linuxmint - en to ur translation catalogue (326 entries)

note: TRANSLATORS: this is where the user can click and import a profile
en: Other profile…
ur: دیگر پروفائل...

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
ur: طے شُدہ:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
ur: رنگ خلاء:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
ur: تجرباتی پروفائل:

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Set for all users
ur: تمام صارفین کے لیے مرتب کریں

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Create virtual device
ur: ورچوئل آلہ بنائیں

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
ur: آئی سی سی (ICC) پروفائل کی فائل چُنیں

en: _Import
ur: _درآمد کریں

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
ur: معاونت شُدہ ICC پروفائلیں

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
ur: تمام فائلیں

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Displays
ur: ڈسپلے کے لیے دستیاب پروفائلیں

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Scanners
ur: سکینروں کے لیے دستیاب پروفائلیں

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Printers
ur: پرنٹروں کے لیے دستیاب پروفائلیں

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Cameras
ur: کیمروں کے لیے دستیاب پروفائلیں

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Webcams
ur: ویب کیمروں کے لیے دستیاب پروفائلیں

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI * where the device type is not recognised Profiles that can be added to the device
en: Available Profiles
ur: دستیاب پروفائلیں

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Device
ur: آلہ

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Calibration
ur: کیلی بریشن

note: TRANSLATORS: this is when an auto-added profile cannot be removed
en: Cannot remove automatically added profile
ur: خودکار شامل کی گئی پروفائلیں حذف نہیں کی جاسکتیں

note: TRANSLATORS: this is when there is no profile for the device
en: No profile
ur: کوئی پروفائل نہیں

en: %i year | %i years
ur[0]: %i سال
ur[1]: %i سال

en: %i month | %i months
ur[0]: %i ماہ
ur[1]: %i ماہ

en: %i week | %i weeks
ur[0]: %i ہفتہ
ur[1]: %i ہفتے

note: fallback
en: Less than 1 week
ur: 1 ہفتے سے کم

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default RGB
ur: طے شُدہ RGB

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default CMYK
ur: طے شُدہ CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default Gray
ur: طے شُدہ Gray

en: Uncalibrated
ur: کیلیبریٹ نہیں ہوا ہوا

en: This device is not color managed.
ur: یہ آلہ رنگ بندوبست کردہ نہیں ہے.

en: This device is using manufacturing calibrated data.
ur: آلہ صنعتی طور پر متعین کردہ کوائف استعمال کرتا ہے.

en: This device does not have a profile suitable for whole-screen color correction.
ur: ساری-سکرین کی رنگ درستگی کے لیے آلے میں موزوں پروفائل نہیں ہے.

en: This device has an old profile that may no longer be accurate.
ur: آلہ پرانی پروفائل رکھتا ہے جو شاید اب درست نہیں رہی.

note: TRANSLATORS: this is when the calibration profile age is not * specified as it has been autogenerated from the hardware
en: Not specified
ur: مُتعین کردہ نہیں

note: add the 'No devices detected' entry
en: No devices supporting color management detected
ur: کوئی ایسا آلہ نہیں پایا گیا جو رنگوں کے انتظام کی معاونت رکھتا ہو

[ctx: Device kind]
en: Display
ur: ڈسپلے

[ctx: Device kind]
en: Scanner
ur: سکینر

[ctx: Device kind]
en: Printer
ur: پرنٹر

[ctx: Device kind]
en: Camera
ur: کیمرا

[ctx: Device kind]
en: Webcam
ur: ویب کیمر۱

note: Add some common languages first
en: English
ur: انگریزی

en: British English
ur: برطانوی انگریزی

en: German
ur: جرمن

en: French
ur: فرانسیسی

en: Spanish
ur: ہسپانوی

en: Chinese (simplified)
ur: چینی (سادہ)

