cinnamon-control-center - en to ay translation catalogue (317 entries)

note: TRANSLATORS: this is where the user can click and import a profile
en: Other profile…
ay: Yaqha kunjams uñstani…

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
ay: Qalltatpacha uskuta:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
ay: Saminak ch'usawxa:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
ay: Aka yatiyawimp yant'awi:

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Set for all users
ay: Taqpach apnaqirinakatak mayjachaña

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Create virtual device
ay: Mä dispositivo virtual uñstayaña

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
ay: ICC perfil ukan wayaqa ajlliña

en: _Import
ay: _Anqaxat apayaniña

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
ay: ICC pefiles luraspa

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
ay: Taqpach wayaqanaka

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Displays
ay: Perfiles apnaqasispa uk pantallataki

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Scanners
ay: Escáneres ukataki perfiles apnaqasispa

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Printers
ay: Liq'suritaki perfiles apnaqasispa

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Cameras
ay: Cámaranakataki perfiles apnaqasispa

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Webcams
ay: Web cámaranakataki perfiles apnaqasispa

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI * where the device type is not recognised Profiles that can be added to the device
en: Available Profiles
ay: Perfiles apnaqasispa

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Device
ay: Dispositivo

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Calibration
ay: Wali walichawi

note: TRANSLATORS: this is when an auto-added profile cannot be removed
en: Cannot remove automatically added profile
ay: Perfil justupak yapatxa janiw chhaqhtkaspati

note: TRANSLATORS: this is when there is no profile for the device
en: No profile
ay: Jan perfil ukampi

en: %i year | %i years
ay[0]: %i mara
ay[1]: %i maranaka

en: %i month | %i months
ay[0]: %i phaxsi
ay[1]: %i phaxsinaka

en: %i week | %i weeks
ay[0]: %i simana
ay[1]: %i simananaka

note: fallback
en: Less than 1 week
ay: Janir siman tukuykipana

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default RGB
ay: Qalltatpach uskut RGB

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default CMYK
ay: Qalltatpach uskut CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default Gray
ay: Qalltatpach uskut uqi

en: Uncalibrated
ay: Jan wali walichata

en: This device is not color managed.
ay: Aka dispositivo ukax janiw sami irpirinikiti.

en: This device is using manufacturing calibrated data.
ay: Aka dispositivo ukax uñstatpachaw wali walichaw yatiyawinak apnaqi.

en: This device does not have a profile suitable for whole-screen color correction.
ay: Aka dispositivo ukax janiw perfil lurkis ukanikiti, taqpach pantall sami askichañataki.

en: This device has an old profile that may no longer be accurate.
ay: Aka dispositivo ukax nayra perfil ukaniwa, ukax pantjataspawa.

note: TRANSLATORS: this is when the calibration profile age is not * specified as it has been autogenerated from the hardware
en: Not specified
ay: Jani uñtayata

note: add the 'No devices detected' entry
en: No devices supporting color management detected
ay: Janiw sami irpiwimpi dispositivos jikiskiti

[ctx: Device kind]
en: Display
ay: Pantalla

[ctx: Device kind]
en: Scanner
ay: Escáner

[ctx: Device kind]
en: Printer
ay: Laphi liq'suri

[ctx: Device kind]
en: Camera
ay: Kamara (cámara)

[ctx: Device kind]
en: Webcam
ay: Llika kamara (cámara)

note: Translators:  this is the feature where what you see on your * laptop's screen is the same as your external projector. * Here, "Mirrored" is being used as an adjective.  For example, * the Spanish translation could be "Pantallas en Espejo".
en: Mirrored Displays
ay: Ispijjama payachat pantallanaka

en: User interface scale
ay: Apnaqirin sistema ajanu ukan jach'aptawi

en: Network proxy
ay: Llikan Proxy

en: Oops, something has gone wrong. Please contact your software vendor.
ay: Mä pantjawiw utji. Software churirikis jawsam.

