruik n landsvlag, indien beskikbaar, om sleutelborduitlegte te verteenwoordig

en: Lower Button
af: laer knoppie

en: Lowest Button
af: laagste knoppie