en: Russian
ur: روسی

en: Arabic
ur: عربی

note: Add some common regions
en: United States
ur: امریکہ

en: Germany
ur: جرمنی

en: France
ur: فرانس

en: Spain
ur: ہسپانیہ

en: China
ur: چین

en: Select a region
ur: علاقہ منتخب کریں

en: Unspecified
ur: غیر مُتعین کردہ

note: Translators:  this is the feature where what you see on your * laptop's screen is the same as your external projector. * Here, "Mirrored" is being used as an adjective.  For example, * the Spanish translation could be "Pantallas en Espejo".
en: Mirrored Displays
ur: منعکس ڈسپلے

note: Translators: this is the title of the connection details * window for vpn connections, it is also used to display * vpn connections in the device list.
en: %s VPN
ur: ‏%s وی پی این

note: Translators: network device speed
en: %d Mb/s
ur: %d م.ب/س

en: never
ur: کبھی نہیں

en: today
ur: آج

en: yesterday
ur: گزشتہ کل

en: %i day ago | %i days ago
ur[0]: %i دن پہلے
ur[1]: %i دن پہلے

en: IPv4 Address
ur: IPv4 پتہ

en: IPv6 Address
ur: IPv6 پتہ

en: IP Address
ur: آئی پی پتہ

en: Hardware Address
ur: ہارڈویئر پتہ

en: Default Route
ur: طے شُدہ راؤٹ

en: DNS
ur: ڈی این ایس

en: Last used
ur: آخری استعمال

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
ur: وائیرڈ

en: Options…
ur: اختیارات...

en: Add new connection
ur: نیا اتصال شامل کریں

note: TRANSLATORS: this Enterprise WiFi security
en: Enterprise
ur: انٹرپرائز

[ctx: Wifi security]
en: None
ur: کچھ نہیں

[ctx: Signal strength]
en: Weak
ur: کمزور

[ctx: Signal strength]
en: Ok
ur: ٹھیک

[ctx: Signal strength]
en: Good
ur: اچھی

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
ur: زبردست

en: If you have a connection to the Internet other than wireless, you can set up a wireless hotspot to share the connection with others.
ur: اگر آپ کہ پاس وائر لیس کے علاوہ کوئی اور طریقہ ہے انٹرنیٹ سے جڑنے کا تو آپ وائر لیس ہاٹ سپاٹ بنا کر اپنا انٹر نیٹ دوسروں کے ساٹھ شریک کرستکے ہیں۔

en: Switching on the wireless hotspot will disconnect you from <b>%s</b>.
ur: وائر لیس ہاٹ سپاٹ آن کرنے سے آپ %s سے منقطع ہو جائیں گے۔

en: It is not possible to access the Internet through your wireless while the hotspot is active.
ur: جب تک آپ کا ہاٹ سپاٹ چل رہا ہے وائر لیس کے ذریعے انٹرنیٹ تک رسائی ممکن نہیں-

en: Stop hotspot and disconnect any users?
ur: کیا ہاٹ سپاٹ کو روک کر کسی بھی صارف کو منقطع کردیا جائے؟

en: _Cancel
ur: _منسوخ کریں

en: _Stop Hotspot
ur: ہاٹ سپاٹ کو _روکیں

en: System policy prohibits use as a Hotspot
ur: سسٹم پالیسی ہاٹ سپاٹ کے طور پر استعمال سے روکتی ہے

en: Wireless device does not support Hotspot mode
ur: وائرلیس ڈوائس ہاٹ سپاٹ موڈ کی معاونت نہیں رکھتی

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
ur: منتخب کردہ نیٹ ورکس کی تفصیلات، پاس ورڈ اور کوئی بھی خود کی گئی تشکیل ختم ہو جائے گی۔

en: _Forget
ur: بھول جائیں

en: _Close
ur: _بند کریں

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
ur: بھول جائیں

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
ur: جب Configuration URL فراہم نہیں کیا جائے گا تب ویب پراکسی کی خودکار دریافت استعمال کی جائے گی.