en: NetworkManager needs to be running.
ay: NetworkManager ukax luraskañapawa.

en: never
ay: janipuni

en: today
ay: jichhuru

en: yesterday
ay: mäsuru

en: %i day ago | %i days ago
ay[0]: %i uruxiwa
ay[1]: %i urunakaxiwa

en: IPv4 Address
ay: IPv4 Utjawi

en: IPv6 Address
ay: IPv6 Utjawi

en: IP Address
ay: IP Utjawi

en: Hardware Address
ay: Hardware Utjawipa

en: Default Route
ay: Qalltatpach uskut thakhi

en: Last used
ay: Kunas qhipan apnaqasi

note: Translators: This is used as the title of the connection * details window for ethernet, if there is only a single * profile. It is also used to display ethernet in the * device list.
en: Wired
ay: Jiru ch’ankhampi (cableada)

en: Options…
ay: Ajlliñanaka…

en: Add new connection
ay: Machaq chikasiwi yapaña

note: TRANSLATORS: this Enterprise WiFi security
en: Enterprise
ay: Imprisa (empresa)

[ctx: Wifi security]
en: None
ay: Nï-kuna

[ctx: Signal strength]
en: None
ay: Nï-kuna

[ctx: Signal strength]
en: Weak
ay: Turpaki

[ctx: Signal strength]
en: Ok
ay: Sumawa

[ctx: Signal strength]
en: Good
ay: Suma

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
ay: Wali khusa

en: If you have a connection to the Internet other than wireless, you can set up a wireless hotspot to share the connection with others.
ay: Intirniti chikasiwinita ukjax jani jiru ch'ankhampi mä ch'aqa mantawi uñstayasma jan jiru ch'ankhampi yaqhanakaru chikasiwi churañataki.

en: Switching on the wireless hotspot will disconnect you from <b>%s</b>.
ay: Jan jiru ch'ankhampi mantaw ch'aqa naktayasax, <b>%s</b> akat janiw chikasitati.

en: It is not possible to access the Internet through your wireless while the hotspot is active.
ay: Jan jiru ch'ankhamp chikasiwi ukampix janiw itirniti ukar mantañjamakiti, mantaw ch'aqa naktatakis ukja.

en: Stop hotspot and disconnect any users?
ay: Mantaw ch'aqa suyt'ayaña ukhamarak apnaqirinakar siksuña?

en: _Cancel
ay: _Janiw saña

en: _Stop Hotspot
ay: _Mantaw ch'aqa suyt'ayaña

en: System policy prohibits use as a Hotspot
ay: Sistema ukan kamachinakax mantaw ch'aqa apnaqañatakix ukar jark'iwa

en: Wireless device does not support Hotspot mode
ay: Jan jiru ch'ankhampi dispositivo ukax janiw mantaw ch'aqarux iyawskiti

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
ay: Juk'amp yatiyawinakax ajllit llikanakat ukhamaraki jamasat arunakampi jaqinkirin mayjachawipxa chhaqhtaniwa.

en: _Forget
ay: _Armaña

en: History
ay: Nayra amuyunaka

en: _Close
ay: _Jist'aña

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
ay: _Armaña

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
ay: Mä mayjachawi URL jan utjkis, proxy web justupak katjawi uk apnaqaña.

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
ay: Taqpachatak jan yäqat llikanakatak janiw apnaqañamakiti.

note: TRANSLATORS: AP type
en: Unknown
ay: Jan uñt'ata

note: TRANSLATORS: AP type
en: Ad-hoc
ay: Akatakjama ukaki

note: TRANSLATORS: AP type
en: Infrastructure
ay: Infraestructura

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown
ay: Jan uñt'at lurawi

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
ay: Jan irpata

note: TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
ay: Janiw apnaqaskaspati

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connecting
ay: Chikasiskiwa

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Authentication required
ay: Mantaw uñakipaw munasi