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
ur: غیر معتبر عوامی نیٹ ورکوں کے لیے اس کی تجویز نہیں دی جاتی.

en: Proxy
ur: پراکسی

note: TRANSLATORS: AP type
en: Unknown
ur: نامعلوم

note: TRANSLATORS: AP type
en: Ad-hoc
ur: ایڈ-ھاک

note: TRANSLATORS: AP type
en: Infrastructure
ur: انفرا سٹرکچر

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown
ur: حالت نامعلوم ہے

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
ur: غیر منظم

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
ur: غیر دستیاب

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connecting
ur: جڑ رہا ہے

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Authentication required
ur: توثیق درکار ہے

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connected
ur: جڑا ہوا ہے

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
ur: اتصال منقطع کیا جارہا ہے

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connection failed
ur: رابطہ ناکام

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown (missing)
ur: حالت نامعلوم ہے (مفقود)

note: TRANSLATORS: VPN status
en: Not connected
ur: جڑا ہوا نہیں

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
ur: تشکیل لاگو کرنے میں ناکامی

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
ur: آئی پی تشکیل لاگو کرنے میں ناکامی

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
ur: آئی پی تشکیل کا میعاد ختم

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
ur: راز درکار تھے پر دیے نہیں گئے۔

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
ur: ‏Wired 802.1X  کی تصدیق

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
ur: ‏Wired 802.1X  کی تصدیق

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
ur: ‏PPP سروس شروع کرنے میں ناکامی

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
ur: ‏PPP سروس غیر متصل

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
ur: ‏PPP ناکام

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
ur: ‏DHCP کلائنٹ شروع ہونے میں ناکام

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
ur: ‏DHCP کلائنٹ چلائیں

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
ur: ‏DHCP کلائنٹ ناکام

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
ur: مشترک اتصال سروس شروع کرنے میں ناکام

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
ur: مشترک اتصال سروس ناکام

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
ur: ‏AutoIP سروس شروع کرنے میں ناکام

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
ur: ‏AutoIP سروس میں مسئلہ

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
ur: ‏AutoIP سروس ناکام

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
ur: لائن مصروف ہے

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
ur: ڈائل ٹون موجود نہیں

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
ur: ڈائلنگ درخواست کا وقت ختم

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
ur: ڈائلنگ کوشش ناکام

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
ur: موڈیم کے آغاز میں ناکمی:

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
ur: معین کردہ  APN منتخب کرنے میں ناکام

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
ur: نیٹ ورک تالاش نہیں کررہا

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
ur: نیٹ ورک رجسٹریشن مسترد کر دی گئی

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
ur: نیٹ ورک رجسٹریشن کا وقت ختم

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
ur: درخواست کردہ نیٹ ورک سے رجسٹر ہونے میں ناکام

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
ur: پن چیک ناکام

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
ur: اس آلے کا فرم وئیر شاید موجود نہیں

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
ur: اتصال غائب

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
ur: موجودہ اتصال فرض کر لیا گیا تھا

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
ur: موڈیم نہیں ملا

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
ur: بلیوٹوتھ اتصال ناکام

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
ur: سم کارڈ نہیں ڈالا گیا

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
ur: سم پن درکار ہے

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
ur: سِم پَک درکار ہے

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
ur: غلط سم

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
ur: اتصال (dependency) ناکام ہو گئی

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
ur: فرم ویئر موجود نہیں ہے

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
ur: کیبل منقطع کردی گئی

en: Layout
ur: خاکہ

en: Default
ur: طے شدہ

en: Output:
ur: ماحصل:

en: %d of %d
ur: %d کا %d

en: Stylus
ur: اسٹائیلس

en: Button
ur: بٹن

en: Security
ur: سیکیورٹی

en: Details
ur: تفصیلات

en: Identity
ur: شناخت

en: Gateway
ur: گیٹ وے

en: Automatic (DHCP)
ur: خودکار (DHCP)

en: Manual
ur: دستی

en: Automatic
ur: خودکار

en: _All Settings
ur: _تمام ترتیبات

en: Enable verbose mode
ur: ‏verbose موڈ فعال کریں

en: Show the overview
ur: جائزہ لیں

en: Show help options
ur: مدد کے اختیارات دکھائیں

en: Panel to display
ur: دکھانے کے لیے پینل

en: - System Settings
ur: - سسٹم کی ترتیبات

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
ur: %s
    تمام دستیاب کمانڈ لائن اختیارات کی فہرست دیکھنے کے لیے '%s --help' چلائیں.