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connected
ay: Chikasita

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
ay: Siksusiskiwa

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connection failed
ay: Chikasiwi ukax pantjiwa

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown (missing)
ay: Jan uñt'at lurawi (janiw akankiti)

note: TRANSLATORS: VPN status
en: Not connected
ay: Janiw chikaskiti

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
ay: Mayjachawi ukax pantjiwa

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
ay: IP mayjachawix pantjiwa

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
ay: IP mayjachawix tukuyxiwa

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
ay: Jamasanak munasi, ukampirusa janiw churaskiti

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
ay: 802.1x cliente ukax janiw chikaskiti

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
ay: 802.1x cliente ukan mayjachawipax pantjiwa

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
ay: 802.1x cliente ukax pantjiwa

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
ay: 802.1x cliente ukan mantaw uñakipawip wal qhipt'i

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
ay: PPP lurawi ukax qalltasinx pantjiwa

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
ay: PPP lurawi ukax jiksutawa

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
ay: PPP ukax pantjiwa

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
ay: DHCP cliente qalltasinx pantjiwa

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
ay: DHCP cliente ukaw pantji

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
ay: DHCP cliente ukaw pantji

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
ay: Waljanir churat chikasiwix qalltasinx pantjiwa

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
ay: Waljanir churat chikasiwix pantjiwa

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
ay: AutoIP ukaxa janiw qalltañ atkiti

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
ay: AutoIP pantjawi

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
ay: AutoIP pantjiwa

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
ay: Siqi ukax niya apnaqasiskiwa

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
ay: Jawsañataki janiw kirkiw utjkiti

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
ay: Tiliphunu llika churirix janiw mayjachañ atkiti

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
ay: Mayiwi jawsañatakix pachax tukusxiwa

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
ay: Jawsaw yant'awix pantjiwa

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
ay: Mòdem qalltawix pantjiwa

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
ay: Aka NPA janiw ajlliñ atkiti

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
ay: Janiw llikanak thaqhasiskiti

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
ay: Llika qillqayatax janiw iyawskiti

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
ay: Llika qillqayañatakix pachax tukusxiwa

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
ay: Llika mayiwimpixa janiw qillqayañ atkiti

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
ay: PIN yant'awix pantjiwa

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
ay: Dispositivo ukan firmware janiw utjirjamakiti

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
ay: Chikasiwi ukax chhaqhtiwa

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
ay: Mä chikasiwi utjirix ukham amuyañjamawa

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
ay: Módem ukax janiw jikiskiti

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
ay: Chikasiwi Bluetooth ukax pantjiwa

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
ay: SIM laphillax janiw uchaskiti

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
ay: SIM ukat PIN munasi

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
ay: SIM ukat PUK munasi

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
ay: SIM pantjata

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
ay: Yaqhamp lurat chikasiwix pantjiwa

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
ay: Firmware ukax janiw utjkiti

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
ay: Jiru ch’ankhax siksutawa

en: Output:
ay: Mistuwi:

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
ay: Altura/añchu kikpaki jan mayjaptayasa (chaski kaja):

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
ay: Mä munituraruk churaña

en: %d of %d
ay: %d ukat %d

en: Display Mapping
ay: Uñacht'ayaw uñachayaña

en: Stylus
ay: Lapisa

en: Button
ay: Wutuna

en: Security
ay: Jark'awi

en: Details
ay: Juk'amp yatiyawinaka

en: Identity
ay: Uñt'ayasiwi

en: Gateway
ay: Chinuw punku

en: Automatic (DHCP)
ay: (DHCP) justupaki

en: Manual
ay: Amparamp lurata

en: Automatic
ay: Justupaki

en: _All Settings
ay: _Taqpach mayjachawi

en: Enable verbose mode
ay: Juk'amp yatiyawimp uñachayaña

en: Show the overview
ay: Taqpach uñjat uñachayaña

en: Show help options
ay: Yanap ajlliñanak uñachayaña

en: Panel to display
ay: Uñachayaskani kaja

en: - System Settings
ay: Sistema ukat mayjachawi

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
ay: %s
    Sarachayam '%s --help' lurayañataki siqi ukan ajlliñanak tanta uñjañataki.

en: Help
ay: Yanapa

en: Quit
ay: Mistuña

[ctx: hotspot]
note: translators: This is the default hotspot name, need to be less than 32-bytes
en: Hotspot
ay: Mantaw ch'aqa

en: Color
ay: Sami

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
ay: Sami irpayañatakix, sapa dispositivo ukanakax mä jichhaptat sami perfil munasi.

en: Add device
ay: Mä dispositivo yapaña

en: Add a virtual device
ay: Virtual dispositivo yapaña

en: Delete device
ay: Dispositivo uk chhaqtayaña

en: Remove a device
ay: Mä dispositivo chhaqtayaña

en: Set this profile for all users on this computer
ay: Kumputarur taqpach apnaqirinakataki, kunjams uñstani uk mayjachaña

en: Add profile
ay: Kunjams uñstani uk yapaña

en: Remove profile
ay: Kunjams uñstani uk chhaqtayaña

en: View details
ay: Juk'amp yatiyawinak uñjaña

en: Device type:
ay: Dispositivo kasta:

en: Manufacturer:
ay: Uñstayiri:

en: Model:
ay: Uñacht'a:

en: Image files can be dragged on this window to auto-complete the above fields.
ay: Aka wintanarux qatatasispaw wayaqanakxa, nayrir pampanak justupak  phuqhañataki.