en: Help
ur: ہدایات

en: Quit
ur: بند کریں

en: Color
ur: رنگ

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
ur: رنگوں کو منظم کرنے کے لیے ہر آلے کو تازہ ترین رنگ کی پروفائل درکار ہے.

en: Add device
ur: آلہ شامل کریں

en: Add a virtual device
ur: تخیلاتی(virtual) آلہ شامل کریں

en: Delete device
ur: آلہ حذف کریں

en: Remove a device
ur: کوئی آلہ ہٹائیں

en: Set this profile for all users on this computer
ur: یہ پروفائل اس کمپیوٹر کے تمام صارفین کے لیے متعین کریں

en: Add profile
ur: پروفائل شامل کریں

en: Remove profile
ur: پروفائل حذف کریں

en: View details
ur: تفصیلات دیکھیں

en: Device type:
ur: آلہ کی نوعیت:

en: Manufacturer:
ur: مصنوعہ کار:

en: Model:
ur: ماڈل:

en: Image files can be dragged on this window to auto-complete the above fields.
ur: اوپر کی فیلڈ کی خودکار-بھرائی کے لیے تصاویر کی فائلیں اس ونڈو پر گھسیٹی جاسکتی ہیں.

en: Select a language
ur: زبان منتخب کریں

en: _Select
ur: _منتخب کریں

en: Set as Primary
ur: بطور پرائمری _مُتعین کریں

en: _Add Profile…
ur: پروفائل _شامل کریں...

en: Provider
ur: فراہم کرنے دالا

en: Network
ur: نیٹ ورک

[ctx: proxy method]
en: None
ur: کوئی پراکسی نہیں

[ctx: proxy method]
en: Manual
ur: دستی

[ctx: proxy method]
en: Automatic
ur: خودکار

en: _Method
ur: _طریقہ

en: _Configuration URL
ur: _تشکیل کا URL

en: _HTTP Proxy
ur: _HTTP پراکسی

en: H_TTPS Proxy
ur: H_TTPS پراکسی

en: _FTP Proxy
ur: _FTP پراکسی

en: _Socks Host
ur: _Socks ہوسٹ

en: _Ignore Hosts
ur: _نظرانداز کریں ہوسٹس کو

en: HTTP proxy port
ur: HTTP پراکسی پورٹ نمبر

en: HTTPS proxy port
ur: HTTPS پراکسی پورٹ نمبر

en: FTP proxy port
ur: FTP پراکسی پورٹ نمبر

en: Socks proxy port
ur: SOCKS پراکسی پورٹ نمبر

en: Add Device
ur: آلہ شامل کریں

en: Remove Device
ur: آلہ حذف کریں

en: VPN Type
ur: وی پی این کی نوعیت

en: Group Name
ur: گروہ کا نام

en: Group Password
ur: گروہ کا پاس ورڈ

en: Username
ur: اسمِ صارف

en: _Apply
ur: _لاگو کریں

en: Automatic _Connect
ur: خودکار _جڑنا

en: Signal Strength
ur: سگنل کی طاقت

en: Link speed
ur: لنک کی رفتار

en: details
ur: تفصیلات

en: _SSID
ur: نیٹ ورک نام (SSID)

en: S_ecurity
ur: _سیکورٹی:

en: _Password
ur: _پاس ورڈ

en: My Home Network
ur: میرا گھریلو نیٹ ورک

en: None
ur: کچھ نہیں

en: Show P_assword
ur: پا_س ورڈ دکھائیں

en: Make available to other users
ur: دوسرے صارفین کے لیے دستیاب بنائیں

en: identity
ur: شناخت

en: _Addresses
ur: _پتے

en: Automatic (DHCP) addresses only
ur: صرف خودکار (DHCP) پتے

en: Link-local only
ur: لنک - صرف مقامی

en: Shared with other computers
ur: دوسرے کمپوٹروں سے شیئر کردہ

en: Disabled
ur: غیر فعال کردہ

en: Routes
ur: راؤٹس

en: _Ignore automatically obtained routes
ur: خودکار حاصل ہونے والے راؤٹ _نظر انداز کریں

en: Use this connection _only for resources on its network
ur: اس اتصال کو صرف اپنے نیٹ ورک کے وصائل کے لیے استعمال کریں

en: _MAC Address
ur: ‏_MAC پتہ:

en: _Cloned MAC Address
ur: _کلون شدہ میک MAC پتہ:

en: hardware
ur: ہارڈ ویئر

en: _Reset
ur: اصل پہ _واپس کریں

en: Reset the settings for this connection to their defaults, but remember as a preferred connection.
ur: اس کنکشن کی ترتیبات اصل پر بحال کر دیں، لیکن اسے ترجیحی کنکشن کے طور پر یاد رکھیں

en: Remove all details relating to this network and do not try to automatically connect to it.
ur: اس نیٹ ورک سے متعلق تمام تفصیلات ہٹا دیں اور اس نیٹ ورک سے خودبخود جڑنے کی کوشش مت کریں

en: reset
ur: اصل پہ _واپس کریں

en: Hardware
ur: ہارڈ ویئر

en: Wi-Fi Hotspot
ur: وائ فائ  ہاٹ سپاٹ

en: _Turn On
ur: _چلائیں

en: Wi-Fi
ur: وائ فائ

en: Switch off to connect to a Wi-Fi network
ur: وائی فائی سے متصل ہونے کے لیے اسے بند کریں

en: Network Name
ur: نیٹ ورک کا نام

en: Connected Devices
ur: بلیو ٹوتھ آلے

en: Security type
ur: سیکیورٹی کی نوعیت

en: Choose a Layout
ur: خاکہ منتخب کریں

en: Preview
ur: معائنہ

en: Select an input source to add
ur: شامل کرنے کے لیے ماداخل مصدر(source) چُنیں

en: Keyboard Layout Options
ur: کیبورڈ خاکے کی ترتیبات

en: Region and Language
ur: علاقہ اور زبان

en: Add Layout
ur: خاکہ شامل کریں

en: Remove Layout
ur: خاکہ حذف کریں

en: Move Up
ur: اوپر کریں

en: Move Down
ur: نیچے کریں

en: Preview Layout
ur: خاکے کا معائنہ کریں

en: Use the same layout for all windows
ur: تمام دریچوں کے لیے یہی خاکہ استعمال کریں

en: Allow different layouts for individual windows
ur: انفرادی ونڈوز کے لیے مختلف خاکوں کی اجازت دیں

en: New windows use the default layout
ur: نئی ونڈوز طے شُدہ طرز استعمال کریں

en: New windows use the previous window's layout
ur: نئی ونڈوز سابقہ ونڈو کی طرز استعمال کرے

en: Display options
ur: ڈسپلے کے اختیارات

en: Use a country flag, if available,  to represent keyboard layouts
ur: کیی بورڈ خاکے دکھانے کے لیے اگر اُس ملک کا جھنڈا دستیاب ہو تو اس کا استعمال کریں

en: _Options...
ur: ا_ختیارات:

en: View and edit keyboard layout options
ur: کیبورڈ خاکوں کی ترتیبات دیکھیں اور مدون کریں

en: Reset to De_faults
ur: _طے شُدہ پر بحال کریں

en: Replace the current keyboard layout settings with the
    default settings
ur: حالیہ کیبورڈ خاکے کی ترتیبات کو طے شُدہ
    ترتیبات سے تبدیل کریں