en: Set as Primary
ay: Nayrankirjam churaña

en: Resolution
ay: Pantallan qawqha ch'aqanakanisa

en: Refresh Rate
ay: Qawqha kutis jichhaptayi

en: Rotation
ay: Muyuyañataki

en: _Add Profile…
ay: _Kunjams uñstani uk yapaña…

en: Provider
ay: Lakiriri

en: Network
ay: Llika

[ctx: proxy method]
en: None
ay: Nï-kuna

[ctx: proxy method]
en: Manual
ay: Amparamp lurata

[ctx: proxy method]
en: Automatic
ay: Justipaki

en: _Method
ay: Kunjams luraña

en: _Configuration URL
ay: _Mayjachawin URL

en: _HTTP Proxy
ay: _HTTP ukataki proxy

en: H_TTPS Proxy
ay: HTTP ukataki proxy

en: _FTP Proxy
ay: _FTP ukataki proxy

en: _Socks Host
ay: _SOCKS lakiriri

en: _Ignore Hosts
ay: _Qurpachirinakarux (anfitrión) janiw yaqañakiti

en: HTTP proxy port
ay: HTTP proxy ukan puerto

en: HTTPS proxy port
ay: HTTPS proxy ukan puerto

en: FTP proxy port
ay: FTP proxy ukan puerto

en: Socks proxy port
ay: SOCKS proxy ukan puerto

en: Turn device off
ay: Dispositivo jiwt'ayaña

en: Add Device
ay: Mä dispositivo yapaña

en: Remove Device
ay: Dispositivo chhaqtayaña

en: VPN Type
ay: VPN kasta

en: Group Name
ay: Taman sutipa

en: Group Password
ay: Taman jamasat aru

en: Username
ay: Apnaqiri

en: Turn VPN connection off
ay: VPN chikasiw jist'aña

en: _Apply
ay: _Jichha apnaqaña

en: Automatic _Connect
ay: Justupaki _chikasiwi

en: Signal Strength
ay: Siñal(señal) kunjamas ch'amapaxa

en: Link speed
ay: Chikasiw laqachawi

en: details
ay: juk'amp yatiyawinaka

en: S_ecurity
ay: J_ark'awi

en: _Password
ay: _Jamasat aru

en: My Home Network
ay: Utan llikaja

en: None
ay: Nï-kuna

en: Show P_assword
ay: Jamasat _aru uñachayaña

en: Make available to other users
ay: Yaqha apnaqirinakatak apnaqasispa

en: identity
ay: uñt’ayasiwi

en: _Addresses
ay: _Utjawinaka

en: Automatic (DHCP) addresses only
ay: (DHCP) justupak jakhunaka IP ukaki

en: Link-local only
ay: Akankirik chinuña

en: Shared with other computers
ay: Yaqha kumputaruranakamp churata

en: Disabled
ay: Jiwt'ayaña

en: Routes
ay: Thakhinaka

en: _Ignore automatically obtained routes
ay: Justupak _thakhinak jikitax uk janiw yaqañakiti

en: Use this connection _only for resources on its network
ay: Aka chikasiw apnaqaña _aka llikan yänakatakiki

en: _MAC Address
ay: _MAC Utjawi

en: _Cloned MAC Address
ay: MAC Utjawi _kikip lurata

en: _Reset
ay: Qalltat ukar kuttayaña

en: Reset the settings for this connection to their defaults, but remember as a preferred connection.
ay: Aka chikasiwit qalltatpach uskut mayjachawi ukar kuttayaña, ukhamarusa munat chikasiw apxasiña.

en: Remove all details relating to this network and do not try to automatically connect to it.
ay: Juk'amp yatiyawinak chhaqhtayaña ukhamaraki janiw aka llikarux mayamp justupak chikasiniti.

en: reset
ay: qalltat ukar kuttayaña

[ctx: tab]
en: Reset
ay: Qalltat ukar kuttayaña

en: Wi-Fi Hotspot
ay: Wifi mantaw ch'aqa

en: _Turn On
ay: _Naktayaña

en: Wi-Fi
ay: Wifi

en: Turn Wi-Fi off
ay: Wifi Jiwt'ayaña

en: _Use as Hotspot…
ay: _Mantaw ch'aqjam apnaqaña…

en: _Connect to Hidden Network…
ay: _Mä imantat llika ukar chikasiña…

en: _History
ay: _Nayra amuyunaka

en: Switch off to connect to a Wi-Fi network
ay: Mä Wifi llikaru chikasiñatakix jiwt'ayañawa

en: Network Name
ay: Llikan sutipa

en: Connected Devices
ay: Chikasit dispositivos ukanaka

en: Security type
ay: Jark'aw kasta

en: Password
ay: Jamasat aru

en: Map Buttons
ay: Wutunanak uñacht'ayaña

en: Map buttons to functions
ay: Funciones ukanakar wutunanak uñacht'ayaña

en: Tablet (absolute)
ay: Tableta (absoluta)

en: Touchpad (relative)
ay: LLamkhaw kaja (relativo)

en: No tablet detected
ay: Janiw tableta jikiskiti

en: Bluetooth Settings
ay: Bluetooth mayjachawi

en: Tracking Mode
ay: Arkawjama

en: Left-Handed Orientation
ay: Ch'qachunakataki kunkachawi

en: Map to Monitor…
ay: Muniturar uñacht'ayaña…

en: Map Buttons…
ay: Wutunanak uñacht'ayaña…

en: Calibrate…
ay: Wali walichaña…

en: Adjust display resolution
ay: Pantallan resolucion walichaña

en: Default
ay: Qalltatpach uskuta

en: Middle Mouse Button Click
ay: Achakun taypinkir wutuna klik luraña

en: Right Mouse Button Click
ay: Achakun kupi wutuna klik

en: Back
ay: Nayriri

en: Forward
ay: Jutiri

en: Eraser Pressure Feel
ay: Kunjamas turpa chhaqtayirixa

en: Soft
ay: Jasampiki

en: Firm
ay: Ch'amampi

en: Top Button
ay: Alax wutuna

en: Lower Button
ay: Aynach wutuna

en: Lowest Button
ay: Aynach wutuna

en: Tip Pressure Feel
ay: Kunjamasa turpa lapisaxa

en: 802.1x _Security
ay: 802.1x J_ark'awi (seguridad)

en: page 1
ay: laphi 1

en: Anony_mous identity
ay: Janiw uñt'ayasiñ munkiti

en: Inner _authentication
ay: _Manqhajana mantaw uñakipawi

en: page 2
ay: laphi 2

en: Last Used
ay: Kunas qhipan apnaqasi

en: Twisted Pair (TP)
ay: Parisa k'anata (TP)

en: Attachment Unit Interface (AUI)
ay: Dispositivo mayachañatak ajanu (AUI)

en: Media Independent Interface (MII)
ay: Interfaz independiente de medios (MII)

en: _Name
ay: _Suti

en: _Cloned Address
ay: Utjawi _kikipchata

en: Make available to other _users
ay: Yaqha apnaqirinakatak _apnaqasispa

en: Connect _automatically
ay: Chikasiña _justupaki

en: Firewall _Zone
ay: _Nina khhuchuw chiqa

en: Automatic DNS
ay: Justupaki DNS

en: Automatic Routes
ay: Justupak thakhinaka

en: Reset the settings for this network, including passwords, but remember it as a preferred network
ay: Qalltatpacharu mayjachaw kuttayaña aka llikana, ukhamaraki jamasat arunakampi, ukampirusa jan munat llikanaka mayjaptayasa

en: Remove all details relating to this network and do not try to automatically connect
ay: Yatiyawinak chhaqtayaña ukhamaraki jan justupak mayamp chikaskanit aka llikaru

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
ay: (Pantjata: askichirin VPN chikasiwi janiw sarachaykiti)

en: Make available to _other users
ay: Yaqha apnaqirinakatak _apnaqasispa

en: Anonymous
ay: Janiw uñt'ayasiñ munkiti

en: Authenticated
ay: Mantaw uñakipata

en: PAC _file
ay: PAC _wayaqa

en: _Inner authentication
ay: _manqhajana mantaw uñakipaw

en: Allow automatic PAC pro_visioning
ay: La pro_visión PAC automática lurayakiña

en: _Username
ay: _apnaqiri

en: Sho_w password
ay: _Jamasat aru uñachayaña

en: Version 0
ay: Jakhu uñjawi 0

en: Version 1
ay: Jakhu uñjawi 1

en: C_A certificate
ay: C_A uñakipawi

en: No CA certificate is _required
ay: Janiw CA uñakipawi _munaskiti

en: PEAP _version
ay: PEAP jakhu _uñjawi

en: I_dentity
ay: _Chimpu uñt’añataki

en: _User certificate
ay: Apnaqir uñakipawi

en: Private _key
ay: _Sapatakiki (privado)llawi

en: _Private key password
ay: Jamasat _arun llawipa sapatakiki

en: Au_thentication
ay: _Mantaw uñakipawi

en: 1 (Default)
ay: 1 (Qalltatpacha uskuta)

en: Open System
ay: Sistema ukax jist'aratawa

en: Shared Key
ay: Llawi taqpachataki

en: _Key
ay: _Llawi

en: Sho_w key
ay: _Llawi uñachayaña

en: WEP inde_x
ay: WEP _tanta utjirinaka

en: _Type
ay: _Kasta

en: Color management settings
ay: Sami irpaw mayjachawi

en: Region & Language
ay: Suyumpi arumpi

en: Change your region and language settings
ay: Suyumpi arumpi mayjachaña

en: Display
ay: Uñjachawi

en: Change resolution and position of monitors and projectors
ay: Munituranaka ukhamaraki uñtayirinaka (proyectores) ukan qawqha ch'aqanakanisa ukhamaraki kawkhans uskuta uk mayjachaña

en: Network settings
ay: Llikan mayjachawi

en: Graphics Tablet
ay: Jamuqamp tableta

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
ay: Wutunanak uñacht'ayaña ukhamaraki lapisan turpa mayjachaña jamuqampi tabletanakataki