en: No tablet detected
ur: کوئی ٹیبلیٹ دریافت نہیں ہوا

en: Bluetooth Settings
ur: بلیوٹوتھ کی ترتیبات

en: Tracking Mode
ur: ٹریکنگ موڈ

en: Left-Handed Orientation
ur: بایاں-بازو سمت بندی

en: Calibrate…
ur: کیلی بریٹ…

en: Adjust display resolution
ur: ڈسپلے ریزولوشن کو ٹھیک کریں

en: Tablet (absolute)
ur: ٹیبلیٹ (مطلق)

en: Touchpad (relative)
ur: ٹچ پیڈ (نسبتی)

en: Middle Mouse Button Click
ur: درمیانہ ماؤس بٹن کلک

en: Right Mouse Button Click
ur: دایاں ماؤس بٹن کلک

en: Back
ur: پیچھے

en: Forward
ur: آگے

en: Eraser Pressure Feel
ur: منظر اور احساس

en: Soft
ur: مُلائم

en: Firm
ur: مضبوط

en: Top Button
ur: اوپری بٹن

en: Lower Button
ur: نچلے بٹن

en: 802.1x _Security
ur: ‏802.1x سیکورٹی

en: page 1
ur: صفحہ 1

en: Anony_mous identity
ur: _نامعلوم پہچان:

en: Inner _authentication
ur: ا_ندرونی توثیق:

en: page 2
ur: صفحہ 2

en: Last Used
ur: آخری استعمال

en: _Name
ur: _نام

en: _Cloned Address
ur: _نقل شدہ پتہ

en: bytes
ur: بائٹس

en: Make available to other _users
ur: دوسرے _صارفین کے لیے دستیاب بنائیں

en: Connect _automatically
ur: _خودکار جوڑیں

en: Automatic DNS
ur: خودکار ڈی این ایس

en: Automatic Routes
ur: خودکار  راؤٹس

en: Remove all details relating to this network and do not try to automatically connect
ur: اس نیٹ ورک سے متعلق تمام تفصیلات ہٹا دیں اور خودبخود جڑنے کی کوشش مت کریں

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
ur: (مسئلہ: VPN کنکشن ترمیم کار لوڈ کرنے سے قاصر)

en: Make available to _other users
ur: _دوسرے صارفین کو دستیاب کریں

en: Anonymous
ur: گمنام

en: Authenticated
ur: توثیق شُدہ

en: Both
ur: دونوں

en: PAC _file
ur: PAC _فائل:

en: _Inner authentication
ur: ا_ندرونی توثیق:

en: _Username
ur: _اسمِ صارف

en: Sho_w password
ur: پاس ورڈ د_کھائیں

en: Version 0
ur: ورژن 0

en: Version 1
ur: ورژن 1

en: C_A certificate
ur: ‏C_A سند:

en: PEAP _version
ur: ‏PEAP _ ورژن:

en: I_dentity
ur: ش_ناخت:

en: _User certificate
ur: _صارف سند:

en: Private _key
ur: پرائیویٹ _کلید:

en: _Private key password
ur: _پرائیویٹ کلید پاس ورڈ:

en: Au_thentication
ur: _توثیق:

en: 1 (Default)
ur: 1 (طے شُدہ)

en: Open System
ur: سسٹم کھولیں

en: Shared Key
ur: شیئر کردہ کلید

en: _Key
ur: _کلید

en: Sho_w key
ur: کلید _دکھائیں

en: WEP inde_x
ur: ‏WEP ان_ڈیکس:

en: _Type
ur: _نوعیت

en: Color management settings
ur: رنگ کے انتظام کی ترتیبات

en: Region & Language
ur: علاقہ اور زبان

en: Change your region and language settings
ur: اپنا علاقہ اور زبان کی ترتیبات تبدیل کریں

en: Display
ur: ڈسپلے

en: Change resolution and position of monitors and projectors
ur: مانیٹروں اور پراجیکٹروں کی ریزولوشن اور پوزیشن تبدیل کریں

en: Network settings
ur: نیٹ ورک کی ترتیبات

en: Graphics Tablet
ur: گرافکس ٹیبلیٹ
